Prins Bernhard zag „Belletrix" met radar IJmuiden binnenvaren SCHEEPJESWOL Cocktailzijde 3. Kamgarenjaponstof m RECLAME-AANBIEDING Voor kleding op termijn Haarl. Kleding Centrale -Clowntje Rick „Vlucht voor Marion" Drieledig feest op IJmuidens verjaardag Favoriet Nieuws Voor baby kleuter en i£liJeeHh Zetel voor Internationaal academisch Instituut Beperking van de pluimvee-export VRIJDAG 2 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 U vaart er wel bijl 40 10 pCt. KORTING Burgerlijke stand van Haarlem VOOQDC BABY Ambachtsscholier stal broodjes brons en koper VOOR BLOEMEN DAU D EY ost&uncws tclzdute^, hewimodezaJcer? Gemeente Rotterdam bouwt 551 nieuwe woningen Voor de kinderen mm Engelse journalisten bekeken onze televisie Conferentie voor eenmaking van het privaatrecht moet U bij de zi|n üansstraat 63 Advtè KINDERLEDIKANTEN FEUILLETON vuoor JOS LODEWIJKS) 0e ingebruik-neming van IJmuidens havenradar door Prins Bernhard, een bijzondere zitting van Velsens gemeenteraad en een uitermate druk-bezochte receptie op „Duin en Kruidberg" zijn de drie glorieuze hoogtepunten geweest op de eerste November, de dag waarop het Noordzeekanaal en IJmuiden driekwart eeuw bestonden. Dit officiële feest, dat gevierd is met waardige zwier, telde niet alleen de hoogsten uit rijk en provincie, uit stad en land onder zijn gasten^ maar ook de eenvoudige Jan Buis, de enige, nog levende „kanaalgraver". Twee-en-negentig jaar. Op de voorste rij. En naast hem de zoon van Velsens eerste schoolmeester en tevens Velsens eerste gods dienstleraar. Frits Vermeulen. Deze beide uiteenlopende figuren, die zo nauw aan de historie van IJmuiden verbonden werden, hebben na afloop van burgemeester mr. M. M. Kwints feestrede beiden de gouden erepenning van de gemeente in ontvangst mogen nemen het Lam Gods in goud als een waardevolle herinnering aan een lang leven, gevuld met zozeer verschillend werk. ADVERTENTIE KONINKLIJKE SCHEEPJESWOLFABRIEKEN VEENENDAAL Burgemeester Kwint, die onder zijn ge hoor de commissaris der Koningin, dr. J. E. Baron de Vos van Steen-wijk en mr. A. J. d'Ailly, Amsterdams burgervader mocht rekenen., maar ook de burgemeesters van Haarlem, Bloememidaal, Assendelft, Zaan dam, Beverwijk en hun wethouders en ge meentesecretarissen, vele leden van Gede puteerde en Provinciale Staten, vertegen woordigers van Marine, Loodswezen, Wa terstaat, Visserij en de grote industrieën, heeft in een aandachtig beluisterde toe spraak historie en toekoms van Velsen- IJmuiden aaneengeregen tot een flonke rend snoer. Radar in werking, zonder mist Hoe glad de organisatie van het glori euze IJmuidense verjaarsfeest op deze ge denkwaardige eerste November ook is ver lopen, het ontbrak aan één ding en dat was: mist. Want mist had er eigenlijk moeten zijn toen Prins Bernhard de eerste con tinentale havenradar in gebruik stelde op IJmuidens semafoor en schipper Blaauboer ADVERTENTIE Enorm succes hebben wij met onze collectie ZWITSERSE en FRANSE ZUIVER WOLLEN GESTREEPTE 140 cm. breed. Als EXTRA RECLAME geven wfl tot en met Maandag a.s.: op alle artikelen. Barteljorisstraat 27 b.d. Gr. Markt. HAARLEM, 1 November 1951 GEHUWD: 1 Nov., T. M. Kors en M. C. van Schie; K. Peper en A. M. Hulleman; H. Wernik en D. C. Hazevoet; J. Breebaart en G. Vrugt; J. Hagemeijer en A. M. Stomphorst. BEVALLEN van een zoon: 30 Oct., R. M. H. GroenHof; 31 Oct., H. M. de Vries Freijsen; J. J. Schuringa—Schiphorst; 1 Nov., E. P. A. LunsIJzermans; J. M. Bosland van der