euk DEBRALINE VAL DA QjjfrahijdQjj& éénmaal Zie Boven: Conflict in een Leids Ziekenhuis De radio geeft Woensdag rubber laarzen gymschoenen pantoffels Wijziging in het bestuur Ned. Olympisch Comité de Maan en drie planeten betrokken bij vier conjuncties PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA Kort geding voor de Haagse rechtbank De Nieuwjaarswens 1952 "Het was frappant te ontdekken, dat van de 1000 ondervraagde King's Cross rokers er 896 een Jaar geleden óók reeds King's Cross sigaretten rookten l" De conclusie is duidelijk: King's Cross Virginia is goed en blijft constant. Zij, die éénmaal King's Cross hebben gerookt, gaan niet meer over op een ander merk. Voor hèn geldt: de sigaret met het grootste aantal vaste rokers l Minister Teulings neemt Binnenlandse Zaken waar Overvallers van kassier in Apeldoorn gegrepen Emballeur bedroog emigranten Dispensatie van verbod van effectenbelening Duisternis in Twentse steden Inbraak in het V ondelparkpaviljoen Voetbal Oostenrijks elftal voor Wembley Engels elftal samengesteld Waterpolo Het IJ-Haarlem 4-4 W aterpoloprogramma Neem een doos echte UW HOEST DINSDAG 20 NOVEMBER 1951 Maandag is voor de president van de Haagse rechtbank in kort geding een zaak behandeld, die door het bestuur van de Sint Annakliniek te Leiden aanhangig was gemaakt. Het betrof hier het ontslag, dat door het bestuur van de kliniek gegeven was aan zuster D. L. H., die zich op onbetamelijke wijze zou hebben uitgelaten over het be stuur. De zuster, die dit ontslag onrecht matig achtte, was echter in de kliniek blij ven werken. Reeds geruime tijd geleden rezen er moeilijkheden tussen de genees heer-directeur van de Sint Annakliniek, dr. C. P. van Nes, en het bestuur van de genoemde kliniek. Deze moeilijkheden hebben tot gevolg gehad dat dr. Van Nes met ingang van 1 Januari ontslag heeft gekregen, welk ontslag met toestemming van het gewestelijk arbeidsbureau te Lei den is gegeven. Deze moeilijkheden werden door de raadsman van het bestuur der Sint Anna kliniek mr. L. Sprey uit Leid'en uiteengezet. Zowel het verpleegsterscorps als het ove rige personeel van de kliniek zijn in twee kampen verdeeld geraakt, het ene voor dr. Van Nes en tegen het bestuur en het an dere tegen dr. Van Nes en voor het be stuur. Zuster H., die aan de kant van dr. Van Nes stond, had zich volgens de raads man op 3 November aan het avondeten op onbetamelijke wijze uitgelaten over het bestuur en was derhalve ontslagen. Toen zij desondanks was blijven werken heeft het bestuur een rechercheur ontboden, die echter op zoveel tegenstand in de kliniek stuitte, dat hij, daar het hier een civiele kwestie betrof, zich uit deze netelige kwestie had teruggetrokken. Tussenkomst tijdens operatie Volgens de raadsman van zuster H., mr. H. Goudsmit uit Leiden, was dit ontslag echter onrechtmatig gegeven. Dr. Van Nes was door het bestuur niet in deze zaak ge kend, in strijd met een bepaling in het contract ,dat destijds met hem was opge maakt. Voorts was het Arbeidsbureau er onkundig van gebleven. Dit was dan ook de reden waarom zuster H., die inmiddels met ingang van 1 Januari haar ontslag heeft aangeboden, aan het werk was ge bleven. Het bestuur had het toen wense lijk geoordeeld de politie te waarschuwen en geflankeerd door twee doctoren had een rechercheur van politie de operatiekamer betreden, waar zuster H. juist assisteerde bij een operatie. Dit noemde de raadsman wel zeer ongevoelig. Tot slot verzocht mr. Goudsmit de pre sident de vordering niet toe te wijzen. De uitspraak is bepaald op 24 November. Aan de heer W. Ph. Pos, directeur van de Toneelschool, is opgedragen de tekst te schrijven van de wens, die door Thoma.s- vaer en Pieternel op Nieuwjaarsavond 1952 na de opvoering van „Gijsbrecht van Aem- stel" in de Amsterdamse Stadsschouwburg zal worden uitgesproken. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M, 7.00 Nieuws. 7.15 Woord voor de dag. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Orgel. 11.15 Sil de strandjutter, hoorspel. 12.00 So praan en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Vocaal dubbelkwartet. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Banjo-orkest. 13.50 Rege ringsuitzending: Natuuronderzoek in Indo nesië. 14.00 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Orkest en solisten. 15.45 Voor de jeugd. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianoduo. 18.30 R.V.U.: De psychologie van de angst. 19.00 Christelijk verenigingsleven. 19.15 Boek bespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Commentaar familiecom petitie. 20.20 Philharmonisch orkest. 21.45 De Bijbel als boek, causerie. 21.35 Lichte mu ziek. 22.10 Vocaal ensemble. 22.30 Interna tionaal evangelisch commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Pla ten. 23.20 Hoe zit dat met mijn kind?, cau serie. 23.35—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. Gymnastiek. 7.30 Zenderslui ting. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de huisvrouw. 10.30 Pianoduo. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Psychologie der puber teitsjaren: Praepuberteit. 11.30 Platen. 12.00 Voordracht. 12.15 Dansmuziek. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Dans muziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Semi-klassieke muziek. 13.40 Orgel en zang. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano. 15.30 Voor de jeugd. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.20 Het Mariniersopleidingskamp Woest- duin te Doorn, reportage. 18.30 Actualiteiten. 18.40 Roemeens orkest. 19.00 Onze plaats, toespraak. 19.15 Vocaal octet. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Promenade orkest en solist. 20.50 Het goede Schip, hoorspel. 21.50 Concert gebouworkest en soliste. 22.30 Het zichbaar maken van het onzichtbare Het electronen- microscoop, causerie. 22.45 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Musette-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Musette-orkest. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Kroniek. 13.35 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.30 Internatio nale Radio Universiteit. 16.45 Symphonie- orkest. 17.00 Nieuws. 17.15 Hammondorgel. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordracht en liederen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Orkest en solist. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Verzoekprogramma. 23.30—24.00 Orkest. ADVERTENTIE ADVERTENT IE 9 (Uit een vertrouwelijk rapport over een in een deel van ons land ingesteld rokersonderzoek) 80 cent per 20 stuks/ Nu ook - tijdelijk - in geschenkdozen van 50 stuks a f.2.' De ministerraad heeft besloten aan de Koningin voor te stellen de vice-premier, mr. F. C. G. J. M. Teulings, voorlopig te belasten met de waarneming van de zaken van het ministerie van Binnenlandse Zaken, Wegens het overlijden van minister Van Maarseveen zal de vergadering van de Tweede Kamer van hedenavond niet door gaan. De voorzitter zal voorstellen Woens dagmiddag na afdoening van de begrotin gen van Buitenlandse Zaken dadelijk met die van Oorlog en Marine te beginnen. De begrafenis van het stoffelijk over schot van wijlen minister mr. J. H. van Maarseveen zal naar het A.N.P. verneemt plaats hebben op Donderdagmorgen om half elf op het R.K. Kerkhof te Utrecht. Het A.N.P. verneemt nader dat de ge zongen Requiemmis Donderdagmorgen om half elf zal worden opgedragen in de pa rochiekerk van