Witte paters met Pinksteren in Santpoort Groentjes Zeven eeuwen scheepvaart in Haarlem „RECORD 5 Een kans Scheepvaart matrassen ZATERDAG 10 NOVEMBER 1951 MAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In 1253 had een gebeurtenis plaats, die veel invloed heeft gehad op de ontwikkeling en de groei van Haarlem. Wij bedoelen het besluit van Graaf Willem II om een door gang de eerste sluis! te laten maken in de dam, die het Spaarne afsloot van het IJ. Daardoor werd het mogelijk dat sche pen uit Amsterdam (en zelfs uit andere landen via de Zuiderzee) naar Haarlem kwamen. Omgekeerd natuurlijk ook. Het Spaarne stond in verbinding met het Haarlemmermeer, zodat de sluis in Spaarn- dam een omsluiting van een zeer groot ge bied betekende. Over twee jaar herdenken wij dus het feit dat Haarlem zeven eeuwen geleden werd opgenomen in het scheepvaartverkeer. Het kan niet ontkend worden dat het scheepvaartverkeer, vergeleken bij zijn bloei-periode, in betekenis is verminderd. Een eeuw geleden begon eerst de trein een deel van het vervoer op te eisen en nu worden er misschien nog meer goederen per trein dan per schip vervoerd. In de laatste kwarteeuw is er bovendien nog de concurrentie van de vrachtauto bij geko men! Wij herinneren ons de tijd dat Haarlem omstreeks 1900 een „vloot" van meer dan 100 stoom- en motorboten had, die geregel de diensten onderhielden op Amsterdam, Utrecht, Gouda, Leiden en Rotterdam, en daardoor aan het Spaarne een grote leven digheid gaven. Bijgaande foto brengt een drukte uit die tijd in beeld. Maar al is de omvang van de scheep vaart dan ook verminderd, nog altijd is zij van belang. In 1950 kwamen in Haarlem 5089 schepen om te laden of te lossen, ter wijl er bovendien nog 12321 schepen door het Spaarne voeren, zonder hier aan te leggen. Voor de industrie zijn goede water wegen onontbeerlijk. De gemeente Haarlem liet in de Waarder- polder, bij het Noorder Buiten Spaarne, een haven graven en maakte daarbij ter reinen voor de industrie in orde. Juist enige tijd geleden is besloten een krachtige propaganda te maken voor vestiging van nieuwe industrieën op dit terrein, want Haarlem meent aanspraak te kunnen ma ken op zijn aandeel in de industrialisatie. Waar lag de dam in het Spaarne? De historici zijn het niet eens over de vraag waar de dam in het Spaarne was. Er zijn er die aannemen dat hij tegenover de Damstraat, dus in de stad Haarlem, ge vonden werd. De naam Damstraat wijst er inderdaad op, dat op die hoogte eertijds een dam in het Spaarne geweest is. Maar mr. S. J. Fockema Andreae, archivaris van het Hoogheemraadschap „Rijnland", is overtuigd dat de dam ter hoogte van het later ontstane Spaarndam whs. De moeilijkheid is dat het charter van Willem II van 1253 alleen spreekt van een „Spaarnedam", zonder aan te geven waar die gezocht moest worden. Onzekerheden ontstaan bovendien doordat in een docu ment van 1285 gewag gemaakt wordt van de omstandigheid dat het Spaarne nog in Zoals in nevenstaand artikel wordt uit eengezet zal het in 1953 zevenhonderd jaar geleden zijn, dat Haarlem een ver binding met Amsterdam en daardoor ook met de zee kreeg. Een feit dat in de loop der eeuwen in niet geringe mate bij droeg tot de bloei van de stad. Wat ligt er nu meer voor de hand dan dat „Haarlems Bloei" profiteert van de grote toeloop van de Flora, die in dat zelfde jaar wordt gehouden, door ter gelegenheid van dit zevenhonderdjarige jubilé een tentoonstelling te organiseren, die op attractieve wijze de aandacht der vreemdelingen vestigt op de ontwikke ling van de Spaarnestad, en in het bij zonder op de mogelijkheden die er voor het bedrijfsleven liggen. Maar Wil men deze kans niet verzuimen, dan moet men ook nu reeds met de or ganisatie van de feestelijkheden begin nen en niet wachten tot een paar maan den voor het seizoen, zoals bij de Bloe- menweken gebruikelijk is. Tenslotte merken wij nog op wellicht overbodig dat het dan ook jubilerende Spaarndam een zeer pittoresk centrum van een deel der festiviteiten inzon derheid op watersportgebied vormt, waarvan de charme niet zal nalaten heel wat toeristen te bekoren. verbinding stond met de wilde zee. Aan hangers van de theorie, dat de dam tegen over de Damstraat in Haarlem lag, voeren dit als een doorslaand bewijs aan. Maar de tegenstanders voelen zich daardoor niet schaakmat gezet, want er wordt in oude stukken gewag