Hoorn. BEVALLEN van een dochter: 30 Oct., A. J. W. PronkStoel; 1 Nov., G. C. Beren- dregtTeunissen; P. DolronHeijne. OVERLEDEN: 30 Oct., A. F. A. Teunissen —van den Brink, 58 j., M. v. Heemskerk straat; K. L. Eimers, 66 j., Voorduinstraat; M. K. Bos, 13 m., Leliestraat; 31 Oct., M. C. Schell—Fabels, 93 j., Schotersingel; L. J. Pietersz, 69 j., Hazepaterslaan. ADVERTENTIE TRAININGSBROEKEN f 3.30, 3.90, 4.45 TRAININGSPAKKEN f 8.75, 9.25, 9.75 SNOWSUITS f 26.75 DEKENKLEMMEN f 2.75, 3.25, 3.75 PLASTIC BROEKJES f 0.95 PLASTIC LUIERS f 0.75 LUIERS OOGJES f 0.95 ANEGANG 46 van dé loodsboot „Belletrix" in een kaars rechte lijm als eerste „gesteunde" kapitein van een zeegaande boot tussen de pieren binnen liep. Op veertienhonderd meter van de sema foor begon de „Belletrix" aan haar contact met de nieuwe radarpost. „Hallo radar- IJmuiden, hallo radar-IJmuiden.Een nieuw geluid in de druk-besproken aether der scheepsverbindingen. Maar daarmee was in feite het kostbare geschenk van Amsterdam aan het jarige IJmuiden inge wijd. Want daarmee was het beloodsen van de schepen door middel van radar begon nen. Voordeel van een millioen Precies om half vier arriveerde de Prins en daarna nam burgemeester mr. A. J. d'Ailly van Amsterdam het woord om in enige welgekozen woorden het belang van de havenradar voor IJmuiden uiteen te zetten. Hij vertelde in dat verband dat het-ge middelde aarutal „misturen" voor IJmuiden op 1000 per jaar berekend is en dat daar door uiteraard nogal wat schade aan wachturen werd veroorzaakt een schade, die bedenkelijk kan oplopen, als het per schip-uur alleen al f 200f 250 uitmaakt, zodra door de mist verder opstomen naar Amsterdam onmogelijk wordt. Al kan het door mr. d'Ailly genoemde bedrag van een totaalschade per jaar van een millioen gul den niet volkomen aan de werkelijkheid getoetst worden, er blijkt wel uit, van welk een enorm belang deze radarisatie is vooral voor Amsterdam zelf. Namens de industrieën, die bij de ver vaardiging samenwerkten, heeft Ir. F. J. Philips, vice-voorzitter van de raad van bestuur van de N.V. Philips de installatie aan Amsterdam overgedragen. „Vandaag staan we voor het aardige symbool, dat diezelfde industrie iets levert dat handel en scheepvaart helpt. En niet alleen de handel en de scheepvaart, maar ook de grootste en oudste koopmansstad op het Europese continent: Amsterdam", aldus ir. Philips. De burgemeester van 's lands hoofdstad heeft vervolgens de installatie in dank aanvaard en haar met een paar vriende lijke woorden overgedragen aan schout bij-nacht Moorman, die haar namens Ma rine en dus uit naam van het Loods wezen graag accepteerde. Onthulling gedenkplaat Toen Prins Bernhard op de semafoor het apparaat in werking had gesteld en de draaiende antenne dus voortaan als een „alziend oog" begonnen is aan haar wakend werk, heeft hij aan de voet van het kust wachtcomplex, in de nieuwe muur, die dé basis van het forse gebouw sinds enige tijd omgeeft, een bronzen plaquette onthuld met de volgende woorden in haut-relief: Z.K.H. de Prins der Nederlanden heeft op 1 November 1951, toen het Noordzeekanaal 75 jaren bestond, de in dit gebouw aangebrachte haven radar-installatie de eerste op het vasteland van Europa in werking gesteld. En daarna heeft het vlaggende IJmui den een glimp kunnen opvangen van de hoge gast, die zich met grote snelheid naar Paleis Soestdijk spoedde. Nuts-Spaarbank te Haarlem Bij de Nuts-Spaarbank is gewoonlijk de maand October er een van extra terugbe talingen ter zake van aanschaffing van winterkleding, dekking en brandstoffen. Ditmaal heeft de inleg de terugbetaling evenwel overtroffen. In de maand October is bij de Spaarbank ingelegd een bedrag van 786.922,59, waaronder via de Ophaal dienst ƒ43.190,92 en bij de afdeling Jeugd- spaarbank 3.601,72. Terugbetaald werd 754.958,39. