Evangelisch Lutherse gemeente „viert" jaarmarktin Krelagehuis Chefarine 4 -Clowntje Riek „Vlucht voor Marion" SLEUTEL WEG 2 IDEALE LUIERS Fleurige bazar van Wijkgemeente II 4 Voor bouw van kapel en inrichting voor chronische zieken Viervoudigezéér krachtige werking. Muziekavond in het Waaggebouw De flatwoningen in H aarlem-N oord Cricket Australië wint eerste testmatch van West-Indië Daar komt Voor de Minderen FEUILLETON (door JOS LODEWIJKS) ii) Velsens raad bijeen Drijfriemenfabriek Drost bestaat 150 jaar Helmondse kaarsenfabriek door brand verwoest WOENSDAG 14 NOVEMBER 19 51 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Evangelisch Lutherse Gemeente te Haarlem ijvert re^ds geruime tijd voor de oprichting van een kapel plus de bouw van een inrichting voor chronische zieken in Haarlem-Noord en neemt allerlei middelen te baat om de lange weg die naar dit doel leidt, zo vlug mogelijk af te leggen. Zij heeft daartoe onder meer, op initiatief van ds. C. H. Brandt, in 1947 haar toevlucht ge nomen tot het organiseren van een bazar, die zoveel succes opleverde dat een herha ling van dit festijn alle goeds voor de toe komst inhield. Ds. Brandt en zijn getrou we medewerkers hebben het dan ook niet bij die ene bazar gelaten: jaar in jaar uit werden alle clubs en verenigingen van de Evangelisch Lutherse Gemeente gemobi liseerd, om de handen uit de mouwen te steken en voorbereidingen te treffen om een volgend jaar andermaal een stap in de goede richting te zetten. De jeugdclub, de dameskransjes en allen die zich enthou siast een warm voorstander der plannen van hun predikant toonden, zijn gister avond in het Krelagehuis tot de ontdek king gekomen dat hun moeite ook ditmaal niet vergeefs is geweest. Warit toen daar de heer W. F. A. Potjer het podium betrad om vóór de opening van de vijfde jaar markt vast te stellen dat de jaarmarkt niet gehouden, maar gevierd werd, zag hij een schare belangstellenden voor zich die zó groot was, dat velen met een staan plaats genoegen moesten nemen. Ds. Brandt hield daarop zijn vijfde gees teskind ten doop, door de jaarmarkt voor geopend te verklaren. Niet echter voordat hij allen, die zich kosten noch moeite ge spaard hebben om van deze bazar bij voor baat al een succes te maken, hartelijk dank had gezegd voor de inspanning die zij zich ervoor hebben getroost. Tal van attracties Onder het motto „Wie niet waagt, die niet wint", kan men in het feestelijk ver sierde Krelagehuis een gerede kans lopen om uit handen van de beheerder van het „rad van avontuur" een aangename ver rassing te ontvangen. En mocht men er al niet op gesteld zijn op zo eenvoudige wijze te ervaren dat het geluk de wereld nog niet uit is, dan is daar nog altijd de moge lijkheid om bij de „spooktrein" een kansje te wagen. Het verdient overigens aanbeve ling om bij de stand waarin dit vervoer middel staat opgesteld, grondig te over wegen dat slechts oefening kunst baart. Het gaat er op deze jaarmarkt nochtans niet om, de aanwezigen van begin tot eind tot gokken aan te zetten: In een aparte stand staat de poppenschat van mevrouw H. J. Droste-Savrij tentoongesteld. Als men er drie stuivers voor over heeft, vallen daar welgeteld honderd poppen uit alle delen van de wereld te bewonderen. Naast een welgedane Chinees treft men er een vervaarlijk uitziende Indiaan aan, die niet eens zo héél vijandig naar een Friezin met echt gouden kap kijkt. Bijna alle nationa liteiten zijn in deze waarlijk unieke ver zameling vertegenwoordigd. Vooral de L.J.C. (Lutherse Jeugdclub) heeft zich op deze jubileum-jaarmarkt kranig geweerd. Zij is met bijzonder aar dige stands uit de bus gekomen, die veelal voorwerpen bevatten, waaraan heel wat