Kort en bondig De Haarlemse boekverkopers zijn geen concurrenten, maar vrienden Nieuwe uitgaven Bloemendaal Santpoort Castricum Heemstede Amsterdamse Beurs HAANDAG 5 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 H.B.V. viert zilveren jubileum, de heer A. van Weerden erelid Bureaux en scholen van Amsterdam 's Zaterdags open Burgerlijke stand voor De Heemsteedse financiën „Volkomen gezond" Een obligatielening voor de woningbouw Tien Franse divisies zwervers Luchtvaartschool geeft grote uitbreiding aan Eelde Roelf Gerbrands, dienend kunstenaar60 jaar W oningbouwplannen in Hillegom Een combinatie uit de burgerij wil 100 huizen bouwen Walcheren herdacht de bevrijding In Den Haag verrijst een miniatuurstad C JMV bestaat 65 jaar „De ontwikkeling van de aardolie-industrie" Auto reed door de spoorbomen heen „De Volharding" sluit zich aan bij de KNSB De Boekverkopersvereniging voor Haar- van deze encyclopaedic. De bekende voor drachtkunstenaar Jan Lemaire Sr. draagt voor uit zijn binnenkort te verschijnen boek „Afschminken, dames en heren" en Piet Bakker spreekt over „Het kind in de litteratuur". De letterlievende vereniging „J. J. Cremer" verleent belangeloos mede werking door na de pauze de reeds eerder met succes gespeelde comedie „De terug keer van Helen Gardner" door Joh. G. van Doorn op te voeren. Naar aanleiding van het door de minister van Economische Zaken aan de gemeente besturen gericht schrijven, waarin op slui ting van de gemeentebureaux op Zaterdag wordt aangedrongen, hebben B. en W. van Amsterdam medegedeeld, dat zij voor Am sterdam een dergelijke sluiting noch wen selijk, noch doeltreffend achten. Wel zul len de bureau-uren voor alle gemeente bedrijven en -diensten in de periode 15 December 1951 tot 2 Februari 1952 worden gesteld van 9 tot 5 uur, in plaats van 8.45 tot 4.45, zoals eerder was vastgesteld. Wat de kolen aangaat wordt voortzetting van het onderwijs op Zaterdag geboden geacht. Eventueel zullen bij uitzonderlijk strenge koude bepaalde maatregelen wor den overwogen. lem en omgeving bestaat deze maand 25 jaar- Het bestuur heeft gemeend dat reteep- ties en uitbundig feestbetoon achterwege moeten blijven. Zaterdagavond is een buitengewone algemene vergadering ge houden in „Boekerode" te Heemstede, waar wfijwel alle leden met hun dames aanwezig waren. De voorzitter van deze organisatie, de heer P. G. M. Coebergh, memoreerde in zijn openingsrede de geschiedenis van de H.B.V. Haarlem was na de grote steden het eerst z0ver, dat er een plaatselijke afdeling van de Nederlandse Boekverkopersbond kon worden opgericht. Deze is in de loop der jaren in vakkringen uitstekend bekend komen te staan. Door de goede samenwer king van de collega's heerst hier een sfeer, die andere plaatsen Haarlem dikwijls be nijden. Dank zij deze samenwerking is het o0k alleen Haarlem gelukt elk voor- en najaar een zogenaamde „boekenbeurs" te organiseren, welke instelling voor de boek verkopers van veel nut en gemak is. De heer A. van Weerden, die tot na de laatste oorlog voorzitter en door zijn ener gie en doorzettingsvermogen de grote drijf kracht van de vereniging is geweest, was als gast aanwezig. De heer Coebergh bood hem namens alle leden het erelidmaatschap van de H.B.V. aan. Voorts werd de secretaris, de heer J. J. Alta, gehuldigd. Deze vervult zijn functie reeds meer dan vijftien jaar met onver flauwde liefde en accuratesse. Hem werd een blijvend aandenken overhandigd na een van grote sympathie getuigende toe spraak van een der oudste leden van de vereniging, de heer M. Sas. Zowel mevrouw Van Weerden als mevrouw Alta ontvingen fraaie bloemen. De heer Coebergh memoreerde tevens het vele werk, dat de propaganda-commis- sie (bestaande uit de heren Joh. G. van Doorn, J. H. de Vries en H. H. Lankamp) na de oorlog heeft verzet. Wat bijvoorbeeld tijdens de Boekenweken in Haarlem werd geboden, kan vele plaatsen tot voorbeeld strekken. Door enkele leden werd nog het woord gevoerd. Telkens bleek dat de boekhande laren in Haarlem elkaar verstaan onder het motto: „wij zijn niet elkanders concurren ten, maar elkanders vrienden". Letterlievende matinée In plaats van de gebruikelijke