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 401. Daarnaast hebben zich 224 nieuwe deelnemers bij de Jeugd- spaarbank aangemeld. Op 31 October 1951 bedroeg het totaal aantal inleggers 64152 met een tegoed van 23.519.543,30. Vrije Evangelische Gemeente De Vrije Evangelische Gemeente Haarlem is verhuisd van de Bakenessergracht naar het wijkgebouw „Beth-el" in de Voor helmstraat. Zondag 4 November om 10 uur is de openingsdienst (lithurgisch met koorzang) waarin de Evangelist Neerings uit Enkhuizen hoopt voor te gaan. De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G.W.F. v. d. Valk Bouman, eiste Donderdagmiddag 'n voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden, met een proeftijd van drie jaar tegen de achttien jarige J. O. te Haarlem, die er van werd verdacht broodjes brons en koper gestolen te hebben van de ambachtsschool toen hij daar nog als leerling de lessen volgde. O. gaf toe dat hij zich enige keren aan deze broodjes vergrepen had. Hij had ze ver kocht aan een zekere W. S. S., wiens adres hij van vriendjes op school had gekregen. S. die al verscheidene veroordelingen ach ter de rug heeft, hoorde acht maanden met aftrek tegen zich eisen. Hij ontkende te weten dat de broodjes van diefstal af komstig waren. Hij had de jeugdige verko per echter niet gevraagd wie hij was of waar hij „de handel" van daan haalde en hij had evenmin in het register de nieuwe aankoop ingeschreven. De president was dan ook van mening dat S. drommels goed begrepen had dat O. hem gestolen goed te koop had aangeboden. De raadsman mr. L. Smithuyzen achtte de opzet van heling niet bewezen en vroeg de rechtbank de uiterste clementie in acht te willen nemen. Vijfentwintig jaar wykdiacones Donderdag 8 November hoopt mejuf frouw H. Verhulst (zuster Riekje) haar zilveren jubileum als wijkdiacones te vie ren. 's Middags van 3.30 tot 5.30 uur is er gelegenheid haar geluk te wensen in het wijkhuis in de Molenaersstraat. 's Avonds wordt de jubilaresse in dat gebouw in een bijzondere wijkavond gehuldigd. ADVERTENTIE Bronsteeweg 6 - Heemstede Telef. 35759 - na 6 uur 10859 ADVERTENTIE EN KOOPT ER: een met smaak uitgekozen vast- boord OVERHEMD van de fijnste poplin met Trubenijs of slappe boord enkele of dubbele fin QO manchet, voor I IU. Deze aanbieding geldt tot 23 No vember, daarna weer de normale prijs 14.90 WAAROM DOEN WIJ DIT? Wel om nieuwe relaties te maken voor KOSTERMANS MODEZAKEN. CR HOUTSTR - KL HOUTSfR. - CEN CRONJESTR De koorschool te Haarlem De officiële inwijding en opening van de Koor-school „St. Bavo" te Haarlem zullen op 8 December plaats vinden. Binnenkort wordt het Internationaal Academisch Instituut opgericht, dat, naar verwacht wordt in September van het vol gend jaar met zijn werkzaamheden kan beginnen. Er is nog niet beslist, waar het instituut gevestigd zal zijn, in Amsterdam of in Den Haag. Terstond nadat minister Rutten in Augus tus 1950 in een radio-toespraak had gewe zen op het voornemen tot de oprichting van een speciaal opleidingsinstituut voor Nederlandse en buitenlandse jonge men sen, die een werkkring ambiëren in tro pische en subtropische