Fa. B. A. CASSEE ZONEN Een stad van 40.000 inwoners wordt door de Po bedreigd Pleven vraagt vertrouwen der Nationale Vergadering Xait JJiaaCen Franse versoberingsplannen Hoog water in Italië Grootste overstromingsramp van de laatste zestig jaar Centrale Werkplaats NS krijgt nieuwe chef De crisis der cultuur Boekhandel VEKO Leden - concert H.O.V. „Baron von Haberniks" Doodstraf voor oud S.S.-er 9 Permanente Kunst* en Antiekbeurs Frans Heerkens Thijssen Philips protesteert tegen uitlatingen van Vogeler Over woningbouw De cadeaux-etalages zijn gereed Plannen voor verzorgings huis voor bejaarden UW DAMES KAP PER Lestijden middelbare scholen gewijzigd Volkshuisvesting'' neemt deel aan Haarlemse lening Prof. Polak over „toekomst en ondergangs-romans" Ir. L. Schepers Kalenders Vulpennen De woningbouwlening der gemeente Haarlem Politie verlaat perceel Nassauplein 1 Lid van Armenraad voor diefstal veroordeeld ZATERDAG 17 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT PARIJS (Reuter) De Franse minister raad heeft in een spoedzitting, door minis ter-president Pleven bijeengeroepen tijdens een onderbreking van het debat in de Na tionale Vergadering over het bezuinigings plan van minister Mayer, besloten, dat pleven de vergadering Dinsdagmiddag over een motie van vertrouwen zal laten stemmen. De Franse minister van Financiën, René Mayer, heeft de debatten over de econo mische politiek van de Franse regering in de Nationale Vergadering geopend met een redevoering, waarin hij verklaarde, dat het internationale monetaire fonds tekort is ge schoten in de vervulling van zijn taak, die bestaat uit herstel van de omwisselbaar- heid der valuta's. Hij deelde mede, dat Frankrijk herziening van de statuten van het fonds zal voorstellen en hierover bin nenkort besprekingen zal voeren met Enge land. Daarna zullen besprekingen met Engeland en de andere Europese landen nodig zijn, terwijl tenslotte met Canada en de Verenigde Staten overleg zal moeten worden gepleegd. Mayer zette vervolgens zijn versoberings maatregelen uiteen, die zware nieuwe be lastingen en beperking van de invoer uit het dollargebied inhouden, en kondigde verhoging van de uitgaven voor de defen sie aan. Hij zeide, dat het economische leven van Frankrijk is verstoord door de Koreaanse oorlog en de daardoor ontstane stijging van de prijzen der grondstoffen, zo mede door de noodzaak van herbewapening. Het versoberingsplan van minister Mayer, dat de eerste krachtige anti-inflatie- politiek van de Franse regering sedert de oorlog vormt, omvat in hoofdzaak de vol- ADVERTENTIE PLEIN 13 - HAARLEM Cadeaux voor huwelijken, jubilea, j| verjaardagen, enz. Enormekeuze. s Interessanter, fraaier en.... billijker dan waar ook. 5 Dagelijks van 9—12.30 en 1.30—5.30 uur 's-GRAVENHAGE (ANP). De Ame rikaan R. Vogeler, indertijd directeur van de „International Telegraph and Telephone Company" voor Oostenrijk en Hongarije, die, zoals men zich zal herinneren, door een Hongaarse rechtbank „wegens spion- nage" tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld en in het begin van dit jaar na stappen van het Amerikaanse „State Department" werd vrijgelaten, publiceert thans een serie artikelen over zijn bele venissen in Europa in het weekblad „The Saturday Evening Post". In een tweetal van deze artikelen wordt herhaaldelijk „Philips" genoemd. De wijze waarop hij dit doet is voor de raad van bestuur der N.V. Philips gloei lampenfabriek aanleiding geweest het Anp het volgende communiqué ter doorgifte aan de bladen te verstrekken: „De raad van bestuur der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken deelt mede, dat de beweringen, vervat in de artikelen van de heer R. Vogeler, opgenomen in de „Satur day Evening Post" van October en Novem ber 1951, waarbij geïnsinueerd wordt, dat Philips voor de vrije wereld ongewenste inlichtingen aan Hongarije zou hebben aangeboden of