f.7.25 In Parijs praat men niet over Korea IN DE WERELDPOLITIEK De brand bij Rids Bakkersgezellen vragen loonsverhoging Schotens Chr. Gemengd Koor in „De Wildhoef" i^Hoe is het ontstaan Bazar Gereformeerde Jeugdcentrale geopend Een Eeuw geleden Drukbezochte jubileum avond der HAFV wintertijd^ wringertijd! Agenda voor Haarlem De pont over het Noorder Buiten Spaarne te^ Haarlem Bloembollenexport naar Engeland Schip gezonken bij de Doggersbank Vierhonderd kilo zink gestolen Overijling en prestige Bijeenkomst Haarlemse Handelsvereniging Burgerlijke stand van Haarlem Dit woord: SCHOEN T eraardebesteïling G. Kreijenbroek Samenwerking in industrie van medische instrumenten DINSDAG 20 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 'Op bijna vier procent van de Nederlandse boerenbedrijven heerst mond- en klauw zeer. Tegen de heersende variant van deze ziekte wordt thans een nieuw soort entstof gebruikt. Maandag is hiervan 5000 liter afgeleverd. De productie van dit vaccin bedraagt 4000 liter per week. Het verpakken en verladen van de entstof in het Centrale Laboratorium van de Veeartsenijkundige dienst te Amsterdam. Vragen van het Haarlemse raadslid Mr. M. D. Proper Mr. M. D. Proper, lid van de raad van Haarlem, verzoekt de raad aan B. en W. de volgende vragen te mogen stellen: 1. Heeft uw college kennis genomen van de brand, die heeft plaats gevonden in de fabriek van de Chemische Industrie Rids N.V., aan de Waarderweg te Haar lem, op 5 November 1951? 2. Beschikte dat bedrijf alstoen over een vergunning van uw college tot het op slaan van lichtbrandbare goederen als be doeld in artikel 94 van de Algemene Po litieverordening voor Haarlem? 3. Beschikte dat bedrijf alstoen over een vergunning van uw college tot het sto ken van vuur of het hebben van een ver warmingsinrichting in een localiteit, waar in licht-brandbare goederen worden opge slagen of verwerkt, zoals bedoeld in arti- kel 99 van de Algemene Politieverordening voor Haarlem? 4. Heeft uw college reeds nadere voor schriften gegeven betreffende de opslag, het vervoer, het laden en lossen, enz. van brandbare vloeistoffen krachtens uw be voegdheid verleend bij artikel 110 van de Algemene Politieverordening voor Haar lem, of overweegt uw college zulks te doen? 5. Beschikt voormeld bedrijf over deu ren voorzien van een deugdelijke automa tische sluitinrichting, die is goedgekeurd door de brandweer krachtens artikel 122 van de Algemene Politieverordening vooy Haarlem? 6. Beschikt voormeld bedrijf over een vergunning krachtens de Hinderwet? Het heeft de Haarlemse Amateur Foto grafen Vereniging niet aan belangstelling ontbroken tijdens de gezellige bijeenkomst die zij gisteravond belegd had ter herden king van haar vijfentwintigjarig bestaan. Vele leden en ere-leden, vertegenwoordi gers van zuster-verenigingen en andere foto-vrienden vulden de Buurthuiszaal aan de Kampersingel toen voorzitter J. Spaan der de bijeenkomst opende met een wel komstwoord. Na hem spraken afgevaardig den van de Kennemer Fotokring, de Bever- wijkse Amateur Fotografen Vereniging, de Bond van Nederlandse Amateurfotografen Verenigingen en de N.V. Focus om bestuur en leden der jubilerende club te compli menteren met haar 25-jarig bestaan en met de resultaten van haar fotografische activi teiten in die kwarteeuw. Focus deed haar gelukwens vergezeld gaan van een der fraaie foto-boeken va.n Martien Coppens voor de H.A.F.V.