J. Th. KORT WTBERT Het Bloembollenvak van wereldvermaardheid Proces wegens belediging bracht onrust in Leeuwarden VAN WIJK - OVERVEEN Belangrijke mededeling Voorkom heesheid! Gelderse worst BAKKER'S CAFETARIA'S Santpoort Zandvoort Nieuw Vennep Haarlemmermeer Hoofddorp Bennebroek Halfweg Hillegom Bloemendaal Heemstede 3 namen Lisse ,Fryïan fry!" Politie trad op tegen demonstrerende menigte Crematie Kor Kuiler De taak van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie De „Flora" G. Kreijenbroek overleden Gouden echtpaar in de Kaninefatenstraat Coöperatie „Haarlem" Films voor „Oost en West" Gerestaureerde Adolf van Nassauschool heropend Ds. M. M. de Jong kreeg beroep uit Kampen Rode Kruis reikte onderscheidingen uit MERCEDES ALFA-ROMEO HUDSON Gemeenteraad ZATERDAG 17 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De politierechter te Leeuwarden behan delde Vrijdagmiddag een zaak tegen twee Friese journalisten, die buiten het ge rechtsgebouw zoveel deining veroorzaakte, dat de politie tenslotte met behulp van de brandweer een opgewonden menigte, die strijdleuzen als „Fryslan frü en „Wij wil len Fries recht", deed horen, van het plein voor het Paleis van Justitie moest verdrij ven. De twee journalisten, Fedde Schurer, hoofdredacteur van de „Heerenveense Koe rier" en Tjebbe de Jong, lid van de Pro vinciale Staten van Friesland en mede werker van het „Bolswards Nieuwsblad", waren gedagvaard wegens belediging van de kantonrechter te Heerenveen mr. S. R. Wolthers. De laatste had enkele malen te verstaan gegeven dat hij „officieel" de Friese taal niet verstaat. Over deze houding van een overheids persoon, die sinds jaar en dag onder de Friezen werkt, schreven de heren Schu rer en De Jong hun oordeel neer in be woordingen, die mr. Wolthers beledigend vond. In tegenstelling tot het rumoer buiten de rechtszaal verliep de behandeling van de zaak over het algemeen rustig. „Eed alleen in het Fries" Als eerste verdachte werd de heer Schurer gehoord. Hij zeide niet de opzet tot beledigen te hebben gehad. De politie rechter mr. Taconis reageerde hierop door te zeggen, dat een man als verdachte de betekenis van elk door hem gebruikt woord wel degelijk kent. Verdachte ant woordde hierop dat wat hij heeft geschre ven in geen andere bewoordingen had kunnen neerschrijven. Op verzoek van de verdediger, mr. D. Okma werd vervolgens een getuige- deskundige voorgeroepen, de heer P. Wijbenga, chef-redacteur van het Friese Dagblad, die in het Fries op de vragen antwoordde. Bij het afleg gen van de eed stond de politierechter de getuige echter niet toe, deze in de Friese taal te doen, waarop de getui ge verzocht de gelofte te mogen afleg gen. Hij had namelijk bezwaren tegen het afleggen van de eed in het Neder lands. Na enige discussie stond de rechter de getuige het afleggen van de belofte toe. De getuige deelde de rechter mede, dat ten aanzien van journalisten een iets ho gere maatstaf moet worden aangelegd, waar het bijvoorbeeld politieke strijdpun ten betreft. De officier van justitie mr. A. Kuipers, haalde een passage aan uit een in het openbaar verspreid pamflet, waarin wordt beweerd, dat de Friezen onrecht is aange daan, omdat zij hun eigen taal niet mo gen gebruiken. „Niets is minder waar", zo zeide spreker, „deze verdachten staan slechts terecht, omdat zij iemand beledigd hebben. Democratie is een groot goed en daartoe behoort zeer zeker ook de vrije meningsuiting. Men heeft zich daarbij slechts te houden aan die ene bepaling dat men de streep van het fatsoen niet over schrijdt en men de naam en eer van an deren niet aantast. Dit nu is door de ver dachten wel gedaan in hun ijver voor een overigens goede zaak". Mr. Kuyper vor derde tenslotte 150 boete of 30 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Okma, was