gegeven, uitsluitend voor rekening van de fantasie van de schrijver zijn. Zijn beweringen ten opzichte van Philips berusten in geen enkel opzicht op de werkelijkheid. In tegenstelling tot zijn insinuaties in de desbetreffende publica ties, werd nimmer door Philips enige over eenkomst betrekking hebbende op inlich tingen of hulp met de Hongaarse regering of enige Hongaarse onderneming of com munistische instelling afgesloten. Philips heeft ook nimmer het voornemen daartoe gehad. In feite werd de Hongaarse Philips maatschappij op dezelfde dag genatio naliseerd als de dochtermaatschappij van de „International Telegraph and Telepho ne Company" en wel op 29 Dec. 1949". In het wijkgebouw der Ned. Herv. Ge meente aan de Gedempte Oude Gracht werd een ledenvergadering gehouden van de Christelijk Historische Unie, afd. Haar lem. Voor de spreker, het lid van Gedepu teerde Staten van Noordholland de heer J. Rustige, zijn inleiding hield, werden enige huishoudelijke zaken afgehandeld. In de vacature ontstaan door het overlij den van de heer J. Hagen, werd tot be stuurslid gekozen de heer D. Dijksman uit Haarlem-N. De heer Rustige besprak in grote lijn het probleem van de woningbouw in het algemeen en meer in het bijzonder de fi nanciële zijde hiervan. Hij wees er op dat in de typisch socialistische landen van Scandinavië, waar minister In 't Veld is geweest om de woningbouw en wat daar mede in verband staat te bestuderen, de inwoners aldaar 14 van hun inkomen aan huishuur betalen. Dat was in ons land voor de oorlog ongeveer 1/5, maar die verhou ding is thans voor huizen vóór 1940 ge bouw slechts ongeveer 1/8 of 1/9. Tenge volge van het gemis van differentiatie in de huren, worden huizen waar het rijk jaarlijks een bijdrage voor verleend om een sluitende exploitatie te krijgen, be woond door mensen die, gelet op hun in komen, minstens de kostende prijs zouden kunnen betalen. De op die wijze bespaarde aanzienlijke sommen zouden voor woningbouw kunnen worden gebruikt. Oplossing van dit vraag stuk zal niet gemakkelijk zijn, maar toch zeker niet onmogelijk. Evenals minister In 't Veld achtte ook spreker versobering noodzakelijk. Over de wijze waarop dit doel moet worden bereikt, verschilde hij echter met de minister van mening. Na afloop van de rede werden een aan tal vragen door aanwezigen gesteld, die tottevredenheid werden beantwoord. gende punten: Uitschakeling van de ka- toeninvoer uit Amerika, stopzetting van de invoer van papierpulp uit de Verenigde Staten. (De omvang van de Franse nieuws bladen zal door deze maatregel tot de helft moeten worden teruggebracht). Ver moedelijke stopzetting van de invoer van Amerikaanse kolen, waarschijnlijk invoe ring van een benzinerantsoenering, beper king van het staalverbruik en verhoging van de staaluitvoer, waarschijnlijk beper king van de invoer uit de landen van de Europese betalingsunie. Mayer deelde verder mede, dat de be groting van het komende jaar zal voor zien in militaire uitgaven ten bedrage van 950 milliard francs, onafhankelijk van de Amerikaanse hulp, en dat de financiering van deze uitgaven verhoging van de be lastingen met in totaal 200 milliard francs vereist. ADVERTENTIE Zijlstraat 83 ADVERTENTIE MAISON TRIENY maakt momenteel de allernieuwste permanent zonder toestel en zonder kroes. Gem. in 2 uur gereed. Misluk king uitgesloten, geen warmte of electriciteit op het hoofd. Specialiteit in haarverven en blonderen Wij rekenen normale prijzen. GROTE HOUTSTRAAT 26 rood ingang portiek boven Vogelenzang t.o. Ancgang - Telefoon 17856 Reeds 18 jaar gevestigd. Er zijn plannen om op gronden ten Oos ten van de Gerrit Bartholomeuslaan een verzorgingshuis en 72 woningen voor be jaarden te bouwen. B. en W. delen de ge meenteraad mee, dat zij het noodzakelijk achten de daarvoor benodigde gronden, zo nodig door middel van onteigening, in eigendom te verkrijgen. Aangezien het