Scherp protest van de Akense geestelijkheid wekt opzien Horloges KLOMPEN Zuster Riekje Verhulst gehuldigd „Le Corbeau Tariefverhoging bij N.S. wordt overwogen Bloemendaal Aerdenhout Bennebroek Heemstede Hillegom Zandvoort Lisse Haarlemmermeer DE KLOMPENCENTRALE Derde slachtoffer van de brand bij Rids JPèrL-Sxwice Burgerlijke stand van Haarlem Haarlems Schaakgezelschap Memorie van Antwoord: Uitbreidingsplan „Bloemendaal aan Zee Duitse douane schiet snel en raak De gemeente en „de Spaarnestad" IJmuidense staking wordt voortgezet Gemeenteraad komt Donderdag bijeen Lezing over reis naar Corsica. Revue „25 jaar Wilhelminaschool,, Bouw van nieuwe scholen Auto sloeg bij Abbenes drie keer over de kop VRIJDAG 9 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Donderdag vierde Zuster Riekje Verhulst haar zilveren jubileum als wijkdiacones in de wijk Kleverpark van de Nederlands Hervormde gemeente. Des middags hield zij in het gebouw aan de Molenaerstraat een receptie waarop velen uit de wijk ge lukwensen hebben aangeboden. Des avonds was een groot aantal bewoners van het Kleverpark in hetzelfde gebouw bijeen voor een bijzondere bijeenkomst, waarvan Zus ter Riekje het middelpunt was. Toen de jubilaresse de met vele bloem stukken versierde zaal betrad zongen de aanwezigen de jubilerende zuster een feest lied toe. Dr. A. J. Rasker heette als wijk- predikant zuster Riekje welkom en merkte op, dat deze nooit zo in het middelpunt der belangstelling heeft gestaan als deze dag. Protestanten plaatsen Jezus Christus in het middelpunt. Hij riep Zuster Riekje op om te dienen en dat heeft zij vijf en twintig jaar in de wijk gedaan. Niet alleen wijdde zij haar aandacht aan de zieken, maar zij verleende ook geestelijke bijstand, als het nodig was. Nadat gezongen was Gezang 135 en dr. Rasker in gebed was voorgegaan overhan digde mejuffrouw Bierens de Haan, op richtster van de wijkverpleging, namens achthonderd dames en heren, die aan het huldeblijk hebben deelgenomen, een ver pleegstershorloge, een geschenk onder en veloppe en een album, op fraaie wijze gemaakt door de heer L. J. H. Schadee. Vervolgens richtte dr. Rasker zich tot mejuffrouw Bierens de Haan, die benoemd is tot erelid van de Wijkvereniging en bood haar een diploma aan. De heer Gerrit sen, penningmeester der vereniging, is eveneens tot erelid benoemd; wegens ziekte zal hem later het diploma worden aange boden. In de loop van de avond hebben nog enigen de jubilaresse toegesproken. Ds. S. H. J. Voors sprak namens het bestuur, di rectie en zusterkring van het Diaconessen- huis en de heer R. Smit, directeur van het Landelijk Oranje Groene Kruis overhan digde het gouden Hugenotenkruis. De avond werd opgeluisterd met muziek, zang en voordracht. Volgende week Dins dag zal opnieuw een wijkavond worden gehouden, om andere leden in de gelegen heid te stellen een feestelijke bijeenkomst bij te wonen. ADVERTENTIE en KLOMPSOKKEN. Alle maten. Kinderklompen v.a. 0.75. Voor Dames v.a. 1.50 Heren v.a 2.25. Dr. Lejjdsstraat 10 - Telefoon 11784 In de ouderdom van bijna eenenveertig jaar is overleden de heer W. Huisman, in leven arbeider bij de Chemische industrie Rids, die Maandagochtend bij de brand in een fabrieksgebouw in de Waarderpolder ernstige brandwonden heeft opgelopen. Na het verlaten van het brandende gebouw was het hem gelukt het Spaarne te berei ken. Zwaar gewond is hij uit het water ge haald en naar de Mariastichting overge bracht. Hannie Schaft herdenking Het Hannie Schaft herdenkingscomité deelt mede dat thans in vele plaatsen in het land commissies worden gevormd om autobustochten te organiseren naar Haar lem waar op Zondag 25 November een her denkingsplechtigheid zal worden gehou den. Op die dag zal elders in het land een vrijheidsfakkel worden ontstoken die naar Haarlem zal worden gebracht. 