Gloednieuw Argentijns schip na aanvaring gezonken Auto reed van de Lekdijk PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA Alle 138 opvarenden werden gered De radio geeft Dinsdag Elfjarig meisje bij ongeluk omgekomen Vele monumenten slecht onderhouden Het Concertgebouw-Orkest speelde voor niet-Amsterdammers ZWITSALETTEN Rusland waarschuwt de Turkse regering 2 Derde reis was de laatste Grootste scheepsramp op Noordzee na de oorlog Heringa Wuthrich Televisie Demonstraties „Heemschut" adviseert onderhoudsplicht Bestuurder om het leven gekomen Verdrag der economische Benelux-unie gereed Jonge autodieven reden tegen een boom AR Staten-Centrale Storm op zee, schepen in nood Motorcoaster .Jmmanuel" naar Denemarken verkocht MAANDAG 5 NOVEMBER 1951 Het 14.000 ton metende Argentijnse motorschip „Maipu", dat nauwelijks vijf maanden geleden van de werf van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" in Vlissingen te water is gelaten is Zondagochtend omstreeks half acht op zijn derde reis in de mist door het Amerikaanse troepenschip „General M. L. Hersey" aangevaren en enige uren later gezonken. De aanvaring geschiedde op ongeveer 40 kilometer ten Zuidwesten van Helgoland. De dichte mist heeft de redding van de opvarenden, 80 passagiers en 158 bemanningsleden, ten zeerste bemoeilijkt, maar volgens de tot nu toe binnengekomen berichten bevinden zich allen in veiligheid. Zij zijn voor het grootste deel opgenomen aan boord van de „General M. L. Hersey" en de loodsboot van de Weser, gestation- neerd in de Wesermond, die het eerst op de plaats van de ramp aanwezig was. Enige Duitse sleepboten namen aan de reddingsactie deel. Om 7.51 uur, elf minuten nadat Scheve- ningen Radio reeds een onvolledig nood sein van de „Maipu" opving, meldde het Amerikaanse troepentramsportschip „Gene ral M. L. Hersey" dat het de Argentijn had aangevaren, op ongeveer drie mijl afstand van het lichtschip „Weser". De „General M. L. Hersey" ïiep zelf, naar het seinde, geen gevaar en had boten neergelaten om assistentie te verlenen aan de „Maipu". Even later seinde het Amerikaanse schip, dat de „Maipu" zich in zinkende toestand bevond en dat het de opvarenden aan boord zou nemen. Het grootste deel der beman ning was toen reeds overgenomen. Om vier minuten over elf kwam bericht van de „Hersey", dat de „Maipu" was gezonken. De redding van de opvarenden werd ten zeerste bemoeilijkt door de zware mist, die ter plaatse hing. De Duitse sleepboot „Dan zig" had een reddingboot met twintig in zittenden opgepikt. Verscheidene redding boten van de „General M. L. Hersey" na men aan het reddingswerk deel. Ook de loodsboot van de Weser had, naar gemeld werd, veel schipbreukelingen gered. Het Duitse persbureau D.P.A. berichtte, dat op het noodsein van de Argentijn on middellijk verscheidene bergingsvaartuigen en reddingboten uit Cuxhaven en Bremer haven waren uitgevaren, die echter door het zeer slechte zicht, d'at op sommige plaatsen niet meer dan tweehonderd meter was, slechts langzaam vooruit kwamen. Moeilijke redding Om dertien minuten voor twaalf, dus ruim een uur na de ondergang van de „Maipu", berichtte D.P.A. dat de reddings pogingen nog in volle gang waren. De in de Wesermond gestationneerde loodsboot nam de elf inzittenden van een reddingboot aan boord. Op dat ogenblik werd nog naar drie reddingboten van de „General M. L. Hersey" gezocht, die het grootste deel der passagiers van de „Maipu" aan boord zouden hebben. De naar de plek van de ramp onderweg zijnde bergingsvaartuigen werd door de Duitse kuststations aangeraden zeer voor zichtig te varen om het overvaren van deze reddingboten te voorkomen. De bergings vaartuigen uit Cuxhaven waren