Op zoek Voedselvoorraden minder dan in 1941, de aanvoer in een gevaarlijke situatie Ter bespreking van „laatste phasen" der Duitse inschakeling Weerbericht Complicaties niet te overzien ENGELAND VRAAGT AMERIKAANSE HULP CHURCHILL: „Als voorpost van Amerika hebben we recht op begrip Indonesisch antwoord inzake Nieuw Guinea Verklaringen over het Midden-Oosten Het woord is aan Adenauer naar Parijs „SPIONNAGE-ZAAK PUUR VERZINSEL Lof voor Westelijk ontwapeningsplan Marokko uitgesteld Invoerbeperkingen ook in Frankrijk? Frans offensief in Indochina Pontecorvo in arrest Noordelijken vallen aan Dit weekeinde: Syrische regering afgetreden Tsjechische reactie UNO-Assemblee Agenda der UNO Commissie voor Duitse verkiezingen aanvaard 66e JAARGANG No 106 J ZATERDAG 10 NOVEMBER 1951 295e JAARGANG No 270 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. "IP 11 1 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- m mjm 1 §j yfaatJ» Verschijntdagelijksbeh.opZon-enFeestdagen. redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor H g T tT I MmwM llfjl O 1 If^T if §j W g ÊT T| Abonnement per week 40 cent, per kwartaal in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. i I IsS^f JL ilnJlUw ƒ5 20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LS HET NIEUWS SLECHT IS wordt A de Engelsman meermalen opgevrolijkt door merkwaardig persoonlijk-gestelde ad vertenties, die verschijnen in de „agony column" van de eerwaardige Times. Het is moeilijk het woord agony in dit bijzondere «val juist te vertalen. Het is overigens ondenkbaar dat een dergelijke kolom advertenties in een Nederlandse krant zoU voorkomen; zij getuigt van een soort uitmiddelpuntigheid dat bepaald bij het Engelse volkseigen hoort. Het woordenboek viest als vertaling „jammerkolom", die de En'else benaming wel het dichtst nabij j-omt omdat zij narigheid met een lichte ironische toevoeging aangeeft. Kreten gaan 0p in die kolom, kreten van lieden die op zoek zijn naar verloren naasten, soms ge liefden. Soms worden zij zekerlijk aange- heven uit een waarlijk-overkropt hart, maar in telegramstijl kan men moeilijk diep leed doen kennen. Soms ook zijn zij alleen zonderling. Aangezien het nieuws slecht is kunnen wij, gelijk de Engelsen ongetwijfeld oonieuw gedaan hebben, ons ook wel eens door zo'n advertentie doen opvrolijken. Zij verscheen dezer dagen onder de titel „Is er nog een Galsworthy?", daarbij herinne rend aan de Engelse romanschrijver, die vermaard werd door zijn familiehistorie-xn- vele delen onder de titel „The Forsyte eaga". De steller van de advertentie zoekt een auteur van naam die niet alleen bereid maar ook begerig is om materiaal, verschaft door levensgeschiedenis van vier geslachten van een familie, met successen en begane fouten inbegrepen, te verwerken. Een mooi aanbod voor een auteur, die vergeefs loopt te zoeken naar het nieuwe veld waarop hij oogsten kan en die het genre familieroman no» aandurft, dus voldoende breedheid van visie en onbevangenheid bezit om zich aan de zwartgalligheden van deze tijd te ont worstelen en zich in de levenssfeer van vorige geslachten te verplaatsen. Maar overigens wel een vreemd aanbod. Gij kunt u de Italiaanse toneelschrijver Luigi Pirandello herinneren, wiens stuk Zes personen op zoek naar een auteur" Indertijd zo groot succes behaalde. Maar ik kan mij niet herinneren dat die zes perso nen zich per advertentie bij hem waren komen aandienen. Zij moeten uit zijn vruchtbaar brein ontsproten zijn. Hun aan tal is overigens bescheiden vergeleken bij deze opmars in de jammerkolom van de Times: verdeeld over vier generaties, over een tijdvak dus Van 120 jaar, nadert een sterkte die wellicht een compagnie omvat. Met al haar vreugde en leed, met al