St. Aloysius aan de Adriaan van Ostadelaan te Utrecht, waarna de ter aardebestelling geschiedt op het R.K. Kerk hof aan de Biltstraat. De centrale recherche te Amsterdam is er in geslaagd de drie daders van de over val op een boekhouder van een kolen handel in de Van Galenstraat te Apeldoorn, die Vrijdagavond werd gepleegd, te arres teren. De kassier had Vrijdagavond tot onge veer tien uur zitten werken en verliet op dat tijdstip het kantoor, maar in de deur opening werd hij neergeslagen en beroofd van zijn portefeuille, inhoudende 2000. en zijn sleutels. De daders sloten de boek houder op in een kamertje en openden vervolgens met de sleutels de safe, waar zij nog 700.uit weg haalden. Later slaagde de boekhouder er in door het in trappen van een paneel het kamertje te verlaten en de politie te waarschuwen. De man, die een gebroken kaak kreeg door de slag die hem was toegebracht, is in een ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is redelijk. Twee emigranten zijn gedupeerd door de praktijken van de 44-jarige emballeur J. C. J. G. in Den Haag. Voor zijn vertrek naar Australië had een van hen 640 gulden aan G. gegeven voor emballage en verzendkos ten. Tevens had hij zijn inboedel, die ver zonden moest worden, bij de emballeur ge bracht. G. heeft het geld opgemaakt en een deel van de inboedel bij de Bank van Lening beleend. Dit bleek, toen de emi grant, ongeduldig geworden door het uit blijven van zijn meubels, uit Australië een briefje stuurde naar de Haagse politie. Bij het onderzoek van de recherche kwam tevens aan het licht, dat G. nog een andere emigrant heeft bedrogen. De inboedel, die hem door deze emigrant was toevertrouwd, heeft hij eveneens beleend. ADVERTENTIE is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel Teneinde een meer geleidelijke opne ming door de kapitaalmarkt van nieuw geëmitteerde aandelen in de hand te wer ken, zal de Nederlandse Bank, daartoe ge machtigd door de minister van Financiën, een algemene vergunning verlenen om stor tingen op emissies van aandelen gedurende een overgangsperiode te financieren door belening van effecten. Hieraan zal deze vorm worden gegeven, dat ten behoeve van de inschrijving op zulke emissies dispensatie wordt verleend van het verbod om effcten aan te kopen anders dan met eigen geld, echter met dien verstande, dat de opgenomen bedragen bin nen zes maanden na de stortingsdatum van de desbetreffende emissie moeten zijn af gelost. Tengevolge van een storing in het tien duizend volts-schakelstation van de IJsel- centrale te Hengelo werden Almelo, Hen gelo en Enschedé Maandagavond om tien uur in duisternis gehuld. Doordat het hon derdtienduizend volts-schakelstation onbe schadigd bleef konden via dit station Al melo en Enschedé om half twaalf weer wor den voorzien van stroom uit Zwolle, Gro ningen en Friesland. Hengelo bleef in het donker tof ongeveer halftwee vannacht. Toen was de storing in het tienduizend volts-station opgeheven. Omtrent de oor zaak is nog niets bekend. Drie minuten praten met familie in Oost of West Van 17 tot en met 22, 24, 26 tot en met 29 en 31 December 1951 en van 2 tot en met 5 Januari 1952 zijn Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken tussen familieleden met een maximale duur van drie minuten toege laten over de rechtstreekse radiotelefoon verbindingen met Indonesië, Nieuw Gui nea, Suriname en Curagao tegen het daar voor geldende verlaagde tarief. Voor de Ambonezen In het ons toegezonden persbericht betref fende de door de Stichting „Door Eeuwen Trouw" te Eindhoven in het leven geroepen St. Nicolaas- en Kerstadoptie van Ambonese gezinnen is een fout geslopen. De prijzen voor de pakketten zijn als volgt: Een pakket voor een vrijgezel f3,50; voor