Pleidooi voor bondgenootschap Verenigde Staten - Engeland Marshall-gelden voor grotere productiviteit van de landbouw ostewnans DE WIT Fa. B. ENGELENBERG P.v.d.A. heeft achterstand bij burgemeestersbenoemingen V* Klein*Wt*elt/ Amerika Twee gelukkige gezinnen St. Nicolaas Voor diefstal bij Figee tien maanden geëist Opticiën v. Waard Taft verzaakt het isolationisme h&Lesunodezakef? Het Huisvestingsbureau te Haarlem loste twee onhoudbare gevallen op Minister Van Maarseveen over Velsens burgemeester Breedband „loopt" volgend voorjaar „aan" Bezuiniging voor ziekenfondsen Amersfoortse kinderen vormden inbrekersbende Memorie van Antwoord: Agenda voor Haarlem Begroting 1951 aangevuld met een post van f 47.500.000 Kamerverhuurder bestolen Uitspraken Haarlemse rechtbank pONDERDAG 15 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHECOURANT ADVERTENTIE WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse republikeinse senator Taft, leider der republikeinse senaatsfractie en moge lijk candidaat der republikeinse partij voor het presidentschap der Verenigde Staten, die voor en tijdens de tweede wereldoorlog de mening huldigde, dat Amerika zich bui ten conflicten in Europa diende te houden, keeft thans in een door hem geschreven boek, getiteld „Een buitenlandse politiek voor de Amerikanen" („A foreign policy for Americans") blijk gegeven zijn isola tionistische stellingen gedeeltelijk over boord te hebben gezet. In dit boek, dat werd geschreven vóór bet huidige Brits-Egyptische geschil over de Suezkanaalzóne, zegt Taft onder meer: „Het zou verstandig of doelmatig kunnen zijn in sommige delen der wereld Ameri kaanse troepen te legeren. Zo zullen de Verenigde Staten mogelijk moeten mede werken aan de verdediging van het Suez- kanaal, opdat dit als internationale water weg behouden blijft. Dit zou tevens een maatregel zijn ter verdediging van Afrika, dat met Azië verbonden is en waarin vele van strategisch belang zijnde grond stoffen worden gevonden. Bovendien liggen er in Afrika waardevolle luchtbases. Ten slotte staat het vast dat een in vijandige handen zijnd Afrika een bedreiging voor Zuid-Amerika zou vormen". „De dreiging der Russische aggressie", vervolgt Taft, „is heden ten dage zo ern stig geworden, dat ik van mening ben dat het, voor de verdediging van vrijheid en vrede van het Amerikaanse volk, gerecht- ADVERTENTIE lolzdUtq EN KOOPT ER EEN ZUIVER WOLLEN SHAWL Komt U onze collectie eens zien, U zult deze fantastisch mooi vinden. En weet U wat zo leuk is? U krijgt een royale korting van 20 m Deze speciale aanbieding geldt tot 1 December. WAAROM DOEN WIJ DIT? Wel om U kennis te laten maken met KOSTERMANS MODEZAKEN. CR HOUTSTR - j,KL HOUTSfR. - CEN. CRONJESTR Er was een opgewekte stemming op het Huisvestingsbureau te Haarlem, want het was (toevallig nog wel op één dag) gelukt een oplossing te vinden voor twee „onhoud bare gevallen". Voor ons is er bovendien nog aanleiding om daarvan afzonderlijk melding te maken, omdat wij onlangs op beide gevallen de aandacht vestigden. Het ene is het geval van het gezin B., dat uit een huis op het Planetenplein gezet werd omdat ook de hoofdbewoner, maar die wegens huurschuld, bij vonnis van de kantonrechter veroordeeld was het perceel te ontruimen. Reeds dadelijk hebben wij toen medegedeeld dat het Huisvestings bureau zou trachten zo spoedig mogelijk voor B. een ander onderdak te zoeken, om dat werd ingezien dat deze de dupe gewor den was van de omstandigheden. Nu is aan het gezin B. een huis toegewezen in de Assendelverstraat. Voor de hoofdbewoner F. is nog geen huis gevonden. Nog iets ouder was het uitzettingsgeval van het gezin W. uit een huis aan de Jan Gijzenkade. Voor dat gezin is nu een huis gevonden in de Slachthuisstraat. Twee gevallen zijn dus geholpen. Maal laten wij er dadelijk aan toevoegen dat dit succes gelijk staat aan de bekende droppel die valt op een gloeiende plaat. Want de lijst van „onhoudbare" en „zeer urgente gevallen", bij het Huisvestingsbureau inge schreven, is de laatste maand opnieuw groter geworden. koopt boeken bij BLOEMEN DAAL vaardigd is dat de Verenigde Staten eco nomische en