Ontwerp toezicht credietwezen zal de eindstreep wel halen SANOSTOL Commissie zal behoefte aan wettelijke partij-regeling nagaan M. DOÜWMA EN ZOON Plannen Olympisch Comité Wereldnieuws St. Nicolaas.. een boek.. L O O S J E S Debat verzeilt in politieke sfeer De radio geeft Vrijdag DONDERDAG S NOVEMBER 19 51 2 TWEEDE KAMER Smaken Géecff tfe/pen Ooec/f INDISCH RESTAURANT „MEDAN" ANTWOORD OP VOORLOPIG VERSLAG Sport in 't kort TRAININGSPAKJES JEKKERTJES WINDJACKETS Cricket Testmatch India-Engeland eindigde in een draw (Ven onze parlementaire redacteur) Minister Lieftinck zal het wetsontwerp inzake toezicht op het credietwezen er naar alle waarschijnlijkheid wel met een flinke meerderheid doorkrijgen. De fractie van de Partij van de Arbeid en die van de Ka tholieke Volkspartij beschikken immers te zamen reeds in een volledige Kamer over 59 van de 100 stemmen. En dus be hoeft hij zich ook niet ongerust te maken, omdat een tweetal leden van de P.v.d.A. (mej. mr. Tenteloo en mr. Ten Hagen) ten gevolge van ongesteldheid vermoedelijk op het appèl zullen ontbreken. Volstrekte zekerheid dat er zich van de zijde van de K.V.P. geen enkele moeilijkheid meer zal voordoen, moge nog niet aanwezig zijn, de kans dat deze zal uitblijven is echter groot te achten. Tènminste, wanneer de minister bereid is, zich niet te verzetten tegen een amendement uit die hoek om de werkingsduur van de wet met een jaar te verkorten, dat wil zeggen tot 1 Januari 1955. Dinsdagavond laat immers viel uit het betoog van de heer Janssen op te ma ken, dat hij dan met zijn geestverwanten wel bereid zou zijn het wetsontwerp met alle door de minister in het aanvankelijke voorstel aangebrachte wijzigingen te aan vaarden. Als argumenten voor dit amende ment voerde de heer Janssen aan, dat men over drie jaar over voldoende ervaring zou beschikken om te kunnen uitmaken, of ook in de toekomst een dergelijke, een hier of daar veranderde, dan wel helemaal geen wettelijke regeling aanbeveling zou verdienen. En in het licht van heel het door de bewindsman met betrekking tot deze aangelegenheid gevolgde beleid valt nauwelijks aan te nemen, dat voor hem dusdanige verkorting van de levensduur van de wet een onoverkomelijk bezwaar zou uitmaken. De enige afgevaardigde, die zich giste ren voor de ter tafel liggende regeling uit sprak, de heer Hofstra (Arb.), verschafte de zekerheid, dat de gehele fractie van de P.v.d.A. het „voor" zal laten horen, ook al voelde deze spreker zich in sommige op zichten bezwaard door verschillende van regeringszijde jegens de tegenstanders be trachte tegemoetkomingen. Uit het voorgaande blijkt wel, dat het oppositionele geluid tijdens dit debat tot dusverre bepaald overheersend was. Een pikant nootje diste ongetwijfeld de heer Hofstra op. Met name toen hii er de aan dacht op vestigde, dat ofschoon het pro gramma van het huidige kabinet onder meer als punt bevat beperkingen ten aan zien van investeringen in de particuliere en de bedrijfssector (hetgeen aldus deze spreker de noodzaakvan het toezicht op het credietwezen in zich sluit), niette- ADVERTENTIE nOfcSTfcOXBOHS MEDICINAAL TÖEBEREID MET INGREDIËNTEN VAN VICKS VAPORUB HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Schoolradio. 9.45 Philharmonisch Orkest. 10.15 Orkest en soliste. 10.45 Instrumentaal dubbelkwartet. 11.00 Voor zieken. 11.40 Pla ten. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Piano. 13.45 Voor de huisvrouw. 14.20 Piano. 14.45 Ensem bles, koor en solisten. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Opbouw en Liefde, causerie. 18.25 Platen. 18.40 Causerie over Stichting „Bejaardenzorg". 18.50 Lichte muziek. 19.05 Uniformen van de Marine, causerie. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Platen. 19.52 Ac tualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Orkest en solist. 20.50 Klankbeeld. 21.35 Promenade-orkest. 21.55 Om de toe komst van Nederland, causerie. 22.15 Metro- pole Orkest. 22.35 De Nota-Rutten en het Kleuteronderwijs, causerie. 