Spiegel China's UNO lidmaatschap geweerd van Parijse agenda Washingtonse reis leverde niets op Ballon-ongeval bij Zand voort voor Raad van de Luchtvaart Weerbericht WESTELIJKEN NIET BEREID TOT CONCESSIE ACHESON: „Gedrag der Chinezen beneden het peil van barbaren" Noodweer in Italië houdt aan Amerika's militaire begroting 1953 Het woord is aan. Behalve kans op dollarhulp Amerikaans vliegtuig vermist. Veel slachtoffers van storm en water Debat zonder succes te Panmoendjom Tien milliard minder Mossadeq naar Perzië via Egypte President Sukarno bezoekt de Molukken Philippijnse communisten bemoeilijken verkiezingen ie JAARGANG No 109 WOENSDAG 14 NOVEMBER 1951 295e JAAR.GANG No 273 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. "8" "|F "J 1 1 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- mj» 1 _jrn TUfc fTii -fJ 1 1 jTiui 5_TT]l I J"rr B Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen, redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor 1"^ (flF sf lf I i J Nj r 1 Abonnement per week 40 cent, per kwartaal in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. i J| 1 A III 1 Jr M fL A JLJ I A V Jk 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OMTRENT DE HOND, die voortreffe lijkste aller huisdieren, wiens innige bondgenootschap met de mens zich in de grijze verten der eeuwen verliest het staat alleen vast dat Hoge Verdrag-slui tende Partijen in dit geval nimmer aan opzegging gedacht hebben is het laatste woord nog lang niet gesproken. Er zijn ■jeden die grieven tegen zijn gedrag koes teren; in sommige gevallen zijn zij er zelfs |n geslaagd, hem van overheidswege ernstig in "zijn bewegingsvrijheid te belemmeren. Zij, die van de hond houden, plegen hun bezwaren nietig te vinden. En zij vormen altijd de meerderheid; zij nemen het steeds weer voor hem op. Bij ernstige beschou wing van het verzet, tegen hun vriend ge voerd moeten zij overigens wel tot de slot som komen, dat de kleine bezwaren in waarheid door een diepere grief worden oevoed. Die kan geen andere zijn, dan dat 1 hond zo vaak in zijn gedragingen de mens de spiegel voorhoudt. De minderheid is zich vermoedelijk niet van dit feit bewust. Maar daarom kan zij het wel gevoelen. De vrienden des honds, die hem met zoveel aandacht en sympathie waarnemen, moet het telkens wel treffen. En juist daarom is hij hun dierbaar. Dat is het verschil. '*Onze hond, die een Airedale is welk ras indertijd is gefokt uit een zorgvuldige, weloverlegde kruising van de nu-uitgestor- ven Engelse terrier met de „otterhound" heeft ons onlangs een beeld gegeven van het menselijk conflict, sinds enige jaren bekend als de koude oorlog tussen Oost en West. Wij willen niet beweren dat hij het opzettelijk deed, maar hij deed het. Daarop komt het aan. Verklaringen van de oor zaken van zulke verschijnselen liggen „eiijk die va* zoveel andere ver boven nu weet dat hij van afkomst en oorsprong reeds weet dat hij van afkomst en oorsprong een Angelsaks is, zag een Russische haze wind naderen, behorend tot de variëteit die de kynoldgcn als Barzoi aanduiden. Deze Rus vergezelde zijn baas. Op het ogenblik bat de Airedale hem zag ontwaarde hij ook hem. Beide verstijfden ter plaatse. Zij staarden, van omtrent honderd meter af stand, elkaar aan. Daarop loerden zij naar elkaar. Daarop schoten hun ogen vonken. En toen kwamen zij in beweging. Zij doken ineen, zij spanden hun spieren tot het uiter ste, zij knarsten op hun tanden, zij trokken langzaam maar vastberaden, trillend van sDanning, op elkaar los. Vergeefs poogden hun bazen hen te weer houden. Als hoger instinct de hond ertoe noopt, de mens te tonen hoe hij is, doet alleen deze roepstem zich gelden. Geen overredend bazenwoord, geen kort-beve- lend „Kom hier!" had uilwerking. Daar waren andere mensen die dit aanschouw den, die