tegen tien uur ondanks de zeer zware mist al tot het lichtschip „Elbe" gevorderd. De kapiteins dezer schepen hoopten omstreeks het mid daguur op de plaats te zijn. Om twaalf uur meldde D.P.A. dat de grootste Duitse zee sleper „Wotan" zich om kwart over elf nog zes mijl van de „Maipu" bevond. De sleep boot .Danzig" had tegen elf uur de tweede reddingboot van de „General M. L. Hersey" met twintig inzittenden bereikt. Het Argentijnse schip, dat aan bakboord bij luik drie door de „General M. L. Her sey" was geramd verdween over deze zijde in de golven. De 80 passagiers en de 158 bemanningsleden werden, naar D.P.A. om half één meldde, allen gered. Omdat de „Maipu" op de bakboordzijde op de zee bodem ligt wordt de berging uiterst moei lijk, zo niet onmogelijk geacht. Het schip was door Argentinië bestemd HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Orkest. 7.35 Koor. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Hoog mis. 10.20 Maastrichts Stedelijk Orkest. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12,30 12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13,25 Amuse mentsmuziek. 14.00 Gevariëerd programma. 14.53 Platen. 15.30 Ben je zestig?. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sport. 18.30 Platen. 18.45 Cursus leken- spelers. 19.00 Hier is Europa. 19.30 Platen. 19.40 Dit is leven, causerie. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 „La Reine iriorte", hoorspel. (In de pauze: platen). 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Ge zond verstand, causerie. 23.2524.00 Rotter dams Philharmonisch Orkest. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding 9.15 Platen. 9.25 De groenteman. 9.30 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Alt-mezzo en piano. 12.00 Exquise muziek, 12.30 Weerber. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Orgel, viool en alt. 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.00 Lichte muziek. 16.30 Voor kinderen. 16.50 Kinderkoor. 17.15 Dansmuziek. 17.45 Regeringsuitzending: „Ne derlandse en Indonesische nationaliteit". 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle. 19.20 Jazz. 19.50 Voor burger en militair. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Platen. 21.35 Amusements muziek. 22.00 „Dit is uw land, uw volk", klankbeeld. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws.. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.20 Piano. 12.30 Weerbe richt. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Voor scholen. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 UNO. 17.40 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.15 Orkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. TELEVISIE (zender Lopik). (VARA) 20.15—21.45 „Het hedendaags verkeer". Buitenlands overzicht. „Dorp zon der water", film. Weerkaart en Indonesi sche danser. ADVERTENTIE HAARLEM Dinsdags, en Vrijdagsavonds na afspraak voor het vervoer van emigranten. Zater dagavond vertrok het uit IJmuiden voor het laatste deel van de derde reis. De „Maipu" voer pas tweemaal van Argenti nië, via Spanje en Amsterdam naar Ham burg. Het schip was 146 meter lang en 18.5 meter breed en kon achthonderd pas sagiers en bovendien zesduizend ton lading vervoeren. Op deze reis bestond de lading uit stukgoed. Beide schepen hadden radar Zowel de „Maipu" als de „General M. L. Hersey" hadden radar aan boord. De „Maipu" beschikte voorts over een andere installatie, waarop men blind kon varen. Met de zusterschepen „Alberto Dodero" en de „Yapeyu", die kort geleden respectieve lijk bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" en de N.V. „C. van den Giessen en Zn. Scheepswerven" werden gebouwd en te water