bouwplan zal strekken tot leniging van de woningnood, kan de onteigening geschieden op grond van het bepaalde in de Weder- opbouwwet. De desbetreffende stukken hebben ter inzage gelegen. Als gevolg daarvan heeft de heer N. F. Roozen Hz. bezwaren ingediend. B. en W. delen mee, dat het bezwaarschrift zich feitelijk niet zo zeer richt tegen de onteigening zelf, doch voornamelijk doelt op de daaruit voor ont eigende partij voortvloeiende financiële ge volgen. Aangezien de rechter te zijner tijd bij het vaststellen van de geldelijke ver goeding rekening zal houden met de om standigheden van de reclamant, stellen B. en W. de raad voor het bezwaarschrift on gegrond te verklaren. ROME (Reuter). De overstroomde Po, die nu het Oostelijke gedeelte van de Po-vallei en de Po-delta teistert, heeft Vrijdag de buitenwijken van Rovigo be reikt. In Rovigo zijn duizenden vluchtelin gen uit de 80.000 ha overstroomd land bouwgebied ondergebracht. Een militair vliegtuig heeft op het laatste ogenblik de dijken van het „Witte kanaal" ten Zuiden van de stad met- bommen bestookt, in de hoop dat het overstromingswater kan wor den afgeleid en de stad kan worden ge spaard. Vrijdagavond is echter gebleken, dat niets gedaan kan worden om de algehele overstromingen van Rovigo te voorkomen. Het bombarderen van de dijken heeft niet mogen baten. Men heeft de 40.000 inwoners aangeraden de stad te verlaten. Kort na middernacht stroomde het water de stad binnen. In de afgelopen 60 jaar hebben verschei dene malen overstromingen in de Po-vallei schade aangericht, doch de huidige ramp is de grootste sinds 1887. En nog neemt het gevaar van uur tot uur toe. Een na delige omstandigheid is, dat een uitzonder lijk hoog tij in de Adriatische zee het af lopen van de vloedgolf naar zee afremt. Het aantal daklozen wordt geraamd op 100.000. Vrijdag werden een dokter en acht brandweerlieden vermist, die in een boot hadden getracht een geïsoleerd huis te be reiken om een kraamvrouw bij te staan. Ten Noorden van Ferrara heeft de wa termassa op dozijnen punten de dijken op de Noordelijke oever van de rivier door broken en in de afgelopen 48 uur zijn mil- lioenen tonnen water over rijke landbouw grond gevloeid. Volgens berichten kampe ren 3.500 vluchtelingen op dijkstukken ter lengte van acht kilometer, geheel omringd door water. 3.000 personen wachten op de daken van hun huizen op een der vaartui gen van de vloot, motoi'boten, amphibie- voertuigen en vlotten, die over het reus achtige meer van 70 km lengte bij een breedte variërend van 10 tot 20 km. rond- kruisen. Twintig personen, onder wie vier kinderen, die 36 verschrikkelijke uren hadden doorgebracht op een stuk dijk, dat gedurig afbrokkelde, konden Vrijdag wor den gered. Een groep van 160 volledig uitgeruste pioniers van de Britse strijdkrachten in Triëst is op weg om de 30.000 Italiaanse soldaten en brandweerlieden bij te staan bij het werk aan de dijken in het bedreig de gebied. Men hoopt, dat ook de Ameri kaanse bezettingsautoriteiten in Duitsland hulp zullen verlenen en een groot hef- schroefvliegtuig zullen sturen om de kleine Italiaanse hefschroefvliegtuigen te helpen, die voedsel en medicamenten uitwerpen en geïsoleerde personen ophalen. Pas Vrijdag is de mist, die aanvankelijk het reddings werk bemoeilijkte, opgetrokken, waardoor werkzaamheden op grote schaal mogelijk zijn geworden. Gisteren hebben premier De Gasperi en de Italiaanse minister van Landbouw, Fanfani, een bezoek aan het getroffen ge bied gebracht. Hulp Het Canadese Rode Kruis heeft uit zijn voorraden in Zwitserland voor 10.000 dol lar aan kleding en gummilaarzen aange boden. Het Zwitserse Rode Kruis heeft 10.000 francs ter beschikking gesteld. Het gehele Rode Kruis-personeel in Stiermarken (Oostenrijk) heeft aanzeg ging gekregen zich gereed te houden voor hulpverlening in Noord-Italië. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Mairnixstraat 119 Tel 2S138 Naar wij vernemen zal ir. A. H. van Lammeren, chef van de Centrale Werk plaats der Nederlandse Spoorwegen te Haarlem, zijn functie per 1 Januari neer leggen. Hij zal worden opgevolgd door ir. J. W. Berdenis van Berlekom,t Ter beperking van het gebruik van elec- trische stroom tijdens de piekuren, hebben B. en W. van Haarlem besloten om van 19 November tot 3 Februari het begin van de ochtendschooltijd voor de gemeentelijke dagscholen voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs en voor de gemeentelijke scholen voor m.u.l.o. te bepalen op kwart voor negen. Om de lesrooster zonder stoornis te kunnen afwerken, zal de middagpauze aan de scholen voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs en aan de Klaas de Vriesschool voor m.u.l.o. met een kwartier worden be kort. Ten aanzien van de A. H. Gerhard- school voor m.u.l.o. en de Th. M. Ketelaar- school voor m.u.l.o. hebben B. en W. goed gekeurd dat met het oog op de vele veraf wonende leerlingen de duur van de mid dagpauze ongewijzigd blijft, doch dat de duur van de lesuren op drie kwartier wordt gesteld. Telef. 21750 Stationsplein 6 Speciaal adres voor Loempia's Bedrag van 4000 wordt beschikbaar gesteld Vrijdag hield de coöperatieve woning bouwvereniging „Volkshuisvesting" in het gebouw van de Nederlandse Protestanten bond aan de Berkenstraat een buitenge wone ledenvergadering, welke was uitge schreven ter bespreking van het voorstel van het bestuur, om deel te nemen aan de door de gemeente Haarlem uit te schrijven Obligatielening ten behoeve van de wo ningbouw. Nadat de voorzitter, de heer I. L. van Ees, in een inleiding het nut en vooral de nood zakelijkheid van de lening besproken had en enkele leden enige vragen hadden ge- ]j06K6n steld ,werd het voorstel tot deelneming aan de lening tot een bedrag van f 4000 aange nomen. De vergadering werd bijgewoond door het lid van de gemeenteraad de heer M. J. Goedee, die zeide met blijdschap het besluit der vergadering te hebben gehoord. Daar uit blijkt dat de leden van „Volkshuis vesting" medeleven met de bestrijding van volksvijand „nummer één", de woningnood. De Rotterdamse hoogleraar prof. dr. F. L. Polak heeft gisteravond in het Frans Halsmuseum zijn tweede lezing gehouden in de Volksuniversiteitscyclus „De crisis van de cultuur", waarin hij een negental „toekomst"- en „ondergangs"-romans (van Huxley, Koestier, Georghiu, Malaparte en Orwell) toetste op hun betekenis als spiegel van hei cultuur-pessimisme. In al deze ro mans, die hij verdeelde in twee groepen, de „tragisch-pessimistische" en de „fatalis- tisch-pessimistische", had spreker veie punten van overeenkomst aangetroffen. Ten' eerste stellen zij alle, dat de mens ieder geloof aan God en algemeen-geeste lijke waarden verloren heeft, ten iweede spelen overal dood, lijden, angst en een overspannen sexualiteit een hoofdrol en ten derde beschrijven de auteurs ons steeds weer een symbolische Laatste Mens, die in een vruchteloze strijd tegen een Almach tige Dictatuur ten onder gaat, terwijl de Nieuwe Mensheid een wetenschappelijk gereguleerde, geestelijk impotente robot massa - in volkomen passiviteit toeziet.Veel- al is in al deze romans een gepassioneerde erotiek het enige positieve, levenskrachtige element, want voor het overige schilderen hun auteurs, ieder op eigen wijze, ons eigenlijk alleen maar een dode parafrase op het leven, een „negatief utopia". Toch is er een belangrijk verschil in conclusie in deze negen boeken. Huxley's „Brave New World" met zijn embryo-fabriek en ver boden liefde is bijvoorbeeld, ondanks al zijn persifleren op moraal en ethiek, niet geheel negativistisch: het suggereert im mers, dat er wellicht toch nog ergens red ding voor de mensheid moet zijn. Orwell's nihilistische nachtmerrie „1984" daaren tegen ziet geen ontkomen meer aan de menselijke ondergang. Prof. Polak wilde daarom