Motie van K.V.P.: „Streefgetal voor 1952 zij 50.000 woningen5' A'M QRR ||§9| 1 DE REGENJAS BRVlCRtt»* LEKASIN Millioenenvordering tegen de Nederlandse Bank en De Bary M. DOUWMft EN ZOON Zie Boven: Bij de algemene beschouwingen kwam de basis van het kabinet weer ter sprake Noorse eerste minister afgetreden en vervangen Nog meer Engelse troepen naar Egypte Interland-voetbal aan het „front wiskunstenaar „ontdekt" (op papier) vier nog onbekende planeten Teleurstelling in België over Neder landse Televisie 3 TWEEDE KAMER wintertijd wringertijd Agenda voor Haarlem Oscar Torp zijn opvolger Staking bij telegraafkantoren „La Prensa" partijblad Nationalisatie der Javase Bank Manoeuvres met Belgische troepen worden uitgebreid zenuwpijnen... neem Van hun bezit beroofde Joden stellen een actie in Bij hef eerste kuchen DAM PO-PASTILLES voorkomen erger WOENSDAG 14 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLENSctCHE COURANT r/l...: J<i± V- Gisteravond werd in het Concertgebouw te Amsterdam de bekende harpiste Rosa Spier gehuldigd ter gelegenheid van haar zestigste verjaardag. Uitgevoerd werd onder meer een suite voor twaalf harpen, voor deze gelegenheid gecomponeerd door Marius Flothuis en Lex van Delden. Rosa Spier (rechts) tijdens de uitvoering van dit werk, dat door twaalf harer oud-leerlingen werd vertolkt. Bij de algemene beschouwingen over de rijksbegroting voor 1952 is door de heer Andriessen (K.V.P.) een motie ingediend, waarin de wens te kennen wordt ge geven, dat het probleem van de woningbouw op één lijn wordt gesteld met dat van de defensie, de investeringen en de betalingsbalans. De regering vjordt uitgenodigd zich op zo kort mogelijke termijn te beraden over de middelen, die niet alleen kunnen leiden tot de bouw van 50.000 inplaats van 40.000 woningen in 1952 maar ook voor de verdere toekomst een meer bevredigend verloop van de woningbouw waarborgen: geleidelijk aanpassen van de huren aan een economisch verantwoord niveau en aan dacht te schenken aan de vraag of de feitelijk gevoerde rentegamma-politiek voor de bouw van woningwet-woningen zonder schade voor deze bouw kan worden ge handhaafd. ADVERTENTIE Barteljc ïrisstk STURKA WINDJACKETS De rij van sprekers bij de Algemene Be schouwingen, waaraan de Tweede Kamer Dinsdag de begroting voor 1952 begon te onderwerpen, werd geopend door de heer Donker (P.v.d.A.), die na de commu nisten wegens hun verzet tegen de bewape ning te hebben vergeleken met de N.S.B. vóór de oorlog, de regering ondersteunde in haar opvatting ten aanzien van Indone sië. Zijn fractie zou er geen bezwaar tegen hebben als het nieuwe overleg ook de po sitie van Nieuw-Guinea zou omvatten. Uit voerig ging de heer Donker in op het ur gentieprogram van zijn partij en de voor bereidingen die volgens hem moeten wor den getroffen om gereed te zijn voor de investeringscontróle. Er behoeft naar hij zeide, niet te worden gesproken van teke nen van distanciëring door zijn partij van de regeringspolitiek. Wat de kabinetsformatie aangaat zeide spreker, dat de K.V.P. een brede basis wénst, maar het stokt nog al eens bij het vinden van de nodige steun, met name de C.H.