„Wel sympathie voor ons idee, maar de energie ontbreekt" KALODERMA Wereldnieuws Vredesduif voor Wysjinski l AKKERTJES Amerika aam de buitenkant PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA urm<& CORK* PLAIN De radio geeft Dinsdag RAT noch MUIS Drie gezinnen bij Bolsward dakloos Congres over Duits vluchtelingenprobleem Nederlandse schepen in moeilijkheden Pijn... overal! 2 Wereldfederalist op Schiphol: Heringa Wuthrich Televisie Demonstraties Overval op Haags postagentschap roEIT ZE Uit Kort nieuws èfee BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 De Hannie Schaft- herdenking Óhge'éuehaórd in kwaliteit! Schoonheid in Haarlem en omgeving Agenda voor Haarlem MAANDAG 19 NOVEMBER 1951 Zaterdagmiddag arriveerde op Schiphol de Noorse generaal-majoor Hjalmar Riiser Larsen, president van de Internationale Beweging tot Federale Wereldregering. Generaal Larsen nam deel aan tal van poolexpedities, onder meer met Amundsen en hij leidde de hulpexpeditie, die het ver loren geraakte Italiaanse luchtschip ..Ita lia" van-generaal Nobile opspoorde. Thans is hij directeur van de Noorse afdeling van „Scandinavian Airline System". Als wereldfederalist zei generaal Larsen wel te geloven in de organisatie der Ver enigde Naties, maar hij vindt toch dat het Handvest een fout bevat „Het is fout", zo zei hij, „dat thans nog de mogelijkheid be staat, dat in het ene deel van de wereld mensen sterven van de honger, terwijl in een ander deel voedsel wordt vernietigd." Souvereiniteit „Laten wij vooral een eind maken aan het sprookje, dat wereldregering de natio nale souvereiniteit zou aantastep. Een goed voorbeeld van de onjuistheid daarvan is Pearl Harbour. Officieel beslist het Ame rikaanse congres over oorlog en vrede. Maar in 1942 besliste Japan voor het Ame rikaanse congres. Indien er een democra tische wereldregering is, en de algemene ontwapening is doorgevoerd, dan is er geen sprake van dat „het buitenland" beslist voor de binnenlandse volksvertegenwoor diging, want dan kan deze volksvertegen woordiging door middel van haar verte genwoordigers in het wereldparlement de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties vóór er een beslissing is ge nomen, invloed uitoefenen." „Wij spreken niet over de atoombom, zo vervolgde generaal Larsen omdat wij bij ons streven naar een wereldregering geen gebruik willen maken van angst maar van gezond verstand en vrije wil. Wij trachten ons doel te bereiken door onze ideeën te doen doordringen en zege vieren in de nationale parlementen. Waar wij mee te kampen hebben is de apathie der mensen. Wij weten-, dat de ge wone man sympathie heeft voor ons idee, maar hem ontbreekt helaas de energie om van zijn vertegenwoordiger in het parle ment te eisen, dat hij medewerkt aan het totstandkomen van een wereldregering. ADVERTENTIE IN LUXE DOZEN'VAN-50 STUKS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 7.30 Zenderslui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amu sementsorkest en solist. 14.00 Gevarieerd programma. 14.53 Piano. 15.15 Platen. 15.30 Ziekenlof. 16.00 Voor zieken. 16.30 Zender sluiting 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sport. 18.30 Platen. 18.45 Cursus voor lekenspelers. 19.00 Hier is vrij Europa, Vau deville-programma. 19.30 Platen. 19.40 Dit is leven, causerie. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Philharmonisch orkest 20.45 Actualiteiten. 21.20 Dokter. 21.30 Piano. 22.05 Kamerkoor. 22.15 Residentie orkest en soliste. 22.35 Gesprek met mijn zoon. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Ge zond gezin, causerie. 23.2524.00 Kamer muziek. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zender sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 De Groenteman. 9.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Alt-mezzo en piano. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek, 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.05 Kinderkoor. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Amusementsmuziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.10 Paris vous parle. 19.15 Koor. 19.45 Kosten-verwerving, cause rie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Reportage. 21.35 Orkest. 22.00 Dit is uw land, uw volk, klankbeeld. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazz. 23.4524.00 Platen. TELEVISIE (zender Lopik) Experimenteel programma. 20.1521.45: De rattenvanger van Nederland. Sport. Film. Teleforum. Weerkaart. Gevarieerd pro gramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Piano. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Piano. 12.50 Koersen. 12.55 Pla ten 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Discussie. 20.00 Hoorspel. 21.00 Platen. 21.45 Actauliteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmu ziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. ADVERTENTIE HAARLEM Dinsdags, en Vrijdagsavonds na afspraak Deze vertegenwoordiger zelf is bovendien te veel bezig met nationale problemen om voldoende energie op te brengen voor het vormen van een wereldregering. Rusland is, naar generaal Larsen zeide, tegen het idee van een wereldregering uit angst voor het verlies van zijn souvereini teit. „De Russische heersers kunnen niet verdragen, dat een ander hun besluiten be- invloedt. Maar zij vergeten daarbij dat zij vandaag aan de leiband lopen van de be sluiten van het Westen. Het Russische volk zal echter niet tegen onze denkbeelden zijn. Langzaam maar zeker zullen deze door het „ijzeren gordijn" siepelen totdat het Russische volk zijn regering zal dwin gen er rekening mee te houden, zoals het rode leger Stalin dwong de kerken weer open te stellen," zo besloot deze Noorse federalist. Twee jongemannen van ongeveer 25 jaar hebben Zaterdag een overval gepleegd op een postagentschap aan de Zuider Park laan in Den Haag. Zij kochten eerst enige postzegels in het agentschap, dat door een moeder en dochter in een sigarenwinkel wordt beheerd. Vervolgens vroeg een hun ner om sigaretten. De dochter begaf zich naar een andere toonbank en dat was voor een der jongelui de gelegenheid haar een harde klap met een voorwerp in het ge zicht te geven. De moeder vluchtte gillend uit het afgeschermde hokje van het post agentschap. De tweede deed daarop een greep in de geldkist van dit zeer drukke kantoor, waar dagelijks voor duizenden guldens omgaat. In de algemene verwar ring op straat trachtte het tweetal te ont snappen. Een sprong in een taxi, waarvan de chauffeur echter weigerde te rijden. Toen de man daarop de wagen verliet werd hij door het publiek gegrepen. De an der liep in de armen van een telegram besteller, die hem vasthield, totdat de po litie hem kon overnemen. Beide mannen zijn in het hoofdbureau van politie opge sloten. ADVERTENTIE ontsnapi aan het onweerstaanbare Een aantal Parijse vrouwen heeft aan Wysjinski voor de aanvang van de laatste zitting der UNO-Assemblée een witte duif symbool van de vrede aangeboden. De leider van de Sovjet-Russische delegatie bedankte glimlachend voor „deze aardige attentie" en nam de duif mee in de zittingzaal, waar hij het dier overhandigde aan een van zijn adviseurs, Labonof (links). Week-eind met brandschade Grote schade in een pakhuis en een verffabriek Zondagavond brak brand uit in een blok van drie woningen in Hartwerd bij Bols ward, bewoond door de families G. Kooi, S. Jansma en J. Bulthuis. De drie huizen stonden spoedig in lichter laaie. De brand weren van Bolsward en Witmarsum kon den niet verhinderen, dat het gehele blok uitbrandde. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Waarschijnlijk tengevolge van broei is in de nacht van Zaterdag op Zondag een opslagplaats aan de Coenenparkstraat in Zutphen in brand geraakt. Er waren 800 ton gerst, melkpoeder, lijnkoeken, gras- meel en lijnschroot in opgeslagen. De brandweer stond voor een moeilijke taak, omdat de wind op de grote deur van het perceel stond, waardoor deze niet geopend kon worden. Daarom werden er gaten in het dak geslagen om het water daardoor naar binnen te spuiten. Het gelukte na vele uren de brand te beperken tot de eigenlijke haard in het grasmeel en de melkpoeder. Hoe groot de schade is, kan nog niet vastgesteld worden. De hele op slag vertegenwoordigt een waarde van bij na een half millioen. Ook de Apeldoornse brandweer is in de nacht van Zaterdag op Zondag gealar meerd. Er was een uitslaande brand in de verfstoffenfabriek „Holland" gemeld. Het vuur, dat over een oppervlakte van ongeveer 400 vierkante meter woedde, werd met tien stralen bestreden en na een uur hard werken was men de brand vrijwel meester. Toen was echter de verfmalerij al volkomen uitgebrand, en de buik-afdeling had aanzienlijke schade gekregen. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. De schade, welke op ongeveer 200.000 gulden wordt geraamd, is door verzekering gedekt. Kerkbrand Tijdens de dienst is Zondagmorgen brand uitgebroken in de Gereformeerde kerk te Zijldijk, ten Noorden van Appingedam. Zonder dat een paniek ontstond werd het kerkgebouw ontruimd. Aangezien het dorp geen brandweer rijk is, werd de spuit van Appingedam gewaarschuwd. Ondertussen snelden velen met brandblusapparaten toe. Men slaagde er in het vuur in het ongeveer 80 jaar oude kerkje met schuim te bedwin gen. Vermoedelijk is de brand door het te hard stoken van een kachel ontstaan. De Sinterklaas-luisterwedstryd, verbon den aan de Kinderpostzegel-actie wordt van avond om half acht over Hilversum I en om half negen over Hilversum II uitgezonden. Op de avond van zijn verjaardig zal de Sint persoonlijk over beide zenders de winnaars van de hoofdprijzen bekend maken. Aan de Zwarteweg in Den Haag is in een huis ingebroken. Er werd een geldkistje met 5000 geroofd. De daders drongen het huis 'binnen via een hoge tuinmuur en een losstaand raampje. ADVERTENTIE PELSGEVOERPE JEKKERSJ Het Hannie Schaft-comité treft voorbe reidingen om Zondag 25 November op de Erebegraafplaats te Overveen de nagedach tenis van Hannie Schaft te eren. Het comité wil met deze herdenking alle verzetsstrij ders, die vielen voor het vaderland, eren. Tijdens een persconferentie werd mee gedeeld dat het comité van mening is dat de gedachte aan het verzet levend gehou den moet worden, teneinde te voorkomen dat het andermaal nodig zal zijn, dat moe dige Nederlanders sneuvelen in de strijd tegen een vijand. Omdat het comité in de huidige politieke toestand een oorlogsdrei ging ziet, wil het de geest van eensge zindheid die het sterkst in het verzet tot uiting is gekomen, weer wakker roepen. „De herdenking moet een alarm worden, opdat wat 19401945 ons bracht, niet meer over ons zal komen". In tal van plaatsen zijn werkcomités ge vormd, die zich ten doel stellen, om Zondag een zo groot mogelijk aantal afgevaardig den uit bedrijven, fabrieken en scholen naar Haarlem te sturen, van waaruit naar Overveen gewandeld zal worden. Het ligt in de bedoeling om in de stoet die 's mid dags om twaalf uur van de Dreef vertrekt portretten van Hannie Schaft en vlaggen mee te voeren. Op de erebegraafplaats zal onder meer het woord worden gevoerd door mevrouw T. Menge van der Molen. Het comité deelde mee dat alleen al uit Amsterdam bijna zestig bussen met deel nemers naar Haarlem zullen komen. Verenigd Verzet, een afgescheiden groep van Voormalig Verzet, heeft de taak op zich genomen om bij oud-verzetsstrijders belangstelling voor de Hannie Schaft-her- denking te wekken. ADVERTENTIE Gelee: tubes -.85,1.25 en 1.85 Dagcrèmetube 1.65 