BRIL? STIENS RADIO prof. Romme als „boeienkoning", Lieftinck als marathon-redenaar Bij de industrie is besparing mogelijk van 500.000 ton van Kimmenaede KVP is bereid vóór te stemmen Een nieuwe Micheline Grandier bracht Franse chansons naar Teisterbant 7 Ontwerp Crediet - toezicht verdedigd Minister Joekes hersteld Het brandstoffenprobleem Commissie-Dresden adviseert exploitatie van wind-energie OPTICIEN Gierstraat 27 Wijzigingen in de Bloemendaaise begroting Herenregenjassen en Damesmantels Tweedjassen Winterjassen Regenjassen VRIJDAG 9 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze parlementaire redacteur) De door prof. Romme (K.V.P.) gisteren <je Tweede Kamerzitting vóór het wets ontwerp gehouden rede, was „boeiend" in twee opzichten. Zijn betoog pakte door de kracht van de argumenten en door de lieie bouw van zijn redevoering. En boven den trad hij daarin op als de „Boeien- koning", zoals hij al spoedig binnen de krjng van zijn mede-afgevaardigden werd aangeduid. Hij introduceerde namelijk het beeld van de vier kettingen, die hem zelf, naar hij zeide, aan het ter tafel liggende voorstel bonden, maar die hij zeer zeker tevens ophield om er anderen aan te kete nen. Daar was de door hem opgehaalde herinnering aan het van 1936 daterende programma van de Katholieke Staatspartij, waardoor onder meer een felle tegenstan der van het wetsontwerp als de heer Wel ter (K.N.P.) geboeid werd door de in dat programma neergelegde gedachte van so ciaal-economisch toezicht op het crediet- wezen. Dat programma was ook onder schreven door de heer Welter, die op de basis daarvan in 1937. met prof. Romme deel ging uitmaken van het toen gevormde kabinet-Colijn! Nog meer kettingen Vervolgens stond de fractieleider van de K.V.P. stil bij de van 1948 daterende Bank- wet om aan te tonen, hoe aan art. 9 dier wet de bedoeling van een toezicht ten grondslag ligt, zoals die ook nu in het aan hangige ontwerp voorkomt. Uitdrukkelijk was immers bepaald, dat de Nederlandse Bank mede toezicht moet uitoefenen op een gezonde, op juiste beginselen van bank- beleid berustende credietverlening, waar onder ook valt inachtneming van het alge meen welzijn. In het licht van de wordings geschiedenis dezer bepaling, van een amen dement-De Wilde (A.-R.) en van het toen met overtuiging door prof. Romme's poli tieke „vriend" mr. Sassen verkondigde standpunt, viel het de spreker al heel mak kelijk, zowel de anti-revolutionnairen als, niet te vergeten de K.V.P.-figuren van de richting-Sassen (de behoudende rechter vleugel van de K.V.P.) aan zijn ketting aan te haken. Trouwens, het partijprogramma van de K.V.P. haakt in dit opzicht even eens in die keten aan. Intussen, er waren nog anderen, die zich als geketenden ge schetst zagen en gevoeld moeten hebben, namelijk zowel de Christelijk-Historischen als de V.V.D.'ers, die enige pijnlijke ogen- blikekn beleefden toen de formateur van het huidige kabinet uiteenzette hoe het mede door hen onderschreven regerings programma zelfs als een dubbele ketting te beschouwen valt. Dit toch bindt aan de gedachte van sociaal-economisch crediet- toezicht, «n dan gericht op credietbeper- king. Daarvan nu bevat het ter tafel lig gende voorstel de verdere uitwerking. Zo zette prof. Romme al heel duidelijk uiteen het niet te loochenen verband tussen hec regeringsprogramma en het wetsontwerp in kwestie. Wie het regeringsprogramma aan vaard hebben, zo liet hij terstond hierop volgen, die hebben zich verbonden zowel tot investeringsbeperking als tot het daar toe hanteren van het indirecte middel van de credietcontröle, terwijl tegelijkertijd het directe middel van de physieke controle werd uitgeslofen. Prof. Romme verbaasde zich er daarom over, dat mr. Oud het aan hangige voorstel socialistisch had ge noemd, omdat degenen die van de indirecte weg niets willen weten, min of meer