In het Nederlands voetbalelftal zijn twee debutanten opgesteld Eenstemmigheid over de eis van 50.000 nieuwe huizen in 1952 Wereldnieuws Zeiljoppers Skibroeken M. DOUWMA EN ZOON Zwitsaletten Medan 16.75 10.- St. Nicolaas.. een boek.. 1 Schijvenaar en Clavan keren terug De radio geeft Vrijdag Land voor arme boeren in India Algemene beschouwingen voorbij, minister Drees en Lieftinck zullen antwoorden PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA DONDERDAG 15 NOVEMBER 1951 Nederlands elftal EEK BRIL VAN K E I P DAT IS QOED GEZIEN Ontheffing winkelsluiting voor komende feestdagen HOOfDPUN? Nederlands jeugdelftal tegen België samengesteld Biljarten Hof van Holland-Rood en Wit TWEEDE KAMER 1 OAQirC Gr' Houtstraat 10°' Tel- 15060 LU VwJ Rijksstraatweg 125, Tel. 23991 (Van onze sportredacteur) Na de Woensdag gespeelde oefenwedstrijd van het Voorlopig Nederlands elftal tegen Brentford, die in een gelijk spel (11) eindigde, heeft de keuzecommissie van de KNVB het Nederlands elftal voor België samengesteld. Schijvenaar en Clavan, die vroeger reeds hun krachten aan de nationale ploeg hebben gegeven, zijn weer opge steld en als debutanten treden op Van der Bogert van DOS en Bennaers van Dosko. Biesbrouck zal weer op zijn vroegere plaats in het Nederlands elftal, namelijk links half, spelen. Zijn blessure is genezen en Zbndag zal hij met de Racing tegen Leeu warden uitkomen. ADVERTENTIE De keuzecommissie heeft de afgelopen dagen voldoende gelegenheid gehad Neder landse voetballers aan het werk te zien. Za terdag. werd in Rotterdam de wedstrijd tussen de vertegenwoordigers van deze stad en een Bondselftal gespeeld, een dag later waren de spelers uit Zuid-Nederland in actie tegen Luxemburg en gisteren speelde het Voorlopig Nederlands elftal in het Amster damse Stadion tegen Brentford, èen club uit de tweede divisie der Engelse league. Wij vermoeden, dat de heren, die het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen België hebben samengesteld, niet veel wijzer zijn geworden. De drie wedstrijden stonden niet op een hoog peil. Voor de ontmoeting van Woensdag middag was een kern aanwezig van het elftal, zoals het uiteindelijk uit de bus moest komen. Toen wij de kamp gezien hadden, waren wij van mening, dat de kern alleen gezocht moest worden in de verdediging. Schijvenaar heeft het bewijs geleverd, dat hij nog niet te oud is voor de vertegenwoor digende ploeg en dat HFC hem over enkele weken, zoals het vorig jaar reeds geschied was. niet behoeft uit te nodigen voor het elftal der oud-internationals. Voor dit elftal voelt hij nog niets. Hij heeft het afgelopen jaar serieus geoefend en aan zijn club EDO goede diensten bewezen. Misschien is het jammer, dat de keuze-commissie naar een oudere speler heeft moeten teruggrijpen, doch een waardig plaatsvervanger voor Schijvenaar is er nog niet. Gisteren speelde hij weer een behoorlijke partij als links achter. Wij veronderstellen echter, dat hij tegen de Belgen zich nog meer zal moeten inspannen, omdat de spelers van Brentford geen verrassend snelle aanvallen opzetten; zij gingen anders te werk dan wij van de Zuiderburen verwachten. Daardoor kon Schijvenaar menigmaal ingrijpen. Als rechtsachter was de Haarlemmer Odenthal opgesteld. In vergelijking met de vorige proef wedstrijd en met de ontmoeting tegen Finland was de Haarlemmer beter op dreef. Hij maakte gebruik van zijn snelheid, gaf de bal goed af en werkte daardoor mee, dat de voorhoede vaak aan het werk werd gezet. Achter dit tweetal backs stond Kraak in doel. Hij heeft laten zien. dat hij lang niet op zijn retour is. Voor de rust had hij het het zwaarst te verduren met harde schoten van de Engelsen. Hij stopte ze op goede wijze. In de tweede helft is Kraak een keer ge passeerd; hij kon het doelpunt niet ver hinderen. Bij de verdediging dienen wij ook op Ter louw te rekenen. Deze middag was hij er beter in dan tegen Finland, hoewel opge merkt dient te worden, dat de Finnen zich meer gegeven hebben om een goed resultaat te bereiken dan de Engelsen gistermiddag. In de proefwedstrijd is aan Klaassens van VW een kans gegeven. Hij is pas negentien jaar oud en heeft reeds zijn krachten ge- Het Nederlands voetbalelftal, dat. Zondag 25 November in het stadion Feyenoord te Rotterdam tegen België speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Odenthal (Haarlem) en Schijve naar (EDO) Midden. Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCH). Voor: Van der Bogert (DOS), Lenstra (Heerenveen), Van Melis (Eindhoven), Ben naers (Dosko) en Clavan (ADO). Reserves: Landman (Sparta), De Jong (ADO), Van Schijndel (SVV) en Van der Tuyn (HDVS). ADVERTENTIE cooocoocxooocoococxx)00o=cococoooooocooooo6cocoooo(X300ooa Wij ontvingen een nieuwe zending ZEILJOPPERS van de bekende prima kwaliteit echte caban, die wij U kunnen aanbieden voor de onge looflijk lage prijs van Blauwe melton, waterdicht, vanaf Gen. Cronjéstraat 4214 Tel. 15438 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Een woord voor de dag. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano. 11.30 Platen. 12.00 Amusementsmu ziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal ensemble. 13.45 Het commando Luchtvaart opleidingen, causerie. 13.55 Platen. 14.00 Het tuinpad, causerie. 14.15 Metropole-orkest en solist. 14.45 Strijkkwartet. 15.15 Voordracht. 15.35 Instrumentaal trio. 16.10 Voordracht. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Surinaamse volksmuziek. 18.35 Regerings uitzending: Kartering van de zeebodem in Indonesië. 18.50 Muziekpraatje. 19.15 Rege ringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Youth for Christ-rally. 21.10 Piano. 21.30 Zwerftocht door het Verre Oosten, reportage. 21.40 Platen. 21.50 Philharmo- nisch orkest. 22.30 Orgel. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zen dersluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Kinderen en men sen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Voor zieken. 11.20 Voordracht. 11.40 Sopraan en piano. 12.00 Operettemuziek. 12.30 Weerbericht. 12.30 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgel. 13.35 Dansmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Platen. 15.00 Erepromotie Z.K.H. Prins Bernhard. 15.45 Platen. 16.00 Muziekpraatje. 16.30 Zen dersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Piano. 19.10 Voor emigranten. 19.30 Televisie en Vrije Tijd. causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbe spreking. 20.15 Platen. 20.30 Benelux. 20.40 Een sterk volk, causerie. 21.00 Cabaret. 21.30 De ducdalf. 21.50 Buitenlands overzicht. 22.05 Rhythmische muziek. 22.30 Platen. 22.40 Van daag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.3024.00 Kamerorkest. TELEVISIE (zender Lopik) Experimenteel programma van de AVRO. 20.1521.45 uur: Televizier. „Vliegende die rentuin", documentaire. Sprookje, teken film en muzikale show. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.00 Voor kinderen. 15.30 Kamermuziek. 16.15 Vlaamse liederen. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.00 De wereld der muziek, 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Actualiteiten. 19.50 Feuilleton. 20.00 Filmmuziek. 20.15 Symphonie-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz, 22.45 Balletmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Operaconcert, geven aan het Nederlands elftal. Klaassens is een stevige jongeman die nog niet het internationale peil bereikt heeft. Wij ver wachten nog veel van hem. Gisteren speelde hij behoorlijk en hij verdient een kans te krijgen in het officiële elftal. Voor de wedstrijd tegen België is Bies brouck opgesteld, die het nationale elftal reeds goede diensten bewezen heeft. Wiertz heeft tegen Finland niet slecht ge debuteerd en te begrijpen is het, dat hij gehandhaafd is voor het Nederlands elftal. Zijn