vrije uren van de jongeren vastzitten. In de thee-tent houden kinderen van de Zondagsschool de bezoekers bezig met een operette in zakformaat en bewijst het strijkorkest van de P.T.T., dat de dienaren van Tante Pos meer in hun mars hebben dan het werken voor dit verre familielid alleen. Het programma vermeldt verder onder meer het optreden van een gooche laar, een sneltekenaar en een muzikale clown. ADVERTENTIE Chefarine „4" werkt viervoudig, want elk tablet bevat vier verschillende geneesmiddelen tegen pijnen en griep. Deze brachten aan millioenen mensen in de gehele wereld baat, vaak ook wanneer andere middelen faalden. De werking is bijzonder krachtig maar weldadig. m cCoeé ntotid&Le*tf Kolonel A. Tolsma, garnizoenscomman dant van de stad Utrecht, is met ingang van 1 November j.l. benoemd tot Territoriaal Be velhebber Oost, met standplaats Apeldoorn. Kolonel Tolsma zal tevens optreden als gar nizoenscommandant van Apeldoorn. Op de Lutherse lustrum-jaarmarkt die vandaag en ook morgen nog. in het Krelagehuis wordt gevierd, is in een aparte stand een unieke poppenverzameling ten toongesteld. Dit FranSe boeren echtpaar kan men er aan treffen temidden van vertegenwoordigers van alle natioyiali- teiten. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT II DE USLEUTELSPECIALIST" Ter viering van R. Gerbrands' zestigste verjaardag Voor de leden en kunstlievende leden van „Kunst zij ons Doel" werd Dinsdagavond in het Waaggebouw een muziekavond ge geven door mevrouw Henriet Gerbrands- Koot, piano, Henk de Graaf, fluit, en Joop Koopman, cello. De aanleiding van dit musiceren als 't ware in huiselijke kring om de haard was de viering van de zes tigste verjaardag van de kunstschilder R. Gerbrands, die in de zaal op de eerste verdieping van het gebouw aan het Spaarne een tentoonstelling houdt, die een overzicht van zijn picturaal werk geeft. De uitgevoerde muziek verwijlde in de sfeer van barok en rococo, althans voor zover de bewerkingen het stijlkarakter niet aantastten. Gelukkig viel dit laatste nogal mee en zelfs waar de uitwerking van de bas niet orthodox genoemd kon worden (namelijk in een arrangement van Willem Pijper), viel die vrijzinnige barok ten hoog ste te waarderen, omdat men er een per- j soonlijkheid uit proefde. Het interessante geval deed zich namelijk voor, dat Joop Koopman twee cello-sonates van de zeven tiende eeuwse Nederlandse componist Pie- ter Hellendaal ten gehore bracht, de eerste in een correcte bewerking van Julius Rönt gen Sr., de tweede in een vrijere inter pretatie van Pijper. Van de eerste kan men geen kwaad zeggen, zij is wettelijk in regel en kennelijk van de hand van een vaardig musicus. Maar de laatste te veroordelen omdat zij het levendig element van een improviserende fantasie mee in het geding brengt, zou toch dwaas zijn. Toegegeven, dat het geen zuivere barok meer is, de sterke impuls van een levendige musiceer - trant is ook wat waard; zij verzekerde in het onderhavige geval een boeiende ver tolking van de sonate van Hellendaal. De fluitist Henk de Graaf bracht een sonate ten gehore van Joh. Christoph. Friedrich Bach, een jongere zoon van de Leipziger Cantor, die evenals zijn jongste broer, Joh. Christian tot de muzikale generatie be hoort, die de Mozart-stijl. voorbereid heb ben. Deze fluitsonate staat althans heel wat dichter bij de Mannheimers en de grote Salzburger dan tot-de kunst van de grote Bach. Met dat al een merkwaardig stuk kamermuziek. De zeer onderhoudende en mooi klinken de trio-sonate in D van Jean Marie Leclair besloot in een correcte maar wat langzame uitvoering het kamermuziekprogramma, dat ingezet was met een Allemande van Pureell voor piano-solo. Was het