ver zeild moeten raken in de directe physieke controle, die bij uitstek „socialistisch" is. Bovendien, zo kreeg de aanvoerder van de V.V.D. te horen, had deze op zijn tocht door de liberale velden van de vrijheid he lemaal vergeten het door hem als goed Vrijzinnig-Democraat destijds aangehangen programma dier partijhad hij dit helemaal verloochend? „Als een noodrem" Na dit knappe betoog wees prof. Romme er op, dat de door verschillende opposanten aangehangen vrijwilligheidsgedachte als basis voor investeringsbeperking hier mis plaatst is. Gelijk bij andere, door de gang van zaken onvermijdelijke maatregelen, in- ADVERTENTIE SPECIAALHU IS ANEGANG 2 5, Tel. 12296, Haarlem WIJ ETALEREN HEDEN „L A S TI N A" BUSTEHOUDERS Stevige katoen 1.85 Poplin in zalm en wit 3.25 STRAPPLES f 4.95—5.75 STEPIN 2.95 JARRETELLS 0.58—0.45 SOUS-BRAS 0.27 Exclusieve sortering Dames- en Herenzakdoeken grijpen door de wetgevex-s nodig is, geldt dat ook in dezen. „De bankwereld behoort te worden vastgebonden met banden van de wet", betoogde de spreker, die vervol gens vaststelde, dat in het ontwerp zoals dat thans luidt, het spel tussen aanhangers van een blijvende en anderzijds van een tijdelijke x-egeling onbeslist blijft. Ik zie het, zo ging prof. Romme verder, ongeveer als volgt. We moeten een helling met tal van gevaarlijke bochten af, hebben daarom thans een speciale remapparatuur aan onze wagen nodig. Laten wij dan niet gaan „kissebissen" over de vraag of we daarmee onze wagen ook nog zouden moe ten belasten als we eenmaal in de vlakte zijn aangeland. Wel wenste deze afgevaar digde nog eens duidelijk van de minister te horen, dat inderdaad de vraag of metter-tijd een al dan niet blijvende regeling zou moe ten worden ingevoerd, door het ontwerp met inbegrip van de considerans volkomen open wordt gelaten. Te dien opzichte wenste de K.V.P.-fractie als onvoor waardelijke eis om het wetsvoorstel te kunnen aanvaarden de gevraagde klaar heid. Aan het slot van zijn rede verwierp prof. Romme zowel de door mr. Oud uit gedachte tegenstelling, die zich ten op zichte van de aanhangige regeling zou voordoen in de vorm van een botsing tus sen socialistische en niet-socialistische overtuiging, als de door de heer Weiter geschetste antithese tussen aanhangers van dwang tegenover aanhangers van vrij heid. De aanvoerder van de K.V.P., die terloops de heer Weiter als een ketter te gen de diepste katholieke beginselen ver guisde (al was het in zachtzinnige be woordingen), herinnerde in dit verband aan het uit die beginselen voortvloeiende streven naar de synthese waaraan, gezien de tweeledige natuur van de mens, vol daan moet worden. Die beginselen, aldus gaf hij te kennen, komen in het in debat zijnde wetsontwerp volkomen tot hun recht. „Koeien met nylons" De laatste twee sprekers uit de Kamer waren de communisten Hoogcarspel en Wagenaar, van wie eerstgenoemde o.m. verkondigde, dat het ter tafel liggende voorstel even weinig met socialisme te maken heeft als een koe met nylons. Na tuurlijk werd van communistische kant de zogenaamde Westerse oorlogszuchtig heid er bij gehaald en de heer Hoogcarspel wilde bepaald van de bewindsman ver nemen of dit ontwerp bevorderlijk voor de (bekostiging van) oorlogvoering is. Na dit alles, en vooral na het voortreffe lijke betoog van prof. Romme, had minister Lieftinck het eigenlijk kort kunnen maken. Dat deed hij echter niet. Veeleer bezondig de hij zich eraan om op vrijwel elke slak zout te willen leggen, wat thans een grote fout leek. Het gevolg was, dat hij niet alleen veel te veel over hoop haalde, maar ook, dat hij allesbehalve wist te boeien, erger nog, dat zijn rede onmiskenbaar minder goed in elkaar zat, dan men van hem gewend is. Hij begon met zeer breed voerig de historische achtergrond van het ontwerp te belichten, waarbij hij in na volging van pi-of. Romme