Auriol Ontwerp macht van voor een 43 divisies Verbod en vernietiging van atoomwapens geëist Premier Pholien geeft zijn mandaat terug Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Engeland brengt vrije handel terug van 90 tot 60 procent Conferentie over Europees leger Gelijkstelling der West-Duitsers zou volledig zijn aanvaard Reeds 65 punten op UNO-agenda Import-quota worden bepaald door concurrerende prijzen Eden wanhopig: „Niets nieuws, niets constructiefs Het woord is aan, „Meer vliegtuigen, meer atoombommen" Regering beschuldigd van vervalsing Beperkiner van licht en warmte in de treinen Labour behoudt zetel in Barnsley Verdere Britse maatregelen in Egypte Amerikaans-Japanse ondernemingen in Indonesië? RUSSISCH ANTWOORD IN DE UNO Bradley aan het woord: Geringe voortgang in Panmoendjom Landmijn ontploft, chauffeur gewond 66e JAARGANG No 105 Hoofdkantoor Gr<)4e Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (fes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom - VRIJDAG 9 NOVEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 269 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman N-A ENKELE DAGEN U.N.O.-vergade- ring in het Palais de Chaillot te Parijs iet de kans op toenadering tussen Oost en West er weer even weinig rooskleurig uit ais "tevoren. Het woord rooskleurig roept herinneringen op aan de „conferentie der plaatsvervangers" in het Palais Hose, even eens te Parijs. Zij moesten alleen maar een agenda voor een bijeenkomst van de Grote Vier opstellen en gingen na zeventig of tachtig zittingen onverrichterzake uiteen. Nu heeft de Russische minister van Bui tenlandse Zaken Wysjinski de voorstellen der Grote Drie (wapentelling, daarna ge leidelijke ontwapening, toepassing van in ternationaal toezicht) met minachting ver worpen. Met zoveel minachting, dat hij Truman's plan als kletspraat heeft betiteld. Herinnerend aan de ophef, waarmee de rede van de Amerikaanse president was aangekondigd, heeft hij gezegd dat de berg Mn muis heeft gebaard en dan nog een dode muis. Wysjinski verzekerde dat toen hij de vorige avond van het Westelijke voorstel kennis genomen had, hij niet had kunnen slapen van het lachen. Hier overschreed hij de grens der pro paganda. Dit was niet handig van hem. Tenslotte richt hij zich, als hij zijn boze redevoeringen houdt, niet alleen tot de Sovjet-Unie en haar satellieten maar ook tot de Westerse volken. Hij heeft meer malen doen blijken dat hij zich daarvan bewust is. Wysjinski begrijpt de mentali teit van het Westen slecht als hij zegt, dat hij niet heeft kunnen slapen van het lachen om voorstellen, gedaan in een toe stand die talloze mensen in zorg en velen hunner vaak in angstige spanning doet ver keren. De gedachte dat een minister van Buitenlandse Zaken van een der twee machtigen, wier houding tenslotte beslis send moet zijn, zozeer heeft moeten lachen zal hen tot vergelijking nopen. Zij hebben immers niet de minste neiging om te lachen. Zij zijn, na twee bloedige, ver woestende wereldoorlogen, er zich welbe wust vgn wat op het spel staat. Met de voorstellen van het Westen zijn sommigen hunner niet ingenomen, als zij menen dat een overredender beleid tegenover het Oosten zou kunnen worden toegepast. Zij geven daar dan ook uiting aan, want in het Westen kan men dat vrijelijk doen. Maar zij lachen er evenmin om als zij om de voorstellen van de Russen lachen. Mis schien zal iemand te Parijs dat wel eens tegen Wysjinski zeggen. Mogelijk zal het hem verbazen maar het is een feit: men lacht niet om zijn voorstellen. Men kan verbaasd zijn bijvoorbeeld over zijn eis, dat de U.N.O. zal verklaren „dat deelneming aan het aggressieve Atlantische blok on verenigbaar is met het lidmaatschap van de U.N.O." Men kan verwonderd zeggen: maar er was toch al een Sovjet-blok voor het Atlantisch Pact gesloten werd en er waren grote Sovjet-legers op de been eer van Westelijke