spel van mevrouw Gerbrands hierin zeer te prijzen, niet minder lof verdient zij om haar taak I in het ensemble. Ook de heren De Graaf en Koopman wis ten met hun vaardige vertolkingen de aan dacht te boeien. Ten slotte werden de aanwezigen vergast op de vertoning van een interessant schimmenspel van de heer Gerbrands, naai de bekende „Schipbreuk" van De School meester. De muzikale illustratie van dr. Joh. Wagenaar kwam er ten dele ook bij te pas, met mevrouw Gerbrands aan de piano en de heer Gerbrands als vertolker van koor- en solo-partijen. Het geheel bood een aangename en artistieke ontspanning. JOS. DE KLERK Met de bouw kan spoedig begonnen worden Dinsdagavond hield de Woningstichting De Kleine Middenstander die, zoals wij onlangs breedvoerig mededeelden, plan heeft een complex flatwoningen in Haar lem-Noord te laten bouwen een vergade ring in restaurant Brinkmann te Haarlem. Nadat de voorzitter, de heer J. Damiaans, de bijeenkomst had geopend, gaf hij het woord aan de vader van het plan, de heer J. W. Th. Fibbe. Deze deelde mede, dat spoedig met de bouw der huizen kon wor den begonnen, dank zij de toezeggingen van alle overheidsinstanties. Namens de vergadering sprak de heer Fibbe een woord van dank uit aan deze instanties, die zo spontaan hun volle medewerking toezeg den. Hierna deelde de architect, de heer J. v. Velsen, mede, dat er nog enige verbeterin gen in het bouwplan tot stand waren ge bracht, waardoor de flats geriefelijker zou den worden. Daarna werd het woord gegeven aan de heer W. J. v. d. Berge uit Den Haag, welke de financiële kant-van de zaak nader be lichtte. Zijn uiteenzetting over de moeilijk heden, welke moesten worden overwonnen, werd met grote aandacht aangehoord. De Stichting is zo betoogde spreker nu zo ver gevorderd, dat kan worden over gegaan tot het storten van het renteloze aandeel van 1000 door de deelnemers. Dit zal gedurende de maand November dienen te geschieden. De Stichting gaat op de ingeslagen weg voort en stelt nu de gelegenheid open tot het inschrijven van deelnemers aan de volgende te bouwen blokken. Personen, die zich hiervoor interesseren, kunnen inlich tingen verkrijgen aan het secretariaat Koninginneweg 7. De eerste testmatch tussen wat waarschijn lijk op het ogenblik de sterkste cricket teams ter wereld zijn. die van Australië en West-Indië, is na veel spanning op de vierde dag door de Australiërs gewonnen. West- Indië had 216 en 245 gemaakt, bescheiden totalen dus. maar de Australiërs deden het niet veel beter. Zij maakten in de eerste innings 226 en passeerden het West-Indische totaal in de tweede innings pas toen er al zeven wickets neer waren. De spinbowlers Ramadhin en Valentine maakten het de Australische batsmen ge ducht lastig. Hole (45) en Lindwall (29) zetten voor het zesde wicket echter een goe de stand op en dat gaf de gastheren .weer moed. Twintig minuten na de lunch bereikte Australië de 236 runs in de tweede innings, die zij nodig hadden voor de overwinning. ADVERTENTIE BERINI de Beste Bromfiets Prijs 239— Betaling kan geregeld worden. 1. DE GRAAF Kleverparkweg 2 - Haarlem - Tel. 11757 ADVERTENTIE HET IS, ALSOF HIJ ZEGGEN WIL: „Ik zou wel graag Uwvriendje willen zijn!" In z'n TEDDY luier voelt hij zich echt be haaglijk en is daardoor in 'n beminnelijke stemming. Een baby in een TEDDY luier is een tevreden baby! Allerlei clubs die ressorteven onder wijk gemeente II van de Nederlands Hervorm de kerk te Haarlem, hebben zich, de goede traditie getrouw, ook dit jaar weer danig ingespannen om de ziekenverpleging, de gezinszorg en het jeugdwerk financieel te verlichten. Al een kwart eeuw lang wor den tegen het einde van het jaar de resul taten van handenarbeid