-fractie en de liberale fractie bieden zijns inziens een vreemd beeld. Van het nut van een kabinet op brede basis, zeide hij, niet zo doordrongen te zijn. ,,Hoe breder basis hoe minder kans op een krachtig re geringsbeleid". Deze opvatting zou er toe kunnen leiden, dat zijn partij in bepaalde omstandigheden niet in een kabinet op brede basis zou plaats nemen en de ge legenheid zou bieden voor een kabinet op smalle basis, eventueel zonder de P.v.d.A. Na hem kwam de heer Oud (V.V.D.) aan het woord, die na een pleidooi voor hechte samenwerking met Amerika en voor de Europese eenheid, de eis van samenwer king tussen de democratisch-politieke groe pen voor de binnenlandse politieke ver houdingen „zeer klemmend" noemde. Hij merkte op, dat de K.V.P. meer bleek te voelen voor een kabinet op brede basis. Voor zijn partij was het, naar hij zeide, veel gemakkelijker geweest niet mede te wer ken aan het kabinet-Van Schaik-Drees. In ADVERTENTIE r. s. stokvis 8. Z ONE N N.V. WOENSDAG 14 NOVEMBER Stadsschouwburg: ABC-cabaret „Moord zaak ABC", 8 uur. Palace: „Doorbraak", 18 j„ 7 en 9.15 u. Luxor: „Cyrano de Bergerac", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Haaien in New York", 18 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Cobra-afgod", 14 'j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het beste paard van stal", alle leeft., 1 en 9.15 uur. Rembrandt: „Aan de Rivièra", 14 j., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 15 NOVEMBER Stadsschouwburg: ABC-cabaret „Moord zaak ABC", 8 uur. Remonstrants Gerefor meerde Gemeente: prof. dr. L. J. van Holk spreekt over „Amerika", 8 uur. Rembrandt, Palace en Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 915 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma van Woensdag). vele gevallen is geen rekening gehouden met de inzichten van zijn groep en daarom bestaat er bij die groep nu weinig geneigd heid opnieuw mede te werken aan een ka binetsformatie als in 1948. „Komt er een brede basis, dan moet het een reële brede basis zijn. Deze is alleen te bereiken als de partijen der derde macht samen een gelijke invloed in het kabinet krijgen", aldus mr. Oud. Voor de moeilijkheden bij de woning bouw is zijns inziens de minister van Fi nanciën meer verantwoordelijk dan de minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting. Het is het fiasco van de goedkoop- geld-politiek. De heer Oud vroeg voorts of het behoud van de belastingdruk nodig is uit een oogpunt van verdelende rechtvaar digheid, aangezien deze, naar hij meende, vooral voor de middengroepen in het ge drang is gekomen. De heer We Iter (K.N.P.) die hierna aan het woord kwam, achtte de souvereini- teitsoverdracht en de P.B.O. de oorzaken van een scheiding in het Nederlandse volk. Wat hij de laatste drie jaar gezien heeft van de practijk van een regering met een meerderheid doet hem, zoals hij zeide, „hartstochtelijk verlangen naar een kabinet dat niet op een meerderheid in de Kamer steunt." De heer Andriessen (K.V.P.) zeide zich erover te verheugen dat de regering ervan doordrongen is, dat de woningvoor ziening tot haar eerste zorgen behoort. Regering en Kamer zullen er rekening mee dienen te houden, dat het land met de bouw van 40.000 woningen geen genoegen kan nemen. Geen redelijk middel mag vol gens hem onbeproefd worden gelaten om te komen tot de bouw van 50.000 woningen. Daartoe gaf hij in overweging: financiële faciliteiten voor hen, die uit eigen midde len geld beschikbaar stellen om een huis te krijgen, het zoeken naar middelen om het gehele volk financieel te interesseren in de woningbouw, een gewijzigde huurpolitiek, een nauwgezet nagaan der begroting om die posten te herzien, die van lager rang orde zijn dan de volkshuisvesting en be studering van de vraag of de rentegamma- politiek kan worden gehandhaafd. Hij diende daarop de reeds aangehaalde motie in. Na hem sprak de heer T i 1 a n u s (C.H.), die dr. Kortenhorst in een hartelijke toe spraak gelukwenste met zijn 65e verjaar dag, welke felicitatie door de Kamer met applaus werd onderstreept. De C.H.