herbewapening sprake was. Men kan zich afvragen waarom Westelijke naties zich niet zouden mogen verenigen als Oostelijke dat reeds eerder gedaan heb ben. Enzovoorts. Maar erom lachen neen. Er is volstrekt niets grappigs aan. Ook zal men in het Westen van mening zijn dat een Russische minister, als hij de situatie zo vermakelijk vindt, toch verstan dig zou doen met te bedenken dat hij nu eenmaal minister is. Als wij vernamen dat de een of andere gewone Rus had liggen rollen in zijn bed van het lachen over Westerse voorstellen zou dat geen indruk maken. Nu het de Russische minister van Buitenlandse Zaken betreft, nu hij zelf het aardig en smaakvol heeft gevonden, dit te onthullen is de uitwerking geheel anders. Uit puur menselijke overwegingen kan men zich bezorgd maken over dit soort sarrend optreden, dat men in West-Europa met meer ironie zal hebben waargenomen dan in Amerika. Omdat Europa zoveel ouder is. Maar aan beide zijden van de Oceaan zal ongetwijfeld de vraag worden gesteld: is het als provocatie bedoeld? Zo ja, dan zucht men. Dan is het een kwaad teken. Zo neen, dan zit misschien nog steeds veel in de welkomstrede, die de Franse president Auriol tot de U.N.O. heeft ge richt. Hij heeft daarin voorgesteld, Stalin uit te nodigen om in Parijs te komen en met Truman, Churchill en Pléven daar een bespreking te houden zonder tevoren opgemaakte officiële agenda over de ge schillen tussen Oost en West en de moge lijkheid om tot een vergelijk te komen. Dat zou een kans bieden om door persoonlijk contact, door persoonlijk goede wil te be wijzen, een sfeer van vertrouwen te schep pen waarin men verder zou kunnen komen. Met het wederzijds indienen van plannen wordt blijkbaar niets bereikt. Merkwaar dig genoeg heeft dit voorstel-Auriol tot dusver geen gevolg gehad. Men kan toch moeilijk aannemen dat de Franse president het zonder enig overleg met Amerikanen en Engelsen heeft gedaan. Maar Truman heeft er in zijn rede niets over gezegd. Van een Russische reactie is alleen iets gebleken in een bericht in het Parijse dagblad France-Soir. Volgens dat bericht zou Wysjinski aan een Franse verslaggever hebben gezegd, dat Stalin zeker zou komen ats hij een uitnodiging van Amerika, Frankrijk en Engeland kreeg. Het voorstqjl-Auriol lijkt in de huidige omstandigheden nog steeds kans te bieden. Zal er verder gevolg aan gegeven worden of niet? De Franse delegatie bij de U.N.O.- vergadering, die zich na de rede van Wysjinski niet ontmoedigd heeft getoond hetgeen de meeste Westelijke delegaties wel schenen te zijn heeft verklaard dat zij voortgaat met het ontwerpen van plan- Pon en dat haars inziens de Sovjet-Unie oven verlangend is naar een ontwapenings conferentie als het Westen. Misschien is dat zo, al is het nog niet gebleken. Wie zo lachen moet dat hij er niet van slapen kan, on dat nog aan de wereld gaat mededelen °ok, toont zich niet erg bezorgd. R. P. Wegens de noodzakelijke beperking van het electriciteitsverbruik zullen de spoor wegen van 12 Nov. tot 3 Febr. tijdens de Piekuren de verwarming en de verlichting dor electrische treinen ongeveer halveren. In de door electrische locomitieven ge trokken treinen zal de verwarming tijdens de piekuren eveneens slechts voor de helft worden gebruikt. PARIJS (Reuter) Deskundigen van de zes landen die te Parijs deelnemen aan de conferentie over een Europees leger hebben voorlopige ramingen opgesteld van de kosten om 43 Europese divisies op de been te brengen. De ramingen zijn bedoeld als voorlichting voor Harriman, de direc teur van de Amerikaanse hulp aan het buitenland en voorzitter van de Atlantische commissie voor coördinatie van de bewape ning. De ramingen voorzien in 14 Franse, 12 West-Duitse, 12 Italiaanse en 5 Benelux- divisies. Op 24 November zullen de deskundigen opnieuw bijeenkomen. Te Londen is bekend geworden, dat de chefs van staven van de twaalf landen van het Atlantisch