22.45 Ik geloof in ene, heilige, Katholieke kerk. 23.00 Nieuws. 23.15 Amusementsmuziek. 23.5524.00 Lichte muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. *8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Cello en piano. 11.10 Feuilleton. 11.30 Orgel en zang. 12.00 Orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.20 Zang en orgel. 13.50 Pla ten. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Platen. 15.15 Voordracht. 15.45 Reportage. 16.00 Platen. 16.30 Voor kinderen. 17.00 Mannenkdor. 17.20 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicita ties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Meisjes koor. 19.15 Prijzenpraatie. 19.30 Eenheid en Eendracht, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Platen. 20.30 Benelux. 20.40 Een sterk volk, causerie. 21.00 Ernani, opera: 21.50 Buitenlands overzicht. 22.05 Po pulaire muziek. 22.40 Vandaag. 22.45 Over denking. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.30—24.00 Orgel. TELEVISIE (zender Lopik) NCRV. 20.15—21.45 Actualiteiten. „Sloten en sleutels in de loop der eeuwen", causerie. Snelen en volksdansen. Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Orkest. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Orkest. 12.50 Koersen. 12.55 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. In de pauze: Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Amusementsorkest. 18.00 Pla ten. 18.10 Causerie. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Platen. 20.00 Kroniek. 20.15 Orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. min „regeringspartijen" als de C.H. en de V.V.D. in de oppositie zijn. Die houding noemde hij wonderlijk. Trouwens, al eer der hadden deze partijen getoond, zich niets aan te trekken van het wel en wee van dit kabinet, maar hier betrof het nu wel een wetsontwerp van uitzonderlijke betekenis. Hoewel mr. Oud, gemeenlijk voor geen kleintje vervaard, anders nogal eens tuk is op een politieke bokspartij, ondernam hij gisteren zelfs niet de ge ringste poging, zijnerzijds deze kaakslag van de heer Hofstra terstond met een fer me uithaal te beantwoorden. „Harde noodzaak" of „socialistisch stokpaard"? Niettemin was Woensdagmiddag aan veel in het debat duidelijk merkbaar, dat men bij de bespreking van het aanhangige wetsontwerp er vooral de politiek bij haalt. Had de heer Hofstra het voorstel als „doodonschuldig" en geheel vreemd aan staatssocialistische neigingen of beginselen afgeschilderd, de heer Weiter (Kath.Nat.), die evenals andere tegenstanders betwistte, dat de minister de dringende noodzaak van het voorgestelde zou hebben aangetoond, dacht er anders over. Volgens hem zou bij de stemming blijken, hoe de scheidingslijn loopt tussen hen, die voor vrijwillige sa menwerking tussen de vrije krachten in de maatschappij en de-overheid zijn, en an derzijds dan degenen, die zonder die sa menwerking zelfs beproefd te hebben, al leen maar heil zien in gebondenheid en dwang. Natuurlijk: als dus straks de K.V.P. zich aan de zijde van de minister schaart, dan heeft de heer Welter die partij, zijn grootste concurrente in de komende ver kiezingsstrijd, bij voorbaat al voorgesteld als de verdoemden, de aanhangers van staatssocialisme, waartegen zich ook de heer Van de Wetering (C.H.) en mr. Oud (V.V.D.) keerden. Zo wierpen de komende Junigebeurtenissen haar schaduwen voor uit. Ook in de opmerking van de heer Wei ter, dat prof. Lieftinck kennelijk met het oog op de verkiezingen en ter wille van de linkervleugel van zijn partij, in de vorm van dit wetsontwerp het socialistische stokpaardje weer uit de partijstal had ge haald. De minister maakte zich over die opmerking een ogenblik zichtbaar kwaad, scheen zelfs met een enkel gebaar de voorzitter de suggestieve vraag voor te leggen wel te verstaan, zwijgend doch met sterk stil spel of hij de heer Welter niet wegens die woorden even moest af tikken. Op zijn beurt gaf echter voorzitter Kortenhorst, die de kunst van sprekende mimiek waarlijk niet minder machtig is, te verstaan, dat er geen reden