en pot 3.50 Actiefcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 (Van onze correspondent te Washington) VRAAG HET DE WOLKEN in dit land: Alleen boven New York, Chicago en een paar kleinere plaatsen lopen zij kans gekrabd te worden. Verder zeilen zij even vrij voort als boven Nederland. Hoe vreemd het voor Europeanen ook klinken moge: Amerika is eer het land van de lage, dan van de hoge huizen. Zelfs in New York slapen honderd duizenden in alleenstaande huisjes van slechts één verdieping. De neiging om buiten te gaan wonen is alge meen in Amerika. In Californië en Texas is het lage, vrije huis al evenzeer in trek als in de buurt van Washing ton, en natuurlijk heeft de auto dat buiten wonen pas goed moge lijk gemaakt. 's Ochtends tussen 8 en 9 zoeven alle vaders en vele werkende moe ders over de brede wegen naar de stad toe. 's Avonds om een uur of zes ziet men in het don ker een onafgebroken reeks van autolampen over de Potomac-brug- gen en over de vele heuvels huistoe komen. Huistoe, dat wil zeggen: Naar een van die dui zenden kleine huisjes van Washingtons voor steden. Simpele huisjes zijn het meestal van buiten precies eender als wel honderd andere in de buurt. Maar ze staan vrijwel allemaal alleen en daardoor zijn ze het telkens herhaald teken, dat de Amerikaan prijs stelt op de besloten een heid van het gezin, op een kern van huiselijke gezelligheid, waarheen hij avond aan avond kan terugkeren. Soms heeft men, voor men zulke huisjes ging bouwen, een groot bos- terrein domweg met bull-dozers kaal ge maakt. Op een boomloos gebied is het bouwen het goedkoopste, maar vooral de eerste jaren, wanneer de zaak nog niet opnieuw wat be groeid is, ziet zo'n ne derzetting er noEral kil uit. Wat duurder zijn de huisjes meestal, waar men wat bomen omheen heeft laten staan. Hun gelijkheid valt dön min der op en doorgaans staan de duurdere hui zen ook wat verder van elkaar. Amerika heeft de naam frivool te zijn, doch veel Europeanen zouden ver baasd staan wanneer zij het gemoedelijke en sim pele gezinsleven gade sloegen in zo'n Ameri kaanse buitenwijk. De vrouwen werken hard, soms buitens- en bin- nenshilis. Zo'n houten huisje met een grote zit kamer, twee of clrie slaapkamers en natuur lijk een badkamer is weliswaar niet zo heel bewerkelijk en de keu ken is erg practisch in gericht, maar hulp is duur en moeilijk te krij gen. Meestal doet de huisvrouw het daarom maar alleen. De man houdt het grasveld kort en poetst de auto. Vooral op Za terdag, wanneer bijna niemand naar de stad trekt, ziet men vrijwel huis aan huis hoe vaders, met opgestroopte mou wen, de tuinslang op hun auto richten. Zater dagavonds is het de tijd bij uitnemendheid voor een „party". Soms wordt daar meer gepraat dan gedronken. Soms omge keerd. Dat hangt van de mensen af. Zondags kan men in elk geval uitsla pen. Tenzij men erg luidruchtige kinderen heeft. Over die kinderen toch maar liever niets dan goeds. Wat hebben ze open, ontspannen ge zichtjes. Zonder die kin deren zou het saai zijn in al die kleine huisjes. Hun vrolijkheid geeft een gelukkig slot aan iedere dag van hard werken. 40. Met zijn bekende lenigheid en vief- heid rende Joris Goedbloed achter de rij dende koets aan en het gelukte hem om, zonder dat Graaf Isen Grim het merk te, het portier open te krijgen, waarna een fikse sprong hem in het inwendige van het voertuig bracht. Graaf Isen Grim mocht daar dan al niets van gemerkt heb ben anders was dat met de argeloze Jolliepop, die daar nu juist zo heerlijk, zacht-verend in de kussens zat. „Foei!", zo zuchtte hij verstoord, toen hij de nade rende voetstappen hoorde; „daar komt ie mand die stilletjes mee wil rijden! Hoe ongepast! Maar niettemin mag ik hier niet gezien wordenik doe er waarlijk be ter aan om mij te verbergenZo kwam het dan, dat hij zacht mompelend onder