receptie heeft de H.B.V. gemeend de boekenkopers van Haarlem en omstreken een matinée in de Stadsschouwburg te moeten aanbieden. Deze zal op Zaterdagmiddag 24 November plaats hebben. Mr. G. B. J. Hilterman, hoofdredacteur van de „Winkler Prins" houdt een causerie over de geschiedenis De gemeente-begroting voor 1951 kon door de Heemsteedse Raad slechts sluitend gemaakt worden door 30.000 uit het Reservefonds te halen. Het is evenwel thans vrij zeker dat de rekening over 1951 ook zonder die 30.000 zal sluiten zonder te kort. De rekeningen over de laatste jaren leve ren een batig saldo op. Voor 1918: 236.174; 1949: 127.300 en 1950: ƒ108.829. Deze saldi zijn aan de reserves der gemeente toege voegd. De winsten der gemeentebedrijven wa ren: Gas: 1948: 41.371, 1949: 63.207, 1950: 72.278. Raming voor 1951: 60.786. Water: 1948: 30.380, 1949: 30.218, 1950: 26.448. Raming 1951: 23.630. Electriciteit: 1948: 179.491, 1949: 111.738, 1950: 102.558. Raming 1951: 92.769. De gemeente heeft geen oude rekening- tekorten. Slechts weinige gemeenten in ons land verkeren in een gelijke gunstige positie. Heemstede heeft een Reservefonds voor bijzondere doeleinden van 375.437, ter wijl er bovendien nog een reserve van 1.159.496 is gekweekt uit de batige saldi op de gewone dienst. Het batige saldo op de kapitaaldienst is 58.432, dat op het grondbedrijf 23.600, op het gasbedrijf ƒ49.016, het waterleidingbedrijf 1641, het electriciteitsbedrijf 6313, het bruggen, en wegenfonds 120.000. Het totaal van alle reserves is 1.793.937. Deze reserves zijn reeds belegd in nood zakelijke kapitaalsuitgaven, zodat zij nu niet gebruikt kunnen worden om woning bouwplannen te financieren. Zoals wij reeds medegedeeld hebben zal de gemeente Heemstede een obligatielening uitschrijven om de woningbouw te finan cieren. De lening zal in 30 jaar met gelijke bedragen afgelost worden. Er zijn stukken van 1000, 500 en 100. Vervroegde af lossing der lening in de eerste vijf jaren is niet mogelijk. B. en W. hebben een circulaire aan alle ingezetenen gericht om op te wekken op de lening in te schrijven. Er wórdt een beroep gedaan op de burgerzin der inwoners. Let terlijk wordt gezegd: „U doet toch zeker mee om het plan te doen slagen? Dit moet, vooral in onze gemeente een succes wor den. Uw gemeentebestuur rekent op u". Er is een groot comité van ingezetenen gevormd om op te wekken op de lening in te schrijven. Er is in de circulaire een overzicht van de toestand der Heemsteedse financiën ge geven. Daarbij wordt opgemerkt: „Uit een en ander kan worden geconstateerd dat, afgezien van de bestaande kapitaal- schaarste, de financiële positie van de ge meente, die ook nimmer tot de nood lijdende gemeenten heeft behoord, vol komen gezond is. Er wordt geen bcdra<* der obligatielening genoemd. Blijkbaar willen B. en W., voor zij de Raad voorstellen dit bedrag in een besluit vast te leggen, een overzicht hebben van het bedrag waarvoor ingeschreven wordt. .NEW YORK A.F.P.) „Frankrijk zal zijn belofte nakomen en aan het eind van dit jaar over 10 uitgeruste divisies be schikken", aldus verklaarde Zondag de Franse vice-premier, Georges Bidault voor zijn terugkeer naar Frankrijk. Bidault heeft in Washington besprekingen gevoerd met de Amerikaanse minister van defensie, Robert Lovett. De Commissie Thuislozenzorg van de Nederlandse vereniging voor maatschap pelijk werk, heeft een plan ontworpen om een overzicht te krijgen van het zwer versprobleem in Nederland. De commissie zal een soort burgerlijke stand voor de zwervende man maken. Er is een inlich tingen- en waarschuwingsdienst ingesteld, waardoor de instellingen voor thuislozen elkaar waarschuwen als een onderdak ver strekte zwerver weer gaat trekken. Zo wordt het mogelijk geacht zich te oriënte ren op het aantal en op de bewegingen der zwervers, hetgeen van veel nut zal blijken te zijn bij het maken van plannen voor nieuw op te richten tehuizen voor daklozen. Een en ander is besloten tijdens een te Eindhoven gehouden vergadering der Commissie Thuislozenzorg. MAN WEGENS VERDUISTERING VAN DRIE AUTO'S AANGEHOUDEN De Haagse politie heeft de 31-jarige koopman H. C. K. uit Den Haag