SAHOSTOL De bouwstop is in het bijzonder voor Zandvoort funest SCHINDELER -Clowntje Riek „Vlucht voor Marion" IJmuidense staking afgelopen De economische positie van Nederland M. Hoogendijk Meningsverschil rond afschaffing bietenpeil DONDERDAG 15 NOVEMBER 195] H'AARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 [BROCADE SJ Het woningprobleem lijkt onoplosbaar te worden nOWBOHfcOHS Smafa? Goectffe/pen Goed! Burgerlijke stand van Haarlem Geen bui kan U deren De vloot vaart weer De Kweekschool voor kleuteronderwijzer essen Een kijkje op de Haarlemse school Verslag over tweede kwartaal van 1951 Voor de kinderen De filmkeuring en „Le Corbeau" WEG HET DIE AFVALSTOFFEN DIE UW INGEWANDEN VERSTOPPEN Zuiderzee-werken FEUILLETON (dooi JOS LODEWIJKS) ADVERTENTIE Flacon ei. 200 flr. f 1.95 LhCMt (BROCADES) Famihimpakkmg3?g „Wij zitten met onze handen in het haar" zo verklaarde de heer J. F. Erdsieck, directeur van het bureau Huisvesting te Zandvoort, „omdat we er geen gat meer in zien, hoe we alle problemen moeten op lossen.'" In het onderhoud, dat we met deze ambtenaar hadden, werd ons duidelijk, hoe moeilijk het woningprobleem speciaal voor Zandvoort is. Immers aan Zandvoort 7e op de lijst der meest door de oorlog geteis terde gemeenten werden door de mas sale afbraak ruim 800 woonhuizen ontno men. Bovendien worden ook nog door het speciale karakter van Zandvoort als bad plaats de huisvestingsproblemen extra be moeilijkt. Het bureau Huisvesting dient rekening te houden met de „zomerver- huur", die moet blijven bestaan, om Zand voort als badplaats te handhaven, hetgeen meebrengt, dat in vele gezinnen geen in woning kan plaats hebben, omdat de zoge naamde „badgasten-industrie" hierdoor in gevaar zou komen. In de laatste jaren, toen per jaar door nieuwbouw gemiddeld 50 woningen be schikbaar kwamen, kon het bureau Huis vesting nog met succes werken; thans, nu tengevolge van de bouwstop bijna niet ADVERTENTIE MÉDICiNAAL TOEBEREID MET INGREDIËNTEN VAN VICKS VAPORUB HAARLEM. 14 November 1951 ONDERTROUWD: 14 Nov.. R. Willems en E. Spoelstra; A. J. J. Amama en M. I. Wijnen; L, A. Feije en C. C. Meinders; C. H. Dirks ei. H. D. M. Nijboer; L. L. van der Valk en P. J. M. Reeuwijk;. C. D. van Soest en C. P. M. Brasser; M. J. van der Steen en E. Brou wer; A. Rozenveld en M. van Zeggeren; J. van Strijen en H. Kiekens; J. Lageweg en M. J. Lnings: H. Velden en C. A. M. van Kordelaar; J. M. Jacobs en P. M. van der Staaij; A. Post en S. van der Meer; P. J. Lestarde en T. Aarts; J. J. Peskens en M. C. E. Janssen; J. M. van Esch en P. Fennis: A A. P. Joppe en A. M. Neuteboom; G. Elfe rink en L. Hout; S. A. van der Landen en J. M. Puts; J. Mantel en A. Koopmans: W. van Zeggeren en E. C. Stui; D. Zwaneveld en M. Theel; A. de Boer en C. G. M. Rijkes; J. J. Wassenaar en P. Rijkers; J. N. de Wit en G. L. Eschauzier. GEHUWD: 14 Nov., H. Mus en N. Bot; C. J. Schoen en D. J. M. Suijkerland: A. M. den Braber en K. van Eeken; P. Mulders en G. J. van der Drift,; P. Brouwer en J. A. Flip- sen; A. Klooster en C. Rijff; H. W. J. den Engelse en C. A. Hoffman; P. Verhoeven en M. J. W. Vergers: G. C. Andrée en G. J. Hirs; R. G. Dirks en M.'J. Diender; A. A. de Jong en J. B. Zwiers; G. van Veen en S. Engel; J. A. de Graaf en C. Goeman; A. I. Schulte en S. M. Fokker. BEVALLEN van een zoon: 13 Nov., J. HendriksJansen; 14 Nov., J. Kromkamp Dijkstra; G. Ellingens—van Roode; H. Porte- giesJonkermans. BEVALEN van een dochter: 12 Nov., M. G. ZwemmerNix; 13 No,v., G. G. Nelisvan Huijssteeden: 14 Nov., A. M. Juiin—van Anrae; M. M. ZuurhoutWerba: M. H. Wil demanBreems: P. DammersSiemons; J. M. van Nieuwenhuizen—van der Wilk. OVERLEDEN: 10 Nov., W. M. Dubbeld. 87 j., Kenauoark; 12 Nov., E. P. Keizer—Bag german. 80 j„ Jansstraat- P Dekker—Balk, 77 j., Dr. Leijdsstraat; W. Lenaarts, 61 j., Vosmaerstraat. ADVERTENTIE met onze waterdichte regenjassen. Popeline en kat. gabardine vanaf 59.75 Zuiver wollen gabardine 94.50 Gen. Cronjéstraat la—lb Telef. 