spel gaf daar wel aanleiding toe. Over het algemeen kan gezegd worden, dat de middenlinie en het achtertrio niet slecht gespeeld hebben. Door het ontbreken van Van Melis, die Zondag in de strijd tegen Luxemburg ge wond was geraakt en het niet beschikbaar zijn van Biesbrouck was in de aanvankelijke opstelling slechts een speler van het laatste Nederlands elftal opgenomen. Deze was Abe Lenstra en toen de Fries na een voortreffe lijk spel van een half uur wegens een oude blessure vervangen moest worden nam Van der Tuijn zijn plaats in; de Schiedammer speelde tegen Finland rechtsbuiten en thans was hij rechtsbinnen. Een bijzondere indruk heeft hij niet achtergelaten. Van de vier nieuwe candidaten: Van de Bogert (DOS). Van de Weerd (Wageniifgen), Bennaers (Dosko) en Van Overbeek (BW) was de Utrechtenaar ongetwijfeld de beste. Te begrijpen is het dat de keuzecommissie v. d. Bogert heeft uitgenodigd voor de wed strijd tegen de Belgen. In de eerste helft van de strijd leek het er op, dat Van Overbeek gemakkelijk de plaats van Groeneveld zou kunnen innemen. Hij was bijzonder actief, maar later zakte hij af en zijn spel was niet beter dan men van de Haarlemmer gewend is. De keuze is thans gevallen op Clavon van ADO. Bennaers is evenals Klaassens nog een jeugdige speler. Hij krijgt over enkele dagen in Rotterdam de gelegenheid te tonen, wat hij waard is. Van de Weerd die de plaats van Van Melis innam, is in Wageningen een behoorlijk clubspeler; en candidaat van het Nederlands elftal willen wij hem niet noemen. Toen Lenstra naast hem stond werd hij enkele keren in de gelegenheid gesteld schoten te lossen. Later kreeg hij minder kansen. Voor en na rust een doelpunt De proefwedstrijd heeft twee doelpunten opgeleverd. In de eerste helft nam het Voor lopig Nederlands elftal de leiding uit een strafschop. Toen er een half uur gespeeld was raakte een der Engelsen in het straf schopgebied de bal na een voorzet van links met zijn hand. Schijvenaar kwam van de achterhoede naar voren en maakte meteen zijn aanloop voor de strafschop. Op tactische wijze plaatste hij de bal in de linkerhoek van het doel (10). De gelijkmaker ont stond elf minuten voor het einde. Rechtsbui ten Dare trok er op de vleugel van door, gaf een voorzet en de vrijstaande middenvoor Monk schoot de bal langs Kraak. Twee doelpunten zijn er gemaakt, maar er zijn aan beide zijden vele pogingen in het werk gesteld om er meer te scoren. Wij ver melden een keihard schot van Lenstra tegen de paal, waarvoor hij luide werd toegejuicht. De Engelsen losten meer schoten dan de Ne derlanders; de schoten waren harder dan die van onze landgenoten doch de meeste gingen over of naast; verder stopte Kraak er vele. Het spel der Engelsen stond op een hoger peil dan dat. van onze landgenoten. Zij com bineerden fraai, doch voerden het spel te ver door, waardoor de Nederlandse achter hoede kon ingrijpen. De Engelse achterhoede was het beste op dreef en gaf weinig kansen weg. Door regenbuien van de laatste dagen was het. veld zwaar te bespelen. De voetballers hadden er veel last van. De Engelsen konden zich aan deze omstandigheid het best aan passen. H. Schijvenaar plaatste met een kalm schot de bal uit een strafschop langs de Engelse doelman Gaskel in de voetbalwedstrijd Voorlopig Nederlands elftalBrentford. (Foto hieronder) Een 57-jarige volgeling van Ghandi, Vinoba Bhave, heeft een tocht door Noord- India gemaakt om land voor landloze boe ren te verkrijgen van de grootgrondbezit ters. Hij heeft weten te bewerkstelligen, dat 7.000 ha. zijn toegewezen aan arme boeren. Hij had in 300 dorpen aan grond bezitters verzocht iets van hun land af te staan, daar zij anders toch hun land zou den kwijtraken door een „bloedige revo lutie". Hij is van mening, dat de communisten aan invloed zullen winnen, indien de hui dige toestand op agrarisch gebied voort duurt. Zijn doel is 20 millioen ha. on geveer een zesde van het totale bouwland in India voor de landloze boeren te verkrijgen. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Licht-beperking blij ft ook deze dagen van kracht Teneinde evenals vorige jaren het pu bliek in de gelegenheid te stellen gedu rende de dagen, onmiddellijk voorafgaan de aan Sint Nicolaas, Kerstmis en Nieuw jaar ook in de avonduren zijn inkopen te doen, heeft de minister van Economische Zaken de colleges van Burgemeester en Wethouders van alle gemeenten gemach tigd ontheffing te verlenen van de wette lijke voorschriften inzake de winkelslui ting. Een dergelijke ontheffing kan des avonds tot uiterlijk negen uur worden ver leend op 29 en 30 November 1951, en op 1, 3, 4, 20, 21, 22, 24 en 31 December 1951. De beperkende bepalingen ten aanzien van étalage- en reclameverlichting gedu rende de piekuren zullen echter voor de bedoelde feestdagen geen wijziging on dergaan. ADVERTENTIE de anti-pijn tabletten Op het terrein van AFC werd een wed strijd gespeeld tussen twee jeugdelftallen. Voor enkele honderden toeschouwers lieten tweeëntwintig voetballers een vlot spel zien en wel zodanig, dat menig eerste klasseploeg de handen vol zou hebben gehad aan een der beide elftallen. Doelpunten ontbraken evenwel, want hoe goed de aanvallen ook werden opgezet, hoe pittig de aanvallen ook over de snelle vleugels werden geleid, tot een doeltreffend schot is geen der' partijen gekomen. Th zekere zin pleit dit voor het; spel der verdedigingen en niet in het minst ook voor de talenten van de beide doelverde- digers Tap en Feyt. Het Nederlands jeugdelftal, dat Zaterdag 24 November op het terrein van NAC te Breda tegen de Belgische jeugdploeg speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Tap (HDVS). Achter: Van der Hoek (Feijenoord) en Boskamp (Ajax). Midden: Van der Hurk (Eindhoven), Uter- mark (BW) en Klaassens (VW). Voor: Van der Kuil (VSV), De Wit (De Valk), Brom (WA), Van der Wel (Ajax) en Rijnvis (BMT). In het eerste gedeelte van de wedstrijd Hof van HollandRood Wit hebben de gas ten een voorsprong van 102 behaald. Zij moeten Vrijdag trachten de voorsprong te behouden. De uitslagen van gisteren waren: 1,71 1,48 2,08 1.05 5,— 4,24 2,20 1,30 1.06 0,44 0,90 1,39 ADVERTENTIE Hersan (60) 60 35 7 Aufderheyde (70) 52 35 9 Verver (75) 75 36 15 Van den Nouwland (80) 74 36 16 Kobus (145) 145 29 14 Van der Veldt (140) 123 29 32 Van Herpen (110) 110 50 12 Van den Nouwland (80) 65 50 6 Van Haarden Jr. (50) 50 47 6 Velleman (60) 21 47 2 Stouten (50) 39 43 4 Hoenderdos (60) 60 43 10 Het debat, waarmee Woensdagmiddag de algemene beschouwingen over de begroting voor 1952 is besloten, was niet zo boeiend als dat van de dag daarvoor en de belang stelling van de Kamer was tegen het eind van de middag dan ook tot een minimum geslonken. Het wachten is nu op het regerings-antvroord, dat wordt gegeven door de ministers Drees en Lieftinck. Het wordt met belangstelling tegemoet gezien, want men vraagt zich af of de minister van Financiën in staat zal blijken, alsnog de 150 millioen gulden voor zijn ambtgenoot van Wederopbouw en Volkshuisvesting vrij te maken. Want daarover bestaat in de Kamer geen verschil van mening: die 50.000 woningen moeten er komen. Dat is dan ook wel het punt geweest, dat door zijn urgentie de algemene beschouwingen beheerste. Als eerste kwam Woensdagmiddag de heer Schouten (A.R.) aan het woord, die betoogde, dat er naar gestreefd moet worden, het houden van manoeuvres op Zondag te voorkomen. Ook zag hij de nood zaak er niet van in, dat vrijwilligers voor Korea op een Zondag moeten vertrekken. Mede met het oog op mededelingen in de laatste nota van minister Albregts merkte hij op, dat regexing en volk moeten ge hoorzamen aan het sabbath-gebod. Wijziging R.T.C.