en inzamelings- werk op een bazar ten toon gesteld, met geen ander doel dan om de kooplust van de belangstellenden op te wekken. En mocht men onverhoopt het kopen moe zijn, dan is er altijd nog gelegenheid te over om zijn geluk te beproeven bij de vele kraampjes, die een geluksspel onder haar zeil hebben staan. De dames die zich ieder jaar opnieuw de moeite getroosten om deze wijkbazar te laten slagen, zijn zich in de loop der tijd gaan specialiseren op een bepaalde taak. Zo is er bijvoorbeeld een aparte cate gorie poppenmaaksters, een speciale club die kinderkleren vervaardigt en een groep je dat zich voornamelijk heeft toegelegd op huisvlijt of fraaie handwerken. Dege nen die goed van de tongriem gesneden zijn, gaan meestal de wijk in om winke liers en zakenlieden er toe te bewegen de bazar op hün manier te steunen. Het suc ces blijft nimmer uit. Ook dit jaar heeft het bazarcomité beslag kunnen leggen op een flinke verzameling levensmiddelen, fruit, bloemen en wat al niet. Gisteravond stonden al deze resultaten van maanden lange voorbereidingen keurig netjes opge steld in het wijkgebouw aan de Leidse- „Hallo Plop!", zei Tripje. „We komen jullie eens opzoeken. Dit is onze nieuwe huis genoot, PilonHij is zomaar uit de lucht komen vallen, zie je!" Plop en Pilon gaven elkaar 'n hand. „En nou gauw naar binnen bij de kachel", zei Plop. „Het is hier aan de deur koud!" Binnen wachtte Juup. die nu ook kennis maakte met Pilon. Plop kwam met gemakke lijke stoelen aansjouwen. „Ga zitten, ik zal gauw 'n lekker kopje warme koffie inschenken", zei hij. „Dat zal je wel smaken na die tocht, hè?" Jadat smaakte, zeker. Ze zaten gezellig bij elkaar, rond de kachel, die 'n rood kleurtje had en z'n best deed. En ze babbelden honderd uit. En Juup en Plop hoorden, hoe Pilon in Speelgoedstad terecht was gekomen. Vooral Plop, die dol was op avonturen, vond het geweldig. Met open mond zat hij te luisteren, toen Pilon het verhaal van zijn vreemde lotgevallen vertelde. „En vind je 't prettig hier?", vroeg hij. „Ja zeker!" lachte Pilon. „Ik zou het niet beter kunnen wensen. Maar ik zou toch ook wel graag willen weten, hoe het afgelopen is met mijn volk in Kabouterland, dat begrijp je wel!" Ik ken me vak, zeg ik, en ik laat me niet beduvele. Hier, vlak bij het hotel, in de bosjes, zeg ik tegen me vrouw. As ze 'de politie belle zitten we hier veiliger dan op de weg. En wij de bosjes in, zodat we 't hotel in 't oog konde houwe. Nou, we hebbe daar een tijdje gezete, en daar komt me na een half uurtje die lange slemiel naar buite. Achter hem ging de deur weer op slot en hij smeerde em op 'n fiets die erges in de voortuin stond. Toen zijn we as hazen op pad gegaan en.... nou ja, daar zitte we hier weer, da's de pech". Inspecteur Vonk zei een tijdlang niets. Hij schreef in een zakboekje en keek toen nadenkend uit het raam. „Klammerbol", zei hij eindelijk, „we zul len straks wel eens even zien of je dit ver haal verzonnen hebt of niet. Ik zeg je: Verzwijg niets, helemaal niets. Want er is een moord in het spel. En je staat zwak, bedenkt dat. En nu wat anders. De dien ster Clara heeft me verteld dat je haar hebt lastig gevallen op de gang die avond toen je hier gearriveerd bent. Hoe zit dat?" „Lastig gevallen? Lastig gevallen? Wel allemachtig, dat is ook 'n manier om er doekjes om te draaie! Je zal het wete, in specteur, ik ben toch 'n gebroke man. Lastig gevallen! Ze is een frisse, mollige meid en mijn huwelijk is een schipbreuk bij kalm water, inspecteur. Dus ik neem wat ik krijgen kan! Ze was er trouwens nie be nauwd van ook! Een paar kusjes stelen, heet dat tegenwoordig lastigvallen? Kom nou! Maar ze was een beetje haastig om dat glas