Bromfietsers maakten 1600 ongelukken in zes maanden Taxi? 18000 Onvoldoende rem-capaciteit en kennis der verkeersregels Gaat U VERHUIZEN gaat U OVER ZEE: Semi-arts staat terecht in principiële kwestie De „Holland-Nautic" Ingezonden stukken Heemstede Lisse Bloemendaal Zandvoort Haarlemmermeer 5 F.Damiaans en Zn Roofoverval in Amsterdam Burgerlijke stand van Haarlem Toonkamer energiebedrijf Wordt de huur van perceel met een jaar verlengd? Verdere restauratie van „De Bakenesserkamer" Gewezen bedrijfsleider bij de Holland Nautic" vrijgesproken Haarlemse politie voetbalde in Velsen Pijnen en klachten - ook nog slapeloze nachten Door steeds kwellende Rheumatische Pijnen... Assistent of waarnemer? Vergeten mannen De melksanering verlengd Bouw van woningen Aankoop van grond Wijziging straatnaam Brandveiligheidvan hotel „Van Ouds het Raadhuis" Vrees voor nieuwe veldmuizenplaag Scheepvaart WOENSDAG 14 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het cijfer van de ongevallen, waarbij in liet eerste halfjaar van 1951 bromfietsen betrokken waren, bedraagt 1598. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft het niet gelaten bij het vermelden van dit cijfer, doch heeft voor het eerst aan dit onderwerp een grondige beschouwing ge wijd, waarin tevens de jaren 1949 en 1950 zijn verwerkt. Er werden 23 bromfietsers gedood, 373 zwaar gewond, en 281 licht ge wond. In het gehele jaar 1950 telde men 1727 bromfietsongevallen, waarbij 36 brom fietsers werden gedood, 425 ernstig en 303 licht werden gewond. Tevens heeft men een vergelijking ge trokken tussen het aantal bromfietsonge vallen en het aantal rijwielongevallen. Men komt dan voor het eerste halfjaar 1951 tot 13 ongevallen per duizend bromfietsen, maar slechts tot 2 ongevallen per duizend fietsen. Sedert de bromfiets op de Neder landse wegen is verschenen; heeft dit ver voermiddel in totaal onder zijn berijders 1514 slachtoffers geëist, waarvan 65 doden en 826 zwaar gewonden. Per 100 brom fietsongevallen bedroeg het aantal over ledenen en zwaar gewonden te samen 43. Voor het rij wiel verkeer is dit cijfer 42. Ten aanzien van de gevolgen is het verschil dus lang niet zo opmerkelijk als ten aan zien van de ongevallen zelf, hoewel er bij de bromfiets toch een lichte tendens is naar ernstiger gevolgen. Wat betreft de leeftijden, vermeldt het C.B.S. dat in de gehele onderzoeksperiode van Januari 1949 tot Juni 1951 70 der gedode bromfietsers ouder was dan 50 jaar. Hoewel betreffende de leeftijdsverdeling der bromfietsberijders geen gegevens be kend zijn, staat wel vast, dat het aandeel van de oudere bromfietsers in het percen tage doden groter is, dan hun aandeel in het berijderscorps. Het aandeel van de bromfietsers, ouder dan zestig jaar, in de groep der bij ongevallen overledenen, dat in 1949 en 1950 50 bedroeg, is in de eerste helft van 1951 gedaald tot 17 Men kan hieruit slechts concluderen, dat de oudste groep zich in toenemende mate van de bromfiets heeft afgewend. De fouten Het C.B.S. heeft voorts een uitgebreid onderzoek ingesteld naar alle bromfiets ongevallen, die in één zomermaand van dit jaar in ons land werden geteld. Dit waren er niet minder dan 452. Verreweg het merendeel van deze ongevallen ge schiedde in gemeenten boven de 20.000 inwoners. Daaruit concludeert het C.B.S. dat men er met een verwijzing van de bromfiets naar de rijwielpaden zonder meer niet is, aangezien de rijwielpaden zich voor het merendeel in en om de plat telandsgemeenten bevinden. Het onder zoek leverde opmerkelijk materiaal op om trent de ongevallen, welke te wijten waren ADVERTENTIE Verhuizen naar welke plaats ook is een kwestie van vertrouwen. Neem dan ook een goéde firma en Uw ver trouwen wordt niet beschaamd. ZIJLVEST 41 HAARLEM TELEF. 