20 hard lopers van athletiekclubs hebben mede werking daarbij toegezegd. In verschillende plaatsen worden van tevoren avondbijeenkomsten gehouden, waarop sprekers het woord zullen voeren en verzetfilms worden vertoond. Ook in Haarlem zal zo'n bijeenkomst worden voor bereid. Bovendien wil het comité op marktplei nen en in buurten te Haarlem kampvuren houden, waarbij medestrijders het woord zullen voeren. Op Zondag 25 November verzamelen de deelnemers zich aan de Dreef te Haarlem om 11 uur, om daarna naar de erebegraaf plaats in Overveen te trekken. ADVERTENTIE v Vuiprtjhonder'.-; - R<'ptirjne.\ Zci:hefrr;\TJt Telefxpn 15129 HAARLEM 8 November 1951 GEHUWD: 8 Nov., B. von Eugen en J. van Paasschen; G. Houtwipper en A. Revers. BEVALLEN van een zoon: 7 Nov.. J. Hart- gersPeters; C. Linthoutvan Eftrik; 8 Nov., A. E. Zwaanswijk—van Til; C. A. Riet manBaak; J. van de GevelVollenga. BEVALEN van een dochter: 7 Nov., E. LeuvenHuisman; A. S. van Reijendamvan Hinte; M. E. Koster—Doves; J. SnoekBrus- see; 8 Nov., J. C. Starreveld—Hekkert; H. M. Wijnalda—van Kampen. OVERLEDEN: 5 Oct., P. Reehorst, 20 j., Waarderweg; 6 Nov., A. J. H. L. Kuperus—- Nout, 45 j.. 2e Emmastraat; M. Leunk, 63 j., Leidsevaart; 7 Nov., A. C. ZinkstokMook- hoek, 54 j., Vroomstraat: R. Brakel, 57 j., Tuniwijklaan; 8 Nov., W. J. Dubbe, 92 j., Soutaianstraat. De heer R. Smit bood Zuster Riekje het gouden Hugenotenkruis aan. Links dr. A. J. Rasker, predikant der Nederlands Hervormde Gemeente. 99 De Haarlemse Kunstgemeenschap is gis teravond in de grote zaal van St. Bavo met een buitengemeen belangwekkend film programma uit de bus gekomen, waarvan de hoofdschotel werd gevormd door de Franse film „Le Corbeau" (De raaf), on der regie van H. G. Clouzot. Tot drie maal toe heeft men getracht deze film door de Nederlandse keuring te slepen en tot drie maal toe is dat mislukt. Gedurende vrij wel de ganse vertoning zit men zich af te vragen, hoe iemand het in zijn hersens kan hebben gekregen deze film tegen te hou den. Pas in de laatste vijf minuten kan men dat ten hoogste gaan bevroeden, want dan pakt Clouzot de toeschouwer bij de kraag en slaat hém met een oplossing om de oren van een zo verschrikkelijke beklem ming, dat men mogelijk zou kunnen aan nemen, dat labiele geesten hiervan enige stoornis zouden ondervinden. En toch, koel bekeken, is daar eigenlijk geen reden voor aan te wijzen. Want het gegeven: een Frans provincieplaatsje waar de door achterklap, afgunst en con flicten verziekte atmosfeer totaal wordt vergiftigd door een serie anonieme brie ven, die met duivels raffinement, waar heden en halve waarheden het leven van een jonge arts in het stadje onmogelijk willen maken, is een oprecht aan de kaak stellen van iets, dat zulks ten zeerste ver dient. Deze strekking van het verhaal veroor zaakt overigens niet de sinistere beklem ming van de film. Dié ontstaat door de duivels knappe verwerkelijking. Zonder enig overdreven of goedkoop effect laat Clouzot de intrigue afdraaien in dat kleine, stille, zonnige stadje, de verdenking van de een naar de ander leidend, een moeras van giftige verdachtmaking scheppend, totdat tenslotte het noodlot zich voltrekt over het echtpaar, een grijze arts en zijn jonge vrouw, die met de jonge medicus de driehoek vormden, waarop het stadje zijn monument van laster en bekrompenheid opbouwde. Uitnemend spel vooral van Fresnay maar ook van Ginette Leclerc en Pierrs Larquey maakte dit verhaal tot een film in de beste Franse tradite. In het voorprogramma draaide een bi zarre maar betoverende film over de schil derijen van Paul Delveaux, die de door hem geschapen wereld van „onbeweeglijk heid en lege huizen" voortreffelijk op het doek bracht. Helaas was de begeleidende muziek net een beetje tè en het gesproken woord om in tranen van ellende uit te barsten. Twee charmante tekenfilms van Pierre Grimault completeerden het pro gramma. W. L. B. In het jubileumtournooi van Haarlems Schaakgezelschap zijn in de tweede ronde gespeeld: KrooneVan Vloten V4De JongSeewald 14.14; v. d. HoffNaerebout afgebr.; J. P. VerhoeffDe Ree 10; See waldJ. E. Verhoeff 10; NaereboutJ. P. Verhoeff 10; FelderhofKwik afgebr.; BaayA. Verhoeff 10; Spinhovenv. Bom- melen 10; ir. van DonkBarkema 10. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. In de Memorie van Antwoord op de be groting van Verkeer en Waterstaat heeft minister Wemmers meegedeeld, dat hij en de directie van de Nederlandse Spoorwegen zich ernstig bezig houden met de vraag of er niet een tariefverhoging bij de N. S. zal moeten komen. Deze zal echter niet verder mogen gaan dan strikt noodzakelijk is om bij een zeer zuinig kostenbeleid tot een sluitende exploitatierekening te komen. De minister deelde verder nog mee, dat constructieve maatregelen zijn genomen om verbetering te brengen in de onrustige loop van sommige Diesel-electrische trein stellen, hoewel deze onrustige loop de vei ligheid in genen dele beïnvloedde. Ten aanzien van internationale toeristi sche autobusdiensten stelt de minister zich op het standpunt, dat deze wenselijk zijn, met name uit het oogpunt van de bevorde ring van het toerisme. Wat de K.L.M. betreft, merkt minister Wemmers op, dat deze maatschappij op vele lijnen haar frequentie zou kunnen ver hogen, wanneer zij niet gebonden zou zijn aan tal van beperkende internationale overeenkomsten. Op hervatting van het binnenlandse luchtverkeer hoeft voor 1952 niet gerekend te worden. De regering staat thans voor de beslissing in welke mate zij steun kan verlenen bij de hoge investe ringskosten, die een afbouw van het Natio nale Luchtvaart-laboratorium met zich mee zal brengen. Deze beslissing is eerstdaags te verwachten. De minister deelde nog mede, dat de kos ten per afgeleverde vlieger van de Rijks luchtvaartschool ongeveer 100.000 bedra gen. De minister hoopt binnenkort een rege ling te treffen voor de bromfietsen, waar van er momenteel 170.000 op de Neder landse wegen rijden. Door de onontwar baarheid van dit probleem blijft het echter de vraag of deze regeling volledige bevre diging zal kunnen schenken. De minister acht de verhouding in het vervoerswezen nog niet voldoende stabiel om reeds publiekrechtelijke bedrijfsorga nen in het leven te roepen. Verzilting Wat Waterstaat aangaat, sprak de minis ter zijn ernstige teleurstelling uit over het feit, dat het niet mogelijk is gebleken gel den uit te trekken ter bestrijding van de voortschrijdende verzilting in grote delen van ons land. Het bestaan van ons volk zal op den duur afhankelijk zijn van de mate, waarin men dit euvel kan tegengaan. De regering heeft tenslotte afwijzend beschikt op het verzoek van Katwijk om een eigen vissershaven, aangezien de totale vissers- havencapaciteit in ons land voldoende moet worden geacht. B. en W. van Bloemendaal stellen de ge meenteraad voor voorlopig vast te stellen een partieel uitbreidingsplan „Bloemen daal aan Zeee" voor de Kop van de Zeeweg en een gedeelte van de ten Noorden daar van liggende duinterreinen. Op twee plaat sen in het plan is aan een recreatie-kern gedacht; de eerste en meest gecomprimeer de in de directe omgeving van de grens der gemeente, waar de Zeeweg overgaat in de boulevard, de tweede op ongeveer 700 meter ten Noorden van de eerste. Bij zijn ontwerp heeft de architect A. Komter Amsterdam gebruik gemaakt van de be schouwingen, betreffende de wederopbouw der Noordzee-badplaatsen. In deze be schouwingen wordt vastgesteld, dat het zogenaamde dagbezoek het karakter der recreatie bepaalt. SLUITING VAN RIJKSDIENSTEN OP 24 EN 31 DECEMBER De minister van Binnenlandse Zaken heeft in een schrijven medegedeeld dat op 24 en 31 December de Rijksdiensten, gezien de nood zakelijkheid het brandstoffen-verbruik te beperken, gesloten zullen zijn. Daartegen over zal op Zaterdag 22 en Zaterdag 29 December dienst worden gedaan van 8.45 tot 13 uur. De minister heeft een verzoek tot de ge meentebesturen gericht om dienovereen komstig te handelen, met inachtneming van de plaatselijke omstandigheden. STREMMING IN RIJKSWEG AMSTERDAM—UTRECHT. De A.N.W.B. deelt mede dat de ophaal brug over de Nieuwe Wetering te Nieuwer- sluis, in de rijksweg