bestond om zulk een uitlating zo zwaar op te nemen. Mogelijk was Excellentie Lieftinck reeds wat geprikkeld doordat de heer Weiter het herhaaldelijk over partij-ministers had gehad, waarop de heer Lieftinck interrum peerde: „Ministers van de Kroon". Sterk naar politiek riekte voorts dat ge deelte van het betoog van mr. Oud, waarin de woordvoerder van de V.V.D. de situatie met betrekking tot de K.V.P. trachtte te schetsen door te zeggen, dat de van de zijde van de minister gedane concessies in wezen er toch niet toe geleid hadden, dat deze laatste zich bereid had getoond van zijn principiële socialistische opzet afstand te. doen. Het was met de minister tegenover de K.V.P. gegaan als in het oude liedje: „Mein Liebchen weine nicht, Alles kannst du von mir haben, nur das Eine nicht". Met behulp van de beperkte levensduur der wet had de bewindsman de K.V.P. nu zover gekregen,dat zij er wel mee accoord zou willen gaan, maar onderwijl deed de minister van zijn principiële overtuiging niets af. Een zienswijze, met ietwat andere woorden in het begin van de middag mede door de heer Vsn de Wetering (C.H.) ten beste gegeven. Deze beide afgevaardigden verklaarden namens hun politieke vrienden gesproken te hebben in het bijzonder on derstreepte mr. Oud, dat nu het ging tussen socialistische en niet-socialistische overtuiging, de beginselen van hem en zijn geestverwanten tot tegenstemmen noopten. Trouwens, als christelijk-historisch man moest de heer Van de Wetering, zo ver klaarde deze, zich principieel keren tegen een machtsopeenhoping gelijk in de voor gestelde regeling belichaamd is. De (zere) rentevoet „Het schermen met het spook van staats socialisme, is niets anders dan een vechten tegen windmolens", verkondigde daaren tegen de heer Hofstra, die met voorbeelden uit het buitenland (Amerika, België en der gelijke) alsook met een beroep op de his torische gang van zaken, uiteenzette, dat het nu voorgestelde toezicht op het crediet wezen niets specifiek-socialistisch heeft, maar eenvoudig door de ontwikkeling van ADVERTENTIE Flacon ca. 200 gr. I 1.95 FamlIieverpakUng ca. 500 gr. I 3.75 ADVERTENTIE Uit ons Gastenboek s Arrangement buitengewoon netjes Bediening correct Gerechten voortreffelijk JANSWEG 20, 100 m. van station Telefoon 17630 - Haarlem Toebereiding en bediening uitsluitend Indisch de maatschappelijke omstandigheden zelf onvermijdelijk is geworden. Natuurlijk was hij minder goed te spreken over de jongste nota van wijzigingen, waaruit bleek dat de minister er zich tenslotte voor had laten vinden bepalingen in het ontwerp op te nemen, die te belemmerend zouden kunnen werken Een regering moet kunnen regeren, riep de heer Hofstra uit. Volgens deze af gevaardigde moeten de bevoegdheden van de Nederlandse Bank tegenwoordig in anderer ogen als volkomen onzelfstandig lichaam de kwade pier - worden uitge breid. De klassieke 'middelen van de dis- contoschroef en open marktpolitiek zijn niet meer voldoende; crediettoezicht moet er bij komen. Zijnerzijds karakteriseerde mr. Oud het ontwerp als socialistisch naar in houd, en tevens naar de beginselen waarop het rust. Na deze inleiding gaf hij dan aan, waarom er in het ontwerp zelf ook allerlei principieel verwerpelijk te achten valt. Tenslotte oefende deze afgevaardigde cri- tiek op gans het financieel beleid van de bewindsman, op diens rentepolitiek, en in het bijzonder op diens „opvatting, van overheidswege allerlei te kunnen beheersen wat niet beheersbaar is" (zoals bijvoor beeld de rente). Te simplistisch was 's ministers redenatie, dat een hogere rente voet uit een sociaal oogpunt onverant woord zou zijn. Daarenboven was (aldus mr. Oud) minis ter Lieftinck tot de gedachte gekomen, dat als de boel eenmaal is vastgelopen, („het geen al gebeurd is"), dit kwam doordat de overheid onvoldoende bevoegdheden bezat. Uiteindelijk ware in een noodtoestand een dan louter daarop slaand wetsontwerp aanvaardbaar geweest, doch dat karakter had het aanhangige voorstel met de be ginselen, waaruit het geboren blijkt te