12456 - 14155 - 11141 g Vermoedelijke daders gegrepen Dinsdagavond heeft de Amsterdamse recherche drie jongens gearresteerd die ervan verdacht worden Zaterdagavond een roofoverval te hebben gepleegd in een sigarettenwinkel in de Maasstraat te Am sterdam. Er stond een jongeman voor de deur, die aan de 17-jarige dochter van de winkelier vroeg, of zij misschien een gul den kon wisselen. Hij zei graag sigaretten uit de automaat te willen halen, maar geen gepast geld te hebben. Het meisje wisselde het geld, en gaf hem vier kwartjes terug. De jongeman liet een der kwartjes vallen en toen het meisje zich bukte om het voor hem op te rapen, gaf hij haar een slag op het hoofd. Het kind was even versuft en van dat ogenblik maakte de jongen ge bruik om het kistje met wisselgeld, dat naast de deur stond te grijpen en weg te vluchten. Mensen in de omgeving hadden reeds gezien, dat drie jongens zich voor de roofoverval in de buurt van de winkel hadden opgehouden, zodat de politie al spoedig enkele gegevens kreeg, die hou vast bleken te geven. Ne enig speuren slaagde zij er in de identiteit van de drie daders vast te stellen en Dinsdagavond arresteerde de politie een 23-jarige en twee 16-jarige jongens. Van het geld, een be drag van 50, is nog niets terug. ADVERTENTIE HAARLEM, 13 November 1951 ONDERTROUWD: 13 Nov., J. J. Berkhout en E. T. van der Lee; H. Vergers en I. L. Westrus; L. A. S. Ketting Olivier en M. C. Waning. BEVALLEN van een zoon: 12 Nov., C. H. BrammerLe Noble. BEVALLEN van een dochter: 12 Nov., S. P- van Dijkvan Steynen; P. van Dusscho- kn—-Koster; 13 Nov., M. M. Kaatee Bruneel. OVERLEDEN: 10 Nov., C. C. Pruis—Rijk, 61 j-, Kenaupark; 11 Nov., M. C. Hogendoorn --Kloos, 74 j., Leidsevaart; B. M. Jacobson, '6 j., Schotersingel; A. M. PerforsDalman, f6 j., Gasthuisvest; 12 Nov., C. H. Bloem, 78 j-, Roosveldstraat; G. van Lubeek, 65 j., Pa- dangstraat; A. E. van Loevesijn—van Boven, 63 j., Vondelweg; J. W. RapBelt, 59 j., Grote Markt. aan fouten van bromfietsers. Het leeuwen deel daarbij had het niet-voorrang ver lenen, hetzij opzettelijk, hetzij door mis verstand of, in vele gevallen, door onwe tendheid ten aanzien van de voorrangs regeling. De A.N.W.B. ziet hierin een be vestiging van zijn standpunt, dat vier fac toren voor de veiligheid van de bromfiet ser van groot belang zijn, vooral bij die manoeuvres, waarbij ander verkeer moet worden gekruist, en al dan niet voorrrang moet worden verleend. Op de eerste plaats het uitblijven van een definitieve en duidelijke wette lijke regeling betreffende rechten en plich ten, voorts het nog niet verplicht zijn van twee goede remmen, ten derde het bij vele bromfietsen ontbreken van een mogelijk heid tot ontkoppeling, welke juist bij kruispunten van veel belang is, en ten slotte het niet voldoende herkenbaar zijn van de bromfietsen ten opzichte van de gewone fietsen. Over enkele maanden loopt voor de ge meente Haarlem de huur af van het perceel Grote Houtstraat 75 af, waarin gevestigd is de toonkamer van het gemeentelijk energiebedrijf. B. en W. delen de gemeente raad mee, dat de resultaten van de toon kamer tot nu toe bevredigend zijn geweest en de instelling als zodanig is als service aan het publiek zeker van groot belang. Toch menen zij, dat het onder de huidige omstandigheden niet gewenst is, dat de ge meente zich langer dan een jaar bindt bij het opnieuw huren van het perceel en niet vijf jaar, zoals de laatste keer geschied is. Het college acht het namelijk beter even aan te zien welke invloed de gestegen en nog steeds stijgende prijzen op de omzet zullen hebben. Bij een beoordeling van de wenselijkheid van de instandhouding van de toonkamer mag niet uit het oog worden verloren, dat in het gebouw ook nog kook demonstraties worden gegeven en dat een gedeelte als kantoor in gebruik is. Onder handelingen met de eigenares hebben tot resultaat gehad, dat zij bereid is de huur met ingang van 30 April 1952 met een jaar te verlengen. B. en W. stellen de gemeente raad voor daartoe te besluiten Nadat regenten van het hofje „De Bake- nesserkamer" plannen hadden uitgewerkt tot restauratie van de zuid-oostelijke vleu gel van het gebouwen-complex hebben zij later plannen gemaakt welke algehele vol tooiing van de restauratie beogen. De totale kosten van de nog uit te voeren res tauratiewerkzaamheden zijn geraamd op 25.500. Van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen hebben regen ten reeds de toezegging ontvangen, dat het rijk in de kosten een subsidie zal verlenen van 50 12.750). Daar de provincie Noordholland in de kosten van het eerder voltooide gedeelte van de restauratie een bijdrage van 20 heeft verleend, wordt verwacht, dat ook in de thans nog te ma ken kosten op een bijdrage van de pro vincie kan