aangehou den, verdacht van verduistering van drie auto's. K. vervoegde zich enige weken ge leden bij een Hagenaar, die een auto te koop had. Hij deed zich voor als officier van de generale staf en verzocht de ver koper eerst een proefritje met de auto te mogen maken, voordat hij tot de koop zou besluiten. Hij verdween met de auto en verkocht hem elders voor 750. In Amsterdam gaf K. zich uit voor een vertegenwoordiger van „General Motors" en daar wist hij een Amsterdammer, die een auto te koop had, om de tuin te leiden. Hij ging er met diens auto vandoor en ver kocht deze later voor 550.Vervolgens huurde hij weer een auto, reed daarmede naar een familierelatie en verzocht deze de wagen, die 9000.waard was, voor 4250.van hem over te nemen. De re latie ging op deze koop echter niet in, maar leende K. 1600, welk bedrag eveneens weer in minder dan geen tijd verbruikt was. Uiteindelijk liep K. in Den Haag de re cherche in de armen. Hij is voor de officier van Justitie geleid. Nu het vliegveld Eelde uitwijkhaven van Schiphol geworden is en daar boven dien een rijksluchtvaartschool zal worden gevestigd, dient de accommodatie belangrijk te worden uitgebreid, terwijl tevens de N.V. „Luchtvaartterrein Noord-Nederland" een kapitaalsuitbreiding zal moeten onder gaan. Óp het vliegveld moeten twee start banen van 500 meter en een startbaan van 1800 meter worden aangelegd. Verder die nen er opstellingsplateau's te komen. Het stationsgebouw, het restaurant en de lo- geergelegenheid moeten uitgebreid worden, evenals de vliegveldverlichting. Met de minister van Verkeer en Water staat is thans overeenstemming over dit project bereikt. De kosten van terrein en afwatering zijn voor rekening van het rijk en de overige uitgaven zullen in een ver houding van twee tot drie verdeeld worden over het rijk en de streek. De te stichten rijksluchtvaartschool zal ongeveer 350 man personeel en leerlingen huisvesten. Het kapitaal van de oude N.V. „Luchtvaart terrein Noord Nederland" zal met 800.000 uitgebreid dienen te worden. Op 11 November zal de Haarlemse beel dende kunstenaar Roelf Gerbrands 60 jaar worden. In het Waaggebouw wordt een kleine tentoonstelling ingericht, met de be doeling even stil te staan bij dit kunste naarsleven en een terugblik te werpen op de afgelopen decennia. De opdracht is niet eenvoudig, want Gerbrands is iemand wiens „portret" men niet kan geven los van de tijd waarin hij gewerkt heeft. Als ik hier wil trachten in enkele lijnen Gerbrands te schetsen, dan moet ik er eigenlijk mee beginnen het papier waarop ik hem tekenen zal schoon te gummen. Ik moet dan het beeld, dat vele oppervlak kige kenners van hem hebben, van een aardige aquarellist en tekenaar naar de natuur uitwissen en daarvoor in de plaats stellen een zeer gevoelig instrument, dat een dienende functie in een lange reeks van jaren vervuld heeft. Juist door die dienstbaarheid is zijn persoonlijkheid ge vormd. Dat hij overigens reeds een per soonlijkheid was op jeugdige leeftijd blijkt hieruit dat hij op de goede ateliers terecht kwam. Was dat geluk? Mogelijk. Maar het geluk heeft alleen vat op wie het waard is. Van 1903 tot 1908 werkte Gerbrands op het bekende atelier van Jan Maandag en hij had in die tijd al een vluchtig contact met Nieuwenhuis, de man die in nauwe samenwerking met Lion Cachet en Deys- selhof, naast Berlage en De Bazel het ge zicht van het toenmalige artistieke leven in Nederland, speciaal op het gebied van ar chitectuur en binnenhuiskunst (een woord dat in die tijd ontstaan is) bepaalde. In deze rij van destijds revolutionnairen is Gerbrands een misschien kleine, maar niet temin waardevolle schakel geweest. Aanvankelijk moet hij zich zijn nederige functie wat al te zeer bewust zijn geweest. Toen hij later de vriendschap van professor Derkinderen ondervond, begon hij zijn eigen waarden te beseffen. Hij was welis waar nog een dienende en werkte naar de ontwerpen van Derkinderen aan de ramen in het gebouw van de Handelmaatschappij van De Bazel. Daartussen door ontstonden echter geheel zelfstandige werken. Ger brands maakte zeer beschaafde batikscher- men met vogels en plantmotieven, hij be