met zuiveringsspul, en ze smeerde 'm uit m'n kamer de gang op. Ik haar na, maar toen kwamen er getuigen de trap op en daar hou ik niet van. Ik dook...." „En waar was het glas met zuiverings spul, toen Clara bij je op de kamer was?" sneed de harde stem van Vonk. „Dat glas? Dat had ze buiten op het gangtafeltje late staan!" VIERDE HOOFDSTUK Toen ik uit de kamer van inspecteur Vonk kwam, schoot Thomas Dorn op me af. Hij had kennelijk op me gewacht. „Ik reken op u, juffrouw Lotgering", zei hij glimlachend. „U kunt me waarschijnlijk aan een prachtig stukje kopij helpen. Die Vonk is zo dicht als een pot. Gaat u mee een kopje koffie drinken buiten op het terras?" „Als je denkt, jongeman, dat je me met een kopje koffie kunt omkopen om het onderzoek van inspecteur Vonk onmoge lijk te maken door allerlei dingen aan een kranteman te vertellen, dan heb je het mis", zei ik. „Maar een kopje koffie is nu toevallig juist iets waar ik geweldig naar verlang". Nu inspecteur Vonk mij had ingewijd in de kronkelige paden van de doolhof, waarin hij zich bevond bij zijn jacht op een onbe kende moordenaar, voelde ik mij belast met een gewichtige taak, waardoor ik mijn neiging om jongere en onbelangrijker men sen als Dorn te tutoyeren, niet kon onder drukken. Hij scheen het heel natuurlijk te vinden. „Ik meen te moeten merken dat u zowat de enige bent die Vonk in vertrouwen heeft genomen", zei Dorn toen wij op het terras zaten. „Het is jammer dat de politie altijd zo wantrouwend staat tegenover de pers. Ik had hem kunnen beloven niets te publiceren van alles wat hij mij vertel len zou en ik zou mijn woord gehouden hebben. Maar als hij er de voorkeur aan geeft om de sfinx te spelen, zal ik op eigen houtje enige détails van het onderzoek moeten zien te verzamelen. En ik kan niet garanderen dat dan alles in overeenstem ming met de waarheid zal worden gepu bliceerd". We kregen onze kopjes koffie en toen Johnny, die ze ons bracht weer naar bin nen was verdwenen, zei ik: „Je bent een beetje haastig gebakerd, mijnheer de verslaggever. Kijk eens, Vonk heeft me inderdaad enkele dingen verteld in de hoop dat ik hem iets zou kunnen mededelen wat hem verder zou brengen. Ik weet te naastenbij hoe de zaak staat en hij heeft me vrijheid gegeven dat aan je te vertellen. Hij heeft het erg druk, zie je, en bovendien zou je hem natuurlijk met allerlei vragen gaan lastig vallen die hij toch niet zou kunnen beantwoorden. Dus, als je wilt kan ik je een beknopt ver slag geven". Thomas Dorn sprong enthousiast op en was kennelijk zeer dankbaar. „U bent een schat", zei hij warm. „Straks krijgt u nog een kopje koffie van me". Onmiddellijk werd hij weer ernstig. „Mag ik u een paar vragen stellen?" vroeg hij. „Er zijn namelijk enkele dingen die me reusachtig interesseren. Bijvoorbeeld: Is ér al iemand gearresteerd? Is Vandearn beroofd? Heeft Vonk er enige idee van waarom de oude man eigenlijk hier kwam logeren?" Ik hief mijn hand op om zijn woorden vloed te stuiten en ging eens gemakkelijk zitten. Het was de eerste keer in mijn leven dat ik geïnterviewd werd. Marion zou zeggen: „Gunst, wat eng". „Thomas Dorn", zei ik ernstig, „ik heb gisteren gelezen wat je geschreven hebt over deze kwestie. Ik vond dat je het rijke lijk sensationeel gemaakt had. Je sugge reerde tussen de regels door allerlei dingen waarvan je niet eens weet of ze wel iets met de zaak te maken hebben. Waarom zou een oude, zieke man niet eens in zijn straat, waar ds. W. J. van Elden, als pre dikant van wijkgemeente II de bazar open de, nadat hij uitvoerig hulde had gebracht aan allen die hun krachten in dienst van dit wijkfeest hadden gesteld. Hij memo reerde daarbij dat het de laatste keer zal zijn