haar deugden en ondeugden, met al haar wel slagen en falen. De adverteerder werpt al leen dit laatste lokaas uit; het bewijst dat hij zelf geen auteur is. Het duidt er even wel ook op, dat hij zakelijk inzicht bezit en een goede prijs voor de historie van zijn familie wil bedingen. Geen falen voor hem. maar een succes! Overigens zijn wij er niet zeker van dat het zijn eigen familie is; mis schien heeft hij op een veiling een oude secrétaire vol papieren en brieven van een uitgestorven geslacht voor een prikje ge kocht. In dat geval: als het uitgestorven is, kan de gegadigde auteur er zonder teveel risico aan beginnen. Natuurlijk met verandering van namen en wijziging van karakters, om niet indiscreet jegens de doden te zijn. Zijn fantaisie zal hem toch krachtig te hulp moeten komen, want volledige, waarlijk openhartige biografische aantekeningen omtrent een ganse familie zullen wel nim mer hebben bestaan. Ten aanzien van één enkel mens zijn zij al uiterst zeldzaam. Als zij wel eens ontdekt werden bleek steeds, dat de auteur ze niet opgeschreven had met de bedoeling ze ooit te publiceren. Dit heeft zich voorgedaan, om een vermaard Engels geval te noemen, met het dagboek van die merkwaardige zeventiende eeuwse figuur Samuel Pepys (uitspraak zo onge veer: Pieps) waarvan ook een goede Hol landse vertaling bestaat. Maar dat dagboek is alleen in verkorte, aanmerkelijk-gekuiste edities aan de openbaarheid prijsgegeven. Mochten nog leden van de familie-in-de- advertentie in leven zijn, of intieme vrien den van het vierde en laatste geslacht, dan zal de auteur die „het materiaal" koopt extra-voorzichtig te werk moeten gaan. Dat zal hij dan ook wel doen. Ofschoon het in wezen geen verschil in zijn discretie be hoorde te maken. Men zou wel eens willen weten, welke brieven op die advertentie zijn gekomen en in welke trant de onderhandelingen ge voerd zijn. Het zal niet worden onthuld. Jammer. Er zou weer een novelle uit kun nen ontstaan. H- P- De Franse en Vietnamese strijdkrachten zijn een offensief op beperkte schaal be gonnen om het door opstandelingen bezet te Chobin te heroveren. Talrijke Franse valschermjagers zijn in de strijd gewor pen, aldus AFP. Het doel van de aanval is het gebied van Chobin te omsingelen. Reeds zouden de Franse en Vietnamese eenheden ongeveer 25 km. zijn opgerukt. BONN, (Reuter). Volgens een bericht in het West-Duitse blad „Algemeine An- zciger" hebben de Sovjet-Russische autori teiten de Britse atoomgeleerde professor Pontecorvo gearresteerd op beschuldiging van spionnage voor Engeland. Eerder in dit jaar is pi-of. Pontecorvo op geheimzinnige wijze uit Engeland ver dwenen. Verondersteld werd, dat hij naar de Sovjet-Unie was gereisd en daar in la boratoria wex-kzaam was. Volgens berich ten, die een half jaar geleden de geallieer de geheime dienst bereikten, was hij belast met de leiding van een laboratorium voor atoomonderzoek in Tsjechoslowakije, aldus het blad. ARGENTIJNSE ONDERSCHEIDINGEN BUENOS AIRES, (Reuter) De Argen tijnse regering heeft de orde van verdienste met de rang van groot-officier verleend aan de Nederlandse gezant in Mexico, C. J' H. Daubanton, die Prins Bernhard op zijn tocht door Zuid-Amerika heeft ver- 99 LONDEN, 9 Nov. (Reuter). Engeland heeft zich om economische hulp gewend tot de Verenigde Staten, in verband met zijn zorgwekkende economische toestand. De conservatieve Britse minister van Voed selvoorziening, majoor Lloyd George, heeft heden in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse vocdselaanvoer z'ch in een gevaar lijke situatie bevindt, welke overeenkomi met die van 1941. „Argentinië zendt niet de hoeveelheid vlees, die we gaarne zou den willen ontvangen en wij zouden ook graag meer boter en