gemaakt van enkele door braken van de Spaarnedam tussen 1253 en 1285, waaruit zij concluderen dat het Spaarne toen opnieuw in gemeenschap ge komen was met het IJ en de zee. Maar hoe het zij, of de Spaarne-dam bij de Damstraat in Haarlem of bij het tegen woordige Spaarndam geweest is, het feit dat Haarlem in 1953 zeven eeuwen geleden in het scheepvaartverkeer werd opgeno men, staat vast. Wij tekenen hierbij aan dat de scheep vaartweg HaarlemAmsterdam aanvan kelijk alleen via het IJ ging. De Amster damse trekvaart is pas in 1656 gegraven. Bovendien konden de schepen ook na 1656 niet van Haarlem in Amsterdam, of van Amsterdam in Haarlem komen, want in Halfweg was een dam, zodat de goederen daar overgeladen moesten worden. Haarlem heeft altijd een droom gehad eens zeehaven te worden. Daarom werd in de loop der eeuwen door het stadsbestuur steeds geijverd voor een grote doorvaart door de sluizen in Spaarndam. Het bleef evenwel bij kleine zeeschepen. Maar ook nu is die illusie nog niet opgegeven. De capaciteit der sluizen is ook zo, dat de mogelijkheid inderdaad aanwezig is dat kleine zeeschepen in Haarlem komen. BOUWPATER J. VAN DER POL WOONT AL MEER DAN TWEE JAAR in het koetshuis van het voormalige landgoed „Spaarnberg" in de Wüstelaan te Sant poort. Slechts hier en daar langs de met onkruid overwoekerde oprijlaan liggen nog enkele resten van deze trotse villa, die kortelings de laatste muffe adem uit de voor deur blies. Niet ver van deze plaats is een gebouwencomplex verrezen, dat mettertijd een klein seminarie van de Sint Charlesstichting der Witte Paters van Kardinaal Lavigerie wordt. Pater-econoom Van der Pol heeft de leiding van en het toezicht op de bouw van het seminarie, dat, eventuele stagnaties voorbehouden, tegen Pinksteren de eerste aspirant-missionarissen zal herbergen. Het Lavigerie-College te Santpoort wordt gebouwd, omdat sinds jaren het aantal stu denten niet meer kan worden onder gebracht in de daartoe bestemde internaten. In het begin zullen alleen de drie hoogste van de zes klassen in het missie-college te Santpoort komen, hetgeen neerkomt op ongeveer honderddertig jongelui. Deze gaan, als zij hun studie voltooid hebben, naar de missie-gebieden in Noord-Oost en Centraal-Afrika. Pater Van der Pol, in het sneeuwwitte kleed en op het hoofd een rode fez, zuchtte eens en glimlachte: „Ik wou, dat ik maar in donker Afrika zat. Dat is altijd mijn ideaal geweest. Ik zit hier nu al meer dan twee jaar en uit de grond van mijn hart wens ik, dat de overste mij niet aanstelt als econoom van het nieuwe missie-huis. Hoe het komt dat ik hier al zo lang verblijf? Ach, de voorbereidingen vergden nogal wat tijd en dan kwamen er de verscheidene onvoorziene stagnaties bij. U kunt wel nagaan; de eerste heipaal werd pas op 6 Februari in de. grond geramd. Het gaat nu hard, want de kap zit er op. Maar het zal zeker nog wel een maand of vijf, zes duren voor wij kunnen zeggen: het is gebeurd. Het huis is op de groei gebouwd en het is daarbij geheel afwijkend van de normale conventionele bouw en indeling, Samen met de architect Holt uit Haarlem hebben wij gepast en gemeten en alles nog eens door elkaar gegooid, tot wij uiteinde lijk konden zeggen: ja, dit is het! Het com plex bestaat uit een hoofdgebouw van on geveer vierenvijftig meter lengte, een schoolgebouw met speelzaal en toneel ruimte, en een kapel met sacristie. Het grote voordeel bij een dergelijke bouw en indeling is, dat de jongens zich nooit ver hoeven te verplaatsen om in een ander deel van het huis te komen." Pater Van der Pol stond op, wierp met «en sierlijke zwaai een witte cape over zijn brede schouders en ging ons voor naar het in aanbouw zijnde huis. Half verborgen tussen de talrijke hoge beuken staat het enorme complex want imposant is het ongetwijfeld. De onderscheiden delen zijn in strakke lijnen opgetrokken uit rode bak stenen. Met kwieke sprongen ging onze nog jeugdige gids een betonnen trap op en maakte van zijn handen een megaphoon vanwege het geluid van hamers en beitels. Op de vierenvijftig meter lange slaapzaal van de studenten konden wij ons gelukkig op de gewone wijze verstaanbaar maken. „Alles is licht en luchtig in dit gebouw". Pater Van der Pol moest onwillekeurig lachen na deze woorden, want de regen stroomde ongehinderd door de nog niet ge- glaasde openingen in het puntige dak. In het gehele