dit met ontzetting aanschouwden, mogen wij wel zeggen. Het waren voorbij gangers die verschrikt tot stilstand kwa men. Het waren de dag-hitten in onze laan, die het ramen-lappen vergaten. Het was de visboer, die de vis in zijn opgeheven hand bij de staart in de wind deed bunge len. Wellicht liet zelfs de tandarts zijn boor los en staarde ook hij ontzet naar buiten. Wij hebben dat niet nauwkeurig kunnen waarnemen. Intussen slopen Angelsaks en Rus voort. De ure des onheils scheen onverbiddelijk te zijn aangebroken. Nog tien seconden, nog vijf, nog drie, nog één.Nog feller doken zij ineen, nog scherper flitsten hun door borende blikken. En toen? Toen hadden zij elkaar bereikt. Zij slo pen langs elkaar. Zij ontspanden zich. Zij staken elk naar een trottoir over en gin gen ieder, achteloos en een beetje ver strooid, aan een paaltje ruiken. Gelijk de mensen, ieder aan een kant, aan het IJze ren Gordijn. En de herinnering aan talloze grote kranten-koppen der laatste zes jaren flitste door ons brein, terwijl de baas van Barzoi op een hekje ging zitten om uit te lachen. Ge kunt dit een enkel voorbeeld noemen, dat als zodanig niet voldoende overtuigt. Ach! Geef uw ogen slechts de kost en neem de honden waar: wij mensen kunnen er zoveel omtrent onszelf uit leren. Niet in al hun gedragingen: wie zou zoiets willen be weren? Maar een deel van hun levenstaak schijnt te zijn, ons de spiegel voor te houden. Zelfs als onze menselijke U.N.O. vergadert. Zelfs als er net een nieuw han delsverdrag gesloten is en dezelfde dag blijkt, dat uw grote hond met de teckel van de buren is overeengekomen dat hij: 1. zijn keukendeur voor hem zal openmaken als ze zijn geblaf niet horen; 2. het eten van de teckel zal opeten als beloning voor deze dienst; 3. met de teckel gezamenlijk diens baas, of de vrouw van de baas, ten vrien delijkste zal bejegenen opdat zij hem een nieuw maal verstrekken. Misschien hebt ge onlangs ook naar die uitzending betreffen de een hondententoonstelling geluisterd. De spreker liet zich door zijn hond begeleiden. Er zijn hier zoveel prachtige inzendingen (afgunstig gejank) dat wij deze tentoon stelling wel een bijzondere gebeurtenis mogen noemen (waf!). Ik ben geen des kundige (gekreun) maar ik zal nu het woord geven aan een expert (waf waf!), ik mag wel zeggen aan een onzer grootste des kundigen op kynologisch gebied (waf. wof, woef!) namelijk aan professor(ware blaf-solo) Dat was alleen maar een klein staaltje. Misschien zelfs voorbereid. Misschien zelfs opzettelijk. Het doet er niet toe. Let op de spiegel die de hond ons voorhoudt. R. P. PARIJS (Reuter). Sinds Dinsdagmid dag wordt een Amerikaans transportvlieg- uig van het type C-82 (een „Flying Box- ear") vermist, dat op weg was van Frank fort naar Bordeaux. Aan boord bevonden zich 33 Amerikaan se militairen. Men heeft het vliegtuig het laatst ge hoord boven het gebied van de Mont Doré (Noord-Auvergne) in Frankrijk. 26 met radar uitgeruste vliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht nemen aan het zoeken deel. Ter gelegenheid van de ingebruik neming van een nieuw gebouw van de P-ubberstichting in Delft wordt aldaar ge durende enige dagen een internationaal symposium over slijtage gehouden, dat vandaag is begonnen. Het wordt bijge woond door 150 afgevaardigden uit elf ianden. PARIJS, (Reuter). De Algemene Vergadering der UNO beeft Dinsdag de kwestie van de vertegenwoordiging van Peking-China in de UNO voor één jaar uitgesteld, ondanks bittere tegenwerpingen van Russische zijde. De vergadering besloot met 37 tegen 11 stemmen bij vier onthoudingen de kwestie voor onbepaalde tijd buiten bespreking te laten, hetgeen betekent, dat hierover op de huidige zitting niet officieel kan. worden gesproken. De Oost-Europese landen, India, Afghanistan, Zweden, Israel, Guatemala