Doden en gewonden bij botsingen Nieuw Guinea ongewijzigd" MinisterV an Maarseveen f Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Australië's standpunt inzake De Belgische socialisten tegen Duitslands herbewapening Vijftig kinderen ingesloten in een oud klooster Het oude gevecht Engelse troepen omsingelen Ismailia Algemene persstaking in Frankrijk UNO-Ontwapenings- commissie Het woord is aan. Minister Casey démenteert Twee dagen uitstel in Panmoendjom Vulkaan de Etna in Italië actief BLOEDIG WEEKEINDE IN DE KANAALZONE Westelijk voorstel Geloofsbrieven van Nederlandse gezant geweigerd Britse vice-consul in Arabië vermoord Adenauer wil met Schumacher overleggen Overstroming in Italië En vóór herstel van de handel met de Oost-Europese landen 66e JAARGANG No 113 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarae 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 19 NOVEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 2.77 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiat®." Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE BRITSE REGERING, in ernstige moeilijkheden verkerend ten aanzien van de betalingsbalans, heeft besloten tot invoerbeperkingen die voornamelijk de Wegt-Europese export naar Engeland scha den. Ook, in niet geringe mate, de Neder landse. Frankrijk wordt er eveneens zwaar door getroffen het had vooral in luxe artikelen een belangrijke uitvoer naar Engeland en daarom heeft de Franse regering ook al een aanzienlijke verminde ring van de invoer op haar program staan. Het kabinet-Pléven verkeert in de gebrui kelijke crisis-toestand en moet juist weel een imotie van vertrouwen erdoor zien te krijgen. Als het die overleeft zullen wij er meer van horen. Overleeft het de motie niet, dan zal het -volgende kabinet zijn maatregelen wel nemen. Het is niet gebruikelijk dat regeringen, die invoerbeperkingen willen gaan toepas sen, daarover tevoren met de betrokken importerende landen gaan overleggen. Dat is dan ook in dit geval niet gebeurd. Men gaat anderen niet voorbereiden op zijn voornemens. En zo ziet ge dan het oude economische gevecht tussen de Europese landen weer in volle actie komen in een tijd, waarin de aaneensluiting van Europa zich geleidelijk, „functioneel", heet te ont wikkelen. Als u met verbazing de berich ten over plotselinge invoerbeperkingen hebt gelezen en u afgevraagd hoe dit nu kan kloppen met het beleid van het Plan- Schuman (kolen en staal; pas door onze Tweede Kamer aanvaard) en met de plan nen tot vorming van een Europees leger, hebt u alle reden tot verbazing. Zij klop pen er volstrekt niet mee. Als het volgen van de Franse aankondiging op de Engelse maatregel u heeft doen overwegen, dat de belangen van deze Europese landen dan toch wel heel nauw verbonden moeten zijn, hebt u weer gelijk. Als u tot de slotsom bent gekomen, dat zulke afzonderlijke be sluiten voor de landen zelf, die ze nemen, niet zonder gevaar zijn, omdat zij bij wel vaart van geheel West-Europa gebaat zijn en van verzwakking van andere landen weer schade zullen ondervinden, kan nie mand u daarin tegenspreken. Het is een zwakke, onzakelijke, min of meer panieke rige loop van zaken, die alleen maar weer aantoont dat men er langs „de functionele weg" met de Europese aaneensluiting niet komt. Een vaste lijn ontbreekt, een vaste ontwikkeling ontbreekt. De verklaring van het niet slagen van de economische unie van Benelux wordt voor ieder door zulke gebeurtenissen ook duidelijker. Men kan ook als het een klein deel van Europa be treft, bestaande uit twee kleine landen en één heel klein, die gedrieën maar negen tien millioen inwoners tellen, niet tot een economische unie komen zonder gewaar borgd gemeenschappelijk politiek beleid. Zolang dat niet bestaat, zolang er geen federale regering met één ministerie van Buitenlandse Zaken en geen federaal par lement zijn, weet men niet waar men aan toe is en waagt zich niet aan economische besluiten die door afzonderlijke