vooral liet uit komen, hoe men in feite de oorsprong moet zoeken in de Bankwet 1948 en hoe toen o.m. de houding zowel van mr. De Wilde als van mr. Sassen was geweest. Na te hebben aangestipt dat de Bankraad met het oorspronkelijke ontwerp als geheel genomen accoord was gegaan liet de minis ter uitkomen, dat het ontwerp, welks in diening door de feitelijke omstandigheden dringend nodig was geworden en dat te beschouwen valt als verwezenlijking van hetgeen de makers van de Bankwet met art. 9 voor ogen heeft gestaan, bedoelt be paalde machtigingen te geven en bepaalde mogelijkheden te openen. Omtrent de staatkundige grondslag van het voorstel zette de bewindsman uiteen, dat een en ander ten nauwste samenhangt met de Bankwet van 1948. Daarvan nu was het uitgangspunt, de behoefte aan verster king van het gemeenschapselement in de Nederlandse Bank, die daarom toezicht op het credietwezen moet uitoefenen. Dat kon men toch zeker niet gelijkstellen met staatssocialisme. En geheel in de lijn van de geest van de wet van 1948 is er voor gezorgd regelingen te treffen, opdat de stem van het bedrijfsleven tot haar recht zou komen, o.a. door middel van advies van de Bankraad. Dat lag allemaal vast, ook in het oorspronkelijke wetsvoorstel. Daarin zijn tenslotte een aantal wijzigingen aangebracht om tegemoet te komen aan de oi'ganische gedachte en ter beperking van de delegatie aan de uitvoerende macht, doch ook al vóórdien was er niets aanwe zig van staatssocialisme. Het nieuwe in gans de regeling ten aan zien van het bedrijfseconomisch toezicht, zo ging de minister in de avondvergadering door, Is dat het, gelijk in alle moderne landen, het middel van het crediettoezicht wil verschaffen, waarover elders de cen trale bank reeds lang beschikt en dat bo vendien juist in de na-oorlogse periode in hoge mate noodzakelijk is gebleken. Mr. Oud en de heer Van de Wetering kregen in dit gedeelte van 's ministers rede vast (Van onze parlementaire redacteur) De middagvergadering van de Tweede Kamer begon gisteren met twee aardige momenten. Na twee maanden afwezig heid wegens een operatie die hij had moeten ondergaan, verscheen minister Joekes weer fris en monter in de Kamer. Er waren een paar hamerstukjes aan de orde, waarbij zijn departement be trokken was. Uit dien hoofde hoefde hij dus niet het woord te voeren. Voorzitter Kortenhorst greep echter deze gelegen heid aan om in welgekozen woorden namens de Kamer uitdrukking te geven aan de vreugde de bewindsman weer gezond en wel in haar midden te zien, waarbij de minister natuurlijk niet na liet met elegantie te bedanken. Verder hield de voorzitter een aardig dankspeechje in verband met het ge schenk, dat de Eerste Kamerleden aan de „gerestaureerde" Tweede Kamer aanboden, te weten de stijlvolle orp- lijsting voor de kalender. Dr. Korten horst liet niet na hiervan het nut van de tijdrekenkunde in herinnering te brengen, ook voor de Tweede Kamer leden zelf die er steeds indachtig aan moeten zijn de door haar behandelde wetsontwerpen niet zo laat aan de Se naat toe te sturen, dat deze in tijdnood geraakt. Tot besluit van zijn toespraakje getuigde hij van de dankbaarheid van de Kamer van Honderd jegens de Ka mer van Vijftig voor dit sprekende ge schenk. Applaus getuigde ook na deze woorden van de instemming van de ver gadering. te hoi-en, dat zij ten Onrechte de grote liquiditeit van de banken op de debetreke ning van de bewindsman hadden geschre ven, daar men hier te maken heeft met een reeds eerder zich geopenbaard hebbend internationaal verschijnsel. Wat nu de opmerkingen over het vrij willigheidsbeginsel aangaat, stipte prof. Lieftinck aan, dat men er daarmee niet kan komen met het oog op het monetaire pro bleem. Bij zijn verdediging van de noodzake lijkheid van het voorstel, begon de be windsman weer goed op stoot te komen. Hij wees er op, hoe