een gezin zonder kinderen f 4,50; voor een met twee kinderen f 6; voor een met meer dan twee kinderen f 8,50. Er zijn reeds honderden aanvragen binnen en de stroom houdt aan. ADVERTENTIE De heer C. F. Pahud de Mortanges heeft wegens zijn steeds toenemende werkzaam heden voor de militaire dienst moeten be sluiten het voorzitterschap van het Neder lands Olympisch Comité neer te leggen. Het bestuur van het N.O.C. heeft mr. J. Linthorst Homan bereid gevonden een even tuele benoeming tot voorzitter van het Olympisch Comité te aanvaarden. De steeds toenemende werkzaamheden van het N.O.C. maken het gewenst, dat het bestuur van vijf tot zeven leden wordt uit gebreid. Onlangs heeft de heer K. J. J. Lotsy zich wegens zijn bijzonder drukke werkzaamheden genoodzaakt gezien zijn functie als bestuurslid van het N.O.C. neer te leggen. De heer Pahud de Mortanges heeft zich bereid verklaard in het bestuur zitting te blijven nemen. Ook verenigt hij zich met het bestuursvoorstel om met jhr. L. J. Quarles van Ufford als vice-voorzitter op te treden. Er zal dus moeten worden voorzien in de vacature-Lotsy en er zal bovendien als- aanvulling van het bestuur tot zeven leden nog een nieuw lid moeten worden gekozéh. Als candidaat in de vacature-Lotsy wordt ge steld de heer H. J. Slingenberg, vroeger wo nende te Heemstede, thans in Den Haag. Hij is vele jaren lid van HFC, maakte deel uit van de financiële commissie van de KNVB en van andere commissies van de voetbalbond. Na enige tijd directeur van het bijkantoor Haarlem van de Rotterdamse Bank te zijn geweest werd de heer Slingen berg vorig jaar benoemd tot directeur van het kantoor Den Haag van deze bank. Voorts wordt als candidaat voorgedragen ir. A. Paulen, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie. Het bestuur zou. na goedkeuring door de algemene ver gadering welke op Woensdag 19 December wordt gehouden in zijn nieuwe samenstelling er als volgt uitzien: mr. J. Linthorst Homan, voorzitter; jhr. L. J. Quarles van Ufford, vice-voorzitter; C. F. Pahud de Mortanges, vice-voorzitter; dr. J. N. van den Houten, secretaris-penningmeester; A. W. Sabel Tz., ir. A. Paulen en H. J. Slingenberg, leden. Zondagavond zijn inbrekers doorgedron gen in het Vondelparkpaviljoen in Am sterdam en doordat de bewoners, de we duwe Van den Eerenbeemt en haar zoon niet thuis waren hadden zij vrij spel. Ze zijn verdwenen met een buit van 40.000 aan platina en gouden sieraden, tafelzilver, edelstenen en dergelijke. Bovendien wordt een vijftiende eeuws handschrift vermist met vier miniaturen in geëmailleerde band met gouden voor- en achterplaat, bezet met edelstenen, waarop tekeningen van Bellini zijn aangebracht. De waarde hier van wordt op 20.000 geschat. De inbrekers zijn via een regenpijp over het dak aan de achterzijde de woning binnengedrongen en wel door een raampje van de keuken. Zij hebben het huis op dezelfde wijze weer verlaten, maar niet nadat zij alle kasten en laden aan een grondig onderzoek hadden onderworpen. Omtrent de identiteit van de daders tast de politie nog in het duister. Een van de kinderen van de drieling, die op 29 October werd geboren in het gezin van ds. H. van Leeuwen te Delft, Marius, is dezer dagen overleden. Het Oostenrijks elftal, dat Woensdag 28 November in het Wembleystadion te Londen tegen Engeland speelt is als volgt samen gesteld: Doel: Zeman (Rapid). Achter: Roeckl (Wiener Sportklub) en Happel (Rapid). Midden: Hanappi (Rapid), Ocwirck (Austria) en Brinek (Wacker). Voor: Melchior (Austria), Gernhard (Ra pid), Huber (Austria), Stojaspal (Austria) en Akoerner (Rapid). Het Engelse elftal voor de wedstrijd tegen Oostenrijk is als volgt samengesteld: Doel: Merrick (Birmingham). Achter: Ramsey (Tottenham Hotspur) en Smith (Arsenal). Midden: Nicholson (Tottenham Hotspur), Froggatt (Portsmouth) en Dickinson (Portsmouth). Voor: Finney (Preston North End), Mor- tensen (Blackpool), Lofthouse (Bolton Wan derers), Wright (Wolverhampton Wande rers) en Medley (Tottenham Hotspur).. Voor de centrale wintercompetitie werd in Amsterdam de wedstrijd Het IJHaarlem gespeeld. Middenvoor Sindorf was doorlopend gevaarlijk voor de Haarlemmers en hij be zorgde de Amsterdammers een voorsprong van 30. Nadat Paanakker een tegenpunt had gemaakt, ging de rust in. Na de hervat ting werd het Haarlemse offensief voort gezet en de achterstand door Paanakker (2) en Bijlsma (1) in een voorsprong van 43 voor de Haarlemmers omgezet. Een overtre ding bij de Haarlemmers bezorgde de Am sterdammers een .spelersmeerderheid. Kort voor het einde bracht Sindorf de stand in evenwicht (44). Het programma van de te spelen water- polowedstrijden luidt: Dinsdagavond in het Sportfondsenbad: Heren derde klasse: DWT 3—DWR 3; HPC 5 HVGB 5. Voor Zaterdagavond 24 November zijn in het Sportfondsenbad vastgesteld Heren der le klasse: DWT 2HPC 4. Cen trale wintercompetitie heren: HVGBNep- tunus. Heren eerste klasse: DWR 1HPC 1 (opnieuw vastgesteld). Dames eerste klasse HVGB 1—VZV 1.. Heren tweede klasse: HVGB 4—Haarlem 4. Uitslagen In de tweede klasse dames heeft DWR 2 met 60 gewonnen van HVGB 4 en bleef DWT 2 met een 40 overwinning de meer dere van Haarlem 2. WOENSDAGMORGEN begint een reeks van vier conjuncties, die tot Zondagmorgen zal duren en waarbij vier hemel lichamen betrokken zijn: de maan en de planeten Venus, Saturnus en Mars. Het waarnemen wordt wel „ochtendwerk", al les speelt zich enkele uren voor zonsopkomst af. De eerste ontmoeting is die tussen Venus en SaturniLs; beiden staan vrij laag boven de kim, bijna recht onder elkaar met Venus, de helderste van de twee, onderaan. Ook de volgende dagen blijven zij in eikaars buurt en wie Zaterdag vroeg opstaat zal even links van de afnemende maansikkel nóg een pla neet ontdekken: Mars. De daaropvolgende mor gen, Zondag dus, ont moet de maan eerst Sa turnus en dan Venus. Men moet dit alles zoe ken aan de Oostelijke hemel. Totaal zijn dus op het ogenblik van de aarde af vier planeten zicht baar (Jupiter staat nog steeds aan de avondhe mel) en dat terwijl twee van de negen (Nep- tunus en Plu to) zich nooit aan het ongewa pend oog vertonen; de andere twee zijn Mer- curius (wiens schijnsel op het ogenblik verlo ren gaat in de avond schemering) en Uranus (die pas in December zichtbaar wordt) en de vijfde is de aarde zelf. De vier planeten buiten ie baan van Pluto, waar mee de Italiaan Bendani ons planetenstelsel heeft verrijkt, zijn altijd on zichtbaar. Doordat de drie waar van hierboven sprake is schijnbaar alle in één vlak staan, zoals trou wens ajle hemellicha men, beseft men al kij kende meestal niet hoe groot in werkelijkheid hun afstanden zijn. Om het aanschouwelijk te maken kan men zich een model van ons planeten stelsel voorstellen, waar in de zon in het middel punt staat, op 72 cm. af stand van die zon be vindt zich dan Venus, de aarde op één meter, op één meter vijftig Mars en Saturnus op bijna tien meter van dit mid delpunt af. Zo'n model maar dan op nog kleinere schaal, omdat het anders niet in zijn huiskamer kon maakte de Friese amateur-sterrenkundige Eise Eisinga te Franeker al in 1774. Onder andere met het doel, zijn tijd genoten door dit plane tarium te laten zien dat de „tekenen" die som migen uit het samen treffen van hemellicha men menen te moeten aflezen niets om het lijf hebben en dat men deze conjuncties jaren, eeu wen en nog langer tevo ren kan zien aankomen. (Eisinga's in 1781 vol tooide machinerie loopt nog en wijst