-bibliotheek. Na het officiële gedeelte van de jubileum bijeenkomst werd de expositie van foto's der leden, aangevuld met een collectie van de genoemde bond en een aantal vergrotin gen uit de verzameling van de heer H. P. W. van Dalsum, bezichtigd en besproken. Tot slot van de avond hield de laatstge noemde, voorzitter van de N.A.F.V. en ama teur van internationale reputatie, een be langwekkende lezing over landschaps fotografie. ADVERTENTIE DINSDAG 20 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Kinderen zijn kinderen" (Comedia), 8.15 uur. Gcm. Concertzaal: Op treden van de pianist Stevan Bergmann, 8 uur. De Leeuwerik: Vertoning der film „Het dier in stad en land", 8 uur. Nassauplein: Soefi-beweging, spreekster mevrouw J. van IngenJelgersma, 8 uur. Luxor: „Vrouwen- kooi", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „Tarzan en de amazones", 14 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Captain Demono", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tokio Joe", 18 j., 8 uur. Rembrandt: „Aan de Rivièra", 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Bud Abbott en Lou Costello op de Univer siteit", alle leeft., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 21 NOVEMBER Rembrandt, Palace en Luxor: 2, 4.15, 7 en 9-15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma van agenda Dinsdag). OFFICIERSKRUIS VOOR PRINS BERNHARD Bij beschikking van de minister van Oorlog en van Marine is met ingang van 6 December 1951 aan Prins Bernhard het onderscheidings teken voor langdurige dienst als officier met het cijfer XV toegekend. ADVERTENTIE oubt*r lartewlt De bakkerspatroonsorganisaties en dq Bedrijfsunie van het bakkersbed'rijf, waar in de bonden der bakkersgezellen verenigd zijn, hebben besprekingen gevoerd over het verhogen der lonen van de gezellen met 10 De reden hiervan is, dat de arbei ders in het bakkersbedrijf geen prestatie toeslag kennen. Voorts is gevraagd te be vorderen de instelling van een pensioen fonds, verhoging van de toeslag voor nacht arbeid en het toekennen van d'e vacantie- toeslag bindend voor te schrijven. Binnenkort zal een nieuwe bespreking worden gehouden. Ook wordt overleg ge pleegd met de minister van Landbouw. De bakkerspatroons staan gunstig tegen over de verzoeken van de gezellenbonden. Zij wensen echter, dat de regering mee werkt de prijzen van het brood te ver hogen. Eigenlijk staat <je verhoging van de broodprijs buiten de actie van de ge zellen. Hierover worden reeds onderhan delingen gevoerd. Het is bijvoorbeeld mo gelijk, dat de prijs van het brood, door een toeslag van de regering, ongewijzigd blijft. Stagnatie wordt zoveel mogelijk voorkomen Het Haarlemse raadslid Goedee heeft schriftelijke vragen ingezonden over de pont over het Noorder Buiten Spaarne. Daarop hebben B. en W. geantwoord! dat de dienst met de pont gestagneerd heeft van 13 September 16.20 uur tot 14 Sep tember 15.45 uur, toen de grote pont in reparatie was en van de vervangende kleine pont een drijfriem defect raakte. De sto ring was een gevolg van niet te voorziene samenloop van omstandigheden. Er wordt overigens steeds voor gezorgd dat de re servepont bedrijfsklaar is. Er is een voor stel in voorbereiding om aan de reserve pont enige voorzieningen te treffen, o.a. het aanbrengen van een nieuw dek en het repareren van de klappen. Invoer niet beperkt? Volgens een bericht in „Landbouw- Wereldnieuws" behoren bloembollen niet tot de producten waarvan de invoer zal worden beperkt. Voor de bloembollen export is dit bericht van het grootste be lang, aangezien Engeland voor dit artikel de grootste afnemer is. Vanmorgen vroeg seinde het Zweedse schip „Lunaria" dat een onbekend schip is gezonken op ongeveer 54.14 graden Noor derbreedte en 04.17 graden Oosterlengte, ten Zuidoosten van de Doggersbank. Latei- meldde de Lunaria, dat twee schepen, die zich in de buurt van het gezonken schip bevonden, zijn