gebieden in het bijzonder die gebieden, die een versnelde ontwikkeling doormaken heeft de hoofd stad zich tot de minister gewend. Amsterdam meent met recht te kunnen zeggen het centrum te zijn van alle be trekkingen met de tropische gebieden en in het Koninklijk Instituut voor de Tro pen een bij uitstek geschikte huisvesting te bezitten voor het te stichten Academisch Instituut. Ook voor de huisvesting van ongeveer 100 studenten meent Amsterdam uitstekend geaccomodeerde woonruimten te kunnen aanbieden Deze mededelingen zijn Donderdag door het Amsterdamse gemeentebestuur ge daan, gehoord de suggesties, als zou Den Haag reeds als vestigingsplaats zijn ge kozen. De Rotterdamse gemeenteraad nam Don derdagmiddag met algemene stemmen een plan aan voor de bouw van 551 woningen In het betreffende voorstel deelden B. en W. mede, dat contact is gezocht met Rot terdamse industrieën en instellingen om de geldmiddelen voor de bouw te verkrijgen Voor zover de geldschieters dit wensen kunnen deze woningen goeddeels aan hun personeel worden toegewezen. Enige raadsleden bleken critisch ge- •stemd over dit plan omdat na de oorlog steeds een rechtvaardige verdeling van de nieuwe woningen is nagestreefd, die hierbij naar zij zeiden in het gedrang komt door de voorrechten van de geldschieters. Het plan is goedgekeurd nadat B. en W. nog eens hadden uiteengezet, dat zij er door de nood toe waren gedreven. In aansluiting op een bericht in ons blad van Woensdag, waarin wij meldden, dat Engeland gezien het gevaar van de pseudo- vogelpest de invoer van Nederlands en Ca nadees geslacht gevogelte heeft verboden, kunnen wij berichten, dat in regerings kringen in Den Haag op bepaalde punten ontheffing van het Engelse importverbod wordt mogelijk geacht. De Nederlandse veeartsenijkundige dienst blijkt in verband met de wijze, waarop het gevogelte door de Nederlandse exporteurs wordt geleverd, namelijk „panklaarj, ge slacht", van Engelse zijde nooit klachten te hebben ontvangen over uitbreidings mogelijkheden van vogelpest. In de komende dagen zullen in ons land nieuwe stringente maatregelen voor de handel in pluimvee in werking worden ge steld, die enerzijds het gevaar van uitbrei ding der vogelpest beogen te keren, ander zijds ten doel hebben de bestrijding met het grootst mogelijke effect voort te zetten. De Zandvoortse watertoren is uit de stei gers: een in al zijn zakelijkheid toch zeer sierlijk en prettig-aandoend dienstgebouw, dat het uitstekend „doet" op zijn eenzame hoogte. Heerlijk was dat, zo in de sneeuw ravotten! De witte sneeuwballen vlogen over en weer en ze juichten, als een van hen werd geraakt. Die schudde dan proestend de sneeuw van zich af en deed^n best, een van de anderen er van langs te geven. Het was mooiedroge sneeuw. Daar kun je tenminste mooie ballen van kneden en het wordt, niet zo gauw een vieze pap van sneeuw en modder op straat. Wat hadden ze een pret En toen kwam Krulletje op het gejoel af. Die dacht natuurlijk: daar moet ik bij zijn! En hij holde luid keffend de straat op, zodat de sneeuwkluitjes naar alle kanten stoven. En als er een sneeuwbal door de lucht vloog, holde hij er met alle macht achteraan. Dat was 'n koddig gezicht. „Pak 'm Krulletje!", riepen ze en dan holde hij, wat hij kon. Ze voelden helemaal geen kou, want van dat stoeien in de sneeuw gingen ze heerlijk gloeien. „Pas op, Krulletjedaar komt er weer een!", riep Oepoetie. „Rrrrrrwau!!"juichte Krulletje en rende achter de bal aan.... Een