proefde zijn kracht op geëtst koper, was met z'n tijdgenoten bekoord door de Azia tische kunst, werkte onder Nieuwenhuis voor het Scheepvaarthuis te Amsterdam. Hij maakte enige zeer fraaie kleuren etsen, smaakvolle kalenderbladen en boek omslagen. Van 1925 af was hij geheel zelfstandig. Tot zijn laatste werken behoren de ge schilderde glas-in-lood-ramen in de Re monstrantse kerk te Haarlem en in het Haarlemse Stadhuis. Een grote distinctie is het kenmerk van al Gerbrands werken. Hij is en voelt zich niet in de eerste plaats schilder. Het lijkt mij een klein, maar daarom toch wel te signaleren onrecht, dat de tegenwoordige, door onrust gedreven generatie te gering denkt over een man als deze die met de oprechtheid van zijn wezen de kunst ge diend heeft. Vandaar, naast de tentoonstel ling in de Waag, dit bescheiden eerherstel. OTTO B. DE KAT Het Comité Woningbouw, dat zich uit de Hillegomse burgerij gevormd heeft, ten einde de woningbouw te Hillegom weer op gang te helpen, heeft zijn plannen nader bekend gemaakt. De bedoeling is dat 100 woningen wor den gebouwd aan de Brouwerslaan, Meer- laan en Irenelaan. Het betreft hier wonin gen waarvan de huurprijs van 7.50 tot 8.50 per week zal bedragen, met een grote woonkamer (21 m2), 3 slaapkamers, keuken, douchecel en kelderkast, voor- en achtertuin. De gegadigden moeten hiertoe storten een bedrag van 1200.waardoor zij het recht krijgen op één dezer woningen, ter wijl dan tegelijk een woning ten goede komt aan een der ingeschrevenen op de wachtlijst van de Woonruimte-commissie. Zowel bedrijven als particulieren kunnen van deze gelegenheid gebruik maken. Vrijdagavond j.l. heeft het comité zitting gehouden, waarbij bleek dat velen die geen aanschrijving hadden ontvangen, toch be langstelling hadden voor dit project. Dien tengevolge is besloten, dat het Comité Woensdagmiddag nog eenmaal zitting zal houden in „Sistermans". Zaterdag is op Walcheren de bevrijding herdacht en wel met een door de stichting Nieuw-Walcheren georganiseerde boom- plantdag, die begon op de buitenplaats Toorenvliedt te Middelburg, waar het openluchttheater werd beplant. Later op de morgen vertrok men naar Vrouwenpol der, waar een begin werd gemaakt met de beplanting van het zomerhuizencomplex. Het feest werd besloten met een taptoe door de Marinierskapel te Middelburg, een mars door de stad en een défilé. Mr. E. van der Vlugt, Azië in vlam men W. P. van Stockum en Zoon, Den Haag. Mr. E. van der Vlugt heeft zijn uitgebreide kennis van de communistische activiteit in Azië te boek gesteld om het Westen te waar schuwen; hij wil zijn lezer een scherper inzicht geven in de doelstellingen, strategie en tactiek van het communisme in Azië. De Russen hebben eerder dan de Westelijke landen gezien van hoeveel invloed in de in ternationale machtsverhoudingen Azië zou worden, toen Europese nationalistische voor beelden er navolging vonden, en zij hebben zich grote moeite gegeven om de kansen voor communistische beïnvloeding te benutten. Europese ideeën hebben de maatschappij in alle Aziatische landen uit haar samenhang geschud; en daar de Aziaten de matigende werking van ervaring op hun ideeën niet ondervinden, zijn zij licht ontvankelijk voor het systeem van absolute waarden, dat Mos kou hun aanbiedt. De gevolgen daarvan beschrijft de heer Van der Vlugt in uitvoerige hoofdstukken, die de communistische methoden verduide lijken en minstens de gepaste mate van onrust wekken over de uitwerking ervan. Zijn boek heeft echter de tekortkoming die waarschuwingen eigen is: het wijst op het gevaar en besteedt weinig aandacht aan de invloed van krachten, die het gevaar tot nu toe belet hebben zich volledig te verwezen lijken. Zo losgerammeld zijn de Aziatische maatschappijen toch niet, of er wordt nog weerstand geboden aan het communisme; en die weerstanden juist moet men kennen, want het versterken of gebruiken daarvan is de aangewezen manier om het gevaar te be strijden. In de wijzen van bestrijding nu, die de heer Van der Vlugt aan het slot van zijn boek bespreekt, wordt met deze weerstanden weinig rekening gehouden; vooral van zijn bestrijding via de religie moet men meer