Eden Canadese beroep op afgevaardigde doet Russische delegatie I Weerbericht I OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Overweeg onze voorstellen, inplaats van te lachen Perón wint EDEN EN PEARSON SPRAKEN IN PARIJS Arabische staten zijn het oneens Noodtoestand in Karinthië Adenauer werd uitgenodigd voor defensie-bespreking Eerste ronde over de staalindustrie Het woord is aan. Mijnwerkersstaking in Noord-Frankrijk Conferentie met Stalin niet uitgesloten" Nederlandse delegatie in Parijs uitgebreid Prinses Armgard gaat in Hilversum wonen Frankrijk gaat invoer uit dollargebied beperken Oostenrijk strijkt de Grote Vier onder de kin Labour-motie verworpen Rust in Korea i'toRAWCW Spionnenangst en atoombomvrees Franse televisie-uitzending g6e JAARGANG No 108 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. prukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. pirecteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 13 NOVEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 272 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TN HET PALAIS DE CHAILLOT kabbelt I het debat voort. Even was storm opgestoken en gingen de golven hoog, toen Wysjinski (Rusland) en Acheson (Amerika) elkaar, of liever gezegd: achtereenvolgens West en Oost aanvielen. Sindsdien vragen Weste lijke sprekers of nu werkelijk met de Rus- cpn niet meer te bereiken is dan dit. Vooral Anthony Eden (Engeland) heeft zulke vragen gesteld. Eden, pas teruggekeerd als minister van Buitenlandse Zaken, was voor óe oorlog bekend om zijn keurige kleedij. Sinds de oorlog is ook Acheson deswege vermaard. Eden blijkt zijn faam te hand haven en dat is prettig voor zijn Londense kleermaker. Die zal er al heel wat klanten rióor gekregen hebben en er een hoop geld mee verdiend. Hetzelfde moet het geval zijn met Acheson's Washingtonse kleermaker, nat is alles. Andere beschouwingen over de mooie pakken van Anthony en Dean lijken waardeloos gezanik. Iemands karakter wordt niet beschreven door de scherpte van de vouw in zijn broekspijpen of tie snit van zijn jaquette. Evenmin bewijzen die iets omtrent zijn in telligentie, zijn belezenheid en zijn gevoel voor humor. Voor openbare persoonlijkheden lijkt het niet prettig als zoveel over hun pakken gezeurd wordt: het moet bij allerlei mensen de indruk wekken dat zij alleen maar dandies zijn. Een soort étalagepoppen. Nu, daar is niets van waar. Het zijn twee zeer scherpzinnige mannen. Eden's redevoering is overigens niet een van de beste van zijn leven geweest. Het was ook moeilijk te verwachten, na weder zijdse vredesvoorstellen van Oost en West, die hen geen stap nader tot elkaar brach ten. Ergens heb ik gelezen dat deze rede met spanning tegemoet gezien was, hetgeen langzamerhand een gemeenplaats is gewor den. Maar wie verkeerde dan eigenlijk in «panning? Wij hebben er niets van ge merkt. Eden heeft een wapenstilstand in het schelden aanbevolen en dat heeft ons enigszins getroffen, want juist een week geleden hadden wij deze gedachte, op deze plaats, ook geopperd, met een verontschul diging voor haar eenvoud en nuchterheid. Het verheugt ons dat wij niet te eenvoudig zijn om een mogelijkheid te opperen die ook in het Palais de Chaillot op het wereld forum van de U.N.O., zoals het wel eens genoemd wordt tot uiting komt. Overi gens voelen wij ons, evenals Eden en onge twijfeld tal van andere mensen, niet vrolijk gestemd over hetgeen er gebeurt, of liever gezegd niet gebeurt. En wij blijven geloven dat men, zolang men niet van het schelden wil afzien en daarmee de z.g. propaganda eens even