16045 Uw adres voor kwaliteitskleding meer wordt gebouwd, is men voor het ver delen van woonruimte aangewezen op sterf gevallen of op gezinnen, die door emigratie of vertrek naar een andere plaats, een wo ning vrij maken. Gevallen, die evenwel zeldzaam zijn. „Het is dan ook geen wonder", aldus de heer Erdsieck, dat de toestand steeds pré- cairder wordt. Momenteel zitten we met enkele honderden gevallen, die in feite vandaag de daè zouden moeten worden ge holpen, omdat het hier min of meer ern stige noodgevallen betreft. De scènes, die wij hier elke week op het bureau mee maken, tarten dikwijls elke beschrijving. Ze zijn volkomen verklaarbaar, doch hel pen kunnen wij niet. En de lijst van aan vragen groeit nog elke week. We hebben nu besloten, een lijst aan te leggen van alle lopende aanvragen, gerangschikt naar de urgentie. Deze lijst zal binnenkort als maatstaf dienen voor het verstrekken van woonruimte en elk half jaar opnieuw wor den bezien en samengesteld. Elke aanvrage krijgt nu een nummer, en volgens deze nummers zal worden gewerkt. De com missie van advies zal hierin eveneens ge kend worden. „Men heeft wel véél critiek", aldus de directeur, „doch men vergeet, dat men niet geven kan, wanneer er niets te geven is. Zelf woon ik nog altijd in Haarlem, terwijl ik niets liever zou willen, dan in Zandvoort wonen, maar er zijn zoveel gevallen, die eerder in aanmerking komen, dat ik mezelf voorlopig maar heb uitgeschakeld. Het is momenteel zó, dat niemand meer in Zand voort komt te wonen, die daar niet thuis hoort, uitgezonderd in gevallen van wo- ningruil. Ook aanvragen om gezondheids redenen, hoe dringend ook dikwijls, moe ten onherroepelijk worden afgewezen. Er waren 9.000 geëvacueerden, die voorrang hebben, de helft daarvan is nog niet terug gekeerd. Het is in één woord een wan hopige toestand, waarin voorlopig nog geen enkel perspectief te zien is. De enige op lossing is woningbouw op grote schaal. Het gemeentebestuur doet, wat het kan, om een oplossing te vinden, doch is even-1 zeer aan handen en voeten gebonden, zo lang de bouwstop wordt gehandhaafd. Men zal Den Haag ervan moeten overtuigen, dat Zandvoort door de grote afbraak een zéér bijzondere positie inneemt, waardoor het wellicht mogelijk zou zijn, in de een of andere vorm een extra bouwvolume te verkrijgen. Zoals het nu gaat, loopt de zaak onher roepelijk zo vast als een muur, waardoor de badplaats zich onmogelijk verder zal kunnen ontwikkelen, omdat we met bou wen in de zogenaamde „vrije sector" al leen niet gebaat zijn. De staking in het IJmuidense trawlvis- serijbedrijf is opgeheven. Het besluit daar toe werd genomen in een vergadering van het Onafhankelijk Verbond van Bedrijfs verenigingen, die gisteren in „Thalia" te IJmuiden werd gehouden. Daar zou, volgens mededelingen van het bestuur van deze OVB een groep, die zich indertijd van de EVC heeft afgeschei den met 38 stemmen voor staken, 34 tegen en twee stemmen blanco besloten zijn tóch vandaag te gaan varen. Inderdaad zijn vandaag van de VEM 5 schepen (Thorina, Allan Water, Post Boy, Haarlem en Mary) vertrokken, van de maatschappij „Petten" stonden even eens vijf trawlers op de nominatie om uit te varen (Alkmaar, Petten, Tzonne, Ber gen en Abraham). Van de „Marezaten" vertrekt de „Jo hannes Polderman". Het is vreemd, dat een staking wordt opgeheven na een stemming, die een klei ne meerderheid voor het doorzetten van de staking aanwijst. Het OVB gaf echter als verklaring, dat de 2/3 meerderheid niet gehaald werd, zodat men het conflict beëindigd wenste te zien. Er wordt gevaren met handhaving van de afspraak aangaande de gemiddelde prijs voor de opgevangen haring. WILLEM ANDRIESSEN BESTUURSLID VAN „EEN UUR MUZIEK" De stichting „Een Uur Muziek" heeft de heer Willem Andriessen bereid gevonden zitting te nemen in het bestuur, ter voor ziening in een vacature, ontstaan door de vestiging in het buitenland van een der bestuursleden. Terzelfdertijd aanvaardde de heer mr. B. L. Burwinkel, voordien lid van het bestuur, de functie van secretaris der stichting. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: F. Aufrecht, voorzit ter-directeur, mr. B. L. Burwinkel, secre taris, A. E. Meckman, penningmeester, de heren W. Andriessen en A. M. van der Hart alsmede mej. S. E. ^.ufrecht, leden. Nog steeds zijn het kleuteronderwijs en de opleiding tot kleuterleidster stiefkinde ren in 's lands wettelijk bestel. En het is dan ook slechts bij de gratie van een par ticuliere stichting, dat de Haarlemse Kweekschool voor kleuteronderwijzeres sen wordt drijvende gehouden. Op een ouderavond, die Woensdag in een der lokaliteiten van de school aan de Tetterodestraat in Haarlem, waar deze opleidingsschool een tijdelijk onderdak heeft, werd gehouden, heeft de directeur, de heer J. H. Jansen, het woord gevoerd. Daar dit practisch de eerste ouderavond was, die sedert het bestaan van de school werd gehouden, heeft spreker gewezen op de noodzaak van het contact tussen ouders en personeel en vervolgens een overzicht gegeven van de factoren, die aanwezig moeten zijn om een goede opleiding met succes bekroond te zien. In de eerste plaats is er nodig een goede zakelijke organisatie van het lichaam dat de school beheert. Ten tweede is succes afhankelijk van het intellect en de aanleg van de leerlingen en ten slotte, en dit ze ker niet het minst, Zijn de vakbekwaam heid en toewijding van de leerkrachten een eerste vereiste. Dit alles in een ideëel licht bezien, kan men het aldus formuleren: een ideale school kan slechts dan worden gevormd, als de omstandigheden ideaal zijn. En hoe zeer men ook wederzijds begrip betracht, een samenwoning van scholen is nimmer ideaal. De ^ontstane tekorten in sfeer en werkmogelijkheden worden echter zoveel als kan aangevuld door de prestaties van het personeel. In dit licht moet, aldus de heer Jansen, ook de werkweek worden gezien, die de leerlingen enige tijd geleden in Wijk aan Zee doorbrachten. Het doel, de omschakeling van de indi vidualistische geest en het bereiken van homogeniteit mag men in zekere zin vol komen geslaagd achten. Het is, vervolgde spreker, steeds meer gebleken gedurende de laatste tientallen jaren, dat een deel van de gezinstaak is overgebracht naar de school. Dit vaak te gen de wil der leerkrachten in. Maar een onderwijsinstelling, waar men dit niet be grijpt en aanvaardt, is bij haar tijd ten achter. Bij de onderwijsvernieuwing aldus spre ker, wordt maar al te vaak de nadruk ge legd op de individualiteit; het is echter be ter het accent te verplaatsen naar het aan kweken van gemeenschapsgevoel. Dat de leerlingen dit hebben aangevoeld in de werkweek, konden de ouders door middel van de film (die de heer Jansen ervan had opgenomen en die nu werd ver- "toond) gewaar worden. De reprise van enige bonte-avondfragmenten, die de leer lingen in Wijk aan Zee hadden verzorgd, vond eveneens veel bijval. En ten slotte mocht de heer Jansen het genoegen smaken dat de ouders door mid del van een fonds zullen tegemoetkomen aan de financiële moeilijkheden, waarmee de kweekschool te kampen heeft zolang dit onderwijs nog niet wettelijk is beschermd. De Zuid-Afrikaanse ambassade in ons land heeft berichten, als zou het woonhuis van Jan van Riebeeck door de Unie van Zuid-Afrika zijn aangekocht om dit bij de in 1952 te houde.i Van Riebeeckfeesten aan hét gemeentebestuur van Culemborg aan te bieden, tegengesproken. In het twaalfde verslag van de Neder landse regering aangaande de werking van het Europese herstelprogramma in de pe riode van April tot en met Juni 1951 wordt een overzicht gegeven van de eco nomische ontwikkeling van ons land. Betreffende de monetaire toestand wordt opgemerkt, dat tengevolge van het koop kracht absorberende effect van het tekort op de betalingsbalans de geldhoeveelheid