'n Ongelooflijk slechte jongen Aan de waterkant leert men zijn mannenbroeders kennen Wra nge toekomst -fan tasie van Amerikaans weekblad Een directeur klom van een ladder en besteeg een andere Experimentele opera Lisse Hillegom Bloemendaal Bennebroek Zandvoort Heemstede Haarlemmermeer 10 Gesprek met Zwitserse componist Sutermeister Sluiting van nrovinciale diensten op Zaterdagen Meer Amerikaanse steun aan Indochina Bouw van zeven huizen lokte langdurig debat uit „Colliers" verschijnt in een editie anno 1960 met „nabeschouwingen" over een Derde Wereldoorlog ZATERDAG 3 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een scène uit „Bad Boy", een film van jeugdcriminaliteit in Cinema Palace. „Bad boy" („Slechte Jongen") (Cinema P a 1 a c e). In het genre van „Jongensstad" zijn al heel wat films gemaakt, voor het merendeel in Amerikaanse studio's. Het onderwerp is in zijn sociale betekenis trouwens belangwekkend genoeg om in verschillende vormen op het witte doek te herhalen. „Bad Boy" is een nieuwe versie van de geschiedenis ener ontspoorde jeugd, die in een goed-geleide gemeenschap van ex-boefjes weer op de rails der rechtscha penheid wordt gerangeerd. Ditmaal is het geen jongensstad, doch een jongensboerderij in Amerikaanse stijl, waar de naastenliefde hoogtij viert en de conflicten worden bezworen door een tac tische en liefdevolle leiding. Het funda ment van deze film is dus niet helemaal origineel, maar de uitwerking van het ge geven is wel bizonder nieuw. Het is een ongelooflijk slechte jongen, die het middel punt der belangstelling vormt en het zijn ongelooflijk kwaadaardige dingen die hij uithaalt. De verfilming van dit onderdeel is een complete gangster-historie met overvallen en vechtpartijen, inbraken en spannende achtervolgingen. Het andere deel, de morele restauratie, is eveneens zeer Amerikaans opgevat en zal geen te- genhang vinden in de methoden van „Pro Juventute" ten onzent, al heeft deze orga nisatie zich door middel van collectebus sen aan de ingang met de strekking van deze film eens verklaard wat natuurlijk in het algemeen wel kan worden begrepen. Dat de humor een groot en de sentimen taliteit een klein aandeel in deze film heb ben gekregen, kan men waarderen. Boven dien kan men genieten van een uitsteken de typering der hoofdfiguren, vooral van de jeugdleider, zijn moeilijke pupil en zijn meesterknecht. J. L. „Verkeerd aangesloten" (Frans Hals) Deze fascinerende film laat in de eerste plaats zien, dat regisseur Anatole Litvak zijn vak door en door verstaat; de span ning rond het oorspronkelijke gegeven wijkt geen moment van het doek. Het ver haal is daar niet in de eerste plaats debet aan, want het is gebaseerd op de telefo nades van een jonge, zieke vrouw, die door de telefoon in aanraking komt met de geraffineerde plannen voor een moordaan slag. Stukje bij beetje wordt dit complot opgebouwd en de toeschouwer voorgezet en hij leeft mee met de beklemming die over de zieke komt, als zij de intrige voor zich ziet ontrollen. De beklemming van een hulpeloze zieke, die alleen thuis is en ver geefs steun zoekt. Barbara Stanwyck heeft deze vrouwelijke hoofdpersoon het volle pond gegeven en haar wanhoop, als de echtgenoot niet op tijd thuis komt en ver moedelijk zelf ook in de nesten gekomen is, komt voortreffelijk tot uiting, zodat deze film, dank zij vooral de beeldende kracht van de suggestie op een hoog niveau terecht komt. A. O. De wolf van Sila (Rembrandt) is een voortreffelijke Italiaanse film-versie van een oeroude volks-legende uit Calabrië, een wild verhaal van laaiende hartstochten en bloedige „vedetta", zoals er nog vele ver teld worden in de dorpen van de stille, woeste „Sila". Deze geschiedenis, een wonderlijk meng sel van echt-menselijke tragiek en van valse romantiek, verhaalt van de wraak van een dorpsmeisje (Sylvana Mangano) op de rijke houthandelaar en diens zuster aan wier trots en angst voor een schan daal de moeder en de broer van het meisje ten offer zijn gevallen. De handeling is uiteraard nogal recht lijnig, weinig origineel en vrij