gebouw is een overvloed van daglicht wegens het grote aantal stalen ramen. Om in het kort even de indeling te vertellen; de kelders dienen voor opslagruimte en de verwarmings installatie. Gelijkvloers komen onder meer de keuken, refter en spreekkamertjes; op de eerste verdieping de slaapgelegenheden voor de paters, het ziekenzaaltje en het studeervertrek en dan op de bovenste ver dieping de studentenslaapzaal. Voor de huishouding komen er zeven zusters uit Italië. Zij zijn van de orde der Sancta Familia. Hét is de eerste keer in de geschiedenis, dat leden van de^e orde in Nederland zullen werken." Pater Van der Pol liep in v}ot tempo de verschillende delen langs en toen wij weer voor het koetshuis stonden verklaarde onze gids nogmaals het liefste zo vlug mogelijk naar Afrika te vertrekken. „Niet, dat ik het hier zo vervelend vind, maar wij missie-paters horen nu eenmaal tussen de zwartjes en onder een hete zon! UMPW a aAimriifii*"*1 n ELKADv/nNimzn i cri dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Abbedijk, 8 te Houston. Arendsdijk, 8 te Rio de Janeiro. Arendskerk, 9 Manilla verwacht. Agamemnon, 10 Paramaribo verwacht. Alhena, 8 van Rotterdam naar Hamburg. Aludra, 8 van Rotterdam naar Hamptonroads Amstelstad, 11 van Philadelphia te R'dam verw. Aalsum, pass. 9 San Miguel Azoren. Alcyone pass. 9 Finisterre n. Emden. Almdijk, 10 Le Havre verwacht. Amstelstad pass. 9 Ouessant. Aalsdijk, 8 370 m. ZO. Cp. Race n. Le Havre. Albireo, 8 110 m. W. ten Z. Kp. St. Vincent. Alblasserdijk, 8 200 m. ZO. Bermudas. Alchiba, 8 500 m. NW. Cp. Leeuwin. Alkaid, 8 350 m. N.NO. St. Paulsrock. Alphacca, 8 440 m. W. ten Z. Bermudas. Alphard, 8 100 m. W. ten Z. Kp. St. Vincent. Altair, 8 100 m. N. Finisterre n. Las Palmas. Amsteldijk, 8 500 m. NO. Flores n. Antw. Amstelpark, 8 300 m. Z.ZW. Sable eil. Amstelvaart, 8 60 m. ZO. Lands End. Armilla, 8 van Saigon naar Haiphong. Arundo, 8 360 m. ZW. Azoren. Axeldijk, pass. 8 St. Maria. Alnati, 9 te St. Vincent. Arkeldijk, 9 te Antwerpen. Algenib, 11 v. Paranagua te Rio de Janeiro verwacht. Aardijk, 9 van Norfolk te New York. Almkerk, 9 te Cadiz. Alpherat, 12 van Montreal te Rotterdam verw. Andijk, 9 te Antwerpen. Baarn, 8 van Paita naar Cristobal. Bingtan, 6 te Seatlle. Boskoop, 8 van Curasao naar Cludad Trujillo. Bennekom, 9 van Amsterdam naar Hamburg. Borneo, 8 van Amsterdam naar Oslo. Bali, pass. 8 Cp. de Gata n. Halifax. Blommersdijk, 8 450 m. ZW. Lands End. Blijdendijk, 8 300 m. ZO. Cp. Race. Bonaire, 8 110 m. W. ten Z. Finisterre. Blitar, 9 11 u. te Aden. Ceram, 8 van Bombay naar Madras. Congostroom, 9 v. Takoradi n. Monrovia. Caltex Leiden, pass. 8 Algiers. Caltex Pernis, pass. 8 Kp. Bougaroni. Chama, 11 Karachi verwacht. Cottica, 8 730 m. NO. ten O. Barbados. Castor, 7 van Pto Plata naar Philadelphia. Clio, 6 van Cristobal n. Pto Cabello. Celebes, 10 Singapore verwacht. Clavella, 9 van Geraldton n. Pladju. Corilla, 9 van Heysham naar Curacao. Coryda, pas. 9 Ouessant. Delfland, 8 van Buenos Aires te Amsterdam. Drente, 8 van Menado naar Makassar. Danae, 8 van Amsterdam naar Lissabon. Douro, 9 van Rotterdam naar Bilbao. Duivendrecht, 8 170 m. O. St. Catarina eil. Dalerdijk, 9 te Seatlle. Eemdijk, 9 Houston verwacht. Enggano, 9 van Rotterdam te Chitagong. Erinna, 8 ten anker Miri. Esso Den Haag, 8 450 m. Z.ZW. St. Maria. Esso Rotterdam, 8 300 m. W. Flores. Etrema, 8 600 m. NO. Sombrero. Elmina, 9 te Freetown. Farmsum, 8 450 m. Z. ten W. Cp. Race. Gouwe, 8 van Haukipudas naar Rotterdam. Gaasterkerk, 9 van Mombassa. Grootekerk, 7 te Mombassa. Graveland, 8 150 m. Z. Fernando Noronha. Garoet, 8 200 m. W. Minicoy n. Djeddah. Gadila. 7 van Singapore te Sydney. Gooiland, 9 van Itajai naar Paranagua. Hersilia, 8 van Hamburg naar Antwerpen. Hydra, 9 van Trinidad naar Laguaira. Hecuba, 9 Laguaira verwacht. Haarlem, 8 330 m. N. Flores. Hector, 8 van Patras naar Algiers. Hera, 8 170 m. NW. Finisterre. •Hestia, 8 430 m. ZW. Scilly's. Heemskerk, 8 280 m. W.ZW. Cocos eil. Hermes, 9 te Port au Prince. Hoogkerk, 9 van Colombo naar Aden. Heelsum, 10 van Houston te Rotterdam. Helena, 11 Callao verwacht. Iris, 9 van Amsterdam naar Gothenburg. Japara (KRL), 5 8 u. te Padang. Jagersfontein, 8 350 m. NO. St Helena. Japara (KPM), 8 van Cheribon naar Semarang Java, 8 300 m. O.ZO. Minicoy. Kota Baroe, 9 te Tj. Priok. Kedoe, pass. 9 6 u. Pantellaria. Karsik, 8 van Banggai te Tongke. Kota Inten, 8 270 m. NW. Azoren. Kota Agoeng, 10 Singapore verwacht. Langkoeas, 7 van Belawan naar Malakka. Lemsterkerk, 9 van Londen te Rotterdam. Lindekerk, 9 Bahrein verwacht. Luna, 9 van Bremen te Amsterdam. Luterkerk, 9 te Genua. Leerdam, 9 te Antwerpen. Lissekerk, 10 te Basrah. Laertes, 9 te Soerabaja. Laurenskerk, 10 Morphoebaal Cyprus verw. Leopoldskerk, vertr. 