-ovcreenkomst Naar aanleiding van de wensen van In donesië tot wijziging van de overeenkomst der R.T.C. gaf de heer Schouten als zijn oordeel te kennen, dat door de regering aan de Republiek Indonesia dient te wor den verzocht, zeer concreet mede te delen welke wijzigingen worden gewenst, om welke reden de wijzigingen worden ge wenst en welke waarborgen Indonesië kan geven, dat, ais de overeenkomst eventueel wordt gewijzigd, die gewijzigde overeen komst ook zal worden nagekomen. Nieuw Guinea kan volgens de A.R.-fractieleider noch voorwerp, noch onderwerp van over leg zijn in die zin, dat dit zou uitlopen op wijziging der souvereiniteit, aldus de heer Schouten. Hij zei van oordeel te zijn, dat de K.V.P. niet de gevangene is van de ADVERTENTIE 37. Bij deze onverwachte ontmoeting met Joris Goedbloed verloor Panda geen tijd met het ophalen van oude herinneringen en ook verweet hij de schavuit geen van de schelmenstreken, waarmee hij nog zo pas op onaangename wijze had kennis ge maakt. Nee, hij stelde onmiddellijk de vraag die hem bovenal bezig hield: „Zeg Joris heb jij hier misschien ergens in de buurt ook een oude opa gezien, die hard wegliep met een mooie doos bij zich?" „Hèbejaarde grootvaderhm! Tja!", zei Joris peinzend. Hij dacht eens even na, maar toen klaarde plotseling zijn gezicht op en hij zei: „Wel.,., nu ge het zegt, ventjeinderdaad! Ja, ja, die aar dige oude! Ik ontmoette hem inderdaad, maar ik zou niet willen zeggen dat hij hard weg liep. De treffende klassieke omschrij ving: „tranquillis in undis" lijkt me hier juister. En wat die doos betreft de grijs aard duwde hem mij in de handen! Ja, ja, inderdaad! Hij had er genoeg van, zei hij. Juist maar wanneer die doos u interes seert, manneke welnu, aanvaard hem dan van mij als een klein presentje! Een aardigheidje, alleen maar om u te tonen dat ik u al uw lelijke kleine verdenkinkjes vergeef! Een geschenkje van vrienden on der elkaar!" Panda sprong een gat in de lucht toen hij de doos zag! „Het is hem! Het is de medaille!", riep hij uit. „O, dank je, Joris" „Het doet me genoegen dat die kleinigheid zo in uw eenvoudige smaak valt!", knikte Joris, terwijl hij zich om wendde en de grote, fonkelende robijn in zijn binnenzak liet glijden. „Helaas heb ik geen gelegenheid om me verder met u te onderhouden een afspraak betref fende gewichtige zaken roept mij elders! Ik. heb van dit ontroerinkje genoten, ven tje het ga u goed! Vaarwel! En.eh. denkt ge er om dat het rode glaasje van uw achterlicht mankeert? Ik zag het zo juist! Goeden dag!" En met die woorden verwijderde hij zich P.v.d.A., doch omgekeerd. Van compro missen, waarbij men komt tot vermenging van essentiële verschillen, is zijns inziens geen sprake. Voorts bepleitte de heer Schouten de noodzakelijkheid van Neder lands bijdrage aan de Westerse defensie en van de integratie van Europa met inacht neming van het algemeen welzijn van het volk. Ook deze woordvoerder onderschreef, dat zeer hoge prioriteit moet worden ver leend aan de woningbouw. Voor 1952 moe ten zeker 50.000 woningen worden ge bouwd en voor volgende jaren zal dit getal nog groter moeten zijn. Hij zeide, dat spoe dig een definitieve regeling van het ouder domspensioen op basis der verzekerings gedachte tot stand moet komen. Voorts meende hij waar te nemen, dat de socia listen zich van het regeringsbeleid distan- ciëren. Het urgentieprogram der P.v.d.A. bevat volgens hem in wezen zeer ernstige critiek op het regeringsbeleid en inzonder heid op het economische beleid. „De derde macht leeft alleen in de gedachten van de heer Oud maar in werkelijkheid bestaat ze niet", zo constateerde spreker. Het financieel beleid De heer H o f s t r a (P.v.d.A.) verklaar de onder meer suppletoire begrotingen uit den boze te achten. Gezocht moet worden naar een synthese tussen de noden van het heden en de wenselijkheid van schuldaf lossing. Aflossing, van staatsschuld is be langrijk, maar belangrijker is het behoud van de levensvoorwaarden. De financiële politiek geeft naar zijn oordeel een duide lijk opgaande lijn te