dramatisch, maar daar dit typische elementen van der gelijke volksdrama's zijn, stoort dit aller minst, te minder omdat regisseur en came raman tezamen ook de onwezenlijke sfeer van het half-legendarische voortreffelijk wisten te verbeelden en vol te houden. Sterk spel van Sylvana Mangano en de andere hoofdrolvertolkers maakt deze uit stekende Italiaanse rolprent het aanzien overwaard. H. C. Gun-crazy. (Lux or). Een zeer ver dienstelijke thriller, die zijn verdienste overigens niet zozeer ontleent aan de aan vaardbaarheid van het psychologische ge geven dat er aan ten grondslag ligt, als wel aan de knappe en aantrekkelijke ver wezenlijking ervan. Een jongen, die een onbedwingbare bezitsdrang naar schietwa pens heeft, omdat schieten het enige is, dat hij goed kan en daarom het enige dat hem zelfvertrouwen kan schenken, wordt het slachtoffer van zijn eigen schietkunst. Hij verliest namelijk zijn hart aan een jonge dame van een kermis, die even snel is met de pistolen als hij en wordt door haar zeer tegen zijn zin overgehaald om zijn en haar talent in dienst te stellen van de misdaad. En dat gaat tenslotte natuur lijk scheef. Dit niet geheel logische verhaal is op knappe wijze verfilmd. Dat komt ten eer ste door voortreffelijk spel van Peggy Cummings en John Dall en ten tweede door de zeer suggestieve weergave van de hoogspanning waaronder zij van de ene beroving tot de andere komen, tot ten slotte het net om hen dichtgetrokken wordt. W. L. B. „Alles wel aan boord" (City). Deze titel geldt strikt genomen niet voor het hele verhaal van deze luxe technicolor, want alles is nu juist niet wel aan boord. Al is er wel van alles aan boord, onder meer de band van Xavier Cugat, de „Pied Pipers" en een paar Hollywood-sterren, die pinkelen van geestdrift, zoals de pittige Jane Powell en George Brent. Maar als alles bovendien wèl aan boord zou zijn dan ware er immers geen verhaal bij deze aan trekkelijke show. Dat is gebaseerd op een liefdesverhouding, die niet klopt en door een verstekelinge (Jane Powell) in het rei ne wordt gebracht. Zij plaatst een nieuwe „hij" in de liaison en dat is toevallig haar eigen vader (Gorge Brent), de kapitein van de boot waarop zich dit alles afspeelt. Deze was juist nog wel zo gebeten op zijn dochter die haar studie afbrak om mee te kunnen varen en liet haar vloeren schrobben en aardappelen schillen. Het meisje Powell heeft het dus helemaal niet zo wel aan boord. Tenslotte heeft ze liever met de „Pied Pipers" dan met gewone pie pers te doen. „De zwarte panter". (Spaarne). Een boeiende geschiedenis met tal van ro mantische momenten en sensationele ge beurtenissen. Een piloot verongelukt met zijn vliegtuig in de Braziliaanse jungle, waar hij een meisje ontmoet, op wie hij verliefd wordt. Het meisje vlucht echter, omdat haar verleden een diep geheim om sluit dat zij niet wil onthullen. Het twee tal ontmoet elkaar echter weer in Rio de Janeiro en daar wordt dat geheim ont sluierd, niet echter voordat de ene span nende gebeurtenis na de andere de revue is gepasseerd. De tweede film die deze programma- week in het Spaarne-theater wordt ver toond, „Ontmoeting in de nacht" is al even zeer een rolprent die de liefhebbers van sensatie en romantiek zal bekoren. Nieuws in de bioscopen De Haarlemse bioscopen laten deze week in een uitstekend journaal van Polygoon allerlei interessante onderwerpen uit bin nen- en buitenland défileren. Men kan onder meer zien hoe een walvis per trein reist, hoe in Beieren een bruiloftsfeest ge vierd wordt, hoe Schotse doedelzakmedsjes in Hamburg paradeerden en hoe IJmuider en Urker vissers uit Oostende vertrokken naar Argentinië, om daar een nieuw be staan te vinden. Een wel zeer geslaagd onderdeel van het journaal vormt de reportage van een adembenemende Italiaanse wegwedstrijd op de fiets die door de geestige commentaar een kluchtfilm op zich zelf geworden is. Wellicht herinneren onze lezers zich dat wij ongeveer een jaar geleden onze in drukken meedeelden betreffende de opera „Raskolnikoff" van de Zwitserse componist Heinrich