VRIJE WONINGKEUS Kort en bondig Cabaret-variété „Nieuw Leven" „In Londen staat een huis Wettelijke regeling van adoptie bepleit Défilé van Canadese troepen in Rotterdam De „Affray" definitief aan de golven prijsgegeven Amsterdamse Beurs Overveen Heemstede 5 Successen voor „Kennemerland Burgerlijke stand van Haarlem Zweminstructrices hartelijk gehuldigd Het „Peushuis" geopend Ramplaancabaret voerde jubileumrevue op Winkelen voor de a.s feestdagen Automobilist verleende collega geen voorrang Gecompliceerde botsing op Nieuwe Groenmarkt Schaken Haarlem-Bussum II 8-2 Motorsport Zuidholland-rit voor motoren en auto's Sport in 't kort Intrede ds. D. Ringnalda De woningbouwlening Katholiek Thuisfront .MAANDAG 19 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hef voornaamste Vieth Minh-verbindingscentrum tussen China en Annam, Hoa-Binh, heeft Donderdag een hevige aanval te verduren gehad van de Franse troepen, die hier een noodbrug te Tonkin passeren, welke de door de Vieth Minh vernietigde brug vervangt. Zaterdag- en Zondagavond was het Con certgebouw gevuld met leden en donateurs van de geheelonthoudersvereniging „Nieuw Leven", die de jaarlijkse cabaret-variété voorstelling kwamen bijwonen. Deze uit voering bracht een bont en interessant programma dat in vlot tempo voor het voet licht werd gebracht. De conférencier Nol van Dijk, die de eerste avond leidde, werd Zondag vervangen door Han Ferne, die eveneens de goede toon wist te vinden en stevig contact met zijn publiek kreeg. Het programma werd geopend door een demon stratie met de clavioline, een „wonder- orgel", bespeeld door Cas Rus, die in zijn inleiding beloofde er imitaties van nage noeg alle instrumenten aan te zullen ont lokken en dat inderdaad ook op vaardige wijze deed. Cas Rus was tevens begeleider van de meeste volgende nummers en ook speelde hij na de pauze een verzoekpro gramma op de vleugel, dat enthousiast ont vangen werd. Beryll Baroni wedijverde met Han Ferne in het ietwat sentimentele liedjesgenre, Peter MacCroy, de Hollandse negerzanger, bracht schlagers van de boor den der Mississippi, mr. Flezki verbaasde het publiek door een geheugentest die er zijn mocht en later door een goochelpartij met bonte lichteffecten, de Corelli's jong leerden met tafels en poppen in een stand die ieder normaal mens als ondersteboven beschouwt en Betty Visero, Nederlands jongste acrobate, boekte groot succes met haar slangachtige toeren. Onder leiding van de heer Nibbelink be gon na afloop van het variété een geani meerd bal op de vaardig gespeelde en aar dig geïllustreerde wijsjes die Han Krab en de Witte Kraaien uit hun onuitputtelijk répertoire puurden. 99 De Kynologenclub „Kennemerland" hield een ledenbijeenkomst, waarop mejuffrouw Netta Duyvendak uit Amsterdam een causerie hield over het toiletteren van honden. Door vermeerdering der werkzaamheden werd het bestuur aangevuld met twee nieuwe leden, waartoe gekozen werden mevrouw Van HoolwerfZweerts de Jong te Benne- broek en dierenarts Jan Heek te Haarlem. Dat de leden van de K. C. „Kennemerland" ook buiten hun provincie een voorname plaats in fokkerskringen innemen blijkt uit de grote successen, die op de laatste tentoon stelling te Utrecht behaald werden. Niet minder dan vijf kampioenschapstitels gingen naar leden van Kennemerland, en wel: voor Sealyhamterriers naar „Rikkie de Jutter" van G. H. Jacobse te Haarlem; voor Schotse ter riers naar kampioene „Gredy" van H. Slobbe te Haarlem;'voor Welsh Corgi's naar „Dutch Beauty" van mevrouw FlorisDe Boer te Heemstede; voor Welsh terriers, reuen, naar „Caiach Country Lad" van F. Heerkens Thijs- spn te Haarlem; voor Welsh terriers, teven, naar „kampioene" Merthyr's Wallflower" van Heerkens Thijssen. Het reserve kampioen schap Welsh terriers, reuen, ging naar „Koert van den Arensbosch", eveneens van F. Heer kens Thijssen. ADVERTENTIE een utopie in deze tijd, maar vrije keuze van stadhuisfotograaf is voor de Haarlemse Bruidsparen weer mogelijk mits zij dit op de dag van ondertrouw aan