zien. De sociale recht vaardigheid is het primaire richtsnoer ge weest en d'aarbij is het parool gevolgd, dat de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen. Tegen de gevolgde finan ciële politiek kunnen volgens hem uit eco nomisch oogpunt geen gegronde bezwaren worden ingebracht. Ook in budgetair op zicht stemde hij in met het beleid. De balans van het financiële beleid van na de oorlog opmakend, stelde de heer Van den Heuvel (A.R.) vast, dat de staatsschuld is opgelopen tot 7,8 milliard, daarbij betogend, dat enorme tekorten zijn „gekweekt", onder meer doordat alle Ne derlanders via levensmiddelensubsidies zijn bedeeld. Naar zijn oordeel heeft de minis ter van Financiën niet voldoende aandrang op zijn ambtgenoten uitgeoefend om tot bezuiniging te komen. De regering ziet vol gens de heer Van den Heuvel de toestand niet zo précair in als deze is. Met alle waar dering voor onderdelen van 's ministers be leid zeide spreker groot bezwaar te heb ben tegen één element van dat beleid en wel tegen de willekeur in diens hande lingen. Heftige critiek op het beleid ten aanzien van Indonesië kreeg de regering nog eens te horen van de heer Zandt (S.G.), die zeide, dat de regering de Ambonezen in de steek heeft gelaten. Met Nieuw Guinea wordt volgens hem een soort koehandel gedreven. Ook deze spreker wilde bevorderd zien, dat in 1952 minstens 50.000 woningen gereed komen. Hij waarschuwde tegen het Rooms Katho licisme en betoogde, dat er in Spanje en Zuid-Amerika verschrikkelijke vervol gingen van protestanten worden gehouden. De rij van sprekers werd gesloten dooi de heer Hoogcarspel (C.P.N.), die meende, dat de minister van Financiën zijn goedkoop-geld-politiek door andere maat regelen had moeten laten volgen. Van een werkelijke investeringsbeperking is zijns inziens geen sprake. De motie-Andriessen en het urgentieprogram der P.v.d.A. noem de hij „narcosemiddelen". Dp belastingen moeten naar hij zeide voor de lage inko mens worden verlaagd en voor de hoge inkomens verhoogd. Verbod. In Japan is het communistische blad „Nagai Hioron", dat sinds het ver. bod op de communistische pers onder verschillende namen is blijven verschij nen, verboden. Zes personen zijn gj" arresteerd. Muiterij. De kapitein van het Britse schio „Tacoma" heeft te San Francisco een aantal leden van zijn bemanning van muiterij beschuldigd, waarop de politie 15 man heeft gearresteerd. De mannen hadden geprotesteerd tegen de verkla- ring van de kapitein, dat hij zou ver. trekken zonder een bemanningslid, dat zich aan de wal bevond. Kamp. Het Amerikaanse léger heeft hef ■kamp „Desert Rock" aangewezen als he| eerste permanente kamp voor manoeu. vres met atoomwapens. Het ligt op een afstand van ongeveer 100 kilometer van Las Vegas. Naar schatting zullen er 1000 tot 1500 militairen gestationneerd worden. Thuis. Eva Perón, de vrouw van de Argen. tijnse president, is Woensdag naar haar woning in Buenos Aires teruggekeerd. Zoals gemeld heeft zij acht dagen ge- leden een operatie ondergaan. Dwangarbeid. Beschuldigd van het ver. kopen van Zweedse militaire geheimen aan twee Sovjet-Russische functionaris, sen is Woensdag in Stockholm de onder, officier van de Zweedse marine An- dersson veroordeeld tot levenslange dwangarbeid.De 4530 kronen,die Ander son voor zijn spionnagewerkzaamheden had ontvangen, werden verbeurd ver. klaard. Levenslange dwangarbeid is de zwaarste straf, die het Zweedse wetboek van strafrecht kent. De president van het hof deelde mede, dat het verslag van dit om veiligheidsredenen achter geslo ten. deuren gevoerde proces niet dan over 60 jaar gepubliceerd mag worden, Op de bodem. De Britse duikboot Affray] die in April met 75 man is vergaan, zai volgens een mededeling van de Britse admiraliteit niet geborgen worden, James Thomas, de eerste Lord van de admiraliteit, verklaarde Woensdag dat er toch niet genoeg bewijsmateriaal is om de oorzaak van