stopzetten, geen stap vooruit zal komen. Een wapenstilstand in het schelden zou weliswaar iets nieuws op internationaal gebied zijn, dus zonder roemruchtig ver- leden-vol-mislukkingen, maar daarom nog niet verwerpelijk. Integendeel: een nood zakelijke voorwaarde om verder te komen. De normale menselijke verhoudingen bie den ten deze een rijke overvloed aan be wijsmateriaal, zij het dan ook niet op zulk hoog niveau. Als iemand ruzie met zijn buurman heeft en die tot een einde wil brengen beseft hij zeer goed dat punt 1 van de agenda dient te zijn: staken van de scheldpartijen over de schutting. Als hij met zijn concurrent overhoop ligt en weet dat het verstandiger zou zijn, een belan gengemeenschap met hem aan te gaan, be grijpt hij zonder moeite dat ten eerste het elkaar-zwart-maken bij de klanten zal moeten ophouden. Wij zijn altijd karig ge weest met dit soort vergelijkingen, maar betogen dat zij hier opgaan, omdat zelfs op dat hoogste niveau, waarnaar de gewone man niet zonder eerbied omhoog kan sta ren, de situatie door menselijke verhoudin gen beheerst wordt. Soms vreest men dat dit op die hoge toppen uit het oog verloren wordt, omdat men te weinig tijd heeft om omlaag te kijken en bovendien door de berglucht bevangen is. Misschien is dat met Eden alleen niet het geval omdat hij pas weer minister is geworden van een der Grote Drie (of Vier of Vijf) en nog niet geheel geacclimatiseerd op de Olympus. Laat ons hopen dat hij zo blijft. En dat 1 hij anderen van de barre toppen weet mede te tronen naar de dalen, waaruit wij nede- rigen staan omhoog te staren, nog steeds geschrokken van Wysjinski's lange lachbui die hem zijn nachtrust ontnam: zijn lachbui over het Westelijke ontwapenings-voorstel. Als de Grote Vier zich, na enige vermom ming, eens omlaag spoedden en een infor mele bijeenkomst (met toevallige andere aanwezigen) hielden in de „bistro" van Le Père Antoine in het Quartier Latin, of enig ander oord waar de kleine luyden van Pa rijs over politiek plegen te redekavelen? Zou dat wellicht helpen? Zouden de verge lijkingen zich daar wellicht aan hen op dringen? Zou Antoine's beste apéritif, spé cialité de la maison, niet zelfs Wysjinski doen smelten, zodat hij naar de telefoon zou schieten om Stalin op te bellen en hem te vragen of hij nou toch maar meteen kwammaar dan hier, Josephnee, we zitten niet meer in dat saaie paleis, we hebben een pracht van een bistro gevon den. Waarom kunnen wij het prachtige vredes- mstrument, dat de U. N. O. vormt, niet vruchtbaarder gebruiken? heeft Eden ge vraagd. Waarom gaan wij door in Korea een oorlog te voeren, die dagelijks talrijke Jonge mensenlevens kost? Waarom verho ren wij de gerechtvaardigde verlangens van dr. Adenauer niet? Waarom tekenen wii het vredesverdrag met Oostenrijk niet? Ja: waarom? waarom? Dat vraagt de hele wereld. R. P. PARIJS 12 November. (Reuter). Een gedeeltelijke staking in de voornaamste transe kolenmijnen in de departementen ^ord en Pas de Calais, die thans een week duurt. is Maandag uitgebreid. Bijna 12.000 van de 98.658 mijnwerkers in het gebied z'jn thans in staking. ,zij protesteren tegen het feit, dat zij vijftien procent van de kosten van de me dische verzorging en medicijnen moeten "stalen, welke tot de vorige maand gratis werden verleend. De betaling was opge- le5d, omdat de sociale-verzekeringsorga- disatie van de mijnwerkers schulden had. arbeiders zouden de grote hoeveelhe den medicijnen hebben gebruikt. 