doorgevaren. Aan de be manningen van schepen, die in de buurt van de aangegeven plaats komen, is ver zocht uit te zien naar drenkelingen. ADVERTENTIE De Haarlemse recherche heeft, als ver dacht van diefstal, verduistering en heling van ruim 400 kg. zink ter waarde van ruim 500.aangehouden de 46-jarige hulpvak- arbeider H. L. S., de 44-jarige drukker H. J. R. en de 31-jarige drukker M. van W. Het zink werd in de afgelopen twaalf maanden bij stukjesen beetjes weggenomen uit de drukkerij, waar het drietal werkte. Wegens het 25-jarig beslaan van het gebouwencomplex van het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen te Amsterdam wordt op 21 November door Radio Nederland Wereld omroep een radioklankbeeld uitgezonden, dat het doel en het werk van het instituut zal toelichten, Het klankbeeld zal te beluis teren zijn op de 31 meterband om 20.23 uur Nederlandse tijd. Nu de onderhandelaars te Panmoendjom op het punt staan voor de zo veelste maal een accoord te bereiken over enige détails van de wapenstil stand op Korea, is het merkwaardig te constateren dat de Algemene UNO- vergadering, die te Parijs bijeen is, in het geheel geen aandacht aan deze situatie schenkt en zich ogenschijnlijk niet interesseert in de vraag of zij door enige drastische stap wellicht niet in staat zou zijn deze slepende kwestie tot een goed eind te brengen. Dit is des te merkwaardiger omdat de oorlog in Korea een UNO-aangelegenheid van het zuiverste water heet te zijn, omdat daar een leger onder direct opperbevel van de UNO opereert tegen vijanden die aggressie pleegden. Van enige bemoeienis der UNO met de moeilijke en précaire onderhandelingen te Panmoendjom is tot nu toe geen spoor gebleken. Slechts wordt op het podium van Palais de Chaillot door verschillende sprekers om strijd verklaard dat een einde van de oorlog in Korea voorwaarde is tot regeling van andere geschillen, doch niemand schijnt zich geroepen te voelen op de waarachtige UNO-manier een eind te maken aan een vertoning, waarvan blijkbaar alleen de man-in-de-straat het belachelijke en denigrerende inziet. In gevallen die aan de Koreaanse uit barsting voorafgingen Indonesië, Pa lestina, Kasjmir, de Balkan en waarin de bemiddeling der UNO werd ingeroepen teneinde oorlog te vermijden of te beëindi gen, heeft de UNO zich onmiddellijk tot de partijen gewend met een direct advies tot het strekken der wapenen, tegelijk met de aanbeveling de daartoe aangewezen UNO- commissie de leiding te geven bij de op de wapenstilstand volgende onderhandelingen. Terecht heeft de UNO zich tot nu toe altijd óp het standpunt gesteld dat geen vrucht bare besprekingen kunnen worden gevoerd terwijl op het slagveld gevochten wordt. In de kwestie-Korea echter is van dit standpunt niét alleen niets gebleken, doch integendeel hebben de onderhandelaars der UNO-strijdkrachten herhaaldelijk en zeer nadrukkelijk de mogelijkheid van de hand gewezen dat de strijd zou worden beëin digd voordat overeenstemming over de bestandslijn zou zijn bereikt. Zelfs werd een Noordelijk voorstel dat zulk een directe wapenstilstand beoogde, afgewezen onder het motief dat dit volkomen in strijd was met het beginsel, waarop het besluit tot onderhandelen was genomen. Aan deze merkwaardige situatie is voor een groot deel te wijten het herhaaldelijk mislukken van de besprekingen over de bestandslijn, aangezien de voortgaande ge vechten de fronten wijzigden en cartogra fische omschrijvingen van de frontlijnen onbruikbaar maakten. De onvruchtbare en uitzonderlijke wijze van onderhandelen ligt overigens geheel en al in de lijn van de eigenaardige manier waarop de UNO in het Koreaanse geschil betrokken