gezelschap van vijftien Engelsen, bestaande uit journalisten van twaalf grote Engelse dagbladen, de publicity-officer van de BBC, John Hytch en twee televisie deskundigen, brengen op het ogenblik een bezoek aan ons land, om zich op uitnodi ging van Philips op de hoogte te stellen van hetgeen in Nederland op het gebied der televisie reeds is bereikt. Donderdag morgen werd in de Nederlandse seintoe- stellenfabriek te Hilversum de nieuwe door Philips ontworpen televisiecamera gede monstreerd en de moderne zenderafstelling getoond, 's Middags woonden de gasten in de studio Irene te Bussum een televisie repetitie bij. BINNENLAND De weduwe Wesselink in Silvolde (Gld.) ook bekend als „Opoe Tuenter" heeft Donderdag haar honderdste verjaardag ge vierd. Zij kreeg een grote bloemenmand van het gemeentebestuur van Wisch, de gemeen te, waartoe Silvolde behoort. Op 31 October heeft ir. H. G. J. Schel ling, architect bij de Nederlandse Spoorwe gen en bouwer van onder meer de stations Amsterdam, Amstel, Bussum. Enschedé en Hengelo, de dienst der N. S. met pensioen verlaten. De heer Schelling zal echter de in aanbouw zijnde stations te Leiden en Zut- phen voltooien, evenals het station Arnhem, waarvoor de plannen in studie zijn. Dr. M. C. A. Klinkenbergh is door Paus Pius XII benoemd tot ridder in de Orde van de Heilige Gregorius de Grote, op grond van de verdiensten, die hij door zijn voor beeld en zijn daden heeft verworven voor het Katholieke gemeenschapsleven in het algemeen en voor de beoefening der chirur gie gedurende 25 jaar in het St. Antonius- ziekenhuis te Utrecht in het bijzonder. Te Parijs zal in de tweede helft van November het Sephardisch wereldcongres worden gehouden. Dr. E. A. Rodrigues Pereira, voorzitter van de Portugees- Israelietische gemeente te Amsterdam, zal dit kerkgenootschap op het congres vertegen woordigen. De heer J. Roorda te Terapel, die be noemd verklaard «was tot lid der Tweede Kamer in de vacature-Tuin heeft die benoe ming niet aanvaard. In zijn plaats is nu be noemd verklaard mr. G. L. P. Warburg (P. v. d. A.) advocaat en procureur te Groningen. Een wetsontwerp houdende voorschrif ten inzake crematie en balseming van lijken zal dezer dagen de Raad van State bereiken. Een jacht (vermoedelijk Amerikaans) dat op de Atlantische Oceaan in moeilijk heden verkeerde, is door het Nederlandse stoomschip „Themisto" nabij het Sabel eiland opgepikt.. Met het jacht'op sleeptouw is het schip nu 'naar Halifax onderweg. Minister Joekes, die onlangs in een ziekenhuis een operatie onderging, hoopt morgen zijn ambtsbezigheden te hervatten. HAARLEM EN OMGEVING De Open Religieuse Gemeenschap te Haarlem houdt op 10 en 11 November in haar Centrum een week-end „De Kunst en haar wereldroeping", A. G. Degenaar, arts te Hilversum spreekt over „Kunst als Levens kunst"; Ank van der Moer over „de Iphige- neia van Euripides en Goethe (met voor dracht) en H. D. van Goudoever, uit Den Haag over „De kunst als sociale factor". De speeltuinvereniging „Frans Hals" zal a.s. Dinsdagavond haar gerestaureerde clubgebouw aan de Berckheydestraat her openen. Wat de verkoop van kinderzegels en briefkaarten betreft deelden wij reeds mede dat de leerlingen van het Kennemer Lyceum te Bloemendaal voor f 7020,75 verkochten. De leerlingen der twee andere middelbare scho len plaatsen: Jac. P. Thijsse Montessori- lyceum f 1569.25. Middelbare Meisjesschool ,,'t Kopje" f734.95. Bij elkaar dus f9324,85. De opbrengst der lagere scholen