vlees uit Australië hebben", aldus de minister. Hij verklaar de, dat de regering zoveel mogelijk van de meest waardevolle voedingsmiddelen wil bewaren voor alle bevolkingsgroepen. Hij voegde hier aan toe, dat er wellicht enigs beperkingen zullen moeten worden inge voerd. Met uitzondering van de voedselvoorra den die zijn opgeslagen om strategische redenen, zijn de voorraden tarwe en bloem, margarine en vetten, suiker en boter, alle aanzienlijk kleiner dan in 1941 Engeland heeft bij zijn aanvrage om Amerikaanse hulp, die het heeft ingediend bij de financiële en economische raad van de organisatie van het Atlantische Verdrag (NATO) voorlopig slechts in algemene vorm om Amerikaanse economische hulp verzocht. Het heeft zich voorlopig slechts laten opnemen op de lijst van landen, die Ame rikaanse economische hulp wensen, zo deelde een woordvoerder van het, Britse ministerie van Financiën mede. De Ameri kanen moeten thans soort en omvang van deze hulp vaststellen. Met andere woor- DJAKARTA (Aneta). Het Indonesi sche kabinet heeft in zijn zitting van Vrij dag het antwoord aan de Nederlandse re gering op de verklaring inzake West- Nieuw-Güinea besproken. Zij zal dit ant woord vandaag door tussenkomst van de Nederlandse Hoge Commissaris aan de Nederlandse regering doen toekomen en dezelfde dag nog bekend maken. Op een vraag, naar het standpunt van de Indonesische regering inzake deze kwestie deelde de minister van Voorlich ting, Mononutu, aan de pers mede, dat de Indonesische regering niet schroomt haar standpunt naar voren te brengen, doch dat dit standpunt getuigt van een con structieve en positieve instelling. Prof. Supomo heeft inmiddels tegenover Aneta het uitstel van zijn missie beves tigd. Op de vraag of dit uitstel verband houdt met de kwestie-Irian zeide hij: Uiteraard. De Indonesische premier, dr. Sukiman, heeft Vrijdagochtend verslag uitgebracht aan president Sukarno. TOKIO, (Reuter). Volgens een com muniqué van het Amerikaanse achtste le ger hebben de verbonden troepen in Korea ten Noorden van Yanggoe aan het Ooste lijke front een zware aanval der Noorde lijken afgeslagen. Zij rukten daarop onge veer een kilometer op. Bij Koemsong aan het centrale front sloe gen de verbondenen vier lichte aanvallen af en te Yontsjon aan het Westelijke front twee, aldus het communiqué. Een woordvoerder van de UNO heeft ver klaard, dat de afgevaardigden vandaag zijn begonnen met het bespreken van uitwis seling van bepaalde gebieden voor een wapenstilstandslinie. De afgevaardigden hebben getracht „de kloof te overbruggen, doch zij zijn er van morgen niet in geslaagd", aldus het hoofd van de UNO-delegatie, generaal Hodes. De verbondenen zijn bereid elk redelijk voor stel in overweging te nemen en rechttrek king van de linies te bespreken. Hij voegde er aan toe, dat „de geallieerden tot dusver het gevoel hebben, dat zij bij de uitwisse ling van gebieden niet krijgen, waar zij recht op hebben". den, Engeland wil een deel ontvangen van het bedrag van 1.022 millioen dollar, dat het Congres voor economische hulpverle ning heeft toegestaan. Daarin is ook de Marshall-hulp begre pen, waarvan Engeland aan het einde van het vorige jaar afstand heeft gedaan. Engeland zal trachten een deel te ver krijgen van de interimhulp aan de lan den van het Atlantische verdrag (NATO) het kader van het Amerikaanse pro gramma voor wederzijdse veiligheid, zo werd van gezaghebbende zijde te Londen Vrijdag medegedeeld. Ook zal het trach ten later een deel te verkrijgen van het volledige hulpprogramma. Van een en an der zijn de administrateur voor de hulp, Averell Harriman, en de financiële en economische raad van de organisatie van het Atlantische verdrag in kennis gesteld. „Amerikaanse basis" De