worden gerekend. De regenten hebben zich ook tot de gemeenteraad van Haarlem gewend met verzoek om een bij drage. Daar B. en W. de instandhouding van het waardevolle monument ook voor de gemeente van groot belang achten stel len zij de raad voor, een subsidie van 20 van de kosten tot een maximum van 5.100 te verlenen. Deviezen-overtreding onvoldoende bewezen Het Amsterdams Gerechtshof heeft he denmorgen de ingenieur J. N. L., wie een overtreding van het deviezenbesluit ten laste was gelegd, wegens gebrek aan be wijs vrijgesproken. L. zou bij het afslui ten van een transactie met het buitenland een te lage prijs hebben berekend, waar door deviezen voor Nederland verloren zou den zijn gegaan. De transactie betrof het verbouwen van een schip van een Engelse redrij op de werf van de „Holland Nautic" te Haarlem voor welke werf de ingenieur optrad als economisch bedrijfsleider. An derhalf jaar geleden behandelde het Hof deze raak reeds in hoger beroep, nadat de verdachte op 23 Februari 1948 door de Haarlemse politierechter veroordeeld was tot een geldboete van f 20.000. De procu reur-generaal eiste destijds een gevange nisstraf voor de tijd van vier maanden bij welke eis hij op 31 October persisteerde. Het eei-ste elftal van de Politie Sportver eniging Haarlem nam Dinsdag deel aan een voetbaltournooi van de Politie Sportvereni ging Velsen, waarop ook. uitkwamen de Rijkspolitie uit Alkmaar en Zaandam. Het resultaat was, dat de Rijkspolitie uit Alk maar winnaar werd met twee overwinningen (op Velsen en Zaandam) en een gelijk spel tegen Haarlem. Velsen werd tweede dank zij een beter doelgemiddelde dan Haarlem. Het Velser elftal speelde tegen Haarlem 1—1. won met 40 van Zaandam en verloor met 21 van Alkmaar. Het doelgemiddelde was 5—3. Haarlem speelde drie maal gelijk. Tegen Velsen en Zaandam was het resultaat 11 en in de strijd tegen Alkmaar werden geen doelpunten gemaakt. Het doelgemiddelde was 22. Zaandam werd met een punt (een gelijk spel tegen Haarlem en twee nederlagen) vierde. Voor de competitie van de Nederlandse Politie Sportbond zijn gespeeld: Rijkspolitie te water (Amsterdam-Noord)Heemstede 51; KatwijkBloemendaal 13. De Haagse rechtbank veroordeelde Dinsdag de 24-jarige los-werkman W. K. S. uit Leiden, wie ten laste was gelegd, dat hij een fabrieksarbeider, met wiens vrouw hij een verhouding had. door wurging van het leven had trachten te beroven, tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Er was twee jaar met aftrek tegen hem geëist. ADVERTENTIE Daar brengt Kruschen Salts redding en uit komst. 'n Wonder, hoe de kleine dagelijkse dosis Kruschen Uw bloedzuiverende organen weer op gang helpt en stimuleert tot de jeugdige krachtige werking, nodig om het bloed zuiver te houden. Dan geen zich opho pende onzuiverheden meer. Want met de hulp van Kruschen voert 't lichaam die af langs natuurlijke weg. Ook voor U is er alle reden Kruschen te nemen zo heilzaam als 't is. Voor Uw organen, voor de zuiverheid van Uw bloed. Kortom voor Uw algeheel welzijn, prettig, behagelijk vrij van pijn... In voortgezette behandeling heeft de Amsterdamse rechtbank gistermiddag het onderzoek hervat in de eerste zaak, die in ons land tegen een semi-arts wegens hem ten laste gelegde onbevoegde uitoefening van de geneeskunde aanhanging is ge maakt. Ter zitting werd enkele malen opge merkt, dat het hier om een principiële zaak gaat, daar vele semi-artsen (studen ten, die dicht voor hun definitieve arts examen staan) soms tijdelijk als assistent van artsen optreden. Tijdens hun vacaintie hebben deze artsen echter dikwijls waar nemers nodig. In die functie mogen zij hun practijk niet aan semi-artsen overlaten. In de onderhavige rechtszaak ging het er om vast te stellen of de verdachte slechts assis tent, dan wel ten dele ook als waarnemer was opgetreden. De semi-arts, die zeide binnenkort zijn laatste examen te zullen afleggen, was „assistent" geweest van diverse artsen in Amsterdam. Vast stond, dat hij één maal een patiënte, die aan winterhanden leed, op eigen initiatief en zonder overleg met de arts een injectie had gegeven, echter in het huis van deze arts en niet in zijn eigen woning. De patiënte had bovendien niet hem, doch de arts, bij wie verdachte werkzaam was, daarvoor