99 (Van onze correspondent te Parijs) Maandag was het na Acheson en Wysjinski de beurt aan Eden, om als een der grote vier de UNO in Palais de Chaillot toe te spreken. Hij stak een rede af, waarin hij uiting gaf aan de diepe teleurstelling, die Wysjinski's rede bij hem gewekt had. Zijn hele speech, die ontegenzeggelijk in mineur klonk, was voor een groot deel in de vragende vorm gesteld. „Waarom kunnen we het prachtige vredesinstrument dat de UNO vormt, niet vruchtbaarder gebruiken? Waarom gaan wij door in Korea een oorlog te voeren, welke dagelijks talrijke jonge mensenlevens kost? Waarom verhoren wij de rechtvaar dige verlangens van dr. Adenauer niet? Waarom tekenen wij niet eindelijk het vredes verdrag met Oostenrijk, een land, dat door onenigheid van de grote vier nog immer onder de bezetting zucht? Waarom zetelt Italië niet hier in ons midden?" Maar de man, die op al deze vragen het antwoord had kunnen geven, Andrei Wysjinski, zat op enkele passen van het spreekgestoelte met de koptelefoon op het hoofd in een geveinsde onverschilligheid zijn papieren te ordenen en te lezen. De Russische delegatie heeft intussen om een nieuwe spreekbeurt in de Alge mene Vergadering gevraagd. Verwacht wordt, dat Wysjinski de redevoeringen van de Westelijke afgevaardigden wil beant woorden. Na Eden voerde de Canadese minis ter van Buitenlandse Zaken, Pearson, het woord. Na afloop van zijn rede volgde een langdurig en stormachtig applaus. „De U.N.O. vormt onze laatste en onze beste hoop op vrede. Het accent verschuift echter meer en meer van beste naar laat ste", zeide de Canadese minister van Bui tenlandse Zaken. „Wij zullen aan dit ver schuiven een einde moeten maken, indien wij wensen dat onze wereldorganisatie blijft bestaan als een doelmatig instrument om de vrede te handhaven en de veiligheid te bevorderen. De internationale betrekkingen bewegen zich, in een zeer wezenlijke en gevaarlijke zin, om het conflict tussen twee grote blokken, die wantrouwend, vijandig en be vreesd tegenover elkander staan. Indien wij de verklaring, die de leider der Russische delegatie Donderdag heeft afgelegd, waarderen naar de bewoordin gen waarin zij is geuit, zouden wij hieruit moeten concluderen dat. de Russische rege ring heeft besloten elk streven om een be tere verstandhouding in de wereld teweeg te brengen onmogelijk te maken. Ook zou dan hieruit volgen dat de Sovjet-Unie de U.N.O. niet wil gebruiken om internatio nale geschillen op te lossen, doch dat zij er slechts een middel in ziet om die landen, waarmede zij het niet eens is, te honen, te belasteren en aan te vallen. Dit heeft tot gevolg dat ook de houding der anderen onverzettelijker wordt, het geen uiteindelijk tot gevolg moet hebben dat het in dc practijk niet meer doenlijk is diplomatieke onderhandelingen van welke aard ook te voeren. Dit is de wezenlijke tragedie en het werkelijke gevaar van de huidige toestand". „De gehele wereld weet", vervolgde Pearson, „dat het Atlantische verdrag een organisatie met een louter verdedigend ka rakter is, in het leven geroepen in strikte overeenstemming met artikel 51 van het handvest. Ik hoop dat de Russische delega tie het Westelijke ontwapeningsvoorstel opnieuw in overweging zal nemen, opdat zij, in plaats van er om te lachen, ons zal kunnen helpen bij het verwezenlijken van de diepste hoop van het mensdom. Intussen zullen de Westelijke mogend heden hun bewapening moeten voortzet ten, ook al heeft de geschiedenis aange toond dat het nimmer mogelijk is geweest de vrede met behulp van wapens alleen te verzekeren. Doch welke andere keus heb ben wij, onder de huidige omstandigheden, waar wij te maken hebben met een staten- groep, die uitsluitend kracht als