militaire hulp aan vele landen verlenen. Dit moet echter alleen in die gevallen geschieden waarin het duidelijk is dat dergelijke hulp een doelmatig middel is om de communistische aggressie te be strijden". Senator Taft schrijft verder: „Het is be moedigend dat generaal Eisenhower, dooi de kracht van zijn persoonlijkheid, zoveel succes heeft geboekt bij het overtuigen van de Europese staten van het enorme belang om zich te bewapenen en gezamenlijk de verdediging van Europa ter hand te nemen. Doch ik moet hieraan toevoegen dat alle pogingen om de West-Europese landen er toe te brengen zich, wat betreft de verdedi ging van hun gebied, als één staat te be schouwen tot nu toe volledig hebben ge faald." Taft zegt verder van mening te zijn dat „een bondgenootschap met Groot-Brittan- nië en een Brits-Amerikaanse verdediging van de Britse eilanden voor de Verenigde Staten veel belangrijker is en veel meer kans van slagen belooft dan een verbinte nis met enige staat van het Europese vas teland." Taft acht het noodzakelijk dat „het Con gres eerst de gehele Amerikaanse politiek grondig herbeschouwt en zelf ten deze de finitieve richtlijnen geeft, alvorens de Ver enigde Staten zich verplichten meer troe pen in Europa te legeren dan de zes divisies die er zich thans reeds bevinden." Taft zegt verder: „Mijn critiek op de huidige Amerikaanse regering richt zich vooral hiertegen dat niemand een even wichtige en samenhangende buitenlandse politiek schijnt te hebben uitgestippeld. Ook heb ik niets kunnen bespeuren van een algemene grondgedachte voor de Ame rikaanse strategie, waarop strategische maatregelen gebaseerd zouden moeten zijn. Ook schijnt het dat geen enkel lid der regering er over heeft nagedacht waar in vredestijd de economische grens ligt voor overheids- en militaire uitgaven", aldus senator Taft. De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman, eiste hedenmorgen een gevangenisstraf van tien maanden tegen de 29-jarige Haarlem mer H. L. v. d. L. die in Mei en Juni van dit jaar bij Figee een electrische tap- machine en een stopwatch zou gestolen hebben. De officier verzocht tevens de on middellijke gevangenneming van de ver dachte. Na in raadkamer te zijn geweest, besloot de rechtbank echter de verdachte nog op vrije voeten te laten. Van der L. gaf de hem ten laste gelegde feiten toe. Hij woonde vlak bij de fabriek en was, omdat hij er vroeger gewerkt had, met de situatie aldaar goed op de hoogte. Het voorlichtingsrapport dat over de ver dachte is uitgebracht maakt er gewag van dat hij een a-sociaal mens is, voor wie de toekomst er niet rooskleurig uitziet. Hij is lid geweest van de S.S. en heeft reeds enige veroordelingen achter de rug. De rechtbank zal op 29 November uit spraak doen. ADVERTENTIE MET DE FEESTDAGEN een blijvend geschenk geven is het meest waardevol. En dan een montuur of étui van Spaarnwouderstraat 94 - Telefoon 16553 Leverancier van alle ziekenfondsen en Z. en O. spoorfonds. In de Memorie van Antwoord over de begroting van Binnenlandse Zaken zegt minister Van Maarseveen, dat hij zich, wanneer de zes-jarige ambtsperiode van de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, zal zijn afgelopen, nauwkeurig re kenschap zal geven van de vraag of her benoeming verantwoord zal zijn, daarbij lettende op de wijze waarop de betrokkene zijn ambt in die periode heeft vervuld. Dit is echter een gedragslijn, die bij iedere herbenoeming wordt gevolgd. De minister zal zich daarbij laten voorlichten door de Commissaris der Koningin. Naar aanleiding van de door sommige leden gestelde vraag of de houding van de burgemeester van Velsen ten aanzien van een tweetal politiemannen is beïnvloed door een ministerieel bevel, herinnert de minister er aan, dat een ministerieel bevel aan een burgemeester een figuur is, die ons constitutioneel bestel niet kent en waarvan derhalve in het onderhavige ge val geen sprake is geweest. De burge meester heeft ten aanzien van enige poli- tie-ambtenaren maatregelen getroffen overeenkomstig de bevoegdheden die het Politie-ambtenaren-reglement hem toe kent. Aan het nemen van deze maatregelen is overleg