betaald. Het was volgens de verdediger dus volmaakt on juist hier van „onbevoegd uitoefenen der geneeskunde" te spreken. „Een zekere mate van zelfstandigheid geeft iedere arts aan zijn assistent", zo meende de raads man, mr. Stoppelsteen. Als getuige werd de Amsterdamse arts gehoord, die in militaire dienst moest en gedetacheerd in Amsterdam niet zijn practijk geheel alleen kon uitoefenen. Hij vertelde, dat hij geen waarnemer kon vin den en tóen met toestemming van de in specteur der volksgezondheid in algemene dienst de verdachte als assistent had aan gesteld. Getuige was van mening, dat ver dachte slechts als assistent en niet als waarnemer was opgetreden. In grote lij nen had verdachte dagelijks alle gevallen met hem besproken, doch hij was met toe stemming van getuige wel zelf' op huisbe zoek geweest. Ook dit geschiedde echter onder getuige's supervisie en in nauw overleg met hem. Mr. L. H. Feitsma, officier van justitie, achtte het nodige bewijs geleverd en eiste bevestiging van het vonnis, dat de kantonrechter verdachte in eerste instantie heeft opgelegd: 75 boete. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Met het doel de vervaardiging en de ver koop van werktuigen, technische artikelen, onderdelen en verdere benodigdheden voor de industrie, de aanbouw, verbouw, repa ratie en exploitatie van schepen, motoren en verdere onderdelen, de aan- en ver koop, de huur en expolitatie van de daar toe benodigde onroerende en roerende goe deren, is opgericht de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van de Scheepswerf en Machinefabriek „Holland-Nautic" te Haar- Het kapitaal is vastgesteld op f 3.000.000, verdeeld in 3000 aandelen van f 1000, waarvan geplaatst 1000 aandelen. De vol storting geschiedt door inbreng van de „Holland-Nautic", scheepswerf en ma chinefabriek N.V. en van f 12.000 in con tanten. Tot directeur is benoemd de heer C Gort, commissarissen zijn de heren R. Gort en S. P. L. Meijer Wiersma. Er is in ons land een groep mensen, par ticulier gepensionneerden en kleine lijf rentetrekkers, die onder dikwijls zeer kommervolle omstandigheden moet leven. Het pensioen en de lijfrente met jaren lange arbeid verdiend of gekocht met vaak moeizaam gespaarde gelden vroeger vol doende (zij het soms nauwelijks) om be scheiden van te kunnen leven, zijn nu verre van toereikend en zeker niet voor hen die nog kinderen waarvoor zij geen kinder bijslag krijgen hebben te onderhouden. Ander gespaard geld werd opgeteerd en dan wordt er armoede geleden. Stille, fat soenlijke, maar daarom zeker niet minder bittere, armoede in de gezinnen van deze ex-werkers, die hun steentje en dikwijls meer dan hun steentje, hebben bijgedragen aan de opbouw van menige bloeiende onderneming, grote maatschappij, of goed renderend bedrijf. Armoede geleden, daar mensen die kun nen en graag willen werken, maar die, on geacht hun werkkracht, ervaring en capa citeiten, niet meer aan de slag kunnen komen, omdat ze boven de vijftig of vijfen vijftig zijn, want dan luidt bij sollicitaties het onverbiddelijk vonnis: „Te oud". Voor deze groep mannen de Vergeten Mannen wordt niets, maar dan ook totaal niets gedaan. Werklozen krijgen steun, zieken krijgen ziekengeld, lonen en salarissen worden verhoogd, gepension neerden van rijk, provincie en gemeenten, kregen verhoging van pensioen. De Ver geten Mannen kregen niets. Hebben deze mensen dan geen recht op een menswaar dig bestaan, op een heel klein beetje levensvreugde? Op voldoende voedsel en kleding? Lotgenoten, individueel en ieder voor zich, bereiken wij niets, kunnen dat ook niet, daarom: „Verenigt U"! Laten wij een bond stichten, waarvan een ieder, on geacht godsdienstige of politieke overtui ging, lid kan worden. Eendracht maakt macht en verenigd zullen wij wellicht wel iets kunnen bereiken eventueel in samenwerking met de reeds bestaande Bond van Gepensionneerden (rijk, provin cie en gemeente). Adhaesiebetuigingen te richten aan W. Baerveldt te Driehuis (s.v.p. geadresseerde en gefrankeerde enveloppe voor antwoord insluiten). W. B. Stille Armen te Heemstede Het Comité voor Stille Armen te Heem stede mocht na de oproep van vorige week, de volgende bijdragen ontvangen: E. H. 10,—; H. W. H. 25,—; C. N N. 10,—* D. D. ƒ2,50; H. M. v. U. 