vergen dan een beroep op de Christelijk- democratische beginselen en de geest van Morele Herbewapening, nu hij de kracht van het communisme in de eerste plaats als een religieuze ziet. Van de Westelijke propagan da verlangt hij de uitwerking dat de Aziaat „als het ware in een paniekstemming ge raakt alleen al bij het horen van het woord (communisme)"; en verder dat de positieve propaganda „geestelijk en principieel" zij, en al het goede toont, dat democratische regeringsvormen vermogen te geven. Van deze bedrijvigheden is er geeneen speciaal op de Aziatiscne Behoeften afgestemd. Daar de heer Van der Vlugt vindt dat Moskou juist zo precies begrepen heeft, wat de Azia ten verlangden, is dit gebrek opvallend. Dr. A. D. A. de Kat Angelino, die de voor rede heeft geschreven, spreekt de hoop uit dat zich allerwege in het land centra zullen vormen ter bestudering van Aziatische vraagstukken; wellicht zouden zo inderdaad de middelen te vinden zijn, waarmee het Aziatische communisme is klein te krijgen. In ieder geval zullen de Aziaten willen horen niet dat wij Westelijken alleen de bezitters van de wijsheid zijn, maar dat zij het zelf ook zijn door dat te betogen hebben de communisten zich hun sympathie verworven. Maar het gebrekkige van de bestrijdings middelen heft het belang van mr. Van der VTugt's waarschuwingen niet op; de drin gende kwestie die er in aan de orde komt verdient de aandacht zeer zeker, en deze samenvatting van de situatie in geheel Azië prikkelt tot onderzoek en activiteit. S. M. Prinses Margaret van Engeland heeft vorige week in verschillende ziekenhuizen in Engeland prijzen uitgereikt aan de beste leerling-verpleegsters. Hier ontvangt een der geslaagden uit handen van de prinses een gouden medaille. Vrijdag is het stoffelijk overschot van Prins Karei van Zweden in Stockholm ter aarde 'besteld. Koning Haakon van Noorwegen woonde de plechtigheid bij. Bij zijn aankomst op het Centraal Station te Stockholm werd hij begroet door Koning Gustaaf VI Adolf van Zweden. De miniatuurstad Mikropolis Maduro- dam is bezig te verrijzen op een terrein in de Scheveningse Bosjes in Den Haag. De eerste spade voor dit stadje is reeds enige tijd geleden in de grond gezet, de eerste grachten zijn reeds gegraven en de eerste huisjes zijn op een gedeelte van het ter rein neergezet. Wellicht zullen over vijftig jaar de kinderen en kleinkinderen van de Hagenaars, die nu nog wat verwonderd naar de plajinen kijken die de architect S. J\ Bouma voor deze miniatuurstad heeft ontworpen, nog Mikropolis Madurodam bezoeken, want men hoopt dat dit stadje zeker een halve eeuw zonneschijn en re gen zal kunnen weerstaan. Deze minia tuurstad ontleent haar naam aan George Maduro, zoon van de schenkers van het stichtingskapitaal, die in het concentratie kamp Dachau om het leven kwam. Het terrein waarop Madurodam wordt gebouwd is 15.000 vierkante meter groot. Op een schaal van 1 25 worden de ge bouwen opgetrokken. De stad zal een groot aantal nabootsingen van historische gebouwen krijgen, maar ook wordt aan dacht besteed aan de moderne stadsont wikkeling. Op een spoorwegbaan zal het nieuwste materiaal van de Nederlandse Spoorwegen in miniatuurformaat rijden. De Willem Ruys zal met andere schepen in de haven komen te liggen. De KLM heeft op zich genomen het vliegveld van Madurodam te verzorgen. De baten van Madurodam zullen ten goede komen aan het Nederlands Studen tensanatorium. In de stampvolle met bloemen en spreuken versierde zaal van het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal werd Zaterdag avond het 65-jarig bestaan gevierd van de afdeling Bloemendaal van de Christelijke Jonge Mannen Vereniging. Vele vooraan staande figuren ook uit het kerkelijk leven en vele oud-leden toonden belangstelling. De heer W. S. Kroon gaf na de opening der bijeenkomst een kort overzicht van de geschiedenis der vereniging. Daarna brachten enige leden op vlotte wijze het werk van de vereniging op het toneel onder de titel „Wie wij zijn en wat wij doen'. De muziekgroep „Die Rooiroks" van de afdeling IJmuiden van de CJMV verleende ook medewerking. Na de pauze voerden een aantal jongeren het toneelspel