is nog niet bekend. Bjj het jubileum van ds. A. Dondorp, Geref. predikant te Heemstede, heeft niet ds. P. de Ruig uit Haarlem, maar ds. A. de Ruijter uit Zandvoort de classis Haarlem der Geref. Kerken vertegenwoordigd. Zaterdagmiddag houdt de Jeugdrij- vereniging „En Avant", gevestigd in de Haarlemse Manége een dressuurwedstrijd voor leden en genodigden. Er wordt, in drie klassen gereden namelijk: beginners; meer gevorderden en gevorderden. De Vereniging Pro Juventute zal bij iedere voorstelling van „Een slechte jongen" de nieuwe hoofdfilm in Cinema Palace collecteren voor het door haar geëxploiteer de observatiehuis „De Schutsluis" te Loos- drecht, waar men „probleemkinderen", zoals de jongen in de genoemde film probeert op te voeden tot evenwichtige mensen. Gisteravond om tien minuten voor tien is brand uitgebroken in een zaagselhok van een slagerij op de Rijksstraatweg. De brand werd ontdekt door voorbijgangers. De be woners hebben het vuur geblust en de brandweer heeft het nablussingswerk ver richt. Een vierenzestigjarige bewoonster van de Dr. Schaapmans?vaat in Haarlem-Oost liep Donderdagmiddag om halfvijf met haar nieuwe pantoffels de trap op en gleed uit. Zij viel en liep een bloedende wond aan haar achterhoofd op. Per ziekenauto is zij naar de Maria-stichting vervoerd. De minister van Justitie, mr. H. Mul- derije, heeft Donderdagmiddag in de Rid derzaal de conferentie, die uitgaat van het „Institut international pour l'Unification du Droit privé", geopend. De vele gede legeerden zullen op deze conferentie de mogelijkheid bestuderen van een eenvor mige wet betreffende de internationale verkoop van roerende goederen. Na een woord van welkom zei de minister, dat deze conferentie van groot belang kan zijn voor de rechtszekerheid van de interna tionale handel. Men kan constateren, dat het burgerlijk en handelsrecht verschillen niet alleen volgens de plaats waar men zich bevindt, maar al naar gelang van de groepen der bevolking, waartoe men be hoort. De conferentie zoekt nu naar wegen voor een eenvormig recht. Een dergelijke eenvormigheid kan slechts gunstig zijn voor de betrekkingen tussen de verschillende landen. Minister Mulderije sprak de hoop uit, dat de conferentie er in zal slagen tast bare resultaten te bereiken. De Nederland se regering zal in de mate waarin dit mo gelijk is de middelen verschaffen de orga nisatie van de arbeid in de toekomst te bevorderen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE OUDE'GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 U) EERSTE HOOFDSTUK Toen ik de voordeur achter Marion hoor de dichtslaan, ging ik naar het raam en bleef voorzichtig door de vitragegordijnen gluren, tot ik zag dat zij op de tram ge stapt was. Marion is iemand die op de on verwachtste ogenblikken haar plannen wij zigt. Zij had halverwege de trap kunnen terugkeren om me te komen zeggen dat ze nog een poosje bleef. Of ze had een paar minuten bij de tramhalte kunnen blijven staan en dan op een sukkeldrafje weer naar mijn gezellige zitkamer terugko men „omdat die ellendige tram zolang weg bleef en ze eigenlijk nog best een kopje thee wilde". De kwestie was dat ik Marion kwijt wilde. Zij was mijn beste vriendin, de enige die ik er als dame-alleen van vijfen vijftig jaren nog op na hield, en toch had ik dat laatste uur vurig zitten verlangen dat zij weg zou gaan. Marion scheen het in de gaten te hebben. Zij genoot langzaam van haar thee en kreeg ieder ogenblik weer andere onderwerpen