„Vreedzame samenleving der volken algemeen verlangen" Kort en bondig ERRES RADIO TELEVISIE TAMMER VOLKSWAGENS ZONDER CHAUFFEUR NIEUW TARIEF CORONA ROYAL Beroep op totalitaire staten „Rebecca" onder regie van Ton van Otterloo De bloembollenexport naar Engeland Berechting van verkeersovertredingen Jan van der Pigge Ai PONDERDAG 8 NOVEMBER 19 51 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Minister Stikker tot de UNO: Populair blijft Radiobureau „TAMMER" Tegen oud-huisknecht van Golfclub 3 maanden geëist Hij zou 100 gestolen hebben OOK VOOR THERMOMETERS TAXI 13000 Plein 33 Tel. 17000 Beperkingen verwacht Eén jaar jeugdgevangenis geëist voor koperdiefstal 10 November: klaproosdag Enschedé-er veroordeeld Kamerleden ongerust over de toestand by Fokker St. Nicolaas in de Kleine Houtstraat Finse zeeman in IJmuiden verdronken School voor I.V.O. W elsprekendheid Katholicisme en vakbeweging Revue voor patiënten van Marine Hospitaal KOM DE NATUUR TE HULP EN „ONTLAST" UW INGEWANDEN. Burgerlijke stand van Haarlem voorbereiding van de Ronde-Tafelconferentie met West-Indië zullen morgen de gevolmachtigden der Nederlandse regering derwaarts vertrekken. Het zijn (van links naar rechts) de heren mr. J. R. H. van Schaik (lid van de Raad van State), mr. W. van Helsdingen (hoofd van de juridische afdeling van het ministerie van Overzeese Rijksdelen), mr. H. G. Verhoeff als secretaris der commissie en voorts (staande) prof. mr. W. C. L. van der Grinten (oud-staatssecretaris van Economische Zaken). De foto werd gemaakt tijdens een commissie-vergadering op het ministerie van Algemene Zaken. PARIJS, 8 Nov. (A.N.P.). De Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Stikker, heeft in de Algemene Verga dering een rede gehouden over het verlan gen naar vreedzaam samenleven der volken onder verschillende politieke stelsels, een verlangen dat ook uit Moskou wordt ver nomen. Het is daarom nodig te onderzoe ken, wat de inhoud is van dit nieuwe ge luid, waarvoor gedurende de Algemene Vergadering die voor ons ligt, de gelegen heid zal bestaan. De stand van zaken van vandaag is dat een land als het mijne een derde van het nationale budget uitgeeft aan bewapening. Waarom? Omdat zich tussen Elbe en Korea een machtig blok bevindt, waarmee wij gaarne over „samenleving" willen praten, doch dat onder de heerschappij van een totalitaire idee een zeer groot leger en een onmetelijk wapenarsenaal onderhoudt. Te genover de totalitaire idee stellen wij vol vertrouwen onze democratische vrijheden. Wij doen van deze plaats af nogmaals een hartstochtelijk beroep op de leiders van staten, die, hoewel leden der UNO, naar ons gevoelen totalitair zijn. Wij be twisten hun niet het recht om andere po litieke opvattingen te huldigen dan wij, maar wij kunnen niet zonder vrees met hen leven zolang zij totalitair zijn. Daarom richten wij tot hen een appèl om deze menselijke waardigheid volledig tot haar recht te doen komen. Vóór ons ligt nog het grote vraagstuk van de toekomst van Duitsland. Een bevredigende oplossing van het Duitse vraagstuk zou de hoeksteen zijn van de vreedzame samenleving der grote mogendheden. Het begrip „vreedzaam naast elkaar be staan" waarover ik eerder heb gesproken, is niet alleen van belang waar het de we reldvrede betreft. Het verliest niets van zijn betekenis in gevaarlijke situaties van meer regionaal karakter. Het is ons opgevallen dat de U.N.O. met een serie vraagstukken te doen heeft langs een geografische lijn van Teheran West waarts tot aan de Atlantische kust van Afrika toe. Wie zich met zijn gedachten langs deze lijn voortbeweegt komt telkens