en Birma stemden tegen het uitstel. Egypte behoorde tot de landen, die zich van stemming onthielden. De Algemene Vergadering van de UNO heeft Dinsdag een agenda van 68 punten goedgekeurd. Zij besloot onder meer drie punten in de agenda op te nemen, waartegen de Sovjet- Unie en haar bondgenoten zich fel hebben verzet, namelijk het Westelijke plan voor een internationale commissie die moet on derzoeken, of in geheel Duitsland vrije verkiezingen kunnen worden gehouden, ten tweede de Joegoslavische klacht we gens „vijandige activiteit" van de Comin- formlanden en tenslotte de beschuldiging van nationalistisch China dat de Sovjet- Unie haar verdrag van 1945 met China heeft geschonden. Toen de voorzitter het Chinese UNO- lidmaatschap aan de orde gesteld had verklaarde Wysjinski dat de beslissing van de agendacommissie om dit punt voor onbepaalde tijd van de agenda af te voeren „een poging is om de Alge mene Vergadering te beletten haar steun te geven aan de wettige eisen van het commu nistische China om in de UNO vertegen woordigd te zijn". „Ik ben van mening", vervolgde Wysjins ki, „dat de vergadering het vraagstuk der Chinese vertegenwoordigers onverwijld in behandeling moet nemen. Het is een ver nederende toestand dat het communistische China niet in de UNO is vertegenwoordigd, terwijl de zogenaamde vertegenwoordigers van Tsjang Kai-Tsjek wel aanwezig zijn. De Chinese nationalistische regering toch is een bende van reactionnairen, die ineen gedoken op Formosa zit, onder een scherm van Amerikaanse vliegtuigen. Dit betekent slechts een nieuwe Amerikaanse schen ding van het Handvest", aldus de Russische minister van Buitenlandse Zaken. De Birmese afgevaardigde was even eens van mening dat een bespreking van het vraagstuk der Chinese vertegenwoor digers „uiterst dringend" was. „Slecht gedrag" De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, verklaarde dat het Chinese communistische bewind in Korea „het gezag der UNO tot het uiterste tart". „Daarom", vervolgde hij, „is het onmoge lijk een vertegenwoordiging van dit be wind in de UNO te overwegen. Het gedrag der Chinese communisten is dermate be neden peil, dat het enige verbetering zou moeten ondergaan, wil het althans op de zelfde hoogte komen als dat der barbaren". De Australische delegatie was het eens met de beslissing der agenda-commissie. De Britse vertegenwoordiger Jebb gaf als zijn mening te kennen dat de stand van zaken in Korea het onmogelijk maakt thans over dit vraagstuk te spreken. „Ook al zou het nog verscheidene maanden duren voordat de UNO zich ermede bezig zou kunjien houden", zeide hij. De vertegenwoordiger van het nationa listische China, dr. Tsiang, zeide dat het een grove leugen was het zo voor te stellen alsof de Chinese communistische regering het Chinese volk zou vertegenwoordigen. „Aan de andere kant is de nationalistische regering op grondwettige wijze door het Chinese volk gekozen en hier zijn mijn ge loofsbrieven". Mevrouw Sekaninova-Carrtova, verte genwoordigster van Tsjecho-slowakije, zeide dat „de centrale Chinese volksrege ring voldoet aan alle wettige eisen, die aan staten worden gesteld om voor het lid maatschap der UNO In aanmerking te ko men". Hierop ging de Algemene Vergadering tot stemming over met bovenvermeld re sultaat. De vergadering besloot voorts het Wes telijke ontwapeningsplan en het Russische vredesplan op de agenda te plaatsen. Op verzoek van Egypte werd besloten de be spreking van de kwestie-Marokko te berde gebracht door de Arabische staten uit te stellen. De vergadering verwierp het bezwaar van Zuid-Afrika tegen bespreking van de kwestie der Indiërs in de Unie van Zuid- Afrika. De Assemblée verwierp de aanbeveling van de agendacommissie tot een onderbre king van vijf dagen met Kerstmis. Goed gekeurd werd een recès