met een bedrag van 595 millioen gulden is afgenomen. Tengevolge van geldschepping ten behoeve van de overheid kwam er weer ƒ476 millioen bij. De netto-vermin- dering bedroeg dus in het tweede kwartaal van 1951 119 millioen. De crediet-expan- sie door de handelsbanken was belangrijk minder dan in het eerste kwartaal: 32 millioen tegenover 170 millioen. Het indexcijfer van het volume der in dustriële productie daalde van het eerste kwartaal op het tweede kwartaal van 1951 van 150 op 147. Deze daling werd voorna melijk veroorzaakt door een teruggang van de productie in de mijnbouw en bij de openbare nutsbedrijven. Voor de laatste categorie is deze teruggang een normaal seizoenverschijnsel. De daling van de steen koolproductie in het tweede kwartaal was het gevolg van de omstandigheid, dat de mijnwerkers in het eerste kwartaal van 1951 gedurende acht Zaterdagen acht uren werkten. Het gemiddelde voor 1950 be droeg 139. Woningbouw Het aantal voltooide woningen nam toe van 21.563 in het eerste halfjaar 1950 tot 26.423 in het eerste halfjaar 1951. Het aan tal woningen in uitvoering daalde van 54.089 op 31 Maart 1951 tot 47.305 op 30 Juni 1951, tegenover 45.540 op 30 Juni 1950. De invloed van de bouwstop komt in deze daling enigermate tot uitdrukking. Het percentage van de invoer, dat door uitvoer wordt gedekt, het zogenaamde „dekkingspercentage", daalde van 68 in het voorafgaande kwartaal tot 66 in de verslagperiode. Gedurende het tweede kwai-taal steeg de prijs-index voor de in voer met 10 percent en die voor de uitvoer met ruim 7 percent. De ruilvoet daalde daardoor met 2 punten tot een niveau van 86. Mede tengevolge hiervan was gedu rende de verslagperiode de waarde van de invoer belangrijk groter dan die van de uitvoer. Het invoeroverschot steeg tot ƒ931 millioen tegen ƒ781 millioen in het voor afgaande kwartaal. Prijspeil gezinsverbruik gestabiliseerd Het algemeen indexcijfer der groothan- delsprijzen steeg met 4 procent ten op zichte van het eerste kwartaal. Van Mei op Juni vertoonde het voof het eerst se dert Maart 1950 een daling. Die kan wor den toegeschreven aan het teruglopen van de prijzen der grond- en hulpstoffen en der afgewerkte producten. Het prijsindexcijfer van de kosten van het gezinsverbruik met inkomens van 50 en 60 per week (zonder de kinderbijslag) steeg in de periode 16 Maart15 April van 117 tot 122. Deze stijging is vrijwel geheel toe te schrijven aan de per 19 Maart 1951 ingevoerde verlaging van de subsidies op levensmiddelen, de verhoging van de kolenprijzen en de stijging van de Ja, dat kon Plop zich best indenken. Hij dacht daar even over na. Toen gaf hij een klap op z'n knie. „Zeg, Pilon", zei hij. „Je vertelde, dat jullie van plan bent om je eigen land te zoe kenDaar zou ik graag aan meehelpen. Ik houd erg van avonturen, weet je. Zou je 't goed vinden, als ik meega, wanneer het zover is?" Pilon knikte. „Natuurlijk, Plop! Waarom niet?" „Mooi", zei Plop opgewonden. „Dan kun je op me rekenen. Ik ga over dat plan eens goed nadenken!" Onder al dat gepraat was het echter al laat geworden; de middag was verstreken en het begon al 'n beetje schemerig te worden. „Jongens, we. zullen weer eens weg moeten", waarschuwde Tripje. Het wordt gauw donker en dan wordt het rijden gevaarlijk. We moesten nu maar gaan, Pilon, dan halen we 't net voor het donker naar de stad!" Daar had hij gelijk in. En na een hartelijk afscheid bonden ze de schaatsen weer onder en zo reden ze met een flink gangetje naar huis. ADVERTENTIE DELICATESSENHANDEL Jan v. Goyenstraat 17, Heemstede telefoon 34339 Speciaalzaak Verkade-artikelen Gen. Cronjéstraat 123, Haarlem-N. Chocolade-letters 1.20 per stuk Zakjes Taai-Taai55 ct. Taai-blokken 45 ct Poppen Taai 50 - 90 ct. ingehouden loonbelasting, welke verband houdt met de recente loonsverhoging. Van 16 April op 15 Mei onderging het totaal indexcijfer geen verandering, daarna trad een daling op met één