waarde meter erkent, dan ons zelf zo sterk moge lijk te maken? Slechts op deze wijze kan de vrije wereld in een positie komen, waar in zij in staat is met de communistische staten te onderhandelen". Nadat minister Pearson was uitgespro ken werd de Algemene Vergadering tot 13 uur Nederlandse tijd geschorst. In de middagvergadering kwamen ach tereenvolgens de Griekse af ge vaardige Jean Politis, de vertegenwoordiger van het nationalistische China, dr. Tsiang, José De beruchte Maartensdijkse tollen tussen Utrecht en Hilversinn staan weer in het middelpunt van de belangstelling. De minister van Binnenlandse Zaken heeft namelijk een bedrag van f180.000 geboden voor de opheffing der tollen. Het gemeen tebestuur van Maartensdijk vindt dit be drag echter te laag,zodat de weggebruikers voorlopig nog tol zullen moeten betalen. Maza (Chili), de Iraakse afgevaardigde Fadhil Al Jamali en de Poolse afgevaar digde en vice-minister voor Buitenlandse Zaken Stefan Wierblowski aan het woord. De Chinese afgevaardigde uittte beschul digingen aan het communistisch regiem in China, de Iraakse gedelegeerde voer uit tegen Israel en noemde dit land de oorzaak van alle onrust in het Midden-Oosten. De Poolse gedelegeerde beschuldigde de Ver enigde Staten ervan een „Amerikaanse nieuwe orde" op de wereld te willen vesti gen, en betoogde tenslotte dat hij over tuigd was van de mogelijkheid dat landen met verschillende politieke stelsels vreed zaam naast elkander leven. Hierna werd de vergadering tot Dinsdag verdaagd. CHURCHILL: LONDEN. (Reuter). De Britse premier Winston Churchill werd Maandagavond in het Lagerhuis de vraag gesteld of hij zich voorstelde „een nieuwe poging te doen om de vrede te beveiligen door het initiatief tot het houden van besprekingen tussen hemzelf, president Truman en maarschalk Stalin". Churchill antwoordde: „Er bestaan op het ogenblik geen plannen voor onderhan delingen met de Sovjet-Unie over alge mene vraagstukken, doch de mogelijkheid van beprekingen op hoog plan, indien zich daarvoor gunstige omstandigheden zouden voordoen, is niet uitgesloten". Als deskundigen aan de Nederlandse de legatie naar de zesde Algemene Vergade ring van de UNO in Parijs zijn nog toege voegd de heren H. Oosterhuis en M. Rup- pert, respectievelijk eerste en tweede voor zitter van de raad van vakcentralen. Zij zullen deelnemen aan de besprekingen in de economische commissie over de agenda punten technische hulp en financiering van de economische ontwikkeling van minder ontwikkelde landen. In opdracht van Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, is het bui ten „Oersberg" aan de 's-Gravelandseweg 97 te Hilversum, aangekocht. Prinses Arm gard zal zich metterwoon in Hilversum ves tigen en vermoedelijk reeds op 15 Novem ber op het fraaie landgoed haar intrek ne men. Het gemeentebestuur heeft de hier toe nodige vestigingsvergunning reeds verleend. „Oersberg" is vele jaren bewoond ge- PARIJS (Reuter) Maandagavond hebben te Partis afgevaardigden van de zeven Arabische staten: Egypte, Syrië, Irak, Jordanië, Libanon, Saoedi-Arabië en Ye men geen overeenstemming bereikt oyer een gezamenlijke politiek ten aanzien van de plannen der Westelijke mogendheden voor de verdediging van het Midden- Oosten. Na een vergadering van twee uur ver klaarde de Egyptische minister van Bui tenlandse Zaken, Salah el Din Pasja, dat er geen besluiten waren genomen en dat morgen de besprekingen zullen worden voortgezet. Het hoofd van de Syrische dele gatie bij de UNO, Faris el Khoery, die de vergadering voorzat, zei, dat hij „voldaan" was. Haloe, de