AmsterdamUtrecht, in de nachten van 12 tot en met 17 Novem ber van 's nachts 1 tot 's morgens 5 uur wegens werkzaamheden gestremd zal zijn. Het verkeer wordt aangeraden om te rijden over Hilversum of Soestdijk, of de omlei dingsborden te volgen. AKEN (A.N.P.) De katholieke geeste lijkheid van Aken heeft een zeer ernstig protest laten horen tegen de schietpartijen aan de Duitse grens, waarbij keer op keer mensen worden gedood of levensgevaarlijk gewond. Tengevolge van de uitermate hoge in voerrechten, en mede tengevolge van de hoge weeldebelasting op koffie en andere artikelen, heeft zowel de beroepssmokke larij als het kleine gesmokkel ten eigen behoeve een ongekend grote omvang aan genomen. De laatste jaren is d» Duitse douane zeer streng tegen alle vormen van smokkelarij opgetreden, daartoe aangezet door de hogere douane-autoriteiten. Meer dan 50 personen werden in de laatste drie jaar door revolverschoten van douane beambten of gedood of levensgevaarlijk gewond. Nadat de katholieke geestelijken nadruk kelijk hebben vastgesteld, dat zij de be roepssmokkelarij veroordelen en hSar on der geen voorwaarde zullen vergoelijken, stellen zij nochtans vast, dat het schieten door douane op smokkelaars, zoals dit de laatste jaren gebruikelijk is, onverant woordelijk, niet te rechtvaardigen, immo reel en onchristelijk is/ Nog nooit, zo ver volgen de geestelijken hun schrijven dat gisteren in de Akense bladen werd gepu bliceerd, is gebleken dat het hier gevallen van noodweer betrof. Altijd was in de pers berichten sprake van ongelukken. Dit heeft hen zeer bevreemd. Ook is hen nog nim mer ter ore gekomen, dat een douane beambte gestraft is wegens het onnodig gebruik maken van zijn vuurwapen. De katholieke geestelijken sommen vervolgens een groot aantal voorbeelden op, waarbij door douane-mensen willekeurig gebruik is gemaakt van de vuurwapenen. Gelegen heidssmokkelaars en kinderen zijn hiervan dikwijls het slachtoffer geworden. Het is voorgekomen, dat in een Akens ziekenhuis een kind is gestorven, nadat het door dou anen was aangeschoten. Later bleek dat het niet meer dan één tablet chocolade bij zich had. Bovendien, zo merken de geestelijken op, lopen de douane-beambten door grif gebruiken te maken van hun wapens voor uit op de doodstraf, die in vele beschaafde landen is afgeschaft (ook in de bonds republiek Duitsland). Zij verhinderen daardoor de regelmatige bestraffing door de rechtspraak, die nooit zulke zware straffen zou opleggen. Dat de douane-beambten zich kunnen beroepen op de voorschriften, wordt door de geestelijkheid ontkend. Geen enkel voor schrift mag een voorwendsel zijn om een mensenleven af te breken. Dit klemt temeer, vervolgt de geestelijk heid haar protest, omdat de omvang van de huidige smokkelarij in de hand gewerkt is door de veel te hoge invoerrechten en de hoge weeldebelasting. De staat maakt het velen onmogelijk om bijvoorbeeld kof fie te drinken. De geestelijkheid noemt de hoge invoer rechten en de hoge weeldebelasting een voudig immoreel en onchristelijk. Geen enkel financieel voordeel voor des lands schatkist is daarvoor een veront schuldiging. Deze principiële stellingen van de katho lieke geestelijkheid heeft in douane-kringen grote beroering gewekt. Zal de politie het perceel Nassauplein 1 voor 1 Maart 1952 ontruimen? Wij vernemen van de directie van de N.V. „De Spaarnestad" dat zij (een gevolg van het debat in de laatste vergadering van de Haarlemse raad) opnieuw onder handelingen heeft gevoerd met het ge meentebestuur over de ontruiming van het perceel Nassauplein 1. Als een uitvloeisel daarvan heeft „De Spaarnestad", indien de politie het gehele perceel ontruimt uiterlijk op 1 Maart 1952, aangeboden 500 te betalen in de kosten die de gemeente moet maken voor het uit voeren van enkele werken tot afscheiding van de percelen 1 en 3 en de verplaatsing van verschillende apparaten die staan in het souterrain van perceel 1. Voorts heeft zij aangeboden weer te zorgen voor de centrale verwarming