-woord voerder zei bezwaren te hebben tegen uit breiding van het aantal Kamerleden en ook het idee van een derde Kamer voor grond wetswijziging lachte hem niet toe. Hij zou onder meer bepaald willen zien, dat rede voeringen in de Kamer normaal niet langer dan één uur mogen duren en die van de ministers hoogstens tweemaal zo lang. Ver der zei de heer Tilanus dat men in het landsbelang liever moet zoeken naar wat samenbindt dan naar wat verwijdert. Hij hoopt, dat het volgend jaar een nationaal kabinet zal worden gevormd, waarin ook de anti-revolutionnairen zitting kunnen nemen. Wat de „derde macht" betreft, waarvan mr. Oud gewag maakte, zei de heer Tilanus, dat dit denkbeeld in de vergadering der C.H.U. met algemene stemmen is afgewe zen. Met de heer Andriessen (K.V.P.) zeide de heer Tilanus het woningbouwprobleem het allerbelangrijkste sociale vraagstuk te achten. Hij vroeg of de gezinsverantwoor delijkheid niet te vaak op de overheid wordt afgeschoven en hoopte, dat de ko mende regering een bevredigende oplossing zal weten te vinden voor de ouderdoms voorziening. In de avondvergadering betoogde de heer Wagenaar (C.P.N.), dat de regering niets heeft gedaan „dan de Amerikaanse politiek ten uitvoer leggen." Hij vroeg wel ke maatregelen de regering zal nemen ten aanzien van de bouw van scholen. Volgens de heer Wagenaar trekt de regering zich niets aan van de nood der ouden van dagen en heeft haar loonpolitiek „tot ontzettende prijsverhogingen en verlaging van het in komen geleid". De publicatie over de spion- nage-affaire noemde spreker een intimi datie der arbeiders. Ook de heer Romme (K.V.P.) voerde in de avondvergadering het woord, die de tweeledige taak der regering beschreef: de internationale beslissingen beïnvloeden en zo goed mogelijk op nationaal terrem ver werkelijken. Daarbij heeft zij het algemeen welzijn van het volk te behartigen. Deze taken heeft de regering naar zijn oordeel rustig volvoerd. Naar zijn oordeel zal men zich moeten blijven richten op een Europese politieke integratie. Hij noemde deze „van vitaal belang". De inschakeling van West- Duitsland in de Westerse defensiegemeen schap echter achtte hij een „acuut vitaal belang". De houding der Nederlandse dele gatie te Parijs zou, naar hij zeide, bepaald moeten worden door de gedachte, dat bij Europese integratie ook een Europees leger past. Nakaarten over de souvereiniteits- overdracht betekent naar het oordeel van de heer Romme alleen schade voor de ver houding tussen Nederland en Indonesië. Wat de kwestie van de opheffing der unie aangaat, zei hij het eens te zijn met het regeringsstandpunt. In de samenwerking in het kabinet levert de K.V.P. een niet geheel te versmaden bijdrage. Wat de heer Oud zich voorstelt achtte de heer Romme een fictie te blijven. Hij vroeg waarin de mede werking bestaat, die de heer Oud zou ver lenen aan een kabinet op zo breed moge lijke basis. Tenslotte voerden nog de heren V a n d e Wetering (C.H.) en Lucas (K.V.P.) het woord. De eerste zei zich ongerust te maken over het niveau van de begroting, dat zijns inziens te hoog is voor ons volk en de laatste achtte de overheidsbemoeiing op velerlei gebied nog te groot. OSLO, (Reuter) De Noorse Premier, Gerhardsen, is afgetreden. Hij is 54 jaar oud en zes jaar premier geweest. Gerhardsen werd premier in het eerste na-oorlogse socialistische kabinet. Ook in het huidige parlement heeft de