secuur de loop van zeven planeten aan van het bestaan van Neptunus en Pluto en de eventuele rest wist de Franeker wolkam mer nog niet). Niettemin heb ik nog deze zomer, tijdens een conjunctie van de maan en Venus, een telefoongesprek mee gemaakt waarbij iemand in alle ernst vroeg of dit nu betekende „dat de Russen gauw kwamen". G. v. W. 41. Graaf Isen Grim bracht de koets tot volledige stilstand en wierp toen het por tier open om het inwendige eens te onder zoeken maar hij zag niets of niemand! „Wat vreemd! Wat irriterend!", bromde hij. „Niemand te zienen ik weet toch zeker dat ik iets hoorde! Misschien heb ik iets aan mijn oren hm dan moet ik eens naar de dokterDoch lang bleef hij niet in het onzekere. Toen hij nog een pas voorwaarts deed, lichtte Joris hem met een geoefende beweging beentje en sprak, terwijl de rampzalige Graaf bon kend op de vloer tuimelde: „Uw gehoor organen blijken uitmuntend te functione ren, waarde graaf; ge kunt u de dokters kosten sparen! Hoe geruststellend voor u, niet waar?" Rirare et obliare, meen ik als latinist vrijelijk betreffende uw toestand te mogen improviserenInmiddels was hij al te voorschijn gekomen, en wat hij verder zei werd geheel overstemd door het tumult van de thans volgende vecht partij. Jolliepop was daarin echter niet betrokken. Op het ogenblik waarop Graaf Isen Grim viel, had hij ongemerkt de Ram- bam-Robijn naar zich toe gegrist, en tij dens de daarop volgende verwarring glip te hij de koets uit zonder dat één der heren hem in de gaten had. „Knal! Plof! Bong! Boem! Dreun!", klonk het uit de koets doch Jolliepop stapte snel heen, zeggend: „Ik doe er wél aan mij te verwijderen terwijl deze heren hun onderling misver stand ophelderen! Mijn plicht roept mij!" En dat was zo! Achter de schermen. John Gunther, de schrijver van de boeken „van achter de schermen", schrijft in het Amerikaanse tijdschrift „Look", dat de redevoeringen en rapporten, die zoveel hebben bijge dragen tot de roem van generaal Mac Arthur toen hij stafchef in de V. S. was voor hem werden geschreven door Eisenhower. In 1929 kreeg Eisenhower, die toen majoor was, op het bureau van de onder-minister van Oorlog tot taak documenten voor zijn meerderen op te stellen. Hij deed dit zo sgoed, dat de ene officier na de andere om zijn diensten verzocht. In 1930 kwam zijn werk on- der de ogen van MacArthur, die toen juist stafchef was geworden. Tekort. Europa zal in het eerste kwartaal van het volgende jaar waarschijnlijk een kolentekort van 8.8 millioen ton en een cokestekort van 2 millioen ton heb ben, zo maakt de economische commissie van de UNO voor Europa bekend. Hoe wel dit een lichte vooruitgang betekent, daar het totale tekort in het lopende kwartaal op 12 millioen ton wordt ge- raamd, achten de functionarissen van de commissie de situatie nog steeds ernstig. De verbetering zal het resultaat zijn van drastische besnoeiing van het gebruik, en niet van een stijging van de productie, die wellicht zelfs een daling te zien zal geven. Academie. Generaal Eisenhower en de Franse minister van Defensie, Bidault, hebben te Parijs een geallieerde mili- taire academie geopend, waar kader voor belangrijke posten zal worden op geleid. De eerste commandant van de school is de 55-jarige Franse vice- admiraal Lemonnier, Eisenhower's plaatsvervanger voor marinezaken. Een officier van het Amerikaanse leger, van de Britse marine, van de Franse lucht macht en een hoge ambtenaar van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken zijn de vier hoofdinstruc teurs. Vijftig militairen van alle 12 NATO-landen en tien burgerlijke amb tenaren zullen de eerste cursus van zes maanden volgen. Redding. Het Nederlandse motorjacht „Yarvic" is gistermiddag ter