pact te Rome zullen bijeen komen, enkele dagen voordat de minister raad op 24 November samenkomt. De militaire commissie zal de wijziging van de verdedigingsplannen van het Atlan tisch pact en de voorgestelde versnelde op bouw van de Atlantische strijdmacht be spreken. Het huidige schema voor de op bouw "van de Atlantische legers tegen 1954 zal terzijde geschoven worden, zo meent men te Londen, en vervangen worden door een plan voor het op de been brengen van slagvaardige en goeduitgeruste strijdkrach ten tegen het eind van het volgend jaar. Voorts zullen de chefs van staven ook de commando-structuur van het pact, met name de rol, die Griekenland en Turkije zullen vervullen wanneer zij als volwaar- PARIJS, (Reuter). De agendacom missie van de Algemene Vergadering der UNO heeft Donderdag met negen tegen drie stemmen en twee onthoudingen (En geland en Noorwegen) een voorstel van de Sovjet-Unie verworpen, waarin ver zocht werd een aanklacht van nationalis tisch China tegen Rusland inzake ver dragsschendingen niet op de agenda te plaatsen. De agendacommissie verwierp voorts met tien stemmen tegen vier onthoudin gen een voorstel van Zuid-Afrika om de klacht betreffende de behandeling van Zuid-Afrikaanse burgers van Indische af komst in Zuid-Afrika niet op de agenda te plaatsen. De commissie plaatste 37 punten op de agenda, waarover geen verschil van me ning bestond. Vervolgens kwam het voorstel van de Arabische staten aan de orde, inhoudende een verzoek aan de Algemene Vergade ring tot bestudering van „de schending van Marokkaanse rechten door Frank rijk". De Engelse afgevaardigde stelde voor de bewoordingen van het punt zo te wijzi gen, dat niet op de kwestie vooruitgelopen wordt. De Amerikaanse vertegenwoordiger verklaarde, dat het vraagstuk te gecompli ceerd is voor een onmiddellijke beslissing. Jacob Malik (Sovjet-Unie) beschuldig de de Westelijke mogendheden er van met intrigues de kwestie-Marokko van de agenda te willen houden. Door het punt op de agenda op te nemen zou niet op de kwestie worden vooruitgelopen, aldus Malik. Mahmoed Fawzi Bey (Egypte) drong er op aan het punt onverwijld op de agenda te plaatsen. Na twee uur besloot de commissie de besprekingen over de kwestie te ver dagen. Tot dusver zijn 65 punten op de agénda geplaatst. De commissie besloot 26 Januari als voorlopige einddatum voor de zitting der Algemene Vergadering aan te nemen. Voorts werd een voorstel van secretaris generaal Trygve Lie aanvaard, dat de de legatieleden zes dagen per week zullen werken, met twee zittingen per dag. De commissies zullen regelmatig op Zaterdag morgen bijeenkomen. Van 23 tot 28 December zal er niet ge werkt worden, evenals op Nieuwjaarsdag. dige leden toegelaten worden, bestuderen. De speciale commissie van twaalf, die zich bezig houdt met de verhouding tussen defensieve en economische inspanning van de landen van het Atlantisch pact, verga dert in Parijs om een rapport op te stellen voor de ministersconferentie op 24 No vember. Volgens diplomatieke kringen te Parijs zal de Europese strijdmacht, waarover thans wordt beraadslaagd, meer dan een millioen man tellen. Zij zal waarschijnlijk zijn samengesteld uit 43 infanterie- en pantserdivisies, met ondersteunende troe pen en luchtmacht. Elke gevechtsdivisie zou 10.000 tot 12.000 man omvatten en ge organiseerd zijn op strikt nationale basis. De vereniging van troepen van verschil lende nationaliteiten zou slechts geschieden in één legercorps, samengesteld uit drie divisies. Op de conferentie der zes landen heeft men de noodzaak van volledige gelijkheid der West-Duitsers, met inbegrip van gelijk waardige deelneming op het hoogste staf niveau, aanvaard, aldus deze kringen. West-Duitsland zou ongeveer een kwart millioen man leveren. Dr. Adenauer zou naar verwachting spoedig naar Parijs ko men om de plannen voor de Europese strijdmacht te helpen voltooien. Er