Britse premier, Winston Churchill, heeft Vrijdagavond op een banket, aange boden in het Londense stadhuis, onder meer verklaard: „Wij hebben een zeer speciaal risico op ons geladen door goed te keuren dat wij de meest vooruitgescho ven Amerikaanse basis voor atoomwapens werden. Wij hebben ons hiermede tot een der allereerste doelen van de Russische vijandschap gemaakt. Wij hebben daarom het volste recht van de Amerikanen alge heel begrip voor ons standpunt te ver wachten, en ik ben er zeker van dat wij dat ook zullen krijgen". Onze correspondent in Londen meldt: De conservatieve ministers zijn diep ge schokt over het geen zij in de boeken ge vonden hebben. Juist omdat de toestand zo précair is, kan het roer niet dadelijk worden omgegooid. Voor de remedies zijn maanden, misschien wel jaren nodig, waarschuwde Churchill. Er zal inderdaad met de grootste voorzichtigheid en tact te werk moeten worden gegaan. Dit laatste vooral om veel stug verzet in de vakbewe ging te overwinnen. Het is paradoxaal, dat de conservatieven de strijd moeten aanbinden tegen een overmaat aan behoudzucht, welke zo sterk is in alle kringen van de Engelse samenleving. Zeer moeilijk is de oplossing van het probleem voor het zo algemeen gebrek aan arbeidslust. Deelgenootschap van alle betrokkenen bij het productiepro ces wordt vooral door de liberalen als enige uitkomst gezien. Een gedachte, welke ook onder de conservatieven leeft. Alleen in drastische productieverhoging ligt En- gelands redding. Voor bewapening en export is staal het dringends nodig. Maar de productie wordt geremd door een tekort aan schroot, dat Duitsland niet meer in voldoende mate aan Engeland kan leveren, daar het dit zelf zo hard nodig heeft, alsmede een te kort aan ijzererts, dat Zweden bijvoor beeld nu aan Polen levert, welk land ko len aan Zweden kan verstrekken. Omdat er werk genoeg elders is, bestaat er een chronisch tekort aan mijnwerkers, maar deze verzetten zich tegen de tewerk stelling van buitenlanders. Verder is voortgezette mechanisatie van het mijnbedrijf nodig, alsmède het tegen gaan van brandstoffenverspilling in fabrie ken en woningen. Zelfs bij de socialisten stond ondanks hun straffe economische regiem de vrijwil lige meewerking van de industrie voorop. Het zou de merkwaardigste paradox zijn, als de conservatieven, die geloven in het individuele initiatief, gedwongen zouden worden het economische leven nog straffer dan hün tegenstanders van bovenaf te di rigeren, om de arbeiders daar te krijgen, waar zij het meest nodig zijn, en om de productie te richten op de juiste afzetge bieden. Het eerste doel van de regering is echter een nieuw industrieel klimaat te scheppen, waarin alles beter zal kunnen functioneren. Op het ogenblik zijn de com plicaties waarvoor Engeland staat voor niemand te overzien. De vier regeringen, die voornemens zijn een commando voor het Midden-Oosten in te stellen, namelijk Engeland, Frankrijk, Turkije en de Verenigde Staten, zullen het komende week-einde in een officiële ver klaring hun bedoeling om, ondanks Egyp- tes weigering, door te gaan met hun plan nen, bekendmaken. De verklaring is besproken door de dele gaties die nu in Parijs zijn voor de Alge mene Vergadering van de U.N.O. Engeland, Frankrijk, Amerika en Turkije hebben Vrijdag de regeringen van het Midden-Oosten, Israel en Egypte inbegre pen, er van op de hoogte gesteld, dat zij voort zullen gaan met de instelling van een gezamenlijk commando in het Midden- Oosten. Aanvankelijk was overwogen er een zeven-mogendhedenverklaring van te ma ken (tezamen met Zuid-Afrika, Nieuw Zeeland en Australië, doch tenslotte is be sloten dat slechts de vier mogendheden het plan aan de betrokken regeringen zouden