LEKASII N Fa. B. ENGELENBERG „Vlucht voor Marion" -Clowntje Rick Sportprogramma's Amsterdamse Beurs Ter introductie van „Het Narrenschip" Bloemendaal Heemstede Korea-detachement wordt met 50 man aangevuld FEUILLETON (door JOS LODEWIJKS) Amerikaans misverstand over Leids handschrift kiespijnneem Voor de kinderen 1 Ongeluk op Amsterdamse werf, kraandrijver omgekomen Straf opgelegd aan de zwemclub „Haarlem" Vermoedelijk niet voor gevraagd doel gecollecteerd Prof. Cleveringa haalde herinneringen op Heemstede vraagt geld om woningen te bouwen Kunstkring gevormd voor Minerva-theater Scheepvaart DONDERDAG 8 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zondag vertrekken met een speciaal K.L.M.-toestel vijftig Nederlandse vrijwil ligers naar Korea als aanvulling voor het Nederlandse detachement Verenigde Naties. Met ditzelfde vliegtuig zal zuster Van der Plas naar Korea terugkeren voor de verzorging van de Nederlandse gewonden. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat zowel op Nieuw-Guinea uit de daar die nende mannen van de landmacht als in de West uit de daar wonende oud-KNIL-mi- litairen opnieuw een contingent vrijwilli gers voor Korea zal worden gevormd. Ook in Nederland zelf komen nog regelmatig aanmeldingen binnen. Begin volgend jaar hoopt men per troepenschip weer een con tingent ter sterkte van 200 a 300 man voor aanvulling en aflossing naar het Verre Oosten te zenden. LUCHTPOST VOOR NIEUW GUINEA Op 14, 21, 23 en 28 November kunnen brieven worden verzonden met vliegtuigen, die van Amsterdam naar Biak vertrekken. De stukken dienen op de dagen vóór de vertrekdata zo tijdig te worden gepost, dat ze nog met de nachtposttreinen mee kunnen. Voetbal Het programma van de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond luidt volgens de Sportkroniek als volgt: eerste klasse A: En- schedése BoysEDO; HaarlemDWS; Hee renveenGVAV. Eerste klasse B: Vitesse RCH- Ajax—Leeuwarden. Eerste klasse C: Chèvremont—HBS. Tweede klasse A: Storm vogelsBaarn; OSVAFC; ZFCHFC; Alcmaria Victrix—WA. Tweede klasse B: De Spartaan—Hercules; De Kennemers— Volendam. Derde klasse: DCGVitesse; Terrasvogels—Always Forward; DEM— ZSGO; Wijk aan Zee—QSC: HBC—Wasse naar Vierde klasse: DCO—Warmundia. In de afdeling Haarlem van de KNVB worden de volgende wedstrijden gespeeld: eerste klasse A: Haarlem 4—Waterloo. Eerste klasse B: HFC 3—EDO 5. Tweede klasse A: Geel Wit—DSB. Tweede klasse B: VSV 4—Ripperda 2; Halfweg 2—Wijk aan Zee 2. Tweede klasse D: HFC 5—Bloemen- daal; De Kennemers 5—Vliegende Vogels 3. Zaterdagmiddagcompetitie, eerste klasse: SIZO 2—Kennemerland 2; Tweede Jeugd— Kennemerland 3: ETO—Nieuw Vennep; Kin- heimIjmuiden 3. Tweede klasse: IJmuiden 4—Hillegom; SVIJ 2—SIZO 3: Kennemer land 5—WRA; Kennemerland 4SIZO 4. Handbal Het programma van het Nederlands Hand- balverbond luidt: Hoofdklasse. Heren: DESQuick: Olvmpia (Gr.)Olympia (H.): HellasHGV; Niloc PSV. Dames: DESZAC: Vlugheid en Kracht Vriendschap; Hygiëa—UDI; Zeeburg—PSV. District West A Eerste klas heren: ConcordiaAchilles: AttilaAHC; Blauw WitHOC; HHC Amersfoort. Eerste klas dames: Concordia—Sagitta; Sport VereentBHC; Blauw WitHOC; HHCAmersfoort. Tweede klasse dames B: HAVVrone: JHC—N. Niedorp; Bato-OSS; Gita-Tonegido. Afdeling Noordholland Zuid Eerste klas heren: AVAOSS; HOC 2 Bato; Rapiditas 2—Concordia 2; AHVBGV. Tweede klas heren: Vlug en Vaardig IJmond 2; Vlug en VaardigIJmond 3; Tonegido 2BGV 2. Eerste klas dames A: BGVCSV; Rapidi tasIJmond: Rood ZwartForesters. Tweede klas dames A-I: HOC 2Heem stede: Gita 2IJmond 3. Tweede klas dames A-II: CSV 2IJmond 4; Bato 2Foresters 2. Korfbal Het programma van de Koninklijke Neder landse Korfbalbond luidt: Eerste klasse: Allen WeerbaarBlauw Wit; ArchipelLuto; WesterkwartierDED; Koog ZaandijkRohda. Tweede klasse A: DVDDTV; A'dam Zuid Amum; OBZBSamos; Zwaluwen Olympia. Tweede klasse B: LandlustRoda; Aurora KVD; Groen GeelWatervliet; O'kwar- tier—SVK. Derde klasse B: Animo ReadyHaarlem; BEPSport Vereent; IndoKVH; Togo ZKC; DDV—OKV. Reserve tweede klasse A: Allen Weerbaar 2Roda 2; Aurora 2Rohda 3; O'kwartier 2 ZKV 2. Reserve derde klasse A: Koog Zaandijk 3 BEP 2; Groen Geel 3Roda 3. In de Haarlemse Korfbalbond worden gespeeld: Eerste klasse: Nieuw Flora 1—Oosthoek 1; Sport Vereent 2—Onder Ons 1; Watervliet 3 —Haarlem 2. Tweede klasse: Animo Ready 2Water vliet 4; Aurora 3Nieuw Flora 2; Water vliet 5DSV 1; Oosthoek 2Haarlem 3. Derde klasase A: DSV 2—Haarlem 4; Oost hoek 3Aurora 4. Derde klasse B: Onder Ons 3Oosthoek 4; Nieuw Flora—Sport Vereent 3. