Wysjinski kwam met aanvulling van zijn voorstellen omtrent ontwapening Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Minister Schuman pleit voor suggestie van Auriol Londen vraagt om opheldering over de verklaring van Hanley Weinig vordering Verbod van West-Duitse uiterste partijen? Tweede Russische optreden in Palais de Chaillot „Niets nieuws en onaanvaardbaar", aldus de Westelijke reacties Détails van het Russische plan „Wij zijn bereid tot een bestand" Het woord is aan, KRIJGSGEVANGENEN VERMOORD Ridgway betreurt de verklaring maar ontkent niet de juistheid Geallieerden bijeen Premieregeling woningsplitsing Nederlands scheepje bij Zweden in nood Q6e JAARGANG No 112 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 17 NOVEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 276 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WYSJINSKI heeft opnieuw gesproken in de U.N.O.-vergadering. pe reeks sprekers-in-eerste-instantie was nog niet ten einde, maar president Nervo had het hem toegestaan en kon dat, volgens het reglement, ook doen. Het beviel de Austra lische minister van Buitenlandse Zaken Casey niet, die uitleg van zaken wenste eer Wysjinski zou spreken en hem dus belette beginnen. Een incident dus. Als zoiets gebeurt in een „gewone" vergadering heeft het nauwelijks effect; iedere ervaren voor zitter lost zo'n klein geschilletje met een enkel rustig woord op. Maar de Assemblée van de U.N.O. is geen gewone vergadering, omdat iedere afgevaardigde namens een gehele natie spreekt. Namens een mogend heid, zou men misschien nog beter kunnen zeggen, om het vooral duidelijk te stellen. En als die mogendheid dan tot de Grote Vier behoort ziet het incident er meteen als een Incident uit, met een hoofdletter. En fin, gevolgen zal dit denkelijk wel niet hebben. Al trof het niet best op dit ogen blik, waarop door Eden's optreden juist een wat betere sfeer was geschapen. Even min zijn de onthullingen van de Ameri kaanse kolonel Hanley, buiten medeweten van zijn chefs gedaan, omtrent krijgsge vangenen van de U.N.O.-troepen die door de Noord-Koreanen zouden zijn omge bracht, op een daartoe geschikt ogenblik gedaan. Het is ongelukkig dat zulke dingen juist op zulke tijdstippen de spanning weer doen toenemen. Wysjinski heeft zijn aanvankelijk-gedane vredesvoorstellen uitgebreid met een sup plement, dat uit vier punten bestaat. Het brengt geen verandering van betekenis. Het behelst nog steeds niet de toelating van controle-commissies op de bewapening tot alle betrokken landen, die men van Westelijke zijde wenst. Het gaat wel zover, dat het een internationaal controle-orgaan onder toezicht van een U.N.O.-orgaan wil stellen. Namelijk van de Veiligheidsraad. Maar van Westelijke zijde antwoordt men daar alweer op dat dit nu juist het lichaam is, welks optreden de Russen plegen te remmen door hun veto. Wysjinski heeft overigens ditmaal geen scheid-rede ge houden; hij heeft zich in gematigde termen uitgedrukt, hetgeen al duidt op een eerste succes van Eden's voorstel om met een „wapenstilstand in het schelden" te begin nen. In dezelfde geest als Eden, even rustig en bezadigd, heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schuman ge sproken. Hij heeft niet nagelaten de ernst van de toestand te belichten. „Wij leven in een sfeer die steeds ongezonder wordt; wij vrezen dat oorlog daarin zou kunnen los barsten als een electrische ontlading. Span ning neemt men niet weg met juridisch gepraat over formuleringen voor agenda's en zeker niet met scheld- en schimpwoor den. Wij willen met u streven Schuman richtte zich hier tot Wysjinski naar een bestand waarin de spanningen verminde ren, maar dat bestand moet op een goede grondslag rusten. Uw beschuldiging, dat wij oorlog zouden voorbereiden en willen, is onzinnig en monstei'lijk. Ik voor mij wil geloven dat u geen oorlog wenst; ik beproef rechtvaardiger jegens u te zijn dan u jegens ons bent." Dat is een gelukkig woord. Van groter belang schijnt evenwel, dat