10 v. Khorramshar. Lieve Vrouwekerk, pass. 9 Suez naar Aden. Lombok, 8 van Calcutta n. Tj. Priok. Maaskerk, 8 van Monrovia n. Takoradi. Mirza, 8 van Suez. Macuba, 9 van Menaelahmadi naar Suez. Maas, pass. 8 Lissabon. Malvina, 8 330 m. W. Flores. Macoma, 8 100 m. ZO. Ras al Hadd. Muiderkerk, 8 150 m. O.ZO. Madras n. Aden. Manperan, 9 van Balikpapan. Mapia, 10 te Marseille. Melampus, 7 te Port Soedan. Nigerstroom, 8 rede Lagos. Nestor, 9 van Levant te Amsterdam. Noordam, 8 440 m. O. ten Z. Cp. Race. Noordwijk, 9 v. Civita Vecchia te Casablanca. Oranjestad, 8 van Madeira n. Laguaira. Overijsel, 8 van Rotterdam te Bremen. Orion, 10 v. Levant te Amsterdam. Oranje, 9 van Colombo n. Belawan. Prins Alexander, 6 van Montreal n. Hamburg. Prins Frederik Hendrik, 6 te Montreal. Prins Maurits, 3 van Montreal naar Le Havre. Prins Frederik Willem, 8 bij Kingston. Polydorus, 9 van Singapore n. Port Swettenham Plancius, 8 van Makassar naar Buleleng. Prins Joh. W. Friso, vertr. 10 v. Roterdam n. Hamburg. Prins Willem II, vertr. 10 van Rotterdam naar Philadelphia. Prins Willem III, vertr. 10 van Rotterdam naar Montreal. Phrontis, 8 van Liverpool te La Buan. Rondo, 8 van Tj. Priok naar Semarang. Radja, 9 van Suez naar Aden. Rijnland, 8 200 m. NO. Bahia. Rijndam, 10 Le Havre te Southampton verw. Roepat, 9 van New Orleans te Newport News. Saroena, 8 van Singapore naar Pladju. Salland, 8 v. Buenos Aires te Amsterdam. Sibajak, 9 te Tj. Priok van Rotterdam. Sommelsdijk, 8 te Havanna. Stad Alkmaar, 12 v. New Orleans te Rotterdam verwacht. Stad Maastricht 8v. Rotterdam te Spezia. Stad Schiedam 12 te Vlaardingen verwacht. Singkep, 8 van Aden naar Belawan. Stad Haarlem, 9 van Spezia naar Gibraltar. Sunetta, 8 360 m. NO. Guadeloupe. Sarpedon, 8 van Maracaibo n. Philadelphia. Scherpendrecht, pass. 8 Algiers. Sliedrecht, 8 100 m. NO. ten O. Port Sudan. Samarinda, 9 8 u. van Port Said. Schie, 10 van Rotterdam naar Bremen. Slamat, 10 van Cebu naar Miri. Stad Breda, 12 te IJmuiden verwacht. Salatiga, 10 East London verwacht. Soestdijk, 10 Soerabaja verwacht. Straat Malakka, 7 te Yokohama. Tamo, 8 van Necochea. Tjipanas, 9 te Rio Grande do Sul. Tomori, 9 van Madras. Tankhaven II, 7 v. Tj. Uban n. Sungeigerong. Tibia, 8 1080 m. NO. Barbados. Tjikampek, 8 te Tj. Priok. Tawali, 8 in Golf van Oman n. Karachi. Telamon, 6 v. Maracaibo te Philadelphia. Tjiluwah, vertr. 10 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Teiresias, 9 van Soerabaja n. Semarang. Ternate, pass. 9 Ouessant n. Antwerpen. Tjibesar, 9 van Singapore n. Mombassa. Tjisadane, 9 van Kaapstad n. Buenos Aires. Tjimenteng, 6 te San Francisco. Tosari, 7 v. Rotterdam te Houston. Veendam, 8 van Rotterdam te Baltimore. Volendam, 9 500 m. W. ten N. Scilly's. Woensdrecht, 18 v. Pta Cardon te R'dam verw. Waterman, 8 te Rotterdam van Amsterdam. Weltevreden, pass. 8 Penang. Westerdam, 8 300 m. Z. ten O. Cp. Race. Westland, pass. 8 Kaap Verd. eil. Willemstad, 7 250 m. NO. Barbados. Willem Ruys, 10 v. Tj. Priok te Rotterdam. Willem Barendsz, 10 v. Amsterdam te Kaap stad verwacht. Winsum, 9 van Sfax naar Amsterdam. IJsel, 10 bij Gibraltar verwacht v. Adam. Zuiderkruis. 8 van Tj. te Amsterdam. Zeeland (SSM), 9 van Le Havre n. Setubal. Zijpenberg, 9 v. Casablanca n. Vlaardingen. Zaan, 10 v. Zaandam n. Schiedam te R'dam. Schepen met passagiers en repatriërenden Aldabi, verm. 16 v. Buenos Aires n. Rotterdam Alhena, verm. 20 v. Rotterdam n. Buenos Aires Alnati, Buenos Aires n. Rotterdam 17 Antw. verwacht. Bonaire, 19 Barbados verwacht. Cottica, 15 pta del Gada verwacht. Groote Beer, Amsterdam verbouwen. Indrapoera. 