het feit, dat er in 1945 zulk een groot bedrag aan vlottende schuld uitstond, toch niet aan hem te wij ten viel: eix toonde aan, dat de kastekor ten van het Rijk geenszins uit kortlopend papier gefinancierd zijn. Hiei-mee kon hij ook andere critische beweringen, o.a. van mr. Oud, met succes bestrijden. Zo wees hij aan, hoe er flink geconsolideerd is, na melijk liefst 9 milliard, zodat het wel uiter mate lichtvaardig is te verkondigen, dat er tengevolge van Lieftincks lage rentepoli- tiek niets van behoorlijke consolidatie te- i-echt gekomen zou zijn. Een ander sterk ax-gument van de bewindsman was: blij kens onbetwistbare cijfers is er van bui- tenspox-ige stijging van de Nederlandse geldcirculatie geen sprake, want vergele ken bij niet minder dan 43 landen staat Nederland het laagste, wat de circulatie stijging betreft. Eixxd in zicht Oef, na meer dan 3V2 uur spreken kwam zo zoetjes aan het slot van 's ministers rede in zicht. Hierin hield hij zich bezig met het vraagstuk van de considerans om kenbaar te maken, dat prof. Romme ge rust kon zijn, want dat de twistvraag blij vende of tijdelijke regeling index-daad vol komen onbeslist blijft. Voor verkorting van de werkingsduur der wet met een jaar voelde hij niet veel. Men moest de wet een loyale en roj'ale kans geven. Tot besluit nam de bewindsman dan mr. Oud nog eens bijzonder onder handen wegens diens bewering, dat het uitgeven van ge dwongen- en van premie-leningen een bewijs zou zijn van de lage stand van ons staatscrediet. Van het eerste is helemaal geen sprake en wat het tweede betreft, moest mr. Oud zich maar eens in verbin ding stellen met zijn partijgenoten Mole naar en Vonk, warme voorstanders van premieleningen! Replieken Nadat prof. Lieftinck ongeveer 3 uur en 50 minuten had gesproken, begonnen na een korte pauze de replieken. Als eerste merkte hierbij de heer Schou ten (A.R.) op, dat de heer Romme heeft gezegd, dat er samenhang is tussen het re geringsprogramma en het ontwerp, maar er is naar sprekers mening verschil tus sen een regeringsprogramma en een rege- ringsvex-klaring. Spx-eker had zich gehou den aan de regeringsverklaring. De heer Schouten verklaarde zich be reid, zich los te maken van het beleid van de minister van de laatste jaren, maar dat is slechts mogelijk wanneer men zich er over wil beraden hoe de acute moeilijk heden kunnen worden opgelost zonder ver dere uitbreiding van macht. De heer Weiter (KNP) had bezwaar te gen verdere uitbreiding van macht zolang de minister niet heeft bewezen, dat hij in vrijwillige samenwerking met het bank wezen zijn doel niet kan bereiken en zei- de verder, het te betreuren, dat de KVP ten aanzien van dit wetsontwerp gekozen heeft voor dwang. Tegen middernacht werd de vergadering verdaagd tot Vrijdagmiddag. VEERTIG JAAR BIJ P.T.T. Donderdag herdacht de besteller le klasse der P.T.T. H. Rohdens het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de P.T.T. Aangezien de jubilaris reeds 11 jaar dienst doet als portier van de afdeling Controle Postwaarden, gevestigd in de werkplaatsen vaix de N.V. Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting, vond de huldiging aldaar plaats. In de -feestelijk versierde expeditie van de Controle werd de jubilax-is, die vei'ge- zeld was van zijn vrouw, toegespx-oken door de contx-oleur de heer H. J. van Vliet, die hem prees om zijn plichtsbetrachting, hulpvaardigheid en correctheid. Daarna werden hem de gebruikelijke gratificatie, de oorkonde en de gouden stex-ren als uni formdistinctieven uitgereikt. Vervolgens werd de jubilax-is door de heer Van Roon, chef van de expeditie, na wens het personeel een vulpen-set ge schonken, terwijl enige fraaie bloemstuk ken, sigaren en een prachtig boekwex'k de sympathie vertolkten van degenen die dagelijks met Rohdens in contact komen. De jubilaris dankte en memoreerde de zware