op namen die hetzij op onze agenda, hetzij op die van de Veiligheidsraad voorkomen. Dit is een bewijs dat hier spanningen leven welke wij in hoge mate serieus moe ten nemen. Wat betekent vreedzame sa menleving hier? Het betekent in de eerste ADVERTENTIE Speciaal adres voor ^en Talrijk zijn de tevredenheidsbetuigingen van onze grote cliëntelekring. Ook met de prima Televisie-ontvangst. Vraagt ook U een demonstratie aan in besloten kring KLEVERLAAN 176 - 178 - TELEFOON 14753 De Zandvoortse recherche werd op 26 Augustus van dit jaar in het geweer ge roepen voor een diefstal bij de Kennemer Golfclub. Eén van de leden miste een of twee bankbiljetten van honderd gulden uit de portefeuille van zijn colbertjasje, dat hij in de kleedkamer had gehangen. De gedupeerde waarschuwde de golftrai- ner, die onmiddellijk aan het zoeken sloeg en één bankbiljet aantrof onder in een vuilnisvat, waarover de huisknecht, G. S. uit Haarlem, die daar inmiddels is ont slagen, sinds drie weken de scepter zwaai de. De verdenking viel dan ook op hem, maar tegenover een Zandvoortse recher cheur, die inmiddels een nader onderzoek ter hand had genomen, verklaarde hij bij hoog en laag niets van honderd gulden of een diefstal daarvan te weten. Dat deed hij Donderdagmorgen, toen hij voor de Haarlemse rechtbank stond ook. Niettemin achtte de officier van Justitie, mr. B. van der Burg, bewezen dat S. de honderd gul den had gestolen, temeer daar het bank biljet gevonden was op een plaats waar alleen de verdachte kwam. Hij eiste een gevangenisstraf van drie maanden. De rechtbank zal op 22 November uit spraak doen. plaats dat ieder land in de U.N.O. moet leren, dat bovennationale belangen hun eigen gewicht hebben en andere beoorde lingsmaatstaven vragen dan ieder indivi dueel land steeds welkom zijn. Men kan de vrede niet bereiken door alle nationale aspiraties bij elkaar op te tellen. Een vraagstuk dat deze algemene ver gadering zeer zal bezighouden is het pro bleem van de vluchtelingen. Het is ge wenst dat deze vergadering iets zal ople veren dat een uitzicht opent en practische resultaten in de hand zal werken. De toe stand en de voorwaarden waaronder vele vluchtelingen gedoemd zijn te leven vor men een bedreiging niet alleen voor de politieke rust in verschillende delen der wereld, maar laten ook het geweten der mensheid geen rust. Moge de arbeid van de zesde zitting van de Algemene Vergadering de gelukkige in vloed ondergaan van die combinatie van vindingrijkheid eh realisme, die het ge heim van Frankrijk is, zo zei minister Stikker. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 Haarlem Het tegenwoordig in de schouwburg op tredende amateurgezelsdhap „De verenigde spelers" heeft gisteravond onder leiding van Ton van Otterloo een zeer druk be zochte voorstelling van „Rebecca" door Daphne du Maurier gegeven, daarmede met succes voortgaande op de weg naar ver edeling van het répertoire. Het stuk, een bewerking van de gelijknamige roman, haalt in ieder geval een niveau dat hoger ligt dan dat waarmee de meeste vereni gingen van dilettanten hun leden confron teren, hetgeen niet wil zeggen dat deze keuze nu bepaald een daad van stoutmoe dige originaliteit genoemd mag worden. Deze dramatisering zit echter goed in el kaar en het verhaal hoe men daar ver der ook over denken wil is boeiend ver teld. Dit nu nog eens weer te geven lijkt ons overbodig. De opvoering was acceptabel. De aanvan kelijk alles en iedereen overheersende geest van de bij een zeiltocht verdronken, legendarisch mooie Rebecca was inderdaad voelbaar op het toneel een tuinkamer van het landgoed Manderley