socialis tische partij de meerderheid. Gerhardsen heeft de Koning geadviseerd pscar Torp, fractieleider der socialistische partij, als zijn opvolger te benoemen. De Koning heeft daarin toegestemd en Torp zal Maandag 19 November officieel de functie van premier overnemen. De afgetreden premier, Gerhardsen, ver klaarde op een persconferentie, dat hij geen ontslag nam om gezondheidsredenen, doch omdat hij wenste af te treden „voor het een kwestie van gezondheid werd". De nieuwe premier werd in 1893 gebo ren. In 1923 werd hij voorzitter van de Noorse socialistische partij en in 1935 mi nister van Defensie. Later werd hij minister van Sociale Zaken, een portefeuille, die hij tot 1940 behield. Tijdens de oorlog was hij in Londen minister van Defensie in de Noorse regering in ballingschap. In Augus tus 1945 werd hij in de nieuwe Noorse socialistische regering minister voor We deropbouw en Bevoorrading. In Januari 1948 trad hij uit de regering en werd hij fractieleider van zijn partij in het Noorse parlement. De afgetreden premier, Gerhardsen, werd in de zomer van 1940 gekozen tot burge meester van Oslo. In 1941 werd hij door de Duitse bezettingsautoriteiten gearresteerd en in 1942 overgebracht naar het concen tratiekamp Sachsenhausen. In 1944 brach ten de Duitsers hem als gijzelaar terug naar Noorwegen, waar hij tot aan het einde van de oorlog in een Noors concentratiekamp gevangen werd gehouden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE waar U op gewacht heeft De moderne grijs-groene gabardine- kleur, in diverse uitvoeringen, prima afgewerkt en beslist waterdicht Met changeantvoering 55. Geheel dubbel 65. In trenchcoatmodel 67.50 HOUDT U iwai. 9 vrü van roos- Twijfelt U aan Uw voorkomen? Geef dan Uw haar de dubbele weldaad van Brylcreem: altijd welverzorgd haar - gezond haar voor altijd. Zie hoe glanzend Brylcreem Uw haar maakt, glanzend en vitaal Zie hoe massage met Brylcreem Roos tegengaatvoel hoe Brylcreem Uw hoofdhuid stimuleert. Er is geen gom, zeep, alcohol, evenmin overmatige vettig heid in Brylcreem. Want de zuivere natuurlijke oliën zijn geëmulgeerd! Vraaê Brylcreem, de hairdressing. ...en iedere week 'n BRYLFOAM creamshampoo Brylcreem Products Ltd, Stanmore, England - Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam De Britse luchtmacht is Dinsdag begon nen met het overbrengen van nog 2000 militairen uit Engeland naar de Suez-ka- naalzóne, aldus deelt het Britse ministerie van Luchtvaart mede. Dinsdagavond is het gehele personeel van de „Marconi Maatschappij" te Cairo in staking gegaan uit protest tegen het onverwachte ontslag van Ibrahim Moesta- fa Ali, de vakverenigingsleider van de Egyptische employé's van deze telegraaf- maatschappij. Naar verluidt staakt het personeel van telegraafkantoren in Alexandrië, Port- Said en Suez uit solidariteit. Moestafa Ali had Dinsdag geweigerd een voor de Britse strijdkrachten in de kanaalzone bestemd telegram aan te ne men, zulks in overeenstemming met een door de bond aangenomen resolutie. Vandaag zal te Cairo een anti-Britse mas sa-demonstratie worden gehouden. Ook de partijen in Noord-Soedan, die voor aan sluiting bij Egypte zijn, bereiden grote be togingen voor. In Ismailia hielden Egyptenaren een vrachtauto aan, waarmee exemplaren van de in het Engels verschijnende „Egyptian Gazette" werden vervoerd. De inhoud van de auto werd verbrand. De chauffeur en zijn auto worden vermist. De heer G. Lebbink, commandant van het Leger des Heils in Indonesië is bij Ko ninklijk Besluit