14 Aden verwacht. Joh. v. Oldenbarnevelt, Amsterdam Survey. Nieuw Amsterdam Rotterdam Survey. Noordam, 12 v. R'dam te New York verw. Oranje, 12 rede Belawan verwacht. Oranjestad, 16 Laguaira verwacht. Rijndam, 10 La Hevre te Southampton verw. Sibajak, 11 te Semarang en 12 Soerabaja verw. Volendam, 13 R'dam verwacht v. Halifax. Waterman, 13 v. Baltimore te R'dam verw. Willem Ruys, 10 v. Tj. Priok te Rotterdam. Willemstad, 15 Madeira verwacht. Zuiderkruis, verm. 17 v. Amsterdam naar Las Palmas en Kaapstad. Lessen LES AAN HUIS. Patroon tekenen, naaien, handwer ken, modetekenen door ged. lerares. Ook voor opleiding voor costum., coupeuse, le rares. Br. no. G1942. GRONDIG KNIPPEN LEREN, Erkama, Gr. Hout straat 3rd. Elke dag inschr. voor de nieuwe cursus op alle instr. Gratis prosp. Guitaren voor 1 p. w. Accordeons 2.50 p. w. uw eigendom. MU ZIEKSCHOOL ZWAAG, Kruisstraat 17rd. Tel. 21679. Pop. pract.lessen in MO TORKENNIS (auto, brom fiets, motoren, e.a.) d. ged. gepens. werktuig. Br. G1974 AUTO- en MOTORRIJ LES. Keyzer's rijschool- Autoclubles 3.50 per uur. Motor 45 p. cursus. Raaks no. 1, Haarlem. Huish. personeel gevr. NET MEISJE gevr. voor dag of dag en nacht, kunn. koken, in gezin met 1 kind. Goed loon. Mevr. Christmann, Teunisbloemlaan 26, Bentveld Telef. 26137. ZELFST. DAGMEISJE in gez. met kind., volle kost, huis. verk. Zwart, Spaarne no. 96. MEISJE GEVR. van 8.30— 3 uur. Westerhoutpark 10. Gevr. te Aerd. v. spoed, indiensttred. HUISHOUD STER-KOOKSTER in gez. m. 5 k. van 18—3 j. om met verdere hulp de huish. te be sturen, v. g. g. v. Tevens ge vraagd keurig wat ouder meisje v. hulp bij kinderen, goed kunn. naaien en verst, v. g. g. v. Brieven G 1865. Gezond eerlijk MEISJE 18 j., die zelfst. kan wer ken. in gez. v. 3 pers. en een baby. Bispincklaan 28, BI - daal. Tel. 22124. Mevr. Bierens de Haan, Koninginneduinweg 6, Bloe- mendaal, vr. voor 1 Dec. een BESCHAAFD MEISJE voor d. en n., v.g.g.v., zelfst. kun nende werk. en koken. Tel. no. 22201. Gevr. fl. zelfst. DIENST BODE in gezin m. 3 kind., v.g.g.v. Maasstr. 16, H'stede Tel. 38732. Baronesse thoe Schwart- zenberg zoekt per 1 Jan. in haar nieuwbouw huisje te Heemstede, interne DIENST BODE. Enige ervaring met. kinderen (3 en 5 j.) gewenst Br. no. G1885. Gevr. Tollenslaan 2 te A'hout, per 15 Nov. of 1 Dec. MEISJE v. d. en n. Zich aan te melden 's av. tuséen 7-8 u. Tel. 27205. Gevr. flink DAGMEISJE niet ben. 18 jaar. Bekend met koken. Aanm. 's avonds Van Eedenstraat 4. NET MEISJE gevr. v. 9-5 Zelfst. kunn. werken. Aanm. 's av. na 8 u. Distellaan 26, Aerdenhout. Voor spoedige indiensttr. gevr. HULP IN DE HUISH. kunn. koken. Br. no. G1943 Gevr. WERKSTER 1 och tend p. week. Bkh. Eureka, Kruisweg 13. Gevr. WERKSTER voor Donderd. en Zaterd.ochtend Aanm. 's avonds: Essenlaan 19, Bloemendaal. Bedrijfspers. gevr. Voor onm. indiensttred. LOOPJONGEN (15 a 16 j.) Crum's Bloemenmag. Tem peliersstraat 56. Gevr. le KAPSTER voor enkele dagen p. w. Zelfst. kunn. wenken. Bij gebleken geschiktheid buitengewone vooruitz. Br. no. G1888. Huish. Pers. aangeb. Net Groninger MEISJE, 37 j., zoekt met 1 Jan. be trekking voor dag en nacht, ook wel als huishoudster. Brieven G 2034. NET MEISJE, 18 j., b. z. a. in Chr. gezin, N.H., voor d. en n., met huis. verk. Brie ven G 2033. DAME-HUISHOUDSTER, met z. v. 10 j., z. z. g. gepl. bij dame, heer of klein gezin. Brieven G 2019. VERSTELNAAISTER b. z. aan. Brieven G 1999. B.z.a. j. WERKSTER Di. en Dond. 80 ct.p.u. Br.G1947 B.z.a. HULP I. D. HUISH. m. leeft., van 9-4 met w. maaltijd. Br. no. G1993. Bekw. NAAISTER vr. nieuw- en veranderw. Br. no. G1990. Bedrijfspers. aangeb. NET MEISJE, 19 j., biedt z. aan voor in de winkel, liefst manufacturenzaak. Br. G 2035. Meisje, 15 j., zoekt WIN- KELWERK of iets derg. v. de Zaterdag. Br. no. G1948. Moeilijkheden met uw ADMINISTRATIE of belas tingzaken? Bel op 11677 en het komt in orde. NET PERSOON zoekt bijverd., midd. of avond, onversch. wat. Br. G1889. Huizen gevraagd Te koop gevr. HUIS, geh. of ged. leeg. Brieven G 2020. BELEGGINGSHUIZEN te koop gevr. Aanm. v. d. Schaar en Visser. N.Z.Voor- burgwal 346, Amsterdam. Tel. 34887—30353. Huizen aangeboden Te koop VRIJ HUIS, Leid- se kwart., geh. ontruimd, bij D. J. van Rijn, Zaanenlaan 31. Telef. 23776. TjE KOOP HUIS met vrij komende bovenverd., 5 k-, zolder, douche. Centr. stad., goede st., geen overburen. Brieven G 2021. Te koop te Bloemendaal een moderne MIDDENST.