zou een onafhankelijke Franse natio nale strijdmacht zijn ter bescherming van de Franse overzeese gebieden, zo verklaar de men. BARNSLEY (Reuter) Bij de verkie zingen in Barnsley (Yorkshire), het laatste district waarvan de zetel in het Britse Lagerhuis nog niet was toegewezen, heeft de Labour-partij haar zetel behouden. De Labour^candidaat behaalde een meer heid van 28.227 stemmen. De conservatieve regering heeft thans een meerderheid van zestien zetels in het Lagerhuis. De verkiezing in het district was uitgesteld wegens het overlijden van de Labour-candidaat. Het opperbevel der Britse troepen in de Suez-kanaalzöne heeft Donderdag nieuwe maatregelen bekendgemaakt, die ten doel hebben anti-Britse handelingen door vijan dig gezinde Egyptenaren in de zóne tegen te gaan. Britse militairen moeten altijd tenminste met tweeën op straat zijn. Zij moeten hun wapens gereed hebben voor eventueel gebruik. De woordvoerder van het Britse hoofd kwartier, die dit mededeelde, verklaarde verder nog dat met ingang van Donderdag avond 's nachts door het kanaal varende convooien bij het begin en aan het einde van het convooi door een ander schip wor den vergezeld. Deze maatregel is genomen met het oog op de staking der Egyptische electriciens, die belast waren met het aan brengen van de zoeklichten op schepen die 's nachts door het kanaal varen. In de haven van Port Said hebben de normale ladings- en lossingwei'kzaamheden geen voortgang meer. De Britse vloot helpt schepen van elke nationaliteit, die het TOKIO, (Reuter). Japanse en Ame rikaanse belanghebbenden bij de rubber industrie hebben plannen om in Indonesië gezamenlijk rubberondernemingen op te richten, aldus werd in handelskringen te Tokio medegedeeld. Suezkanaal willen passeren. De Britse troepen lossen echter slechts de ladingen van die schepen, die voorraden voor de Engelse strijdkrachten aanbrengen. Donderdagochtend zijn Haustings-tran- sportvliegtuigen met nieuwe troepenver sterkingen voor de Suez-kanaalzöne uit Engeland vertrokken. Het betreft hier manschappen van een afdeling lichte lucht doelartillerie. Zij zullen eerst naar Libië en daarna naar Fayed in de kanaalzone vervoerd worden. LONDEN (Reuter). Engeland heeft Donderdag de landen, die het meest ge troffen worden door de invoerbeperkingen van dit land, mededeling gedaan van het hoe en waarom van deze beperkingen. Sir Edmund Hall Patch, de leider der Britse delegatie naar de organisatie voor Europese economische samenwerking te Parijs, heeft deze organisatie schriftelijk iets omtrent de invoerbeperking medege deeld, al zijn slechts de totale besparing, die door de invoerbeperking verkregen zal worden (ongeveer 130 millioen pond ster ling per jaar) en de goederen, waarop de beperking betrekking heeft, bekend. Engeland heeft de OEES er formeel van in kennis gesteld, dat het zijn liberalisatie tot 60 procent zal terugbrengen. Totdus- verre had Engeland voor 90 procent van de particuliere invoer de invoerbelemme- ringen opgeheven en was het dus verder gegaan dan het door de OEES gestelde doel van 75 procent. Waarnemers te Londen zeggen, dat Engeland tegenover een speciale commissie voor de beperkingen van de OEES zijn invoerbeperkingen zal moeten rechtvaar digen. Hetzelfde geschiedde toen West- PARIJS (Reuter). De Sovjet-Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, An drei Wysjinski, heeft in de Algemene Ver gadering der UNO verklaard, dat het stre ven naar vrede een van de belangrijkste vereisten vormt op internationaal terrein en millioenen over de gehele wereld beslui ten hieromtrent eisen. Wysjinski vervolgde: „De Sovjet-Unie wenst de vrede te ver sterken door een verbod op atoomwapens. Ik verzoek met klem, niet het invoeren van beperkingen en verminderingen zoals voorgesteld in de woorden van Truman en Acheson doch het onvoorwaardelijke verbod van alle atoomwapens, het vernie tigen van alle bestaande