bevorderd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Het Argentijnse ochtendblad „La Pren sa", dat door de regering van Perón inder tijd verboden werd, zal Zondag onder auspiciën van het (Perónistische) algemene vakverbond herverschijnen. Het vakver bond heeft indertijd geijverd voor een ver schijningsverbod. DJAKARTA (Aneta). Het Indonesi sche kabinet heeft Dinsdagavond in een vergadering het wetsontwerp op de natio nalisatie van de Javasche bank goedge keurd. Het zal nu aan het parlement wor den voorgelegd. De enkele gecombineerde Belgisch-Ne derlandse legeroefeningen, die dit jaar en kele malen op zeer beperkte schaal zijn gehouden, zullen het volgend jaar aanzien lijk worden uitgebreid. Belgische batal jons en afdelingen tanks zullen dan met en tegen sterke Nederlandse legeronder delen worden ingezet. Tot het houden van deze oefeningen op grotere schaal is be sloten tijdens de laatste bespreking tussen de ministers van Defensie der beide lan den. ADVERTENTIE één van de De commissie van „gedepossedeerden" (Joodse Nederlanders, die in de oorlog hun bezit verloren) en de beheerders van de Liquidatie van Verwaltung en Sarphati- straat (LVVS) en „Vermogensanwaltung und Rentenanstalt" (VVRA) hebben een geding aanhangig gemaakt tegen de Neder landse Bank, de Handel Maatschappij De Bary en nog vijf andere banken. Zij vorde ren van deze instellingen een bedrag van f 68.400.000 op grond van het feit, dat boe dels aan de LVVS en de VVRA zouden zijn onttrokken tegen betaling met Duits schat kistpapier, dat na de oorlog zijn waarde verloor. Deze zaak diende gisteren voor de Haagse kamer van de afdeling Rechtspraak voor de Raad van het Rechtsherstel. 99 Gen. Cronjéstraat 4244 Tel. 15438 I0C00CO300000CO0CC000000 Tezamen met eenheden van het Belgische leger hebben enige bataljons Nederlandse strijdkrachten een tweedaagse oefening in het 7.uiden van ons land en in Noord- België gehouden. De avonduren werden goed benut: in een Belgisch dorpje was de fotograaf getuige van een interlandwedstrijd België-Nederland, die wat spanning betreft, voor geen andere onderdeed. Behalve Mercurius, Venus, de Aarde, Mars, Jupiter, Saturnus, Uranus, Neptunus en Pluto draaien er nog vier planeten om de zon, be weert professor Raffaele Bendani. Die hoogleraar, directeur van de sterren wacht te Faenza in Italië, heeft de vorige week wereldkundig gemaakt, dat hij vier planeten heeft ontdekt, welker banen nog buiten die van Pluto zouden liggen en die zich op respectieve lijk zeven, twaalf, acht tien en dertig milliard kilometer van de zon be vinden. Hun omlooptij den om de zon zouden respectievelijk bedragen 385, 782, 1357 en 2865 jaar. Dat wil zeggen dat de buitenste der vier sinds het begin van onze jaartelling nog geen drie kwart van zijn baantje rond is geweest! Het verrassende is, dat het observatorium van Faenza geen telescopen heeft die sterk genoeg zijn om de bedoelde pla neten zichtbaar te ma ken. Prof. Bendani heeft het bestaan van deze vier hemellichamen dan ook berekend en niet waargenomen. Frappant staaltje wiskundige ar beid, dat echter in een ander geval al een eeuw geleden gepresteerd is. In 1846 is op dezelfde manier het bestaan van Ie planeet Neptunus aan het licht gekomen (en in 1930 dat van Pluto). Aangemoedigd door een prijsvraag van de Aca demie van Wetenschap pen te Göttingen om een verklaring te geven voor ie storende invloeden He men in de baan van Uranus zag werken, be rekende de Fransman Urbain Leverrier (die zijn carrière begon als bediende in een tabaks grossier derij) in zijn studeerkamer de