- WONING, bev. 6 kamers, badk., zolder, enz. Br. G1892 Kamers gevraagd WIE HELPT JONGELUI die graag willen trouwen aan woongelegenh. Br. G 2037. Bej. echtp. zonder kind., zoekt ONGEM. KAMER met gebr. v. keuk. Spoed. Brie ven G 2022. Wed., plm. 60 j., zoekt VR. KAMER met water, in Hrl. of H.stede. Brieven G 2015. GEM. KAM. in Haarl. door echtp. met docht. v. 9 jaar. Brieven G 2008. Heer op leeftijd, P.G., zoekt INWONING in be schaafde omg. te Heemstede Brengt eigen meubelen mee. Br. no. G1949. Nette jongem., b.b.h.h., z. gemeub. ZIT-SL.KAMER z. pension. Br. no. G1976. Vrij gest. BENEDEN GEDEELTE gez. in Haar lem of omstr., minstens 3 kam. en keuken. Br. G1893. Rustig echtpaar z.k. zoekt 1 of 2 ongem. of gest. KA MERS met vrije keuken, al lebei b.b.h.h. Ook H'stede. Br. no. G1994. Kamers aangeboden WOONPROBLEEM opge lost. Zit- en 2 sl. kam. met w. m. of pens. voor jonggeh. of verlofg. Tel. 27362 of brie ven G 2009. SLAAPKAMERS met of z. kost. Brieven G 2004. In rustig gez. omg. Hout plein ged. gem. gr. ZIT- SLAAPKAMER m. warme maalt, 90 p. maand. Tel. aanwezig. Br. no. G1951. Bij Plein gem. ZIT-SL. KAMER m. gas.keukengebr. event, w. maalt. v. besch. echtp. 85 p. m. of 160. Br. no. G1952. 1 Dec. H'stede aan echtp. midd. leeft. gem. SUITE, parterre, vrije keuken en W.C., bij dame all., nette st. Direct aan bushalte. Br. no. G1894. Fraai gemeubileerde 1ste ETAGE te huur voor twee dames of echtp. van midd. leeft., op pr. st. Tegen 115 p. mnd. Omg. Hout. Br. no. G1977. ZIT-SLAAPKAMERTJE part. Heemstede. Br. G1972 Gemeubil. ZIT- en SL.- KAMERS aangeb. Telef. aanw. voor heren of dames b.b.h.h. Br. no. G1978. Centrum Heemst, gezell. gestoff. ZIT-SLAAPK. met prima pension, als alleen in wonend. Br. no. G1950. Woningruil A.'D AM-ZUID. Aangeb. vrij ben.h., kamer en suite, 2 slaapk., badk. met toilet, keuk. met w. w., mooie tuin met schuurtje; gevr. vrij huis omg. Haarl., O-veen, A.hout, BI.daal of Zandv. Br. G 2061. Gevr. RUIME WONING Haarlem of omg. (liefst duin streek). Aangeb. in Rotterd., Den Haag, Hoorn, Assen, Sneek of Drachten (en event, and. pl.) Brieven G 2010. SPOED! Aangeb. A'dam Bilderdijkkade, ben.h., 2 k. en suite, 2 kl. sl.k., keuken, tuin, 37.70 p. m. Gevr. nieuw of goed onderh. huis in Haarlem-Z. of H'stede, 4 a 5 kam. Br. no. 158.055, Bolrek, Kon.plein 1, A'dam. Welk kl. gezin wil ver huizen van Haarlem naar ROTTERDAM? Aangeb. vierkamer flat met badk., keuken. Ruim uitzicht. Br. no. G1955. WONINGRUIL: aangeb. aardige vr. woning met tuin en achterom. Huur 4.85 p. w. Assumburgstraat 26, Be verwijk. Gevr. vrije woning Haarlem of omg. Huur tot 7.per week. Aangeb. HUIS Amster dam-C. met afz. werkplaats. Gevr. Haarlem of randgem. aardig huis met schuurtje en erf. Br. no. G1895. Diversen VERLOREN 18 Oct., van Haarlem n. Driehuis r. hand schoen, geel leer met lams- huid gevoerd. Teg. bel. ter. Hofdijklaan 13, Driehuis. Regentijd - PARAPLUIE- TIJD. Balein stuk of andere rep. Floresstraat 24, Hrl.-N. Telef. 13775. Gevr. voor 14 Nov. des middags v. 35 uur, iemand die POPPENKASTVOOR STELLING kan geven voor kinderen 6—7 j. Barnhorn, Oranjeboomstr. 127, Haarl. VERLOREN: Verpl. in signe, no. 24492. Terug bez. v. Baerlestraat 19. Noord. NAAI- EN STOPWERK gevr., ook gen. 3 ocht. p. w. huish. werk te verr. Brie ven G 2017. BIJVERDIENSTE gevr. d. gepens. Brieven G 2016. LAST VAN MUIZEN? Het enig afdoende middel is een kat. Zw. katje, dol op Felix' Kattenbrood, gratis beschikbaar Kinkerstr. 11. „HET WAPEN VAN HAERLEM", Wagenweg 60. Antiek. Curiosa, Stijlmeubi- lair, Inkoop, Verkoop. RUILT UW OUDE BONT MANTEL IN voor een nieu we. Bonthuis 't Centrum, Utrechtsestraat 134. A'dam. Tel. 39418. bij Frederikspl. BLOEMENVRIENDEN HAAST U! Het is de laatste maand voor het planten van Hyacinten, Tulpen, Narcis sen en div. bolgewassen. Beunder's Tuinbouwinrich ting Kl. Houtstr. 41, Haar lem. Tel. 18920. R.K. wed., 46 j., gr. ver schijning, met 1 dochter, zoekt DAME voor gezell. omg., burger st. Br. G1899. HUWELIJK. Wenst u kennismaking, vriendschap of correspondentie?Wij hel pen u op prettige wijze. Bur „Nederland", Berkenrode straat 40, Haarlem. Kan tooruren 2-5 en 7-9 uur. Tel. 14231. MEVROUW. Juist nu uw bontjas gemoderniseerd of gerepareerd bij een oud en vertrouwd adres. Heeft u soms nog bont? Wij maken en vermaken alles. Brou wersplein 7(zaak).Tel.19240 WINTERTARIEF! Per dag 20. Verhuur nieuwe auto's. De Boer en v. d. Lubbe, Nw. Kerksplein 4. Tel. 16655, bij geen gehoor 23427 ^VOETEN KLINIEK", Gierstraat 10. Tel. 13631. Voor voetbehandeling pedi cure, massage. Ook 's Ma., Wo„ Vr. 's avonds v. 7-10 u. LUXE WAGEN z. chauff. v.a. 15 p. dag. Tel. 15879. Gen. Cronjéstraat 12. WENST U EEN GELUK KIG HUWELIJK? Bem.