zijn, allerminst. Deze waren hoofdpunten uit mr. Ouds critische rede. Het wachten is thans op de steun, die prof. Romme aan de minister zal moeten geven alsook op de wijze, waarop hij dat zal doen! Dat bij de aanvang van de vergadering de in het vorige overzicht vermelde moties- Gortzak verworpen werden (met 58 tegen 6), kon moeilijk verbazing wekken, doch dient hier wel volledigheidshalve vermeld te worden. In het antwoord op het Voorlopig Verslag over de begroting voor 1952 heeft de rege ring de Tweede Kamer medegedeeld, dat dezer dagen een commissie zal worden in gesteld, die onder meer de opdracht heeft, na te gaan of- en in hoeverre behoefte be staat aan een wettelijke regeling van het partijwezen. Voorts geeft de regering te kennen dat door de gunstige ontwikkeling, die de be talingsbalans de laatste maanden heeft ver toond, ook de vooruitzichten voor de ver wezenlijking der Economische Unie een groter optimisme rechtvaardigen. De regering onderschrijft het oordeel van de leden, die menen, dat een bedrag van 1500 millioen per jaar het maximum is van hetgeen in Nederland kan worden ge dragen, zonder dat aan sociale, economische en culturele belangen schade wordt gedaan. De wijziging van de R.T.C.-overeenkom sten is blijkens informatief contact met pro fessor Supomo door de Republiek Indonesia niet alleen bedoeld als een wijziging van de Nederlands Indonesische Unie. Indone sië wil ook over vele andere punten over leg plegen. De Nederlandse regering is bereid tot overleg over alles wat de ver- houding» met Indonesië kan verbeteren maar acht dit overleg alleen vruchtdragend indien alles, wat daarbij aan de orde komt, in het algemeen verband wordt gezien. Zij acht het onjuist bij voorbaat een, als een conditio sine qua non gezien, verband te leggen tussen het probleem van de terug keer der Ambonezasn enerzijds en haar be reidheid tot medewerking aan de wijziging van de rechtsverhouding met Indonesië an derzijds. ADVERTENTIE Financiering van de woningbouw De regering kan niet ontkennen, dat het de gemeenten grote moeite zal kosten om leningen op lange termijn te verkrijgen voor de financiering van de woningbouw, maar blijkens haar antwoord op het Voor lopig Verslag heeft de regering hoop op de bereidheid van velen om gehoor te geven aan plaatselijke acties ten behoeve van deze financiering. Deze acties gaan reeds van verschillende gemeenten uit, vaak met succes. Voor 1952 zal hulp kunnen worden geboden uit de bekende lening, welke door institutionele beleggers ten behoeve van de woningbouw verstrekt wordt en waar van ruim 100 millioen gulden voor nieuw bouw in 1952 bestemd kan worden. Gestreefd zal worden naar een verstrek king op zodanige wijze, dat een hiaat in het verlenen van goedkeuringen voor woning bouwplannen zoveel mogelijk wordt voor komen. Dat onder de huidige omstandigheden het woningbouwprogramma voor 1952 niet meer dan 40.000 woningen kon omvatten, betreurt ook de regering. Zij ziet duidelijk de bezwaren, welke aan een onvoldoende woningvoorziening verbonden zijn. De re gering zegt het echter vooralsnog niet ver antwoord te achten een groter woning bouwvolume voor 1952 in het vooruitzicht te stellen. Niettemin blijft zij bedacht op de mogelijk heden het aantal te bouwen woningen te vergroten.De regering is bereid te bevorde ren dat voor hen, bij wie tegen het deel nemen aan premieleningen principieel be zwaar bestaat, andere mogelijkheden wor den geopend om de woningnood te helpen lenigen. De koopkracht van de gulden Over de koopkracht van de gulden is de opmerking gemaakt, dat deze in de afge lopen jaren is gedaald. Dit wordt door de regering geenszins ontkend. Het gaat echter haars inziens niet aan, dit verschijnsel toe te schrijven aan het hier te lande gevoerde financiële beleid. Wat betreft het opnemen van gerepatri- eerden uit Indonesië in het arbeidsproces heeft de regering de indruk, dat deze over het geheel niet ongunstig verloopt. ARSENAL WON IN PARIJS. De jaar lijkse ontmoeting ArsenalRacing Club de Paris is in