baan van de „storende" pla neet. Toen hij een waar nemer van de Berlijnse sterrenwacht het resul taat van zijn rekenwerk had meegedeeld en deze zijn telescoop op de aan gegeven hemelstreek richtte, bleek zich daar inderdaad een tot dusver onbekende planeet te be vinden. Men doopte haar Neptunus. Als zo ook Bèndani's be rekeningen worden be vestigd, blijkt ons plane tenstelsel zich vijf maal zo ver in de wereldruim te uit te strekken als men tot nu toe aannam. Stelt men de zon voor als een bol van een me ier middellijn, dan wordt, de verhouding in acht genomen, onze aarde een knikker van ongeveer een centimeter dikte, op 125 meter afstand van die bol. Pluto, tot nu toe de buitenste planeet, zou op die schaal vijf km. van de zon af komen te staan. Bendani's ontdek king nu houdt in dat de verste planeet van ons model zich, op dezelfde schaal, 25 kilometer van de zonnebol zou bevin den. De werkelijke afstand - 30 milliard km. - bete kent dat het licht van onze zon (die ginds maar een zwak sterretje aan de hemel zal zijn) ruim. een etmaal nodig heeft om naar deze planeet te reizen. Toch is deze on voorstelbaar grote af stand, die dus de straal van ons planetenstelsel voorstelt, een futiliteit vergeleken bij de afstand tot de dichtstbijzijnde vaste ster (zon): die in het sterrenbeeld Cen tauries, aan het zuidelijke halfrond staat name lijk ruim vier lichtjaren van ons af, oftewel ruim 1500 keer zo ver weg. G. v. W. (Van onze correspondent in Brussel) Wij woonden Dinsdagavond in een hoog gelegen flatgebouw te Brussel twee tele visie-uitzendingen bij. Naast elkaar ston den een „Philips 819" en een „Philips 625" opgesteld. Wij konden ons aldus tegelijker tijd rekenschap geven van de kwaliteit der uitzendingen van de Franse zender Rijssel en de Nederlandse zender Lopik. Objectief kon worden geconstateerd en onze Belgi sche relaties erkenden dit gaarne, dat beide beelden, zowel van Lopik als van Rijssel, zeer goed waren, namelijk gelijkmatig en scherp. Bovendien bezat het beeld van Lo pik onbetwistbaar een grotere lichtinten siteit. Een grote teleurstelling echter waren de programma's. Te Rijssel kreeg men een toneelvoorstelling te zien, welke de gehele avond duurde en ongeveer op het peil stond van een klein provincie-theater. Te Lopik: een slecht gefilmde actualiteit over de UNO-zitting te Parijs, een verouderde do cumentaire over de Amerikaanse Hoover- stuwdam, een interview over vingerafdruk ken, en tenslotte een waardeloos variété programma. Belgische experts, die zich voor het Ne derlandse 625-breedlijnen-systeem hebben uitgesproken, zijn van oordeel, dat men zich sterk zal moeten inspannen om de kwaliteit van de programma's te verbete ren. Hoe kan men verlangen van een Bel gische televisie-kijker, dat hij duizend gul den uitgeeft voor een 625-apparaat, waar op hij slechts tweemaal per week uitzen dingen kan opvangen, terwijl Rijssel zes maal per week uitzendt, af en toe reeds goed verzorgde programma's uit Parijs overneemt en bovendien reeds een groot aantal Belgische zenduren heeft ingeruimd? Rijssel verzorgt zelfs Vlaamse uitzendin gen. Lopik zendt daarentegen slechts spe cifiek Hollandse programma's uit. In totaal heeft men slechts voor 90 millioen kunnen uitzoeken waar de post aan Duits schatkistpapier in de boedels van VVRA en LVVS, groot 110 millioen, vandaan is gekomen. De vordering tegen de Nederlandse Bank en De Bary uit dezen hoofde werd gisteren behandeld. In totaal is het bedrag waarom geprocedeerd wordt, het grootste in de geschiedenis van ons land. Voor de