- khntoor „Metropa", Mid- dell.plein 21a, R'dam. Tel. 50613. Postbus 70. Vele dankbet. Gratis inl. in blan co couvert. WIJ VERVEN al uw le derwaren, leren jassen,leren vesten, schoenen, enz. De lederen kled.service. Spaarn wouderstraat 2. Tel. 20670 en 18266. HOOVER WASMACHI NE verhuur; per morgen, p. middag, per avond; 2 per keer. Tevens verkoop van wasmachines evt. op ter mijnbetaling. Te bevr. C. W. Bosma, Velserstraat 89. Tel. 17294. SAUNA BADEN tegen griep en verkoudh. 4 p.p. Bij meerd. pers. reductie. Massage-afd. aanw. Inst. „Oudshoorn". Santpoorter straat 1 B. Tel. 14681. HEEFT U FEESTJE of partijtje? Verhuren v. ser- viesg., bestek, glasw., pann., bedd., ledik., taf., stoel.,kap- stokk., barkrukk., kienspel, St. Nic.cost. Kloppersingel 147, Tel. 18854. Magaz. Zoe- testraat 18. Tel. 13754. Van SPIRAAL tot TUI- MELBED. ideaal v. kl. be- huisden. Tamarindestraat 6. Tel. 25028. Jonge vrouw, in bez. v. schrijfmachine, vr. TYPE WERK aan huis. Br. G1911. NIEUWE SKODA en FORD. Verhuur z. chauf feur 20 p. dag. Tel. 25660. Bos en Duinlaan 22. BEHANG- en WITWERK gevr. Prijs billijk. Br. G1991 GARDEROBE - FIET SENSTALLING in pacht gevraagd. Br. no. G1979. Te koop gevraagd DUITSE PIANO te koop gevr. Brieven met prijs en merk G 2039. Een Zeiss PRISMA KIJ KER. Brieven G 2024. 2e hands PING-PONG- BLAD. Brieven G 2023. Warme chique 1ste klas WINTERMANTEL m. 46—48. Br. met kleur en prijs G 2000. SCHRIJFBUR., Ladenk., ronde tafel. Br. no. G1958. BOX m. vl., k.led., k.zitje schemerlamp, bijzettafeltje. Br. no. G1959. Kruissnarige STUDIE PIANO gevr. Br. m. prijs en merk no. G1957. KINDERWAGEN niet ouder dan 1950-'51. Binnen weg 50, H'stede. Tel. 39899, Zuster vraagt PIANO contant. Br. no. G1915. BEL 20453 H'lem, al uw oud metaal afgehaald. Zink 1.80, lood 1.60, koper 1.60—3.60 p. kg. Oude geysers gevraagd. OOK UW ADRES! Rood koper le soort 3.50 per kg. geel koper le soort 1.85 p. kg., brons 2.25 per kg., lompen 40 cent en couran ten 20 cents per kg. Park straat 10, Haarlem, bij het station. BOEKENKAST. Aanb. na 6 uur: Warmoesstraat 8. PIANO OF VLEUGEL ter overn. gevr. Moet nog goed bruikb. ziin. Br. G1919 Gevr. WERKBANK met bankschroef. Br. m. uiterste prijs no. 3261 Wensing's Adv.Bur., Tempeliersstr. 32. Kleine 4-pers. AUTO, niet ouder dan '39-'40. Br. met omschr. en prijs G1913. Ter overname gevraagd: TRIX of MaRKLIN el. trein geheel of in gedeelten. Ven- ker, Hospesl. 31 (West).Tel. 19653 na 's av. 8 uur. KAPTEIN MOBYLETTE hulpm. Br. no. G1995. Van partic. OORBEL met brillant of diamant, voor oude dame. Br. met prijsop gave no. G1981. Gymnastiekver. vraagt sterke Duitse PIANO, prijs 400—500. Br. G1982. Gevraagd OUDE RIJ WIELEN. Br. no. G1983. Gevraagd KINDERWA GEN, luxe model, en box. Br. met prijs no. G1980. „PFAFF 130" (zig-zag, enz.) Br. no. G1973. Te koop aangeboden KROESPOEDEL m. stam boom. Borneostraat 15, H.-N. ZW. EM. KACHEL, vloer plaat, achterpl., pijp. Midden weg 25. Gr. SALAMANDER 22; Nwe. Eng. kinderwagen 50; pak, kl. m. 10. Javastr. 13. 2 CRAPAUDS, 4 stoelen, nieuw overtrokken (billijk). Preangerstraat 17. BONTMANTEL f 135 Z. g. a. n. haard f 75. Gen. de la Reystraat 59. NOOD. en VULKACHEL f 7.50 en f 20. Gevr. electr. kachel Spaansevaartstr. 111. Prima GASHAARD, elf branders. Friese Varken markt 4. tel. 12292. 2 pers. OPKLAPBED met eik. omb. f 55. Brakenburgh- ctrsat 99 2 keurig gedr. J. PAKJES (Eng. stof) blauw tweed, 12 j., regenj. 12-14 j. 1 pr. haard gr. cap. Jaarsma. P. Huijg, Lorentzlaan 9, Heemstede, telef. 38018. Prima HAARDKACHEL te koop f 60. Dickmansstr. 26 2 pers. LEDIKANT met Auping f 50. Dr. Schaepman- straat 6. Prima KAMERBILJART „Monarch" compleet f 125. Brieven G 2026. CITROëN '40 met Nat. be wijs in pr. st. Benviljoenstr. 3 rood. F. N. MOTOR f 175. Zand- voortselaan 7. Zandvoort. SOLEX RIJWIEL, weg. aanschaff. auto, m. accessoi res, zeer weinig bereden. Sweelinckplein 8, H'stede. Tel. 39641. Kl. electr. WASMACH. met voll. fabrieksgar. f 178. Met prima wringer f 239. Lo- rentzkade 184. Engelse KINDERWAGEN i. g. st. Kleverlaan 64 rd. Hrl. 4000 prima sterke PONDS- ZAKKEN f 25, zeil en bala tum voor 3 kamers f 25, zeer mooie beige vacht f 20. Ber kenrodestraat 40. Haarlem. Te koop: HULPMOTOR, Emauslaan 9. H'lem. STUDIE-PIANO v begin ners. Pr. bil]. Tel. 25584. GROTE HAARD met man telplaat. Herenweg 135, Hst. Onderste bel. Donker grijs HERENCOS- TUUM, trop. nieuw, kl. m. winterjas z. g. a. n. Geen op kopers. Na 2 uur. Lorentz- plein 24. Tel. 17658 Electr. MaRKLIN SPOOR TREIN. Nassaustr. 