gelaten behoorde de „Maipu" tot de modernste schepen ter wereld. De drie schepen worden beschouwd als de enige, die vallen onder de bepalingen van de Veiligheidsconventie van 1949. Het A.N.P. vernam, dat er zich geen Nederlandse emigranten op de „Maipu" be vonden. De „General M. L. Hersey", die met drie duizend militairen uit Amerika naar Bre merhaven op weg was is Zondagavond met ongeveer 200 geredden van de „Maipu" als extra-passagiers in deze haven aange komen. Later op de avond werden ook de loodsboot „Weser" en de sleepboot „Dan zig" in Bremerhaven verwacht met nog meer geredden. Drie Nederlanders hebben de ramp van de „Maipu" meegemaakt, de Noordzeeloods W. Jansen uit Rotterdam en twee mon teurs van „De Schelde", de heren J. Hohier en M. Schuit uit Vlissingen, die ter con trole meevoeren. Ook zij bevinden zich onder de geredden. Het Duitse persbureau D.P.A. deelde vanmorgen mede, dat 80 passagiers en 152 leden van de bemanning van de „Maipu" met een speciale trein te Hamburg zijn aangekomen. Onder hen bevinden zich vijftien lichtgewonden. Velen der geredden waren nog in nachtkleding. Een der pas sagiers vertelde, dat er geen paniek aan boord is uitgebroken, ofschoon door de kracht van de aanvaring het licht overal uitging en de meeste passagiers nog op bed lagen. De geredden worden voorlopig te Ham burg ondergebracht. Ook de koelinstallatie van de „Maipu" raakte door de aanvaring onklaar, waar door zich ammoniakdampen door het schip verspreidden. In de 4.000 ton graan deden zich volgens D P.A. door het binnendrin gende water kleine ontploffingen voor. Het schin had bovendien 2.000 balen kof fie. 645 ton vlees, wol en auto's aan boord. Op het ogenblik van de aanvaring was het zicht 60 tot 100 meter. Ooggetuigen menen, dat het Argentijnse schip op halve kracht voer en het Amerikaanse schip op volle kracht. De huid van de „Maipu" werd zover opengescheurd, dat de waterdichte schotten het zinken niet konden verhin deren. Twee reddingsboten werden bij de bot sing vernield en bij de overige ontstond enig gedrang. Sommige reddingsboten wer den in de dichte mist pas na drie uur ge vonden. Aanvankelijk waren er meer dan 400 passagiers aan boord geweest, waarvan ech ter een groot aantal het schip in Lissabon en Amsterdam had verlaten. Op de rijksweg tussen Ede en Arnhem kwam Zondagavond om ongeveer halfacht een personenauto in botsing met een mili taire vrachtwagen, op het ogenblik dat de vrachtwagen een parkeerplaats opreed. Het elfjarige meisje B. L. uit Nijmegen, dat naast haar vader, M. L., de bestuurder van de personenauto zat, was op slag dood. De heer L. liep slechts lichte kwetsuren op, evenals zijn vrouw en zijn achtjarig zoontje, die achterin zaten. De vracht wagen had met benzinegebrek te kampen, zodat de bestuurder P. H. K., die in garni zoen te Eefde ligt, een parkeerplaats wilde oprijden. De motor sloeg af toen de par keerplaats bereikt was. Onmiddellijk daar op volgde de botsing. Het bestuur van de bond „Heemschut" heeft zich in een brief tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ge richt met het verzoek, in het ontwerp van een monumentenwet een bepaling op te nemen, die de onderhoudsplicht voor mo numenten inhoudt. De bond noemt het een in het oog lopend feit dat vele monumen ten van geschiedenis en kunst in verval raken door onvoldoende onderhoud. Zeer veel gemeenten bezitten een bepa ling in de bouwverordening, die voorschrijft dat bouwwerken in een goede staat van onderhoud dienen te verkeren. Laat de eigenaar na, hierin te voorzien, dan heeft het gemeentebestuur het recht dit te doen op kosten van de eigenaar. De gemeente besturen zijn hiervoor echter uiterst hui verig, aldus „Heemschut", omdat zij de zekerheid missen, dat de gemeentelijke verordening ook door de rechter als ver bindend zal worden beschouwd. Zatei'dagmiddag is de 46-jarige heer A. B. uit Groot Ammers met twee van zijn kinderen in een bestelauto van de Lekdijk ter hoogte van het Schoonhovense veer ge reden. Vermoedelijk door een onverwachte beweging van een der kinderen, sloeg het portier open. De heer B. verloor bij een poging om het portier te sluiten de macht over zijn stuur waardoor de auto van de dijk reed. De wagen sloeg enkele malen over zijn zijnde en werd geheel vernield. Van de kinderen, respectievelijk vier en zes jaar oud, brak er één een been, de an dere kreeg enige vleeswonden. Beiden wer den naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd. De heer B. sloeg uit de wagen en raakte daar onder. Aanvankelijk leek het dat hij slechts enkele kneuzingen had opgelopen. Zondagmorgen is hij echter overleden. Hij laat een vrouw en tien kinderen achter. Naar het ANP in Den Haag verneemt, is de tekst van het verdrag voor de eco nomische unie tussen België, Nederland en Luxemburg thans gereed, In welingelichte kringen wordt verwacht, dat het in de loop dezer maand ter ondertekening aan de re geringen der drie landen zal worden voor gelegd, waarna het ter goedkeuring aan de volksvertegenwoordigingen zal worden aangeboden. Het verdrag wijkt af van het rapport, dat daarover in September werd uitge bracht. Er zijn tal van aanvullingen in verwerkt en wijzigingen in aangebracht. Men is in deze kringen van mening, dat, hoewel het wellicht niet volledig is, het verdrag toch kan worden bekrachtigd en er van een economische unie tussen de drie landen kan worden gesproken. Naar wij vernemen wordt er in België en Luxemburg op een spoedige ondertekening van het verdrag in zijn huidige vorm aan gedrongen. Aan Nederlandse Zijde zouden er op het ogenblik nog enige bedenkingen bestaan. Avontuur eindigde in Beverwijks ziekenhuis Twee, ruim 20-jarige, Beverwijkse knapen maakten zich Zaterdagavond omstreeks half twaalf meester van een personenauto, die op het parkeerterrein bij het station stond. De wagen werd gestart en de jongens verdwenen er mee in de richting Velsen. Op de Gildenlaan bleek de chauffeur de rijkunst niet tot in de perfectie te beheer sen, want de wagen reed met een luide klap tegen een boom. Op dezelfde plek, waar onlangs een motorrijder verongelukte. De jongelui, die beide hevig bloedende snijwonden aan het gelaat hadden opgelo pen .vluchtten uit de zwaar beschadigde wagen en de een rende naar het kamp „Rooswijk", de ander zocht zijn heil op de Wenckebachstraat. De militairen van „Rooswijk" belden een dokter op en de bewoner van het huis, waar nummer twee tenslotte aanbelde, woonde toevallig vlakbij een arts, zodat de beide knapen voorlopig geholpen konden worden. Het bleken de jeugdige J. v. O. en v. W. L. O. te zijn en in het Rode Kruiszieken- huis in Beverwijk bekomen zij thans van de schrik. De politie zal daarna vermoe delijk nog wel eens met hen komen praten, want men schrijft dit ongeluk niet alleen toe aan verregaande baldadigheid maar ook aan alcoholmisbruik. De auto, die zwaar beschadigd naar Beverwijk is gesleept, nadat de Velsense politie ter plaatse foto's had gemaakt, is het eigendom van een Beverwijkse melkrijder. Koningin Juliana en Prinses Margriet woonden Zaterdagmiddag in Grand Theater „Gooiland" de voorstelling bij van „Zwervend Volk" door kinderen van „Clubhuis Galerij 7" uit Amsterdam. De opbrengst kwam ten goed aan Pro Juventute. Foto: Prinses Margriet tijdens de pauze in vertrouwelijk gesprek met de Koningin. Evenals verleden jaar geeft het Concert gebouw-Orkest enkele Zondagmiddagcon