maatrege len doorkruist kunnen worden. Precies het zelfde geldt voor West-Europa: men moet de sprong naar een nieuwe, waarlijke een heid van volken aandurven. Zolang men niet durft blijft men in een zwakke positie en lijdt er schade bij. Niet alleen materiële schade, want men zou iets kunnen gaan opbouwen dat in ieder opzicht sterker en hechter zou zijn dan deze verdeeldheid, deze moordende concurrentie en daarbij de jeugd nieuwe kansen en vooruitzichten bie den. Maar de materiële schade is het dui delijkst zichtbaar en doet zich het meest direct gevoelen. Daarom laten de actieve voorstanders van federale unie niet na, daar bij iedere gelegenheid scherp de aandacht op te vestigen. Dat tot hen belangrijke figuren uit het bedrijfsleven behoren is dan ook duidelijk genoeg; zij zien de gang van zaken helder in,en maken zich terecht be zorgd. Dat tot hen belangrijke figuren uit de arbeiders-beweging behoren is even duidelijk; zij maken zich niet minder be zorgd, want het belang der arbeiders is evenzeer met de toekomst van het bedrijfs leven gemoeid. Ook hebt ge kunnen lezen dat ter gele genheid van de behandeling van het Plan- Schuman in de Tweede Kamer een mani festatie van jeugd-organisaties op het Bin nenhof heeft plaatsgehad, dat een delegatie der jongeren door de Nederlandse afge vaardigden naar de Europese Raad te Straatsburg is ontvangen en dat in de ver klaring der jongeren deze conclusie werd getrokken: „Wij willen er verder met kracht van getuigen, dat volledige samen werking niet mogelijk is dan door de vor ming van een democratisch tot stand ge komen Europese Regering en Volksver tegenwoordiging alsmede van een Europees Gerechtshof." In hun antwoord hebben de Nederlandse afgevaardigden-naar-Straatsburg o.a. ge zegd: „Wij moeten de innerlijke overtuiging hebben, dat Europa zijn eigen karakteris tieke bijdrage in de ontwikkeling van de wereld zal leveren en zijn eigen stem zal moeten laten horen. Dit kan slechts ge schieden door een Verenigd Europa en wij zullen dus de voortdurende strijd tegen verdeeldheid en versplintering op ons moe ten nemen. Stellen wij ons doel te hoog? Naar onze overtuiging niet. En al weten wij heel goed, dat wij gewone mensen vaak bevangen zijn in dagelijkse kleinzielig heden en de zorgen van alle dag, wij zijn toch ook hier op aarde geplaatst om te strijden voor een betere toekomst voor hen, die na ons komen." Welnu. Europa heeft zijn jeugd iets beters te bieden dan de kleinzieligheden van het oude gevecht. Als het maar durft. Want vergis u niet: dit is geen zaak van dispuut, van woordenstrijd, geen zaak van scherp- botsende meningen. Het is alleen maar een zaak van durf, van moed om de weg in te slaan, die de enige is en die men duidelijk voor zich ziet. R. P- Zaterdag viel boven de Oostkust van Sicilië een asregen waar te nemen, afkom stig van de Etna. Deskundigen zijn onver wijld naar de vulkaan vertrokken om ge waar te worden of dit een aanwijzing kan zijn voor een komende uitbarsting. CAIRO, 19 November, (Reuter en United Press)Het afgelopen weekeinde heeft in de stad Ismailia een uitbarsting gebracht van de Brits-Egyptische tegenstelling, waarby doden en gewonden zijn gevallen. Het kwam tot herhaalde schietpartijen tussen Engelse patrouilles en Egyptische politie, waarna Britse troepen de stad omsingelden. De Egyptische regering heeft de politie bevel gegeven onmiddellijk te schieten op iedere Engelsman, soldaat of burger, die aggressief optreedt tegen Egyptenaren. Over het aantal slachtoffers van de schietpartijen van Zaterdag en Zondag bestaat nog geen zekerheid, doch in ieder geval zijn er aan beide zijden doden en gewonden. Volgens Egyptische mededelingen zijn er veertien doden en een twintigtal gewonden. De Egyptische minister van Binnenlandse Zaken heeft verklaard, dat bij een vuur gevecht te Ismailia Zondagmiddag zes Egyptische politiemannen gedood en 15 gewond zijn. Vier Britse militairen, onder wie een officier, waren