Sutermeister, gecomponeerd bij een libretto, dat diens broer Peter Suter meister schreef naar Dostojewski's roman „Schuld en Boete". Deze opera was toen kort te voren te Stockholm, Hamburg, Miinchen en Milaan opgevoerd. Een groep jonge kunstenaars, onder leiding van Hans van Hombergh, had ons in de gelegenheid gesteld een lezing en een uitvoering in concertvorm van het werk te horen. Het heeft ons toen sterk getroffen hoe de com ponist getracht heeft het probleem „opera" voor onze tijd op te lossen vooral door de geestelijke tweespalt van de moderne mens als een zichtbare en hoorbare werke lijkheid uit te beelden. Heinrich Sutermeister vertoeft momen teel in ons land; hij houdt heden een lezing te Amsterdam voor het Genootschap van Nederlandse Componisten en spreekt Za terdagavond voor de radio via de zender Hilversum I. Wij hadden echter het voorrecht de com ponist reeds Donderdag te ontmoeten ten huize van de familie Rhodius aan de Wag- nerkade te Heemstede en aldaar een uurtje met hem te praten over zijn werk en over de problemen van de moderne componist in het algemeen. Wij herkenden in hem het type van de moderne cosmopoliet. Zijn muzikale opleiding kreeg hij gedeeltelijk buiten zijn vaderland, namelijk te Mün- chen, en te Parijs studeerde hij philologie onder Courvoisier en musicologie onder Pirro. In Stockholm beleefde hij zijn eerste grote succes en in West-Duitsland, alsmede in Italië kreeg hij vaste voet. Zijn eerste werk voor het theater werd op een muziek feest te Zürich uitgevoerd. Dit was een monodrama, „Niobe", dat door zijn eigen aardige vorm en bezetting (één zangeres, koor en ballet) wellicht meer verraste dan bekoorde. Hoewel Sutermeister zich ook op ander gebied dan dat der opera be woog (ik herinner mij dat Aeschbacker te Amsterdam een pianoconcert van hem speelde), dankt hij zijn opgang en zijn re putatie toch vooral aan zijn „Raskolndkoff". In de gespletenheid van de hoofdfiguur van dit werk heeft hij de moderne mens gezien, wanneer deze zijn houvast aan geestelijke en hoog-menselijke idealen kwijt raakt. Het muzikale aequivalent hiervoor heeft hij trachten te vinden in het combineren van contrasterende muziek stijlen, voor zoverre er sprake kan zijn van stijl in deze tijd van versplintering en stuurloosheid, ook op dit gebied. Vandaar het aanwenden van twee orkesten in zijn werk; het normale orkest in de „bak" en een „moderne band" achter de coulissen. Het vraagstuk: hoe verhoud ik mij als kunstenaar tegenover de geest van deze ontredderde wereld en hoe geef ik er uit drukking aan, is hetgeen Sutermeister meer dan ooit bezig houdt. Zijn nieuwste werk, de opera „Der rote Stiefel" (De rode laars), waarover hij ons het een en ander mee deelde, bewijst dat de problemen, die de „Raskolnikoff" opriepen, hem niet los laten. Voor deze nieuwe opera schreef Su termeister zelf het libretto, naar een ro mantisch sprookje van Hauff, dat echter slechts de aanleiding werd om van het rijk der fanatsie uit de moderne geest van ma terialisme aan de kaak te stelten. Werke-r lijkheid en fantasie bestrijken in het werk ieder een eigen toneelplan; het wordt dus toneel op het toneel ten dele zelfs poppen spel. Aldus wil Sutermeister ook in „Der rote Stiefel" aan het publiek de spiegel der gespletenheid van deze tijd voorhouden. Of wij een zijner theaterwerken hier wel eens op de planken zullen zien? Men moet hier wel een heel groot vraagteken zetten. Holland kan zich op operagebied vooral wanneer het moderne experimenten be treft niet veel permitteren. Jammer ge noeg. JOS. DE KLERK De bureaux van de Provinciale Griffie van Noordholland, de Provinciale Water staat, de Economisch Technologische Dienst en de Provinciale Accountants dienst zullen van 10 November tot en met 26 April op Zaterdag gesloten zijn. Het Bureau voor de afgifte van Rijbewijzen zal op deze Zaterdagen alleen geopend zijn voor spoedeisende gevallen. Aan de waterkant leert men zijn mannen broeders kennen. Directeur of vodden raper, minister of handwerksman, presi dent-commissaris of jongste bediende, op de modderige