minister van Buitenlandse Zaken van Libanon, verklaarde: „Wij zul len onze besprekingen voortzetten, totdat wij een gezamenlijke politiek hebben be reikt". Eerder op de dag had een Egyptische woordvoerder verklaard, dat Egypte zijn oppositie tegen het vier-mogendhedenplan zou handhaven, zelfs als de andere Arabi sche landen zich met het plan zouden ver enigen. De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Azzam Pasja, woonde de vergadering niet bij, doch hij werd op de hoogte ge houden van de besprekingen. Gemeld is, dat hij „min of meer voldaan" was over de besprekingen van Maandagavond. Aartsbisschop Makarios van Cyprus heeft „namens de Griekse bevolking van Cyprus" in een telegram aan de voorzitter van de commissie der UNO voor de niet- zelfbesturende gebieden verklaard, dat de bewoners van Cyprus „geen handhaving wensen van de status van Cyprus als Britse kolonie". De bewoners hebben gestaakt „voor een vrij nationaal leven door op neming in de Griekse staat, waartoe zij krachtens hun afkomst behoren", aldus dit telegram. De regering van Zuid-Afrika heeft het lidmaatschap van het commando voor het Midden-Oosten aanvaard en is bereid in geval van oorlog land- en luchtstrijdkrach ten naar het Midden-Oosten te zenden. Dit is door het departement van Buitenlandse Zaken te Pretoria meegedeeld. De voorgevel van het fraaie landhuis. weest door de familie Van Mesdag, die het in 1920 liet bouwen. Prins Bernhard heeft enige tijd geleden een bezoek aan het bui ten gebracht, waarna tot de aankoop werd besloten. Met het buiten is tevens een strook omliggende grond, ongeveer twee hectai-e, waarop een siertuin is aan gelegd, gekocht. Watersnood en storm Maandag is in de Oostenrijkse provincie Karinthië de noodtoestand afgekondigd. Door ovei-stromingen van de Dra en de Gail zijn in de gebieden Koetschach en Mauthen vijf bruggen weggespoeld en is schade toe gebracht aan de oogst en aan gebouwen. Verscheidene wegen zijn onbegaanbaar ge worden. In de streek van Rosenthal zijn de souterrains van vele huizen ondergelo pen. Bovendien zijn van een aantal huizen de daken afgerukt door een hevige storm. In Italië, waar het drie weken lang ge stormd heeft wordt de schade geschat op duizenden millioenen lires. Het aantal doden is gestegen tot 140. Bij stormen, die onlangs over Zuid-Italië, Sicilië en Sardinië hebben gewoed, verlo ren 110 mensen het leven. Men vreest, dat wanneer er geen einde komt aan de regen val, de Po buiten haar oevers zal treden en grote schade zal aanrichten in een ge bied, dat voor de economie van Italië van het grootste belang is. Honderden plaatsen zijn reeds door het water van zijrivieren overstroomd. In Venetië staat thans alles blank. Het plein van de San-Marco staat een meter onder water. Men schat, dat de schade te Milaan 1.500 millioen lire be draagt. De West-Duitse kanselier Adenauer, die tevens minister van Buitenlandse Zaken van de bondsrepubliek is, heeft een uitno diging ontvangen om 15 November aanwe zig te zijn op een conferentie over defen siezaken van de ministers van Buitenland se Zaken van Frankrijk, Italië en de lan den van de Benelux. Naar verluidt is Adenauer om persoonlijke reuenen niet m staat te komen. Hij heeft besloten Walter Hallstein, staatssecretaris van het mi- nistrie van Buitenlandse Zaken, te zenden. De kanselier is ook uitgenodigd naar Parijs te komen voor een conferentie met de ministers Van Buitenlandse Zaken van Amerika, Frankrijk en Engeland. Deze conferentie begint 22 November. Op 3 December wordt Adenauer voor een officieel bezoek in Engeland