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop Sikkens' lakken „FLEX" schuurmachine met onderdelen voor droog- en natschuren en poetsen (6) Ik schrok ontzettend. Moord! flitste het plotseling door mijn hoofd. Stel je voor Een moord in de nacht, enkele stappen bij mijn kamer vandaan! Mevrouw Marter wreef nerveus in de handen en zei met trillende stem: „Ik.... Ik ben van plan de politie te waarschuwen. De dokter heb ik al opgebeld, die kan ieder ogenblik hier zijn. Ik moet u verzoeken mij te verontschuldigen voor eventuele last die u tengevolge van dit alles misschien zult ondervinden. Maar...." En haar stem daalde plotseling tot een smekend gefluis ter, "maar ik zou het prettig vinden als u mij zoudt willen helpen door deze situatie heen te komen. Het is zo ontzettend...." Even was zij een zwakke, wanhopige vrouw, alleen en eenzaam in een chaos van moeilijkheden. Ik ging naar haar toe en drukte haar arm. „Wees er zeker van dat wij alles zullen doen om je te helpen, kindlief," zei ik met warmte. „Maak je maar geen zorgen. Misschien is er geen sprake van misdrijf of iets dergelijks. Haal ADVERTENTIE EEN 0EZELL/&E DAG tS PAS SMAKEl 'Jk BESTEED.AtS U itNÏ? NH.AUEMAAL ZWANENBERGS ROOKWORST.NOEOSSAAii Prof. Clarence Mendell van de universi teit van Yale zou volgens een bericht uit buitenlandse bron een reeds lang vermist manuscript van de Romeinse geschied schrijver Tacitus ontdekt hebben, name lijk het zogenaamde Agricola-handschrift, waarnaar voor het eerst in 1687 was ver wezen door de Leidse hoogleraar Theodoor Ryck. Daar dit nergens te vinden was, trokken critici van Ryks werk het bestaan daarvan in twijfel. Het gaat hier om het tweede werk van Tacitus, een biografie van zijn schoonvader Agricola. Prof. Mendell bracht in 1950 een bezoek aan Leiden om een Tacitus-handschrift te onderzoeken. Dit zou het vermiste ma nuscript zijn, aldus bedoeld buitenlands bericht. Naar het A.N.P. van de zijde van de Leidse Universiteitsbibliotheek ver neemt is dit echter volkomen onjuist. Prof. Mendell, die in 1950 in Leiden vertoefde, bestudeerde een handschrift uit de vijftien de eeuw, dat daar in de catalogus staat in geschreven en zich nog steeds te Leiden bevindt. Dit is een copie van een werk van Tacitus. Professor Mendell heeft nu aange toond, dat dit handschrift toebehoorde aan de bekende Nederlandse humanist Rudolf Agricola (Rudolf de Boer) en aan de Leid se hoogleraar Theodoor Ryck bekend was. De biografie van Tacitus' schoonvader, waarover in het buitenlandse bericht wordt gesproken, is een manuscript dat in de vijf tiende eeuw door een Italiaanse humanist uit Duitsland is meegenomen en sindsdien verdwenen. Er bestaan daarvan wel af schriften. Eén daarvan was dus en dit verklaart de vergissing in het bezit van de humanist Rudolf Agricola. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Ned. 1947 88>/i6 86/ A. K. U 164 152/ Lever Brothers 211 211 Philips Gloeil. 167 164 Ree. Nwe Philips 163 g.l. 159/ Kon. Petroleum 296/ 294 A'dam Rubber 99/* 98 Holl. Amer. Lijn 184 184 Ned .Scheepv. Unie 142/ 140/ H. V. A 107 g.b. 106/ Deli Mij 85/ 85/ Amsterd. Bank 162/ 162/ Rotterd. Bank 162 162 Twentse Bank 155/ 156 Anaconda Copper 53'/» g.b. 53 Bethlehem Steel 569/i« 56 Republic Steel 45% g.b. 44/ Shell Union 72/ 71/ Tidewater 44% 44 U. S. Steel 44% 44/ Op Zaterdag 10 November wordt in het museum „Het Huis Van Looy" een tot .12 December durende expositie van „Het Narrenschip" geopend. Onder deze naam verenigden zich vijf Groningse schilders, die geenszins onder een gemeenschappe lijke artistieke noemer te vangen zijn, doch in ieder geval dit gemeen hebben, dat zij de wil in zich voelen zich te ontwor stelen aan de traditionele invloeden en