overhandigen. Vertegenwoordigers van de zeven lan den van de Arabische Liga zullen wellicht Zaterdagavond te Parijs eveneens een ge meenschappelijke verklaring uitgeven over de Westerse voorstellen voor een verdedi gingsorganisatie van het Midden-Oosten, zo verklaarde Vrijdagavond een Egypti sche woordvoerder. De Syrische regering is heden afgetre den naar aanleiding van een verschil van mening in het kabinet over de houding die Syrië tegenover de voorgestelde defensie organisatie voor het Midden-Oosten moet aannemen. Christian Morgenstern: Lach en glimlach zijn poort en deur, waardoor veel goeds in de mensen kan binnenglijden. Met een rijdend postkantoor zal de stichting Voor het Kind" ook dit jaar weer, en wel van 12 November tot en met 29 December, een rondreis door Nederland maken om de verkoop van kinderpostzegels te stimuleren. Correspondentie en aangetekende stukken die met kinderpostzegels gefrankeerd zijn, worden daar van een bijzonder stempel voorzien. Het postkantoor dat het gehele land zal afreizen. Dezelfde orde met de rang van comman deur werd verleend aan majoor C. C. Geertsema, majoor G. Sonderman en ka pitein D. A. F. Eibers, leden van Prins Bernhards gevolg BONN (Reuter). Kanselier Adenauer, die tevens minister van Buitenlandse Zaken is, heeft een uitnodiging van de drie Wes telijke geallieerden aanvaard, om 22 No vember te Parijs een bespreking te komen voeren met de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en Ame rika. Men zou dan spreken over de laatste phasen van de inschakeling van West-Duits- land bij West-Europa, zoals voorzien op de conferentie te Washington van September. Volgens de correspondent van A.N.P. wordt de op 22 November te houden confe rentie in Bonn gezien als een nieuwe poging der geallieerden om met de bondsrepubliek overeenstemming te verkrijgen over de Vrijdagmiddag heeft de Koningin op Soestdijk de tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana" officieel geopend. Deze reizende tentoonstelling, die georganiseerd is door en geput uit het Koninklijk Huisarchief, is ondergebracht in wagens die het ganse land zullen afreizen. De baten van deze expositie zullen ten goede komen aan het Koningin Juliana- en Prins Bernhardfonds. Links Prinses Margriet, rechts Koningin Juliana, terwijl zij in een der wagens de geëxposeerde voorwerpen bezichtigen. vervanging van het bezettingsstatuut door een stelsel van tweezijdige verdragen. Na dat de Westelijke ministers in September in Washington hadden besloten de bonds republiek een grotere mate van souvereini- teit te geven en haar sterker in de gemeen schappelijke inspanningen van het Westen te betrekken, hebben de Hoge Commissie en dr. Adenauer in acht conferenties geen kans gezien een volledige principiële over eenstemming te bereiken over de vorm, waarin de nieuwe verhouding tussen de geallieerden en de Bondsrepubliek zou worden gegoten. Een der punten, waarover men het in Bonn niet eens is kunnen worden, is de be perking der Duitse souvereiniteit door een door de geallieerden gewenste bepaling, dat zij in noodgevallen de uitoefening van de souvereine rechten weer zelf ter hand zou den kunnen gaan nemen. Daaraan zou dan wel een intensief beraad met de bonds regering vooraf gaan, doch deze garantie wordt kennelijk van Duitse zijde niet vol doende geacht. In vele Duitse beschouwingen is de trage gang van de in Bonn gevoerde onderhan delingen toegeschreven aan de mogelijk heden tot een bijeenkomst der grote vier, die aan de vooravond van de Parijse con ferentie der UNO werden besproken. Deze mogelijkheden hadden bij vele Duitse poli tici bepaalde bezorgdheid gewekt. Zo kon men de vrees constateren, dat de grote vier wellicht een overeenkomst zouden kunnen treffen, die