is geworden. Toen de strijd ont brandde zijn de mogendheden die thans als „strijdende partijen aan de zijde van UNO" worden aangemerkt, overhaast en zonder gelegenheid tot onderling overleg accoord gegaan met de Amerikaanse zienswijze dat hier nu de eerste gelegenheid zich voor deed om te bewijzen dat de UNO tegen aggressie haar uiterste krachten wilde in spannen. Meteen werd MacArthur opper bevelhebber van het „UNO-leger" dat toen uit enkel Amerikaanse eenheden be stond en zag de Veiligheidsraad zich belast met het oppercommando. Achteraf bezien is het natuurlijk een probleem op zichzelf geworden of het Ko reaanse volk, zo dat inderdaad in grote meerderheid fel gekant was tegen de ver eniging van het Noordelijke en Zuidelijke deel van zijn land onder de Noordelijke regering, het meest gediend is geweest met deze oorlog, en of het niet liever het on democratische regiem van de Noordelijken aanvaard had dan de hel, waarin het thans onder een eveneens ondemocratische regering van Syngman Rhee verzeild is geraakt. Wanneer men dan tegenwerpt dat de Amerikaanse positie in het Verre Oos ten een communistisch regiem in Korea niet kon gedogen en dat Amerika verplicht was de verdere uitbreiding van Peking- China's macht tegen te gaan, dan kan men dat argument billijken doch niet voor dat men uitdrukkelijk heeft vastgesteld dat de vredesmissie van de UNO dus niet de drijfveer voor het beginnen van de Ko reaanse oorlog is geweest, en dat de taak van de UNO om tot het uiterste te trachten het uitbreken van vijandelijkheden te ver hinderen, deze keer is verwaarloosd. Er is nooit een UNO-commissie voor wapenstilstand in Korea geweest. Er is slechts een uit militairen (Amerikaanse militairen) samengesteld onderhandelings comité, dat de besprekingen op een zonder linge wijze voert, waarover zelfs in Washington grote ontevredenheid bestaat. Wanneer Amerikaanse zegslieden uit re geringskringen toegeven dat het erop lijkt alsof de Amerikaanse onderhandelaars in Panmoendjom hun best doen de totstand koming van een wapenstilstand te voor komen (dit naar aanleiding van de onthul ling van incidenten, juist altijd op het moment dat de onderhandelingen op gang schijnen te zijn gekomen), dan moet men zich toch afvragen of het niet de taak van de andere UNO-landen is om eens kort en bondig naar de Amerikaanse bedoelingen te informeren en zich te bezinnen op an dere mogelijkheden. Andere mogelijkheden zoals het in stellen van een reguliere UNO-commissie, die onmiddellijk een bevel „staakt het vuren" uitvaardigt op de linies die de vechtende partijen thans bezetten, om daarna de supervisie over eventuele onder handelingen ten aanzien van een perma nente wapenstilstand op zich te nemen. Waarschijnlijk is deze stap tot nu toe niet genomen omdat de Amerikanen, die toch de feitelijke leiders van de Koreaanse campagne zijn, dit onwenselijk achtten. Nu echter zelfs in kringen van het Amerikaan se Congres stemmen opgaan die de stand van zaken in Korea een „mislukking van de doelstellingen, waarmede de oorlog be gonnen werd", zien, is er wellicht kans dat de landen, die voortgaan strijdkrachten voor deze „mislukking" te leveren, meer succes zullen hebben met hun pogingen deze kwestie eindelijk eens in andere, uit sluitsel-gevende banen te leiden. Tenzij de Amerikanen nog steeds de hoop koesteren van Korea uit een vernietigende slag toe te brengen aan communistisch China een hoop, die door de Formosa- Chinezen onder Tsjang Kai Tsjek natuur lijk zoveel mogelijk wordt aangeblazen zit er voor hen in de Koreaanse oorlog geen spoor van winst meer. Het behoud van Zuid-Korea voor het. regiem van Syngman Rhee kan men