van oor deel dat het artikel als zodanig niet bele digend is, al komen er enige passages in voor, die niet door de beugel kunnen. Slechts de strijd om de Friese cultuur, de oudste in ons land, heeft de schrijvers hier toe gebracht. Het vonnis luidde veertien dagen hech tenis voorwaardelijk met drie proefjaren. Hierna werd de heer Tjebbe de Jong ge hoord, die te kennen gaf, dat hij spijt had ADVERTENTIE Het is nfet dat wij in de drukke tijden minder zorg aan de bedden besteden, dat wij advi seren in rustiger tijden Uw beddegoederen na te laten zien, maar het is prettiger voor de werkverdeling en aangenamer voor U, omdat U een lange wachttijd voorkomt. Laat dus nu Uw bedden in orde maken. Bij ons prima, vlug en voor delig, zonodig in één dag terug. Haarlem, Heemstede, Zandvoort Sedert 1854 zaken van vertrouwen In het crematorium te Velsen is gister middag het stoffelijk overschot van Kor Kuiler, de oud-directeur der Groninger Orkest Vereniging, verast. Vele vrienden en verwanten bewezen hem de laatste eer. In de aula, waar Pierre Palla het orgel bespeelde, werd het woord gevoerd door dr. A. H. M. Schepman, voor zitter der G.O.V., door Andries Steen als voorzitter van het Toonkunstkoor Dekker, de heer Th. J. Knorren sprak namens de Algemene Vereniging Grunnen. Ds. J. F. van Nieukerken hield een korte toespraak naar aanleiding van Psalm 103 en eindigde zijn rede met het uitspreken van het Onze Vader. Tenslotte zegde ir. H. Meyer de aan wezigen dank voor de getoonde belang stelling. Nachtdienst apotheken Firma C. G. Loomeijer en Zn,, Barteljo- risstraat 11, telefoon 10175. Park-Apotheek, Kleverparkewg 13, tele foon 11793 Teyler-apotheek, Teyelerplein 79, tel. 17946. Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, telefoon 12038. over zijn artikel. Het was te bot, zeide hij. Mr. Kuipers, requirerend, zeide vooral de vergelijking van de kantonrechter met de Nazi's zeer beledigend te achten. Hij eiste dezelfde straf als in de eerste zaak. Deze journalist werd veroordeeld tot een week voorwaardelijke hechtenis. Na afloop van de zitting liepen de he ren Schurer en Tjebbe de Jong door de Prins Hendrikstraat. Hier ontstond juist een relletje. Het gevolg was dat beiden door een ruit werden gedrukt, waardoor zij verwondingen opliepen. Betogende menigte uiteengedreven De ongeregeldheden, die zich bij het ge rechtsgebouw hebben afgespeeld, zijn be gonnen toen de meer dan honderd belang stellenden en persvertegenwoordigers niet tot de zitting werden toegelaten. Een deel van deze belangstellenden is toen naar buiten gegaan en heeft tijdens de zitting aan de achterzijde van 't gebouw spreek koren gevormd. De Leeuwarder gemeen tepolitie dreef de demonstranten uiteen en deze stelden zich toen op het plein voor het gerechtsgebouw op. De menigte groei de snel en de politie achtte het nodig op nieuw in te grijpen. Er werd niet alleen van gummistokken gebruik gemaakt, maar ook de brandweer werd te hulp geroepen. Deze joeg met een paar flinke stralen de menigte uiteen. Klacht tegen politie Toen de zitting was afgelopen werd de heer Schurer door een paar jongelieden op de schouders genomen, de Friese vlag werd gezwaaid en weer ontstond een op- ADVERTENTIE Zij, die veel moeten spreken, leraren, zangers, enz., waarderen de beproefde wer king van Wybert en de aangename frisse smaak. Alléén in dozen a 33, 47 en 73 cent loop. De politie sloeg opnieuw met gummi stokken, waarbij verschillende toevallige voorbijgangers, waaronder de heer Wij benga, die als getuige-deskundige was op getreden, flinke slagen opliepen. Ook de personen, die de heer Schurer op de schouders hadden, kregen klappen met gummistokken, tengevolga waarvan de heer Schurer door een ruit viel en daarbij zijn pols verwondde. Da.arna zijn de leden van de