in drie bedrijven „En de boer ploegt voort" van René Bosch op. De tech nische verzorging hierbij was goed voorbe reid. Het spel werd door het publiek met veel waardering ontvangen. Tussen twee programmanummers voor de pauze was er gelegenheid tot het uitspreken van gelukwensen, waarvan zo'n druk ge bruik werd gemaakt, dat het ruim een uur van het programma vergde. Namens het gemeentebestuur van Bloemen daal sprak mr. J. C. C. W. Hijszeler. De heer J. N. Stoppelsteen, ouderling van de Neder lands Hervormde kerk te Bloemendaal, sprak namens de kerkeraad. De heer J. E. van der Boon Jr. bood gelukwensen aan namens de Hervormde Jeugdraad van Bloemendaal. Als voorzitter van de Vereniging voor jeugdwerk en namens enkele oudere vrienden voerde dr. J. H. Stelma het woord. Hij overhandigde een bedrag in enveloppe, dat was verkregen door giften, bijeengebracht door oude vrien den van de 65-jarige. Verder werden nog gelukwensen aangebo den namens de Bloemendaalse Mannen Ver eniging „In dienst der kerk" door de heer F. Faber; de heer Gussenklo, voorzitter van de CJMV Bloemendaal omstreeks 1920; de heer J. Tates, oud-lid en de heer J. Kijne eveneens oud-lid. De laatste spreker achtte het een eis van piëteit zowel als van dank baarheid de naam van wijlen de heer W. F. Dankbaar te noemen, de oprichter van het Jeugdhuis, aan wie ook de jubilerende ver eniging veel dank verschuldigd is. Vervolgens bood mevrouw StelmaLoosjes gelukwensen aan namens de twee vrouwen verenigingen ter plaatse. Uit de kringen van de CJMV werd het woord gevoerd door de heer W. Huizer na mens de provinciale commissie Noordholland; de heer J. Ortelee namens de Ring Haarlem; de heer G. ten Have namens de afdeling Haarlem-Noord van de CJMV en als laatste spreker de heer W. S. Kroon, secretaris van het landelijk verbond. Herdenkingsdienst In de N. H. kerk werd Zondagavond een herdenkingsdienst gehouden ter gelegenheid van het dertiende lustrum van de C-J.M.V. Ds. S. Kranenburg, lid van het bondsbestuur, sprak over „Doe het met je hart". De sluiting van de heel goed bezette jeugd dienst geschiedde door dr. J. H. Stelma. De collecte voor de C.J.M.V. Ziekendienst bracht met enkele afzonderlijke gaven 80/op. Voor een groot gehoor sprak de heer J. C. Margadant in het Santpoortse Jeugd huis Zaterdagavond voor „Volksonderwijs" over „De ontwikkeling van de aardolie industrie". In een boeiend betoog zette hij het ont staan en de ontwikkeling van de aardolie industrie uiteen. De geschiedenis van het gebruik van aardolie en het winnen daar van gaat tot ver in de oudheid terug, zo leerde het auditorium. Asfalt: één van de vele producten uit aardolie werd gebruikt voor het dichten van naden van scheeps wanden, waterkeringen en voor wegen aanleg. De olie werd gevonden aan het aardoppervlak in zogenaamde „sijpelin gen": bij 't boren voor zoutwinning kwam nu en dan olie naar boven. In het begin van de 19e eeuw werd voor de eerste maal lampolie uit aardolie vervaardigd, in 1859 werd voor het eerst een boring ver richt en deze slaagde. De heer Margadant schetste vervolgens de oprichting en ont wikkeling van de Koninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij. Na zijn uiteenzetting werd een film vertoond die de winning en verwerking van aardolie in beeld bracht. De avond werd geopend door de heer T. J. Roos, die de aanwezigen en de wet houder van Onderwijs, de heer H. de Boer van harte welkom heette. Zaterdagavond reed de 21-jarige kan toorbediende W. B. uit Sneek met zijn meisje in een auto over de Dorpsstraat te Castricum met een snelheid van plus minus 60 kilometer per uur. Vlak bij de poorbomen bemerkte hij dat deze waren neergelaten. Als gevolg van het feit, dat hij met gedimd licht reed, zag B. dit te laat, waardoor hij in volle vaart door de eerste boom reed. De auto kwam op het spoor tot stilstand. De beide inzittenden sprongen uit de auto, waarna de jongeman langs de lijn in de richting Uitgeest liep om te trachten door het geven van tekens, de bestuurder van de uit Uitgeest komende electrische trein te waarschuwen. Even voorbij de overweg kreeg de wagen voerder van deze volle trein de zaak tot stilstand. Het