atoomwapens en liet gebruiken van alle bestaande reserve aan atoomenergie voor burgerlijke behoef ten. De Sovjet-Unie is bereid een einde te maken aan de productie van atoomwapens. Zij heeft niet het plan Amerika ooit aan te vallen." Wysjinski verklaarde over het Westelijke ontwapeningsplan, dat hij bij het aanhoren van de Westelijke redevoeringen over dat plan niet in siaap kon vallen, omdat hij moest lachen. Wysjinski zeide verder: „De UNO heeft geen acht geslagen op het Russische verzoek om de Chinese volks republiek in de organisatie op te nemen. Overal, aan openbare gebouwen en publieke voertuigen, vestigen de „Perónistas" met verkiezingsplakkaten de aandacht op de candidatuur van president Perón voor de verkiezingen die Zondag in Argentinië gehouden worden. De Peronisten hebben de pers en radio voor zich gereserveerd, terwijl de oppositie-campagne beperkt blijft tot het houden van openbare vergaderingen. Perón gebruikt zelfs met luidsprekers uit geruste trucks en helicopters om de bevolking van zijn voortreffelijkheid te overtuigen. De beginselen der UNO zijn geschonden door aggressieve daden tegen het regiem van Peking". De organisatie der UNO dwaalt hoe lan ger hoe meer af van de beginselen van het handvest. Andere belangen besturen haar thans. Amerikaanse monopolisten maken de organisatie tot een oorlogswerktuig. In Amerika", zo ging Wysjinski verder, „spo ren regeringsleiders, met inbegrip van de president,dag in dag uit aan tot vijandschap jegens de Sovjet-Unie, teneinde een nieuwe wereldbrand te ontsteken. Het leeuwen deel van de Amerikaanse begroting is be stemd voor oorlogsvoorbereidingen. De om vang van de militaire strijdmacht van Amerika, Engeland en Frankrijk over schrijdt reeds enkele malen hun gezamen lijke strijdmacht voor de tweede wereld oorlog en breidt zich nog uit. Deze strijd macht is meer dan twee maal zo groot als die van de Sovjet-Unie." Eigen plan Wysjinski diende hierna het volgende vijfledige voorstel in: De Algemene Vergadering verklaart, dat deelneming aan het „aggressieve Atlanti sche blok" en de inrichting van Amerikaan se bases in andere landen onverenigbaar is met het lidmaatschap der UNO. Landen, die deelnemen aan de oorlog op Korea, moeten de vijandelijkheden staken en zich binnen tien dagen hierna op de 38e breedtegraad terugtrekken. Alle buitenlandse troepen, met inbegrip van vrijwilligersformaties, moeten binnen drie maanden uit Korea teruggetrokken worden. Alle leden-staten van de UNO en andere staten buiten deze organisatie moeten vóór 1 Juni 1952 een conferentie beleggen ter bespreking van een werkelijke beperking van de bewapening, het verbod van het atoomwapen en een internationale controle. De Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, Frankrijk. Engeland en China moeten een vredespact sluiten waaraan alle andere staten zich moeten houden. Wysjinski verklaarde voorts, dat de striid voor de vrede zou eindigen met een vol ledige overwinning van de vrede zoals maarschalk Stalin had gezegd. ..Stalin heeft verklaard, dat alleen het volk de zaak van de vrede in eigen handen kan nemen." Wysjinski besloot zijn redevoering met een beroep op alle afgevaardigden om zijn voor stellen te steunen. De aanwezige communistische afgevaar digden applaudiseerden enthousiast toen Wysjinski naar zijn plaats terugkeerde. De meeste afgevaardigden onthielden zich ech ter van tekenen van goedkeuring. De Britse minister van Buitenlandse Zaken. Eden, en zijn Amerikaanse ambtgenoot Acheson na men hun koptelefoons af met een wanhopig gebaar toen Wysjinski was uitgesproken. Eden's commentaar was: „niets nieuws, niets constructiefs". Duitsland zich door zijn aangroeiend na delig saldo in de Europese betalings-unie genoodzaakt zag de maatregelen tot libe ralisatie van de invoer in te trekken. In diplomatieke kringen te Londen zei- de men, dat de Britse regering waarschijn lijk