diensten die vroeger in de postdienst gebruikelijk waren. Naar schatting zal bij de industrie, waaronder nog niet de electrische centrales, de gasfabrieken en de cokesovens zijn begrpen, een besparing van brandstoffen mogelijk zijn van 400.000 a 500.000 ton, aldus het rap port van de commissie-Dresden, die in Mei van dit jaar werd ingesteld om na te gaan, welke mogelijkheden er zijn om de brandstoffenpositie van ons land te verbeteren. De commissie heeft tevens een project aanbevolen voor een waterkrachtcentrale in de Maas bij Linne, uitgewerkt door een Neder landse industrie, dat nog slechts op een rijks vergunning wacht en waarvan de uitvoering een besparing betekent van 10.000 tot 16.000 ton per jaar. ADVERTENTIE Zaterdag viert de Haarlemse drieling (van links naar rechts Elly, Pimmy en Tjade) De Berg uit de Roskamstraat haar derde verjaardag. Een feestelijke glimlach kon er desondanks niet op overschieten, hoeveel vogeltjes de fotograaf ook in uitzicht steld& In het rapport doet de commissie mede delingen over het kolenverbruik in ons land en de capaciteit van de mijnen, waar over destijds door minister Van den Brink al uitvoerig is gesproken. Warmte-economie Voor de besparing van brandstoffen acht de commissie het noodzakelijk, dat met alle klem onder de ogen van de ver bruikers wordt gebracht welke directe be sparingen kunnen worden verkregen door weinig kostbare verbeteringen van de in stallaties, in de ketelhuizen en in het be drijf, bij de distributie en het verbruik van warmte en door het instellen van een thans vaak ontbrekende controle. Zij denkt daarbij aan regionaal en aan be drijf stakgewijs gevoerde besprekingen met deskundige inleiders en aan uitbreiding van het aantal stookcursussen, dat op het ogenblik reeds in ons land wordt gegeven. Het verdient aanbeveling de leidex-s van met name de kleinere bedrijven meer be grip voor het probleem van de warmte- economie bij te brengen. Het probleem van de veel te grote vraag naar sommige schaarse brandstoffensoor- ten kan op korte termijn alleen worden aangepakt door propaganda voor het sto ken van andere brandstoffen of brandstof mengsels in haarden en door propaganda, welke het publiek bij aanschaffing van vex-warmingsapparaten met de huisbrand- markt doet rekenen. Op lange termijn is het eerder mogelijk centrale verwarmingsketels voor minder schaarse brandstoffen aan te bevelen dan deze te doen verstoken in haarden en kachels. Dit probleem vraagt een onder zoek om een zo ruim mogelijke variatie in brandstoffen aanvaardbaar te maken. Indien het bedrijfsleven het uiterste ver richt, zal naar de mening van de commis sie op het industriëel verbruik een niet te verwaax-lozen hoeveelheid kunnen worden bezuinigd. Afgezien van de electrische cen trales, de gasfabrieken en de cokesovens wordt geschat, dat zonder enigszins grote investeringen in de ketelhuizen van de in dustriële verbruikers een besparing mo gelijk is v'an 400.000 a 500.000 ton. In de huisbrandsector is een verminde ring van het totaal-verbruik van 10 pro cent mogelijk bij een zorgvuldige fabricage en een behoorlijk onderhoud van de ver warmingsinstallaties. De commissie is er zich echter van bewust, dat deze vermin dering niet gemakkelijk zal zijn te reali seren. De voorkeur van de meeste gebrui kers gaat nog steeds uit naar haarden. Hc.t verdient nader ondei-zoek of met het' oog op de schaarste aan geschikte brandstof- ADVERTENTIE Gedeputeerde Staten hebben het ge meentebestuur van Bloemendaal de ge meentebegroting voor 1951 met enige op merkingen tei'uggezonden. Ten aanzien van de kosten van raadhuisbouw merken Gede puteerde Staten op, dat het bedrag ter ken nis zal moeten worden gebracht van de Investeringscommissie. Zodra de desbe treffende plannen vaste vorm zullen heb ben aangenomen, willen Gedeputeerde Sta ten de aangelegenheid bij