in haar hoofd waar zij noodzakelijk over bleek te moeten praten. En ondertussen stond in mijn kast, vlak achter haar rug, mij<n koffer kant en klaar gepakt. In mijn tas, die op tafel lag, wist ik mijn reisbiljet en het prospectus van hotel „Duin en Bos". Over anderhalf uur zou ik, zalig alleen, in een tweede klas coupé naar het Westen reizen, en niemand zou het weten. Ik vluchtte voor Marion. Zonder enige gewetenswroeging bedacht ik, dat zij over enkele dagen tevergeefs aan mijn bel zou trekken. Er zou niemand opendoen en zij zou teleurgesteld en boos naar huis gaan. De volgende dag zou het zelfde gebeuren, alleen zou Marion nog een tikje bozer weggaan. En dan zou zij thuis mijn brief vinden, waarin ik haar ver telde dat ik een paar maanden op mijn eentje de wijde wereld wilde intrekken, en dat zij niet behoefde te proberen mij te vinden. In hötel „Duin en Bos" zou ik het grote voorbereidende werk doen voor mijn twee de boek en Marion zou er part noch deel aan hebben. De eerste keer dat ik een boek schreef (Twee Harten Vonden El kaar, heette het) had Marion er op ge staan dat zij mij behulpzaam zou zijn met het schema en tal van bijzonderheden. Het gevolg was, dat het resultaat in het geheel niet was wat ik mij er van had voorge steld. Het werd een beetje tam, een beetje zoet, een beetje gewóóntjes. Precies als Marion. Als ik dat eerste boek van me eens over lees de waarheid is, dat het me ontzag lijke moeite kost rijst Marion in leven de lijve uit ieder hoofdstuk op en ik geloof oprecht dat de hoofdpersoon Mariëtta (één van de Harten die Elkander Vonden) op haar oude dag even saai en kleurloos zal worden als Marion. Over een kwartier ga ik weg. Dan zal ik tenminste voor de eerste maanden verlost zijn van Marions verhalen over allerlei oninteressante mensen en dingen. „Weet je dat de dochter van mijn zuster in Schoon- derbos volgende maand gaat trouwen? Het is een keurig-net meisje en ze heeft een verbazend goede partij gedaan. Hij is een reusachtig-beschaafd iemand met een héél beste betrekking en schitterende vooruit zichten. Hij drinkt niet, rookt niet en stu deert in de avonduren om nóg hogerop te komen. Vroeger heeft hij verkering gehad met een ontzéttend lichtzinnig meisje dat heleméól niets voor hem was: Hij heeft nog geprobeerd om haar op het goede pad te brengen maar toen hij merkte dat zij eenvoudig niet wilde, heeft hij haar na- tüürlijk losgelaten. Zie je, zoiets moest je nu eens in je boek laten gebeuren, lijkt je dat niet een prachtige intrige?" Zo ging dat. In „Twee Harten Vonden Elkaar" kan men dergelijke prachtige in triges bij de vleet terug vinden. Als Ma rion er niet geweest was, zou het mis schien een aardig boek geworden zijn. En daarom vlucht ik ditmaal. Dit is een alleraardigst hötel. Het ligt bekoorlijk tegen de groen-gele achtergrond van het duinlandschap en het is in vrolijke, helle kleuren geschilderd: Veel wit en rood, waarop het zonlicht zo plezierig schittert. Het lijkt op een afstand een beetje buitenlands, iets van een prent briefkaart uit Tirol of Bohemen. Maar van binnen is het oer-HolIands. Het heeft een lichte serre aan de zon kant met prettige rotanstoelen op een hel derrood tapijt, en de leeszaal is gezellig gemeubileerd, met veel rustige zitjes en verborgen hoeken. De eetzaal vind ik een beetje druk, en misschien kan ik mevrouw Marter, de directrice, nog wel een paar goede tips geven om daar wat verandering in te brengen. Er zijn op het ogenblik nog nagenoeg