van de percelen 1 en 3. (Van perceel 1 natuur lijk alleen tot het tijdstip der ontruiming door de politie). In dit geval behoeft de gemeente dus niet de 4500 uit te geven voor het plaatsen van een verwarmings ketel, waarvoor de raad al een crediet ver leende voor het geval er geen overeen stemming werd bereikt. „De Spaarnestad" heeft uiterlijk 1 De cember a.s. antwoord op dit aanbod ge vraagd. Indien de partijen op deze grondslag overeenstemming zouden verkrijgen, houdt de gemeente na 1 Maart 1952 voorlopig nog de beschikking over de percelen 3 en 5 ten dienste der politie. Perceel 3 is ook eigendom van „De Spaarnestad", terwijl perceel 5 eigendom is van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Vanmiddag is in een vergadering van het O.V.B. met 72 stemmen voor en 25 tegen besloten de staking onder de trawler opvarenden voort te zetten. Donderdagmiddag 15 November komt de gemeenteraad van Bloemendaal bijeen ter behandeling van tweeëntwintig punten. Ter bevestiging in openbare vergadering van hetgeen reeds door de gemeenteraad is besloten stellen B. en W. voor ir. A. M. de Rouville de Meux te 's Gravenhage aan te wijzen als architect voor de raadhuisbouw. Reorganisatie vuilnis-ophaaldienst B. en W. delen de raad mee, dat het toe gestane crediet van 125.500 voor de reor ganisatie van de vuilnisophaaldienst niet toereikend is, hetgeen in hoofdzaak het ge volg is van de sedert de verlenging daar van ingetreden verhogingen van de mate- riaalprijzen en de gewijzigde regeling met betrekking tot de in gebruikneming van vuilnisemmers aan inwoners. Daarom heb ben B. en W. een nieuwe kostenberekening opgezet. Voor aankoop van 7000 emmers is een bedrag van 47.230 nodig (aanvanke lijk begroot op 30.000). Voor elf veeg- fietsen is 1305 meer nodig dan verwacht werd en voorts zullen vijftig speciale em mers voor de veegfietsen worden aange schaft, waarvoor een bedrag van 1725 uitgetrokken moet worden. B. en W. komen tot een bedrag van 144.850. Zij vestigen er de aandacht op, dat de benodigde hogere kapitaalsinvesteringen voor aankoop van vuilnisauto's en kolkenzuiger over een drietal jaren volledig zullen zijn terug ontvangen en daarna belangrijke voordelen zullen opleveren. Het college stelt de raad voor bet aanvankelijk verleende crediet te verhogen. Een geldlening zal worden aan gegaan. Uitbreiding gymnastiekzaal Voor uitbreiding van het gymnastiek lokaal van de Hartenlustschool vragen B. en W. de raad een crediet van 11.495 en voor het aanbrengen van een rijwielloods bij de openbare Vondelschool te Aerden- hout een crediet van 3980. Aangezien de N.V. Stoop's Bad het ver zoek heeft gedaan om de prijs van het schoolzwemmen met ingang van 1 Septem ber j.l. te verhogen van 0.27% tot 0.35 stellen B. en W. de raad voor een extra- crediet van 511 voor het schoolzwemmen te verlenen. Voorgesteld wordt aan de heer P. A. Kok, onderwijzer in de lichamelijke opvoeding, met ingang van 1 December eervol ontslag te verlenen. Ingevolge artikel 6 van de Hoger Onder wijswet is een gemeente, indien het aantal inwoners meer bedraagt dan 20.000, ver plicht tot het oprichten en in stand houden van een gymnasium. B. en W. zijn van mening, dat het oprichten van een gemeen telijk gymnasium geen aanbeveling ver dient. In restaurant Boekenrode sprak Donder dagavond de heer Joh. W. B. Beijk voor de vereniging Buurtbelang Aerdenhout-Bent- veld over een reis die hij verleden jaar naar het eiland Corsica in de Middellandse Zee maakte. Hij verduidelijkte zijn causerie met enige lantaarnplaatjes. Na eerst Avig non aan de Rhone, Nice en Monaco bezocht te hebben ging de reis door de lucht naar het eiland Corsica met zijn azuren kusten, ruwe bergen, pittoreske dorpen en typische steden. Het eiland Corsica is zes keer zo groot als onze provincie en het heeft een belangrijke geschiedenis. Vele dingen her inneren er nog aan Napoleon. Corsica telt 268.000 inwoners en bestaat voor het groot ste deel uit wouden. De bevolking spreekt een