moeilijk een winst voor de positie der vrije landen noemen; het zwart geblakerde, platgebombardeerde Noord- Korea waar millioenen slachtoffers zijn gevallen en waar de economie voor ten minste een kwarteeuw volkomen vernietigd is, mag gerust een verlies worden genoemd. Het Chinese communistische regiem heeft met onmiskenbaar succes de Noord- Koreaanse bevolking doordrongen van het besef dat de vliegtuigen, die haar dag in dag uit met moordend vuur en staal be dolven, kwamen onder supervisie van de UNO. Een spoedige wapenstilstand in Korea zou een bladzijde UNO-activiteit afsluiten, die weliswaar beschreven is met het bloed van vele eerlijke, enthousiaste idealisten, doch in feite voor het nageslacht niet de triomf der UNO-idealen zal bevatten, waarop in het begin der Koreaanse cam pagne nog wel eens gestoft werd. Men kan •zich niet aan de indruk onttrekken dat op de slagvelden van Korea veel nutteloze offers zijn gebracht voor een zaak, die door een overijlde beslissing het aanzien van een ideaal kreeg, doch in werkelijkheid een der betreurenswaardige halfheden was van een politiek zonder grote lijnen, een politiek waaraan de ware bedoelingen van het wereldhandvest vreemd waren. Een fout wordt pas werkelijk laakbaar wanneer men er in volhardt, aldus een zegswijze die in dit geval van toepassing zou kunnen zijn. Wanneer de huidige Al gemene Vergadering van de UNO eindigt zonder dat er een ernstige beschouwing van de Koreaanse kwestie heeft plaats gehad, zou dat kunnen betekenen dat men van Westelijke kant het probleem niet in open bare discussie wenst te brengen. Dit verdedigen van een prestige verhin dert dan tegelijk dat men de fout het niet-inschakelen van de volledige UNO- procedure kan herstellen door alsnog een UNO-vredescommissie naar Korea te zenden en haar een „staakt het vuren" op korte termijn te laten afkondigen. Dat de UNO zelf, het Koreaanse volk en degenen die de nutteloze oorlog met het risico van hun leven moeten rekken, toch slechts daarmee het meest gebaat kunnen zijn, behoeft geen betoog. J. L. Maandagavond werden de bewoners van Huize De Wildhoef te Bloemendaal vergast op een uitvoering van „Schoten's Christe lijk Gemengd Koor", onder leiding van Geert de Boer. Het werd een stemmig con cert van bevattelijke zangmuziek, die in de beste momenten de sfeer schiep, welke past in een huis van rust en betrekkelijke afzondering. Naar een goed gebruik, dat meer en meer veld wint, zong het koor eerst een canon, om zo de stemmen los te maken en de acoustiek van de zaal te beproeven. En nadat het ensemble aldus „toilet" ge maakt had, liet het op vloeiende wijze bravo sopranen! „Liebster Jesu, wir sind hier" van Bach horen. Daarna werd Bachs koraal „Wachet auf" met krachtige klank gezongen. Eigenlijk had ik daarin wel wat meer nuancering willen waarne men. Het eenvoudige stukje van Hauptman, in vertaling gezongen onder de titel „Aan bidding", maakte een bijzonder goede in druk. Hetzelfde kan ik niet' precies zeggen van het volgend nummer, een koorbewer king van het Panis Angelicus van César Franck, maar dat wijt ik in hoofdzaak aan de niet gelukkige bewerking. In het tweede deel van de avond leek het koor nog beter vertrouwd met de ruimtewerking van de klank; de samen zang was nu doorlopend gelukkig te noe men. Er werd zelfs een homogeen klank geheel bereikt in het Pelgrimskoor uit Tannhaüser en de gevaarlijke chromatiek daarin werd goed overwonnen. Dit was ook een bewerking (het stuk is oorspron kelijk voor mannenkoor), maar dan een, die er best mee door kan. Als de klap op de vuurpijl klonk tot slot de Strauss-wals „Aan de schone blauwe Donau", die tezamen met vlot pianospel