Schuman te ruggekomen is op Auriol's voorstel, in zijn openingsrede van de Assemblée gedaan, om de Grote Vier te doen bijeenkomen, om Stalin persoonlijk voor die bijeenkomst uit te nodigen, zonder tevoren vastgestelde agenda maar met het doel alleen, een grondslag voor verder overleg door per soonlijk contact te vinden. Het is duidelijk genoeg dat men deze weg moet gaan. In de openbare debatten, die voortdurend door allerlei scherpe critiek van politici en com mentators begeleid worden, komt men ken nelijk niet verder. Er is een tijd geweest waarin openbare diplomatie, in de meest volstrekte zin, noodzakelijk scheen te zijn om oorlogsonheil te voorkomen en waarin sommigen zelfs geloofden, dat toepassing daarvan een soort ei van Columbus was. Ervaring heeft deze verwachtingen be schaamd. Openbare redevoeringen worden steeds, over de hoofden der aanwezigen heen, tot de menigte buiten en vooral tot politiek-geïnteresseerden gericht. Men kan er nooit mee bereiken wat in een vertrou welijk gesprek van mensen, die waarlijk oorlog willen vermijden, in bewoordingen die niet de toets van juridische en andere critiek behoeven te doorstaan, kan worden bereikt. Men behoeft niet bij internationale onderhandelingen betrokken te zijn ge weest, men kan zijn ervaring op veel be scheidener schaal hebben opgedaan, om te weten hoe in ieder overleg het keren van het getij kan komen en een oplossing be reikt tengevolge van een vertrouwelijk ge sprek van enkele mensen soms van maar tweê mensen buiten alle vergaderingen om. Hier is al bij herhaling op Auriol's voorstel de nadruk gelegd. Het lijkt nog steeds het belangrijkste dat te Parijs is gedaan. Meteen: bij het begin. R. P. BONN (Reuter). Vrijdag heeft bonds kanselier Adenauer het West-Duitse ge rechtshof voor de grondwet verzocht toe stemming te geven tot het verbieden van de communistische partij en de nazi-groe pering „Socialistische Rijkspartij". De bondsminister van Binnenlandse Za ken, Lehr, heeft op een persconferentie verklaard, dat zélfs als de communistische partij verboden zou worden, de 15 commu nistische Bondsdagleden hun zetel zouden behouden. Het kabinet was het er mee eens, aldus Lehr, dat dit verzoek in geen enkel opzicht vooruit liep op de mogelijke her eniging van Duitsland. In het verzoek aan het gerechtshof wordt verklaard, dat de communistische partij „in de hoogste graad anti-constitutioneel is en uitgesloten moet worden van verdere deel neming aan politieke besluiten van de Bondsrepubliek". Tegen de socialistische rijkspartjj wordt aangevoerd, dat zij de democratische orde van de republiek ondermijnt en de na de dood van Hitier door admiraal Dönitz ge vormde regering erkent. „Het verschijnen van de S.R.P. heeft het Duitse volk diep verontrust en het aanzien van de bonds republiek in het buitenland ernstig onder mijnd", aldus minister Lehr. PARIJS, Palais de Chaillot (Reuter en United Press) De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, heeft in zijn tweede spreek-, beurt voor de Algemene Vergadering der UNO een nieuw plan tot gedeel telijke ontwapening ingediend, dat een aanvulling betekende van zijn reeds eerder voorgelegd voorstel. Ofschoon het nieuwe Russische plan, dat in een gematigde toon werd voorgedragen, enige bereidheid tot toenade ring verraadt, is men in kringen van UNO-delegaties van Westelijke mo gendheden geneigd weinig waarde aan deze nieuwe voorstellen te hechten. „Onaanvaardbaar", werd reeds dadelijk van Engelse zowel als van Franse zijde gezegd. De Amerikaanse reactie was: „Het is verheugend dat Wysjinski besloten heeft niet meer te lachen en onze voorstellen te lezen". een internationaal orgaan komen, dat toe zicht zau houden op het naleven van het overeengekomene. 