dialect dat is opgebouwd uit zeven talen en ook voor iemand die de Franse taal goed beheerst, niet is te verstaan. Wachtmeester D. J. Meyer overleden Na een vrij langdurige ziekte is in de ouderdom van 34 jaar overleden de heer D. J. Meijer, wachtmeester bij de Rijks politie, gestationneerd te Bennebroek. TVIet hem is een goed politieman heengegaan die zich in de algemene achting mocht verheugen. Film Rekkense inrichtingen Door de Rekkense Inrichtingen (verzor ging van verwaarloosde kinderen) wordt op Donderdag 15 November een filmvoor stelling gegeven te Bennebroek in het gebouw „Rehoboth" aan de Schoollaan. A. Mooldyk overleden In de ouderdom van 56 jaar is, na een vrij langdurige ziekte, overleden de heer A. Mooldijk, opzichter bij de dienst voor Openbare Wei-ken. Hij was, zowel bij zijn collega's en superieuren als bij het publiek, een zeer geziene persoonlijkheid, omdat hij altijd bereid was, met raad en daad bij te staan. De teraardebestelling zal Zaterdagmid dag op de Algemene Begraafplaats ge schieden. Fanfarecorps „Excelsior" Morgen, Zaterdag, geeft het fanfarecorps „Excelsior" een feestavond in het Sport parkrestaurant. In het eerste deel van deze avond zal het corps, onder leiding van de dirigent, de heer J. Beekhoven, enige nummers ten beste geven. Het twee de gedeelte is aan de vrolijkheid gewijd. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Franciscus Maria, z. van F. L. Vosse en W. E. M. Wassenberg; Marianne, d. van H. Korringa en J. M. Beerthuizen; Agnes Francisca, z. van H. Hissink cn A. L. Sterneberg. GEHUWD; G. Nahuijsen en M. A. van Vliet; A. W. Hettema en E. J. Allirol. OVERLEDEN: C. Akerboom, 88 j.; Th. van der Klashorst, 84 j.; Weduwe Chr. F. van Huizenvan Elk, 75 j.; M. A. L. J. van Roon—de Bruijn, 66 j.; M; E. C. Hoekstra, 13 mnd.; A. Berendsen. 33 j. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Marinus Franciscus, z. van H. A. van der Schrier en A. van der Steen; Adriana Johanna Dominica, d. van H. Schreurs en H. M. Kleijn; Petronella Alber ta Clasina Geertruida, d. van A. Koppert en C. van der Vliet; Adrianus Maria, z. van A. van der Ark en H. C. A. M. Selhorst; Wil lem Petrus, z. van W. P. Berkel en A. J. van der Voorn; Antonia Christina Maria, d. van J. W. J. J. van der Eist en P. C. Augustinus; Alice Henriëtte, d. van G. H. Jansen en C. F. Veldhuijzen van Zanten. ONDERTROUWD: J. J. de Groot en J. J. Warmerdam. OVERLEDEN: J. Plomp, m., 36 jaar. ADVERTENTIE Voordelige prijzen Grote sortering 1 jaar garantie. U koopt bij een vakman. AGT KLEINE HOUTSTRAAT 105 De heer P. Schaap te Zandvoort, heeft ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Wilhelminaschool een revue ge schreven, waaraan oud-leerlingen onder zijn leiding reeds maandenlang repeteren en die Maandagavond in theater Monopole voor oud-leerlingen en genodigden voor het voetlicht zal. worden gebracht. De revue laat de geschiedenis van de school de revue passeren. Wellicht volgen na Maandag nog enige opvoeringen, daar de belangstelling er voor buitengewoon groot is. Wijziging van uitbreidingsplannen In het Zandvoortse raadhuis liggen ter inzage een tweetal partiële wijzigingen in het uitbreidingsplan, verband houdende met reeds ontyangen aanvragen voor, of in de naaste toekomst te verwachten nood zakelijke uitbreiding van scholen. Een wijzigingsplan voorziet in de uit breiding van de Wilhelminaschool met vier lokalen, door een gang verbonden met de bestaande school. Daardoor kan de gym nastiekzaal van de bestaande school ook door de nieuwe gebruikt worden. Door omlegging van het voetpad wordt een groter schoolterrein verkregen, waarop later ook nog een kleuterschool kan worden gebouwd. Het geprojecteerde schoolterrein tegen over de Wilhelminaschool is gehandhaafd. Dit is bedoeld als reserve, om hier later de uitbreiding van andere scholen te kunnen onderbrengen. Voorts is er naar gestreefd, het oorspron kelijk aantal geprojecteerde woningen op dit plan te handhaven. Door het tweede wijzigingsplan werden de bezwaren van Gedeputeerde Staten on dervangen, tegen de bouw van houten woningen in de Kostverlorenwijk en elders, o.m. door het opnemen in genoemde wijk van een complex boxengarages op het ter rein tussen Weimar- en Van Stolbergweg. Gebleken is, dat in dit deel der gemeente Zandvoort grote behoefte bestaat aan par ticuliere garages. Tevens werd hier aan de Julianaweg een nieuwe bouwstrook ge projecteerd, om de inkijk op de niet fraaie en zéér diepe tuinen van de bestaande woningen aldaar, enigszins weg te nemen. De oorspronkelijke bestemming van het terrein voor de lï.L.O.