punt. Er kan dus worden vastgesteld, dat in de verslag periode een stabilisatie van het prijspeil van het gezinsverbruik heeft plaats gevon den. Op grond van een stemming onder de Ingelanden, besloten de Dijkgraaf, de Heemraad en de Hoofdingelanden van de Haarlemmermeer op 14 September 1949 het bietenpeil te laten vervallen. Enige landbouwers die zich bij deze beslissing niet wensten neer te leggen en het bieten peil onder meer kwalificeerden als een ge woonterecht, tekenden bij Gedeputeerde Staten van Noordholland beroep aan. Na dat zij in uitvoerige rapporten aan het col lege hun standpunt uiteen hadden gezet, kwamen gistermiddag beide partijen bijeen om ten overstaan van Gedeputeerde Staten hun mening over deze kwestie nader toe te lichten. Mr. Vughts, die namens de tegenstanders van het afschaffen van het bietenpeil het woord voerde, noemde het gerezen geschil een „zaak van afweging van belangen". Ware het zó. dat met de af schaffing méér belangen werden gediend dan met de handhaving ervan, dan zouden wii ons zeker achter de afschaffing stellen, aldus mr. Vughts, die echter meende dat een handhaving tegemoet kwam aan de be langen van een grotere groep. Hii was bovendien van mening dat de gesteldheid van de bodem onder het besluit van Sep tember 1949 zou liiden. Teneinde zulks te kunnen bewijzen is een uitvoerig weten schappelijk bodemonderzoek gedaan, waar van de resultaten binnenkort bekend zullen worden gemaakt. Hij raadde het college daarom aan. met het nemen van een beslis sing te wachten totdat dit rapport is gepu bliceerd. Pleiter bracht verder naar voren dat door de afschaffing van het bietenpeil een groot aantal schippers getroffen zal worden, die reeds iaren lang met het vervoer van de bieten via de tochten hun brood verdienen. Behalve voor de land bouwkundige aspecten, die mr. Vughts aanvoerde, vroeg ir. Tol, dié als technisch adviseur optrad, nog speciaal de aandacht voor enige sociaal-economische gevolgen, waarbii hii vooral het lot van de schippers in het licht stelde. Mr. Tichelaar, die namens de voorstan ders van de afschaffing het woord voerde, meende dat niet de landbouwkundige, maar de waterstaatkundige asnecten de doorslag moeten ge^en. Hii achtte de af schaffing wel degeliik verantwoord, omdat hii meende dat het algemeen belang er mee gediend werd. Bii een onderzoek pro of contra is gebleken dat er 370 voor- en 120 tegenstanders van de afschaffing wa ren. Daartoe gebrachtdoor een mededeling in het programma van de Haarlemse Kunstgemeenschap dat de film „Le Cor beau", die zij vorige Donderdag in beslo ten voorstelling vertoonde, tot driemaal toe was aangeboden en afgekeurd voor openbare vertoning, hebben wij de Cen trale Filmkeuringscommissie een onver diende veeg uit de pan gegeven. Van de zijde van deze commissie wordt ons namelijk meegedeeld, dat zij deze film zpnder een enkele coupure geschikt achtte voor openbare vertoning voor publiek bo ven de achttien jaar. Het was echter de Katholieke Film Centrale die haar afkeur de voor vertoning in het Zuiden. Nadat de exploitant enige coupures had aange bracht, werd de film wederom door de KFC afgekeurd. De exploitant zelf Ka tholiek besloot daarop de film helemaal niet meer in openbare vertoning uit te brengen, maar haar met toestemming van de centrale commissie in besloten voorstellingen voor filmliga's en derge lijke te draaien. Het Koninklijk Besluit van 5 October inzake de re-activering van de centrale commissie van georganiseerd overleg in ambtenarenzaken zal 27 November in wer king treden. BINNENLAND Bü de Technische Hogeschool te Delft zal een aanpassingscursus worden georgani seerd voor buitenlandse studenten, die in het land van hun geboorte middelbaar onder wijs hebben genoten, dat niet ten volle over. eenkomt met het middelbaar onderwijs in Nederland. Deze cursus staat onder leiding van de oud-hoogleraar aan deze hogeschool prof. dr. J. G. Rutgers. In het