Friese beweging naar het Oranje- hotel gegaan voor het opstellen van een protest, dat aldus luidt: „Ondergetekenden, die gedeeltelijk als belangstellenden, gedeeltelijk als verte genwoordigers van de Nederlandse pers aanwezig waren of trachtten aanwezig te zijn bij de rechtszaken tegen Fedde Schu rer en Tjebbe de Jong, zijn daardoor on vrijwillige getuigen en ten dele slachtof fers geworden van de politie tijdens en na de rechtszitting. Zij wensen met de meeste klem te protesteren tegen het volstrekt onnodige brute en gewelddadige optreden van de politie voornoemd". De thans bestaande organisaties in de bloembollensector zullen, wanneer ook hier de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie van kracht wordt, ten dele worden omge zet, ten dele, voorzover het vrije organisa ties zijn, door afvaardiging van bestuurs leden aan de PBO medewerken. Hoewel deze organisatie nog niet in kan nen en kruiken is, wist dr. A. J. Verhage, voorzitter van het Bedrijfschap voor Sier teeltproducten, in een te Lisse gehouden lezing daaromtrent wat „toekomstmuziek" te doen horen. Het bloembollenvak neemt in de agrari sche sector in zoverre een uitzonderlijke positie in, dat de vakorganisaties daar in twee groepen in te delen zijn. Enerzijds heeft men de R.K., de Prot. Chr. en de neu trale vakorganisaties, de z.g. standsorga nisaties, en daarnaast de vrije vakorga nisaties, waarvan vooral de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur dient te worden genoemd. Er zit in deze organisaties veel „gemengd ADVERTENTIE een grote halve Gelderse worst, (de prima van Zwanenberg) voor slechts 0.50 Verrukkelijke NASSI GORENG BALLEN voor slechts 0.25 VLEESCROQUETTEN zoals ze behoren te zijn, voor slechts 0.25 Gen. Cronjéstr. 121 - Rijksstraatweg 238 99 Inzendingen van de afd. Heemstede van Bloembollencultuur In een vergadering van de afdeling Heemstede van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur werden de plan nen voor de „Flora", die in 1953 in Groe- nendaal gehouden wordt, besproken. Het ging in het bijzonder over de medewerking die de afdeling daaraan zal geven. Ge meend werd dat de afdeling op waardige wijze bij de inzendingen vertegenwoordigd moet zijn. Wat de binnententoonstellingen betreft waren door de directie nog geen omlijnde plannen naar voren gebracht, dus hierover konden nog weinig voorstellen worden gedaan. Wat de buitententoonstel ling betreft was het bestuur der afdeling in overleg getreden met de architect, de heer H. J. Voors. Een beplantingsplan van een strook vóór het hoofdgebouw zou nog nader worden vastgelegd. Ook was de afdeling genegen het door de architect geprojecteer de Wapen van Heemstede in tulpen uit te voeren. Het meest achtte men geschikt voor het veld van het wapen en voor de „eend jes" de twee Murillo sports, mr. v. d. Hoef en Oranje Nassau, zodat gelijke bloei ver zekerd is. Door het bestuur was geraamd, dat in totaal ongeveer 20.000 hyacinten en 20.000 tulpen nodig zouden zijn om de verschil lende beplantingen uit te voeren. Een deel van deze bollen zou wel geschonken wor den, maar het grootste gedeelte moest wor den aangekocht. Hiertoe was een fonds ge vormd, waarin reeds f 1700 was gestort. De leden konden zich met het voorgestel de plan geheel verenigen en men twijfelde er niet aan, of de gelden zouden bijeenge bracht worden. In de ouderdom van 77 jaar is te Heem stede overleden de heer G. Kreijenbroek, vroeger beherend vennoot van de C. V. ge broeders Teixeira de Mattos te Amsterdam. De thans overledene is 30 Juni 1874 te Am sterdam geboren; hij ontving lager onder wijs aan het Instituut Le Grand en het In stituut Reijnders, waarna hij middelbaar onderwijs genoot. De heer Kreijenbroek was vele jaren beherend vennoot van de C. V. gebroeders Teixeira de Mattos