de bank kroop en geheel verdwenen was voordat Joris in de koets belandde en met een overmoedige klap de deur ach ter zich dicht trok. Ja, die klap was over moedig, want die hoorde Graaf Isen Grim wel! „Ik hoor iets! Er is iemand!", riep de mennende edelman uit, terwijl hij het paard tot stilstand bracht. „Dat maakt me kwaad! Er is iemand in de koets.ik zal gaan kijken!" Natuurlijk begreep Joris toen de koets stilhield onmiddellijk, dat hij te ver was gegaan en dat de Graaf het inwendige van de karos zou inspecteren. „Om veiligheidsoverwegingen zal ik mij onder gene bank in het stof der vloer moe ten wentelen," meende hij, terwijl hij on der de bank tegenover die van Jolliepop kroop. „Onterend acht ik deze schuilplaats niet, want leren mij niet reeds de oude meesters: „Dolce et honorem est requiescat in aspera"? Daar ging hij dus.maar hij Jiad niet in de gaten dat door zijn buk kende beweging de Rambam-Robijn uit zijn zak gleed en eenzaam glinsterend op de vloer bleef liggen! Wie dat wel in de gaten had was de door een kier glurende Jolliepop. „Waarlijk!" siste deze onder de adem. „Daar is de verachtelijke Goed bloed.... met de robijn! Dan moet mijn heer Panda hem alweer ergens verloren hebben!" Natuurlijk trok de vlijtige be diende zijn gevolgtrekkingen. Minister In 't Veld over „nationale burgerzinlening" Op de „Pietersberg", het bekende confe rentiecentrum in Oosterbeek, is het congres begonnen over het Duitse vluchtelingen vraagstuk. Deze bijeenkomst is belegd door de Commissie tot Bestudering van het Europese Vluchtelingenvraagstuk, het In stituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, de Coördinatiecommissie voor culturele be trekkingen met Duitsland en met mede werking van het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting en dat van So ciale Zaken en Volksgezondheid. Deze instellingen hebben 30 vooraan staande figuren uit allerlei kringen in Duitsland uitgenodigd zich te oriënteren over de wijze, waarop min of meer verge lijkbare vraagstukken in Nederland, onder meer in verband met onze overbevolking, worden behandeld. Het congres werd ge opend door mevr. dr. H. VerweyJonker, die zeide te hebben ervaren dat men in Duitsland grote belangstelling heeft voor de wijze waarop ln Nederland allerlei soortgelijke problemen in dit opzicht wor den opgelost. Zij vestigde er in het bijzon der de aandacht op, dat waar Duitsland 200 mensen per vierkante kilometer heeft, Nederland er 299 telt, en thans zelfs over de 300 heen is. Minister J. in 't Veld verwelkomde na mens de regering in het bijzonder de Duit se gasten. Hij sprak over de noodzakelijk heid om niet alleen in militair opzicht tot een eenheid te komen voor geheel West- Europa, maar ook op allerlei ander gebied en vooral het economische. De minister zei er op te vertrouwen, dat Duitsland het voorbeeld van Nederland, waar het parle ment zich onmiddellijk achter het Schu- man-plan stelde, zou volgen. Daarna zette hij uiteen, hoe in Neder land geworsteld wordt met het probleem van de huisvesting en hoe de mogelijkheid onder ogen wordt gezien, om toch uiteinde lijk 55.000 woningen per jaar te bouwen, in plaats van terug te gaan tot 40.000. Hij wees op de „burgerzinleningen" en zeide wanneer de gemeenten 70 millioen bijeen brengen en de regering door een nationale burgerzinlening 100 millioen, het toch mo gelijk zou zijn ongeveer 50.000 woningen per jaar te blijven bouwen. Het Nederlands tekort bedraagt thans per negen woningen één. Wanneer men er 53.000 per jaar bouwt, zou men in 17 jaar klaar zijn, maar het streefdoel blijft 55.000 woningen, zodat men in 12 jaar gereed kan zijn. Ook de minister vestigde er de aandacht op, dat Nederland in verhouding veel dich ter bevolkt is dan Duitsland. Hij zei dat er in het Wasten van ons land zelfs 700 men sen per vierkante kilometer