aanwezig. Voor een niet gering deel dankte men dit aan het suggestieve optreden van Jo Cats van Hamburg als de tweede mevrouw De Winter, die over een gevoelig reactiever mogen beschikt. Toch had men hier te veel met een krachtprestatie te doen, want men kan haar moeilijk als de aangewezen figuur voor deze rol 'beschouwen. Henk Pollack miste als haar echtgenoot de natuurlijke superioriteit in zijn eigen omgeving, maar begint zich overigens te ontwikkelen tot een speler van veelzijdige betekenis, die zijn tekst vrijmoedig en kernachtig weet te plaatsen. Tot de algemene sfeer werd door Rie Kuyper als de meedogenloze huishoud ster en Herman Serné als de eveneens aan zijn nieuwe meesteres vijandige bediende in belangrijke mate bijgedragen. De bezet ting der verdere rollen bood, voor zover ik de verrichtingen heb kunnen gadeslaan, geen reden tot bijzondere commentaar. Niet onopgemerkt mag blijven dat het décor, speciaal door de eigenaardige plaat sing van de trap, gedeeltelijk voor een go belin, weinig bevrediging schonk. Voor de rest heeft Ton van Otterloo zich zorgvuldig van zijn taak gekweten. Men kan van „De verenigde spelers" veel goeds verwachten. D. K. De Chileense consul-generaal te Genève, Don Fernando Donoso Silva is Woensdag middag op de rijksweg bij Willemsdorp met zijn auto geslipt en tegen een vrachtauto gebotst. Hij werd licht gewond maar zijn echtgenote, die naast hem in de atuo zat kreeg ernstig letsel. ADVERTENTIE 1 uur 3 uur 4 uur 1 dag 4 dgn. 5 dgn. 3.50 voor 6.voor 8.voor 20.voor 80.— voor 35 km 60 km 80 km 200 km 800 km ƒ100.voor 1000 km 8 dgn. ƒ120.— voor 1200 km 10 dgn ƒ160.voor 1600 km 14 dgn. ƒ200.voor 2000 km 21 dgn ƒ275.voor 2750 km 1 mnd. ƒ400.voor 4000 km Daarboven 0.10 p. km extra (Van onze correspondent in de Bollenstreek) Op de Bloembollenbeurs te Hillegom heeft het bericht, dat Engeland zijn invoer met 3>/« milliard wil gaan beperken be zorgdheid gewekt. Niemand twijfelde er aan of ook de bloembollenexport zal de terugslag hiervan ondervinden. Engeland is altijd de voornaamste af nemer geweest en dit seizoen waren voor het eerst na de oorlog de contingenterings- bepalingen opgeheven. Dit had tot gevolg, dat reeds per 30 September jongstleden voor een bedrag van 33,2 millioen aan bol len naar Engeland werd geëxporteerd. Algemeen wordt een wederinvoering van de contingenteringen verwacht. Hoe groot het contingent zal zijn is vooralsnog onmogelijk te zeggen. Aan de prijzen van de bloembollen was de invloed van de voorgenomen Engelse invoerbeperking reeds te merken. Wij lezen in het voorlopig verslag van de afdelingsvergaderingen der Tweede Kamer waarin de begroting van Justitie behan deld is: „Over de berechting van verkeersover tredingen in het algemeen merkten som mige leden op, dat deze in vele gevallen weinig bevredigend is. De kantonrechters verkeren namelijk naar hun indruk vrijwel permanent in tijdnood, zodat zij geen gele genheid hebben deze dikwijls vrij ingewik kelde en in elk geval, mede met het oog op de civielrechtelijke gevolgen, vaak zeer belangrijke zaken rustig op de 'terechtzit ting te onderzoeken. Terechtzittingen, waaröp enkele tientallen aanrijdingszaken achter elkaar moeten worden afgedaan, elk met een aantal getuigen, zijn in de grote steden geen zeldzaamheid. Deze leden stelden dan ook de vraag, of het aantal kantonrechters wel groot genoeg is. Daaraan voegden zij de vraag toe, of de kantonrechters over het algemeen wel voldoende deskundig zijn met betrekking tot verkeersovertredingen. Er zijn nog al tijd kantonrechters, die zelf niet kunnen autorijden en die toch geroepen worden te