5,—; F. C. d. H ƒ10,—; R. P. P. ƒ25,—; M. J. A. ƒ2,50; R. H. B. ƒ10,—; H. P. v. R. ƒ5,—. Totaal ƒ105,—. De penningmeester, de heer A. van Win- gerde, zal gaarne uw giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Antonis Duyck- laan 12, als ten Raadhuize. Zijn gironummer is 153308. De vertrouwenscommissie besprak enkele wensen tot verbetering Onder leiding van mevrouw M. Kubatz- Brugman kwam Dinsdagavond de voltal lige vertrouwenscommissie voor de melk sanering bijeen. Ook was aanwezig de heer Janmaat, voorzitter van de Coöperatie van Melkhandelaren te Heemstede. De presidente sprak de verwachting uit, dat bij de nieuwe samenstelling van de commissie zou blijken dat een eerlijke en oprechte verhouding kan leiden tot een goede samenwerking. Zij betreurde het vertrek van de heer C. Warmerdam naar het buitenland, waardoor hij geen lid der vertrouwenscommissie kon blijven. De vergadering bleek van mening te zijn dat wanneer een klant moeilijkheden heeft met een bezorger, allereerst moet worden getracht, deze moeilijkheid onderling of met de patroon van de bezorger op te lossen. Eerst wanneer dit niet lukt en het blijkt dat de moeilijkheid tot de competentie van de vertrouwenscommissie behoort, kan men zich tot de presidente wenden, of tot een van de leden. Ten aanzien van de talloze geruchten omtrent al of niet verlenen van medewerking van het gemeentebestuur, deelde de presidente mede, dat dit gunstig aan het Bedrijfschap heeft geadviseerd in zake de verlenging van de sanering. Deze loopt thans tot 1 April 1952. Naar aanleiding van een vraag in ver band met incidentele veranderingen van bezorger, deelde de heer Janmaat mede dat de gewenste wijziging van de sectoren nog niet heeft plaatsgevonden. Dit houdt verband met het feit dat binnen afzienbare tijd een aantal woningen gereedkomt voor bewoning. Zou men nu de sectoren gaan veranderen, dan is de mogelijkheid zeer groot dat wanneer deze nieuwe woningen straks betrokken worden, men weer moet gaan veranderen. Spreker vertrouwde, dat de vertrouwenscommissie daartegen geen bezwaar zou hebben. Deze veronderstelling bleek juist te zijn. Wel is door het inlas sen van een nieuwe halve wijk een aantal sectoren verlicht, zodat daar de bezorger vroeger komt. Uit de besprekingen bleek verder dat een aantal klachten op bevredigende wijze is opgelost en dat aan verschillende wen sen is voldaan. Echter stuit in sommige ge vallen de noodzakelijke vroegere bezorging van melk nog wel op enige moeilijkheden. De heer Janmaat zegde echter toe, alles in het werk te zullen stellen, om ook daar een oplossing voor te vinden, al vreesde hij wel dat niet aan alle wensen en verlangens voldaan kan worden. Aan het slot van de vergadering sprak de presidente de hoop uit dat de toezeggin gen zullen mogen leiden tot een zo goed mogelijke werking van de sanering in het belang van het publiek. Met het bestuur van de woningbouwver eniging „Volksbelang" hebben B. en W. overeenstemming verkregen omtrent de bouw van acht woningen op het terrein van de vereniging aan de Prinsessestraat, ge legen naast de Gereformeerde Kerk art. 31 K.O. Het architectenbureau Tol heeft reeds een bouwplan ontworpen, zodat op korte termijn een aanbesteding kan plaats heb ben. De financiering van deze bouw wordt gedekt door een geldlening, zodat wordt voorgesteld aan genoemde vereniging voor deze bouw een grond- en bouwvoorschot te verstrekken van respectievelijk 10.400 en 100.000. Voorts merken B. en W. in hun prae- advies nog op, dat van de aan te gane geld lening vermoedelijk nog een bedrag van enige betekenis overblijft om andere wo ningen te bouwen. Dit zal uiteraard kunnen worden gevoegd bij andere hopelijk ter be schikking komende middelen en dan zal het mogelijk zijn nog een volgend bouw plan aan de orde te stellen. Het college geeft de raad de verzekering, dat het de nodige activiteit zal blijven ontwikkelen en het hoopt spoedig aan de raad een nader voorstel te doen. Voor de aanleg van de verlengde Wagen straat stellen B en W. de raad voor onge veer 34 m2 grond aan te kopen van de er ven L. v. d. Burg en voor de aanleg en verbreding van de Gladiolenstraat onge veer 104 m2 van de Ger. Gemeente. Ir. H. Blok, die tot nu toe werkzaam was in het Koninklijke