gepossedeerden trad mr. H. Sanders op. Hij betoogde in een urenlang pleidooi, dat het inwisselen van guldens tegen Duitse marken een daad van koop manschap was en niet van normarl giro- verkeer zoals de Nederlandse Bank dit wil doen voorkomen. Na de oorlog bleek de Nederlandse Bank een waardeloos marken- bezit van bijna zes milliard te hebben, dat door de staat is overgenomen. Naar de me ning van mr. Sanders moet de markenver liespost van LWS en VVRA eveneens door de gemeenschap worden overgenomen, om dat de banken hievoor niet aansprakelijk moeten worden geacht. De Nederlandse Bank kreeg tijdens de oorlog een zo groot marken-bezit, dat zelfs de Duitsers er zich ongerust over gingen maken. Daarom werd volgens pleiter, een deel daarvan afge wenteld op de instellingen, die het geroofde Joodse bezit beheerden. Mr. Y. Scholten, die het pleidooi van mr. Sanders nog verder uitbreidde, zei, dat een deel van het geroofde bezit van de Joden door omzetting in Duits schatkistpapier aan de vijand is uitgeleverd. Dit was een on rechtmatige handeling. De Nederlandse Bank heeft zich tegen deze medewerking niet verzet en blijft als N.V. ten volle aan sprakelijk voor deze daad, die niet onder dwang is geschied. De Bary blijft ook aan sprakelijk, want deze bank beroept zich voor een bedrag van 21 millioen gulden op vrijwaring- door de Nederlandse Bank. Normaal giro-verkeer Voor de Nederlandse Bank pleitte ver volgens mr. H. G. W. Worst en voor De Bary mr. C. R. C. van Wijckerheld Bisdom. De laatste deelde mee, dat De Bary, indien inderdaad veroordeling tot teruggave valt, de Nederlandse Bank voor 21 millioen zal aanspreken. Hij achtte de actie tegen De Bary niet gerechtvaardigd, want de WRA was opdrachtgeefster, cliënte van de bank dus. Men kan niet verliezen, die de Duit sers aan het Joodse bezit hier toebrachten, gaan afwentelen op administratieve tus senpersonen. Mr. Worst voerde aan, dat de Nederlandse Bank de opdrachten van LWS en WRA heeft uitgevoerd als nor male bandhandelingen. Hoewel technisch gesproken werd van koop en verkoop, was de kosteloze omwisseling van guldens en marken juridisch in feite een girale han deling, waartegen men zich niet kon ver zetten. Mr. Worst wees er nog op, dat LWS en VVRA ook rechtstreeks met andere banken zaken deden, maar ondanks dat probeert men de vergoeding van de staat los te krij gen. Spreker vroeg het college zich van een oordeel te onthouden, aangezien het naar zijn mening niet bevoegd is over het re geringsbeleid te oordelen. In repliek voerde mr Scholten aan, dat de verwijzing van minister Lieftinck naar de „beleidsfouten der Duitse beheerders" en het uitblijven van iedere vergoeding voor de gedepossedeerden zeer grievend waren. Mr. Sanders zei nog, dat iedereen aan het eind van de oorlog van zijn mar- kenbezit is afgeholpen, doch de Joodse van hun bezit beroofden in hun onmacht niet. In dit geding is nog geen datum voor uit spraak bepaald. ADVERTENTIE ym DR. IR. M. H. DAMME WORDT VRIJDAG 75 JAAR. Dr. ir. M. H. Damme, oud-directeur- generaal van de P.T.T., viert Vrijdag zijn 75ste verjaardag. Na zijn studie in Delft, waar hij het diploma werktuigkundig in genieur behaalde, werkte hij van 1899 af bij de Staatsspoorwegen in Indië, waar hij hoofd van werd. In 1925 is hij benoemd tot directeur-generaal van de P.T.T. in Neder land, in welke functie hij veel deed voor de ontwikkeling van het luchtpostverkeer met Indië. In 19.39 was'hij korte tijd mi nister in het vijfde kabinet Colijn.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5