motorrijtuig werd echter nog door de voorzijde van de trein gegrepen en ongeveer zestig meter meegesleurd. De politie heeft, met behulp van het per soneel der Spoorwegen en bereidwillig publiek, de auto van de rails verwijderd. Het treinstel was licht beschadigd, de auto daarentegen was gedeeltelijk vernield. Door de aanrijding had de trein circa vijf entwintig minuten vertraging. De auto is door de politie voor nader onderzoek, van verlichting en remmen, in beslag genomen en tegen de bestuurder werd proces-verbaal opgemaakt. Opnieuw is inmiddels gebleken dat de verlichting van deze zeef drukke overweg alles te wensen overlaat. Herhaaldelijk is hiertegen reeds gewaarschuwd. Tenzij de directie der Nederlandse Spoorwegen op korte termijn in de verlich ting verbetering brengt, moet worden ge vreesd, dat er zich ernstige ongelukken zul len blijven voordoen. In een buitengewone ledenvergadering van de IJsvereniging „De Volharding" werd als enig agendapunt behandeld: aansluiting bij de Koninklijke Nederlandse Schaatsrij- dersbond. In zijn toelichting op dit voorstel van het bestuur deelde de voorzitter, de heer G. H. Onstein, mede. dat de IJsvereniging „De Volharding" steeds de behoefte gevoeld heeft van aansluiting bij een orgaan om daardoor mede te helpen de ijssport in het algemeen te bevorderen, doch dat de onaangename ervaringen in vroeger jaren het bestuur daarvan weerhielden. Het was n.l. zo, dat bij wedstrijden, georganiseerd onder auspi ciën van de K.N.S.B., de daarvoor door dit lichaam aangewezen juryleden mede de taak van het bestuur overnamen en beslisten, of er wel dan niet door de leden gereden kon worden. Deze houding kon het bestuur niet accepteren, waardoor de band met de KNSB werd verbroken. Dit is nu geheel anders geworden. De KNSB is geworden het coördinerend lichaam en de verenigingen, op wier banen de wed strijden verreden worden, zijn nu zelf geheel en al aansprakelijk voor het juiste verloop der wedstrijden. Nadat enkele leden vragen hadden gesteld, werd het voorstel tot aansluiting bij de KNSB met algemene stemmen aangenomen. BINNENLAND In Nijmegen is een vleesoorlog in volle gang. Vele slagers concurreren tegen elkaar op en hebben voor hun winkels grote plak katen met het opschrift „afslag vleesprijzen" opgehangen. Nijmegen had tot nu toe onge veer de hoogste prijzen voor vlees in het land. Velen Nijmegenaren kochten dan ook vlees buiten de stad. De 41-jarige ambtenaar van de dienst van Sociale Zaken te Zaandam, die verdacht wordt van verduistering van ongeveer f400, is gearresteerd en Zaterdag naar Haarlem overgebracht, waar hij ver de Officier van Justitie zal worden geleid. De man was reeds eerder in zijn functie geschorst. De vertegenwoordiger van Suriname in Nederland, de heer Pos, is voor vooroverleg inzake de Ronde Tafel-conferentie met de West per vliegtuig naar Suriname gereisd. Hij zou oorspronkelijk hebben samengereisd met de vertegenwoordiger van de Neder landse Antillen, de heer Debrot, doch deze vertrekt heden naar Parijs om als des kundige, toegevoegd aan de Nederlandse delegatie, de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties bij te wonen. De financieel secretaris van het Leger des Heils in Nederland, kolonel Derk Rama ker is Zaterdagmorgen in de Jodenbreestraat te Amsterdam met zijn rijwiel op de natte tramrails geslipt. Hij kreeg een hoofdwond en een hersenschudding en is in het Wilhel- mina Gasthuis opgenomen. Mr. P. H. Linthorst Homan, Commissa ris der Koningin in de Provincie Friesland, en jhr. mr. F. J. E. van Lennep, lid van de firma Patijn, Van Notten en Co. te Amster dam, zijn benoemd tot commissarissen van de Algemene Friese Levensverzekering Maat schappij te Leeuwarden en de Vereniging van Levensverzekering en Lijfrente „De Groot-Noordhollandsche van 1845". Het Nederlands comité van de „World University Service" zal het vraagstuk van de universiteit en haar betrekkingen tot het bedrijfsleven bespreken tijdens een conferen tie, die op 15 en 16 December op Woud- schoten te Zeist wordt gehouden, De ver houdingen tussen de universiteit en het be drijfsleven zullen ter conferentie worden be handeld door