de ambtenaar bekend maken. Nadien is een ongedwongen keuze niet meer mogelijk. Laat U, voor U in ondertrouw gaat, inlichten door één van onderstaande, erkende repor tagefotografen Gé Posch, Breestraat 6, tel. 20894 Barth. v. Donselaar. Rijksstr.weg 206, tel. 24050 Gé Leenheer, Zaanenlaan 131, tel. 25823 Foto Voorwalt, Bloemend.weg 277, Overveen, tel. 16012 Jan Valks, Raamsingel 46, tel. 17818 Scherpenhuyzen Walbrecht. Staten Bolwerk 6, tel. 20095 Luit Boersma, Stuyvesantplein 6. tel. 22303 Foto „RIEJO", Rijksstr.weg 161. tel. 25637 HAARLEM, 16 November 1951 GEHUWD: 16 Nov., A. J. van Hillegonds- Perg en N. B. Haije. BEVALLEN van een zoon: 14 Nov., J. E. JanssenReemer; 16 Nov., M. J. Pethke wijnands; G. C. Elfering—van Bakel. BEVALLEN van een dochter: 15 Nov., P. H. PetersBorsje; J. M. KathmannDaal der; G. D. van Dijkman—Mooijekind; 16 Nov., W. J, Kloos—Luking OVERLEDEN: 14 Nov., J. Lwart, 31 j„ Maerten van Heemskerkstraat. HAARLEM, 17 November 1951 GEHUWD: 17 Nov., S. H. Siebenga en G. yan Meurs; M. C. J. Wannoij en F. G. Tol lenaar, BEVALLEN van een zoon: 16 Nov., D. E. Stroo Cloeck—Evers; J. C. Portegijs—de Knjger. BEVALLEN van een dochter: 14 Nov., K. Jongerling—Kunst; L. Top—Boerrigter. OVERLEDEN: 15 Nov., M. G. van Lierop, j-, Kamperlaan; W. van Schie. 61 j„ Bali- straat; 16 Nov., C. de Bruin, 77 j., Heren singel: L. Braak, 73 j„ Glasblazerstraat; J. H. Beenders, 73 j„ Oranjeboomstraat; J. H. Stolp—Knoop, 89 j„ Westerhoutpark; J. A. A- Dreijer, 75 j., Schutterstraat. In het Sportfondsenbad zijn Zondagmid- d g, tijdens een zwemfeest voor de leerlingen van de Buitenrustschool en die van de Na zorgwerkplaats aan de Botermarkt, mevrouw S. C. DijkstraVan Baren en mevrouw A. Perry—Meyer, op hartelijke wijze gehuldigd wegens het feit dat zij reeds gedurende twaalf en een half jaar, geheel vrijwillig en belangloos, zwemonderricht geven aan de leerlingen van deze instellingen. Na een opmars van de kinderen en een kort inleidend woord van de heer Joh. M. Schmidt sprak de heer Van Unen, hoofd van de Buitenrustschool, namens de onderwijzers en de leerlingen de jubilaressen toe. Hij merkte op dat zij vrijwillig en belangloos aan de school waren verbonden. Dat het werk van de dames ook door de leerlingen zeer wordt gewaardeerd bleek wel toen twee meisjes van de school een, geheel zonder hulp, door hen gemaakt gedicht opzegden en de dames bloemen en een geschenk aanboden. Ook namens Nazorg kwam een meisje voor de microfoon om namens deze instelling de dankbaarheid uit te spreken en bloemen aan te bieden aan de jubilaressen. De heer C. H. Vrugt sprak namens de directie van het Sportfondsenbad en bood een geschenk aan; de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen was vertegen woordigd door de heer J. W. van Gemen, deze bracht de waardering voor het werk van de dames onder woorden. De heer Joh. M. Schmidt, voorzitter van de H.R.B. herinnerde er aan, dat I2V2 jaar geleden een beroep op leden van de Haarlemse Reddingsbrigade werd gedaan om medewerking te verlenen bij het zwemles geven aan zwakzinnigen. Een groepje leden meldde zich aan. Mevrouw Dijkstra—Van Baren en mevrouw Perry- Meyer bleven volhouden en daarvoor was hij haar zeer dankbaar. Hierna werden zwemwedstrijden gehouden waaraan deelnamen de leerlingen van de Bui tenrustschool. Kees Vrugt gaf een demon- :tratie behendigheidszwemmen en Markus de Graaf vermaakte het publiek met zijn sprongen van de hoge plank. Tot slot voerden leden van de Haarlemse Reddingsbrigade een intermezzo op, waarbij natuurlijk allen in het water vielen en in kopgreeD gered werden. Nadat mevrouw perryMeyer, mede namens mevrouw Dijk stra—Van Baren woorden van dank had ge sproken was het feest ten einde. Sinds Zaterdag hebben twee onderdelen van de doopsgezinde Elfregi padvinders- groepen weer een dak boven het hoofd. Hun nieuwe onderkomen is gevestigd in de Peuzelaarsteeg, in het gebouw waar vroe ger de ziekenverpleging zetelde. De pad vinders hebben hun nieuwe tehuis het „Peushuis" genoemd en in de