wonen. Coaster „Pinguin" gezonken De Nederlandse kustvaarder „Pinguïn", die 199 ton meet en met een lading steen kool over de Noordzee voer, kreeg Zondag morgen op een afstand van ongeveer 120 mijl van h,et Engelse kuststation Whitby met pech te kampen en verzocht om sleep boothulp. De uit zes koppen bestaande be manning heeft evenwel niet op de komst van de Nedei'landse sleepboot „Holland" van de firma Doeksen op Terschelling en Duitse sleepboten uit Cuxhaven kunnen wachten. Zondagavond was door een lek in de scheepswand al een grote hoeveel heid water in de ruimen gelopen. De be manning achtte het toen niet langer ver antwoord aan boord te blijven. Het weer was zeer slecht en de golven sloegen over het dek van het schip, dat toen reeds 40 graden slagzij maakte. Omstreeks half tien verlieten de zes leden van de bemanning het zinkende schip en zetten zich in een reddingboot. Het Zweedse schip „Staella", dat zich in de buurt van de „Pinguïn" be vond, pikte de mannen even later op. Het schip moet als verloren worden be schouwd. Het vermoeden bestaat dat de lading, die bestaat uit grote brokken steenkool, tengevolge van de woelige zee in beweging is gekomen en een lek in de scheepswand heeft gestoten. De sleepboot „Holland" is het Zweedse schip „Staella" tegemoet gevaren om de bemanningsleden over te nemen.- Zes Nederlandse zeelieden zijn in het Kanaal opgepikt door een Engelse red dingboot toen zij Zondagochtend het vrachtschip „Swift" (164 ton) dat onder Costaricaanse vlag voer, hadden verlaten. Sedert Zaterdagavond verkeerde de „Swift" in moeilijkheden ten gevolge van een defect aan de motor. De woelige zee maakte de positie van het schip nog ge vaarlijker. Het schip werd op sleeptouw genomen door het Zweedse vrachtschip „Aspen", maar de kabel brak af en de „Swift" raakte op drift. Twee Britse sche pen, de „Alligator" en de mijnenveger „Marvel" hadden Portsmouth verlaten om de „Swift" assistentie t? bieden, doch slaagden er niet in het schip op sleeptouw te nemen. Na de „Swift" de gehele nacht te hebben gevolgd heeft de reddingboot Zondagochtend de Nederlandse bemanning aan boord genomen. Verzoening. Te Luik kreeg gisteren een verloofd paar ruzie. Het meisje besloot zelfmoord te plegen en sprong, toen haar verloofde boos de trap af was gegaan, van de derde verdieping uit het raam naar beneden. Daar ving hij haar in zijn armen op, waarna de ver zoening tot stand kwam. Atoomkachel. Engeland is het eerste land in de wereld, dat een inrichting voor centrale verwarming uit atoomenergie heeft. Dit is Zaterdag te Londen be kend gemaakt. De installatie bevindt zich in het instituut voor atoomonder zoek te Harwell, waar met ingang van heden een gebouw van 80 vertrekken rechtstreeks warmte zal betrekken van de experimentele atoomzuil. De „atoom- radiatoren" geven dezelfde warmte als 200 electrische kachels van grote capa citeit. De atoominstallatie voorziet het gebouw ook van heet water. Verval. De morele verwording in het open bare leven bedreigt de V.S. met het zelfde verval, waaraan ook het Ro meinse keizerrijk te gronde is gegaan, aldus wordt gezegd in een verklaring, uitgegeven na afloop van de jaarlijkse vergadering der Amerikaanse kardina len, aartsbisschoppen en bisschoppen in Washington. Het beginsel dat in de po litiek alles geoorloofd is, wordt er in af. gekeurd. Een functionaris die op oneer volle wijze van zijn functie profiteert is niet beter dan een gewone dief. aldus de verklaring, die er aan toevoegt, dat de wereld van heden geplaatst is voor dezelfde vraagstukken als die waarvoor het Romeinse rijk zich gesteld zag „barbarendom buiten en verfijnd ma terialisme en moreel verval binnen zijn grenzen". Brand. Bij een hotelbrand in Chicago zijn drie personen omgekomen en negen ge wond. De persoonlijke ongelukken ge- beurten voor het merendeel