richtingen hunner woonstreek. De deelne mers wensen overigens elkanders bewe gingsvrijheid nóch andere stromingen te belemmeren of te doorkruisen. E. A. Kleima, een in 1899 geboren do cent in de wiskunde aan de HBS te Warf- fum, is een schilder van landschappen en portretten, tevens beeldhouwer. Zijn werk, dat volgens een door „Het Narrenschip" uitgegeven prospectus haastloos en stug tot stand kwam, bevindt zich nog bijna ge heel in eigen bezit. Coen Schilt, die aan vankelijk in de scheepsbouw zijn brood verdiende, begon als beeldhouwer met het snijden van dieren in hout. Later maakte hij vooral vrouwenfiguren, die in zijn sur realistische schilderijen en tekeningen te rugkeren als droomfiguren, wezens uit een andere, stille en zinrijke wereld. Zijn sculptuur (in zichzelf verzonken naakten) doet neo-classicistisch aan. Piet Snel werd in 1911 te Leiden geboren, zwierf door ge heel Europa en vond overal boeiende men sentypen, grillige natuurverschijnselen, maar ook zinloosheid en ijdelheid. Deze gegevens inspireerden hem in Groningen tot navrante, romantische en soms ironi sche schilderstukken, uitgevoerd in de moeilijke techniek van het werken met drukinkten. J. G. Jordens is vooral be kend door zijn grafiek en abstracte stille vencomposities. Door als leraar uit te gaan van het scheppend vermogen van het kind verrijkte hij het Nederlandse tekenonder wijs met een geheel nieuwe didactiek. Voor zijn grafisch werk werd hem op de in 1934 te Boedapest gehouden internatio nale tentoonstelling een erediploma uitge reikt. Jan van der Zee tenslotte (geboren in 1898 te Leeuwarden) maakte zich met zijn driftig temperament en wilskrachtige natuur een bij zijn aard passende ruige, kleurige schilderwijze eigen. Hij is bekend geworden door een aantal voortreffelijk getypeerde portretten, benevens door zijn landschappen en stadsgezichten uit Gro ningen en Vlaanderen. Ook schiep hij vele „voorstellingsloze" werken, aanvankelijk opgebouwd uit geometrische motieven, la ter volgens een meer schrijvende manier. Kleima, Jordens en Van der Zee wa ren vrienden en bewonderaars van de drukker-schilder Werkman en maakten samen met deze deel uit van de in opzet expressionistische groep „De Ploeg". Hun interessante tentoonstelling zal in Haar lem zeker belangstelling vinden. ADVERTENTIE een van li Heerlijk reden ze op het ijs van de vaart! Er stond 'n helder zonnetje en het ijs was mooi glad en effen. De jongens genoten. Ze maakten zo mooi mogelijke krullen en voelden geen kou. „Zeg, je moet eens zien, hoe hard ik kan.'", zei Bunkie. Hij zette af, boog zich voorover en ging er met 'n flinke vaart vandoor. Ja, dat ging hard! Maar.oei!.toen gebeurde er iets! Er reed een man op de vaart; een héél dikke man. Wat 'n dikzak was dat! Hij krab belde over het ijs en zwaaide met z'n dikke armenom zich op de been te houden. En daar kwam Bunkie aanstuiven.Hij had het hoofd voorovergebogen, en daar door zag hij niet, dat hij recht op de dikke man afstoof. „Heee!Hola!", riep de man angstig. Maar het was al te laatMet 'n vaart plofte Bunkie tegen de buik van de dikkerd aan.en bons!!!daar zaten ze beduusd tegenover elkaar op het ijs. Het kraakte er van Vanmorgen om tien uur zijn op een werf in Amsterdam Noord door tot nu toe on bekende oorzaak twee kranen gekapseisd. Een der kraanvoerders is daarbij zo ern stig gewond, dat hij kort na aankomst in het Binnengasthuis overleed. Enkele weken geleden heeft de zwemclub „Haarlem" een reis gemaakt naar Spanje en Noord-Afrika. Het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond had de zwemclub voor deze tocht toestemming ver leend, onder voorwaarde, dat het gezel schap uitsluitend zou bestaan uit leden van „Haarlem". Uit het publiceren van een foto in het officieel orgaan van de zwembond is gebleken, dat ook twee leden van de zwem club ZIAN de reis naar Spanje en Noord- Afrika hebben meegemaakt. De aangelegenheid is onderzocht door de sportcommissie van de KNZB. Deze heeft besloten de zwemclub „Haarlem" in de eerste twee jaar niet te laten uitkomen in wedstrijden in het buitenland, de voorzitter, de heer Th. W. Hölsken te schorsen