dit laatste boek, met Georghiu's „25ste Uur", Huxley's latere „Ape and Essence" en Koestler's nieuwst roman „The Age of Longing", die alle de onaf wendbaarheid van het volstrekte Niets profeteren, rangschikken onder het „fata listisch pessimisme", terwijl hij Koestler's „Darkness at Noon", Orwell's oudere ..Ani mal Farm", Malaparte's „De Huid" en Hux ley's „Dappere Nieuwe Wereld" als ver tegenwoordigers van het nog wel in een ommekeer gelovende „tragische pessimis me" karakteriseerde, omdat in deze groep romans, naar het recept der Griekse tra gediën, de Mens zelfs op de rand van de ondergang nimmer het geloof aan zich zelf en aan „de goden" verliest. Beide groepen van „ondergangs-littera- tuur" achtte prof. Polak belangrijk als spie gel des tijds, maar als kompas naar een betere toekomst kon hij alleen de „tragisch- pessimistische" soort erkennen. De andere groep, die het volstrekte nihilisme en de onontkoombare ondergang der mensheid voorspelt, neemt met dergelijke profetieën immers juist een werkzaam aandeel in de beschavings-débacle, waartegen zij beweert te willen waarschuwen en is derhalve, on geacht haar litteraire verdiensten, alleen te beschouwen als een gevaarlijke Zesde Co lonne in de strijd die de mens van heden te voeren heeft om het geloof in zichzelf te herwinnen en een uitweg uit de chaos te vinden. Prof. Polak lichtte zijn theorieën toe met tal van voorbeelden en citaten uit de be sproken boeken en had na afloop van zijn lezing tal van vragen te beantwoorden. Ir L. Schepers, die zoals gemeld voorge dragen is voor een benoeming tot directeur van de N.V. Koninklijke Nederlandse Pe troleum Maatschappij, is een oud-Haarlc-m- mer. Hij is een zoon van wijlen dr. J. B. Schepers, die vroeger vele jaren leraar is geweest aan het Haarlemse gymnasium. Ir. Schepers is op 6 September 1903 gebo ren en heeft de Koninklijke Shell Groep sedert 1926 in vele streken van de wereld gediend. Hij was achtereenvolgens werk zaam in Roemenië, Indonesië, Argentinië, Venezuela en Nederlands Nieuw Guinea. Bij de Japanse inval in 1942 was hij op nieuw werkzaam in Indonesië. Hij werd daar geïnterneerd en bleef er na de be vrijding nog enige tijd werkzaam. Na een verblijf in de Verenigde Staten en in Ve nezuela werd de heer Schepers in 1949 op het hoofdkantoor van de Bataafse Petro leum Maatschappij geplaatst, belast met productiezaken. Op 25 Januari 1951 volgde zijn benoeming tot algemeen procuratie houder van deze maatschappij. Met ingang van 1 Januari 1952 is ir. Schepers benoemd als opvolger van mr. B. Th. W. van Has selt tot directeur bij de Engelse groeps maatschappijen. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 98 - TELEFOON 11706 2de huis vanaf 't Stadhuis. De Grote Drie, in volkomen harmonie bijeenklinkend op de bereikte overeenstem ming, zo vertolkt de eigenaar van een kledingzaak in Amsterdam de wensdroon van de gehele wereld. Hij speculeert op de vervulling van de vredesgedachte en ver laagt zijn prijzen reeds bij voorbaat. Zo èrg zeker is hij niet, want hij vraagt zich af. „Worden de grote 3 het eens? Einde der bewapeningswedloop? Naar een dragelijker levenspeil? Ik neem het risico en specuteer op vrede, want vrede betekent lagere prijzen". De violist Willem Noske, die aan het gisteravond gegeven ledenconcert der H.O.V. medewerkte als solist, kwam met twee eerste uitvoeringen. Zijn keuze was gevallen op het ruim twee honderd jaar oude Concert voor viool en orkest in a van Konrad Friedrich Hurlebusch en op het Concertino voor viool en orkest in d van de Nederlandse componist Robert de Roos, dat in 1939 werd geschreven. Het schijnt, dat men ten aanzien van de werken van Hurlebusch tot een herwaar dering wil komen. De muziek van zijn hand, die nog bewaard is gebleven, wordt weer opgediept uit archieven en bibliothe ken, maar men zal moeten afwachten of dit zal leiden tot een Hurlebusch-renaissance. De