en na zijn aftreden als zodanig op 1 Januari 1948 werd hij financieel adviseur. Voorts was hij com missaris van verschillende maatschappijen, zowel in Nederland als in het buitenland, oa.. van de Holland Sumatra Rubbermaat schappij en van de Rubermaatschappij Su matra. Van de consistory der English Refor med Church was hij gedurende vele jaren secretaris. Vroeger maakte de thans over ledene reizen naar de Verenigde Staten en door Europa. Maandagmiddag om halftwee zal zijn stof felijk overschot op de algemene begraafplaats te Heemstede worden ter aarde besteld. bloed", want vele leden van „Bloembollen cultuur" zijn tevens leden der standsorga nisaties en hetzelfde geldt van de leden van een andere vrije organisatie, de Bond van Bloembollenhandelaren, die daarenbo ven grotendeels óók nog lid zijn van de Algemene Vereniging. Het zal dus niet zo gemakkelijk zijn om straks, wanneer de PBO ook op het bloem bollenvak toepasselijk wordt verklaard, uit te maken welke de „representatieve orga nisaties" zijn die bestuursleden naar de PBO-vakgroepen zenden, bestuursleden die overigens zonder mandaat zijn en moeten stemmen zonder last of ruggespraak. Het productschap Het huidige Bedrijfschap voor Sierteelt producten zal waarschijnlijk opgaan in een Productschap, dat kwekers, handelaars en werknemers zal omvatten. De taak van dit productschap zal zijn het nemen van maat regelen, die thans eveneens van kracht zijn, met de bedoeling, de exportpositie te ver stevigen. Men doet dit door overproductie tegen te gaan, welke tot dumping zou kun nen leiden, en eveneens door vaststelling van minimum-exportprijzen, waardoor oók het euvel der zogenaamde goedkope na- offertes wordt bestreden. De PBO zal wel licht straks tot taak krijgen, de uitwassen van het geliberaliseerde handelsverkeer weg te nemen, door bijvoorbeeld langs pu bliekrechtelijke weg de betalings- of leve ringsvoorwaarden te verscherpen. Het Bedrijfschap De taak van het horizontale orgaan, het Bedrijfschap, ligt allereerst op sociaal ge bied. Daarnaast zal het bijvoorbeeld ten aanzien van de handel voorschriften betref fende kwalitiet, verpakking en sortering kunnen overwegen, maatregelen treffen over levering aan wanbetalers, en ten slotte kunnen maatregelen door de verticale organisatie genomen, aan het Be drijfschap ter uitvoering worden gedele geerd. Bij het vaststellen van de beplante oppervlakte zal het Bedrijfschap waar schijnlijk geen taak hebben; die valt bin nen het gebied der verticale organisatie. Bepalingen over het stuifvrij houden van teeltgronden, practische ziektebestrijding enz. behoren weer tot de taak van het Be drijfschap. Men dient zich daarbij op het standpunt te stellen, dat de publiekrechte lijke organisatie nimmer moet gaan doen, wat door de Vrije organisatie reeds goed wordt verricht. De vrije organisaties Om de hierboven genoemde redenen vraagt men zich in het Bloembollenvak uit eraard af, of onder de PBO nog wel een taak voor de reeds genoemde „vrije" orga nisaties zal overblijven. Volgens dr. Ver hage zal de betekenis dezer organisaties veeleer toe- dan afnemen. Allereerst al, omdat zij zullen moeten blijven doen wat ze thans reeds goed verrichten. Met name moeten dan worden genoemd in stellingen als het Handelsreglement en het Scheidsgerecht, de Collectieve Reclame e.a. De PBO kan van dienst zijn door een vak heffing om dit alles te bekostigen bindend op te leggen. Volgens dr. Verhage ligt het in de be doeling, op niet al te lange termijn een wetsontwerp in te dienen tot oprichting van een Productschap voor Siergewassen, waar in de werknemers uiteraard sterker ver tegenwoordigd zullen zijn dan thans in het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten het geval is. De thans in functie zijnde Commissies van Bijstand voor