Shell-laboratorium te Delft, is met ingang van 1 November be noemd tot hoogleraar in de werktuigbouw kunde aan de Technische Hogeschool te Delft. De straatnaam „Vuursteeg" zal op voor stel van B. en W. worden gewijzigd, omdat enige ingezetenen hierop hebben aange drongen en omdat hierdoor wel enig na deel wordt ondervonden bij het zaken doen. De naam Vuursteeg heeft naar B. en W. hebben vernomen een historische be tekenis, zodat zij deze naamgeving niet verloren wensen te doen gaan. Het woord „Vuur" is waarschijnlijk ontleend aan de 80-jarige oorlog en afgeleid van de Spaanse vuurmonden, terwijl het ook de betekenis kan hebben van grens (afschei ding). Het woord „Steeg" schijnt etymolo gisch af te stammen van „stijgen". In ver band met een en ander stellen B. en W. voor de naam „Vuursteeg" te wijzigen in „Vuursteeglaan". Reeds in 1948 hebben B. en W. van Bloemendaal er bij de directie van het hotel „Van Ouds het Raadhuis" te Over- veen op aangedrongen voorzieningen te treffen welke noodzakelijk waren uit een oogpunt van brandveiligheid. Bijzondere omstandigheden, o.a. het leeg staan van het gebouw gedurende enige tijd, waren oorzaak van uitstel. Toen bekend was, dat het gebouw een andere bestemming kreeg is een nieuwe aanschrijving gevolgd. Op 8 October j.l. hebben B. en W. opnieuw een aanschrijving verzonden, bevattende de last tot het treffen of doen treffen van een aantal voorzieningen. De N.V. Maatschap pij tot exploitatie van onroerende goede ren „Vergezicht" te Leidsendam, die het hotel „Van Ouds het Raadhuis" exploi teert, is in begroep gegaan bij de gemeen teraad van Bloemendaal. B. en W. stellen de gemeenteraad voor het beroep te ver werpen met het oog op het brandgevaar voor het gebouw en in het belang van de brandveiligheid der bewoners (op het ogenblik vertoeven er zesendertig kinderen en dertig ouderen, allen gerepatrieerden uit Indonesië). Tentoonstelling Door de culturele kring Jt Helm" wordt van 17 tot en met 24 November een ten toonstelling georganiseerd van tekeningen, vervaardigd door leerlingen van enige la gere scholen (van de 4de klas af) en van de ULO-school. Deze expositie zal gehou den worden in de Rotonde aan de Strand weg en geopend worden op Zaterdag 17 November. Jaarvergadering Handelsvereniging De Zandvoortse handelsvereniging hield Dinsdagavond een druk bezochte jaarver gadering in hotel Keur. Uit het jaarverslag bleek dat het aantal leden en donateurs steeg van 181 tot 211, waardoor Zandvoort procentsgewijze één der gemeenten is, die het grootste aantal georganiseerde middenstanders telt. Voorzitter, de heer M. Weber, zei in zijn openingswoord dat in voorbereiding zijn een spaarsysteem voor en een credietverle- nings-systeem aan Zandvoortse winkeliers. Mevrouw Blaauboer-Zwart en de heer M. Weber werden bij acclamatie herkozen, respectievelijk tot bestuurslid en voorzit ter. Naar aanleiding van een suggestie uit de vergadering werd besloten een brief te richten aan het dagelijks bestuur van „Touring Zandvoort", zulks in verhand met de uitgesproken wens, dat deze stich ting méér aandacht zou gaan besteden aan het bevorderen van het vreemdelingenbe- zoek, het zogenaamde WV-werk, alsmede aan een betere en voor de winkeliers en handeldrijvenden voordeliger verkeersre geling tijdens evenements-dagen op het cir cuit. Tevens zal worden verzocht het daar heen te leiden, dat meer zakenmensen zit ting zullen hebben in het algemeen be stuur omdat de vergadering algemeen van oordeel was, dat tussen „Touring Zand voort" en de middenstand nog altijd te weinig contact bestaat, terwijl uit een hechte samenwerking veel goeds zou kun nen ontstaan. Lezing over Van Gogh Voor het Instituut voor Arbeiders Ont wikkeling, afdeling Zandvoort, hield de heer P. Spronkers, verbonden aan het Psycholo gisch Instituut voor Opvoeding te Amster dam, Dinsdagavond in „Ons Huis" een lezing over Vincent van Gogh. De voorzitter van de afdeling, de heer S. Horeman, leidde de spreker in. Op voor een ieder begrijpelijke en eenvoudige wijze be handelde daarna de causeur zijn onderwerp, daarbij blijk gevend van veel studie en be grip van leven en werken van deze grote kunstenaar. Spreker schetste Vincent van Gogh als de man die een strijder geweest is in zijn korte leven