afzonderlijke bx-ief zien voorgelegd. Hierbij moge er thans reeds op worden gewezen, dat onder de tegenwoordige financieel-economische omstandigheden nog slechts in zeer uitzon derlijke omstandigheden toestemming voor een stichting als deze zal kunnen worden verleend. Voorts zal er rekening mee zijn te houden, dat de financiering van het ob ject door middel van een vaste geldlening verzekerd zal moeten zijn. Ten einde de goedkeuring van de begroting niet te ver tragen verzoeken Gedeputeerde Staten de uitgaaf zoveel nodig te doen overbrengen naar een afzonderlijke suppletoire begro ting. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar en stellen de raad voor overeenkomstig hiermee te handelen. Gedeputeerde Staten vragen voorts een nadex-e toelichting op de kosten van aanleg van wegen, riolering enzovoort, waarbij ook de urgentie der voox-zieningen aan een beschouwing moet worden onderworpen. Vooralsnog maken Gedeputeerde Staten ten aanzien van deze posten een voorbe houd. B. en W. hebben een nadere toelich ting opgesteld; zij zijn van mening, dat de post van 14.000 voor uitbreiding van de algemene begraafplaats van de begroting kan worden gevoerd. De andere posten achten zij van belang. B. en W. mex-ken op, dat tot het aanbou wen van enige klasselokalen bij de be staande openbax-e scholen niet zal worden overgegaan. Daai-om kan het daarvoor uit getrokken bedrag van 72.000 van de be groting worden gevoerd. De raming voor de post „kosten van stichting van school gebouwen" kan met een bedrag van 88.000 worden verlaagd. fen goed geconstrueerde kachels meer mo gelijkheden bieden dan haarden. Controle In de winter 19501951 heeft het Rijks- kolenbureau op het punt gestaan de toe wijzingen voor de grootindustrie met 20 procent te beperken. Dergelijke algemeen geldende maatregelen werken, volgens de commissie, op de individuele bedrijven echter geheel verschillend uit. Bedrijven, die steeds zuinig stookten, zullen van dergelijke maatregelen meer hinder on dervinden dan bedrijven, wier verbruik uit het oogpunt van brandstoffeneconomie minder verantwoord is. Deze twee catego rieën mogen niet over één kam worden ge schoren. Wanneer de brandstoffenschaarste zo nij pend zou worden, dat tot een algemene ver laging der toewijzingen moet worden over gegaan, zullen zij, die tijdig hun medewer- kiixg hebben getoond, moeten kunnen re kenen op een kleinere verlaging dan an ders op hen zou worden toegepast. Het aantonen van genoegzame medewerking zou bijvoorbeeld kunnen geschieden door middel van rapporten van deskundigen. Meent het desbetreffende Rijksbureau, dat nog een nader onderzoek gewenst is door een neutrale instantie, dan zou daartoe het instituut voor Warmte-economie zijn diensten kunnen bewijzen. Ook een betere thermische verzorging van de verwarmde gedeelten van de wo ningen biedt volgens de commissie een mogelijkheid tot verbetering van het ver bruik. Hiex-bij is vrij eenvoudig te bere kenen of het isoleren van wanden en het aanbrengen van dubbele ramen privaat- economisch verantwoord is. Wind en water De aandacht van de commissie-Dresden is ook getrokken door de mogelijkheid van exploitatie van windenergie. Dit vraagstuk wordt sinds enige tijd in ternationaal bestudeex-d en in het buiten land heeft men op verschillende plaatsen een installatie van 100 kw of meer ge bouwd, om daarmee ei-varingen op te doen, die later kunnen wox-den benut bij de bouw van installaties van bijvooi-beeld 1000 kw. Ook in Nederland zijn voorbereidende onderzoekingen voor dit doel gaande. In het rappox-t wordt er op aangedrongen, dit onderzoek zo veel mogelijk te stimuleren. Geruime tijd geleden is door een der in dustrieën hier te lande een px-oject voor een waterkrachtcentx-ale in de Maas bij Linne uitgewerkt. Afhankelijk van de grootte van de bouw en dus van het water- SPECIALE AANBIEDING DUBBEL EGYPTISCH LINNEN met capuchon vanaf 4/.OU zuiver wol vanaf 4 7." zuiver wol, Ulster-model v.a. 7 O.' wollen gabardine /O." Spaarnwouderstr. 