tussen minister en burgemeester voorafgegaan. Nu de burgemeester van Zandvoort heeft, verzocht zijn woorden over het niet be hartigen der gemeentebelangen door de raad als niet gesproken te beschouwen en de raad daarmee accoord is gegaan, be schouwt de minister deze zaak als afge daan. Deze critiek werd uitgesproken naar aanleiding van het verwerpen van het voorstel tot aankoop van een huis als ambtswoning door de Zandvoortse raad. Naar wij vernemen zal de Breedband N.V., de grote uitbreiding van de IJmui- dense Hoogovens, in het voorjaar van 1952 vermoedelijk reeds de blokwalserij in ge bruik kunnen nemen. In het najaar gaat de warmwalscrij in dienst en in 1953 volgen de koudwalserij en de blikfabriek. Naar in Den Haag wordt vernomen is een wetsontwerp te verwachten, waarbij bepaald wordt dat de uitkering bij over lijden van verplicht verzekerden ingevolge het ziekenfondsbesluit zal komen te ver vallen. Deze uitkering bedraagt thans f 50 en voor kinderen beneden twee jaar f 30. Het betreft hier een maatregel tot bezui niging. De kinderpolitie te Amersfoort heeft tien jongens tussen acht en twaalf jaar op heterdaad betrapt toen zij bezig waren in te breken in een groot warenhuis in deze stad. Het is gebleken dat de jongetjes ge durende enkele maanden de stad „onvei lig" hebben gemaakt. Zij pleegden inbra ken in fabrieken, kantoren, winkels enzo voort. Ook op de wekelijkse markt bena deelden zij verscheidene lieden. Van de opbrengst der gestolen goederen werd goe de sier gemaakt. Het tiental verschafte zich rookartikelen en snoepgoed. Tevens werd gestolen geld uitgegeven voor bio scoopbezoek. De kinderpolitie heeft de jongens na een scherp verhoor voorlopig vrijgelaten. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 „Tencolineum" Carbotine in groen en andere kleuren voor schuttingen en buitenhuisjes In de Memorie van Antwoord over de begroting van Binnenlandse Zaken, onder tekend door de ministers Van Maarseveen en Teulings, wordt verklaard, dat er ten aanzien van de benoeming van burgemees ters behorende tot de Partij van de Arbeid inderdaad enige achterstand is, die echter geleidelijk vermindert. Beoordeling van de situatie uitsluitend aan de hand van het lidmaatschap der politieke partijen geeft overigens een onzuiver beeld. De benoe ming van een P.v.d.A.-burgemeester in Groningen was volkomen gerechtvaardigd, zo zegt de Memorie van Antwoord, waarin verder nota wordt genomen van de wens van C.H.U.-zijde om bij de benoeming van Christelijk-Historische burgemeesters in derdaad C.H.U.-leden te kiezen. Wat de Binnenlandse Veiligheidsdienst DONDERDAG 15 NOVEMBER Stadsschouwburg: ABC-cabaret „Moord zaak ABC", 8 uur. Remonstrants Gerefor meerde Gemeente: prof. dr. L. J. van Holk spreekt over „Amerika", 8 uur. Palace: „Doorbraak", 18 j., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Cyrano de Bergerac", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Haaien in New York", 18 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Cobra-afgod", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het beste paard van stal", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Aan de Rivièra", 14 j., 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 16 NOVEMBER Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Aula HBS, Raaks: Rudolf Steiner School, voor dracht dr. L. F. C. Mees, 8 uur. Brinkmann: Vereniging van Spiritistische philosophie „De twee werelden", 8 uur. Rembrandt, Palace en Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. (Nieuw programma) Achthonderd personen zijn gisteren met het emigrantenschip Waterman naar Australië vertrokken. Ook een Haarlemse bloemist met zijn vrouw en hun negen kinderen heeft met dit schip de reis naar het nieuwe vaderland aanvaard. In de kinderkamer van de Watermanhoudt papa appèl. betreft, wordt eerst een gedétailleerde be rekening overgelegd van de noodzaak der verhoging van de kosten voor dit instituut met ruim een millioen gulden. Minister Teulings zegt dan dat het hem onmogelijk is in te gaan op de in het algemeen gestelde opmerking, dat deze dienst wel eens zonder de nodige deskundigheid