van 23 December tot 2 Januari. Men besloot zes dagen per week te wer ken met twee vergaderingen per dag. Als streefdatum voor het einde van de zitting werd 26 Januari vastgesteld. ROME,13 November (Reuter) De rivier de Po en haar zijrivieren hebben de plaatsen Vercellia en Pavia onder water gezet. Bij Voghera was het peil van de Po zeven meter boven normaal. De stroomaf- waartsgelegen steden Piacenza en Cremona worden thans bedreigd. Bij -Piacenza is reeds een dijk bezweken, tengevolge waarvan drie personen om het leven kwamen. In het gebied van Vercellia werden tien personen het slachtoffer van de watermassa's. In Forli kwam een echtpaar om het le ven, toen een gedeelte van een kerktoren door de storm werd losgerukt en door het dak van hun huis sloeg. Te Genua werd een man bedolven onder een instortend huis. Zeven personen worden vermist, na dat hun vrachtauto in de nabijheid van Pavia door het water was meegesleurd. De Rivièra wordt geteisterd door zware storm. Uit de golfbrekers losgeslagen rots blokken van honderd kilo worden door de hoge zeeën op de kust geworpen. Het water van het Lago Maggiore stijgt nog steeds. Het peil is vier meter boven normaal. Sommige delen van Locarno staan twee meter onder water. Ook het meer van Lugano stijgt nog. TOKIO (Reuter). Dinsdag hebben de geallieerde en Noordelijke afgevaardigden te Panmoendjom zonder succes vijf uur lang gedebatteerd over een wapenstil standslinie, ofschoon de wederzijdse voor stellen over een bestandslinie weinig uit eenlopen. Volgens een officiële verklaring van de UNO hield het communistische standpunt van Dinsdag in feite een verloochening van het eerder overeengekomen standpunt in, dat de vijandelijkheden gedurende de be sprekingen zouden voortduren. Aan het Oostelijk front in Korea hebben de geallieerden in de buurt van Kosong aanvallen over een frontbreedte van vijf kilometer afgeslagen. Elders aan het front ontmoetten geallieerde patrouilles weinig tegenstand, aldus een bericht van het acht ste leger. Begunstigd door helder weer hebben ge allieerde vliegtuigen Dinsdag zonder tegen stand van „Migs" te ontmoeten stellingen en verbindingen van de tegenstander aan gevallen. Volgens de luchtmacht werden hierbij 250 tegenstanders gedood. Aan het centrale front kregen patrouilles op vijftien punten contact. De verbonden troepen melden 618 man van de tegenstander te hebben gedood en vierhonderd kleine wapens te hebben buit gemaakt. Churchill ook naar Canada De Engelse premier Winston Churchill heeft een uitnodiging van de Canadese re gering om twee tot drie dagen in Ottawa door te brengen na zijn besprekingen met president Truman, aanvaard, aldus is Dins dagavond officieel te Londen bekend ge maakt. Van onze correspondent in Amerika) De Amerikaanse minister van Defensie, Robert Lovett, heeft president Truman een begrotingsontwerp voor 1953 voorgelegd, dat in vergelijking met de cijfers voor 1952 een vermindering van ongeveer tien mil liard dollar te zien geeft. Het ontwerp om vat een bedrag van ongeveer 54 milliard dollar. De president moet het voorstel goed keuren, alvorens het in Januari bij het Congres kan worden ingediend. Naar in welingelichte kringen te Wash ington verluidt is Lovett bij het opstellen van het ontwerp van het volgende uitge gaan: De minister vreest dat de geweldige sommen, die de Verenigde Staten aan her bewapening besteden, het economische evenwicht van het land in gevaar zullen brengen. Tot dusver kon de levensstan daard van het Amerikaanse volk worden gehandhaafd, terwijl de productie van verbruiksgoederen op hetzelfde peil bleef als voor het begin van de koude oorlog. Hij is voorts van mening, vooral na het be zoek van generaal Eisenhower aan Wash ington, dat de Verenigde Staten wellicht gedwongen zullen zijn hun Europese bond genoten