gemeentezaal van de Doopsgezinde kerk werden ouders en belangstellenden ontvangen voordat het nieuwe clubhuis werd bezichtigd. Namens de commissie van ontvangst sprak hopman H. P. H. Plevier een wel komstwoord. Namens de ouders sprak de heer W. A. van Andel als voorzitter van de oudercommissie. Hopman S. Slot voerde het woord als vertegenwoordiger van d.e Elfregigroepen uit de Zaanstreek; mejuf frouw H. van Dam als hoofdleidster van en namens de Haarlemse Elfregi meisjes- groepen. Ds. S. M. A. Daalder sprak als voorzitter van de kerkeraad. Hij was van mening, dat het spel van verkennen met het Evangelie verbonden moest zijn. Namens de groep dankte hopman R. Vroom de sprekers voor hun woorden en de daarbij overhandigde geschenken. Hij herinnerde er aan, dat het juist zes jaar geleden was, dat hun eerste troephuis op „Wildhoef" in Bloemendaal werd geopend. Na een week werd het echter reeds door de militairen gevorderd. Daarna wekten de huisvestingsmoeilijkheden vele zorgen. Vervolgens begaven allen zich naar de Peuzelaarsteeg. De geestelijke vader van het nieuwe tehuis, ds. C. P. Hoekema, ver richtte de symbolische opening door het doorbranden van een stuk touw. Dit weekeinde hebben de leden in ge bouw Domi het derde lustrum van de buurtvereniging Ramplaankwartier ge vierd met de opvoering van een revue, die de toepasselijke naam droeg „Dwaas en raar in vijftien jaar". Wim en Jan van Hemert hadden zowel aan de samenstel ling als aan de aankleding de nodige aan dacht besteed. De beste prestaties leverde ongetwijfeld Henny Meyers, die eveneens de leiding van de dansen had. Voor de pauze voerde zij de klompendans uit „Zar und Zimmer- mann" van A. Lortzing uit. In samenwer king met „the dancing girls" haalde zij later op de klanken van „Heinzelmann- chens Wachtparade" een herinnering aan de tijd van de centrale keuken op. Ben aardige vondst was een nummer van het programma, dat stond aangekon digd als „de verrassing" en waarbij een op het toneel getoonde taart werd ge schonken aan degene, die onder zijn stoel een briefje vond met hetzelfde opschrift. De gebroeders Van Hemert, tezamen met Carla en Ab van Deelen, soms bijgestaan door Miep en Fred Iiosselet, zorgden in de niet altijd even gelukkig gekozen sketches dat de bij een lustrumfeest behorende goe de stemming er in kwam en bleef. Muzi kale medewerking verleenden op prettige wijze de gezusters Marsman, de charmante vocaliste Marion Molly en haar partner John Verschuren. De heer Joh. van Boekhoven, voorzitter van de vereniging wees in zijn openings woord op de voornaamste doelstelling: het stimuleren van gemeenschapszin. Cor Ruys en Sophie Steir in een Engelse klucht Het deze zomer gehouden Festival of Britain heeft heel wat schrijvers van tek sten voor revue en cabaret stof tot bemin nelijke of wrange spot geleverd. Michael Clayton Hutton is er zelfs min of meer in geslaagd in een soort blijspel met de voor bereidingen daarvan op een zotte manier een huiselijk loopje te nemen, al moet ge zegd worden dat hij deze nationale ma nifestatie er met de haren heeft bijgesleept. Hoe dit echter ook zij, de hekeling van de bureaucratische beginselen is vermakelijk genoeg om dit te vergeten en vergeven. Alle moeilijkheden en verwikkelingen vloeien voort uit een vergissing van een in regeringsopdracht werkende architect, die een lijntje op zijn tekening verkeerd heeft getrokken. Tengevolge hiervan zal de woning van de gepensionneerde spoorweg beambte. Henry Lord moeten worden afge broken, daar de geprojecteerde speciale toegangsweg tot Waterloo Bridge nu pre cies door de achterkamer loopt. Maar de vertegenwoordiger van de overheid, die deze jobstijding overbrengt, komt aan het verkeerde adres. Voor de Engelsman is zijn huis zijn kasteel en de familie Lord denkt er dan ook geen moment aan dit moeizaam verworven bezit prijs te geven. Integen deel: de bewoners wijken voor geen enkel ultimatum en verdedigen het bolwerk van hun onafhankelijkheid met alle beschik bare middelen, eerst maar tevergeefs