weliswaar een vereniging van Duitsland zou hebben kunnen brengen, doch die tegelijkertijd het vierzijdige be zettingsregiem van Potsdam zou hebben kunnen herstellen. Hoewel geen enkele uiting van geallieerde zijde in deze richting heeft gewezen en de Amerikanen reeds vroeger „Potsdam" als een stuk uit het ver leden hebben gekenmerkt, had zich hier toch de vrees verbreid, dat de vier bezetters het op kosten van Duitsland eens zouden kunnen worden. Politieke waarnemers zien in de uitnodi ging aan de West-Duitse kanselier naar Parijs te komen een nieuw bewijs voor het vaste voornemen van de geallieerden om ook tegenover het diplomatieke offensief van Moskou ongestoord op de weg van de aansluiting van de bondsrepubliek bij de Westelijke verdedigingsgemeenschap ver der te gaan. Men neemt aan, dat er de Wes telijke ministers veel aan gelegen is nog tijdens de Parijse conferentie der UNO de Russische vertegenwoordigers voor een principiële overeenstemming met dr. Ade nauer te kunnen stellen. Reeds vroeger is er op gewezen, dat het bij de huidige be sprekingen nog slechts gaat om deze prin cipiële overeenstemming en dat het uitwer ken en afsluiten van het gehele verdrag stelsel nog aanzienlijk langere tijd zal vergen. LONDEN, 9 November (Reuter) Het Tsjechoslowaakse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Vrijdag in een officiële, door radio-Praag omgeroepen verklaring de berichten, dat een employé van de Tsjechoslowaakse legatie in Den naag, dr. Oldrich Neumann, betrokken zou zijn ge weest in spionnage-acties in Nederland en België, een „volledig verzinsel" genoemd. In de verklaring wordt gezegd: „Neder landse en Belgische bladen voeren een las tercampagne tegen Tsjechoslowakije en pu bliceren volledige verzinsels, welke iedere grond missen en waarin zij beschuldigingen uiten betreffende spionnage in Nederland". „Naar verluidt heeft de Nederlandse regering op 29 October een verklaring uit gegeven, waarin zij Tsjechoslowakije aan valt. -Hoewel een aantal dagen verlopen zijn sinds de eerste aanvallen op Tsjecho slowakije door de dagbladen en periodie ken, heeft de Tsjechoslowaakse regering tot dusver nog geen officiële mededeling ontvangen". (Van officiële zijde verneemt het ANP, dat de Nederlandse regering zich inder daad niet over deze kwestie met de Tsje choslowaakse regering in verbinding heeft gesteld). „Het ministerie van Buitenlandse Zaken van de Tsjechoslowaakse republiek is van oordeel, dat de betrokken autoriteiten on zuivere doeleinden nastreven, en verklaart, dat de bewering van Nederlandse en Bel gische bladen, dat dr. Oldrich Neumann een bijzondere missie had, een volkomen verzinsel is". „De bovengenoemde employé van de economische en financiële afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken werd naar de Tsjechoslowaakse legatie in Den Haag gezonden met een zuiver administra tieve en financiële opdracht, zoals dit niet alleen bij het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken, maar ook bij dergelijke ministeries van andere landen gebruikelijk is". PARIJS, (Reuter) Op de tweede dag van het debat in de Algemene Vergadering van de UNO te Parijs heeft een aantal sprekers het ontwapeningsplan van de Wes telijke Grote Drie aangeprezen. De Nieuw- Zeelandse afgevaardigde Doidge, de Cu baan dr. Arango en de Australiër Casey, zagen het voorstel als een oprechte poging om de grote politieke verschillen te over bruggen. Doidge zei: „Laten we werken voor het vreedzaam samenleven, waarover de heer Stikker heeft gesproken, doch laten wij dat doen met een nuchter besef van de werkelijkheid en met grote omzichtigheid". Casey, die de zwakte van de UNO toe schreef aan de politiek van de Sovjet-Unie, vroeg Rusland niet zo