certen speciaal voor niet-Amsterdammers. Deze actie is een succes voor „het Gebouw" en voor de Nederlandse Spoorwegen, die mede bij de organisatie betrokken zijn. Het eerste concert van de nieuwe reeks had gisteren plaats voor een stampvolle zaal. Eduard van Beinum dirigeerde en de Hongaarse pianist Géza Anda werkte mee als solist. Deze laatste is voor het Haar lemse publiek geen vreemde; twee jaar ge leden stelde hij zich bij de H.O.V. op bril- lante wijze voor met het Tweede Piano concert van Brahms, waarvan ons het overtuigende effect nog sterk voor de geest staat. Sindsdien heeft hij hier ter stede ook nog een recital gegeven dat indrukken van een waarlijk meesterlijk spel naliet. Te Amsterdam trad hij nu op met het Piano concert is Es van Liszt, het vroeger door de virtuozen zo geliefde en veelgespeelde werk, dat echter in de laatste tijd wegens zijn rhetorische allures en oppervlakkige klink klank bij de meesten uit de gunst geraakt is. Maar als zo'n jonge leeuw als Géza Anda er zijn klauwen inzet, het zijn vurig tem perament meegeeft en met fabelachtige technische zekerheid de notenlawine tot een muzikale sterrenregen omtovert, wil men graag de verbleekte lievigheden en holle tirades van het werk voor lief nemen, om het sportieve van de reproductie te bewonderen en de nog steeds aantrekkelijke passages van de partituur met waardering te beluisteren. Géza Anda toonde zich een De heer F. P. Vermeulen zal bedanken als lid der Prov.-Staten Op de Zaterdagmiddag te Haarlem ge houden ledenvergadering van de Anti Re- volutionnaire Staten-Centrale Velsen heeft de heer F. P. Vermeulen te Velsen ver klaard, dat hij reeds bij de laatste verkie zing voor de Prov. Staten heeft gezegd dat hij wel een candidatuur aanvaardde, maar dat dit niet wilde zeggen, dat hij als hij ge kozen zou worden hij voor de gehele pe riode zitting zou nemen. Hij is nu voornemens na de winterzitting zijn mandaat ter beschikking te stellen. Niet omdat hij zich niet meer krachtig ge noeg voelt, maar opdat dan vóór de volgen de verkiezing een ander zich in het Staten- werk zou kunnen inwerken. Men kan dan stemmen op een zittend lid dat tevens lijst aanvoerder is. De voorzitter der Centrale betuigde de heer Vermeulen, die 20 jaar lid der Staten is geweest, dank voor al hetgeen hij in de Staten heeft gedaan, Nadat huishoudelijke zaken waren afge handeld, hield de heer Chr. van den Heu vel uit Leiden, lid der Tweede Kamer een rede, die was aangekondigd: „Na zes jaar socialistisch bewind". Spreker zeide dat hij wel waardering had voor de werkkracht van de meeste ministers in de verschillen de kabinetten na de bevrijding, maar dat de ministeries in het Indonesisch, het fi nancieel en het sociaal beleid ernstig ge faald hebben. Daarover trad hij in uitvoe rige bijzonderheden. De Anti Revolutionnaire partij, ver klaarde spreker, heeft waar het maar enigszins mogelijk was, de regering ge steund en waar het niet kon een waardige oppositie gevoerd. Hij deed uitkomen, dat op staatkundig gebied grote principiële zaken in het geding zijn. Er is, zo betoogde spr. ten slotte, een on afscheidelijk verband tussen Christelijke geloofsovertuiging en ons Christelijk staat kundig werk. 28. Toen Joris Goedbloed met de koets op het toneel verscheen, begreep Panda dat het deze was, die hem bedrogen en bestolen had, en dus keerde hij hem zijn rug toe. „Hoe nu makkertje?", riep Joris hem na. „Wildet ge die mooie, waar devolle koets die ik u ten geschenke gaf, nu zo-maar achteloos versmaden? Zó deer lijk kunt ge mijn tedere gevoelens toch niet kwetsen?" „Ik hoop dat het je héél erg kwetst dat ik met die koets van jou niets meer te maken wil hebben!", riep Panda