langs parlementaire weg, daarna in de let terlijke zin van het woord met conserven blikjes, die de oprukkende deurwaarders op een afstand moeten houden. Acht dagen doorstaan zij de belegering. De oplossing wordt gevonden door het huis te laten blijven als een monument van burgerdeugd tussen twee verderop weer tezamen vloeiende vertakkingen van de bewuste weg. Met een beetje slechte wil zou men deze comedie kunnen kraken tot er geen spaan van heel bleef. De demonstratie van het gelukkige familieleven in het nodeloos uit twee taferelen bestaande eerste bedrijf is tot vervelens toe langdradig. Al even over bodig zijn de toespelingen op het sneuve len van de oudste zoon en het nogal sma keloze gesol met een spiritistische dame, welke rol bovendien door Sara Heijblom met teveel overdrijving werd gespeeld. De rest van het stuk, zou men zo voortgaande kunnen zeggen, is niet veel meer dan een gewone smijtklucht. Maar dank zij de on miskenbare humor van de vriendelijk je gens de mensheid gezinde schrijver en de goede kwaliteit van de vertoning heeft men niet de minste behoefte aan het for muleren van deze en dergelijke bezwaren, al voelt men ze bij tijd en wijle wel op komen. Als men de verdienste van een blijspel afmeet aan de geoogste bijval, dan kan men deze parodie een groot succes noemen, want er is Zaterdag en Zondag in de Haarlemse Schouwburg veel en hard gelachen. Sophie Stein was uitstekend als de nuch tere, ferm op haar stuk staande moeder en Cor Ruys maakte van haar echtgenoot een type met de fijne trekjes, waarvan hij het gepatenteerde geheim bezit. Eric van In- gen (een mallotige verslaggever van de B.B.C.) probeert daar steeds meer van over te nemen, hetgeen hem dit keer rede lijk wel gelukte. Henny Orri, Yda Andrea, Kitty Knappert, Ton van Duinhoven en Thorwald Dudok van Heel vertegenwoor digden heel plezierig de jongere generatie en Ton Lensink tenslotte had de ondank bare taak de onuitstaanbare overheids ambtenaar uit te beelden. Het geheel was met zorgvuldig verborgen virtuositeit door Jan Teulings georganiseerd. DAVID KONING Voorlopig wetsontwerp gereed Op een vergadering van de Nederlandse Vereniging van Pleegouders in Arnhem heeft de voorzitter, mr. A. Stempels uit Rotterdam, een toelichting gegeven op een door hem opgesteld voorlopig ontwerp van een adoptie-wet. De adoptie moet naar hij zeide worden vastgelegd in een schriftelijk stuk, onder tekend door de oorspronkelijke ouders of voogden, en door de pleegouders. De rech ter moet de adoptie bekrachtigen. Naar het voorbeeld van andere landen zou spreker liefst die kamer van de rechtbank daartoe bevoegd zien, waar ook de kinderrechter contact mee heeft. De rechter beoordeelt voox-ts of een adoptie al dan niet in het be lang van het kind is. Adoptie kan pas ge schieden wanneer het kind een jaar oud is. Hiermee voorkomt men de ongewenste toestand dat ongehuwde moeders al bij voorbaat afstand van een kind doen, ter wijl een vrouw in zwangerschap dikwijls geestelijke niet voldoende in staat is om de gevolgen te overwegen van een zo onher roepelijke stap als het afstand doen van een kind. Bij acclamatie werd op de vergadering een resolutie aangenomen, waarin wordt vastgesteld, dat de waarborgen voor de po sitie van het pleegkind en de pleegouders in de burgerlijke kinderwetgeving in me nig geval onvoldoende zijn waardoor on noemelijk veel leed voor pleegkinderen en pleegouders ontstaat. De vereniging is van ooi-deel dat deze toestand zal voortduren, zolang de Nederlandse wetgeving niet de mogelijkheid van adoptie opent. Neem zelf uw kleine pakjes mee De „Middenstandscentrale voor Haarlem en Omliggende Gemeenten" doet een ern stig beroep op de medwerking van het pu bliek om, inzonderheid vóór of tijdens de feestdagen in December doch ook wel daarna in winkels gekochte kleine, niet zware, pakjes mede te nemen en dus niet te verlangen dat deze worden thuisbezorgd. Thuisbezorging kost aan loon voor be zorgers en vervoer-materiaal veel geld, welke bedragen niet in de prijzen zijn