nog meer steun te verlenen, aan gezien sommige van deze landen door een Montalêmbert: Het baat u niet dat gij u niet met de politiek bemoeit; de politiek bemoeit zich toch met u. ernstige economische crisis worden be dreigd. Het begrotingsontwerp zou het in dit geval mogelijk maken grotere bedragen voor de versterking van de Atlantische bondgenoten beschikbaar te stellen. Men wijst er op, dat het Amerikaanse ministerie van Defense, tengevolge van een zekere achterstand bij de uitvoering van het productieprogram, niet alle toege wezen gelden heeft kunnen besteden. Hierdoor beschikt het ministerie over een nog niet besteed bedrag van verscheidene milliax-den. Genoemde kringen verklaren, dat 'een vermindering van de militaire begroting dus niet een vertraging van de bewape ning betekent. Het gaat in wezen om een belasting-technisch probleem. Ten aanzien van de binnenlandse poli tiek is in het ontwerp van Lovett rekening gehouden met de republikeinse oppositie, die de regering verwijt „het land te ruïne ren". Ook is rekening gehouden met de vorderingen op het gebied der atoom wapens. Het hiervoor voorgestelde bedrag vertoont een verhoging in vergelijking tot de cijfers van de begroting 1952. Een recente foto van prins Charles van Engeland, die vandaag drie jaar geworden is. WASHINGTON. (Reuter). Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft Dinsdagavond bekend gemaakt, dat geen nieuwe basis voor een oplossing van het Brits-Perzische oliegeschil uit de onderhandelingen te Washington tussen Amerikaanse functionarissen en de Per zische eerste minister Mohammed Mossa deq is ontstaan. De besprekingen hebben drie weken geduurd. Mossadeq zal Zondag uit Washington vertrekken en op weg naar huis een be zoek aan Egypte brengen. Het vertrek van Mossadeq is drie dagen uitgesteld, omdat de luchtdienstregeling een eerder vertrek niet mogelijk maakt, aldus cle Perzische ambassade. Mossadeq was er zeer op gesteld, de uitnodiging van de Egyptische regering voor een bezoek te aanvaarden, omdat Perzië zeer goede be trekkingen met dat land onderhoudt, zo voegde de woordvoerder van de ambas sade er aan toe. Dollars Mossadeq heeft tot president Truman een persoonlijk verzoek gericht om finan ciële hulp voor Perzië, aldus heeft de plaatsvervangende Perzische minister president, Hoessein Fatemi, verklaard. Volgens een woordvoerder van de Per zische regering heeft dr. Mossadeq, nadat het internationale monetaire fonds aan Perzië een Jening van 8.750.000 dollar had verstrekt, nieuwe onderhahdelingen ge opend met het doel op grond van het pro- „De Nederlandse ballonvaarders zijn zich niet steeds bewust van de consequenties, die het ballonvaren voor henzelf en voor hun eventuele passagiers met zich kan brengen", zo zeide gistermiddag de direc teur-generaal van de Rijksluchtvaart dienst, de heer J. W. F. Backer, tijdens de zitting van de Raad voor de Luchtvaart, waarin het ongeval werd behandeld over komen aan de ballon, die op 30 April j.l. bij Zandvoort in de Noordzee terecht kwam. De vaart van deze ballon noemde de heer Backer onvoldoende voorbereid: in de ge geven omstandigheden grensde deze vaart zelfs aan roekeloosheid. De directeur-gene raal van de Rijksluchtvaartdienst vroeg de raad de commandante, mevrouw C. E. BoesmanVisscher uit 's Gravenhage, te berispen. De Egyptische vrouwenvereniging Bent El Nil" (Dochters van de Nijl) heeft beslo ten, Egyptische ineisjes een militaire opleiding te geven „om de regering te helpen, de Britten uit de Suez-kanaalzóne te verdrijven". Een foto van de drukte in het secretariaat van de „Bent El Nilwaar zich dagelijks tal van candidaten voor zulk een opleiding aanmelden. Zoals men zich zal herinneren, steeg op 30 April te Bloemendaal Nini Boesman als balloncommandante op met de vrije ballon PH-BHD. Als