over zijn schouder. „Ik ga me iets aanschaffen dat vlugger en veiliger is!" Zo gezegd, zo gedaan. Een eindje verder op de weg woonde een gar age-houder, die in tweedehands-auto's deed, en die op Panda's verzoek een mooie sportwagen naar buiten rolde. „Een mooie, sterke wa gen, meneer!", zei de automobile-koopman. „Nét iets om er de woestijn van Illiranië mee door te rijden! Prima mechanisch, ban den veertig, nog nooit gereviseerd, en maar twee keer de prijs van nieuw!" „Top!", zei Panda. En wanneer er nu iemand was die daar het land over in had, dan was dat Joris Goedbloed, die stilletjes naderbij was geslopen en alles afluisterde. „O, die moderne jeugd.!", prevelde hij ver twijfeld. Juventute delendam esse!", knarsetandden reeds de ouderen der Oud heid! Daar koopt dat ventje me nu een blikken dingetje van niets, en hij ver smaadt die schitterende antieke koets die ik hem cadeau deed, en waar ik de me daille net zo vaak uit zou kunnen stelen als ik maar wilde! Hoe kwetsend is die grofheid niet: Wat maakt dat kereltje het mij moeilijk!" virtuoos van eerste rang. Wij weten dat hij nog meer is dan een feilloos technicus en hopen zulks deze week op het Dinsdag avondconcert van de H.O.V. te ervaren, waarbij hij optreedt met het Vijfde Piano concert van Beethoven. Zij, die dit concert zullen bezoeken, mogen reeds vooruit weten dat ze een der grootste pianisten van deze tijd te horen krijgen. Eduard van Beinum stond krachtiger en bewuster dan ooit voor het orkest en het resultaat hiervan was een samenspel en een klankproductie van de eerste orde, bo vendien een sterke geladenheid en een per soonlijk karakter in de interpretatie. Dit alles was bijzonder opvallend in het hoofd nummer van het verdere programma, het Concert voor Orkest van Béla Bartök. De componist schreef deze vijfdelige concertante symphonie in 1943, twee jaar voor zijn dood, en leverde hiermee een van de markantste meesterwerken der moderne muzieklitteratuur. Deze compositie is het beginsel van een merkwaardig kunstenaars leven, gewijd aan folkloristische studie, practisch musiceren, doceren en zoeken naar een evenwicht van wetenschap en in spiratie in een rijk gevarieerd oeuvre. Dit evenwicht heeft Bartök in dit merkwaar dige Concert voor Orkest buiten kijf ge vonden. Hij zou het daarna nog bevestigen in zijn Vioolconcert voor Menuhin en in het Pianoconcert voor zijn vrouw, maar toen viel het scherm voor het laatste be drijf van zijn levensdrama. Een concert voor altviool bleef onafgewerkt liggen. Met dit Concert voor Orkest heeft Bartök een synthetisch woord gesproken betreffende de Westerse muziekcultuur van deze tijd en daarbij aangetoond dat de oude, klas sieke formule nog steeds verenigbaar is met de natuurlijke elementen der volkskunst. De uitvoering van dit boeiende meester werk werd een triomf voor Eduard van Beinum. JOS DE KLERK. ADVERTENTIE DE ANTI-PIJN TABLETTEN LONDEN, 4 Nov. (Reuter). De Sov jet-Russische ambassadeur in Turkije, Lawrisjof, heeft een nota overhandigd aan de Turkse vice-premier en minister van staat, Agaoglu, waarin gezegd wordt, dat de Sovjet-Unie „niet onverschillig kan blijven" voor Turkijes toetreding tot het Atlantisch pact, zo meldt het Russische nieuwsbureau „Tass". De Sovjet-Unie acht het nodig Turkije te wijzen op de verantwoordelijkheid, die het op zich laadt door zich bij dit „aggres- sieve blok" te voegen" en toe te staan, dat buitenlandse militaire bases worden aan gelegd aan de grens van de Sovjet-Unie". „Geen enkel land heeft het plan de lan den van het pact aan te vallen. Integen deel, het pact heeft aggressieve bedoelin gen. Met Amerikaanse hulp en onder leiding van Amerikaanse deskundigen worden