ver te gaan, dat het niet meer terug zou kunnen. Joegoslavië heeft de Assemblée inmiddels verzocht het vijandige optreden van de Sovjet-Unie en haar satellieten jegens Joegoslavië te bespreken. Dr. Carias, de Hondurese afgevaardigde deed een beroep op de UNO om Italië als lid toe te laten en het Italiaanse vredesverdrag te herzien. Eveneens werd het woord gevoerd door de directeur van het internationale arbeids bureau, David A. Morse, de directeur van de landbouw- en voedsel-organisatie, Nor- ris E. Dodd, de directeur van de UNESCO, Jaime Torres Bodet en de directeur van de wereld-gezondheidsorganisatie dr. Broek Chisholm. Zij vroegen respectievelijk om meer bescherming der vakbondsrechten, een grotere voedselproductie voor de hongex-enden, intellectuele en morele soli dariteit en meer economische zekerheid in gebieden waar ziektes de bevolking teis teren. PARIJS, 9 November (Reuter). De agendacommissie van de Algemene Verga dering der U.N.O. heeft met zes tegen vier stemmen bij vier onthoudingen besloten de beslissing over de vraag, of de kwestie van de onafhankelijkheid van Marokko op de agenda van de Algemene Vergadering zal worden geplaatst, uit te stellen. De Russische delegatie maakte bezwaar tegen het opnemen op de agenda van het voorstel der Westelijke mogendheden om een neutrale commissie der U.N.O. in te stellen, die tot taak zou krijgen na te gaan of in Duitsland vrije vex-kiezingen kunnen worden gehouden. De agendacommissie gaf evenwel als haar oordeel te kennen dat de Russische bezwaren ongegrond waren, zij nam dit besluit met twaalf tegen twee (Rusland en Polen) stemmen. De Russische vertegenwoordiger Malik zeide dat de U.N.O. de bevoegdheid mist zich met het houden van verkiezingen in Duitsland in te laten. Hij zeide dat het voorstel inbreuk maakt op de rechten der bezettende mogendheden in Duitsland. „Duitsland is geen onbeschaafde kolonie, waar de inwoners alle rechten missen, waar geen politieke pax-tijen bestaan en waar men r.ooit heeft gehoord van verkie zingen voor een volksvertegenwoordiging. Het zou een belediging zijn voor de Duitse natie om haar dezelfde eisen te stellen als gebieden als Tunis of Marokko. West-Duitsland moet een militair gebied worden. Generaal Eisenhower stelt fascis tische generaals als zijn nauwste medewex-- kers aan, hetgeen een schending is van het handvest en in strijd met de eisen van het gezonde verstand. Zij, die het voorstel heb ben ingediend willen het Duitse militaris me doen herleven", aldus Malik. De zitting der agendacommissie werd hierop tot Zaterdag, te 14.30 uur Neder landse tijd, verdaagd. NEW YORK (Reuter). Volgens de „New York Times" is Fi-ankrijk voor nemens zijn invoer te beperken om het hoofd te bieden aan een crisis, die be schouwd wordt als de ergste sedert 1947, toen Amerika noodhulp aan dit land ver strekte. Naar verhouding zouden de in voer beperkingen van Frankrijk drastischer zijn dan die, welke Engeland onlangs heeft ingesteld. AANVANKELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk dicht bewolkt met regen later plaatselijk opklaringen en enkele verspreide buien. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk Oostelijk, later Zuidelijk. Weinig verandering in tem peratuur. 11 November Zon op 7.51 uur, onder 16.56 uur. Maan op 15.38 uur, onder 5.21 uur. 12 November Zon op 7-53 uur, onder 16.55 uur. Maan op 15.53 uur, onder 6.40 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 10 November Hoog water: 0-59 en 13.23 uur. Laag water: 9.05 en 21.17 uur. Zondag 11 November Hoog water: 1.49 en 14.09 uur. Laag water: 9.52 en 22.06 uur. Maandag 12 November Hoog water: 2.30 en 14.46 uur. Laag water: 10.34 en 22.48 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1