ge calculeerd. Gaarne verleent de middenstand alle mogelijke service; immers de „klant is weer koning", maar onnodige opvoering van kosten moet voorkomen worden. Noch de winkelier, noch de klant is ge baat met een toeslag voor bezorgloon. Iedere cliënt heeft wel een boodschap pentas bij zich, waarin kleine handige, lichte pakjes kunnen worden geborgen. Voor deze medewerking zal de midden stand het publiek erkentelijk zijn. Toen een automobilist Zaterdagmorgen, rijdende op de Oosterduinweg te Aerden- hout, geen voorrang verleende aan een personenauto die uit de Rijnegomlaan kwam, ontstond een botsing, tengevolge waarvan beide wagens ernstig beschadigd werden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Officiële overdracht aan Eisenhower 's-GRAVENHAGE, 18 Nov. Generaal Eisenhower zal op Woensdag de eerste Canadese strijdkrachten, bestemd voor de verdediging van West-Europa, onder zijn commando nemen tijdens een in Rotter dam te houden défilé. De troepen zullen aan generaal Eisen hower worden overgedragen door de Ca nadese minister van Defensie, Brooke Claxton. Ongeveer 1200 man zullen aan het défilé deelnemen. De eenheden worden Dinsdagavond met het stoomschip „Fair- sea" in de haven van Rotterdam verwacht. Het défilé wordt door Eisenhower, mi nister Claxton en vele andere autoriteiten afgenomen op het bordes van het stadhuis. De oppex-bevelhebber der Atlantische strijdkrachten zal de troepen toespreken. Na het défilé vertrekken de Canadese troepen per trein naar Hannover. Berging was te riskant (Van onze correspondent in Londen) De Engelse onderzeeboot Affray, welke naar men zich herinneren zal, in April van dit jaar ten onder ging en in Juni door middel van radio-echopeiling en onder water-televisie op tweehonderd meter diep te gevonden werd, is thans definitief aan de golven prijs gegeven. Voor de nabestaanden is dit een harde beslissing, maar de enige conclusie, waartoe de Engelse regering kon komen was dat het enorme risico, verbon den aan het bergingswerk, stopzetting ervan rechtvaardigde. De Affray ligt op een plek welke dermate is blootgesteld aan weer en wind en aan gevaarlijke stromingen, dat bij het kalmste, weer de duikers niet langer dan twintig minuten per etmaal kunnen werken en dan nog niet zonder levensge vaar. Doordat de bergingspoging alsmede het verdere onderzoek ter plaatse moet worden opgegeven is het niet mogelijk, de oorzaak van de ramp vast te stellen, het geen te betreuren is, omdat het gebeurde nu niet tot lering kan strekken voor de toekomst. Wel weet men dat het onklaar geraken'van het „snuiverapparaat" niet de oorzaak van de catastrofe was, maar het gevolg ervan. Een beschadiging van de snuiver alléén zou het schip niet zo snel hebben doen zin ken, noch een beletsel hebben gevormd tot het omhoog zenden van de herkennings boeien en voor het functioneren van de ontsnappingsapparatuur. De conclusie is dat de 75 opvax-enden onder wie 20 jeugdige zee-officieren en vier mariniers voor wie de reis als oefening bedoeld was snel aan hun einde zijn gekomen. Aangezien de romp van de Affray geen uiterlijke tekenen van beschadiging vertoont, wordt een botsing met een ander vaartuig of een mijnexplosie tegen het schip uitgesloten geacht. Er moet dus iets binnen in het schip ge beurd zijn, zoals bijvoorbeeld een batterij ontploffing. Duidelijk is gebleken dat geen ontsnappingspoging is gedaan. Na de ramp werden echter de Britse onderzeeërs van dezelfde klasse als de Affray van betere snuivers voorzien, omdat gebleken was dat dit „inhaleer-apparaat" bij enkele duik boten lasfouten vertoonde. Ze zijn thans tegen alles bestand, behalve tegen een ex plosieve schok. Kol. dr. W. B. Doorenbos, een bekende figuur in de kringen van het Nederlandse Rode Kruis is Vrijdag op 61-jarige leeftijd in Zutohen overleden. Dr Doorenbos trad na de oorlog op als leider van de Nederlandse Rode Kruis-missie naar Indonesië. Ook was hij enige tijd gedelegeerde van het Rode Kruis in de Centrale Commissie voor de Hoornvliescentra. 