eveneens om het leven gekomen. Voorts zijn volgens de mi nister drie Egyptische burgers gedood en acht gewond. Het gevecht begon ongeveer 3 uur en duurde tweeëneenhalf uur. Spora disch vuren duurde echter tot ongeveer half zeven voort. De minister, die zijn be richten per telefoon ontvangen had, zeide, dat Ismailia nog steeds bezet was door een sterke Britse strijdmacht. De politie van de Britse luchtmacht ver klaart, dat het vuur voornamelijk afgege ven werd door leden van de Egyptische politie, doch dat ook burgers schoten los ten. Het gevecht ontstond toen op een Britse jeep geschoten werd. Zaterdagavond was het reeds tot een bot sing tussen Egyptische politie en een Britse patrouille in Ismailia gekomen. Daarbij werd een Britse officier gedood. Britse troepen zetten alle uitgangen van de stad af. Een Britse patrouille heeft vanmorgen de lijken van een Britse legerofficier en een officier van de R.A.F., die in de straten van Ismailia zijn doodgeschoten, aange troffen. Vice-luchtmaarschall£ Daeth, de bevel hebber van Malta, en admiraal Sir John Edelsten, opperbevelhebber van de Britse vloot in de Middellandse Zee, zijn vanmor gen per vliegtuig van Malta naar Fayid vertrokken. Op last van de Egyptische gouverneur zijn alle Egyptische politiemannen uit Is mailia teruggetrokken. De gouverneur zeide geen orde te kunnen houden „zolang (Van onze correspondent in Parijs) Van heden af zullen de Fransen het zonder kranten moeten stellen. Deze nieuwe pers staking werd ingezet te Marseille, waar al een week lang geen dagblad meer ver scheen, en heeft tot oorzaak een looncon- flict tussen de typografen en de kranten directeuren. Ofschoon het overleg de laatste 24 uur vorderingen moet hebben gemaakt, blijft het toch zeer de vraag of aan de eisen van het technisch personeel naar hun voldoe ning en vooral naar tevredenheid van de communistische vakbond C.G.T. voldaan zal kunnen worden. Vrijwel alle Franse kranten leven, mede door de hoge papierprijzen, die nog hoger liggen dan in Nederland, toch al op de rand van de afgrond en elke extra last dreigt voor de meesten noodlottig te zul len worden. Wanneer, evenals in 1947 toen de kran tenloze periode een hele maand heeft ge duurd, de communisten er ook thans in slagen de staking op sleeptouw te houden, dan is het onvermijdelijk, dat opnieuw aan aantal Franse kranten het loodje zal moeten leggen. Deze tweede krantenstaking sedert de oorlog komt ook politiek gezien op een wel zeer ongelegen tijdstip. Morgen moet na melijk de kamer over het economische saneringsplan van minister Mayer beslis sen, en wanneer de regering dan zal wor den weggestemd, zal de uitgebroken crisis zich bij afwezigheid van de pers in het duister af moeten spelen. mijn mannen door Britse soldaten worden aangevallen". De minister van Binnenlandse Zaken zei de, dat ook Britse burgers aan de schiet partij hadden deelgenomen uit ramen en van daken en balkons vurend. Daarom waren er zoveel slachtoffers met inbegrip van burgers. PARIJS, 18 November. (Reuter). De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben de politieke commissie van de UNO een plan van negen punten aanbe volen, waarin gevraagd wordt om een commissie onder toezicht van de Veilig heidsraad voor de regeling, beperking en evenwichtige vermindering van alle strijd krachten en bewapening. De resolutie, die Maandag bij de commissie zal worden in gediend, dringt aan op vervanging van de commissie voor de atoomenergie en de commissie voor conventionele wapens door de nieuwe „ontwapeningscommissie". In punt zeven van de resolutie wordt een door de secretaris-generaal van de UNO bijeen te roepen vergadering van alle staten voorgesteld om de voorstellen van de commissie voor een ontwerp ontwape ningsverdrag in overweging te nemen. In de inleiding van de resolutie wordt een verslag door de commissie van twaalf in aanmerking genomen, dat de Algemene Vergadering aanbeveelt een nieuwe com missie in te stellen om het