verwacht. PARIJS. Wanneer de Franse premier, René Pleven, Vrijdag het woord zal voeren tijdens het debat in de Nationale Verga dering over de financiële en economische positie van het land, zal hij waarschijnlijk een vermindering aankondigen van de met dollars te betalen invoer. Het Franse kabi net zal tijdens zijn bijeenkomst van Woens dag of Donderdag besluiten, of er na afloop van het debat om het vertrouwen van de Vergadering gevraagd zal worden. In de maanden Juli tot en met September van dit jaar bedroeg het nadelige saldo van de handel van Frankrijk alleen met de Verenigde Staten meer dan 30 milliard francs. WENEN (Reuter). Maandag heeft de Oostenrijkse regering bekendgemaakt, dat zij op 12 October de Britse, Amerikaanse, Franse en Russische regering heeft ver zocht er in toe te stemmen haar legaties in Oostenx-ijk tot ambassades te verheffen. Tevens wenste de Oostenrijkse regering haar legaties in Londen, Parijs, Washing ton en Moskou tot ambassades te verhef fen. De Britse, Amerikaanse en Franse rege ringen hebben met dit voorstel ingestemd, aldus de bekendmaking. Van Russische zijde was nog geen antwoord ontvangen. De bedoeling van het verzoek is te be wijzen, dat er nauwe en vriendschappe lijke betrekkingen tussen Oostenrijk en de vier grote mogendheden bestaan. LONDEN (Reuter). Met 320 tegen 281 stemmen is in het Britse Lagerhuis een motie van de socialisten verworpen, waar in de voorgenomen denationalisatie van de staalindustrie en uitbreiding van het par ticuliere wegvervoer werd gecritiseerd. De liberalen steunden de regering. in de motie werd gezegd dat de plannen van de regering de nationale inspanning niet ten goede zouden komen, doch „be zorgdheid en onzekerheid" in twee belang rijke takken van bedrijf zouden scheppen. Tevoren had de socialistische oppositie in het Britse Lagerhuis verklaard, dat als de staalindustrie gedenationaliseerd zou wor den, de socialisten haar opnieuw zullen nationaliseren wanneer zij weer aan de macht zouden komen. De minister van Bevoorrading, Duncan Sandys (de schoonzoon van Chux-chill) ver klaarde, dat de wet op denationalisatie, die over ongeveer drie maanden bij het parle ment zal worden ingediend, een beheers raad zou scheppen, waarin de regering, de directies, arbeiders en verbruikers zouden zijn vertegenwoordigd. Het advies van de vakverenigingen en de werkgevers over de plannen van de regering zal worden inge wonnen, aldus Sandys. De nieuwe Britse conservatieve regering heeft Maandag de houding van de vroegere Labourregering ten aanzien van het plan- Schuman onderschreven. Behalve bij Koemsong, waar zoals ge meld de verbondenen Maandag bij een beperkt offensief hun tegenstander een kilometer terugdreven, is het aan het front in Korea rustig. Volgens meldingen van de vijfde Amerikaanse luchtmacht- groep werd door laaghangende wolken de luchtactiviteit boven Korea beperkt tot slechts zes aanvalsvluchten. Op de besprekingen te Panmoendjom zijn gisteren in het geheel geen vordei-in- gen gemaakt, aldus een woordvoerder van de UNO. De sub-commissie van de wapenstil standsdelegaties heeft vandaag vijf uur achtei-een vergaderd. De geallieerde gedele geerden hebben verklaard, dat wederom geen vorderingen zijn gemaakt. Het Koreaanse lijnenspel PJONGGANG KUMSONG KOSONG d--~ JUribwHIR» KUMHWA f .KUMCHON /..fHORWONVANGGU HWACHtjl -'/^..