de ramp vast te stellen. Het bergen van de Affray, die op de bodem van het Kanaal rust, zou uiterst moeilijk zijn met het gevaar, dat zul'ks mensenlevens zou eisen. Onrust. De opperbevelhebber van het Ar gentijnse leger, generaal Solari, die een leidende rol speelde bij het onderdruk ken van de staatsgreep van September, is op eigen verzoek ontslagen. Hij zal worden opgevolgd door generaal Alfre do Andres, de voormalige chef van de generale staf. Voorts werd medegedeeld, dat ontslagaanvragen van acht divisie- generaals in overweging zijn. Tevens is Woensdag een lijst van 97 officieren, die zijn ontslagen en straffen variërend van zes jaar tot drie maanden hebben gekregen voor medeplichtigheid aan de staatsgreep, bekend gemaakt. Aankomst. Generaal Omar Bradley, voor. zitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs, is per vliegtuig in Lon den aangekomen, waar hij besprekingen met de Britse stafchefs zal voeren. Naar men aanneemt zullen de besprekingen handelen over de vergadering van de militaire commissie van de organisatie van het Atlantisch Pact. die in Rome zal wor-den gehouden. Bradley lunchte gis. teren met Churchill. Overstroming. Een dorp in de Noord-Per zische provincie Gilan is geheel door een overstroming verwoest. Ongeveer 225 personen zijn omgekomen en 800 gezinnen hebben hun oogst en hun huizen verloren. De gouverneur-gene raal van de provincie heeft medege deeld, dat men doden uit de modder aan de rand van het overstromingsgebied aan het opgraven was. Rantsoenen. De Engelse minister van Voed selvoorziening heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat het baconrahtsoen de volgende maand zal worden verhoogd van 3 tot 4 Engelse onsen per week per persoon. Hij voegde hier aan toe, dat de regering dit jaar geen extra-rant soenen voor versnaperingen, suiker en vet zal verstrekken, daar de algemene voedselpositie zulks niet toelaat. Ver leden jaar werden er ter gelegenheid van Kerstmis nog extra-rantsoenen verstrekt. Terreur. Door terroristische activiteit zijn Woensdag in Midden- en Zuid-Malakka 15 personen om het leven gekomen. Elf personen werden bij een aanval op een rubberplantage doodgeschoten. Vier per- sonen kwamen om het leven en 20 wer den gewond bij het ontsporen van een trein. In de afgelopen vier dagen zijn bij vier incidenten in totaal 22 personen om het leven gekomen en 36 gewond. Men meent, dat het optreden van de guerilla's ondanks de versterking der veiligheidstroepen het moeilijker zal maken om de arbeiders van de 16 Britse rubberplantages, waar het werk stilligt, weer aan het werk te krijgen. De ter roristen hebben de arbeiders met de dood bedreigd, als zij voor minder dan driemaal het huidige loon aan het werk gaan. Korea. „Geen vooruitgang bij de wapen stilstandsbesprekingen", meldt het ge allieerde hoofdkwartier. Men kan dat nauwelijks nieuws, laat staan wereld nieuws noemen. Harry en Joe. Yves Florenne zegt in Le Monde dat hij het mooier gevonden zou hebben als de Nobelprijs voor de Vrede niet aan Léon Jouhaux maar aan Tru man en Stalin gegeven was. Wij zouden hun twee hoofden dan eens door één krans kunnen zien steken; natuurlijk zou dat een krans van olijftakken moe ten zijn. Men miskent de waarde van aanmoedigings-prijzen te zeer, die ver schilt van die van beloningen, dewelke de mens verwekelijken. Aanmoedigings prijzen stimuleren hem. ADVERTENTIE INDISCH RESTAURANT JANSWEG 20 - 100 M. van Station Telefoon 17630 Toebereiding en bediening uitsluitend Indisch Desgewenst ook aan» huis te bezorgen. Aan de Nederlandse architecten A. van Eyck en J. Rietveld is de gouden médaille toegekend voor de opbouw en inrichting van de Nederlandse inzending op de „triënnale" tr Milaan, een internationale expositie over decoratieve kunst, industriële vormgeving en moderne architectuur die van 10 Me: tot 4 November te Milaan werd gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2