oordelen over verkeersfouten van auto mobilisten. Hetzelfde geldt trouwens mu tatis mutandis voor de ambtenaren van het openbaar ministerie en in hoger beroep voor de rechters en de officieren van justi tie en hun substituten. Indien de justitia belen ter terechtzitting de indruk krijgen, dat hun zaken niet met de nodige rust en de evenzeer nodige deskundigheid behan deld worden, dreigt het gevaar, dat bij het publiek een zekere onverschilligheid ont staat ten opzichte van de justitie, welker uitspraken men dan niet meer als gerecht vaardigd aanvaardt. Sommige leden drongen er in het bijzon der op aan, dat de vervolging van ver- keersovertreders met energie wordt aan gepakt. Het steeds toenemende aantal on gevallen, waarvan vele met dodelijke af loop, verontrustte hen ernstig. Zij voegden hieraan echter toe, dat het niet voldoende is de overtreders te straffen; ook de Over heid kan en moet tot de bevordering van de verkeersveiligheid bijdragen door ver betering van gevaarlijke wegen en kruis punten, betere beveiliging van spoorweg overgangen, betere verlichting e.d." BROMFIETS-HERSTELLER Bij de geslaagden voor het examen „brom fietshersteller" vermeldden wij in ons blad van gisteren abusievelijk twee maal de naam Serné. Inplaats hiervan had één keer F. Teunissen moeten staan. De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. B. van der Burg, eiste op 23 Augustus van dit jaar een gevangenisstraf van acht maanden, met aftrek van het voor arrest tegen de achttienjarige Amsterdamse houtbewerker N. L., die ervan werd ver dacht in begin Juli een partij koperdraad te hebben gestolen uit een loods van de artil lerie -inrichting bij de Hembrug. De ver dachte gaf het hem ten laste gelegde toe. Tot een uitspraak is het tot nog toe niet geko men, omdat de rechtbank het nodig vond dat een voorlichtingsrapport over L. werd uit gebracht. Dat is inmiddels gebeurd en zo stond de verdachte hedenmorgen andermaal terecht. In het rapport werd geadviseerd om L. een straf in de jeugdgevangenis te laten ondergaan en de officier van Justtie kon zich daar blijkbaar mee verenigen. Hij eiste één jaar bijzondere strafgevangenis voor jonge lieden te Zutphen. De rechtbank zal op 22 November uit spraak doen. Op Zaterdag 10 November zullen weer duizenden collectanten in Nederland op weg gaan voor de klaproosverkoop. Zij en de tienduizenden die op deze dag een klap roos dragen, zullen daarmee een ereschuld inlossen aan de meer dan 30.000 geallieer de soldaten,, die op de militaire en diverse burgerbegraafplaatsen in Nederland een laatste rustplaats hebben gevonden. Dank zij de opbrengst van de klaproos dag kan jaarlijks aan duizenden nabe staanden van deze gevallenen bij het be zoek aan het graf gastvrijheid en vergoe ding van reiskosten in Nederland worden verleend. Dit geschiedt in samenwerking met buitenlandse organisaties als de Bri tish Legion, the Canadian Legion, the Gold Star Mothers (Amerika), the Returned Soldiers Association (N.-Zeeland), Le Sou venir Francais en de Salvation Army, etc. Deze organisaties regelen met het Neder lands Oorlogsgraven Comité het bezoek aan de graven in Nederland. Zodra de na bestaanden ons grondgebied betreden, zijn zij de gast van ons volk. Hun verblijf- en reiskosten worden volledig vergoed tot aan het moment, waarop zij na een driedaags bezoek ons land weer verlaten. Buiten dit bezoek om, wordt met de na bestaanden voortdurend contact gehouden door de adoptanten. Zij omringen de gra ven met persoonlijke liefde en houden de verwanten van de gevallenen regelmatig op de hoogte van de situatie ter plaatse. Bij de jaarlijkse