20 (Na 6 uur). RENAULT 4 1950 in pri ma staat f 3000, Chevrolet '47 luxe Sedan met radio f3750, Ford Vedette '49 f3750, H. Moore, Brouwersvaart 44, tel. 12197. Beeldige AVONDJURK m. 40 te koop. Te bez. tussen 7-9 u. n.m. Goltziusstraat 10 ARIEL PONY 250 cc. k.k. Goede st. ook gen. te ruilen v. lichter, Jan Steenstr. 18, v. 67 uur. JAARSMA VULKACHEL in goede st., na 6 u., Wilsons- plëin 6 r. PHILISHAVE „ivoor" overcompl., Kruisw. 32 zaak. WINTERAARDAPPELEN Bev, 12 ct. p. kilo franco huis, 5 mud a f8, Lorentz- kade 60, tel. 27665. WEGENS VERTREK compl, inboedel o.a. haard, gasfornuis, radio, dressoir, tuinameubl. vloerbedekking enz. Br. G 1929. BUITENKANSJE. Mooi Philips radiotoestel met ul tra korte golf en pick-up aansl.. moderne kast 5 lam pen, 6 mnd garantie. Na 7.30 uur, Bonairestr. 38 bov. Santpoort. DUITSE PIANO'S f375, f 475, f 575, desgewenst gem. betaling, Tetterodestr. 21, Haarlem. FIAT 500 bez. 1/18 moet ingereden worden pr. band. en Nat. bewijs voor f 850. Tel. 27993, Haarlem. EIKENH. SCHR.BUREAU (75x150) met ingebouwd boe kenkastje, Bakenessergr. 98 tussen 5 en 8 uur. Zondags niet. Te koop in mooi villapark goed beklante GROENTEN- WIJK, zeer geschikt v. broers of iets dergel., omzet p. j. f60.000 k f65.000. Br. G 1934. EIKENH. SCHRIJFBU REAU bladgr. 140—90 m. v. bergruimte en papiersnij- mach., Prinsessekade 38, 2 X bellen. TRAPPENSTOFZ. m. 8 m. sn. f 15, Zocherstraat 29. PALMPJES 25 CTS „De Morgenstond", Soendaplein 31. Telef. 19903. Z. g. a. n. donkerbl. pliss. ROKJE m. 38, varkensl. da mesjasje- m. 38, grijs 3-d. herencost. m. 50, Marsstr. 4, Haarl.-N. Partij nw kistenhout 6 baddings 1. 3.80 en brand hout, Rijnstraat 106. H.N. SLACHT- EN fokko- NIJNEN, Vergierdeweg 176. Rechtstreeks v. d. stof feerder ROOKSTOELKUS- SENS m. prima binnenvering en m. prima bekleding en garantie per stel f 39, Zaa- nenstraat 63, H.N. tel. 25144. 1 paar nwe ELAST. KOU SEN no. 5 f 10, Tetterode straat 82. 1 zwarte W.MANTEL en zw. japon m. 44 voor oudere dame. Br. G 1925. DAMES-ARMBANDHOR LOGE, goud, a. n., Korte Houtstraat 18 rd. Nw LEREN BAL vijfst., 1 p. Quick voetbalschoenen m. 44, Zwarter, Raadhuisstr. 67. H'stede. ROYAAL BANKSTEL, 3 z.- bk. en 2 faut., fabr. Pan der, nw. bekl. a. partic. Inl. tel. 39228. AVONDJAPON, jeugd, model, z.g.a.n., Lor'entzk. 146. Z.g.a.n. SCHRIJFMACHI NE, Zandvoortsel. 126. Tel. 27833, Heemstede. Z.g.a.n. bruine BONT MANTEL, weg. vertrek, m. 42, 1. 1.12 m. f125. Kl. Hout weg 101, tel 12570. MOD. HAARD f 150, Zandvoorterpad 2, O'veen. Antiek staand HORLOGE, wortelnoten m. maanstand en datum, antieke kast. Br. G 1984. Mod. KINDERWAGEN f 37,50, kind.stoeltje f 5, wrin ger m. bok f 30., Twijnders- laan 17. Lft. 6—7 j. 1 JUMPER 1. m. f 5, jumper k. m. f 2,75, 1 ger. jurkje k. m. f 6, M. Bra- kel, Zijlvest 11 rd. SKUNKS BONTSHAWL lang 1,50, breed 20 cm. f60, goudleren avondsch. no. 7, Fr. hak. nieuw f 10, Korte Zijlstraat 3. RADIO f25, wieg f6, turnringen f 5, Karei v. Man- derstraat 55. 1 h.COST. midd. m. blauw, 1 h. cost. midd.. m. zwart m. str.pant., 1 vul kachel, 1 kinderled, m. matr., 1 kinderzitje, n beige z. man tels m. 44, 1 electr. kachel tje, Lorentzkade 86. Circa 40 sterke PAKKIS TEN MET DEKSEL. Adres Koudenhorn 66 (voor 10 uur 's morgens). OP ELKE VAAS 'N KAP, Lasschuit, tel. 10651, Kl. Houtstraat. Let op no. 46. RALEIGH H.RIJW. a. n. en werkfiets f 22,50, Korte Begijnestr. 1 Van Delft KINDERWA GEN, kinderledikantje, com mode enz., ledikant en div., Heemst. Dreef 7, H'stede. 5 stuks KOZIJNEN met DEUREN compl. in prima staat,1 buitendeurkozijn (deurmaat 211x83), 4 half- steenskozijnen (2x211x78. 2x 211x83), te bevr. tel. 25516, Haarlem. 1 compl. eikenhouten slaapkam.-ameuble; MENT m. matrassen, Bloe- mend.weg 5. yy met binnenvering. Uitsluitend in le kwal. tijk effen terra indranthren 80 br. f 72.—, 90 br. f 78.—, 120 br. f 108—, 120 br. f 117.—. VAN MEEUWEN, Beddenspeciaalzaak, Rijksstraatweg 71, tel. 23809 LEWENSTEIN: meer dan 80 jaar naaimachine-specialisten/ N.V. AMSTERDAMSCHE NAAIMACHINEHANDEL v/h Anegang 29 - Haarlem A. LEWENSTEIN - Tel. 12472 Reeds leverbaar vanaf f15.- p. mnd ha eerste aanbetaling van f 58.50 in onze filialen. t

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3