^"^VoNCHON PANMUNJON MUNSAN INJE Hwachon reserygir 38* Breedte graad -Oorspronkelijk plan van dc U. N.O. Oorspronkelijk plan van dc Roden Huidige frontlijn De Montesquieu: Ik houd van de boeren; zij weten niet genoeg om verkeerd te rede neren. Otto Maynard, de man, die Zondag door de Amerikaanse politie in een hut onder de brug van Oakland naar San Francisco werd gearresteerd onder vei'denking van spion- nage, blijkt 'een onschuldig tuinman en amateur-fotograaf te zijn. De Amerikaanse federale recherche heeft kunnen vaststellen, dat Maynard uit angst voor de atoombom uitgebreide gegevens betreffende kernsplitsing had verzameld teneinde precies te weten, wat hij zou moe ten doen bij een eventuele atoombomaan val. Het onderzoek is thans gesloten. Maynard zal zich alleen wegens landloperij hebben te verantwoorden, aangezien hij geen toe stemming had om onder de brug te wonen. 100 km Een beeld van de overstromingen in Noord- Italië. In het dorp Tavernerio (nabij Como) ondermijnde een buiten haar oevers ge treden rivier tal van woonhuizen. Enkele der gedeelt'elijk ingestorte woningen. Indonesië weet niets van Japans-Amerikaanse plannen DJAKARTA. (Reuter). Een Indonesisch woordvoerder heeft heden ontkend iets te weten van een Japans-Amerikaans voor stel inzake de exploitatie van tot dusver nog niet benuttè bronnen voor het winnen van rubber in de binnenlanden van Indo nesië. Op een vraag inzake een bericht uit Tokio betreffende een stap tot het weer exploiteren van vooroorlogse bedrijven, die thans onder beheer van de Indonesi sche regei-ing staan, zeide de woordvoer der, dat acht voormalige Japanse onder nemingen door zijn regei'ing waren opge ëist. De woordvoerder voegde er aan toe, dat de opgeëiste ondernemingen niet in min dering gebracht konden worden van de In donesische eisen inzake de Japanse hei*- stelbetalingen. De Argentijnse verkiezingen zijn zo on miskenbaar gunstig voor Juan Perón ver lopen, dat de overwinning hem vrijwel niet meer kan ontgaan. Toen 70 van de stemmen waren geteld, dat waren er 5 millioen, had Perón er 3.300.000. De radi cale oppositie-candidaat Ricardo Balbin kreeg er slechts 1.700.000. Het tellen der stemmen moest worden gestaakt wegens een hevige stoirn, die vele telefoonvei'bindingen verbrak, maar al bij deze stand moest de radicale partij toege ven, dat zij het pleit verloren Ixad, hetgeen trouwens nauwelijks anders te verwachten was geweest, na de systematische kneveling van haar verkiezingscampagne door het régime van Perón. In Buenos Aires kwam Balbin nog het dichtst op de hielen van Pex-ón. De twee candidaten haalden daar respectievelijk 618.725 en 828.955 stemmen. De afgevaardigde Emilio "Viseo heeft het parlement voorgesteld 11 November als de „dag van Eva Perón" te vieren, wegens het aandeel, dat zij in de overwinning der Peronisten heeft gehad. De Sex-vice d'Information bij de Franse ambassade in Den Haag zal hedenavond voor de K.R.O. een televisieprogramma uitzenden over Franse kerken en kathedx-a- len. De heer B. Charrier zal daarbij een causerie houden en enige foto's laten zien. immmm ZWAAR BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins- j dagavond tot Woensdagavond, opge- maakt om 10 uur: I Hier en daar tijdelijk mist. Overigens zwaar bewolkt met plaatselijk enige j regen, maar later enkele verspreide opklaringen. Matige wind hoofdzake- j lijk tussen Noord en West. Weinig verandering van temperatuur. 14 November i Zon op 7.56 uur, onder 16-52 uur. j Maan op 16.37 uur, onder 9.17 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 13 November Hoog water: 3.08 en 15.24 uur. I Laag water: 11.13 en 23.29 uur. Woensdag 14 November Hoog water: 3.47 en 11.51 uur. I Laag water: 16.02 uur. iiiiiiiiBiiiiiiiuaaaiiiMatuiiiiisamiiiiiaiiiaiMuii

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1