tegenwoordigheid van 30.000 toeschouwers met 50 door de Londenaren gewonnen. Ruststand 20. PIERRE BRAINE OVERLEDEN. De oud-Beerschotspeler Pierre Braine een broer van Raymond, is op vijftig-jarige leeftijd overleden. Pierre Braine werd in 1924 voor het eerst in het vertegenwoordigend Bel gisch voetbalelftal gekozen en heeft in totaal 46 maal de Belgische kleuren verdedigd, meestal als kanthalf ofschoon hij zich ook in de voorhoede thuis voelde. Tegen Nederland heeft hij tal van voortreffelijke wedstrijden gespeeld. ADVERTENTIE TINNEROY met gebreide boorden, jasje en broek geheel gevoerd, in rood, groen en blauw, vanaf RATIN 6 in blauw en bruin, met ko peren knopen en geborduur de ankers, vanaf JONGENS- popeline, met tinneroy voe ring en teddy kraag, vanaf 20.— 32— 23.50 Gen. Cronjéstraat 42-44 Tel. 15438 ADVERTENTIE De secretaris van het Nederlandsch Olympisch comité, dr. J. N. van den Hou ten, geassisteerd door de directeur de heer W. van Zyll, heeft een uiteenzetting gege ven over de huidige positie van het N.O.C., daarbij uitgaande van de reorganisatie in de jaren 1945/'46, toen het Olympisch Co mité een overkoepelend lichaam werd. Vroeger beperkten de werkzaamheden van het N.O.C. zich tot uitzending van een delegatie van Nederlandse deelnemers naar de Olympische Spelen en de organisatie van de moderne vijfkamp, maar sedert de bevrijding is de arbeid sterk toegenomen. Een van de belangrijkste werkzaamheden is het deel, dat het N.O.C. kan bijdragen in de strijd om de ruimte, een strijd voor de aanleg en het goede onderhoud van sport- en speelterreinen in nauwe samen werking met alle overheidsinstanties. Toen de sportbonden vijf jaar geleden tot reorganisatie van het Olympisch comité overgingen hebben zij, noch het bestuur van het N.O.C. de consequenties van de nieuwe doeleinden kunnen overzien. De grote uitbreiding van de werkzaamheden bracht mede, dat het N.O.C. ook op een meer gezonde financiële basis zou moeten rusten en te dien einde werd de commis sie-Verwoerd ingesteld, die onlangs rap port heeft uitgebracht over deze materie. In dit rapport werd aanbevolen de heffing ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 100, Tel. 13060 Rijksstraatweg 125, Tel. 23991 ADVERTENTIE 31. „Wat is dit toch een mooie auto, en wat is het toch aardig dat u me mee laat rijden]", zei telkens weer de oude groot vader die bij Panda achterin zat. „En wat een héél bijzonder mooi doosje hebt u bij zich. Mag ik daar eens naar kijken, me neer, hè?" „Ja maar natuurlijk!", riep Panda gul, want vriendelijk is hij nu een maal wel. Opa keek dus naar het doosje, en wij hebben alle reden om aan te ne men, dat het héél onvoorzichtig van Panda was om hem daar de gelegenheid toe te geven. Intussen keek Jolliepop (op een heel andere plek) al evenmin uit als Pan da. Hij vond die postkoets nu net het ver voermiddel dat hij zich had gedacht en begon dus de bok te beklimmen, terwijl intussen Graaf Isen Grim even vlijtig langs de andere kant naar boven klom om met deze kar de achtervolging van Panda weer te hervatten. Men kan zich misschien voorstellen hoe verbaasd die twee keken, toen zij elkaar nu plotseling op de bok tegen kwamen! „Watte?", riepen zij als uit één mond. Vervolgens sprak Jolliepop: „Ik was hier het eerst!" „Dat kan wel maar ik zal hier het langste blijven!", ant woordde Isen Grim grimmig. We zullen wel zien, wie er aan het langste eind trekt. van tien cent van elke sportbeoefenaar per jaar, van alle aangesloten nationale bon den. Dr. Van den Houten deelde mede, dat dit plan zeker niet voor het einde van dit jaar verwezenlijks zal zijn, omdat het bestuur van het N.O.C. zeer goed begrijpt, dat een dergelijke maatregel moeilijkheden in som mige sportbonden zou kunnen veroorzaken. Langs lijnen van geleidelijkheid wil men in de komende tijd dit beginsel, waaraan het N.O.C. vasthoudt, zien door te voeren, daarbij volledig begrip tonend voor ver schillende principiële en ook practische bezwaren, welke sommige sportbonden thans nog menen te hebben. Toch zal