hofje van Elizabeth Pauw te Delft staat een grillig gevormde moerbei- boom. die vermoedelijk al zo oud is als het hofje zelf. Deze werd enige jaren geleden door de bliksem in tweeën gespleten. Het st.uk stam, dat van de moederstam werd gescheurd kwam op de grond terecht en is daar weer gaan groeien, zodat de boom nu twee stammen heeft. Het bladerdak heeft c i oppervlakte van tachtig vierkante meter. De minister van Justitie zal Zaterdag de nieuwe afdelingen, waarmee het Gerech telijk Laboratorium aan de Raamweg in Den Haag is uitgebreid officiëel openen. De Tweede Kamer heeft Woensdag een nominatie opgemaakt voor de vacature in de Hoge Raad der Nederlanden, ontstaan door het eervol ontslag van de raadsheer mr. J. H. L. Sinninghe Damsté. Zij luidt als volgt: I. mr. H. Haga, raadsheer in het gerechtshof te Den Haag, 2. prof. mr. M. H. Bregstein, hoogleraar in de rechtsgeleerdheid aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, 3. prof. mr. Ph. A. N. Houwing, hoogleraar aan de Economische Hogeschool in Rotterdam. Voor de Haagse rechtbank werd vijf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist tegen de 48-jarige candidaat notaris E. L. M. P. uit Den Haag, aan wie ten laste was gelegd dat hij zich in de jaren 1947 tot 1951 schuldig had gemaakt aan valsheid in geschrifte en aan verduistering. Dit geschiedde ten na dele van de 82-jarige schaapherder K. en een Haagse weduwe, wier belangen hij in de functie van candidaat notaris behartigde. Op 16, 17 en 18 November zal op het kasteel „Het Oud^ Loo" in het park van het paleis „Het Loo" evenals in de afgelopen zomer een bijeenkomst worden gehouden, waarin genodigden van verschillende natio naliteiten en beroepen zich uit zullen spre ken „over vredestichting door oriëntering op de ene aanvaarding dat God als grondlegger der wereld onoverwinnelijk is". Deze bijeen, komsten worden georganiseerd door een aan- ral Nederlanders met verschillende levens beschouwingen. De Koningin heeft de deel nemers gastvrijheid verleend op het kasteel „Het Oude Loo". HAARLEM EN OMGEVING De heer J. M. II. van Lieshout te Bloe- mendaal slaagde aan de Gemeentelijke Uni versiteit in Amsterdam voor het arts-examen Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam slaagden voor het artsexamen, eerste gedeelte, mejuffrouw R. H. D. van der Meulen en de heer P. Blankevoort te Haarlem. In huize „Wildhoef" te Bloemendaal zal „Schoten's Chr. Gem. Koor" onder leiding van Geert de Boer a.s. Maandag een concert geven. Daaraan werken mede: mevr. M. ZeepvatMartens, sopraan, mej. Bep van Leuven, als en mej. Gré Westra aan de vleugel. Voor het akte-examen Wiskunde L. O. slaagde de heer H. W. Hermans te Driehuis. De heer P. C. Zwaan te Sassenheim is geslaagd voor het doctoraal examen geologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden. ADVERTENTIE en die de geregelde werking van verschil lende levensfuncties verlammen. Kom de natuur te hulp en „ontlast" Uw ingewan den met behulp van Laxeer-Akkertjes. De daarin aanwezige melkzuurfermenten bestryden de gistingsprocessen, die vaak in onze ingewanden optreden en dan de oorzaak zijn van trage darmwerking. Neem eens per week één of twee Laxcer- Akkertjes. Zy doen hun werk zacht en zeker, zonder kramp of gewenning. In de Memorie van Antwoord over de begroting van het Zuiderzeefonds voor 1952 zegt de minister van Verkeer en Water staat, dat de uitvoering van de Zuiderzee werken vrijwel geheel volgens plan ge schiedt. Betreffende de financiële moei lijkheden bij de Maatschappij tot Uitvoe ring van Zuiderzeewerken, verklaart hij, dat hierover nog besprekingen gaande zijn, maar desondanks heeft de MUZ half Juli van dit jaar haar wei'kzaamheden kunnen hervatten en dit verloopt thans op bevre digende wijze, hoewel gerekend moet wor- den op enige vertraging bij het gereed komen van de twee door de MUZ aangeno men dijkpercelen. Hoewel de biologische ontwikkeling in het IJselmeer nog in het duister ligt, schat de minister dat het aantal visserij-vergun ningen, dat thans nog 857 bedraagt, wan neer eenmaal alle inpolderingen gereed zijn, waarschijnlijk zal moeten worden te ruggebracht tot 450. Er zal worden ge streefd naar een geleidelijke vermindering. 