4. Er moet een „vredespact" komen tus sen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, China en de Sovjet-Unie. Bij de moeilijkheden in de woningvoor ziening, die worden veroorzaakt door de kapitaalschaarste kan de premieregeling woningsplitsing in sommige gevallen uit komst brengen. Van belang is, dat deze regeling op 13 November zodanig is gewij zigd, dat thans kan worden goedgevonden, dat indien nodig twee vertrekken worden aangebouwd tegen voorheen slechts een. MOSSADEQ MAANDAG OP SCHIPHOL De Perzische minister-president Mossa- deq wordt Maandagmiddag met een extra vliegtuig van de K.L.M. op Schiphol ver wacht. Des nachts zal de premier naar Cairo vertrekken. De meeste UNO-delegaties zijn verheugd over de gematigde toon van Wysjinski's rede, al menen zij dat zij niets nieuws bevatte. Een Britse woordvoerder zei: „Een vermindering van de bewapening der grote mogendheden met een derde zou de Russische macht nog meer accentueren. Het Russische plan be treft alleen de vijf grote mogendhe den en Rusland zou in volle vrijheid een strijdmacht in de satellietstaten kunnen opbouwen. Bovendien zou het verbod van de atoombom in feite het voordeel dat het Westen heeft teniet doen en Europa open leggen voor een aanval uit het Oosten". Een Franse woordvoerder zei: „De vier punten van Wysjinski zijn in deze vorm onaanvaardbaar. Zijn systeem van controle is gekoppeld aan de Veiligheidsraad, waar de Sov jet-Unie vetorecht heeft". Wysjinski zeide in zijn rede dat het Wes telijke plan, dat voorziet in reglementering en beperking der bewapening, het meest netelige vraagstuk, namelijk dat van het onderzoek naar de bewanenirig. naar het laatste stadium verschuift. „Het wordt hoog tijd dat de sluier der geheimhouding, die de atoomwapens omgeeft, wordt weg getrokken. Het Westelijke ontwapenings voorstel spant evenwel het paard achter de wagen. Het past in het kader van de Amerikaanse samenzwering om zich te verzekeren van een ongestoorde periode voor het vervaardigen van atoomwapens, ter voorbereiding van een uiteindelijke be heersing der wereld". „In het Westelijke ontwapeningsvoorstel wordt niet gerept over het gevaarlijke probleem van de bases in het buitenland", vervolgde Wysjinski. „Ik bezit onvolledige statistieken, waaruit blijkt dat de Verenig de Staten ruim vierhonderd bases, voor het grootste gedeelte luchtbases, in andere landen bezitten. „Indien de Amerikanen het beëindigen van de Koreaanse oorlog als een voorwaar de voor beperking der bewapening stellen, waarom is het dan niet mogelijk de strijd onmiddellijk te beëindigen? De besprekin gen te Panmoendjom worden door allerlei spitsvondigheden opgehouden, alleen om dat generaal Ridgway en zijn medewerkers uitstel willen. Het Westelijke vredesvoor stel heeft, ter wille van de pi-opaganda, geen rekening gehouden met de werkelijk heid", aldus de Russische minister van Buitenlandse Zaken, die daarop zijn nieuwe vredesplan indiende. Protest Tóen de Russische minister van Buiten landse Zaken Wysjinski het woord vroeg, protesteerde de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey' tegen een toe kennen van een tweede spreekbeurt aan de Sovjet-Unie (er was afgesproken dat alle landen in het algemeen debat slechts één spreekbeurt zouden krijgen). „Alle leden van de U.N.O. moeten, of zij nu kleine of grote staten zijn, op gelijke voet worden behandeld. Ik vermoed niet dat de voorzitter de heer Wysjinski een tweede spreekbeurt zal toestaan, alleen omdat hij een grote mogendheid vertegenwoordigt. Indien dit wel geschiedt, behoudt mijn de legatie zich het recht voor een dergelijk voorrecht te vragen", aldus Casey. De voorzitter, dr. Nervo, zeide bij zijn leiding van het debat geen rekening te houden met de grootte van een lid-staat. „Ik wil als voorzitter de vrijheid van me ningsuiting niet beperken, of het nu een vertegenwoordiger van een groot of een klein land betreft. De heer Wysjinski kan voor de tweede maal spreken", zeide hij onder aplaus. Minister Wysjinski werd met luid ap plaus begroet, toen hij het spreekgestoelte besteeg. Wysjinski noemde Casey's bezwaar tegen zijn tweede spreekbeurt „schandelijk". „Er staat niets in het handvest dat een afge vaardigde belet voor de tweede maal te spre ken. Dit is volkomen gebruikelijk," zeide hij onder verscheidene malen herhaald applaus der vergadering. Het tweehonderd ton metende Neder landse motorschip „Erkalin" is Vrijdag ter hoogte van Roennskaer aan de Noordoost kust van Zweden tijdens zware storm aan de grond gelopen. De positie van het scheepje is gevaarlijk. De reddingsboot van Roennskaer heeft twee maal getracht het schip te bereiken, evenwel zonder suc ces. Er werden Vrijdagavond voorberei dingen getroffen om de bemanning met een lijn van boord te halen wanneer de toestand in de loop van de nacht gevaar lijker zou worden. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinski heeft Vrijdag in zijn tweede rede in de Algemene Vergade ring een nieuw, uit vier punten bestaand, vredesvoorstel gedaan, dat als supple ment van zijn eerste voorstel moet worden beschouwd en de volgende punten be helst: 1. Er moet een commissie worden inge steld, die tot taak krijgt vóór Februari 1952 een overeenkomst op te stellen, waarin het gebruik van de atoomkracht voor militaire doeleinden wordt ver boden. 2. De Algemene Vergadering zou de aanbeveling moeten doen dat de Verenig de Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Chi na en de Sovjet-Unie binnen een jaar na het tot stand komen van de onder een genoemde overeenkomst zouden moeten instemmen met het verminderen van hun strijdkrachten en de uitrusting daarvan met één derde. 3. De Algemene Vergadering zou moe ten aanbevelen dat alle landen inlich tingen zouden moeten verschaffen over de grootte hunner strijdkrachten en de omvang en soort van hun bewapening, hieronder atoombommen en bases in an dere landen inbegrepen. 4. De Algemene Vergadering zou de instelling moeten aanbevelen van een in ternationaal controle-orgaan, dat onder worpen zou zijn aan het toezicht van de Veiligheidsraad. Dit orgaan zou moeten toezien op de uitvoering van het verbod van atoomwapens, het verminderen van strijdkrachten en bewapening met één derde en het verstrekken van inlichtingen door de regeringen over haar strijdkrach ten en de uitrusting daarvan. De vier punten van Wysjinki's eerste vredesvoorstel waren: 1. Het aangesloten zijn bij het Atlan tische verdrag is onverenigbaar met het lidmaatschap der UNO. 2. De vijandelijkheden in Korea moeten onverwijld worden gestaakt. De zich al daar bevindende buitenlandse troepen moeten binnen drie maanden zijn terug getrokken. 3. Er moet een internationale conferen tie worden gehouden over de vraagstuk ken van het verminderen van strijdkrach ten en bewapening en het verbieden van het gebruik van atoomwapens. Er moet PARIJS, Palais de Chaillot, (Reuter) In de algemene UNO-vergadering voerden Vrijdag tal sprekers het woord. De rede van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, werd gekenmerkt door een dringend pleidooi voor het voorstel, dat de Franse president bij de opening der As semblée heeft gedaan betreffende een bij eenkomst van de leidende staatslieden. Zich rechtstreeks tot Wysjinski wendend zeide Schuman: „Wij zijn bereid om met u naar een bestand, een geleidelijke vermindering van de spanning, te streven. Doch deze moet op een behoorlijke wijze gesloten wor den, door een soort pact van non-aggressie". „Wij vrezen, dat de oorlog zou kunnen uitbreken als een electrische ontlading. Wij kunnen hem alleen verhinderen, als wij er in slagen de fatale spanning te vermin deren. Het is van essentieel belang, de oor zaken van het verderfelijke wantrouwen aan te pakken. Dit wantrouwen is hoofd zakelijk te wijten aan de politiek van de Sovjet-Unie". Schuman verklaarde wel te willen aan nemen, dat de Sovjet-Unie geen oorlog wenst. Doch volgens hem is het „monster achtig en zinloos het Westen van 't voorbe reiden van een oorlog te beschuldigen". Schuman verklaarde dat het Westen te allen tijde bereid is vrede in Korea te slui ten, echter uitsluitend op voorwaarde, dat de vrijheid aan het Koreaanse volk zou worden teruggegeven. Een oplossing in Koera zou het mogelijk maken om met