dat een sprookje zou kunnen zijn van een man, wiens bestaan vol was van tragiek en donkerheid en die slechts door enkelen gewaardeerd werd speciaal door zijn broer Theo. Jeugd en ontwikkeling, schildermethode en zijn moedig gaan van een eigen weg tussen de Impressionnisten, werden door de spreker ten voeten uit ge tekend. Een serie interessante diapositieven van vele doeken werden door de heer Spronkers uitvoerig toegelicht. Een op hoog plan staande culturele avond. Indien de voortekenen niet bedriegen en Nederland een zachte winter tegemoet gaat zal de landbouw ernstig rekening moeteh houden met de mogelijkheid van een veldmuizenplaag van dezelfde zo niet grotere omvang als in 1950, toen aanzien lijke schade werd toegebracht aan ver scheidene gewassen waaronder granen, koolzaad en lucerne. De zachte winter van 1949 veroorzaakte weinig slachtoffers on der de veldmuizen, waardoor in 1950 een massale aanwas mogelijk werd. Wanneer de komende winter de veldmuizenstand, die nu reeds vrij groot is, vrij wel onge moeid zal worden gelaten, is een herhaling van de verwoestingen onder de gewassen in 1950 te verwachten. Eén veldmuizen- paar kan per jaar ongeveer 350 nakome lingen krijgen. Dit onheil kan worden voorkomen, wanneer zowel in de land- als in de tuinbouw thans reeds de grootst mo gelijke aandacht aan de bestrijding van het ongedierte wordt geschonken. Daartoe wordt het gebruik van muizentarwe gead viseerd. De deelnemers aan het Internationale Springconcours te Brussel zijn Maandag door de bevelhebber van de eerste groep der Algerijnse Spahi's uitgenodigd een „Mesjwis" bij te wonen. Op de binnenplaats van de Géruzetkazerne te Etterbeek zagen de genodigden het braden van de schapen aan het spit. Daarna werd het gebraad, dat volgens traditionele Arabische methode was bereid, geproefdmet de vingers natuurlijk, zoals de gastheren het gewend zijn. Alioth, 13 Rio Grande verwacht. Altair, 12 v. Las Palmas n. Recife. Ariadne, 12 v. Beyrouth n. Famagusta. Arendskerk, 12 van Cetau naar Singapore. Abbedijk, 13 te Galveston. Alpherat, 12 van Montreal te Rotterdam. Arendsdijk, 12 van Rio de Janeiro n. Ilheus. Aalsdijk, 12 400 m. W. Ouessant n. Le Havre. Akkrumdijk, 12 nog steeds te Damman. Albireo, 12 160 m. Z. ten W. Las Palmas. Albiasserdijk, 12 300 m. ZW. Fayal. Alchiba, 12 130 m. Z.ZO. Esperance. Alderamin, 12 115 m. W.NW. Ouessant. Alkaid, 12 510 m. Z.ZW. Las Palmas. Alnati, pass. 12 Kanarische eil. Amsteldiep, 12 600 m. NO. ten O. Bermudas. Amstelpark, 12 360 m. O. Cp. Race. Amstelvaart, 12 370 m. NO. Fayal. Antonia, 14 v. Penang te Pladju verwacht. Abbekerk, 12 560 m. O.ZO. Diego Garcia. Almkerk, 12 dwars Lissabon n. Antw. Agamemnon, 14 v. A'dam te Georgetown verw. Amsteldijk, 14 te Antwerpen. Alcyone, 13 te Emden. Annenkerk, 13 van R'dam te Sydney. Alphard, 15 te Dakar verwacht. Amstelkerk 15 ca. 12 u. v, W. Afrika te A'dam verwacht. Blijdendljk, 13 v. R'dam te New York verwacht Blitar, pass. 11 14 u. Kp. Guardafui, Bacchus, 12 800 m. ZW. St. Maria. Bali, 12 80 m. Z. St. Maria n. Halifax. Bandjermasin, 12 v. Palembang n. Soerabaja. Bawean, 12 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Bengkalis, 14 v. Port Swettenhem te Singapore verwacht. Bonaire, 12 300 m. W.NW. Madeira. Breda, 12 350 m. W. Palmas. Britsum, 12 370 m. W. ten Z. Finisterre. Billiton, 12 280 m. W. ten N. Keywest. Baarn, 14 Curasao verwacht. Boskoop, 13 te San Juan Pto Rico. Bintang, 12 van Vancouver naar Manilla. Ceram, 13 Madras verwacht. Cronenburgh, 14 v. Bilbao te R'dam verw. Cleodora, 12 750 m. W.ZW. St. Vincent. Corilla, 12 380 m. NW. Finisterre. Cottica, 12 760 m. ZW. San Miguel. Caltex Leiden, 13 van Sidon naar Rotterdam. Celebes, 14 te Belawan verwacht. Dalerdijk, 12 v. R'dam te Vancouver. Diemerdijk, 13 te Los Angeles. Delft,13 van Tome n. Antofagasta. Drente, 13 16 u. v. Tj. Priok. Elmina, 12 van Dakar naar Le Havre. Edam, 11 van Norfolk te New York. Erinna, 12 v. Miri ten anker bij Singapore. Esso Den Haag, 12 420 m. NO. Guadeloupe. Ena, 13 van Aruba naar Gent. Esso Amsterdam, 13 v. Aruba naar R'dam. Friesland (KRL),13 ten anker Taruna. Ganymedes, 12 370 m. ZO. Kingston Jamaica. Gaasterkerk, 13 aden verwacht. Garoet, 14 Djeddah verwacht Gouwe, pass. 14 Brunsbuttel 15 R'dam