passagier bevond zich in de mand Godfried Bomans, die een reportage voor ons blad ging maken. De ballon kwam even ten Zuiden van Zandvoort in de zee terecht en mevrouw Boesman en de heer Bomans konden slechts met moeite worden gered. Mevrouw Boesman verklaarde, dat zij op het moment van de opstijging nog niet gereed was met de controle of het afwegen van de ballon wel goed was geschied. De ballonmeester gaf het commando en de ballon steeg vrij snel tot een hoogte van ongeveer 1500 meter. Mevrouw Boesman liet direct gas uit de ballon ontsnappen om lager te kunnen varen. De ballon kwam, doordat er hard geventileerd was, met een bons even in een duinpan terecht en steeg direct daarop weer. Mevrouw Boesman had op een hoogte van ongeveer 1500 meter bemerkt dat de windrichting daar Oost was, naar zee toe. Dichter bij de grond was de wind minder sterk en bovendien meer Noordelijk, zodat zij de ballon op een hoogte van veertig tot tachtig meter trachtte te laten varen. Op die hoogte stond de wind evenwijdig aan de kust. Het was de bedoeling van mevrouw Boesman ge weest om direct achter de kom van Zand voort te landen. Nog net boven de kom greep een windstoot echter de ballon en daardoor dreef hij op de watertoren af. Om deze te omzeilen moest ballast overboord worden geworpen. Door de daarop bereikte hoogte was de mogelijkheid tot landen ver dwenen en kwam de ballon in zee terecht. „Janboel" Het plaatsvervangend lid van de raad de heer H. Ch. E. van Ede van de Pais merkte op, dat het zijns inziens bij het vertrek eigenlijk een janboel was geweest. Er ston den kinderen dicht bij de ballon, Mevrouw Boesman zeide, dat in de ver gunning van de R.L.D. vermeld stond, dat het publiek op vijftig meter afstand van de bajlon moest blijven. Volgens haar was de ballonmeester, die belast is met het vullen en afwegen, verantwoordelijk voor een goede gang van zaken op het terrein. De ballonmeester, de heer Dijkstra, heeft tijdens het vooronderzoek verklaard, zo werd in de zitting gezegd, dat het uit wegen van de ballon nagenoeg onmogelijk was, ook door het grote aantal kleine jon gens, dat zich bij de ballon bevond. De wind Als deskundige legde de heer G. A. Len stra, meteoroloog bij de meteorologische dienst voor de burgerlijke luchtvaart op Schiphol zijn verklaringen af. Doordat het op de 30e April vrij zonnig was, was er een verschil tussen de temperaturen van het landoppervlak en die boven het zeeopper vlak. Boven land ontstond warme lucht die opsteeg, op grotere hoogte (200500 m) af boog naar zee, boven zee daalde en van daar naar land woei. Bij een landwind zo als die dag over het algemeen heerste, was er dus aan de kust tengevolge van de ver warming van het aardoppervlak door de zon een zeewind. De resultante van die twee windstromen was een uit Noordelijke richting evenwijdig aan de kust waaiende wind. De deskundige verklaarde desge vraagd, dat niet iedereen van het bestaan van dergelijke winden tijdens de zomer maanden op de hoogte is. Zijns inziens zou een ballonvaart in de buurt van zee onder dergelijke omstandigheden niet mogen worden ondernomen. Nog een keer De directeur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst zeide nog, dat in het algemeen iedere balloncommandant zich zoveel mo gelijk op de hoogte moet stellen van de omstandigheden. Bij enige grotere bekend heid met de weerkundige verschijnselen van die dag zou de vaart niet ondernomen zijn. De balloncommandante heeft zich naar zijn mening in het onderhavige geval in onvoldoende mate rekenschap gegeven van het handelen onder nood-omstandig heden. Spreker betwijfelde ernstig of de com mandante wel lering uit dit ongeval heeft getrokken. Blijkens het verslag dat haar man, de heer J. Boesman, in een lucht vaartblad heeft gegeven van een door haar geleide vaart met