3-3Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned .Scheepv. Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings Vrijdag koersen 85% g.l. 85% 151 150% 183 183 162 162 156% g.b. 157 287 286 93% 1. 96 175 175 137 135% 101% 103 80% 81 156% 156% 158% 158% 153 152 56% 56% 565/i« 56 46% 46% 70% 70% 44% 44 44% 44% Zaterdagmiddag ontstond een gecompli ceerde botsing op de Nieuwe Groenmarkt, ten de bestuurder van een geparkeerd staande personenauto het linkerportier van zijn wagen opende op het ogenblik dat een personenauto passeerde. De passerende wagen draaide om zijn lengte-as en kwam toen in onzachte aanraking met een uit tegenovergestelde richting komende per sonenauto. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De materiële schade bleef beperkt tot een paar deuken en schrammen. In Haarlem is voor de hoofdklasse van de KNSB de wedstrijd tussen „Haarlem" en BSG II (Bussum) gespeeld. De Haarlem mers wonnen met 8—2. De uitslagen luiden: G. B. van der Velde H. van Hartingsvelt 10; J. BlokkerH. A. Koen 10; A. SchneidersW. Wiegers 1O; P. A. van DrielC. L. Dekker 01; H. SchmitzJ. Gielen 1—0; A. Haitsma—J. Smits 1—0; J. Wijker—J. M. van Bolhuis 10; J. E. StrengersL. M. Schrijver 10; J. H. Bauer—H. Schreuder 1—0; D. Antonisse—J. B. Tosconi 01. Zaterdagmorgen werd om negen uur in Beverwijk door ongeveer 100 motorrijders, bij wie zo goed als alle Nederlandse cracks, en vijftien automobilisten gestart voor de jaarlijkse Zuidholland grensrit van de K. N. M. V. Het morgentraject liep door Noord holland, het middagtraject werd goeddeels door Zuidholland verreden. Daar het niet mogelijk was alle route-contröle-kaarten tij dig bij de finish te krijgen, kon de uitslag van de motoren nog niet bekend worden gemaakt. Dit vond o.a. zijn oorzaak in het feit, dat diverse motorrijders hun route- contröle-kaarten tijdens de rit verloren. De uitslag voor de automobielen luidt: 1. P. Seegers (Den Haag) met Ford 0 straf- punten. 2. T. Dik (Haarlem) met Renault 0 strafpunten. 3. I. Langestraat (Den Haag) met Dyna Panhard 0 strafpunten. 4. Dr. J. Kokkes (Alkmaar) met Austin, 0 strafpunten. 5. J. Ruigrok (Katwijk aan de Rijn) met Mercedes, 2 strafpunten. 6, J. van Vemde (Aerdenhout) met Kaiser, 3 strafpunten. JOEGOSLAVISCHE VOETBALPLOEG NAAR HELSINKI. Na een uitvoerig debat heeft de Joegoslavische voetbalbond besloten een ploeg af te vaardigen naar de Olympische zomerspelen te Helsinki. De Joe- goslaven werden tijdens de Olympische Spe len te Londen in 1948 in de finale met 31 door Zweden verslagen. AGEMA BILJARTKAMPIOEN. Te Apeldoorn werd het tournooi om het kam pioenschap van Nederland, derde klasse klein biljart 38/2 gehouden. Winnaar werd de Utrechtenaar Agema met zes gewonnen partijen. De Haarlemmer Willemse bezet de zesde plaats met drie gewonnen partijen en een gemiddelde van 9.54. WERELDKAMPIOENSCHAP BANTAM- GEWICHT. In een wedstrijd over 15 ron den om het wereldkampioenschap bantam- gewicht boksen heeft de titelhouder Vic Toweel (Zuid-Afrika) op punten gewonnen van zijn uitdager de Spanjaard Romero. EEN MIJNLAMP VOOR HET OLYMPISCH VUUR. Tijdens een kort verblijf te Hel sinki hebben leden van het Olympisch comité van de Saar een mijnlamp overhandigd aan de heer Erik von Frenckell, president van het Finse organisatie comité. Deze lamp zal dienen voor de overbrenging van het Olym pisch vuur bij de luchtreis van Athene naar Malmö, aangezien in een vliegtuig geen ge wone lamp of fakkel branden mag. Te Malmö wordt de Olympische fakkel ontstoken die vervolgens door estafette lopers door Zwe den naar Helsinki zal worden overgebracht. In de Gereformeerde kerk van Overveen aan de Croessenstraat heeft Zondagmid dag ds. D. Ringnalda als derde predikant van deze kex-k zijn intrede gedaan, na reeds in de morgendienst bevestigd te zijn door zijn voorganger in Overveen, ds. W. Fijn van Draat, die als tekst gekozen had Mattheus 13 52: „Een discipel van het Koninkrijk der hemelen". Des middags nam de nieuwe predikant Lukas 17 20b en 21: „Hij is onder ons