47 - 80 Tel. 21392 gebruik kan hiermee 20 a 32 millioen kw. per jaar worden opgewekt. Stelt men het kolenverbruik op 0,5 kg per kw, dan be tekent uitvoering van dit px-oject een ko- lenbesparing van 10.000 tot 16.000 ton per jaar. De commissie beveelt de snelle totstand koming van deze waterkrachtcentrale aan. Verder acht zij het van belang, dat ondex-- zoekingen naar de eventueel mogelijke verdere benutting van het Maasverval worden bevorderd. Prijzeix De commissie is van oordeel, dat bij de huidige prijsverhoudingen tussen kolen en olie de sterke drang tot omschakeling van olie op kolen, welke zich nog enkele maan den geleden openbaarde, tot minimale proporties zal zijn tex-uggebracht. Een uit breiding van het olievex-bruik is echter nauwelijks te verwachten, daax-voor zou, wat het prijzen aspect der kwestie betreft, de gemiddelde kolenprijs 4.tot 6. hoger moeten liggen dan de huidige. De kosten voor de ombouw van een be drijf voor de ovex-schakeling op olie kun nen aanzienlijk zijn. Daarom wijst de com missie er op, dat haars inziens een stimu lering van Ixet olieverbruik mede zou kun nen worden verkregen door het verschaffen van financiële hulp aan bedrijven, welke tot omschakeling bereid wox-den gevonden. Met betx-ekking tot de kolenprijzen zelf wordt in het rapport opgemerkt, dat aan het gevolgde systeem van prijzenbepaling (mengprijzen) het haars inziens niet te verwaarlozen bezwaar is verbonden, dat de verbruikers in te geringe mate worden ge confronteerd met de hoge prijzen, welke in het internationale verkeer voor kolen moeten worden betaald. De commissie adviseert de leiding van de electriciteitsbedrijven de bestaande ta rieven en tariefsvox-men te onderwerpen aan een gx-ondig onderzoek uit een oogpunt van mogelijke bespax-ing op brandstoffen. De vrijheid van de consument om de elec- triciteit te betrekken op de tijdstippen, welke met zijn behoeften in overeenstem ming zijn, zou er echter toe kunnen leiden dat bij bepaalde tarieven wel iswaar het bx-andstoffenverbruik zou dalen, maar de maximale belasting der centrales zou stijgen. Daar het geïnstalleerd vermogen uiteraax-d in zo groot mogelijke mate dienstbaar moet zijn voor levering van energie aan de gx-oeiende industrie, zullen maatregelen op het gebied van ta rief sunifox-m en en tarieven niet er toe mogen leiden, dat dit vermogen in te sterke mate in beslag wox-de genomen voor andex-e doeleinden. Op de enige vrije avond van haar korte verblijf in ons land (zij trad eergisteren op in Den Haag en zingt vandaag in Am sterdam) heeft de Franse cabaretière Mi cheline Grandier, daartoe uitgenodigd door Georgette Hagedoorn, haar vex-maarde zuster in het gevolg der lichte muze, een bezoek aan de Haarlemse sociëteit Teister bant gebracht, waar zij door vice-voorzit- ter mr. L. Ali Cohen in hartelijke be woordingen welkom werd geheten. Miche line Grandier exploiteert in de Rue de Ponthieu te Parijs een Salon de thé, waar dagelijks van vijf tot negen een zoge naamde „cocktail musical" wox-dt gehou den. De bezoekers komen over het alge meen uit vooraanstaande kringen, maar de sfeer is er geenszins mondain: het Fx-anse lied, zoals dat door de gastvrouw of door andere, met grote zorg voor het niveau gekozen artisten wordt voorgedragen, staat er in het middelpunt der belangstelling. Vele jongeren maken hier hun debuut en onbekende schilders vinden er, als hun ta lent voldoende blijkt, een in alle opzichten aangename gelegenheid tot exposeren van hun werk. Geox-gette Hagedoorn, die door Micheline Grandier ten hoogste wox-dt ge- waai-deerd, zal er zich in het begin van het volgend jaar voor de tweede keer doen horen. In Teisterbant heeft Micheline Grandier de aanwezige leden