vliegvelden op Turks grondgebied aange legd, zo dicht mogelijk bij de Russische grens. Voorts blijk* uit een aantal beschik bare gegevens, dat marinebases werden ingericht", aldus de nota. Men heeft Turkije slechts uitgenodigd tot het pact toe te treden om deze bases met aggressieve bedoelingen aan te kunnen leggen, daar gelaten nog het feit, dat Tur kije niets te maken heeft met de Atlanti sche oceaan". De nota zegt, „dat de Sovjet- Unie een verklaring over bovengenoemde punten, verwacht, daar zij als buurland niet onverschillig voor deze zaken kan blijven". Zwaar weer heeft het gisteren en van morgen een aantal schepen zeer lastig ge maakt. De tweemaster Lamorna, die met een bemanning van 14 koppen op weg was om bij Zuid-China naar de schat van ka pitein Kidd te zoeken, kwam bij het eiland Wight al in moeilijkheden. Bij wilde zee zijn de opvarenden, negen Engelsen, een Griek, twee Canadezen, een Duitser en een Italiaan, door een reddingboot van boord gehaald en op Wight aan land gebracht. Het Spaanse schip „Mina Cantiquin" is Zondagochtend ter hoogte van Black Head in Cornwall op de rotsen lek gesla gen. De bemanning van zeven koppen werd door een reddingboot aan land ge bracht. De Nederlandse coaster „Geziena" uit Rotterdam kwam bij Whitby (Yorkshire) in nood. Toen het schip om hulp vroeg, zat de bemanning van de reddingboot juist in de krant de berichten te lezen over haar ontslag, dat zij nam uit protest tegen het ontslag van de bemanning van een red- Plan. In het orgaan van de Tsjechoslo waakse communistische, partij „RUc>[ Pravo" wordt medegedeeld, dat de nor men van het Tsjechoslo waakse vijf" jarenplan in het derde kwartaal van dit jaar voor de eerste maal niet voq> 100 procent bereikt zijn. Het plan voor deze periode werd slechts voor 95» procent uitgevoerd. Alleen de chemisch» industrie, de houtnijverheid, de textiel, industrie en de leder- en rubber^ dustrie hebben het productiedoel voo- 100 procent bereikt. Epidemie. De mond- en klauwzeerepide. mie, waarmede de veestapel in de lan. den van Noord-West-Europa de laatste tijd te kampen heeft, wordt geweten aan een nieuw virus, genaamd „tyPe A5", waartegen het normale serum niet helpt. Het nieuwe serum, dat men in. middels heeft kunnen samentellen, kan men nog niet snel genoeg produceren om de ziekte te stuiten. In West-Duits- land zijn het vooral de aan Nederland grenzende gebieden welke zwaar te lijden hebben van de huidige epidemie Verwachting. De voorzitter van de Raad van Europa, Paul Henri Spaak, heeft Zaterdag te Parijs verklaard, dat de Westelijke mogendheden haar parle. menten en bevolking niet voldoende op de hoogte stellen over plannen voor een Europees leger. Dit achtte Spaak zeer gevaarlijk voor de verwezenlijking van het denkbeeld, aangezien hij verwacht, te dat binnen enige weken „werkelijk revolutionnaire voorstellen" dienaan- gaande zullen worden gedaan. Fraude. Volgens een officiële mededeling zijn in de stembussen van Bern bij de verkiezing van de Zwitserse nationale raad duizend vervalste stembiljetten geworpen. De stemmen zullen van het totaal van het aantal uitgebrachte stem. men afgetrokken worden. De zetelver deling zal zich naar men meent niet wijzigen, doch het is mogelijk, dat er veranderingen zullen komen waar het de gekozen personen betreft. Muiterij. Het West-Duitse blad „Die Welt" meldt dat op de Russische luchtbasis ie Wittenberg in Oost-Duitsland muiterij heeft plaats gehad. De aanleiding was het binnendringen van de basis door leden der geheime Russische politie, die zochten naar de leiders van een groep, die tegen Stalin gerichte pamfletten had verspreid. Er ontspon zich een gevecht tussen de Russische vliegers en de