-school, ten Oosten van de Kostverlorenstraat in het wandel park Kostverloren, werd in deze wijzi ging iets verschoven in de richting van de trambaan, om daardoor het wandelpark zoveel mogelijk intact te laten. Geslaagd De heer A. Loos, thans groeps-comman- dant van de afd. Zandvoort van het Ne derlandse Rode Kruis, is bij de in Utrecht en Amersfoort gehouden examens geslaagd voor pelotons-commandant. Schaakclub „Lisse" Het tweede tiental van de schaakclub „Lisse" speelde een wedstrijd tegen NZH II. De voorlopige uitslag werd 5'/4—3% de defi nitieve uitslag zal waarschijnlijk zijn 5V44A4 voor Lisse. Voor de onderlinge bordenwedstrijden zijn de volgende partijen gespeeld: M. Vermeer— I. C. Snel 0—1; W. v. BeekA. Snel 10; P. v. StamA. Knol 0—1; P. BoogerdA. v. Rijpen 1—0; C. v. 't Wout—P. v. Stam 1—0; H. EyskootL. Schravendeel 01. LISSE ANTI REVOLUTIONAIRE PARTIJ Donderdagavond hield de kiesvereniging der Anti Revolutionaire Partij een leden vergadering, waarop als 9preker optrad de heer A. Warnaar Jr., burgemeester van Wad- dinxveen over het onderwerp „Het Program van Actie". Hij merkte op, dat de noodwet- Drees een bedelingszaak genoemd kan wor den. Volgens hem klopt de voorgestelde jaarlijkse regeringswoningbouw niet met het voorgestelde kwantum, wegens te laag ge voteerde gelden. De vergadering voorzag in de vacature van voorzitter wegens het bedanken van de heer Vermeer. Gekozen werd de heer C. Spaar garen. Besloten werd dit voorjaar weer een verkiezingsappèl. binnenland De Middelburgse rechtbank heeft een jarige ex-ambtenaar van de Provincial» Planologische Dienst, die in een half jaa! tijd 74 zakenmensen voor meer dan 40 o gulden heeft opgelicht, veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest en een voorwaar delijke ter beschikkingstelling van de res e! ring met een proeftijd van twee jaar. Te deze verdachte was op 26 October twee jaar met aftrek en voorwaardelijke beschikbaar stelling geëist. Hij werd schuldig bevonden aan verduistering, valsheid in geschrifte en flessentrekkerij. Het vroegere troepenschip „Waterman11 is bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw, maatschappij verbouwd tot een emigranten! schip en zal 14 November uit Rotterdam me' landverhuizers naar Australië vertrekken De chef van de technische dienst van hei Directoraat Generaal van Scheepvaart heer C. Bijvoet is wegens zijn grote ver- diensten voor deze verbouwing en voor die van de „Zuiderkruis" benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. HAARLEM EN OMGEVING Bü Koninklijk Besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Haarlem' ter standplaats de gemeente Zaandam, J. y' Postma, candidaat-notaris. wonende te Zui£ Laren, in de plaats van P. van der Meulen die is overleden. Het dameskoor „Hacrlem" geeft onder leiding van mejuffrouw W. v. Eldik Zater dagavond 10 November in de Kon. Emma- school-zaal een concert met medewerking van de .Tihonie Hawaiïans", ten bate van he; bouwfonds der Ned. Herv. Kerk aldaar. Ds. A. Dondorp, Geref. predikant Heemstede, is voornemens Vrijdag 30 No! vember bij prof. dr. F. W. Grosheide te pro- moveren aan de Vrije Universiteit te Am. sterdam tot doctor in de theologie op eer proefschrift getiteld: „De verzoekingen van de Here Jezus Christus in de woestijn". Prof. dr. G. Ch. Aalders, rustend ho_0 leraar aan de V. U. en woonachtig te Heem- stede, hoopt Vrijdag 30 November aan deze universiteit de laatste promotie te verrichten als zijn zoon, ds. J. G. Aalders, Geref. predi. kant te Leeuwarden, promoveren zal bij hem tot doctor in de theologie op een dissertatie getiteld: „Gog en magog in Ezechiël". Tot onderwijzeres aan de Chr. school te IJmuiden is benoemd mevrouw R. Janssen- Voorrips te IJmuiden-Oost. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor te benoemen tot tijdelijk leraar aan het gymnasium in de wiskunde mr, W. F. Gonggrijp en in de aardrijkskunde de heer A. I. Lucieer, tot tijdelijk leraar in de geschiedenis aan de HBS voor meisjes de heer J. M. van Stralen te Leiden en tot tijde lijk leraar in de geschiedenis aan de HBS b de heer C. Zijlstra te Bloemendaal. B. en W. vragen de gemeenteraad mach- tiging tot het leggen van een hoogspannings kabel naar het transformatorstation aan de Parklaan bij de Friesè Varkenmarkt naar dat aan de Noorder Schoolsteeg; de kosten worden geraamd op f31.600. Door de inwerkingtreding van de We genverkeerswet op 1 Januari j.l. is het bedrag voor het aanschaffen en het onderhoud van verkeersborden niet toereikend. Daarom vragen B. en W. de gemeenteraad een extra- crediet van f7600 beschikbaar te stellen, waardoor het totale bedrag wordt f 17.200. ADVERTENTIE DAMCLUB „LISSE VOORUIT" De tweede ronde om het kampioenschap dammen van Lisse heeft geen verrassingen gebracht. De uitslagen waren: Eerste klasse: G. BalkenendeY. de Jong 1<1; J. van HalJoh. Langbroek 20; C. BergmanA. v. Rossen 02; G. v. d. Stelt— A. Balkenende 20; J. Algera—J. G. Snel 2—0. Tweede klasse: A. Wijnhout—Nic. Dekker 1—1. Donderdagmiddag om vier uur raakte een Amsterdammer, die op de Rijksweg nabij Abbenes in de richting Den Haag met een auto reed, de macht over zijn stuur kwijt. Na een botsing met een paaltje langs de weg sloeg de auto driemaal over de kop. Naast de bestulirder zat een lifter, een be woner uit Den Haag. Deze werd uit de wagen geslingerd en liep een gebroken schouder op. Per ziekenauto is hij naar het Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem over gebracht. De Amsterdammer bleef onge deerd. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelis, z. van J. Dol en 0. J. Visscher; Jacobus Martinus, z. van M. A. Kroon en S. J. Werba; Hillegonde, d. van D, Korringa en M. J. de Koter; Maljaerd, z. van A. van den Bosch en M. E. de Graaf; Andreas Johannes, z. van M. W. Maas en M. F. den Haan; Hendricus Anthonius Louisa, z. van J. W. A. Jongeneelen en C. A. Baars; Hendrik, z. van H. Hensens en H. Hogenkamp; Ru- dolf, z. van R. de Jager en C. Diderich; Mar tinus Petrus Maria, z. van J. P. M. Wubbe en W. J. Blokker; Maria Hendrika, d. van P. Huizinga en A. Klaassen; Cornelia Wilhel- mina, d. van A. A. Frieswijk en H. P. H. Adolfsen; Johannes Jozef Marie, z. van J. A. M. Hos en M. E. C. Linssen; Jeannette Euphemia Maria, d. van J. Peetoom en J. W. Terlouw; Maria Johanna Antoinette, d. van H. J. Mol en M. J. C. Dingier; Truus Jacoba Catharina, d. van H. J. Mol en M. J. C. Dingier. ONDERTROUWD: Derk Berend Bokkel- kamp en Gesina Raman; Jan Franciscus De Bueger en Johanna Oudt; Michel Pieter en Maria Boll; Pieter Brinkman en Anna Steensma; Jan van den Bos en Johanna Hendrika de Jong; Gerard van de Kraats en Sophia Broek; Jacob Johannes Griffioen en Lea Grada Johanna Meesters; Wilhelmus Jan van Gellckom en Wilhelmina Cornelia van Nieuwburg. GETROUWD: Nicolaas Marinus Tak en Johanna Maria Smit; Adrianus BeerendonK en Theodora Cornelia Vastenhout; Bastiaan Vervloed en Janna Gesina Prins; Albertus Martinus van der Sluijs en Wilhelmina Ru- dolphina Brassem. OVERLEDEN: Remmelt van der Wekken, 4 j., z. van A. van der Wekken en H. Veen- stra; Johannes Petrus Beers, 80 j., echtg. v. M. van der Geest; Johanna Jacoba Gavel, 83 j., echtg. van J. Mesman; Geertje Geers, 63 j., wed. van M. van Rijn; Adriana Werther, 56 j., wed. van J. C. van Dongen; Jacob van Zij verden, wedn. van J. W. van Willigen, 83 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 8