wallekant van een wetering in een Hollandse polder worden al die uiterlijke kenmerken van u afgewaaid en begint ge overnieuw onder aan de ladder, die voert naar de duizelingwekkende hoogte van de hengelaar bij de gratie van Petrus, een kwaliteit, die met de dikte van uw horlogeketting of de plechtigheid van uw kuchje niets te doen heeft. Op zo'n dagje snoeken worden alle maat schappelijke waardigheden ingetrokken en herverdeeld. Dan is de man, die met zijn nerveuze splitcane-stok de natuur diri geert koning en zij die dat niet kunnen, zijn het stof waarover die koning schrijdt. Zodat wij heel erg verlangend waren naar de visdag met de directeur van een belangrijk instituut, die al lang op het programma stond. In het dagelijks leven begroeten wij hem met eerbied, maar het kwam ons voor, dat hij in het vissen nog een onverdunde „groenzoeter" zou wezen, die wij wel eens even onze schoenen zou den laten poetsen. We hadden er een heel best viswatertje voor uitverkoren. En er ging een heel best etentje aan vooraf, besproeid met vele edele dranken, waarvan wij in onze over moed teveel tot ons namen, omdat wij opmerkten, dat men aan onze lippen hing en dat onze verhalen steeds beter werden. En toch hadden wij beter voorzichtig kun nen wezen, want de derde van het gezel schap was de chauffeur van de directeur en directeuren die met hun chauffeurs gaan vissen, hebben al héél wat van de hengelsport begrepen, met name van de bescheidenheid, die de broeders in Petrus siert. Wij verhaalden nochtans gevleid verder, leegden vele glazen en hadden de volgende dag een bulderende hoofdpijn. Maar de directeur zei „professor" tegen ons, bleef bescheiden, vroeg om advies en was bovendien zo vriendelijk om al met optuigen enige onhandigheid aan den dag te leggen en terloops bijna in de plomp te vallen, zodat wij weer helemaal opfleur den. Toen gaf hij bovendien nog te kennen met levend aas te willen vissen, aange zien hij daarmee de eerste en enige snoek van zijn leven had gevangen, al had het drie korte sigaartjes geduurd, voordat de betrokken haring het visje geslikt had. Welaan vrienden, het kunstaas, met name de spinner, ligt altijd voor, maar als het dan een zonnige herfstdag met een licht Oostenwindje en kristalhelder water is, dan kan zo'n levend aas-orthodoxeling beter een spel patience gaan leggen. En nu ging het er wel in eerste instantie om de directeur het snoeken bij te brengen, maar per slot is het niet raadzaam de leer ling meer te laten vangen dan de instruc teur, zodat wij onze mond hielden en hem lieten begaan. Geri'it de chauffeur viste ook met levend aas, zelfs met een dikke gevlochten lijn, zeven drijvers, een ketting en een dreg en gaf te kennen, dat hij dit deed, omdat zijn grootvader op die manier ook wel eens snoek had gevangen. En al speurden wij in Gerrit dat ondefinieerbare iets van een hengelaar met talent, wij meenden toch dat wij weinig te vrezen hadden, toen onze trouwe Fishkill, licht- kens geactiveerd door de soepele pols van de kampioen-castingman, het spinnertje wegzond en de gouden lijn van twintig honderdste millimeter zich zachtjes op dat veelbelovende water vlijdde. Wij zouden de directeur mitsgaders chauffeur de broek wel eens opbinden. Tot over de oren! En toen onze triomfantelijke voorpret werd onderbroken door dat lichte snelle tikje van een even aanbijtende snoek in een heel mooi poeltje, was er maar één haarfijne worp nodig om dat wervelend stukje metaal nog eens voor de muil van Esox Lucius te laten flirten. En hij sloeg nog eens, maar dit keer beter en wij sloe gen ook en de Fishkill zette zijn rug krom en nummer één lag op het kantje voordat onze metgezellen hun aasvisjes te water hadden geprutst. Wij schatten ons snoekje op twee pond, bekeken hem geringschat tend en lieten hem toen achteloos weer zwemmen, zonder er woorden over vuil te maken. De mond des directeurs viel open. Een wereldbeschouwing viel om. Hij hapte naar lucht en wij veinsden verbaasdheid. Nog geen minuut later vingen wij een baars en toen weer een snoek en toen nog een paar baarzen en