werk, dat oor spronkelijk aan de commissie voor de atoomenergie en de commissie voor con ventionele wapens was opgedragen, over te nemen. De commissie van .twaalf (de leden van de Veiligheidsraad en Canada) werd in December 1950 door de Algemene Verga dering in het leven geroepen om te onder zoeken hoe de commissie voor atoomener gie en die voor conventionele wapens in een nieuwe ontwapeningscommissie zouden kunnen worden samengevoegd. Naar Reuter uit Caïro meldt heeft de Egyptische onder-minister van Buitenland se Zaken, Ibrahim Farag Pasja, de heer Cnoop Koopmans, die 24 Augustus tot Nederlands gezant- in Caïro is benoemd, medegedeeld, dat zijn geloofsbrieven ge adresseerd dienen te zijn aan „de Koning van Egypte en Soedan". Op 24 Augustus was de kwestie van Fa- roeks koningschap over Soedan nog niet gerezen. Daarom waren de geloofsbrieven dan ook voorzien van de oorspronkelijke titulatuur, namelijk „Koning van Egypte, souverein van Nubië, Soedan, Kordofan en Darfoei-." Griekenland heeft zijn nieuw benoemde, doch nog niet in functie zijnde ambassadeur in Egypte teruggeroepen, omdat de Egypti sche regering er op staat, dat zijn geloofs brieven worden geadresseerd aan „Koning Faroek van Egypte en Soedan". In Londen heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt, dat Vrijdag de Britse vice-consul te Djed- dah, Cyril Ousman, is vermoord. De auto riteiten van Saoedi-Arabië stellen een on derzoek in. Het ministerie voegde hieraan toe, dat de onbekende aanvaller is ontsnapt en dat de gronden van de misdaad duister zijn. Uit van de Britse zaakgelastigde ontvan gen berichten was echter gebleken, dat de misdaad geen politieke betekenis had. De West-Duitse bondskanselier dr. Adenauer heeft de leider der Duitse socia listische partij, dr. Schumacher, schriftelijk voorgesteld met hem het vraagstuk van het houden van verkiezingen in geheel Duitsland te bespreken aldus werd Zater dag van welingelichte zijde te Bonn ver nomen. De bondskanselier hoopt de opposi tieleider onmiddellijk na zijn terugkeer uit Parijs, waar hij volgende week deel neemt G ei b el Hij heeft het ais dichter niet ver gebracht in wiens liederen niet meer staat dan hij erin heeft ge schreven. aan de besprekingen der Westelijke mi nisters van Buitenlandse Zaken, te ont moeten. De Australische minister van Buiten landse Zaken en mevrouw Casey arriveer den Zaterdag uit Parijs op Schiphol. Minis ter Casey treedt op als hoofd van de Australische delegatie ter algemene UNO- vergadering en maakte van dit „vrije weekend" gebruik om in Den Haag de ministers Drees en Stikker te ontmoeten. Over de aard van de besprekingen met de Nederlandse ministers liet minister Casey zich slechts in uiterst voorzichtige termen uit. Wel liet hij doorschémeren, dat zij verband houden met het plan van zijn regering inzake samenwerking tussen Australië en Nederland ten aanzien van Nieuw-Guinea, waarover ruim een half jaar geleden niet-officieel door Australië aan Nederland voorstellen zijn gedaan, die toen door de Nederlandse regering moeilijk in overweging konden worden genomen, daar Nederland en Indonesië juist bespre kingen omtrent Nieuw-Guinea zouden openen. ROME, (A.F.P. en Reuter). Zondag is premier De Gasperi van zijn bezoek aan Noord-Italië in Rome teruggekeerd, waar hij onmiddellijk alle in Rome aanwezige ministers bijeen heeft geroepen om beslui ten over hulpverlening aan en wederop bouw van de door de overstroming van de Po getroffen gebieden te bespreken. In het gebied van Rovigo is de toestand iets verbeterd. Men is er echter nog niet in geslaagd Adria, waar 20.000 personen zonder levensmiddelen en drinkwater ge ïsoleerd zijn, te bereiken. Een vliegtuig heeft Zondag boven de stad levensmiddelen uitgeworpen. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. J. H. van Maarseveen, is gisteravond om kwart voor twaalf in zijn woning te Utrecht aan een aanval van angina pectoris overleden. Minister van Maarseveen werd 57 jaar. Johannes Hendrikus van Maarseveen is 3 Augustus 1894 in Utrecht geboren. Na in zijn geboortestad het gymnasium te heb ben doorlopen, ging hij aan de Rijksuni versiteit aldaar rechten studeren. Na afloop dezer studie vestigde hij zich in 1920 als advocaat en procureur te Utrecht na zijn promotie tot doctor in de rechtsweten schappen. Mr. Van Maarseveen, die juridisch ad viseur van de Nederlandse Katholieke Ar beidersbeweging werd, trad in 1929 als lid toe van de Utrechtse gemeenteraad, waarin hij deel uitmaakte van de R.K. fractie. Van September 1935 tot Maart 1937 was hij wethouder van Financiën in deze gemeente. In laatstgenoemd jaar vaardigde de R.K. Staatspartij hem af naar de Tweede Ka mer, waarin hij na de oorlog voor de KVP zitting hield tot 3 Juni 1946, toen hij in het nieuwgevormde kabinet-Beel als minister van Justitie werd opgenomen. Bij het optreden van het ministerie Drees- Van Schaik op 7 Augustus 1948 nam mr. BRUSSEL (A.N.P.) Aan het einde van het Zaterdag en Zondag te Brussel ge houden congres der Belgische socialistische partij is een motie aangenomen, waarin wordt verklaarddat de Belgische socialis ten er van overtuigd zijn, dat een oorlog niet onvermijdelijk is. „Het is echter wen selijk", zo heet het in de motie, „dat de onderhandelingen ten spoedigste worden hervat en een oplossing gezocht wordt voor de hangende vraagstukken, zqpls de vre desverdragen met Duitsland en Oostenrijk, de oorlog in Korea, de beperking der be wapeningen en het verbod van het atoom wapen". Met betrekking tot Duitsland constateert de B.S.P., dat het herstel van de Duitse eenheid beantwoordt aan de verlangens van het Duitse volk. Deze eenmaking zal onvermijdelijk zijn zodra West-Duitsland van oordeel is voldoende waarborgen te hebben dat de democratische vrijheden op het gehele Duitse grondgebied geëerbiedigd zullen worden. De motie legt er de nadruk op dat het dringend noodzakelijk is maatregelen te treffen om de terugkeer naar een vredes economie voor te bereiden, onder andere door herstel van de normale handelsbetrek kingen met de landen van Oost-Europa, Rusland inbegrepen. Zolang de onderhandelingen niet tot «en gunstig resultaat hebben geleid moet West- Europa evenwel zijn militaire toestand ver beteren in samenwerking met de Verenigde Staten en Canada. Deze herbewapening mag evenwel niet tot gevolg hebben, dat de waarden, die men wil verdedigen, in het gedrang worden gebracht. Bovendien moet in de Atlantische verdragstaten de hand worden gehouden aan een werkelijke de mocratie en geen samenwerking mag wor den nagestreefd met „dictatoriale régimes, zoals dat van Franco". De Belgische socialistische partij ver klaart in beginsel geenszins gekant te zijn tegen de oprichting van een werkelijk Euro pees leger, doch zij is de mening toegedaan, dat zolang de Westelijke verdediging niet voltooid is, afgezien dient te worden van Duitse herbewapening, onverschillig in welke vorm, aangezien de kaders van een huidig Duits leger alleen die van de vroe gere Wehrmacht kunnen zijn. De socialistische partij verklaart zich tenslotte te verheugen over het herstel van de socialistische internationale en ver klaart plechtig, dat de voornaamste taak van de socialisten in alle landen er in bestaat in het binnenland en buiten de grenzen verenigd te blijven, teneinde de verwezenlijking van hun gemeenschappe lijke doelstellingen te bespoedigen en de reuk van de vrede te dienen. Mr. J. H. van Maarseveen. Van Maarseveen hierin zitting als minister van Binnenlandse Zaken. Tevens werd hem op 14 Februari 1949, na het aftreden van mr. E. M. J. A. Sassen, de portefeuille van Overzeese Gebiedsdelen ad interim overgedragen. Op 15 Juni van dat jaar verwisselde hij de portefeuille van Binnen landse Zaken voor die van Overzeese Ge biedsdelen. Bij de souvereiniteitsoverdracht op 27 December 1949 werd de naam van het ministerie gewijzigd in ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Als hoofd van dit