12) „De brandladder!" zei hij levendig. „Kom eens even mee als u wilt. Laten we dat ding eens gaan bekijken. Ik denk ergens aan". Ik was hevig geïnteresseerd en stond dadelijk op. We wandelden door de tuin om het hotel heen naar de achterzijde, waar de brandladder zat. Dorn tastte in zijn zakken en bromde binnensmonds een verwensing. „Mijn sigaretten", zei hij. „Wacht een ogenblikje, ik ben zo terug. Die heb ik op het tafeltje laten liggen". Ik wandelde langzaam langs het hotel en Dorn kwam spoedig met lange passen achter mij aan. Ook de achtertuin was ver laten. Alleen Klaasje was bezig tussen de struiken te scharrelen met een hark. „Hij is de enige hier die nog plezier in het leven heeft", zei Dorn „De ganse dag grinnikt hij om niets. We beklagen derge lijke mensen altijd, maar is dat eigenlijk wel nodig? Hij heeft geen problemen en geen donkere vooruitzichten. Hij leeft met de seconde, steeds in het heden. Gelooft u niet dat hij eigenlijk te benijden is?" Ik zei dat ik het in het algemeen onzin vond, iemand te benijden of te beklagen, omdat men nooit weten kon hoe de inner lijke gesteldheid van een mens is. ..Een on gelukkig mens kan in zijn ongeluk een bepaalde manier van geluk vinden", zei ik filosofisch. „En een gelukkig mens heeft misschien angst om zijn geluk te verliezen, en is dus in wezen ongelukkig. Kom, ver tel me nu eens wat er met die brandladder aan de hand is. Hier is zij". Dorn wees naar boven. „Kijk eens", zei hij. „De ladder loopt tussen het raam van de kamer waar Van- dearn gestorven is en dat van de kamer waar de secretaris verblijft Hij en ik heb ben zitten praten tot kwart over twee. Als die jongeman via de ladder in de kamer van zijn patroon heeft willen klimmen, was er toch geen enkele reden voor hem om eerst naar beneden en dan weer naar boven te klauteren? Hij zou eenvoudig hebben kunnen overstappen! Het is mallepraat van Vonk om dergelijke dwaze veronderstellin gen te opperen. Ik geloof niet aan de schuld van Gayart". Terwijl we terugliepen naar het terras om onze koffie op te drinken, zei ik: „Ben je vergeten wat Gayart zei de avond tevoren, toen wij het over Vandearn had den? Als hij hier zou zijn gekomen om te sterven, zou hij mij een groot genoegen doenOf zoiets. Dat wijst toch wel. Dorn viel mij in de reden „Hebt u dat tegen Vonk verteld?" Ik aarzelde. Toen zei ik: „Neen, Ik vond het niet nodig". Dorn glimlachte. „Als Fred Gayart ons beiden als inspec teurs van politie tegenover zich had, zou hij niets te vrezen hebben", zei hij met warmte. „Ik ben blij dat u Vonk niet alleen helpt met uw verstand, maar ook met uw hart. Door dingen te verzwijgen namelijk. U hebt me niet teleurgesteld". Ik zei niets, maar ik bedacht dat Dorn gelijk had. Een vrouw kan geen nuchtere feitgn tot haar overtuiging toelaten zonder ze eerst met haar gevoel te wegen. We gingen weer op ons oude plaatsje op het terras zitten en Dorn schonk voor komend onze kopjes vol uit het koffie kannetje, dat Johnny in het watten war mertje had achtergelaten. Plotseling hield hij op, met het kannetje in de hand. Het was alsof hij verstijfde en zijn blik bleef strak gevestigd op mijn kopje, dat hij zo juist had volgeschonken. „Allemachtig", zei hij in opperste verba zing. „Wat is dat?" Ik volgde zijn blik en zag de donker bruine vloeistof in mijn kopje op een vreemde manier bruisen, alsof er carbid in zat. Een violette gloed straalde van de snelbewegende belletjes, die ineens ook weer verdwenen waren. De koffie was nu niet bruin meer, maar groenachtig. Ik voelple mij onbehagelijk worden. Ik ben erg kieskeurig op eten en drinken en de gedachte dat er iets vreemds