dat zuster B. Ouwerkerk de bazar zal bijwonen en riep zijn gemeentenaren op de zuster een geschenk aan te bieden in de vorm van een massaal bezoek aan de ba zar. Kleine agenda werd snel afgewerkt De Velsense raad is Dinsdagavond maar een korte spanne tijds bijeen geweest voor een agenda, die een zuiver administratief karakter droeg. Slechts de benoeming van gen schoolhoofd aan de nieuwe O. L. school in Velsen-Noord veroorzaakte enige ver traging in het tempo der afwikkeling, zo dat de vroedschap zich zelfs nog twintig minuten in comité moest terugtrekken ter bespreking van persoonlijke kwesties. Overigens werd er een moment gepau zeerd bij de herziening van het uitbrei dingsplan voor Zuid-Velsen als gevolg van een bestemming van grond voor bloembol lencultuur voor een kweker, die uit Sant poort „verdreven" werd, maar in Driehuis vervanging vond. Dezer dagen bestaat de Drijfriemenfabriek voorheen A. Drost en Zoon N.V., welke be grensd wordt door het Spaarne en de spoor baan HaarlemAmsterdam, honderdvijftig jaar. Aanvankelijk werd alleen de looierij beoefend in het achterste gedeelte van het bedrijf. Later werd de fabricage van drijf riemen, manchetten, zuig- en persbroeken ter hand genomen. Dit betekende dat al het technisch leerwerk in de fabriek werd ge maakt. In de loop der jaren was het nood zakelijk een tweede gebouw te stichten. Het verschil in bouwstijl in beide fabrieken is duidelijk zichtbaar. Anderhalve eeuw is het bedrijf op dezelfde plaats gevestigd. Vele moeilijkheden moesten in de loop der jaren worden overwonnen en tijdens oorlogen werden delen van het bedrijf beschadigd. Dank zij de energie van de leiding en de werkers kwam het bedrijf steeds weer tot bloei. Toen de huidige directeur zijn functie aanvaardde leed de fabriek een kwijnend bestaan; thans kan weer van een bloeiend bedrijf gesproken worden. Ter gelegenheid van het honderdvijftig- jarig bestaan hebben dé leden van het bedrijf een geschenk in enveloppe ontvangen. In de afgelopen nacht omstreeks half vier is brand uitgebroken in een kaarsenfabriek aan het Groenewoud te Helmond, vermoe delijk doordat vloeibare paraffine in aan raking kwam met het vuur onder een smeltketel. Door de vele brandbare stoffen die in de fabriek lagen opgeslagen, nam de brand een grote omvang aan. De vaste kern en leden van de vrijwillige brandweer be streden het vuur met zeven stralen. De fa briek werd totaal door het vuur vernield. De gehele voorraad paraffine en stearine en alle machines gingen verloren. Een onder de fabriek gelegen opslagplaats van lompen en oud papier van een andere firma kreeg veel waterschade. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering ge dekt. BINNENLAND De wegomlegglng bij Grüpskerk in de route van Groningen naar Leeuwarden zal op 1 December voltooid zijn, zo bericht de KNAC. De 36-jarige Hagenaar B. van D. hoorde Dinsdag voor de Haagse rechtbank anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen wegens valsheid in geschrifte en ver duistering. Volgens de tenlastelegging had Van D. als boekhouder bij een bijkantoor van de Incassobank in Den Haag door knoeierij in de boeken ten nadele van de cliënten f 8000 verduisterd. Het Amsterdams Gerechtshof behandel, de in hoger beroep de zaak tegen de 30- jarige chauffeur G. van der S. uit de Beemster, wie ten laste is gelegd, dat hij op 27 November van het vorig jaar de 32-jarige Utrechtse poiltieagent J. van D„ zonder een poging te hebben gdaaan om uit te wijken, had aangereden. Van der S. hoorde bevesti.' ging van het rechtbankvonnis, twee maan den hechtënis en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, tegen zich eisen. In de K.L.M.