en politiek onder scheidingsvermogen zou werken. Hij her haalt zijn bezwaren tegen -een Kamercom missie voor de B.V.D., maar is inmiddels wel met de voorzitter van de Tweede Ka mer in overleg getreden over de wijze waarop er tussen de Kamer en hem een nauwer contact ten aanzien van de B.V.D. gelegd zou kunnen worden. Hij verklaart voorts, dat het „rechtse extremisme" de volle en ernstige aandacht van de B.V.D. heeft. Minister Teulings zegt met vele leden van mening te zijn, dat een goede en dui delijke voorlichting van de bevolking een voorwaarde voor het welslagen van de burgerlijke verdediging is. De regering is daarom van zins een stichting in het leven le roepen, die zich met de voorlichting hierover zal belasten. Onder een bestuur bestaande uit vertegenwoordigers van alle lagen der bevolking, zal een commissie, waarin zowel particulieren als de overheid zitting zullen hebben, zich met deze voor lichting belasten. Bij de behandeling van het brandweer wezen wordt uitgelegd, waarom bij een order van negen millioen voor de burger lijke verdediging de voorkeur is gegeven aan een Duitse Dieselmotor op een Duits chassis boven de benzine-combinatie van de DAF. De N.V. Motorkracht, die de Duitse combinatie uitbrengt, zal in Neder land een assemblage-bedrijf stichten, waar voor weliswaar vijf millioen aan deviezen nodig is, maar het DAF-project zou dollars vergen. Bovendien verdient uit technisch oogpunt de Dieselmotor in dit geval de voorkeur boven een benzine-motor. Tenslotte wordt nog meegedeeld, dat de regering de helft van dé 50.000 zal bij- De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de begroting voor 1951. Het elfde hoofdstuk daarvan zal worden aangevuld met een post van 47.500.000 gulden uit de Marshall-hulp, waarmee verschillende landbouw-projecten kunnen worden ge financierd. „Met het oog op de noodzakelijke ver betering der Nederlandse betalingsbalans", zo luidt de toelichtende memorie van de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, „dient een aantal land bouwkundige projecten te worden gefinan cierd, waarvoor het normale begrotings budget voor deze op grotere productiviteit en hogere rentabiliteit van de Nederlandse landbouw gerichte maatregelen onvol doende mogelijkheid biedt." Nu met Ame- ADVERTENTIE Een verkoudheid is zó gevat... maar ook zó weer onderdruk! als U een paar Aspirin- neeml Sinds 50 jaar is Aspirin met het Bayer-kruis, in de ver- met de oranjeband, het vertrouwde, beproefde middel dragen, die de Jan van Riebeeck-herden- drie jaar. De Haarlemmer die aan de 50-jarige tim merman J. W. enige maanden geleden een ongemeubileerde kamer had verhuurd, is tot de onaangename ontdekking gekomen, dat zijn gast allerlei opschikjes bij hem stal. Zo miste hij in een paar maanden tijd onder meer een fraaie pendule, een vaas versierd met draken en een bronzen beeld, die hun weg vonden naar een opkoper, teneinde de timmerman in de gelegenheid te stellen zijn drankzucht te kunnen bot vieren. W. heeft reeds vroeger veroorde lingen achter de rug, maar toch achtte de officier van justitie, mr G. W. F. v. d. Valk Bouman, dat een gedeeltelijk voorwaarde lijke straf op zijn plaats was, temeer daar de verdachte er ernst mee wil maken de borrel in het vervolg te laten staan. Hij eiste daarom 8 maanden, waarvan 4 maan den voorwaardelijk, met een proeftijd van king in Culemborg zal gaan kosten. Daarbij wordt opgemerkt, dat de restauratie van Van Riebeeck's huis, die zestig mille zal vorderen, door de Unie van Zuid-Afrika aan Culemborg ten geschenke wordt ge geven. De raadsman van W., mr. L. Groen, vroeg de straf zodanig te bepalen dat de verdachte bij de uitspraak in vrijheid kon worden gesteld. De rechtbank zal op 29 November uit spraak doen. ©OQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO 0 GE kunt van Amerika zeg gen wat ge wilt, maar het leven moet er afwisselend genoeg zijn. Er zal daar geen mens behoeven dood te gaan van verveling. Er werd ons een plezierig ver haal geschreven uit een of an dere Amerikaanse stad, een historie waar moeilijk over te zwijgen valt. Het is alleen jammer dat de directeur van gemeentewerken