uitvoering van gisteravond heeft in elk geval aangetoond, dat deze componist be langwekkende muziek kon scheppen. In het bijzonder getuigde hiervan het Adagio van het gespeelde concert. Willem Noske ver tolkte dit gedeelte met innige voordracht, fraai van toon en evenwichtig van bouw. Zo paste dit Adagio voortreffelijk bij de Suite in b van Joh. Seb. Bach, die aan het concert voorafging. Maar aan de voor dracht van de snélle delen van het concert was het niet te horen, dat Bach en Hurle busch tijdgenoten waren. De heftige ver- tolkingstrant door solist en orkest hevelde deze fragmenten over naar een periode van hevige romantiek. Met minder nerveuze spanningen was deze muziek meer gediend geweest. Het is ondertussen wel mogelijk, dat Willem Noske zich psychisch hoofdzakelijk op het Concertino van Robert de Roos ge richt heeft. Want dat werk is in hoofdzaak een aaneenschakeling van spannings-ontla- dingen. De schoonheid heeft vaak het veld moeten ruimen voor de uitingsdrang van een bewogen innerlijk. Er gelden in deze muziek, althans voor het eerste en derde deel van het concertino, andere wetten dan zuiver aesthetische en het zal de diri gent Toon Verhey niet gemakkelijk geval len zijn van de laatste afstand te moeten doen. Dit concertino is een uiterst persoon lijk werk geworden, niet zozeer ten aan zien der muzikale middelen, maar wel ten aanzien van expressionistische opzet. Het meest lijkt het contact met de toehoorders te kunnen krijgen door het molto adagio tot daar waar de componist met een nieuwe klankuitbarsting zich plotseling terug trekt in de binnenkamer van eigen wezen. Wil lem Noske heeft het concertino voortreffe lijk verdedigd en Toon Verhey met het orkest hebben zich van hun opofferende taak uitnemend gekweten. De uitvoering van de Suite in b van Bach was een prachtige inleiding van de avond. Verhey schonk hiermede muziek van universele schoonheid, die niet alleen de geest maar ook het hart kan verrukken. De fluitist Marius Ruysink vertolkte muzikaal, met fijne toon en technisch be heerst, bij deze uitvoering de obligate fïuit- soli. Het concert, werd besloten met een brui sende, geladen vertolking van de Ouver ture „Cyrano de Bergerac" van dr. Joh. Wagenaar. P. ZWAANSWIJK De amateurtoneelvereniging „Postaal Genoegen" heeft gisteravond in de Stads schouwburg haar donateurs vermaakt met de klucht „Baron von Haberniks", een dol zinnig geval over een rijkgeworden papier fabrikant, die met een gravin in het hu welijk treedt, om dan tot de conclusie te komen, dat haar vader dit huwelijk alleen maar als een middel.ziet, om zijn schulden betaald te krijgen en in zijn voorvaderlijk kasteel te kunnen blijven wonen. Boven dien blaft hij de arme echtgenoot van zijn dochter voortdurend af, zodat deze er op een gegeven moment genoeg van krijgt en op middelen gaat zinnen om van de gra felijke familie af te komen. Hij verkoopt het kasteel aan een andere fabrikant, scheidt van de gravin, trouwt met de nicht van de koper van het kasteel en dan wor den zoals het programma terecht zegt de verwikkelingen zo gecompliceerd, dat niemand er meer uit wijs kan worden. Dat geeft overigens niet zoveel, want het stuk is in de eerste plaats geschreven om de acteurs en actrices in de gelegen heid te stellen, een paar aardige typeringen te geven en hij, die de kluchtigheid wat aan de flauwe kant zou vinden, kan er in ieder geval het troostend bewijs uit putten, dat men vijftig jaar geleden al net zoveel moeite had om aardige stukken te schrij ven als tegenwoordig. Voor het slagen van de voorstelling komt in de eerste plaats lof toe aan de regisseur Hein Kraneveld, die er van begin tot eind een tempo inhield, dat het een ware lust was. Dreigde het tempo een moment te ver slappen, dan zorgde hij op het toneel hij gaf zelf een voortreffelijke vertolking van de papierfabrikant dat de vaart er on middellijk weer in