op de komende algemene vergadering een begro ting worden ingediend, waarmede zal moe ten worden gewerkt om het veelomvatten de werk van het N.O.C. voortgang te doen vinden. Nadat vele moeilijkheden zullen zijn overwonnen zal in de toekomst het N.O.C. tezamen met de sportbonden de middelen kunnen en moeten vinden om de problemen voortspruitend uit de normale opbloei van de sportbeweging in ons land, het hoofd te bieden. Geen subsidie voor uitzending Voortgaande memoreerde dr. Van den Houten, dat het N.O.C. subsidie aan de Ne derlandse regering heeft gevraagd met het oog op de uitzending van een Nederland se delegatie naar de spelen te Oslo en Hel sinki. Van de zijde der regeringsautoritei ten is op dit verzoek een afwijzende be schikking gekomen, hoe sympathiek men ook stond tegenover dit doel. De huidige financiële moeilijkheden van ons land weerhouden de regering gelden te verstrek ken. Nederland zal een der zeer weinige landen zijn, die zonder subsidie van de re gering een deledatie naar de Olympische winter- en zomerspelen zal sturen. Niette min, zo ging de heer Van den Houten voort, zal een passende delegatie worden uitge zonden. Aan het einde van dit jaar zal daarvoor een bedrag van 150.000 ter beschikking staan, hetgeen niet voldoende mag worden geacht. Toch bestaat er goede hoop, dat het ontbrekende bedrag in de komende maan den op tafel zal komen. De A.V.R.O., K.R.O. en V.A.R.A. zullen in Januari ge zamenlijk een luisterwedstrijd houden, waarvan de baten aan de uitzending ten goede zullen komen. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft besloten om een extra be drag op de toegangsprijzen van de landen - wedstrijd NederlandZweden te heffen, welk bedrag aan het N.O.C. wordt afge staan. Medegedeeld werd voorts, dat een com missie kunst en sport is geïnstalleerd, welke tot taak heeft het contact tussen de Nederlandse kunstenaarswereld en de sport te vergroten en ook de inzending naar de Olympische kunsttentoonstelling te Hel sinki zal verzorgen. Crisis. De Syrische regering is afgetreden Het kabinet zal de lopende zaken echter voorlopig blijven behartigen. Deze crisis is een gevolg van het aftreden van de Syrische minister van Binnenlandse Zaken, Achad Barmada. Bezoek. Generaal Eisenhower is gisteren uit de V. S. per vliegtuig in Parijs aan gekomen. Hij verklaarde tegenover de pers zeer tevreden te zijn over het re sultaat van zijn reis en bevestigde, dat hij president Truman verzocht had, hem niet te lang in Europa aan bet hoofd van de West-Europese strijdkrachten te handhaven. Deze wens had hij echter reeds bij zijn benoeming uitgesproken. Generaal Eisenhower verklaarde ten. slotte, dat hij de republikeinse gouver- neur van Pennsylvanië, James Duff, die de beweging-„Eisenhower als presk dent" leidt, verzocht had, hem bij zijn volgend bezoek in Parijs te komen be zoeken. Ontevreden. Gisteren heeft het hoofd van het Noorse directoraat voor arbeid, Tan. mesfjeld, verklaard, dat de onderbande, lingen tussen Noorse en Nederlandse autoriteiten over mogelijke „uitvoer van Nederlandse arbeidskrachten naar Noor. wegen" zijn afgebroken. De Nederlan ders waren niet voldaan over de ar beidsvoorwaarden, die Noorwegen te bieden had, aldus Tannesfjeld. Zij aan vaardden de loon- en werktijdenrege ling, doch wensten algemene verblijfs vergunningen voor buitenlanders voor een langere periode geldig te zien. Deze verblijfsvergunningen worden voor de tijd van een jaar verleend en deze ter- mijn verlengen zou neerkomen op immi- gratie, zo voegde hij er aan toe. Worsteling. Eva Perón, de echtgenote van de Argentijnse president, die Dinsdag met succes is geopereerd, heeft gisteren een boodschap aan alle Argentijnse ar- beiders gezonden, waarin zij zegt: „Ik zal spoedig weer in uw midden zijn om gezamenlijk de worsteling voort te zet ten". Heet. De V. S. bezitten een raketvliegtuig, de Douglas Skyrocket, dat zo snel is, dat het door de wrijving met de lucht heter kan worden dan 100 graden Celsius. Om de hitte door de luchtwrijving tegen te