doordat mensen uit de ramen sprongen. De por tier bleef aan het schakelbord tot de rook hem verdreef. Hij belde alle 150 kamers van het hotel. Zwarte week. In de afgelopen week zijn in Malakka, tengevolge van geweld daden door guerilla's ten minste 75 per sonen gedood en gewond. De guerilla's pleegden zestig aanslagen. Een officiële woordvoerder noemde het een „zwarte week" voor Malakka. Besmet. Het Engelse ministerie van Land bouw heeft bekendgemaakt dat in Es sex, Suffolk, Nottingham en Yorkshire mond en klauwzeer onder het vee is uit gebroken. Ongeveer 1750 stuks vee moest geslacht worden. Men vermoedt, dat de ziekte door vogels uit Duitsland en Denemarken is overgebracht. Terug. Ongeveer 70 procent van de 80.000 mijnwerkers, die aan de Noord-Franse stakingsactie hebben deelgenomen, is naar het werk teruggekeerd. Slechts de communistische CGT heeft het door de regering voorgestelde compromis over de medische behandeling niet aange nomen. Boem. Zondag was het in de Sovjet-Unie „artilleriedag". In alle bladen versche nen artikelen over de artillerie en de vuurkracht die zij aan het Russische leger geeft. De kanonnen van alle grote steden gaven een saluut van 20 schoten en maarschalk Wassiliefski gaf een dag order uit. Incident. „De laatste dagen zijn in Aleppo (Syrië) bij betogingen door extremis tische elementen Turkse, Amerikaanse, Engelse en Franse vlaggen in het open baar verbrand", aldus een communiqué van het Turkse ministerie van Buiten landse Zaken. Zondag heeft de Turkse minister van Buitenlandse Zaken in Ankara de Syrische zaakgelastigde bij zich ontboden en hem medegedeeld, dat dergelijke incidenten door Turkije als zeer ernstig worden beschouwd. Te duur. André Metral, de voorzitter van de organisatie der Franse constructie- en metaalbewerkingsindustrie, heeft ge pleit voor een devaluatie van de Franse franc, daar de industrie, die hij ver tegenwoordigt, reeds sedert vijf maan den geen exportorders meer heeft ont vangen. Als gevolg van de stijging van de metaalprijzen met 40 pet. en van de stijging der lonen met 35 pet. is het Franse mechanische materieel voor het buitenland te duur geworden, zo zeide hij. Andere landen, zoals Duitsland, ex porteren het tegen prijzen, die 20 tot 30 pet. lager zijn dan de Franse prijzen. ADVERTENTIE Pijn in rug, armen en benen; dat draait vast op griep uit! Tenzij U zo wijs bent om het kwaad te bestrijden met ...die helpen direct! J In ons artikel van Zatei-dag over het Stadhuis in Haarlem is door een vergissing ter zetterij, een foto opgenomen van de oude raadzaal, met een onderschrift dat gegevens gaf over de kamer van de burge meester. De afbeelding van de kamer van de burgemeester wordt nu a.s. Zaterdag door ons opgenomen, terwijl wij dan ook nog wat zullen vertellen over het intérieur der oude raadzaal. MAANDAG 19 NOVEMBER Luxor: „Vrouwenkooi", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „Tarzan en de amazones", 14 j.r 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „Captain Demono", 14 ji 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tokio Joe", 18 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Aan de Rivièra", 14 j., 7 en 9.15 uur. Falace: „Bud Abbott en Lou Costello op de Universiteit", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 20 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Kinderen zijn kinderen" 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Optreden van de pianist Stevan Bergmann, 8 uur. De Leeu werik: Vertoning der film „Het dier in stad en land", 8 uur. Nassauplein: Soefi-beweging. spreekster mevrouw J. van IngenJelgersma 8 uur. Rembrandt, Palace en Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 8 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma van agenda Maan dag).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2