er zijn hachje bij heeft ingeschoten. Dat het op een interessante manier gebeurde, zal' zijn enige troost zijn. De burgemeester van die stad ge kunt hem in een paar woorden voor u uitgeschilderd krijgen: een man die gedurig langs een dikke zwarte sigaar heen praat en in een schom melstoel op zijn waranda de gemeentezaken afdoet. Sigaren roken en zijn flaphoed in zijn nek schuiven zijn de belang rijkste dingen van zijn verhe ven functie. Hij roept op een dag de direc teur van gemeentewerken bij zich op de waranda en vraagt hem of hij gemerkt heeft, dat de stedelingen zonder water zitten voor hun velden en hun vee. Want een gloeiende zon staat sinds maanden als aan de heibel gespijkerd en er is al die tijd geen wolkje zo groot als een speldeknop te zien geweest. Laat staan regen, zegt de direc teur van gemeentewerken. Laat staan regen, juist, daar gaat het om, kauwt de burge meester en hij wipt bezorgd achterover en terug. Daar moet iets aan gedaan worden. En nu had ik aan u gedacht. De directeur is een slimme vogel, die overal raad op weet. Ik kan wat regenmakers voor u bestellen, zegt hij. Dat is modern, daar werken ze tegenwoordig overal mee. Die gaan in vliegtuigen omhoog en gooien het een en ander uit, dat helpt direct. Als ze bene den komen regenen ze zelf al nat. Maar het kost een paar lieve centen. Centen is niets, zegt de bur gemeester. Die kunnen we ver antwoorden als de gemeente natte voeten krijgt met hier te komen. Bestel die regenmakers als de bliksem, want het is hoog tijd. De directeur van gemeente werken heeft er geen gras over laten groeien en binnen twee dagen staat de stad blank van een onstuitbare regen, die blijft ruisen en klateren uit een lucht van grijze watten. De burgemeester en zijn direc teur staan het van onder de waranda aan te zien en lachen tegen elkander met hun hoe den in de nek. Dat geld is goed besteed, we krijgen waar voor onze dui ten. Laat de gemeente maar komen om te vragen waar haar geld blijft. Het regent terug uit de wolken, om zo te zeggen. De gemeente komt en wordt omvergepraat door de direc teur, die zijn woordje wel weet te doen. Het is een dure grap, zegt hij, daar hebt ge gelijk in, maar zie wat er mee bereikt is. Er is nog nooit geld in zulk een gerechte zaak ge stoken als deze. En de gemeente duikt in haar kraag om terug naar huis te waden. De bui'gemeester laat de direc teur van gemeentewerken roe pen nadat de regen is opge houden en de stad weer lang zaam uit een plas is opgerezen. Het is niet zo mooi, zegt hij, de gemeente komt om schade vergoeding. Er is vee verdron ken en er zijn daken inge stort. Het koren is bij de boe ren over de drempel naar bin nen komen drijven. En nu had ik weer aan u gedacht. Ge zult moeten bewijzen dat wij geen schuld hebben. En dat het op natuurlijke wijs ge regend heeft, zonder dat die regenmakers er serieus de hand in hébben gehad. Ik reken daar op. De directeur schuift zijn hoed naar achter en naar voor. Hij is slim genoeg en hij kan pra ten als honderdduizend man, maar hier heeft hij niet zozeer aan gedacht. De gemeente komt met haar rekeningen zwaaien en hij re deneert zoals nooit tevoren. De eisers gaan naderhand dui zelig naar huis, maar zij zijn overtuigd. En de directeur steekt een sigaar op van de burgemeester. Later móet de directeur weer naar de waranda komen, waar de burgemeester zorgelijk in zijn stoel ligt te wippen. Ik had aan u gedacht, zegt hij, nu er weer een moeilijkheid is. Want de gemeente is gekomen om te vragen waarom we zo veel geld aan die regenmakers hebben besteed, als het toch niets heeft uitgehaald. Kunt ge daar even een punt aan draaien, voor de goede gang van zaken? De directeur is teruggegaan door de opdrogende stad, waar de zon weer op te broeien staat als van ouds. En onder weg is hij in de woeste rivier gesprongen, die het nog steeds druk heeft met het water weg te voeren. Hij moet nóg bovenkomen. J. L. rika overeenstemming is bereikt over het beschikbaar stellen van gelden uit de zo genaamde „tegenwaarde-rekening" voor ingediende voorstellen, wordt de uitvoe ring van deze projecten mogelijk gemaakt. Ofschoon de uitvoering daarvan zich zal uitstrekken over verscheidene jaren, kwam het gewenst voor het totale toegestane be drag in één begrotingspost op te nemen. Onderzoek modernisering en intensivering De aanvullende post op de begroting van 1951 is onderverdeeld in de volgende be dragen: 1.500.000 voor de verbetering van het landbouw-onderwijs en het land bouwkundig onderzoek; 3.500.000 voor de modernisering van de voeder-bouw en de intensivering van het kleinbedrijf; 3.000.000 voor de groenvoeder-drogerijen; 5.000.000 voor het borgstellingsfonds van deze drogerijen, 8.500.000 voor de t.b.c.