te genwoordig" als tekst voor zijn prediking. „Verwacht het heil niet van welke orga nisatie van mensen ook, maar verwacht het van God", aldus de predikant. Ds. Ringnalda sprak nog een persoonlijk woord en dankte voor de belangstelling van de aanwezigen, onder wie velen uit zijn vroegere standplaatsen. Zich tot gemeente en kerkeraad wen dend, zei ds. Ringnalda te hopen in de voetsporen van zijn voorganger te kunnen treden en dat de gemeenteleden hem niet als dominee (heer), maar meer als pastor (herder en gelijke) wilden beschouwen. De gemeente zong de nieuwe predikant hierna de zegenbede uit Psalm 134 toe. De Gereformeerde predikant van Bloe mendaal, dr. J. L. Koole, wees op de vex1- antwoordelijkheid van het herderschap en zag het gebed als enig middel, waarin de predikant de liefde voor zijn werkzaamhe den vindt. Verwacht wordt dat deze op 500.000 gesteld zal worden Hedenmiddag 12 uur sloot de termijn van inschrijving op de Heemsteedse Wo ningbouwlening van 4 Het volledige bedrag waarvoor is ingetekend kon ons nog niet worden opgegeven, maar wel kon ge zegd worden dat het meer dan 450.000 gulden is. Hedenmiddag tegen 4 uur is de Raad bijeengeroepen om een besluit te nemen over deze lening. Verwacht wordt dat deze op F 500.000 gesteld zal worden. De bedoeling is dat Ged. Staten het raadsbesluit reeds a.s. Woensdagmiddag zullen goedkeuren. Nu het bedrag der lening op 500.000 gesteld wordt zal er notering op de beurs worden aangevraagd. FEEST VAN „EXCELSIOR" Zaterdagavond hield het fanfarecorps „Excelsior" in de stampvolle zaal in het Sportparkrestaurant een feestavond, die in alle opzichten geslaagd mag worden ge noemd. Na een welkomstwoord van de voor zitter, de heer E. van Pel, dat in het bij zonder tot de nieuwe beschermheer, mr. A. G. A. ridder van Rappard, was gericht en waarin hij onder meer de wens uitsprak dat ook aan het ernstige muzikale gedeelte de nodige aandacht geschonken zou worden, werd het zeer uitgebreide programma vlot BINNENLAND De voetbalvereniging K.P.S. van het Koninklijk Paleis Soestdijk heeft een feest avond gehouden waarvan de opbrengst ter beschikking gesteld zal worden van het comité voor de poppenverloting voor het ge brekkige kind van alle gezindten. Dit is een verloting van de 200 poppen, die de Koningin uit Canada heeft ontvangen en alle door haar beschikbaar gesteld zijn voor dit doel. Prins Bernhard en de oudste drie prinsesjes waren bij de feestavond aanwezig. In Velp is Zaterdagmiddag een nieuwe zuiveringsinstallatie voor rioolwater in ge bruik gesteld. Op de leeftijd van 103 jaar overleed Zaterdagnacht de oudste inwoonster van Drente, de weduwe Martha JansenSteen te Ide, gemeente Vries. Op 12 Augustus vier de zij haar 103-de verjaardag. De Prins Bernhard Stichting deelt mede, dat de eerstvolgende trekking van haar lo terij is vastgesteld op Vrijdag 23 November 1951 om twee uur. Achttien Nederlandse vrijwilligers, die tijdens gevechten in Korea werden gewond, worden vandaag per vliegtuig op Schiphol verwacht. Gisteren zijn ze op Cyprus aan gekomen. Te Amsterdam is geïnstalleerd de raad van toezicht der Mr. J. F. van Royenstich- ting, Herstellingsoord voor Kunstenaars. De middelen zijn al aanwezig om op zeer be scheiden schaal in bepaalde gevallen met de uitzending van herstelbehoevende kunste naars in bestaande herstellingsoorden te be ginnen. De Franse generaal Juin, commandant der landstrijdkrachten van Centraal Europa, zal op 20 November naar Nederland komen voor het voeren van besprekingen. De heer C. J. Stelleman, havenmeester van Zaandam, is in de feestelijk versierde raadzaal van Zaandam tot vice-consul van Zweden geïnstalleerd. Hij werd toegesproken door de heer W. Thomassen, burgemeester van Zaandam en door de Zweedse gezant in Nederland, de heer J. de Lagerberg. Het Amsterdamse gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 31-jarige landarbeider J. M. uit Amsterdam, die ruim een jaar geleden in zijn woning enkele zijner medebewoners met een mes had bedreigd. De rechtbank had