bij de invoerbeperking als volgt te werk zal gaan: De regering zal een globaal waardequo- tum vaststellen voor elk der goederen. De hoeveelheden, die uit elk der exporterende landen zullen worden afgenomen, zullen worden bepaald door de prijs, waartegen geleverd kan worden. Het is te verwachten, dat de landen, die het meest afhankelijk zijn van invoer in Engeland pogingen zul len doen tot verlaging van de exportprij zen, of tot het vinden van nieuwe mark ten, zo zei men. Daaraan werd nog toege voegd, dat de totale beperking van de voedselinvoer uit niet-sterling landen, waarop de beperkingen van toepassing zijn, ongeveer 40 tot 50 procent zullen be dragen. De maatregelen van minister Butler hebben in Engeland een zeer goede pers gehad. Alleen de liberale „News Chronicle" en de „Financial Times" waarschuwen, dat zij een slag betekenen voor de Organisatie voor Europese economische samenwerking. Disconto-verhoging De Banque de France heeft na de En gelse disconto-verhoging het disconto in Frankrijk verhoogd van 3 tot 4 procent. De Franse discontovoet werd in October van 2«/i tot 3 procent verhoogd met hei- doel de uitbreiding van de credietverstrek- king tegen te gaan. Financiële kringen in Amsterdam zijn van mening, dat de disconto-verhogingen door de Bank of England en door de Ban que de France, zuiver en alleen moeten worden opgevat als maatregelen van ver dediging tegen de op deze valuta's gerichte aanvallen. Uit deze disconto-verhogingen blijkt dat de beide centrale banken bereid zijn het pond en de franc te verdedigen tegen de devaluatie-invloeden. Voorshands ziet het er naar uit dat dit gevaar thans geweken is. Alleen kan men zich natuur lijk afvragen, voor hoelang. Disconto-ver hogingen door andere landen behoeft men niet te verwachten, zo meent men hier. Multatuli Er is maar één zonde, één mis daad, één slechtheid: gebrek aan hart. CHICAGO (Reuter). Generaal Omar Bradley, Voorzitter van de commissie van Amerikaanse chefs van staven, heeft Don derdag in een toespraak tot een vergade ring van het Amerikaanse petroleuminsti- tuut te Chicago verklaard, dat de stafchefs het er over eens zijn, dat Amerika zijn strategische en tactische luchtmacht aan merkelijk moet uitbreiden. Dit geldt ook voor het luchtwapen van de vloot. Volgens Bradley „is het vliegtuig nog steeds het beste middel om de atoomkracht op het slagveld en naar het hart van welk groot uitgestrekt land ook te slingeren." De Amerikaanse stafchefs zijn van me ning, dat met de opbouw van de luchtmacht onmiddellijk begonnen dient te worden. Naar de mening'van generaal Bradley staat de behoefte aan landstrijdkrachten vast. Als voorbeelden noemde hij de aan wezigheid van Amerikaanse troepen in Duitsland, die getuigt van de vastbesloten heid om aggressie in Europa af te schrik ken. Korea zou verloren gegaan zijn als er bij het uitbreken van het conflict aldaar geen landmacht aanwezig geweest was. De behoefte aan een vloot is even groot, ten einde de zeewegen open te houden voor de verscheping van grondstoffen naar Ame rika en het vervoer van troepen naar ge bieden overzee. Generaal Bradley zeide, dat de Ameri kaanse stafchefs steeds voorstanders ge weest zijn van een verdere ontwikkeling van atoomwapens en van de middelen om deze op hun doel af te zenden. Op hen, die de atoomgeheimen van het land kennen, rust „een groot deel van de verantwoorde lijkheid voor de veiligheid van de vrije wereld." „Ik geloof, dat de vrije wereld een zekere mate van vertrouwen kan stellen in ons leiderschap op het gebied van de atoomenergie, zowel wat het aantal atoom wapens als wat de technische ontwikkeling betreft" aldus besloot generaal Bradley. TOKIO, (Reuter). De woordvoei'der der verbondenen, brigade-generaal Nuc- kols, heeft na de bespreking van Donder dag te Panmoendjom verklaard, dat de verwerping der Noordelijke voorstellen niet betekent, dat de onderhandelingen