van mej. Gré Westra een mooi en prikke lend geheel vormde, dat kennelijk door de huisgenoten van „De Wildhoef" ten zeerste gewaardeerd werd. De koorzang werd afgewisseld door so listisch vocale prestaties van twee leden van het ensemble, de sopraan mevrouw M. Zeepvat-Martens en de alt mej. Bep van Leuven. Beidér toonzuiver zingen, ook toen ze nog een duet extra ten beste ga ven, werd terecht op hartelijk applaus ont haald. Trouwens, het is wel zeker, dat Schoten's Christelijk Gemengd koor zelden voor dankbaarder publiek zal hebben gemusi ceerd. JOS. DE KLERK De algemene middenstandsorganisatie „De Haarlemse Handelsvereniging" hield gister avond in restaurant Brinkmann haar eerste bijeenkomst van het winterseizoen. Als de dames gehoor geven aan de oproep van de voorzitter, de heer B. W, Lasschuit, dan zal de H.H.V. een nog groter bloei tegemoet gaan. De heer Lasschuit spoorde de dames namelijk aan, om er bij haar echtelieden op aan te dringen meer belangstelling voor hun organisatie aan de dag te leggen. De steun van de vrouwen onzer leden kunnen wij niet missen, aldus de heer Lasschuit, want de mannen denken te dikwijls licht vaardig over het verenigingsleven. Dit jaar zal het zestigjarig bestaan van de H.H.V. gevierd worden. Hoe dit feest zal verlopen, zal afhangen van de ideeën die de leden naar voren zullen brengen. Het min of meer zakelijke gedeelte van de vergadering werd afgewisseld met de verto ning van enige industriële en culturele films, ONDERTROUWD: 19 Nov.. P. J. Hussaarts en Th. M. Smits; Th. Stoeken en J. M. Kroese. BEVALLEN van een zoon: 15 Nov., N. M. E. van Hardeveld—Filippo; 17 Nov., J. A. de GraafStrijk; A. HoekstraAarts; C. M. BrinkCoppens: E. H. Penvan den Nouw- land; 18 Nov., C. J. CoenenSpeijers; H. A. Wesly—van Nikkelen Kuijper: J. J. M. Las schuitRotteveel; 19 Nov., S. G. Adolfs Rodel. BEVALLEN van een dochter: 16 Nov., J. R. Velude Boer; H. van der Let— Adrea; 17 November, M. J. Kaptein van der Zijden; N. StaphorstPieters; 18 Nov., C. Kruijervan dr- Schoot; A. V. PaapPrahl; M. BouhuisMeijer; W. Kor remans—van Merkesteijn; 19 Nov., C, Kauff- manSpeelman. OVERLEDEN: 16 Nov., K. Koster—van Linscholen, 76 j., Fuhropstraat; 17 Nov., C. Engel, 20 j., Hertzogstraat; 18 Nov., F. Brum- mer, 23 j., Kamperlaan. In het Nederlands bestaan zogenaam de stapelvormen, dat wil zeggen woor den, waarin het meervoud, de verklei ning enz. twéémaal voor komt, waarin dus de ene meervoudsvorm op de an dere is gestapeld. Het woord schoen is daarvan een voorbeeld. In het Middel- Nederlands luidde het scoe (uitgespro ken: schoe) en het meervoud was dus: scoen. Dit meervoud leek echter zó op het enkelvoud van woorden als: zoèn, harpoen, meloen enz. dat men het niet meer als meervoud herkende en er een tweede meervoudsuitgang achter plaat ste. Zo ontstond de vorm: schoenen. Tenen is eveneens een stapelvorm. Het enkelvoud luidde vroeger: tee (Duits: Zehe). Hetzelfde vinden wij in: matrozen, want matroos is het Franse matelots. Twee verkleiningen op elkaar gesta peld vindt men in drup-druppel-drup- peltje; stip-stippel-stippeltje enz. Eigenaardig is de stapelvorm: gege ten. Het werkwoord is eten-at-geten en de laatste vorm komt in het Middel- Nederlands veelvuldig voor. Later heeft men er nog eens ge- voorgeplaatst. Om nu nog even op „schoen" terug te komen: het woord betekent eigenlijk: beweegmiddel. Kan het karakteristie- ^ker? De bijzalen van het Gemeentelijk Concert gebouw zijn in een attractief marktterrein herschapen. Een groot aantal fleurige stands, waarin een uitgebreide sortering van textiel, herenmode-artikelen, levensmiddelen, ge bruiksvoorwerpen en tal van andere zaken liggen