wij lieten die allemaal weer los. Wij begonnen er echt pret in te krijgen. En inmiddels hadden de beide heren „hobbel" gekregen, maar de wan trouwende snoeken lieten los en gingen een knakje opsteken. Wat wilt ge, met zulk weer. En wij spinden maar lustig voort, vin gen een wat grotere snoek en lieten ons overreden deze te bewaren. Tenslotte ving ook Gerrit de chauffeur een haring, zijn eerste snoek, die na lang meten met een indrukbare duimstok de maat scheen te hebben. Wij keken dat snoekje eens in de ogen, onderkenden jeugdige onervaren heid en gingen hoofdschuddend heen. Het begon later wat te minderen, toen de zon hoger aan de hemel kwam en de uitgezochte plekjes in deze uitgezochte polder leverden zelfs op onze uitgezochte techniek niets meer op. En daar onze hoofd pijn weer begon te bulderen, gingen wij een tukje doen. Maar eerst hadden wij de hengel van de directeur voor het spinnen omgetuigd, want dat vond hij hét werk, nu hij het eenmaal had gezien. Dat had iedereen in zijn plaats gevon den, zodat wij voorshands in zijn bekering tot fatsoenlijk vissen niet geloofden. Het is namelijk niet gebruikelijk om bij de eerste keer een netje vol te vangen. En hij modderde dat het een aard had, zo zagen wij, voordat wij onder zeil gingen. Hij hield zijn hengel te hoog, gooide als een koekebakker en deed alles verkeerd, wat men maar verkeerd kon doen. Maar men moet een kunstaasvisser-voor-het- eerst nu eenmaal voorlopig laten betijen en alles fout laten doen, dus wij zeiden niets en tukten rustig verder. Dat hij, toen wij twee uur later wakker werden, nog steeds stond te werpen en al had hij niets gevangen, er nog steeds ple zier in had, verbaasde ons en wij sloegen hem welwillend gade. Hij modderde on verdroten voort met de hardnekkigheid van een muilezel en deed dat nog twee uur later nog steeds. Onze welwillendheid steeg daarop tot respect. De man, die de ganse maatschap pelijke ladder was afgekomen om de lad der van Petrus te beklimmen, was twee treden gevorderd. Maar ja, van vangen kwam niks meer, daarvoor zaten de om standigheden teveel tegen en tegen vieren moesten wij hem met moeite bewegen om er voor vandaag mee te kappen. Hij teken de protest aan. Hij wilde tot donker blij ven spinnen. Hij moest en zou een snoek vangen. Toen wisten wij, dat daar een man stond, die de mentaliteit voor het kunstaasvissen bezat en er nu aan toe was, om ook de techniek te leren. Na een lang gerekte roeitocht huistoe, want hij wilde ieder hoekje nog even pro- bei-en, legden wij tenslotte aan achter het dorpshotelletje. En in dat poeltje tussen de huizen achter het hótel-erf, gingen wij hem nog even leren werpen. Wij leerden hem, dat de hengel het werk moet doen, dat een polsbeweging voldoende is. Wij leerden hem, dat men eerst terug en dan pas naar voren moet werpen. Zo van klok- stand 10 tot 2 en dan naar 10 uur. En dan de lijn loslaten. Wij leerden hem, dat hij zijn hengeltop laag moest houden en welke hoek lijn en top moeten vormen. Wij deden hem een worp voor, die heel mooi afkwam en draaiden onze spinner snel in. Toen deed hij een worp in dat kleine smerige poeltje, waar de motorolie dik op het water dreef en mogelijk ook de riolen in uitkwamen. De worp kwóm goed af en om het nou helemaal goed te doen, draai de hij ook zeer correct en langzaam zijn spinner in. En toen sprong er alle donders binnen twee seconden een zes ponds-snoek op. Een kans van één op duizend in dat poeltje. Diana had geglimlacht. Na acht uur hard nekkig smijten werd zijn eei'ste correcte worp beloond met het majestueus gevoel van buigend split-cane. De knappe „ligger" deed zijn best. Hij dook en raamde en kwam zelfs boven water om met de rate lende spinner even de klok te luiden. Met moed, beleid en trouw heeft de directeur de maar zeer losjes hangende zesponder geland. Een correcte landing en een spoidieve landing. Toen hij in al zijn respectabele lengte op de kant lag, heeft de directeur ons de hand geschud en „Dank U" gezegd. En wij hebben in ootmoed het hoofd gebogen voor Petrus en Diana en St. Hubertus en al degenen, die er iets meer te maken kon den hebben. Gildebroeders, er staat nu een directeur van die andere ladder hoog op onze ladder. Wij wensen hem Petrus Heil. SPINNER. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, heeft te Rennes in een toespraak onder meer gezegd: „In Indo-China hebben wij onze positie versterkt. Wij hebben de Verenigde Staten overgehaald ons na lange aarzelingen te voorzien van wapens en voedsel en zij zullen waarschijnlijk in de nabije toekomst nog verder gaan." Bromfietsersclub opgericht Donderdagavond kwamen de bromfiets rijders bijeen in de Nachtegaal. Na enige bespreking werd besloten tot oprichting van een onderafdeling van de Motorclub „Bloem bollenstreek". Tot bestuursleden werden ge kozen de heren W. F. Fransdonk, H. Cozijn en J. A. de Ruiter. De eerste propaganda- tocht zal verreden worden op 27 Nov. a.s. BURGERLIJKE STAND VAN LISSE GEBOREN: Nicolaas Bernardus Johannes Cornelis, z. v. S. v. d. Velde en J. S. H. van Kampen. Hendricus Leonardus, z. v. C. A. Elfering en C. P. v. d. Vlugt. Antonius Jozef Fredericus, z. v. A. P. Punt en M. C. Stoop. Geertrui, d. v. C. V. Tol en M. Rijerkerk. Anthonius Gerardus, z. v. H. Semp en A. van Loon. Hermanus George Maria, z. v. H. van Dijk en J. C. v. d. Lans. ONDERTROUWD: N. J. van Lessen en G. J. M. Th. Hermans. G. C. Th, van Hage en M. C. J. Ransdorp. H. Bartman en C. E. Groeneveld. J. Hollander en A. Meijwaard. J. L. Swaan en E. de Vries. GETROUWD: Th. A. de Groot en A. H. Grullemans. OVERLEDEN: Gerardus van Diest, wedn. van C. Berkhout, 64 jaar. Dirk Bol, echtgen. van G. Nachtegaal, 75 jaar. DOKTERSDIENST De medische dienst wordt Zondag waar genomen door dr. F. J. L. M. Haase. Achter weg 42, tel. 3685. Orgel Gereformeerde Kerk Aan het eind van de Dankstond voor het Gewas op Woensdag 7 November zal door de Orgelcommissie het geheel gerestaureerde en met verschillende registers uitgebreide orgel der Gereformeerde kerk aan de kerke- raad worden overgedragen. De organist de heer Cor Kool zal het orgel bespelen. „Streven tot verbetering" De Pluimvee- en Konijnenfokkersvereni ging „Streven tot Verbetering" heeft het voornemen van 21—23 December een ten toonstelling te organiseern. De heersende pseudo-vogelpest maakt dit ten aanzien van pluimvee moeilijk, maar men heeft een an dere attractie gevonden in een inzending kleurkanaries. Het gemeentebestuur van Hillegom heeft een fraaie zilveren beker als prijs ter be schikking gesteld. Het zilveren jubileum der vereniging zal op 16 Januari a.s, worden herdacht. ZONDAGSDIENST Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandag morgen 8 uur wordt de artsendienst van de doktoren in Bloemendaal-dorp waargenomen door de arts H. D. G. A. Immink, Bloemen- daalseweg 126, Bloemendaal, telefoon 23449. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster Van Loo. Dr. D. Bak kerlaan 78. Bloemendaal, telefoon 22528. De apothekersdienst voor Overveen, Bloe mendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 10 Novem- vember verzorgd door de Elswout-apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse Apotheek, Bloemen- daalsestraatweg 145, Santpoort-station, tele foon K 2560 8249. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 4 November waargenomen door dr. G. Man schot, Rijksstraatweg 18, tel. K. 2502 430. Winterprogramma „Touring Zandvoort" Het bestuur van stichting „Touring Zandvoort" heeft besloten, zijn winter activiteit te beperken, om zich in deze maanden grondig te kunnen voorbereiden op het zomerseizoen, waarin zijn belang, rijkste taak ligt: de bevordering van het vreemdelingenverkeer en de evenementen op het circuit. Teneinde echter het con tact met begunstigers en belangstellenden te handhaven heeft men voor de komende wintermaanden een aantal filmavonden in voorbereiding, waarvan de eerste zal plaats vinden op 15 November in „Zomerlust". Bridge wedstrijden De Zandvoortse bridgeclub heeft beslo ten in dit winterseizoen iedere tweede en vierde Zaterdag van de maand in hotel Keur bridge wedstrijden te organiseren om fraaie prijzen. De