-verhinding tussen Amster dam en het Verre Oosten zal op 3 Decem ber ook Rangoon worden opgenomen. Op de eerste officiële vlucht zal mr. H. Taudin Chabot de K.L.M.-directie vertegenwoor digen. HAARLEM EN OMGEVING De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland zal Donderdag 22 November geen audiëntie houden. Als translateur in de Engelse (aal is bij de rechtbank beëdigd de heer G. E. de Jong te Haarlem. De in Bloemendaal gehouden klaproos collecte heeft een bedrag van - f 558,78 op gebracht. De eigenaar van het perceel Tulpen straat 6 A, G. H. Leurink, is door B. en W. aangeschreven verschillende verbeteringen in dit huis aan te brengen. Deze heeft daar tegen beroep aangetekend, omdat hij meent daartoe niet verplicht te zijn, omdat de vorige bewoners „sloopschade" hebben toe gebracht en de tegenwoordige huurder met die toestand genoegen genomen heeft. Bo vendien meent hij dat het perceel door het ontbreken van een zoldervloer, de zolder trap en het traphekje niet minder bewoon baar of gevaarlijk is voor de bewoners. B. en W. wijzen er op dat de plafonds nu bestaan uit dunne cartonnen platen. Zij zijn het niet met de argumenten van de eigenaar eens en stellen de raad voor het beroep ongegrond te verklaren. De herstellingen aan de watertoren zul len door de weersomstandigheden vermoe delijk af en toe stil gelegd moeten worden. Om'de moeilijkheden voor de uitvoerder van dit werk die daardoor ontstaan, te kunnen opvangen, stellen B. en W. voor hem ook op te dragen de bouw van het kantoor en de pompenkamer, waarvan de kosten op f24.850 geraamd zijn. Dan kan hij het personeel dat tijdelijk niet aan de watertoren kan werken aan dat werk zetten. Wegens vertrek naar Haarlem nam ds. A. B. C. Hofland afscheid van de Geref. Kerk van Emmen met een predicatie over Openb. 311. Hij werd toegesproken door ouderling J. H. Meijer namens kerkeraad en gemeente, door dr. W. K. Walstra, namens de Ned. Herv. Kapel en door ds. D. Visch als plaatselijk collega. Ds. J. J. Arnold nam wegens vertrek naar IJmuiden afscheid van de Geref. Kerk onderhoudende artikel 31 K. O. te Vrouwen- polder (Z.) sprekende over Ef. 41—7. De bazar gehouden ten bate van de wijkgemeente III der Ned. Herv. Gem. van Haarlem heeft ruim f3600 opgebracht. De heer P. van Eskert heeft zijn functie neergelegd als voorzitter der collectanten van de Remonstrants Gereformeerde Ge meente- en als collectant. Hij heeft laatst genoemde functie veertig jaar vervuld. De buurtvereniging Ramplaankwartier voert ter gelegenheid van het 15-jarig be staan en de opening van het winterprogram- ma op 17 en 18 November in het gebouw „Domi" te Overvcen een jubileumrevue op: „Dwaas en raar in 15 jaar". De Haarlemse Smalfilmliga houdt op 23 November in restaurant Brinkmann een filmavond waarop een zestal korte rolpren ten zullen worden vertoond. B. en W. stellen de gemeenteraad voor aan J. Bosma en H. Bovenkamp te Heemstede tegen de prijs van f 12 per m.2 in koop af te staan de grond, gelegen aan de Zuidzijde van de Leeuwendalersstraat, groot ongeveer 1290 m.2, zulks met de bestemming op die grond te bouwen tien woonhuizen en een garage. B. en W. stellen de gemeenteraad voor met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten te 's Gravenhage over een te komen, dat het crediet in rekening-courant voor het jaar 1952 wordt vastgesteld op f2.500.000. De nadelige saldi van de vier douche badhuizen van de afdeling Haarlem van de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" hebben in het jaar 1950 f 10.093,51 bedragen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor een subsidie van f 10.093.51 te verlenen, De heer W. E. Walles te Haarlem slaag de aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (chemie). De