uitgestald, noodt tot kopen. Allerlei attractie bieden de bezoekers gelegenheid hun vaardigheid of geluk te beproeven. De Gereformeerde Jeugdcentrale houdt van 19 tot en met 21 November een bazar waarvan de baten dienen zullen tot verster king van het fonds voor de bouw van een jeugdhuis. Gisteravond werd de bazar door ds. J. A. van Arkel, voorzitter van de Gereformeerde Jeugdcentrale geopend. Hij memoreerde met blijdcshap en dankbaarheid de eensgezinde arbeid van de leden der jeugdverenigingen die bezield door hun ideaal enorm veel werk hadden verricht om deze bazar te kunnen houden. Hij verwelkomde de heer W. C. Bak ker, die namens het college van burgemeester en wethouders aanwezig was en dankte voor de medewerking van het gemeentebestuur ondervonden. Hij hoopte dat de bazar zou slagen en een ruime bate voor het jeugdwerk zal opleveren. Reeds direct vulde een grote schare bezoe kers de zalen en deden de jeugdige stand houders goede zaken. Speciale belangstelling bestond er voor de mode-show verzorgd door leden van de meisjesverenigingen. Op de algemene begraafplaats te Heem stede is Maandagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer G. Kreijen broek, oud-beherend vennoot van het ban kierskantoor Teixeira de Mattos te Amster dam. In de aula waren vele oud-medewerkers en vrienden bijeengekomen. De heer G. S. Brown, predikant van de English Reformed Church heeft een korte rouwdienst geleid. In een gedachtenisrede herinnerde hij er aan, dat de heer Kreijenbroek een groot aantal jaren in het bankwezen werkzaam is geweest en dat hij als secretaris van de consistory de English Reformed Church vele goede diensten heeft bewezen. De predikant dankte voor de arbeid en de wijze adviezen welke hij ge geven had. Na dankgebed speelde mejuffrouw C. H. Moes op het orgel „Laat vriend'lijk licht". Bij het uitdragen van de baar werd gespeeld „Blijf bij mij Heer". Aan de groeve sprak de heer G. S. Brown een gebed uit, waarna een zoon dankte voor de blijken van deelneming. Na geruime tijd van voorbereiding en in overleg met het ministerie van Economi sche Zaken is een bundeling tot stand ge komen van fabrikanten van medische in strumenten. In een te Utrecht gehouden vergadering is opgericht de „Stichting der Nederlandse Industrie van Medische In strumenten en Apparaten", waarin een aantal fabrikanten zich heeft aaneengeslo ten. De stichting heeft ten doel de medische industrie te bevorderen en maatregelen te nemen ter bevordering van de bedrijfsbe langen, in het bijzonder bij de overheid, publiekrechtelijke organen en instellingen. FEDERATIE VAN BILJART VERENIGINGEN In de competitie van de Federatie van Biljartverenigingen voor Haarlem en omstre ken zijn gespeeld: A. klas: A.D.O. 1—Centrum 4—4. K.R. 2— A.D.O. 2 2—6. Telescoop—K.R. 1 5—3. Oos ten— S.E.G. 8—0. B. klas: D.W-O. 1Centrum 26. Zand- voort—D.W.O. 2 8—0. K.R.Telescoop 62. KampervestS.E.G. 44. C. klas: A.D.O. 1Centrum 44. H. West 1 —A.D.O. 2 4-4. Oosten—B-V-V. 6—2. S.E.G. H. West 2 4—4. D. klas: A.D.O.—D.W.O. 1 6—2. D.W.O. 2— B.V.V. 1 2—6. B.V.V. 2—S.E.G. 6—2. Teles coop—Oosten 5—1. S.E.G.—D.WO. 2 4—4, E. klas: CentrumA.D.O. 1 62. A.D.O. 2 Zandvoort 62. B.V.V.K.R. 62. H. West Kampervest 80. ADVERTENTIE Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 20 November 1851 Op alle vroolijke Partijen behooren de ULEVELLEN MET DEVIEZEN van J. Schenkman; want ze zijn naïf, luimig, geestig, grappig, ze verlevendi gen het discours en brengen de lach spieren in beweging. Ze worden uitge geven te Amsterdam bij G. Theod. Bom. Prijs voor HH Banketbakkers per Boek 40 cent, per Vel 10 cent.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5