geen gasten, het is ook pas eind Mei, maar over een paar weken zal de grote stroom wel binnenkomen en ze zou voordien best nog wat wijzigingen in die eetzaal kunnen aanbrengen. Tenslotte kan een dame op leeftijd, zo als ik, zich best wat critiek veroorloven. Mevrouw Marter is nog erg jong om de leiding te hebben van zo'n druk en veel eisend bedrijf, hoewel ik geloof dat het haar uitstekend afgaat. Ze is hoogstens drieëndertig zou ik zeggen. Volgens het verhaal van Gertie, het kamermeisje, is haar man gestorven toen ze zesentwintig was en heeft zij toen de leiding van het hótel op zich genomen. Geen geringe taak voor een jonge weduwe of zou ze mis schien voordeel hebben van het feit dat ze er nog zo jong en aantrekkelijk uitziet? Eigenlijk is ze een schoonheid. Manne lijke gasten zullen zich waarschijnlijk erg tot haar aangetrokken voelen, en <je vrou welijke zien wellicht ook liever een zo pit tige, frisse verschijning dan een conventio nele dikke hotelhouder met een hang snor Er lopen hier trouwens heel wat aardige vrouwen rond. Behalve Gertie die er ook zijn mag hebben we nog Clara, een roodharige dienster, jong, elegant en bru taal, en John-ny, die een knap gezichtje heeft met dromerige ogen en een tikje aan de verlegen kant is. De gérant, Peter heet hij meen ik, is waarschijnlijk niet te benijden met al die vrouwen om zich heen. In de keuken zit ten er ook nog een paar en hij moet ten slotte het personeel leiding geven, al ver moed ik dat hij er weinig van terecht zou brengen als mevrouw Marter niet zo de wind eronder had. Hij lijkt me een schu we, in zich zelf gekeerde jongen en ik had op het eerste gezicht al een beetje het land aan hem, al weet ik eigenlijk niet precies waarom. Toen ik in dit hótel arriveerde, werd ik door iedereen heel vriendelijk en voor komend ontvangen, maar niemand scheen erg geïmponeerd te zijn en mijn komst was niet zozeer een sensatie. Vandaag heb ik ervaren, dat men het anders moet aanpakken om zijn aankomst in een hótel tot een sensatie te maken. Er is namelijk een nieuwe gast gekomen die het klappen van de zweep verstond. Het hele hótel was tegen de middag in rep en roer. Iedereen vloog en holde heen en weer, er werden allerlei bespottelijke voorbereidselen getroffen en zelfs mevrouw Marter was nerveus, wat heel wat zeggen wil. Toen kwam hij. Een oude, bars-uitziende man, met een reuze-bontkraag op zijn jas ondanks de warme Meizon, en een heleboel pretenties. Hij gromde tegen iedereen die hem voor de voeten kwam en vooral tegen zijn secre taris, die hem uit de auto hielp en hem on dersteunde toen hij naar binnen ging. Hij liep erg moeilijk en had een stok nodig om zich overeind te houden. Iedereen deed zijn best om hem mild te stemmen maar het resultaat was erg mager. Hij bleek in een verschrikkelijk humeur en die arme mevrouw Marter had weinig eer van haar goede zorgen. Hij had niet veel bagage bij zich een hutkoffer en een stel kleine, luxueuze va liezen van lichtgeel leer, met indrukwek kende etiketten beplakt. „Hij heeft een zeereis achter de rug", zei Stella Marter toen ik haar vroeg of de nieuwe gast soms ziek was, omdat hij on middellijk naar zijn kamer was gegaan en daar ook tijdens het diner bleef. Mevrouw Marter scheen niet veel zin te hebben mij bijzonderheden over haar kostbare logé te vertellen. Zij deed een beetje geheimzinnig en terughoudend toen ik probeerde wat meer over hem te weten te komen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9