terugkerende herden kingsplechtigheden worden door bemid deling van het Nederlands Oorlogsgraven Comité bloemen op de graven gelegd. De officier van Justitie bij de Haarlem - se rechtbank, mr. B. van der Burg, eiste veertien dagen geleden een gevangenis straf van drie jaar zonder aftrek van het voorarrest, tegen de 28-jarige J. Th. P. uit Enschedé, die in Juli van dit jaar te Zaandam een damesfiets verduisterd had. De Haarlemse rechtbank veroordeelde P. hedenmorgen tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest. ADVERTENTIE Heden exposeren wij bedrijfsfoto's van onze bekende 16 cents sigaar Hofleverancier Nijvere werkers hebben lonende arbeid met het fabriceren van ons succesmerk. Wij verzenden door geheel Nederland. Gr. Houtstraat 81 Ao. 1800 Aan het voorlopig verslag van de Twee de Kamer over de begroting van Oorlog ontlenen wij, dat vele leden hebben opge merkt, dat Nederland na Engeland de zwaarste offers voor de defensie brengt van alle West-Europese landen. Zij drin gen er op aan, dat de regering de N.A.T.O. met kracht zal verzoeken om een even redige verdeling der lasten. Over de militaire productie in ons land hebben vele leden nogal wat zorgen, spe ciaal wat de gang van zaken bij Fokker betreft. Zij vragen de minister een over zicht te geven van de factoren bij Fokker, die de productie belemmeren. Voorts wil len zij weten hoever Fokker achter is met de bouw van Gloster Meteors, hoeveel boete Fokker daarvoor contractueel schul dig is en in hoeverre deze gelden reeds zijn gestort. En voorts vragen zij of het niet mogelijk is verandering te brengen in de leiding der Fokker-fabriek. Eveneens vinden vele leden het zonder ling, dat onlangs bij een tactische cursus, j die opleidde tot commandant van een in- fanterie-gevechtsgroep, een aantal specia listen werd ingeschakeld, zoals een genie officier, een officier van gezondheid en een maréchaussée-officier. Naar het schijnt komen cursisten, die hierbij niet voldeden, niet in aanmerking voor de kolonelsrang. Het komt deze leden voor, dat een officier van gezondheid niet zozeer in staat hoeft te zijn een infanterie-gevechtsgroep aan te voeren en zij dringen aan op een wijziging in de opvatting der militaire autoriteiten in deze. De Kleine Houtstraat Vereniging te Haar lem organiseert ook dit jaar een St. Nico- laasfeest. Traditie getrouw komt St. Nico laas weer met zijn vijf knechten per boot aan de Turfmarkt, om daarna een rondrit door de stad te maken, en wel op Zaterdag 10 November. Dit is de opening van een speciale verkoop-actie. Op de Woensdag- en Zaterdagmiddagen j zijn St. Nicolaas en zijn knechten in een j zaak in de Kleine Houtstraat. Daar kunnen j kinderen hem bezoeken. De stoker Kurki van de Finse vrachtboot „Hulden Thorden", die bij de Velsense papierfabriek gelost wordt, was gister avond met een collega IJmuiden in ge weest en de avond werd in diverse café's doorgebracht. De beide mannen probeerden in het holst van de nacht op een vrij ongebrui kelijke manier aan boord terug te komen zij gingen namelijk zwemmen. Kurki haal de de afstand niet en verdronk. De politie, die onmiddellijk met dreggen begon, haal de kort daarop het ontzielde lichaam op. Eenige andere opvarenden van de „Hul den Thorden" waren op de Amsterdamse Zeedijk vannacht in een grootscheepse vechtpartij verwikkeld. De afdeling geschillen van de Raad van State heeft Woensdag in een openbare zit ting het beroep van de gemeenteraad van Bloemendaal behandeld tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland waarbij het raadsbesluit van Bloemendaal, om medewerking te weigeren aan de