getracteerd op een bijzonder gezellige causerie over het lied, dat onder alle omstandigheden het men selijk leven begeleidt, van eeuw tot eeuw zich aanpassend bij de veranderingen der tijden ernstig of teder, vrolijk of me lancholiek, verliefd of opstandig. Deze heerlijke uitingsvorm van allerlei emoties heeft in Frankrijk de beste mogelijkheden tot vrije ontwikkeling gevonden. Deze be gon in de twaalfde eeuw met de zo ge heten „chansons de geste" van trouba dours en jongleurs. Micheline Grandier gaf met gesproken en gezongen fragmenten uit de werken van Adam de la Halle, Fran cois Villon, Charles d'Orléans, Clément Marot en Pierre Ronsard uitmuntende voorbeelden van deze eerste proeven. Vele ADVERTENTIE GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 tegenover de kerk PHILIPS - ERR/ES - FRIDOR - COLUMBIA Betaling in overleg —In Den Haag slaagde voor het examen vrouwelijke handwerken, akte U, mejuffrouw M. L. van Eyndhoven te Haarlem. van deze sonnetten, madrigalen, balladen en rondelen behox-en nog steeds tot de levende litteratuur! Onuitputtelijk waren de populaire dich ters in het verheerlijken van de liefde, ook waar het modeverschijnselen betrof. In het voorbijgaan memoreex-de Micheline Grandier het ontstaan van het vooral als studentenlied gehandhaafd gebleven „Auprès de ma blondeAls de baan breker van het eigenlijke chanson be schouwde zij Charles Simon Favart, een blij spelschx-ij ver uit de achttiende eeuw, die een begin maakte met de vaudevilles en opéra-comique, van wie zij het koste lijke „L'inutile défense" vertolkte. Via Vol- taix-e en de caveaux uit de x-evolutiejax-en kwam zij terecht bij de patriottische volks dichter (Pierre Jean de) Béranger wiens „Ma grand-mère" (uit 1815) ook nu nog danig in de smaak viel. In de negentiende eeuw leerde men het cabaret kennen, of liever gezegd het café- concex-t. Het artistieke leven verplaatste zich omstreeks de tachtiger jaren met de mex-kwaardige „Club des Hydropathes" van het Quartier Latin naar Montmaxire, waar Rodolphe Salis in 1881 de thans legenda rische „Chat-Noir" stichtte met medewer king van de schilder Willette, die met de tekenaar Steirxlen voor de aankleding zoi-g- de. Deze Salis (gentilhomme de Chatnoir- ville) schreef kort voor zijn dood: „God heeft de wereld geschapen, Napoleon het Legioen van Eei-, ik schiep Montmartre!" In de tweede Chat-Noir vex-toonde Caran d'Ache zijn beroemde schimmenspelen. In middels had Aristide Bruant zijn concur rerende „Mirliton" in het leven geroepen. Hij trad. ook op in het Théatre des Ambas sadeurs en voor die gelegenheid vervaax-- digde Toulouse Lautx-ec zijn fameuze af fiche. Van hem zong Micheline Grandier het bx-utaal-geestige „Max-iez-vous". Het is ondoenlijk hier alle namen van de be roemdheden uit die dagen op te sommen, maar twee moeten er toch genoemd wor den: de thans 83-jarige Léon Xanrof (de auteur van „Le fiacre") en de onverbeter lijke vertolkster van zijn teksten: Yvette Guilbert. Met een nostalgische herinnering aaxx de vrolijke dagen van negentienhon derd werd deze hax-telijk gewaardeerde causerie besloten. Voor de kunst van Micheline Grandier, die later op de avond nog enkele heden daagse chansons liet horen, was de min of meer intieme ruimte onder de gewelven van Teisterbant bij uitstek geschikt. Haar vaak zeer geestige en .waar nodig burleske voordracht werd gekenmerkt door een on- navolgbaar-Fx-anse charme, tintelende in telligentie en lyrische toon. Het was dan ook zeer verstandig gezien van Georgette Hagedoorn om geen gevolg te geveix aan het tot haar gerichte vex-zoek om ook iets te zingen, want haar manier is een geheel andere, in de eerste plaats beeldend eix op het theater gericht. Piex-re Verdonck toonde zich ook van Micheline Grandier een perfecte begeleider. DAVID KONING.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7