de regeling van andere vraagstukken van het Verre Oosten te beginnen. Schuman deed een beroep op de Sovjet-Unie om spoedig een vredesverdrag met Oostenrijk te slui ten. Verder pleitte hij voor oplossing van de kwestie-Duitsland „hét vraagstuk van Europa". „Wij moeten telkens opnieuw het feit constateren, dat slechts een ver enigd en vrij Europa gevrijwaard kan zijn voor oorlog en armoede", aldus besloot Schuman. Lie aan het woord Ook Trygve Lie, de secretaris-generaal van de organisatie der UNO, drong er bij de ministers van Buitenlandse Zaken van de grote mogendheden op aan om samen te komen „voor rustige, openhartige bespre kingen". Vraagstukken tussen Westerse staten en de Arabische wereld zouden kunnen worden opgelost indien de onderhandelingen zou den zijn gebaseerd op werkelijke gelijkheid van rechten, begrip van nationale aspira ties en erkenning van de verplichtingen tegenover de gemeenschap van landen. Lie was er van overtuigd, dat alle volken van Shakespeare: Wat gij wilt kunt ge eerder met een glimlach gedaan krijgen dan door er met uw zwaard op in te hakken. de wereld nieuwe pogingen wensen on dernomen te zien om te komen tot een universele beperking van de bewapening. Lie besloot met de woorden: „Een inter nationale kruistocht tegen honger en ar moede is een dringende noodzaak als wij de verbreiding van geweld en chaos willen voorkomen". Egypte beschuldigt Salah El Din Pasja, de Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken, nam het woord en verzekerde met een van ontroe ring trillende stem dat de Britse troepen in Egypte „vreedzame burgers hadden neer geschoten, daar bij zelfs vrouwen en kin deren niet sparend". Hij beschuldigde En geland er van „een wezenlijke oorlog tegen Egypte te voeren, alhoewel het voorgeeft een bondgenoot te zijn". „Het Britse op treden in Egypte", aldus spreker, „is een schandelijke en verraderlijke aanvalsdaad. Het betekent een schending van de inter nationale vrede". In een commentaar op de verklaring, welke de Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden Donderdag in het Lagerhuis over de Soedan heeft afgelegd en waarin hij onder meer zeide dat de Britse regering er naar streeft dit gebied eind 1952 zelf bestuur te geven, zeide Salah El Din Pasja: „Dit is niets anders dan een herhaling van de oude imperialistische formule, waarmede Engeland zijn greep op de Soedan ook in de toekomst wil bestendigen. Doch Egyp te zal zich aan het Handvest en aan de resoluties der LTNO houden. Het wil dat de internationale betrekkingen door het be grip „recht" worden beheerst". Na afloop van de toespraak van de Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken werd lang durig geapplaudisseerd. Mevrouw Sekanova-Carrtova, die na mens Tsjechoslowakije sprak, was van me ning dat „de imperialistische machten thans het stadium van voorbereiding van aggressie voorbij zijn en beland zijn in de volgende fase, namelijk de aanval zelf". Zij verklaarde dat de Tsjechoslowaakse delegatie Wysjinski's vredesplan verwel komde als „een nieuw vooi beeld van het streven der Sovjet-Unie om de vrede te beveiligen". LONDEN, (AFP en Reuter) Het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken heefi de Amerikaanse regering gevraagd of deze de verklaring van kolonel James Ilanley, volgens welke 13.000 geallieerde krijgsgevangenen, waaronder ongeveer 5500 Amerikanen en 250.000 Zuid-Koreaanse burgers, door de Noordelijken in Noord- Korea gedood zijn, kan bevestigen. Het antwoord van de Amerikaanse regering wordt in Londen met ongeduld afgewacht. Intussen weigeren officiële Engelse kringen eniger lei commentaar op de verklaring te geven met het oog op de uiterst moeilijke onder handelingen in Panmoendjom. Generaal Ridgway heeft zijn „uiterste spijt" betuigt over het feit, dat kolonel Hanley een bericht over het vermoorden van krijgsgevangenen door de Noordelijken heeft gepubliceerd, doch ontkende niet de juistheid van de in Hanley's verklaring gegeven bijzonderheden. Gisteravond zijn in Washington op het ministerie van Buitenlandse Zaken ver tegenwoordigers van de geallieerden met troepen in Korea bijeengekomen om de berichten te bespreken, volgens welke duizenden geallieerde krijgsgevangenen in Korea door de Noordelijken zijn gedood. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft verklaard, dat aan generaal Ridgway telegrafisch om een volledig verslag is gevraagd. Onder andere willen zij weten op grond waarvan de cijfers zün opgesteld en waarom het bericht aan de pers is verstrekt, terwijl de wapenstilstandsbesprekingen in een critiek stadium verkeren. In tegenwoordigheid van Koningin Juliana, verschillende ministers en vele hoogw aardigheidsbekleders uit universitaireen >verheidskringen werd Vrijdagmiddag in de Nieuwe Kerk te Delft aan Prins Bernhard der Nederlanden door de Senaat van de Technische Hogeschool te Delft het eredoctoraat in de Technische Wetenschap verleend. Op de foto: Prins Bernhard met de bul, behorende bij het ere-doctoraat, welke hem zojuist is overhandigd door zijn promotor prof. dr. ir. A. J. Kluyver. Op de voorgrond, tweede van links, Koningin Juliana. Het was betreurenswaardig, dat Hanley had gesproken zonder overleg met Washing ton, zo verklaarde Ridgway. Er werden nog bijzonderheden verzameld voor een rapport aan Washington. Voor dit gepubli ceerd zou worden, zouden de verwanten op de hoogte worden gesteld. De generaal sprak de verklaring van radio-Tokio tegen als zou Hanley's verklaring in verband staan met de huidige wapenstilstandsbe sprekingen. Reeds meer dan een jaar waren officie ren speciaal aangewezen voor het verkrij gen van bijzonderheden over het eventuele vermoorden van krijgsgevangenen. Want reeds meer dan een jaar, zo vervolgde de generaal, was het duidelijk geworden, dat de Noordelijken zich niet, ondanks hun ver klaringen. hielden aan de conventie "an Genève. De publicatie van het gehele ge val was tegengehouden tot „de juiste tijd". Het bericht had het Amerikaanse volk niet zo .hoeven te schokken, daar de feiten in beginsel reeds lang bekend waren. In October 1950 was aan de burgemeesters van 200 steden een film getoond van het terugvinden van de lijken van 26 Ameri kaanse soldaten. Deze film, die de generaal zelf met toestemming van Washington had uitgezocht, toonde de soldaten met de han den op de rug gebonden zoals zij waren op het moment, dat zij door het hoofd gescho ten waren. Deze gevallen waren als „ver mist in de strijd" opgegeven. Radio-Peking heeft de juistheid van de verklaring van kolonel Hanley, dat de Noordelijke strijdkrachten in Korea dui zenden krijgsgevangenen der verbonde nen hebben vermoord, tegengesproken. Een stap vooruit Nadat aanvankelijk was gemeld, dat de beraadslagingen in Panmoendjom heden geen resultaat hadden opgeleverd, hebben de verbondenen wederom nieuwe voor stellen ingediend, waarover op de verga dering van heden nog gesproken werd. De verbondenen hebben daarbij het voorstel van de Noordelijken om reeds nu de de marcatielijn langs het huidige front te be palen, ingewilligd. Volgens berichten uit Washington zouden zij daaraan echter de voorwaarde hebben vastgeknoopt, dat bin nen dertig dagen over de andere punten van de agenda overeenstemming wordt bereikt. VRIJ VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opge maakt te 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk regen. Matige tot krachtige, in de kustprovincies tijdelijk harde wind tussen Zuid en Zuid-West. Iets minder zacht. 18 November Zon op 8-03 uur, onder 16.46 uur. Maan op 20.08 uur, onder 12.50 uur. 19 November Zon op 8.05 uur, onder 16.45 uur. Maan op 21.20 uur, onder 13.14 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 17 November Hoog water: 5.40 en 17.53 uur. Laag water: 1.18 en 13.32 uur. Zondag 18 November Hoog water: 6.18 en 18.31 uur. Laag water: 1.54 en 14.07 uur. Maandag 19 November Hoog water: 6.56 en 19.12 uur. Laag water: 2,26 en 14.44 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1