Bloe- mendaalse school voor Individueel Voort gezet Onderwijs (IVO), niet werd goed gekeurd. Namens het gemeentebestuur van Bloe mendaal lichtte de wethouder van onder wijs, mi'. F. P. Th. Rohling toe, waarom de gemeenteraad destijds de medewerking ge weigerd heeft. De spreker beriep zich in het bijzonder op de artikelen 72 en 73 van de Lager Onderwijswet. Mr. B. S. Tichelaar te Den Haag trad voor de Bloemen daalse school voor IVO op en betoogde, dat er volgens de Lager Onder wijswet medewerking verleend dient te worden. In de sociëteit Teisterbant heeft giste ren de jaarlijkse oratorische avond plaats gehad. De twaalf medewerkenden moesten na een voorbereiding van vijf minuten een improvisatie houden over één der twee opgegeven onderwerpen. De aanwezige leden fungeerden als jury. Met het hoog ste aantal punten werd beloond de voor dracht door de heer Jaap Buys Jr.. over „Invloed van radio op smaak en wan smaak". Mevrouw J. Tersmitten bezette de tweede plaats met een geestige causerie over „Het bezighouden van oude mensen" en mr. A. W. Hellema Jr. de derde met zijn uitweidingen over „Het misdadige in. de mens". ADVERTENTIE fmw P?/ kent de perzen als geen ander Amsterdam, Roklrt 116 Den Haag, Arnhem. Utrecht, Hilversum Op een druk bezochte cursusavond van de N.V.V. Bestuurdersbond Haarlem heeft mr. Th. J. A. M. van Lier gisteravond een inleiding gehouden over „Vakbeweging en Katholicisme", waarin deze spreker zelf lid van de Partij van de Arbeid, maar Katholiek georganiseerd zijnde aller eerst uitvoerig stilstond bij het verbod voor Katholieke Nederlandse werknemers, om lid te worden van het N.V.V. De bisschop pen, die dit verbod uitvaardigden, zullen zich daarbij, naar sprekers mening, hebben laten leiden door de overweging dat R.K. werknemers in een algemeen vakverbond gevaar zouden lopen, af te wijken van de Katholieke sociale leer of zelfs „hun geloof te verliezen", dan wel eventueel meege sleept te worden in een mogelijke deloyale sociale strijd, terwijl ook het risico dat zulk een algemeen vakverbond te eniger tijd onder communistische invloed zou kunnen raken, bij het verbod der bis schoppen meegeteld zou hebben. De heer J. G. Suurhoff, tweede voorzit ter van het N.V.V., bestreed deze argumen ten. Hij zei dat er voor communistische in vloed in het N.V.V. geen enkel gevaar be stond, dat van anti-godsdienstige tenden- zen in zijn organisatie al sinds 25 jaar geen sprake meer was en dat de historie van het N.V.V. geen enkel voorbeeld kende van sociale strijd met deloyale middelen. Hij wees er voorts op dat het Vaticaan 'de episcopaten in de verschillende landen vrij laat de aansluiting van Katholieken in een algemene vakbeweging al of niet te tolere ren, en alleen als eis stelt, dat aldus geor ganiseerde Katholieken ook lid zijn van een Katholieke culturele en godsdienstige vormings-organisatie. Vooral kwam deze spreker op tegen de strenge sancties die het Nederlands episcopaat op overtreding van zijn verbod gesteld zou hebben. Voorts was hij het oneens met de heer Van Lier, waar deze gesuggereerd had dat de vak verenigingen in een volgroeide publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie noodzakelijk zullen degraderen tot een soort van kies verenigingen. De heer Suurhoff geloofde dat er altijd velerlei gebieden van sociaal- economische aard zullen overblijven, die buiten de activiteit van de P.B.O.