kwam. Mevrouw Umans, die op het laatste moment in had moeten vallen voor Rie Koorn als de huis houdster Rieke, deerde dat niet in het minst. Ook zij bracht het rappe élan mee, dat een stuk als dit zo moeilijk kan ont beren. Henk van Musscher moest een cari- catuur maken van de graaf en hield die uitstekend vol. Tiny van Koningshoven was een kordate secretaresse en Nico Bak ker als de berooide vriend kwam er na een wat ongemakkelijk begin goed in. De rest van de groep deed haar werk naar behoren. B. In de vorige vergadering van de ge meenteraad van Haarlem is besloten een woningbouw-lening voor te bereiden. B. en W. delen de raad thans mee, dat zij na de behandeling van het voorstel ernstig in overweging hebben genomen of de lening zou moeten worden uitgegeven in de vorm van een premielening dan wel een gewone obligatielening. Zij zijn hierbij opnieuw tot de overtuiging gekomen, dat de druk moet worden gelegd op de burgerzin en dat bij dit beroep op de bewoners der ge meente, om hun in nood verkerende mede burgers te helpen, de motieven welke ten grondslag liggen aan een premielening bui ten beschouwing moeten blijven. Inmid dels hebben zij zich in verbinding gesteld met vertegenwoordigers van de banken om de uitgifte van de lening voor te bereiden. Voor de Woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad hebben B. en W. een voorstel ingediend, om ten laste van de ge meente een geldlening tot een bedrag van vijf millioen gulden aan te gaan nominaal kapitaal, rentende vier procent in het jaar, verdeeld in obligaties. De aflossing van de lening zal a pari geschieden op 1 Februari 1967. Met ingang van 1 Februari 1957 zal de gemeente slechts mogen aflossen tegen een koers van 101,5 indien deze aflossing plaats vindt vóór 1 Februari 1962; gedu rende de verdere looptijd van de lening zal aflossing slechts mogelijk zijn tegen een koers van 101 De Utrechtse gemeenteraad heeft op voorstel van B. en W. besloten het voor malige woonhuis van dr. F. H. Fentener van Vlissingen aan de Maliebaan, dat deze kort geleden aan de gemeente Utrecht schonk, te bestemmen voor het onderbrengen van de afdeling nieuwere en moderne kunst van 1850 tot heden en een crediet te verlenen van ongeveer 30.000 gulden voor het treffen van verschillende voorzieningen. In Zaandam en Wormerveer zal een cursus voor bromfietsberijders worden ge opend. Dit initiatief heeft de Zaanse Ver eniging voor Veilig Verkeer in samenwer king met de gemeentelijke politie genomen, gezien het grote aantal ongevallen met brom fietsen. Twee houtverwerkende industrieën in Zaandam hebben 18 arbeiders voor ontslag voorgedragen bij het Gewestelijk Arbeids bureau te Zaandam. Voor zes van hen is de vergunning reeds verstrekt en voor de overigen is de aanvraag nog in behandeling. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse recherche heeft gister middag de 42-jarige los werkman J. A. de W. aangehouden, die aan zijn misnoegen over de beslissing van Sociale Zaken, dat hem geen steun meer zou worden uitgekeerd, uiting had gegeven door een grote ruit, ter waarde van f 150, in het gebouw van deze dienst aan de Raarnsingel te vernielen. De voorraad boeken en leermiddelen van de Klaas de Vriesschool voor m.u.l.o. (Junoplantsoen) moet uitgebreid worden. Dit kost f 5310. B. en W. van Haarlem vragen dit crediet aan de Raad. Op verlangen van Ged. Staten willen B. en W. van Haarlem de regeling voor de bijzondere toeslag op pensioenen aanvullen met een gunstige bepaling over de bereke ning van de kindertoelage. De uitgaven van de gemeente zullen daardoor met f 1600 per jaar stijgen. Het maximum bedrag dat de gemeente aan kasgeld mag opnemen willen B. en W„ naar zij aan de Raad voorstellen, bepalen op f16.000.000. De eigenaresse van perceel Zijlweg 30, die door B. en W. is aangeschreven om ver beteringen in dit perceel aan te brengen, is bij de Raad in beroep gegaan. Zij