leden der geheime politie, waarbij zes officie, ren en onder-officieren der luchtmacht om het leven kwamen. Evita. Evita Perón, de echtgenote van de Argentijnse president, is in het zieken- huis opgenomen, waar men zal onder- zoeken of zij wel of niet een operatie zal moeten ondergaan. Reuter tekent hierbij aan, dat mevrouw Perón de laat. ste tijd aan zware bloedarmoede lijdt, Tijdens haar behandeling heeft zij acht bloedtransfusies ontvangen. De mede. deling werd een kwartier na het uit spreken van een der vier verkiezings toespraken van Perón gedaan. De pre sident, die als „gewoon burger" sprak, zeide „verlof van het presidentschap" te hebben genomen om in staat te zijn bij zijn zieke vrouw te zijn. Bom. Zaterdag is bij de hoofdingang van de firma Peuser, een van de grootste uitgeverijen van Argentinië, waar ook Eva Perón's boek „De betekenis van mijn leven" wordt uitgegeven, een bom ontploft. De ingang werd vernield en de ruiten sprongen. Hoewel de uitgeverij in het zakencentrum van de stad is ge legen, deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Huwelijk. Een 47-jarige grootmoeder, die 22 kinderen ter wereld heeft gebracht, is Zaterdag met een 21-jarige man ge huwd. De vrouw heeft een pension in Lovers Lane (Liefdelaantje) in Newark (Engeland) en haar echtgenoot was een van haar commensaals. Zij trouwde in het wit en had acht bruidsmeisjes, van wie twee haar kleinkinderen waren. Als page fungeerde haar kleinzoon. Haar oudste zoon leidde haar naar de tfouw- zaal. Amandelbroodjes. Uit een mijn in Japan werden 25 staven dynamiet vermist. De politie verrichtte dagen lang nasporin gen, doch vond niets. Zaterdag werd het raadsel evenwel opgelost. Een acht- tienjarige jongen deelde de politie mede zich van de dynamietstaven te hebben meester gemaakt, die hij had opgegeten, denkende dat het een soort amandelpers was. Hoger op. Volgens het observatorium Ben- dandi te Faenza (Italië), is in het dal van de Po de afgelopen twee weken de aard korst over een gebied van vierhonderd bij tweehonderd kilometer aanzienlijk gerezen en wel het meest ten Oosten van La Spezia, namelijk dertig centimeter, Dergelijke bewegingen van de aardkorst gaan vaak vooraf aan hevige aardbevin gen, aldus de directeur van het observa torium. Bederf. Sinds Donderdagmiddag ligt het werk op een fabriek voor foto-papier in Rochester vrijwel stil. Radio-actieve stof was namelijk in het ventilatiesysteem gekomen, waardoor het fotopapier be dierf. De radio-actieve stof had dezelfde uitwerking als licht. De stof werd door sneeuw naar de grond gebracht en was kennelyk afkomstig van de atoomont ploffingen in Nevada, op ongeveer 2800 kilometer afstand. Deskundigen hebben geconstateerd, dat de gevallen sneeuw meetbaar actief was. dingboot uit een naburig stadje. Dit ver hinderde haar niet, snel uit te varen en zij kon het Nederlandse schip veilig de haven binnenloodsen. Een Frans schip nam ten Noorden van Boulogne twee Britse motorboten op sleeptouw en bracht ze behouden de haven van Boulogne binnen. Negen coasters na men het zekere voor het onzekere en gingen in de Britse haven Torbay voor anker. De kustwacht meldde er windstoten van 110 kilometer per uur. Vanochtend vroeg meldde het Spaanse schip „Cabo Sacratif", dat het zich op 16" kilometer ten Zuiden van Lissabon in nood bevindt en dat het dringend hulp nodig heeft. De motorcoaster „Immanuel", die een laadvermogen heeft van 140 ton, in 1943 in Engeland is gebouwd en in 1949 in Ne derland omgebouwd, is verkocht aan de reder N. P. Hansen te Egernsund. Het schip zal dezer dagen onder de nieuwe naam „Nerma" naar Denemarken ver trekken.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2