departement heeft minister Van Maarseveen zowel hier te lande als in Indonesië tal van besprekingen gevoerd met de Indonesische autoriteiten. Minister Van Maarseveen heeft vervol gens nog de portefeuille van Justitie be heerd van Mei 1950 tot 10 Juli 1950 toen minister Weyers was afgetreden tijdens zijn ministerschap van Overzeese Gebieds delen, welke naam, zoals gezegd, later werd gewijzigd in ministerie van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Van Maart 1951, toen het huidige ministerie Drees werd gevormd, kwam hij weer aan het departement van Binnenlandse Zaken. De heer Van Maarseveen stond bekend als een jurist van grote hoedanigheden. Vermeld kan nog worden dat hij voorzit ter was van de Nederlandse delegatie ter RondeTafel-conferentie en plaatsver vangend voorzitter dezer conferentie en voorts voorzitter der laatst ingestelde com missie voor grondwetsherziening. De minister-president, dr. Drees, heeft vanochtend namens de Nederlandse rege ring een bezoek van rouwbeklag gebracht aan de weduwe van mr. Van Maarseveen. Het is de regering nog niet mogelijk na dere mededelingen te doen over het tijde lijk beheer van het departement van Bin nenlandse Zaken. De ministerraad zou zich hedenmiddag over het interimaat moeten beraden teneinde aan de Koningin een voordracht te kunnen doen. In overleg met de voorzitter van de Tweede Kamer is be sloten de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken, die reeds op de agen da van deze week stoncl uit te stellen. Reuter meldt, dat wanhopige pogingen worden gedaan om het dorp Argua te be reiken, waar 50 kinderen zitten ingesloten in een oud klooster. De muren van het ge bouw worden ondermijn door het kolkende water. De Paus, die reeds kort na het uitbreken van de overstromingsramp hulp van aller lei aard naar de getroffen gebieden heeft gezonden, heeft aan de zwaarst getroffen gebieden vier millioen lire geschonken. De helft van Rovigo's twintigduizend in woners is uit de stad gevlucht. Via luid sprekers wordt er bij de tienduizend andere op aangedrongen niet te lang te wachten met het verlaten van de stad, waarvan de straten reeds onder water staan. Tot nu toe hebben ten minste 150.000 personen in Noord-Italië hun woningen moeten verlaten. Op sommige punten heeft de buiten haar oevers getreden Po een breedte van 25 kilometer bereikt. Het aantal doden is nu ruim tweehon derd. De politie heeft in Rovigo vier plunde raars neergeschoten. Zaterdag zijn 160 technici van het Britse leger uit Triëst en ongeveer dertigduizend man Italiaanse troepen te hulp gesneld, die tezamen met politie en brandweer* een verbitterde strijd tegen de kolkende water massa's voeren. Alle beschikbare vaartuigen in het Po- dal zijn in allerijl naar Adria gedirigeerd om 10.000 mensen te hulp te komen, die door het water zijn ingesloten. De boten zijn bemand met militairen, brandweer lieden en politiemannen. In Padua, Verona, Vincenza en Ravenna zijn grote kampen voor vluchtelingen van de watersnood ingericht. TOKIO. (Reuter). Op verzoek van de Noordelijke afgevaardigden is Maandag op de bijeenkomst te Panmoendjom besloten de besprekingen twee dagen (tot Woensdag) uit te stellen. Dit zou de Noordelijken in de gelegenheid stellen de voorstellen van de UNO, volgens welke de oorlog in Korea tegen half December geëindigd zou kunnen worden, diepgaander te bestuderen. Aan het Westelijk front in Korea, ten Westen van Jontsjon, voeren de Chinezen tegenaanvallen uit. Hedenmorgen hielden de troepen van de UNO nog „hardnekkig stand", aldus een woordvoerder van het achtste leger. In het gebied ten Oosten van Koemsong consolideren de verbondenen een nieuwe linie. Het beperkte offensief, dat drie da gen heeft geduurd, is tot staan gekomen. Alle doelen zijn bereikt, aldus de woor- voerder. De nieuwe terreinwinst heeft de voormalige winterstellingen van de Noor delijken in de centrale sector onder het bereik van de artillerie der verbondenen gebracht. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft een nieuw verzoek om ophelde ring van kwesties, die naar aanleiding van de berichten over wreedheden in Noord- Korea zijn gerezen, aan het opperbevel in Tokio gezonden. Reeds eerder heeft gene raal Ridgway, de opperbevelhebber van de strijdkrachten van de UNO, bevestigd, dat de Noordelijken wreedheden zouden hebben begaan. Hij noemde daarbij ech ter geen cijfers. Zijn verklaring volgde op een verzoek van het Amerikaanse mi nisterie van Defensie om verdere inlich tingen. Militaire functionarissen te Washington vragen zich af, hoe kolonel Hanley tot de conclusie is gekomen, dat ongeveer 6000 geallieerde krijsgevangenen door de Noor delijken zouden zijn gedood. Deze voorstellen hielden samenwerking op allerlei gebied in en waren gebaseerd op het principe, dat Nederland de souve- reiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea zou behouden. Volgens de „New York Times" zou minis ter Casey nu de volgende, „veel verder gaande" voorstellen gedaan hebben: 1. Gezamenlijke uitvoering van patrouil les door Australië en Nederland in de lucht en ter zee rond Nieuw-Guinea, als aanvul ling van de patrouilles die Australië reeds voornemens was uit te voeren voor zijn Noordwest kust. 2. Australische bijstand bij het herstel van de vliegvelden op Nederlands Nieuw-Gui nea, die in de oorlog door de Verenigde Staten werden gebouwd. 3. Economische bijstand bij de ontwik- Minister Casey (met regenjas) bij zijn aankomst op Schiphol. keling van het Nederlandse deel van het eiland, ter versterking van de Nederlandse positie aldaar. De „New York Times" schreef voorts dat Australië ten stelligste gekant zou zijn tegen concessies ten aanzien van de Indo nesische eis inzake Westelijk Nieuw-Guinea en dat minister Casey thans verzekeringen wenste dat Nederland op zijn standpunt zou blijven staan. Het doel van 's ministers besprekingen in Den Haag was, volgens hetzelfde blad, te komen tot samenwerking tussen Australië en Nederlands Nieuw- Guinea, tot uiting komend in economische overeenkomsten, die het eiland tegen In donesische agitatie en infiltratie van Ja panse vissers zouden beschermen. „Absoluut onjuist" Vanmorgen omstreeks half tien vertrok minister Casey weer naar Parijs. Hij zeide op Schiphol aan een A.N.P.-verslaggever dat de publicatie in de „New York Times" over zijn verklaringen over Westelijk Nieuw-Guinea absoluut onjuist is, in zijn algemeenheid en in détails. „Men heeft nog nooit een zo slechte uitleg aan mijn woor den gegeven", zei hij. De Nederlandse ministers hebben, zo zeide hij, niet gevraagd naar een nadere uiteenzetting van het Australische stand punt. „Het probleem is een probleem tus sen Nederland en Indonesië, waarbij Australië zeer is geïnteresseerd, maar waarin Australië zich niet wil mengen. Australië zal daarover dan ook geen be sprekingen voeren met een der partijen." Ministeriële vergissing De Australische ambassade te 's Graven- hage deelt nog mede, dat minister Casey zijn antwoord heeft gebaseerd op een mis verstaan van de publicatie van de New York Times. Na zijn vertrek werd het hem duidelijk, dat hij deze publicatie had aan gezien voor een onjuiste weergave van de verklaring, die hij Zaterdag op Schiphol in een persconferentie heeft gedaan en niet als een beschouwing over de vermoede lijke onderwerpen van zijn besprekingen in Den Haag. OPKLARING Verwachüng, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien en ook flinke opklaringen. Overwegend matige Zuid- Westelijke wind. Iets lagere tempera turen vooral 's nachts. 20 November Zon op 8.07 uur, onder 16.44 uur. Maan op 22.34 uur, onder 13.32 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 19 November Hoog water: 6.56 en 19.12 uur. Laag water: 2.26 en 14.44 uur. Dinsdag 20 November Hoog water: 7.36 en 19.56 uur. Laag water: 3.04 en 15.24 uur. CO00C000QQ0Q3QQ3CQ0000CX1000Q000QOQQOOtyyy¥XX>!>CKX>QQQQQC

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1