de drie bedrijfstakken (bloemen, boomplanterij en bloembollen) zullen waarschijnlijk een afgebakende taak krijgen in die zin dat hun advies nodig zal zijn voor door het bestuur een beslis sing kan worden genomen. Naast dit Productschap komt er dan een Bedrijfschap (Landbouwschap) voor de land- en tuinbouw, waarvoor een ontwerp van algemene maatregel van bestuur reeds bij de Sociaal Economische Raad door de Stichting van de Landbouw is ingediend. Binnen dit Landbouwschap komt een hoofdafdeling Sierteelt met onder andere een afdeling bloembollen, waarin naast de werknemers de wei-kgevers-vertegenwoor- digers door de vrije organisaties zullen worden aangewezen. Voor de Groothandel schijnt het in de bedoeling te liggen één Bedrijfschap in te stellen, waarbinnen de groothandel in bloembollen namelijk ex port) een zelfstandige taak zal moeten vinden. De bedrijfsvestiging zal echter niet bin nen het kader der bevoegdheden van de PBO komen, daar deze via een nieuwe Vestigingswet wordt geregeld, al is de mogelijkheid geschapen dat de bedrijfsor ganen in medebewind deze maatregelen zullen uitvoeren. Dinsdag hoopt het echtpaar J. C. Jonker Van Nus, wonende Kaninefatenstraat. 64 in Haarlem-Noord zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Het echtpaar is in 1901 in Amster dam gehuwd, woonde in de voormalige ge meente Schoten en na de annexatie in 1927 in Haarlem. De heer Jonker oefent, met uitzondering van enige jaren, toen hij bij de gemeente Haarlem in dienst was, het vak van zilver smid uit. Hij neemt zijn toevlucht niet tot technische middelen, maar doet veel met de hand. Behalve in Gouda zijn, naar men ons meedeelde, er geen handwerkers in het vak van zilversmid werkzaam. Prachtig is bij voorbeeld de wijze, waarop hij Zeeuwse knopen maakt. In de jaarvergadering van de ledenraad van de coöperatie „Haarlem", is het feit herdacht, dat het dit jaar vijfentwintig jaar geleden is, dat de ledenraad werd ingesteld. De voorzitter van de coöperatie, de heer P. van Gessel, besprak in zijn toespraak de grote betekenis en de bijzondere invloed welke die raad op de groei en bloei van de Haarlemse coöperatieve beweging heeft gehad. Van de in 1926 opgerichte ledenraad zijn vijftien personen onafgebroken lid. Zij wer den in het bijzonder gehuldigd. Na behandeling van het jaarverslag, dat met algemene stemmen werd goedgekeurd, werd de verdeling van het overschot vast gesteld op 2 over het gebruik der bak kerij- en 3 over het verbruik van de af deling kruidenierswaren. De aftredende be stuursleden werden bij acclamatie herkozen. Tot commissaris werd benoemd de heer F. J. van der Winden in de plaats van de heer O. Bakkelo, die op grond van de bepalingen van de statuten niet herkiesbaar was. Op hartelijke wijze werd van laatstgenoemde afscheid genomen. Dank zij de goede zorgen van de Konink lijke Rotterdamse Lloyd konden gisteravond in de grote zaal van De Leeuwerik voor de Koninklijke Vereniging Oost en West twee nieuwe films van de bekende cineast J. C. Mol getiteld „Loten van één stam" en „Gou den Rijstland" worden vertoond. Loten van één stam geeft een beeld van het bevol kingsleven in de Bataklanden en de Mi- nnngkabau. Men kreeg een indruk van het majestueuze Tobameer en de contrasten tussen de Bataklanden en de Minangkabau kwamen goed tot uiting. Bijzonder waren ook de vele ethnologische gegevens, die in beeldenreeksen waren verwerkt. De passen de muziek en de tekst verhoogden in sterke mate de waarde van deze rolprent. De Javaan noemt zijn land „het Gouden Rijstland" en de rijst is dan ook het middel punt van het volksleven op dit eiland. De kleurige taferelen van de rijst, het planten en het oogsten volgen elkaar op. De film laat het verbouwen en het bewerken van andere producten zoals tabak en vezel zien en