-organen vallen en lichtte dit met vele voorbeelden toe. Ook over de medezeggenschap der werknemers als in de P.B.O. voorzien, en over de mogelijke consequenties daarvan voor de vakbeweging werd door beide sprekers uitgebreid van gedachten gewis seld. In gebouw „Domi" is Woensdag een feestavond gehouden voor patiënten, zus ters en „vaste bemanning" van het marine hospitaal, aangeboden door „Ontwikkeling, Sport en Ontspanning", gevestigd te Den Haag. Vertoond werd de revue „Dat doet de deur dicht", waaraan medewerkten Ge rard Walden, Berry Kievits, Harry Booda en een orkest onder leiding van Martin Erich. De revue werd zeer vlot gespeeld en de bezoekers hebben bijzonder genoten. BINNENLAND De Vereniging voor den Effectenhandel deelt mede, dat de minister van Financiën zijn goedkeuring gehecht heeft aan de voor genomen tijdelijke vervroeging van de beurs- uren. De effectenbeurs te Amsterdam wordt dus met ingang van Maandag van 13 uur tot 14.10 uur gehouden. Op Maandag 4 Februari 1952 zal de beurs weer van 13.20 uur tot 14.30 uur geopend zijn. Het „Statislisch Kwartaalbericht", dat door de gemeente Eindhoven wordt uitgege ven, bericht, dat zich in deze stad thans het verschijnsel van een mannen-overschot voor doet. In 1920 had het vrouwelijk geslacht nog de overhand met 18 zielen maar in 1950 hadden de mannen een meerderheid van 1317 zielen. Een politiejeep met vier agenten uit Veendam reed Woensdagavond op de Kyl- ster Achterweg tussen Wildervank en Bare- veld tegen een stilstaande vrachtauto. Twee agenten zijn hierbij ernstig gewond. Acht Indonesische jongelui zullen als eersten van een reeks van hun landgenoten aan de Rijksluchtvaartschool worden opge leid tot verkeersvlieger voor de „Garuda Indonesian Airways", de Indonesische lucht vaartmaatschappij. Hoewel de opbrengsten van het taxi bedrijf zeer bedroevend zijn te noemen, zijn de resultaten van de overige afdelingen der Amsterdamse Rijtuigmaatschappij van die aard, dat de winstcijfers, voor zover thans bekend, niet zullen onderdoen voor die over het boekjaar 1950, zo heeft de directie van deze maatschappij medegedeeld. De verkoop van automobielen en onderdelen vertoonde dit jaar een flinke stijging, en mede door de huidige economische toestanden, zijn er tekenen die er op wijzen, dat er voor de afdeling „Verhuur automobielen op lange termijn" meer belangstelling zal komen. Een elfjarige jongen stak Woensdag in Ter Apel plotseling de rijweg over en werd door een autobus aangereden. Hij overleed onmiddellijk Een driejarig meisje in Bussum is Maandag ir °en wasketel met kokend water gevallen en kort na haar vervoer naar het Diaconessenhuis in Naarden aan de gevolgen overleden. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 16 November benoemd tot burgemeester van Geleen dr. J. P. D. van Banning, die gelijktijdig eervol ontslag kreeg als burge meester der gemeente Schaesberg. Een 41-jarige bromfietser in Rumpt (Betuwe) is op ongeveer 25 meter afstand van zijn woning tegen een auto gereden en omgekomen. Hij was gehuwd en vader van vijf kinderen. Luitenant-generaal J. J. C. P. Wilson is door de minister zonder portefeuille prof. dr. A. H. M. Albregts eervol ontslagen als lid van het Coördinatie-college voor de Pro ductiviteit. In zijn plaats is benoemd vice- admiraal F. Stam, waarnemend voorzitter van de materieelraad van de ministeries van Oorlog en Marine. Kommiezen van de Ambulante Dienst te Tilburg hebben vijf personen aangehou den, die worden verdacht van botersmokkel. Onder de gearresteerden zijn enkele Belgen. Gedurende dit jaar zou dit vijftal bonderden kilo's roomboter in de omgeving van Baarle Nassau over de grens hebben gemokkeld. Namens Patrimonium's Woninginrich ting werd aanbesteed de bouw van 120 wo ningen met bergingshuizen en bijkomende werken op een terrein aan de Mathenesser- weg