eerste avond is 10 November. De lei ding zal berusten bij de heer Joh. Fabel uit Haarlem. Kleutergymnastiek De Chr. Sportvereniging „Z.A.C." (Zand- voort-Aerdenhout-combinatie) is overge gaan tot oprichting van een gymnastiek- cursus voor kleuters van 4-6 jaar. De lei ding berust bij de heer Bolijn. Gezellige avond voor de oudjes De heer P. Watei'drinker heeft het voor nemen, de Zandvoortse oudjes, ter gele genheid van de opening van „Zomerlust", een gezellige avond aan te bieden, welke zal gehouden worden op Dinsdag a.s. Een Zandvoorts amateur-cabaretgezelschap, on der leiding van de heer Jos. Dröse, zal deze bijeenkomst verzorgen. ZONDAGSDIENSTEN Op 4 November worden de Zondagsdiens ten voor artsen waargenomen door dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913 en dr. P. M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp- laan 17. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek: Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. De raad van de gemeente Haarlemmer meer kwam Vrijdagmiddag bijeen ter be handeling van een vele punten tellende agenda. Bij de ingekomen stukken was een brief waarin de heer H. Louwerse (A.R.) om principiële redenen als lid van de raad be dankte. De voozitter bracht hem dank voor de door hem aan de gemeente bewezen diensten. Voorts was er een brief, waarin werd medegedeeld dat burgemeester J. T. Jansonius werd herbenoemd tot burge meester van Haarlemmermeer. Wethouder Bos, die de raad van deze herbenoeming kennis gaf, feliciteerde de burgemeester. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school III werd benoemd de heer J. Feen- stra uit Zwanenburg. Het verstrekken van een geldlening van f 9000 onder hypotheek aan de Halfwegse zwemvereniging vond algemeen bijval. De raadsleden waren unaniem van mening dat het algemeen belang daarmee wordt gediend. Levendige debatten ontstonden toen het voorstel tot het verkopen van een perceel gemeentegrond te Zwanenburg ter tafel kwam. Op deze grond zullen zeven woningen door een particuliere aannemer worden gebouwd, tegen een verkoopsprijs van 10.500 per woning, echter onder voorwaarden dat voor deze bouw de teke ningen en bijbehorende bescheiden van het type gemeentewoningen te Nieuw Vennep gratis worden verstrekt. De heer De Koning (R.K.) kon zich niet verenigen met deze gang van zaken. Hij was van mening dat een particulier architect ingeschakeld had moeten wor den. De gemeente behoort volgens hem geen handel te drijven in bouwtekeningen. Een particulier-architect zou bovendien goedkoper zijn geweest. De heer Bogaard (R.K.) verweet wethouder Bos dat hij particuliere belan gen 'verwisselde voor een persoonlijk suc ces. De heer C a s s a (C.P.N.) zei voor te zulen stemmen, hoewel hij het evenals de heren De Raedt (C.P.N.) en Van de Heu vel (A.R.) niet met de gang van zaken eens was. Nood breekt echter wetten. Wethouder Bos en de voorzitter zetten uiteen dat elk initiatief van de zijde der architecten tot op heden ontbrak. De ge meente heeft geen geld om te bouwen, zodat elke kans om woningen te krijgen moet worden aanvaard. De heer Ar is (V.V.D.) meende dat elk initiatief dient te worden toegejuicht; als er maar woningen komen. Nadat enige sprekers diep op de kwestie waren ingegaan, werd het voorstel aan vaard. Muziekvereniging „Irene" De jaarlijkse uitvoeringen van het muziek gezelschap „Irene" zullen ditmaal plaats vinden in hotel De Gouden Leeuw te Nieuw Vennep op 10 en op 13 November in „De Rus tende Jager" te Nieuw Vennep. Door een amateurgezelschap zal die avonden worden opgevoerd het toneelspel „Maaike" van Rosita Peters. „De Vrouwe Maria" De R.K. toneelvereniging „De Vrienden kring" zal op Zondag 11 November in hotel „De Rustende Jager" te Nieuw Vennep op voeren het door Arie van der Lugt ge schreven vissersspel „De Vrouwe Maria". De gemeentebureaux gesloten De bureaux van de gemeentediensten zul len om brandstoffen te sparen des Zaterdags gesloten zijn. Voor spoedgevallen is de afd. Bevolking geopend van 9.30 tot 10.30 uur. DOKTERSDIENSTEN De doktersdienst in de