voor drie jaar en de twee Haagse zwemmers te schor sen voor twee maanden. Wij vernemen, dat het bestuur van „Haar lem" en de voorzitter beroep tegen de uit spraak hebben aangetekend. Dezer dagen vervoegde zich een ongeveer zestienjarige jongen bij een Bloemendaalse familie met verzoek een bijdrage te geven, bestemd voor blinden. Dezen zouden naar Amerika worden gezonden, om geopereerd te worden. De jongen ontving een bedrag, doch later vermoedde de familie, dat het geld niet voor het gevraagde doel bestemd zou worden. Zij heeft zich daarom tot de politie gewend. De Bloemendaalse politie verzoekt ons naar aanleiding van dit geval alleen dan collecten e.d. te steunen, wanneer de col lectant in het bezit is van een legitimatie bewijs. Collecteren is alleen toegestaan als de collectant een door de politie gewaar merkte intekenlijst aanbiedt. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: J. J. M. van Saase—v. d. Wijden z.; G. Bottelier—Jutte, d.; E. H. M. StapelSchulte. d.; B. ter Schiphorst—de Koning, d. ONDERTROUWD: L. E. Kokke en M. v. d. Bend; P. C. Heemskerk en A. E. Neuzerling; IJ. F. Fikkens en G. C. A. Fransen; T. G. Boonacker en F. G. T. Dekker. GEHUWD: W. H. van PaasscHen. en A. J. Sommer OVERLEDEN: J. van Eyk, 82 j. Kerkgebouw Nederlandse Protestantenbond 25 jaar In de geschiedenis van de afdeling HeemstedeBennebroek van de Neder landse Protestantenbond is de zevende November van het jaar 1926 een zeer bij zondere datum geworden. Op die dag werd het nieuwe, eigen kerkgebouw aan de Postlaan te Heemstede in gebruik ge nomen. Gisteravond heeft de afdeling deze heugelijke gebeurtenis herdacht* met een feestelijke bijeenkomst. In zijn openingstoespraak verwelkomde de voorzitter, de heer H. J. Blokker, in het bijzonder de dames B. Roelvink Rijnveld en J. T. HeuffSchoonacker en de heren J. C. Scheffer en mr. W. J. Keus kamp, die bij de oprichting der afdeling in November 1922 in het bestuur zitting hadden. De heer Blokker toonde zich ver heugd, dat prof. mr. R. P. Cleveringa uit Leiden, die eveneens deel uitmaakte van het eerste bestuur der afdeling, zich bereid had verklaard op deze herdenkingsavond een redevoering te houden. De voorzitter kon met voldoening wijzen op de steeds groeiende waardering, die het kerkgebouw in de loop der jaren mocht ondervinden. In de oorlogsjaren was het de plaats waar zeer velen geestelijke kracht zochten en vonden. Prof. Cleveringa gaf zijn toespraak het karakter van een causerie. Spreker ging terug naar de tijd van de oprichting, toen hij secretaris was. Het was een prettige tijd, vol actie en gekenmerkt door idealis me. Voor prof. Cleveringa was het een onvergetelijke periode van zijn leven. Al lerlei herinneringen kwamen boven. Op een Zondag in de herfst van 1922 bespra ken de heer H. J. A. Bron en de heer J. C. Scheffer (thans nog secretaris der af deling) de mogelijkheid om ook te Heem stede te komen tot een vrijzinnig-gods dienstige gemeenschap. Spoedig had men een groep van ongeveer zeventig mensen bijeen, waarmede een afdeling zou kunnen worden gevormd. Wijlen dr. A. Trouw, destijds voorganger van de vrijzinnig her vormden te Haarlem, steunde de nieuwe groepering met raad en daad. Op zijn ver zoek trad ook prof. Cleveringa toe. De eerste bestuursvergadering had plaats op 9 November 1922. De godsdienstoefe ningen werden in een oude bollenschuur gehouden en dr. Trouw was de eerste pre dikant. De heer Bron was van de begintijd af de voortvarendheid zelve. Niet zonder reden stond deze actieve kracht bekend als „het hart van de afdeling" en volkomen gegrond was zijn benoeming tot erelid. In 1942 is de heer Bron te Zwolle overleden. Met grote waardering' sprak prof. Cleve ringa over de samenwerking met andere bestuursleden. Spreker eindigde met de wens, dat de tegenwoordige leden bezield mogen worden door hetzelfde idealisme, dat de afdeling bij de oprichting zoveel stuwkracht gaf, opdat zij zich sterk moge voelen tegenover een moderne geestesge steldheid, die alleen maar de „harde wer kelijkheid" erkent. Bij het feestelijk karakter van de avond pasten verder de woorden van erkentelijk heid, gericht tot het dagelijks bestuur, de heren H. J. Blokker, J. C. Scheffer en F. M. Posthuma (penningmeester). De pia niste Miep van LuinRiemersma luisterde de herdenkingsbijeenkomst op met het spe len van composities van Haydn, Chopin en Debussy. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, verzoekt ons de volgende opwekking aan de inwoners van Heemstede om op de obligatielening in te schrijven te plaatsen: Nog één week en dan sluit de inschrij vingstermijn voor de 4 obligatielening der gemeente Heemstede. Als burgemeester voel ik mij gedrongen een ernstig beroep te doen op allen, die daartoe in de gelegenheid zijn en nog niet hebben ingescheven om te tonen, dat zij daadwerkelijk deel uitmaken van onze plaatselijke gemeenschap, dat het wel en wee daarvan hun ter harte gaat en dat ware burgerzin voor hen geen holle phrase is, maar, nu onze gemeente buiten haar schuld in de financiële onmogelijkheid ver keert om de noodzakelijke voorzieningen te treffen, impliceert een bereidheid des harten tot hulp, tot een offer. Ja, een offer. Ik weet, men kan iets méér van zijn geld maken dan de 4 die de gemeente te bieden heeft. Men kan het voordeliger be leggen; voor velen is het in deze dure tijd uiterst moeilijk iets voor dit doel af te zon deren, enz. Ook politieke bezwaren zouden kunnen worden aangevoerd. Och, laten wij daar over niet verder redetwisten. Waar het om gaat: Talloos velen in onze gemeente ver keren in diepe nood, verliezen de moed ooit nog eens een gezin te kunnen vormen. Onbeschrijfelijk is de ellende, en als ge volg daarvan het moreel verval, van de woningnood die ook onze welvarende ge meente teistert. Ik wilde dat U eens op een ochtend, waarop ik spreekuur houd, in mijn kamer aanwezig kon zijn. Ik geloof niet dat zelfs de hardste onder U al dat schrijnende leed en die vertwijfeling zomaar naast zich neer zou kunnen leggen. Heemstedenaren! Wij kunnen slechts voortgaan met bou wen als gij ons daartoe de middelen geeft. Het gaat om uw zaak, uw gemeente, uw naaste! Over een maand is Heemstede met ge bouw Minerva een goed theater rijk, dat zich leent voor het geven van concerten, balletten en filmvoorstellingen. Het kan dus geen verwondering baren dat er in middels een plaatselijke kunstkring is ge vormd, die ijverig de mogelijkheden voor de in deze gemeente woonachtigen bestu deert zowel wat uitvoerende kunste naars als de kunstlievenden betreft. Men kan sympathie betuigen met dit streven bij een der hiernavolgende leden van het co mité, de heren M. J. Nubé, T. Paap, mr. dr. H. Kahrel, dr. J. D. de Jong, T. Aarts en H. Spaan. Agamemnon, 7 Bargados verwacht. Almkerk, 6 van Marseille naar Cadiz. Aiphacca, 5 van Philadelphia n. Curagao. Amsteldiep, pass. 6 St. Maria. Abbedijk, 5 te Brownsville. Amstelvaart 6 van Amsterdam n. New Orleans. Amstelpark. 5 van Newport News n. Nederland Amstelveen, 5 v. New Orleans n. Nederland. Arendskerk. vertr. 7 v. Hongkong n. Manilla. Ariadne, 9 v. Algiers te Alexandria verwacht. Aalsdijk, 6 170 m. N. Bermudas n. Le Havre. Aalsum, 6 340 m. W.NW. Finisterre. Adinda, 7 van Mangar te Pladju verwacht. Agatha, pass. 6 Mindorostraat. Albireo, 655 m. NW. Finisterre. Alkaid, 6 160 m. NO. Fernando Noronha. Almdijk, 6 480 m. N NO Flores. Alnati, 6 150 m. ZW. St. Paulsrock. Alphard, 6 50 m W. Vlgo naar Dakar. Alpherat, 6 260 m. O ten N. Belle Isle. Altair, pas 6 Dover. Arkeldijk, 6 725 m. W. Lands End n. Antw. Axeldijk, 6 250 m. NW. Finisterre. Arendsdijk, 7 van Paranaguay n. Rio de Janeiro Bali, 6 van Marseille naar Halifax. Beverwijk, 7 te Civita Vecchia v. Rdam. Boskoop. 6 van Aruba te Curagao. f Blommersdijk, 6 420 m. N.NO. Flores n. Ai%, Bonaire, 6 180 m. N.NO. Finisterre. Breda. 6 110 m. NW. Finisterre. Bengkalis, 7 van Belawan naar Penang. Baarn, 7 van Eten naar Paita. Binang, 5 v. Portland n. Puget Sound. Britsum, 7 van Amsterdam naar Hamptonroadj Cleodora, pas 6 Martinique. Cronenburgh, 6 van IJmuiden te Bilbao. Caltex Leiden, pass. 7 Gibraltar. Caltex Pernis, pass. 7 Malta. Caltex Utrecht 7 van Sidon naar Rotterdam. Caltex Delft, pass. 6 Casquets. Castor, 7 van Ciudad Trujillo te Pto Plata ver* Ceronia, 7 te Pladju verwacht v. Singapore, Clavella, 7 v. Fremantle te Garaldton verw. Cottica, 6 500 m. O. ten Z. Barbados. Caltex Nederland, 7 van Rotterdam n. Sidon Danae, 7 van Rotterdam te Amsterdam. Duivendijk, 6 van Los Angeles. Duivendrecht. 