een fabrieksdirecteur die geen academici in dienst heeft, een fabrieksdirec teur die veel academici in dienst heeft en een buitenlands expert. De Zaandamse havenmeester, de heer C. J. Stelleman, is belast met de waarneming van het vice-consulaat van Zweden in Zaan dam in afwachting van de definitieve be noeming. In de Nieuwe Maas, ter hoogte van IJsselmonde, is het stoffelijk overschot ge vonden van de 29-jarige matroos H. van den B. uit Rotterdam, die op 18 October over boord is gevallen van het Nederlandse sleep- schip Wisand. Twee jongens klommen Vrijdagmiddag door een half geopend raampje in een geslo ten auto, die in de tuin van het concertge bouw De Vereniging te Nijmegen stond. Zij maakten een ritj door de stad, waarbij eerst een wielrijder werd aangereden en vervol gens een botsing veroorzaakt werd met een vrachtauto. De wagen der jongelui werd in elkaar gedrukt. De knapen moesten uitge zaagd worden. Zij liepen lichte kwetsuren op en werden naar het Canisiusziekenhius over gebracht. Dr. mr. P. A. H. Baan is benoemd tot bijzonder hoogleraar in de forensische psy chiatrie aan de Utrechtse universiteit. Hij is psychiater-leider van voor- en nazorgaienst van de Willem Arntsz-stichting, assistent bij het Criminologisch Instituut, hoofd van de afdeling reclassering van de Centrale ver eniging ter behartiging van de maatschappe lijke belangen van zenuw- en zielszieken en adviserend psychiater van de Voogdijraad te Utrecht. ïn de slaapkamer van een huis aan de Mozartlaan in Den Haag is Zondagnacht tijdens afwezigheid van de bewoners brand uitgebroken, doordat het 16-jarig dochtertje des huizes de stekker van een strijkbout in het stopcontact had gelaten. De brandweer bluste het vuur met twee stralen maar kon niet meer verhinderen, dat de slaapkamer geheel uitbrandde. Een hond, die zich in deze kamer bevond is in de rook gestikt. Verze kering dekt de schade. Blijkens aangifte bij de politie te Nij megen zijn daar bij een bankbedrijf een geldkist met f2000 en een kasboek ont vreemd. In een boerderij te Rosmalen is Zondag middag een schoorsteenbrand in korte tijd uitgegroeid tot een laaiende vuurzee, die door de brandweren uit Rosmalen en 's Her togenbosch werd bestreden. Het woonhuis, de inboedel en verschillende landbouwwerk tuigen gingen nagenoeg geheel verloren. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Op de Dordtsche straatweg in Rotterdam is Zaterdag een 55-jarige man uit de Port landstraat te Rotterdam door een auto aan gereden. Hij werd ernstig gewond naar het Zuiderziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Sedert Woensdagmiddag werd in Leu- venheim de 80-jarige gepensionneerde over wegwachter H. H. vermist. H. was 's mid dags naar Dieren geweest en vertrok om half vijf per fiets naar huis. Toen hij _'s avonds niet thuis kwam werd de politie ingelicht. Vrijdagmiddag vond men zijn stoffelijk over schot in de tuin van een villa bij de Zeijpen- berg te Rheden. Een 82-jarige vrouw is Zaterdagmorgen op de hoek van de Frederik Hendrikstraat en het Hugo de Grootplein in Amsterdam onder een tramstel van lijn 3 geraakt. De vrouw overleed spoedig daarna. HAARLEM EN OMGEVING Ds. J. de Lange, Geref. predikant te Haarlemmermeer O.Z. staat op het tweetal te Huizum (Fr.). De heer J. F. Hünd te Haarlem is in een algemene ledenvergadering van de Neder landse Organisatie van Accountants en Ad ministratiekantoren benoemd tot vijfde bestuurslid van deze organisatie, welker naam op dezelfde vergadering gewijzigd werd in „Nederlandse Associatie van Accountants". Mr. B. W. Biesheuvel te Bloemendaal is benoemd tot algemeen secretaris van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is de heer Sehuman geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde. 3-314 Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned .Scheepv. Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings Vrijdag koersen 865/ie 86 34 164 164 219)4 214)4 175 175 170J4 170 30314 299)4 98 34 99 186)4 186)4 143 142)4 108)4 107)4 85)4 86)4 16034 160)4 160)4 160)4 15734 15734 54)4 53)4 58% 57 47 46 75)4 74 455/ia 45 46K 45

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7