dezelfde ballon boven Denemarken enige tijd later blijkt volgens hem het tegendeel. Ook toen is de ballon naar zee gedreven maar er is in dat geval niets gebeurd. De raad zal over vier weken uitspraak doen in dit het eerste ongeval dat ooit met een Nederlandse ballon is gebeurd. DJAKARTA (Radio Indonesia). Pre sident Sukarno is per Catalina-vliegboot uit Makassar in Ambon aangekomen voor een bezoek van enige dagen aan de Mo lukken. Hij bezocht ook Ceram en Sapa- roea. gramma voor technische hulpverlening economische hulp van 23 millioen dollar te verkrijgen. De woordvoerder deelde voorts mede, dat Perzië binnenkort van de Ame rikaanse Export Import Bank een lening van 25 millioen dollar zal ontvangen. Communistisch gevaar? Dinsdag heeft in de Perzische Tweede Kamer de leider der oppositie, Imami, ver klaard, dat de verboden communistische partij iedere dag sterker wordt. Volgens hem telt de Toedehpartij verscheidene millioenen leden. „De regering van Mossa deq is niet in staat geweest het commu nistische gevaar in te perken. De commu nisten doen wat zij willen en ondertussen verblijft dr. Mossadeq reeds veertien da gen in Amerika en zal hij met lege handen terugkomen om de verkiezingen te leiden, die, daar ben ik zeker van, door de com munisten zullen worden gewonnen", al dus Imami. Een woordvoerder van de Perzische po litie heeft Dinsdag verklaard, dat de (com munistische) Toedehpartij in Perzië niet meer dan 20.000 leden telt, van wie 10.000 in Teheran. Hij gaf bijzonderheden naar aanleiding van de recente overval van de politie op het partijbureau van de Toedeb in Teheran. Volgens gevonden documenten werken in Perzië 280 geheime comités onder namen als „anti-tuberculose" en „kinderverzorging". Tevens waren kaarten van de Zuid-Perzische olievelden, een kaart van Teheran met daarop aangete kend de belangrijke punten en kaartsyste men met instructies voor actie in geval van revolutie gevonden, aldus de woord voerder. MANILLA (Reuter). Regeringsvlieg tuigen en troepen hebben Dinsdag in cen- traal-Luzon een aanval ondernomen om communisten te beletten, dat zij de alge mene verkiezingen in de war sturen. Een politicus zou gedood zijn en twee anderen gewond bij botsingen, die zich in het ge hele land hebben voorgedaan. De minister van Defensie, Ramon Magsasay, leidde de troepen van een vliegtuig uit. Politie-afde- lingen en vliegtuigen bewaakten de stem- bureaux. Opstandelingen hebben een elec- trisehe kabel in het Zuiden doorgesneden en een plaats in het Noorden overvallen. De eerste resultaten uit Luzon, het voor naamste eiland, geven een kleine voor sprong aan van de „nacionaiistas" op de regeringspartij van de liberalen. Meer dan vijf millioen kiezers zijn naar de zwaarbewaakte sjembureaux getogen om negen senatoren, verscheidene burge meesters en honderden provinciale func tionarissen te kiezen. De communisten, die tegen de verkiezin gen gekant zijn, worden in hoofdzaak ver antwoordelijk geacht voor 36 doden bij botsingen in de verkiezingscampagne. cxxxxxxxooocooooooocooooooocooooo IETS KOUDERE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk opklaringen en in het binnenland hier en daar mist. Morgen in de loop van de dag weer toenemen de bewolking met later, hoofdzakelijk in het Westen van het land kans op enige regen. Zwakke tot matige, aan de kust later vrij krachtige wind. krimpend naar Zuid tot Zuid-Oost. Vannacht iets kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen ale vandaag. 15 November Zon op 7.58 uur, onder 16.50 uur. Maan op 17.12 uur, onder 10.28 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 14 November Hoog water: 3.47 en 11.51 uur. Laag water: 16.02 uur. Donderdag 15 November Hoog water: 4.27 en 16.40 uur. Laag water: 0.09 en 12.27 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1