voorts de vervaardiging van allerlei nijverheids producten. Voorts het leven in de dorpen en op de markt. De adat is het plechtanker van het volksleven. Deze adat wortelt in het verleden en als een kleurige keten zien wij tempels en dansen en de wajang en als een bonte reeks trekken prinsen en bedelaars, priesters en krijgers voorbij. Als toegift werd vertoond een film over een reis van het m.s. Sibajak van Rotterdam naar Australië. Deze rolprent, die vóór het vertrek aan de emigranten wordt vertoond, geeft een beeld van het eerste deel van het nieuwe leven van een emigrant. „Het was niet langer verantwoord les te geven in een gebouw dat in 1869 werd op getrokken", zei de Velsense wethouder van onderwijs, de heer H. de Boer, gisteravond bij de heropening van de als vernieuwde Adolf van Nassauschool in Santpoort. De heer De Boer gaf vervolgens een kort overzicht van de veranderingen, die in de loop der jaren aan het gebouw waren ver richt en merkte op dat de heropening van een zo gemoderniseerd, licht gebouw het gemeentebestuur tot vreugde stemde. De inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Zaandam, de heer S. P. Veldhuizen wees op het harmonische ge heel dat de architect in zijn bouwwerk had weten te bereiken. Het bruikbare oude gecombineerd met het nieuwe, aldus spre ker, moge ertoe medewerken de kinderen een zonnige jeugd te doen beleven en hen maken tot harmonische mensen, die zo ge vormd zijn, dat zij de toestanden zoals ze die in het leven zullen aantreffen, zullen kunnen verwerken. Uit naam van de oudercommissie bood de voorzitter, de heer N. J. Kruger het hoofd een electrische klok aan. Namens de afdeling Santpoort van de vereniging Volksonderwijs bood de heer Jac Goddijn gelukwensen aan. Volksonderwijs, aldus spreker, ziet graag het openbaar onderwijs op zijn best en daarom is het voor de ver eniging een uiterst belangrijke dag. De kinderen, die dit onderwijs hier genieten in een zo mooie omgeving, zullen onge twijfeld leren wat schoonheid en netheid betekenen. Van de gelegenheid tot bezichtigen van de nieuwe leslokalen in de nieuw aange bouwde vleugel, is zowel door genodigden als door de ouders een dankbaar gebruik gemaakt. Alles, zowel materiaal als entou rage blinkt van nieuwigheid en de verlich ting van de borden geschiedt door middel van TL-buizen. Filmavond van het Rode Kruis In gebouw „Zomerlust" hield de afdeling Zandvoort van het Rode Kruis Vrijdag een vrij druk bezochte propaganda-filmavond. De voorzitter, de heer Joh. C. Jung Sr., legde er de nadruk op, dat deze filmavond was belegd om propaganda te maken voor de bloed-afname-avond door de bloedtransfusie dienst, welke op Vrijdag 23 November in hótel Keur plaats vindt. De laatste maal heeft de afdeling Zandvoort hiermede een prachtig figuur gemaakt, daar van 133 donors bloed kon worden afgenomen. Spreker wekte op, ook ditmaal niet achter te blijven. De fraaie films „Uw reddend bloed" en „Geeft hun het licht terug", (de laatste de hoornvliestransplanatie behandelend) wek ten algemene bewondering en werden door enkele" kleinere propagandafilmpjes, het al gemeen rode kruis werk betreffend, omlijst. Van de geboden gelegenheid, om zich als donor op te geven, werd door verschillende aanwezigen gebruik gemaakt. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Hendrik Abraham, z. van H. Sietsema en M. J. C. Janse; Johanna Aren- dina, d. van A. de la Court en J. H. Mole naar; Raymond, z. van J. W. Goard en J. van der Muil; Augustina Geertruida Maria, d. van J. Smit en A. J. Bisenberger. ONDERTROUWD: B. Lammers en C. J. Koper. OVERLEDEN: H. de Jong, 85 j., weduwe van B. de Jong. •Ds. M. M. de Jong, Nederlands Hervormd predikant te Nieuw Vennep is beroepen door de Hervormde Kerk in Kampen. Een laffe daad Een zekere A uit Hoofddorp, die een oude vete met een zijner buren (reeds daterende uit de oorlogsdagen) meende te moeten op lossen, door tijdens de afwezigheid van die buurman, vier konijnen van hem in het hok af te maken. De politie heeft de bedrijver van deze laffe daad in arrest gesteld. DONKTERSDIENSTEN De doktersdiensten in de Haarlemmermeer zijn voor Zondag 18 November als volgt geregeld: Hoofddorp: dr. Nanninga. Nieuw Vennep: dr. v. d. Weg. Halfweg: dr. Hoekstra. Film over fruit Over „Het koelen van fruit" zal de Neder landse Fruittelers organisatie Dinsdagavond een film vertonen in De Landbouw te Hoofddorp. Bestuurswijziging In de plaats van de heer A. Hoevers, die wegens vertrek naar elders heeft bedankt, is in het bestuur van de C. H. Kiesvereni ging benoemd de heer J. v. d. Maarel. Televisie In „Hotel De Beurs" te Hoofddorp zullen Dinsdag- en Vrijdagavond televisie-de monstraties worden gegeven. Bazar Op 23 en 24 November ral in de openbare school 1 aan de Lijnden een bazar worden gehouden ten bate van het kleuter-onderwijs. Verschillende attracties zullen hierbij aan wezig zijn. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 18 November waargenomen door dr. G. Man schot, Rijksstraatweg 18, tel. K 2502 430. Tijdens een gezellige bijeenkomst in de „Keizerskroon" te Halfweg heeft het Ne derlandse Rode Kruis gisteravond dank gebracht aan 48 personen uit Halfweg- Zwanenburg, die vijf maal bloed aan de bloedtransfusiedienst hebben afgestaan. De vergadering, die onder meer werd bij gewoond door wethouder F. H. Bos, loco burgemeester van de gemeente Haarlem mermeer en de heer M. E. F. Hendrikse, hoofd van de Bloedtransfusiedienst in de Haarlemmermeer, stond onder leiding van het plaatselijke hoofd der Bloedtransfusie dienst, de heer L. Mulder, die in zijn ope ningswoord zei, dat zij, die zouden worden onderscheiden, toonden te weten, dat ge ven zaliger is dan ontvangen. „Hier kan iedereen helpen zonder dat het geld kost. Het Rode Kruis hoopt, dat uw voorbeeld door velen wordt gevolgd, tot zegen van de lijdende mensheid". Hierna werden de onderscheidingen uit gereikt. Vervolgens belichtte dr. Reinders de medische zijde van de bloedtransfusie. In zijn causerie schetste hij de ontdekking van de bloedgroepen door de Weense arts dr. Karl Landsteiner, het belang van de rhesus-factor en het vervaardigen van bloedplasma. Na het vertonen van een kort filmpje over enige werkzaamheden van het Rode Kruis werd deze bijeenkomst door de heer Mulder gesloten. 's Werelds enige herschildering op ware grootte van het „Laatste Avondmaal" van Leonardo da Vinci is bijna voltooid. De Amerikaanse kunstschilder Lumen Winter die zich speciaal op de studie van Da Vinci's werk toelegde, heeft deze copie van het meesterwerk gemaakt in opdracht van het Holton Museum te Miami (V.S.). Voor de jarenlange voorbereidende studiën verbleef hij lange tijd in Italië.' Bazar Hervormd Jeugdhuis Donderdagavond a.s. zal in het Hervormd Jeugdhuis „Weltevreden" aan de v. d. Ende laan een bazar worden geopend, 'georgani seerd door een damescomité ten bate van dit Jeugdhuis. De bazar duurt tot Zaterdag avond. 8" Klaprooscollecte De Klaprooscollecte die Zaterdag ji Hillegom werd gehouden, heeft f348,25 0n gebracht. p' Filmavond Ned. Blindenbond Donderdag a.s. zal in Flora een filmavond worden gehouden ten bate van de Ned. Blin den-bond, waar de film „Een van ons" be* werkt naar de novelle van Willem Kramer zal worden vertoond. Declamatie en muziek vullen verder het programma. De burge meester van Hillegom zal de bijeenkomst openen en dokter H. F. ten Hoopen het slot- woord spreken. Voorlichting over kindervoeding Op 19, 20, 22 en 26 November zullen alhier ouderavonden worden gehouden, teneinde de ouders van schoolgaande kinderen voor te lichten over de