heer T. A. Riessen te Bloemendaal is aan de Rijksuniversiteit te Utrecht ge slaagd voor het semi-artsexamen. De heer J. de la Hayze te Heemstede slaagde aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor het candidaatsexamen medicijnen. Aan de Technische Hogeschool in Delft slaagde de heer D. Th. Creemers te Bloemen daal voor het ingenieursexamen voor elec- trotechnisch ingenieur. Terwijl Dinsdagavond om zes uur de vierendertig-jarige K. K. uit Heemstede op de Blekersvaartweg aldaar op de motor reed trachtte hij de lamp te repareren. Hij zag niet, dat er een wielrijder op de weg stond. Een aanrijding volgde, waarbij de motor rijder viel en een lichte hersenschudding opliep. Hij is naar zijn woning overgebracht. De wielrijder werd niet ernstig gewond. vroegere vaderland kunnen komen logeren alleen maar. om er te logeren?" Dorn schudde twijfelend het hoofd. „Enfin", zei hij misnoegd, „ik ben niet zo lichtgelovig, maar vooruit, laten we dat punt even laten varen. Nu mijn andere vragen". Ik probeerde mijn woorden zorgvuldig te kiezen om toch vooral het vertrouwen van inspecteur Vonk niet te schenden door uitlatingen die hem zouden kunnen hinde ren bij zijn onderzoek. Want hij had mij uitdrukkelijk gezegd: Pas op met die kranteman, hij is zo gewiekst als een kievit en hij heeft aan een komma genoeg om er een kolom over te schrijven. „Er is nog niemand gearresteerd", zei ik langzaam. „Het onderzoek en de ver horen zijn daarvoor nog niet ver genoeg gevorderd. Er zijn echter zware verdenkin gen tegen de secretaris van de heer Van dearn, ofschoon het allerminst duidelijk is welk motief deze jongeman gehad zou kun nen hebben. Er is trouwens in het geheel geen motief te ontdekken, in welke richting ook. De politie neigt naar de veronderstel ling dat de secretaris om een of andere reden een wrok tegen zijn patroon had, en dat hij in een bui van zwaarmoedigheid een wanhoopsdaad heeft begaan. Maar er zijn allerlei dingen die de zaak gecompli ceerd maken. Er zijn namelijk sporen ge vonden van iemand die van buiten af langs de brandladder op het raamkozijn van de kamer is geklommen waar Vandearn sliep. Volgens jouw getuigenis is de secre taris tot kwart over twee die nacht op zijn eigen kamer geweest, waar jij met hem hebt zitten praten. Wat deed hij daarna? Klom hij bij zijn baas binnen na eerst naar buiten te zijn geklauterd? Rare manier van doen. Je ziet, er zijn allerlei problemen. Bovendien had hij een sleutel van de kamer van zijn patroon, zodat die klimpartij niet nodig was. Vandearn is volgens de politie- dokter ongeveer om kwart over één ge storven. Het gif moet dus vóór die tijd in het glas zijn gedaan. Als de secretaris dat gedaan heeft toen het glas onbeheerd op het gangtafeltje stond, moet hij na jouw bezoek naar de kamer van Vandearn zijn gegaan om iets te stelen of om de indruk teweeg te brengen dat er een inbreker was geweest. De politie wil nu proberen te ach terhalen welke reden de jongeman gehad kan hebben om zijn werkgever* te doden. Wel, dat is alles, geloof ik". Dorn zat in diep nadenken verzonken. Een hele tijd zei hij geen woord, en ik zat mijzelf met grote voldoening te bewonderen •over de tactische manier waarop ik de dingen gezegd had die gezegd mochten worden en gezwegen had over de aange legenheden die geheim moesten blijven. De geheimzinnige geschiedenis met de Frane- kers alias Klammerbol bijvoorbeeld en de mysterieuze rol die mevrouw Marter en haar onbekende gast in het holst van de nacht gespeeld hadden waren dingen waar over ik absoluut zwijgen moest. Plotseling sprong Dorn overeind. (Wordt vervolgd), 'j

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6