in de koffie zou zitten gaf mij een intens afkerig ge voel. Dorn keek mij aan. Zijn gezicht stond ernstig. Hij schonk langzaam wat koffie in zijn eigen kopje en keek aandachtig, doch er gebeurde niets. De koffie was van een heel andere kleur dan de viezigheid in mijn kopje. „Drinkt u alstublieft niet", zei Dorn dringend. „Er is iets niet in orde. Kom, we gaan naar Vonk met dat spul". Drie uur later kreeg inspecteur Vonk een telefoontje uit het politie-laboratorium. Hij liet mij onmiddellijk roepen en toen ik bij hem binnen kwam keek hij somber en dreigend. „Er loopt hier een schoft rond", zei hij bitter. „Uw koffie/bevatte een hoeveelheid gifstof die u binnen tien minuten zou heb ben doen sterven. U mag die kranteman wel dankbaar zijn voor zijn oplettendheid. Maar wie ter wereld zou met uw dood iets op schieten? Ik sta voor een nieuw raadsel. We zullen helemaal opnieuw moeten be ginnen". Ik voelde mijn tong tegen mijn ver hemelte kleven en een hete angst klom tergend van mijn maagstreek omhoog naar mijn hoofd. In tien minuten Had ik iemand iets misdaan wat zulk een misdaad kon verklaren? Vreesde een on bekende, koudhartige moordenaar mijn vertrouwelijke omgang met inspecteur Vonk? Was hij bang dat ik iets zou ont dekken wat de inspecteur was ontgaan? „Dit feit ontlast de secretaris Gayart", zei Vonk peinzend. „Hij was de hele dag op zijn kamer onder bewaking. Er moet een duivelachtig geslepen individu hier in huis rondzwerven, zonder dat wij het weten. Ik kan niet zeggen hoezeer het mij spijt dat u dit moest overkomen, juffrouw Lotge ring. Ik zal u in het vervolg volkomen bui ten mijn zaken houden. Het spijt mij maar ik kon zoiets onmogelijk voorzien". Ik bespeurde de oprechtheid in zijn woor den. Vonk was op dat moment ten prooi aan hevig zelfverwijt. „Inspecteur", zei ik ferm, „ik heb geen enkele reden om ook maar in de verte u de schuld te geven van het gevaar dat ik gelopen heb. En ik wil niet buiten uw zaken gehouden worden. Ik ben niet bang Niet meer. Wie dit op zijn geweten heeft, dient zo snel mogelijk onschadelijk gemaakt te worden. En ik wil u daar bij helpen zo veel ik kan". Op een onverklaarbare wijze was ik in derdaad plotseling niet bang meer, doch heftig verontwaardigd. Ik voelde mijn toorn om de laaghartige, ongemotiveerde, koel bloedige aanslag op mijn leven met de seconde toenemen. Een moed en een wils kracht die ik voordien nooit bij mij zelf had bespeurd kwamen in de plaats van de ver lammende ontsteltenis die ik gevoeld had toen Vonk mij de waarheid meedeelde. „Ik ben blij en vol bewondering, juffrouw Lotgering", zei Vonk verrast. „U zit nu in ons schuitje! Bedenk wel: Ik geef u de kans om uit dit hötel te vertrekken en buiten de gevarenzone te komen. Ik acht mij niet verantwoord om u te dwingen hier te blijven. Maar als u blijven wilt Een ogenblik dacht ik aan mijn veilige, gezellige kamers en mijn boek, dat ik schrijven wilde. Maar toen dacht ik auto matisch aan Marion en ik hoorde mijzelf zeggen: „Dank u. Ik blijf tot de zaak is opgelost". Vanmiddag ga ik aan mijn eerste grote opdracht van Vonk beginnen: Een gemoe delijk en vertrouwelijk gesprek met Stella Marter'om haar te bewegen open kaart te spelen over die geschiedenis met het paar Klammerbol. Zij kan onmogelijk iets met de moord op Vandearn of met de aanslag op mij heb ben uit te staan, maar het is beter dat nie mand meer iets achterhoudt in deze kwestie. Want als een zwaard hangt de dreiginï van de onbekende boven onze -hoofden. Het wordt tijd dat we weten waar we aan toe zijn. Eén dode is al te veel. Er móét een voudig een eind gemaakt worden aan deze toestand. Stella Marter heeft mij laten weten dat ik bij haar komen kan in haar privé-salon. Het arme kind zit waarschijnlijk in duizend angsten over die historie. Misschien helpt het haar, als ze zich eens kan uitspreken. Ze heeft tenslotte ook niemand. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6