geheel in het honderd zijn gelopen. Het heeft al meer geleken alsof de besprekin gen waren vastgelopen, doch men is al iets verder gekomen, aldus Nuckols. Troepen der verbondenen zijn op het Westelijke front in Korea een hevige aan val begonnen, gesteund door een massaal artilleriebombardement en tanks, aldus een bericht van het Amerikaanse achtste leger. De Chinezen, die hun tanks na een tref fen met zware tanks der verbonden troe pen blijkbaar hadden teruggetrokken, ontruimden gebied ten Noordwesten van Yontsjon, dat zij in de afgelopen dri dagen hadden veroverd. In de buurt van Koemsong op het cen trale front deden de Noordelijken lichte verkenningsaanvallen, welke door het achtste leger werden teruggeslagen. De Noordelijken voeren echter thans weer steeds meer tanks aan achter hun linies, vooral aan het Westelijk gedeelte van het front. BRUSSEL (A.N.P.). Na een vergade ring, die van gistermorgen 10 uur tot hedennacht 1 uur duurde, heeft de Belgi sche Kamer van Volksvertegenwoordigers, waar de C.V.P. over de absolute meerder heid beschikt, zoals te verwachten was een motie van vertrouwen in de homogeen- katholieke regering-Phoïien met 101 tegen 91 stemmen bij 4 onthoudingen goedge keurd. De C.V.P. heeft van de tegenstellin gen tussen haar rechtervleugel en linker vleugel (katholieke vakbonden) tijdens de gehouden debatten niets doen blijken, doch eerste-minister Pholien die in den beginne hardnekkig aan zijn eerste-ministerschap vasthield om de homogeen-katholieke for mule door een te plotseling heengaan niet in gevaar te brengen, blijkt zijn mandaat thans aan de C.V.P. teruggegeven te hebben. De katholieke vakbonden, die op het ogenblik met hun meer dan een half mil lioen leden een grote macht vormen in de C.V.P., zouden de tegenwoordige minister van financiën Jean van Houtte als eerste- minister hebben voorgedragen. In de Kamer werd de regering door de De 23-jarige chauffeur G. uit Sevenum is Donderdagmiddag ernstig gewond, toen in zijn omgeving een landmijn ontplofte. G. was bezig met graafwerkzaamheden in een sloot langs de weg van Venray naar Horst en stortte het uitgegraven zand op een auto. Daarbij stootte hij op een mijn, waaraan een stuk draad was verbonden. G. sloeg met zijn schop op de draad, waar door de mijn tot ontploffing kwam. G. kreeg letsel aan de linkerhand en de lin kerschouder. Er drongen verscheidene scherven in zijn lichaam. De chauffeur is in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is redelijk. oppositie verweten dat zij het buitenland valse cijfers over de economische toestand van het land verstrekt heeft. Van Acker verklaarde dat een statistiek, die in zijn bezit is, de vermelding draagt „voor het buitenland". Een dergelijk feit alleen reeds, zo zeide hij, veroordeelt een regering. Nadat het lawaai, dat deze mede deling verwekte, gestild was, antwoordde de minister van Buitenlandse Zaken, dat het hier studiemateriaal betrof. Het is be treurenswaardig, zo verklaarde hij, dat de oppositie van dit vertrouwelijke document gebruik heeft gemaakt en hierdoor de be langen van het land heeft geschaad". Van de socialistische banken af werd Pholien hierop het woord „vervalser" toe geroepen en toen de socialist Van den Eynde weigerde deze uitdrukking in te trekken, werd hij door de voorzitter tot de orde geroepen. TOENEMENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met later plaatselijk enige lichte regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost Iets minder zacht. 10 November Zon op 7.49 uur, onder 16-58 uur. Maan op 15.26 uur, onder 4.02 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 9 November Hoog water: 0.04 en 12.35 uur. Laag water: 8.08 en 20.24 uur. Zaterdag 10 November Hoog water: 0.59 en 13.23 uur. Laag water: 9.05 en 21.17 uur. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaaiuuui

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1