kindervoeding. Een film zal het gesprokene toelichten. Deze ouderavonden zijn georganiseerd door de districts-schoolarts mej. C. Cramer Op Dinsdag 27 November zal bovendien in „Sistermans" een voedingstentoonstelling worden gehouden. ZONDAGSDIENST Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandag, morgen 8 uur wordt de artsendienst van de doktoren in Bloemendaal-dorp waargenomen door de arts J. J. Westenburg, Zuider Sta tionsweg 12, Bloemendaal, telefoon 22261. In hetzelfde tijdvak is zuster J. J. M. de Bruin (telefonisch bereikbaar onder nummer 10920) de dienstdoende wijkverpleegster. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station worden van hedenavond zeo uur tot Zaterdag 24 November verzorgd door de Elswout-apotheek (drs. A. P. W. van der Ham) Bloemendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse apotheek (drs. K. Zijp). Bloemendaalsestraatweg 145 Santpoort-station, telefoon K 2560 8249, ZONDAGSDIENSTEN Op 18 November worden de Zondagsdiens, ten voor artsen waargenomen door dr. J. Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, tel. 38032 en dr. A. L. C. v. Lier, P. Aertslaan 6 tel. 39875. Wijkverpleging: Zuster G. E. v. d. Hoek, Lanckhorstlaan 117, tel. 38573. Geopende apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 38197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. ADVERTENTIE 's werelds oudste Automobielfabriek de beroemde Italiaanse wagen. Wereldkampioen 1950 en 1951 de klassewagen van Amerika SUPER SERVICE GARAGE Tel. Haarlem 10503 In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van de gemeenteraad van Lisse is de heer C. J. van der Zon als raadslid geïn stalleerd. Tot lid van de gas- en water bed rij fscommissie werd benoemd de heer J. van Dijk, tot lid van de financiële com missie de heer J. P. de Koning en tot plaatsvervangend lid van deze commissie de heer C. J. van Zon. In de commissie woonruimtewet werd gekozen de heer R. C. Segers, in het bestuur van het Gemeen telijk Sportpark de heer G. J. Verdegaal en in de commissie tot wering van school verzuim de heer G. H. Dieters. Besloten werd aan de woningbouwvere niging „Volksbelang" een bouwcrediet te verlenen van 100.000 voor de bouw van acht woningen. Voor aanleg en verbete ring van de Gladiolenstraat werd van de Gereformeerde Gemeente een strook grond aangekocht voor 5 per m2. De huur van de ijsbaan werd verlaagd van 300 tot 250, ingaande 1 Januari 1952. Met 8 tegen 6 stemmen besloot de raad de naam „Vuursteeg" te wijzigen in „Vuur- steeglaan". Het voorstel van B. en W. om een bur gerzin-lening voor de woningbouw uit te schrijven vond instemming bij de raad. De obligaties zullen verdeeld worden in stuk ken van 1000, 500 en 100. Er is reeds voor een bedrag van 120.000 ingeschre ven. Na een geheime zitting van anderhalf uur besloot de raad aan de N.V. Steen fabriek Bemex een aanvullend crediet van 65.000 te verlenen. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordt Zondag waar genomen door dr. A. J. Duimaer van Twist, Herenweg 295. telefoon 3453. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johanna Maria Gardina, d. van P. J. Vryburg en H. M. Spoor; Johanna Cor nelia, d. van J. J. Bos en J. Kamper; Willi- brordus Cornelis, z. van C. v. d. Klauw en A. H. Augustinus; Pieter Simon, z. van P- S. v. Waveren en M. van Peursen; Ronald John, z. van J. Kromhout en D. J. Revet; Wilhelmina Adriana Maria, d. van J. C, J- Slobbe en C. A. Hoogervorst; Johanna Jacoba Maria, d. van J. Faas en J. M. Hoogervorst. ONDERTROUWD: J. Runge en M. B. Kulk; G. J. de Jong en P. van der Spruit. GETROUWD: M. J. van der Aarweg en J- W. Straathof; G. C. Th. van Hage en M. C. J. Ransdorp; H. Baartman en C. E. Groene- veld; J. L. Swaan en E. de Vries.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10