betwist de urgentie der verbeteringen. Zij verzoekt de werken geleidelijk te mogen uitvoeren, opdat die uit de huur betaald kunnen wor den. De kosten worden door haar op f 3000 geschat. De directeur van Bouw- en Woning toezicht raamt ze evenwel op f 1500. B. en W. adviseren de Raad het beroep ongegrond te verklaren. ADVERTENTIE Voor treffen van voorzieningen is f .32.000,nodig B. en W. delen de gemeenteraad mee naar aanleiding van de huisvesting van het bureau van politie in percelen aan het Nassauplein, dat onderhandelingen zijn ge voerd met de drukkerij „De Spaarnestad". De eigenares van perceel Nassauplein 1 heeft zich bereid verklaard de verwarming van de percelen Nassauplein 1 en 3 weer te verzorgen, indien de gemeente toezegt het perceel nummer 1, inclusief het sou terrain, voor 1 Maart 1952 te zullen ont ruimen. B. en W. merken op, dat de moei lijkheden te dezer zake voortgevloeid zijn uit de dringende behoefte van de eigenares aan bedrijfsruimte. Daarom hebben zij ge meend al het mogelijke te moeten doen om haar weer de beschikking over haar eigendom te verschaffen. Het college meent de mogelijkheid daartoe tenslotte te hebben gevonden door de afdelingen en de installaties, welke thans in het perceel aan het Nassaplein 1 zijn ondergebracht, over te brengen naar het perceel Smedestraat 11b. De huur van dit perceel is met ingang van 1 December opgezegd. Het is nodig, dat in dit perceel verschillende verande ringen worden aangebracht en voorzienin gen worden getroffen. In de eerste plaats zal een verwarmingsinstallatie moeten worden aangebracht. Voorts zal het onder komen van de honden moeten worden verbouwd tot cipierskamer en zullen de nood-aggregaten moeten woyden overge bracht. Naar een zeer voorlopige raming zal met een en ander een bedrag van 32.000 gemoeid zijn. Hiertegenover staat, dat het in de Vorige raadsvergadering genomen be sluit, een crediet van 4.500 beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van een ver warmingsinstallatie kan worden ingetrok ken en dat op een bijdrage van 5000 van de drukkerij „De Spaarnestad", voor het wegnemen en weer elders aanbrengen van installaties, kan worden gerekend. B. en W. stellen de gemeenteraad voor een cre diet te verlenen voor het treffen van voor zieningen. De Officier van Justitie bij de rechtbank te Zutphen heeft tégen de secretaris van de Armenraad te Apeldoorn een gevange nisstraf gerequireerd voor de tijd van twee jaar met aftrek van de voorlopige hechte nis, ontzetting uit alle ambten en uit het recht ooit een staatsambt te bekleden. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat hij zich in het voorjaar van 1950 een bedrag van ongeveer 3.800 heeft toegeëigend ten nadele van het bestuur van de Armenraad te Apeldoorn, dat hij omstreeks de jaar wisseling zich ten nadele van het Comité voor Kinderpostzegels een bedrag heeft toegeëigend van 3.050, en tenslotte, dat hij voor zichzelf een bedrag van bijna 10.000 heeft opgenomen van een spaar bankboekje ten name van de Sociale Raad te Apeldoorn. De Bijzondere Raad van Cassatie sprak hedenmorgen de doodstraf uit over de voormalige S.S.-er A. J. P. uit Groningen, die zich enige tijd geleden door de bijzon dere strafkamer van de Haarlemse recht bank tot levenslange gevangenisstraf hoor de veroordelen. Als commandant van een SS „jagd kom- niando" had P. gedurende de laatste perio de van de bezetting een aantal arrestanten gruwelijk mishandeld of door zijn minde ren laten mishandelen, ten gevolge waar van verscheidene personen voor het leven verminkt werden of overleden. De procureur-generaal concludeerde veertien dagen geleden tot de doodstraf in deze zaak en daar de gruwelen door P. gepleegd, „in hun afgrijselijkheid door bijna geen andere geëvenaard worden", werd de doodstraf voor P. door de Raad als de juiste straf beschouwd.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 13