-bestrijding onder het rundvee; 1.000.000 voor de winning van organische meststoffen en 25.000.000 voor het Land- bouw-borgstellingsfonds. Wat de winning van organische mest stoffen betreft, wordt opgemerkt, dat de steeds hogere productie-eisen, die aan de grond worden gesteld een voortdurende waakzaamheid vergen voor het behoud van de bodemvruchtbaarheid. Ter voorko ming van voortschrijdend verval is de voorziening van de grond met organische stof van fundamentele betekenis voor de instandhouding van deze vruchtbaarheid. De beschikbare mest van vee voorziet slechts ten dele in de totale behoefte aan organische meststoffen, waarom de ver werking van stedelijke afvalstoffen tot compost met kracht moet worden bevor derd. Op verschillende plaatsen in het land zullen daartoe nieuwe bedrijven wor den gesticht. T.B.C.-beslrijding onder het vee Voor verschillende projecten, die in deze begrotingswijziging zijn opgenomen zullen de bedragen in de loop der volgende jaren worden verhoogd. Daarbij is ook de finan ciering van de t.b.c.-bestrijding onder het rundvee, waaraan door de regering in het totaal 50.000.000 zal worden besteed. De totale kosten worden op 100.000.000 ge raamd. De resterende helft zal door de veehouders moeten worden opgebracht. Van de 2.500.000 runderen lijden er on geveer 400.000 aan t.b»c., waarvan bijna de helft aan „open t.b.e.". Van deze laatste categorie sterft jaarlijks een groot aantal. Onderzoekingen hebben reeds uitgewezen, dat de volksgezondheid door de runder- tuberculose zeer wordt geschaad: de t.b.c. bij kinderen wordt voor een hoog percen tage veroorzaakt, door de runder-t.b.c.- bacil. Een nationaal bestrijdingsplan wordt opgesteld om de Nederlandse veestapel ge heel t.b.c.-vrij te maken. Er wordt gestreefd naar een uitvoerings plan van vijf jaar. Daarbij zal in het gehele land een groot aantal reactie-dieren moe ten worden geslacht en daarnaast zullen isolatie-maatregelen moeten worden ge nomen. ADVERTENTIE DAMES LEDEREN KLEDING De Heemsteedse hoofduitvoerder A. M. tegen wie de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank veertien dagen ge leden zes maanden gevangenisstraf eiste, wegens valsheid in geschrifte, werd heden morgen door de rechtbank vrij gesproken, daar de rechtbank het tenlaste gelegde niet bewezen achtte. De aannemer J. H. R„ wie eveneens valsheid in geschrifte was ten- laste gelegd hoorde veertien dagen geleden, vrijspraak vorderen. Met deze eis ging de rechtbank mee. De Haarlemse koopman W. S. S. werd tot zes maanden met aftrek veroordeeld, nadat de officier acht maanden had ge- eist. De rechtbank achtte bewezen dat S. gestolen broodjes koper en brons had ge kocht van de ambachtsscholier J. O., tegen wie twee maanden voorwaardelijk was ge- eist. De rechtbank was echter van mening dat over O. een voorlichtingsrapport moest worden uitgebracht, voordat tot een uit spraak kon worden overgegaan. Voor de 22-jarige P. O. die met een aan tal vrienden menige diefstal in Haarlemse consumptietenten had gepleegd, zal wor den onderzocht of zijn plaatsing in een jeugdgevangenis mogelijk is. De officier had zulks veertien dagen geleden reeds ge adviseerd. De 19-jarige H. W. werd veroordeeld tot 8 maanden, waarvan 4 voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De 20-jarige H. v. d. W. uit Hillegom tot 10 maanden, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en J. F. H., die van de buit van deze jongelieden een en ander had gekocht tot twee maanden ge vangenisstraf.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5