en de Roesener Manzstraat te Rotter dam. De laagste inschrijving hield een bedrag in van 1.593.500 gulden. HAARLEM EN OMGEVING Haarlems Postaal Mannenkoor geeft op 15 November in de gemeentelijke Concert zaal ter gelegenheid van het 20-jarig be staan een feestconcert onder leiding van de heer P. J. Potgieser. met medewerking van het Toonkunstkoor uit Beverwijk, de sopraan B. der OtterSlotboom en de organist Al- bert de Klerk. Onder meer worden uitge voerd werken van Palestrina, Mendelssohn, Mozart, Handel, Dvorak, Franck en Bruckner. „Jan van Beers (1898)" uit Amsterdam geeft voor de afdeling Haarlem van Dennen heuvel, vereniging tot verpleging van hoofd arbeiders in herstellingsoorden en sanatoria, op 14 November in hotel „De Leeuwerik" een opvoering van „Zonnebrand en blaren" van J. W. van der Heiden en Henk Bakker. Ds. J. Maris te Haarlem-Noord staat op het tweetal bij de Chr. Geref. Kerk van Leeuwarden. Vandaag is de heer M. W. van Puyfelik, ambachtsman 1 bij dc Noord Zuidhollandse Vervoermaatschappij vijfentwintig jaar bij het bedrijf werkzaam. Namens de directie heert de heer H. J. Kapteyn, hoofdinspec teur, de jubilaris, die als een uitstekend vakman bekend staat, toegesproken en een geschenk onder enveloppe aangeboden. Van het jubileumfonds ontving de heer Van Puy felik blijken van belangstelling. In de stromende regen politie een veldloop oi er maai gisteren in het Noorder Sportpark door de Haarlemse na kilometer gehouden. Ondanks het slechte weer was één uitvaller. De deelnemers onderweg. ADVERTENTIE Het is een gebiedende eis de natuur een handje te helpen, wanneer Uw ingewanden hun werk niet met de vereiste regel maat doen. Want dan ontstaat verstop ping met alle gevolgen daarvan, zoals hoofdpijn, een vale gelaatskleur, onwel riekende adem, neerslachtigheid. Zorg dat de giftige stoffen tijdig en regelmatig uit Uw lichaam worden afgevoerd. Neem daarom eens per week één of twee Laxeer- Akkertjes die vlug en veilig Uw inge wanden zuiveren. Ook bjj chronische verstopping het aangewezen middel want Laxeer-Akkertjes veroorzaken geen, kramp en geen gewenning. HAARLEM, 7 November 1951 ONDERTROUWD: 7 Nov., G C H. Soen en R. T. Fengler; D. C. Smit en C. H. Hui zing; P. van der Boon en C. M. A. Beste man; J. Verhoef en G. Sluijter; H. de Vries en J. C. Strijbosch; B. Neuvel en M. C. A. Heemskerk; F. A. Jansen en M. M. J. Smit; F. Bonte en A. Weseldijk; H. Gerrits en E. Rinkel; J. J. J. Bonarius en E. M. J. Wolff; J. H. J. de Boo en A. J. M. Smoorenburg; T. Wijker en A. M. C. Veldman; J. Wenning en W. Klijn; H. Konings en W. J. Leewes; G. J. T. Zwetsloot en M. Sijm; F.' T. van Wooning en C. J. de Regt; J. D. Beijers en I. H. Hageman; N. J. Spruijt en H. M. A. Rij broek; W. W. van Brederode en H. Beenders; A. P. Baljet en H. M. van Zoest. GEHUWD: 7 Nov., W. C. van Tienen en L. van Doorn; A. J. van der Putten en J J. Kettenis; C. J. Kamer en S. M. Gloerich; J. Kruijer en W. Vredenberg; K. Meijer en' E. J. Timmerman; M. H. van Amerongen en E. S. Horeman; H. Wening en H. G. Frase; D, S. Roorda en L. J. M. Timmermans. BEVALLEN van een zoon: 3 Nov., S. Wij kerBeer: 5 Nov., A. PaulPrins: 6 Nov., H. SchenkJoosten; M. J. CroymansJansen; 7 Nov., H. van Staverenvan Klompenburg; A. H. VinkKroon van Diest. BEVALLEN van een dochter: 6 Nov., J. A. W. Karst—Boer; J. E. Roosen—Buijtink; C. A. Koek—van Staveren; 7 Nov., G. M. C. KoomenWegman. OVERLEDEN: 5 Nov., C. van de Steeg, 1 m„ Duncklerstraat; E. W. Hendrikse—van der Mark. 71 j., Julianastraat; N. van Beek—, van der Does, 59 j., Olmenstraat.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7