6 360 m. NO. Kp. Frio. Delfland, 8 14 u. voor IJmuiden verwacht. Delfshaven, 7 v. Bahia Blanca op rede Ca«. blanca. Douro, 8 van Amsterdam te Rotterdam. Eemdijk, 5 te Tampico. Esso Den Haag, pas. 7 St. Maria. Elmina, 6 370 m. St. Thome n. Freetown. Erinna, 6 van Singapore naar Miri. Farmsum, 7 v. Newport News n. Nederland. Graveland, 6 200 m. N.NO. St. Paulsrock. Garoet, 7 Minicoy naar Djeddah. Hoogkerk, 7 Colombo verwacht. Heelsum, 10 Rotterdam verwacht. Hersilia, 5 van Amsterdam te Hamburg. Haarlem, 6 420 m. NW. ten W. Flores. Haulerwijk, 6 260 m. ZO. Sable ell. Hector, 6 van Pyli naar Patras. Hestia, 6 600 m. W. ten N. Finisterre. Hecuba, 8 Curagao verwacht. Jagersfonten, pass. 6 Evenaar naar Kaapstad, Jupiter, 7 v. Haifa te Lattakia verwacht. Karsik, 7 v. Makassar te Batori verwacht. Kota Agoeng, 7 van Semarang n. Tj. Priok. Kota Baroe, 7 van Soerabaja n. Tj. Priok. Klipfontein, 7 van Amsterdam te Bremen. Lutterkerk, 6 van Gibraltar naar Genua. Langlee Csott, 3 te Dar es Salaam. Limburg, 4 v. Balikpapan te Makassar. Lindekerk, 7 te Bushlre. Larenberg, pass. 6 Ouessant. Laertes, 7 van Makassar n. Soerabaja. Loppersum, 7 van Rotterdam n. Piombio. Laagkerk, 8 Rotterdam verwacht. Macuba, 6 v. Okha te Menaelahmadi. Manoeran, 6 van Makassar n. Balikppan. Metula, 6 van Bahrein naar Bombay. Mitra, 6 van Marmagoa naar Rastanura. Melampus, 4 van Aden. Markelo, 4 v. Monrovia n. Cp. Palmas. Muiderkerk, 7 v. Vizagapatnam n. Aden. Maas, 6 180 m. N.NO. Finisterre. Marken, 6 300 m. NW. Azoren. Mentor, 7 te Bremen. Muiderkerk, 6 nog te Vizagapatnam. Murena, 6 850 m.' NO. Guadeloupe. Maaskerk, 7 van Freetown naar Monrovia. Maasland, 8 te Santos. Mapia, pas. 7 Gibraltar n. Marseille. Noord wijk, 6 50 m. Z. Cartagena. Nestor, 7 te Rotterdam. Oranje, 6 220 m O. ten Z. Kp. Guardafui. Oberon, 7 van Nickerie te Amsterdam. Ootmarsum, 6 420 m. NO. ten O. Bermudas. Oranjestad, 6 230 m. W. Kp. St. Vincent Ovula, 6 van Sanlt End n. Newcastle. Oranjefontein, 8 Kaapstad verwacht. Overijsel, 7 van Rotterdam naar Bremen. Prins Joh. Willem Friso, 7 van Montreal te Rotterdam. Prins Willem II, 6 van New Orleans te R'dara. Prins Willem III, 7 van Bremen te Rotterdam, Ruys, 7 Mombassa verwacht. Rijnland, pass. 6 Fernando Noronha. Phrontis, 6 van Singapore. Radja, 8 Port Said verwacht. Rempang, 8 Djeddah verwacht. Stad Leiden, 6 van Galveston naar Rotterdam en Amsterdam. Salland, 8 voor IJmuiden verwacht. Samarinda, 7 te Port Said. Sliedrecht, 6 van Suez. Sumatra, 7 Makassar verwacht. Sarpedon, 7 van Amsterdam te Maracaibo. Straat Makassar, 8 Manilla verwacht. Stad Breda, 6 1140 m. W.ZW. Lands End. Stad Schiedam, pass. 6 Kp. St. Vincent. Saparoea, 7 van Karachi n. Suez. Sibajak, 7 van Singapore. Stad Maastricht, 8 van Rotterdam te Spezii verwacht. Sarangan, 3 te Los Angeles. Schie, 8 te Rotterdam. Straat Soenda, 6 te Durban. Stad Vlaardingen, vertr. 9 v. Schiedam naar Narvik. Teiresias, 6 te Soerabaja. Tomini, 6 van Aden naar Belawan. Talisse, 6 van Amsterdam naar Antwerpen. Tawali, 7 van Bahrein naar Karachi. Themisto, 6 150 m. ZW. Cp. Race. Tibia, 6 660 m. NO. Barbados. Tjipondok, 7 Bintang verwacht. Tabian, 7 van Singapore n. Port Swettenham Taria, 7 van Singapore n. Sassebo Japan. Tjiluwah, 7 te Rotterdam v. proeftocht. Tero. 8 van Recife. Trompenberg, 7 van Galveston n. Brownsville, Volendam, 7 730 m. NO. ten O. Cp. Race. Venus, 8 van Rotterdam te Amsterdam. Willemstad. 6 van Barbados naar Madeira. Westerdam, 6 170 m. ZO. Nantucket. Westand, 6 380 m. N. ten O. St. Paulsrock. Woensdrecht, pass. 6 Sombrero. Weltevreden, 7 v Singapore naar Rangoon. Waterman, vertr. 