deze verdachte in eerste instantie tot 3 maanden veroordeeld. Dit vonnis is thans door het hof bevestigd. Op het station van Broek op Langen- dük is vanmorgen de rangeerder J. B. uit Alkmaar tijdens het rangeren tussen twee wagons bekneld geraakt en omgekomen. De HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse Stads-evangelisatie heeft het voornemen om ook dit jaar een Kerst feest voor misdeelden en ouden van dagen te organiseren. Zij stelt zich onder meer ten doel Kerstpaketten aan deze mensen uit te reiken. Teneinde deze plannen te vex-wezen- lijken zal van heden af een huis-aan-huis- collecte worden gehouden, die tot half De cember zal duren. Ds. M. M. de Jong te Nieuw Vennep ontving een beroep van de Ned, Herv. Gem. van Kampen. De gemeenteraad van Haarlem komt Woensdagmiddag in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt achtentwintig punten. ADVERTENTIE afgewerkt. Onder leiding van de tweede diri gent, de heer L. ter Brake, speelde het corps een vijftal nummers op een allerzins te prij zen manier. Daarna was de Exselsiorband aan de beurt, afgewhseld door het optreden van de nog in een beginstadium verkerende toneelgroep. Feest wegens de terugkomst van alle 74 militairen uit Indonesië De afdeling van Katholiek Thuisfront in de parochie van de H. Bavo heeft de be houden terugkeer van alle 74 militairen gevierd. Zaterdagmorgen werd in de kerk een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen door pastoor C. v. Mierlo, welke plechtig heid met militaire eer geschiedde. Het zangkoor voerde de Requiemmis van Perosi uit. De oud-militairen kwamen daarna in het R.K. Verenigingsgebouw bijeen voor het gezamenlijk ontbijt. Zondagmorgen werd in de kerk een Hoogmis opgedragen. Luitenant-kolonel, aalmoezenier J. B. Croonenburg hield een predikatie over het grote voorrecht dat aan deze parochie was beschoren, namelijk dat alle militairen, ondanks de vele en grote gevaren die hen in Indonesië had den bedreigd, behouden weer thuis waren gekomen. Hij prees het werk van de pa rochiële afdeling van Katholiek Thuisfront. Maar haar werkzaamheden zijn daarmede niet afgelopen. Ruim 100.000 Nederlandse jongens zijn momenteel in militaire dienst, verspreid over de gehele wereld en zij zijn een voortdurende bron van zorg. Hij riep allen op, weer de grootst mogelijke activi teit te ontplooien opdat ook straks van deze jongens gezegd kan worden wat een Amerikaans generaal van de Nederlandse jongens in Indonesië getuigde, namelijk dat zij ondanks alle moeilijkheden en ge varen innerlijk gaaf waren gebleven. Des avonds te half acht werd in de kerk een plechtig sluitingslof gehouden, waar onder pastoor Van Mierlo een predikatie hield over dankbaarheid. Deze dankbaar heid kwam ook tot uiting door de onthul ling van een marmeren gedenksteen in de kerk, waarop met gouden letters is ge grift: „Uit dank aan O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand en St. Bavo voor de behouden terugkeer van al onze jongens uit Indonesië. Biddend Thuisfront 1946— 1951". Deze plechtigheid die door velen werd bijgewoond, werd besloten met het geza menlijk zingen van het Wilhelmus. Daarna vond in het R.K. Verenigings gebouw een reünie plaats van oud-militai ren met hunne familieleden. Daar gaf de voorzitter van Katholiek Thuisfront de heer C. Oomen, een ovei'zicht van de werk zaamheden in deze 5 jaar. Er werd in to taal een bedrag van 9.500 gulden besteed aan pakjes, verzending van boeken en tijd schriften, enz. Er werden 6000 kg. tijd schriften, in totaal 20.000 stuks, verzon den, alsmede 4000 boeken en 4500 exem plaren van „De Berkenrodepost". Daarna sprak nog de heer H. Heilen, die namens de militairen aan de heer Oomen en zijn medewerkers geschenken aanbood als bewijs van hun erkentelijkheid voor het uitstekende werk van Katholiek Thuis front. De avond werd opgeluisterd met enige aardige films, beschikbaar gesteld door de Amerikaanse Ambassade en door muziek van de Tihoni Hawaiïans.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7