gaan, bevindt zich een koelsysteem in de cabine. Project. De Boven-Rijn van Bazel tot Kon. stanz zou spoedig bevaarbaar gemaakt kunnen worden en de kosten zouden niet meer dan 220 millioen mark bedra. gen, zo werd geconstateerd op een in Konstanz gehouden bijeenkomst van ge. interesseerden bij dit project, dat de Rijn met het Bodenmeer moet verbin den. Niet uitgesloten. De commissie van de West-Duitse Bondsdag, die constitutio nele kwesties behandelt, heeft zich er voor uitgesproken dat persvertegen woordigers niet zullen mogen worden uitgesloten van politieke propaganda- vergaderingen, ook wanneer deze met gesloten deuren worden gehouden. De commissie heeft voorgesteld deze voor waarde neer te leggen in een wet op openbare vergaderingen en demonstra ties. Met het voorstel van de West-Duit se regering om het dragen van partij- uniformen bij zulke bijeenkomsten te verbieden, heeft de commissie zich ech- ter niet kunnen verenigen. Bond. Te Wiesbaden hebben vertegen woordigers van elf organisaties van emigranten uit Rusland, gisteren op de dag van de herdenking van de Russische revolutie, besloten een anti-communis tische bond op te richten. De verklaring is ondertekend door vertegenwoordigers van politieke en nationale groepen uit de Kaukasus, Toerkestan, Armenië, Wit. Rusland, Georgië, Azerbeidjan en Rus land (het Europese deel). De verklaring is mede-ondertekend door Kerensky, premier van de eerste Russische repu bliek in 1917. Onderzoek. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft een onderzoek gelast naar een incident, dat zich Dinsdag avond in de staat Florida heeft voor gedaan. Een commissaris van politie had een neger, die zich in arrest bevond, doodgeschoten, naar hij beweerde uit noodweer. Een andere neger verwond de hij ernstig. Beide negers waren ge arresteerd daar zij een blanke vrouw aangerand zouden hebben. Onderhoud. De waarnemende minister van Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie, Andrej Gromyko, heeft de Amerikaanse zaakgelastigde, Hugh Cumming, gisteren bij zich ontboden. Men gelooft, dat hij Cumming een nota van enig belang heeft overhandigd. Het onderhoud duur de dertig minuten. Rel. Woensdagavond is het in Damascus tot ongeregeldheden gekomen, toen on geveer 300 communisten naar aanleiding van de herdenking der October-revolu- tie een betoging hielden. De demon stranten richtten zich in hun protest tegen de houding van de Syrische pre mier Hakim, de Westelijke mogend heden en tegen het plan voor de ver dediging van het Midden-Oosten. Toen de politie een einde aan de betoging wilde maken, gingen de demonstranten met stokken en stenen tot de aanval over, waarop de politie van vuurwapens gebruik maakte. Twee betogers werden gewond, evenals zeventien politie-agen- ten, van wie twee ernstig. In Sieenwüksmocr, gemeente Coevorden schonk mevrouw A A. Leemhuis—Reinink het leven aan een drieling. De kinderen, twee jongens en een meisje, wegen samen 15 pond. In New Delhi is de eerste testmatch tus sen India en Engeland gespeeld. Het resul taat was een draw. Engeland scoorde in de eerste innings ^03 runs en India 418 runs voor zes wickets (gesloten). De Engelsen hadden dus 215 runs nodig om een innings nederlaag te ontkomen. Voor het verlies van drie wickets passeerden zij dit totaal. De tweede innings leverde een score van 368 runs op voor zes wickets, waarna de tijd verstreken was. Watkins was bijzonder goed op dreef. Hij stond negen uur aan het wicket en scoorde 138 not out (veertien vieren). Watkins scoorde 76 runs, waarvoor hij vijf uur en vijf minuten nodig had. JOPIE SPOOR WERD TWEEDE IN BRUS SEL. Op uitnodiging van de Brussels Swimming Club heeft Jopie Spoor van DWR, deelgenomen aan zwemwedstrijden in Brus sel. Zij eindigde tweede in de wedstrijd 200 meter schoolslag, achter Raymond Vergau- wen, België, de Europese kampioene. De uitslag was: 1. Raymonde Vergauwen 3 min. 1,8 sec.; 2. Jopie Spoor 3 min. 6,1 sec. en 3. Lily Peil (België) 3 min. 7 sec.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2