8 v. A'dam n. R'dam ca. 12 U. Willem Ruys, 9 12 u. Southampton en 10 6 u. Rotterdam verwacht. Winsum, 7 van Palermo te Sfax. IJsel, 6 200 m. N.NO. Finisterre. Zaan, 6 van Zaandam naar Rotterdam. Zuiderkruis, 8 Amsterdam verwacht. Zijpenberg, 7 v. Savona voor rede Casablanca, OFFICIëLE PUBLICATIE OPKOMST DIENSTPLICHTIGEN Voor de dienstplichtigen, die op 9 Novem ber a.s. voor eerste oefening onder de wape nen moeten komen in Assen, 's Hertogen bosch, Grave en Arnhem, lopen enkele extra treinen. Genoemde dienstplichtigen moeten op een dusdanig tijdstip van hun woonplaats vertrekken, dat zij op het betreffende sta tion aansluiting krijgen op de voor hen bestemde extra-trein. Voor dienstplichtigen uit de provincies Friesland en Groningen met bestemming Assen loop een extra-trein; Groningen v. 9.42, Assen a. 10.15. Voor dienst plichtigen met bestemming 's Hertogenbosci en Grave (spoorwegstation Wychen) lopen de volgende extra treinen: Rotterdam DP. v. 8.03, Feyenoord v. 8.15, Dordrecht v. 8.42, Sliedrecht v. 8.56, Gorinchem v. 9.11, Gel- dermalsen v. 9.37, 's Hertogenbosch a. 10.00, 's Hertogenbosch v. 10.10, Wychen a. 10.49 en Roosendaal v. 8.51, Breda v. 9.15, Tilburg v, 9.38, 's Hertogenbosch a. 10.01. Voor de dienstplichtigen met bestemming Arnhem loopt een extra trein: Den Haag S.S. v. 8.22, Voorburg v. 8.28, Zoetermeer v. 8.38, Gouds v. 8.53, Utrecht C.S. v. 9.23, Driebergen/ Zeist v. 9.34, Arnhem a. 10.06. Dienstplichti gen, die van genoemde extra-treinen geen gebruik kunnen maken, reizen overeen komstig hun lastgeving per eerste gelegen heid na 7.00 met treinen van de normale dienstregeling. je maar geen rare dingen in je hoofd. Je zult zien dat alles weer gauw in orde is." Maa^ Stella Marter had zich al hersteld. Ik zag hoe zij haar schouders bijna onmerk baar iets naar achter trok en zich met een resoluut besluit beheerste. „De politie zal moeten uitmaken of er inderdaad iets in het spel is dat met mis drijf te maken heeft," zij ze flink en met een zwakke glimlach. „Dat zullen we maar afwachten. U weet nu in ieder geval hoe de zaken staan Snel liep zij de zaal uit naar haar kan toortje. Thomas Dom keek haar peinzend na en zei toen: „Zij is een flinke vrouw. Ik zou wel eens willen weten wat haar op het idee heeft gebracht dat de oude man vermoord is. Als het zo is moet ik als de weerlicht mijn krant opbellen. Ze zullen het een bof vin den dat ik hier zit." Daar had je het monster „Kopij" weer. Ik keek hem afkeurend aan en hij veront schuldigde zich haastig. „Het spijt me, maar dit is geen gebrek aan menselijk medegevoel," zei hij zacht. „Het is mijn werk, ziet u. Dit is nieuws. De mensen willen op de hoogte zijn van wat er in de wereld gebeurt. En de nare dingen interesseren hun nu eenmaal het meest." Ik kon er niet zo gauw een geschikt ant woord op vinden en zweeg. De dokter arriveerde juist een minuut voor de politie. Hij was een jonge, spor tieve man met enorm grote handen die bruin waren als eikenhout. Zijn gezicht was donkerrood van teveel zonnebrand. Zeker een cricketer of een tennisser, dacht ik. Hij groette ons nauwelijks toen hij achter Stella door de hal beende en naar boven snelde. Toen zij boven waren, reed de politie auto voor. Een inspecteur in uniform, twee mannen in burger en drie politie-agenten marcheerden naar binnen en de inspecteur vroeg mij zonder groet: „Bent u de eigena ressen van dit hotel?" „Goede morgen," zei ik waardig, „ik ben de eigenaresse niet, maar een gast. Me vrouw Marter is boven met de dokter." Hij zei alleen maar „o" en liep de trap op, gevolgd door de twee mannen in bur ger. De agenten bleven een beetje rond hangen in de hal en de leeszaal, en ik besloot maar naar mijn kamer te gaan om de verdere loop der gebeurtenisser: af te wachten, liever dan blootgesteld te zijn aan de zwijgende, brutale blikken van dé agenten, die nieuwsgierig rondneusden en kennelijk probeerden mij te imponeren met hun krakende laarzen. Ik weet niet precies hoelang ik er over deed om op te staan en in de richting van de trap te lopen, maar in ieder geval was een van de twee mannen die met de in specteur naar boven waren gegaan, weer zó snel terug dat ik hem juist op de onderste trede van de trap ontmoette. Hij kwam met een snelle roffel van voetstappen naar beneden en legde zijn hand joviaal op mijn schouder toen hij mij aansprak. „Bent u gast hier?" vroeg hij met