hoogte van Margate (Kent) in moeilijkheden gVkomen, doordat de motor defect raakte. Drie opvarenden, die trachtten met een roeiboot hulp te gaan halen, werden door een Belgische mijnenveger opgepikt, toen hun bootje door de wind naar zee afdreef. De „Yarvic" zelf, aan boord waarvan zich nog de kapitein, diens vrouw en kind en de machinist bevonden, werd in de avond door een Brits vissersvaartuig en een plezierjacht naar de rede van Margate gesleept, waar zij voor anker ging. Werk. De machinist en de bewaker van de Tsjechoslowaakse trein, die indertijd illegaal naar West-Duitsland reed, zijn in de Verenigde Staten aangekomen, waar zij zich met hun gezinnen zullen vestigen. Zij hebben werk gekregen bij een firma, die speelgoedtreinen maakt. Oefening. Officieren en onderofficieren van de Joegoslavische strijdkrachten zullen het volgend jaar in de V. S. en vermoedelijk ook in de Amerikaanse zóne van Duitsland geoefend worden in het gebruik van de wapens en uitrus ting, die Joegoslavië op grond van de Amerikaanse hulpverlening ontvangt. Amateurs. In New York zijn de gokker Sollazo en vijf basketball-spelers wegens knoeierijen bij wedstrijden tussen ama- teur-universiteitsploegen tot gevange= nisstraffen veroordeeld. Sollazo, die de hoodfrol speelde bij het vooraf arran geren van uitslagen en ten minste 22.000 dollar had uitgegeven voor het omkopen van spelers, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar. Zijn hel per Gard, een gewezen speler van de universiteit van Long Island, kreeg drie jaar voorwaardelijk. De vier andere be schuldigden kregen straffen van een jaar en zes maanden. Het onderzoek tegen zestien spelers is nog gaande. Daling. De beurswaarde van de op de Londense effectenbeurs genoteerde fondsen verminderde gisteren met een bedrag van ongeveer 240 millioen pond sterling door een koersdaling, waarbij de Engelse staatsfondsen de leiding hadden. Deze nieuwe koersdaling bracht de totale vermindering der beurswaarde na de conservatieve overwinning bij de verkiezingen waarna men een alge mene koersstijging had verwacht op 1270 millioen pond sterling. Verdrag. De Tibetaanse regering heeft het verdrag tussen China en Tibet, dat 23 Mei werd gesloten, geratificeerd. In dit verdrag werd bepaald, dat de leiding van de buitenlandse en defensie-aange legenheden van Tibet in Chinese handen zal worden gelegd. Asyl. In October hebben ongeveer 5300 vluchtelingen uit Oost-Duitsland in West-Berlijn om asyl gevraagd. Dertig procent hiervan is als politiek vluchte ling erkend. Aanslag. Naar de Amerikaanse autoritei ten in Duitsland hebben bekend ge maakt is in een kamp voor Russische verplaatste personen bij München de Russische ex-generaal Goelaf, leider van de „Oekrainse vrije Kozakken", door drie leden van de Bandera-groep, een extreme Oekrainse organisatie, met messen aangevallen. Hij is in een zie kenhuis opgenomen. De daders zijn aan gehouden. Ontspoord. De trein GlasgowLonden, waarin zich meer dan 300 reizigers be vonden, is gisteren bij Polesworth op de twee achterste rijtuigen na, ontspoord, De talrijke ziekenauto's, die onmiddel lijk naar de plaats van het ongeluk ge zonden werden, behoefden slechts een enkele gewonde, een reiziger die een koffer op zijn hoofd had gekregen, weg te brengen. \DVERTENT1E PAST ILL ES VOOR Een Duits gezelschap, dat de opdracht heeft een uitweg voor het vluchtelingen probleem te zoeken maakt thans een studie reis door ons land onder auspiciën van de Coördinatie-commissie voor Culturele Be trekkingen met Duitsland, het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Steden bouw en de commissie ter bestudering van het vluchtelingenvraagstuk in Europa.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2