Haarlemmermeer is voor Zondag 4 November als volgt ge regeld: Hoofddorp: dr. Nanninga. Nieuw- Vennep: dr. v. d. Weg. Halfweg: dr. Hoek stra. BURGERLIJKE STAND ZANDVOORT GEBOREN: Alfred Peter Louis, z. v. P. L- van der Heijden en W. A. van der Wolde. Francisca, d. v. L. Determan en A. M. C. Schaap. ONDERTROUWD: A. Weber en T. Hen- sema. W. A. A. C. Martius en J. Switters. GEHUWD: J. Hoonhout en S. M. Koning. W. H. Dietz en A. C. Schaap. J. Molenaar en M. W. Karstens. P. van der Valk en M. P« Huisinga. C. van Roon en M. S. Bos. OVERLEDEN: f. Keur, 53 jaar, echtgenoot (Van onze correspondent ijl Amerika) Washington, October. „Colliers", een der meest gelezen Amerikaanse week bladen, is met een sensa tionele aflevering voor de dag gekomen. Het tijd schrift doet, alsof het jaar 1960 reeds is bereikt en schrik niet lezer is het mogelijk nabeschouwingen te publiceren over „de der de wereldoorlog, uitgevoch ten in de periode van 1952 tot 1954". Een groot aantal publicisten van naam heeft aan dit nummer meege werkt. Robert E. Sherwood, toneelschrijver en voorma lig assistent van Franklin D. Roosevelt, heeft wel de voornaamste bijdrage ge leverd. Hij werd geholpen door mannen en vrouwen van formaat: Baldwin, mili tair expert van de New York Times, de schrijver Arthur Koestier, professor Nevins, de toneelschrijver romancier Priestley, de journaliste Margaret Hig- gins en verscheidene ande ren. Over dit nummer zal nog veel geschreven en ge sproken worden en de vraag dringt zich op: welke reac ties zal deze publicatie te weeg brengen in Amerika, de rest van de vrije wereld en in landen onder com munistisch regiem? Tien maanden geleden is de redactie van „Colliers" reeds met de voorbereiding van dit sensationele num mer begonnen. Dat was eind 1950. In Korea ging het slecht. Een Russische aanval op Joegoslavië, in het voorjaar van 1951, leek tot de mogelijkheden te be- hoi'en. In die periode moet het sommigen daarom niet ondienstig geleken hebben, het Amerikaanse volk psy chologisch op een oorlog voor te bereiden. Thans, nu dit nummer van „Colliers" verschenen is, ziet althans de naaste toe komst er wat minder drei gend uit, hoewel de bewa peningswedloop velen toch zorgen baart voor de duur zaamheid van de vrede. Is deze publicatie dus toch gerechtvaardigd? Zij zal op het Amerikaanse volk voor al indruk maken door de sensationele inhoud: aan grijpende reportages van de strijd,luchtfoto's in kleu ren van Moskou en Wash ington, beide getroffen door een atoombom en zonnige toekomstbeelden van de overwinning der verenigde naties tot slotHet ge lukkige slot zal voor de eenvoudigen van geest stel lig bemoedigend zijn, ook al is de titel van deze afle vering de Amerikanen uit het hart gegrepen: „de oor log, die wij niet wensen". Conclusie: voornamelijk sensatie, doch daarnaast toch ook: psychologische voorbereiding op een toe komst, die men niet wenst, maar die daarom toch aan kan breken, zeker wanneer de Russen, zoals hier is be schreven, tot een aanval zouden overgaan. „Dit nummer wil een be roep doen op het redelijk verstand van Stalin", zo be toogt de redactie van „Col liers". Het zou mij echter verbazen, wanneer de Rus sische machthebber naar aanleiding van deze publi catie het ijzeren gordijn omhoog ging hijsen. Eerder lijkt het waarschijnlijk, dat Wysjinski te Parijs met dit blad gaat zwaaien op het spreekgestoelte van de UNO als bewijs voor zijn vaak herhaalde betichtingen om trent „Amerikaanse oor- logs-voorbereiding". Wat zal de reactie in West- Europa zijn? Sensatie wordt in de oude wereld minder gewaardeerd dan in de nieuwe, en deze toekomst fantasie zal in Europa dan ook wel meer kriegeligheid dan bijval uitlokken. Velen zullen menen, dat „Colliers" er beter aan had gedaan, zijn lezers de klemmende vraag voor te leggen: hoe kunnen wij, in de machtspositie, die wij van onze huidige inspan ning verwachten, een ver mindering bereiken van de internationale spanningen? Dat is de vraag, waarvoor de Westerse wereld zich thans gesteld ziet.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 14