een prettige, muzikale stem. Ik onderdrukte mijn aanvechting om zijn hand hautain af te schudden en een gereserveerde houding aan te nemen, iets wat ik in het algemeen tegenover mensen van de politie doe in de zeldzame gevallen dat ik met hen te maken krijg. Want in tuïtief voelde ik mij tot hem aangetrokken en er was iets in mij dat me beval, hem vriendelijk te behandelen. Hij was wel een halve meter groter dan ik en zijn gezicht was prettig om naar te kijken.. „Jawel", zei ik. „Ik heb hier een kamer gehuurd en ik ben van plan hier voorlopig te blijven". Hij lachte zonder geluid en zei vrolijk: „Juist! Ik moet u zeggen dat het laatste wonderwel in overeenstemming is met onze plannen, want niemand mag voorlopig uit het hotel weg. Wij gaan de boel figuur lijk op slot doen, ziet u. Wilt u naar uw kamer?" Ik schrok. Want die mededeling be tekende dat het waar was wat mevrouw Marter gevreesd had. Er was misdrijf in het spel! Ik antwoordde dat ik inderdaad naar mijn kamer had gewild, maar alleen om niet in gezelschap van de agenten te blijven, die op mijn zenuwen werkten. Hij lachte weer en beloofde dat ik geen last meer van de mannen zou hebben. Ik volgde hem naar de leeszaal waar de drie agenten in tussen verdiept waren geraakt in tijdschrif ten die op de leestafel lagen. Zij schokten recht en salueerden. Hij gaf hun opdracht naar buiten te gaan en toe te zien dat niemand zich in of uit het hotel zou be geven, waarop de mannen zich met stijve passen verwijderden. Toen zonk hij in een van de fauteuils neer en vroeg me om plaats te nemen. „Mijn naam is Vonk, inspecteur van po litie, afdeling recherche. Ik zou graag een paar inlichtingen van u hebben", zei hij minzaam. Ik knikte en hij vroeg mij mijn naam en adres, mijn leeftijd en mijn bezig heden. „U treft het", zei hij na een poos. „Een schrijfster moet wel een soort geluksster hebben om precies in een hotel te gaan logeren waarehdoden vallen. Dat levert stof". Ik haastte mij hem te verzekeren dat het niet die soort stof was, die ik zocht, en dat dit vervelende voorval mijn plannen om rustig gegevens te verzamelen voor een roman in de war stuurde. „Neem me niet kwalijk", zei hij glim lachend, „maar u begrijptHet lag voor de hand. Ik ben in ieder geval blij dat u niet voor kranten schrijft, want de pers zou hier wel heel ongelegen komen voor ons tenminste. Het zaakje zal toch al ge noeg stof doen opwaaien". Het deed mij plezier dat ik hem eens iets kon vertellen wat hem zou kunnen impo neren. Hij was namelijk net dat type man, waarbij een vrouw zich altijd de mindere voelt. „Het spijt me dat ik uw blijdschap zal moeten temperen", zei ik langzaam en met nadruk, „want in dit hotel logeert namelijk wél een krantenman. Hij was zojuist nog hier. Hij had het er over dat hij zijn krant zou moeten opbellen als Inspecteur Vonk keek mij een seconde met grote ogen aan, toen sprong hij op alsof een bij hem gestoken had. „Verdraaid! V/aar is de telefoon?" riep hij opgewonden, en onmiddellijk daarna holde hij de zaal uit, nog voor ik hem de weg naar het kantoortje van mevrouw Marter had kunnen wijzen. Ik bleef met een gevoel van grote vol doening over mijn geslaagde verrassing achter, maar ik bleef niet lang alleen. Inspecteur Vonk had blijkbaar de tele foon gauw ontdekt en waarschijnlijk zat daar juist Thomas Dorn aan vast, want deze kwam na enkele minuten binnen met een verongeli.net gezicht en vlak achter hem liep een grimmige, verstoord kijkende in specteur Vonk. Dorn ging naast mij in een fauteuil zit ten en sloeg zijn lange benen over elkaar, terwijl inspecteur Vonk voor ons bleef staan met een gezicht alsof hij rechter van instructie was. „Hebt u uw krant opgebeld?" vroeg hij dreigend aan Dorn, die hem aankeek met een verveelde glimlach en blijkbaar van plan was om de politieman zo goed mogelijk dwars te zitten. „Nog niet", zei hij. „Ik was het van plan, maar u hebt me op tamelijk onbeleefde manier de hoorn uit de hand gerukt en toen heeft de telefoon waarschijnlijk voor niets gebeld bij de chef-redacteur. Ik moet zeggen dat deze manier van (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6