verw. Hersilia, 12 van Antwerpen te Amsterdam. Haulerwijk, 18 v. Baltimore te R'dam verw. Helena, 13 v. Callao n. Ghombote. Hermes, 12 v. Kingston naar Curagao. Hecuba, 12 v. Trinidad n. Ciudad Trujillo. Haarlem, 12 400 m. W. Ouessant. Hera, pass. 12 San Miguel n. Laguaira. Helicon, 13 v. Cristobal n. Pto Alata. Hydra, 14 te Pto Cabello. Indrapoera, 12 400 m. O.ZO. Guardafui. Iris, 13 v. Halmstad n. Gothenburg. Japara (KRL), 12 van Padan n, Belawan. Jagersfontein, 12 te Kaapstad. Jupiter, 12 v. Iskenderun n. Liparl. Java, pass. 14 Perim. Karsik, 10 v. Belanta n. Molibagoe. Katwijk, 12 van Schiedam te SetubaL Kedoe, pass. 13 Gibraltar. Kota Inten, 14 ca. 16 u. Hoek v. Holland verw. Lekkerkerk, 12 van Calcutta n. Madras. Loppersum, pass. 12 Finisterre. Loosdrecht, 13 van Antwerpen te Rotterdam. Leersum, 12 300 m. NO. Azoren. Langkoeas, 12 230 m. W. ten Z. Minicoy. Larenberg, pass. 12 Kp. de Gata. Lindekerk, 12 in Golf van Oman. Loenerkerk, 12 90 m. N. t enO. Minorca. Laagkerk, 12 van R'dam te Hamburg. Laertes. 13 van Soerabaja n. Banjuwangi. Lieve Vrouwekerk, 14 Aden verwacht. Luna, 13 van Rotterdam. Mapia, 12 van Marseille naar Genua. Meliskerk, 12 v. Port Elizabeth n. East London. Mentor, 13 van Hamburg te Amsterdam. Min jak, 12 v. Tj. Priok n. Pangkalpinang. Macuba, pass. 12 Ras al Hadd, Mirza, 12 130 m. NW. Perim. Mariekerk, 13 van Melbourne naar Sydney. Maas, pass. 13 Malta n. Alexandrië. Molenkerk, 14 v. Lagos n. Matadi. Madoera, 13 te Honolulu. Manoeran, 13 te Singapore. Marken, 15 ca. 22 u. voor Hoek van Holland verwacht. Melampus, 11 te Suez. Modjokerto, pass. 13 6 u. Ouessant n. Lissabon. Nestor, 12 van Amsterdam naar Bremen. Noordam, 12 van Roterdam te New York. Notos, 9 v. Cp. Haitien n. Philadelphia. Oranje, 13 te Singapore. Ootmarsum, 12 260 m. NO. Fayal n. Le Havre. Oranjefontein, 12 420 m. W. Walvisbay. Oranjestad, 12 1200 m. NO. Barbados. Orion, 12 v. Quebec n. R'dam via Hamburg. Phrontis, 11 v. Labuan n. Sungeigerong. Prins Willem IV, 8 van R'dam te Chicago. Poseidon, pass. 12 Grand Cayman. Prins Alexander, 12 850 m. O. Belle Isle. Prins Maurits, 12 250 m. W. Valentia. Prins Willem II. 12 100 m. W.ZW. Scilly's. Prins Willem III, 12 60 m. NW. Scilly's. Rijnland, 11 te Rio de Janeiro. Polyphemus, 13 Pladju verwacht. Polydorus, 14 Belawan verwacht. Parkhaven, pass. 13 Ouessant. Radja, vertr. 13 v. Aden n. Belawan. Rijn, 12 van Zaandam naar Sas van Gent. Rijndam, 12 420 m. W. Scilly's. Buys, 12 470 m. NW. ten W. Noordpunt Mada gascar n. Mauritius. Raki, 13 van Aden. Rossum, 13 Huelva n. Vlaardingen. Roepat, 13 van Charleston n. Alexandrië. Sambas, 13 van Bangkok te Singapore verw. Sarpedon, 13 v. Maracaibo te Philadelphia. Singkep, 12 660 m. O.ZO. Guardafui. Sliedrecht, pass. 12 Khorya Morya. Stanvac Talang Akar.. 9 te Singapore. Saparoea, pass. 12 Pernn. Stad Alkmaar, 14 van New Orleans te R'dam. Stad Breda, 13 van Norfolk te IJmuiden. Stad Vlaaringen, 14 van Schiedam te Narvik verwacht. Stentor, 14 van Willemstad te Amsterdam. Straat Malakka, 12 te Kobe. Samarinda, 14 Aden verwacht. Stad Haarlem, 14 v. Spezia te Huelva verw. Tabian, 12 v. Belawan n. Colombo. Tawali, 12 van Bombay n. Madras. Tankhaven II, 12 te Penang. Tiba, 12 v. Roterdam te Antwerpen. Tjiluwah, pass. 12 Finisterre. Tjipanas, 12 200 m. Z. ten W. Santos. Tjitjalengka, 12 v. Tj. Priok n. Semarang. Tjiwangi, 13 v. Singapore te Hongkong verw Taria, 12 120 m. W. ten Z. Manilla. Tiberius, 13 te Pto Cabello. Tjipondo, 9 ter rede Singapore. Tomini, 12 140 m. W. Minicoy n. Belawan. Ternate, 13 v. Antw. n. Hamburg. Tabinta, 13 van Port Said. Tomori, 12 van New York te Calcutta. Tamo, pass. Kp. Frio. Tero, 16-17 v. R'dam te Buenos Aires verw. Volendam, 12 te R'dam v. Halifax. Van Heutz, van van Hongkong. Van Riemsdijk, 12 van Soerabaja n. Makassar. Waterman, 14 ca. 15.30 u. R'dam n. Sydney. Weltevreden, 11 van Singapore te Rangoon. Willemstad. 12 780 m. W. ten Z. Palma. Winterswijk, pass. 12 Wight. Woensdrecht, 12 230 m. ZW. Flores. IJsel, pass. 12 Kp. de Gata. Zonnewijk, 12 630 m. W. Finisterre. Westerdam, 14 van Baltimore te R'dam Westland, 18 v. Buenos Aires te IJmuiden verw, Winsum, 13 dwars Algiers. Zijpenberg, pass. 13 Finisterre.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7