Twee series voorbereid voor solisten en kamermuziek Kort en bondig ■Clowntje Riek „Vlucht voor Marion" OM. OORD Inwoners van Heemstede stelden voor de woningbouwlening f555.000 beschikbaar Ingezonden stukken Nieuwe uitgaven Amsterdamse Beurs DINSDAG 20 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Scheepvaart Raad besluit tot het aangaan van een obligatielening tegen 4 pCt. rente De Hanny Schaft- herdenking Dispensatie van verbod van effecten-belening Bewys van de schaarste op de kapitaalmarkt Kunst in het Concertgebouw Haardkachels en kachels Ongeluk bij „Breedband" Voor de kinderen FEUILLETON ST. NICOLAASGESCHENKEN „MUZIEK DIE U MINT WANNEER HET U ZINT" Kopen In een speciaalzaak is kopen In een zaak van vertrouwen Dank zij de medewerking van de inwoners der gemeente Heemstede was het de raad van die gemeente in de Maandagmiddag gehouden vergadering mogelijk te besluiten ten laste van de gemeente Heemstede een obligatie-lening aan te gaan met een nominaal bedrag van ƒ555.000, koers 100 tegen een rente van 4 per jaar ten behoeve van het bouwen van woningen. De geldlening zal verdeeld worden in 366 obligatiën van 1000, 262 van 500 en 580 van 100. Alvorens het besluit genomen werd spraken vele leden hun waardering uit over de wijze, waarop de inwoners hebben meegewerkt, om de lening te doen slagen. Maandagochtend vroeg was het bedrag van 400.000 nog niet bereikt en bij de sluiting om twaalf uur was 555.000 bijeen. Het bouwen van duplex- en eengezinswoningen in de Provinciën-buurt is thans mogelijk. Burgemeester mr, A. G. A. ridder van Rappard merkte op, dat het be roep op de burgerzin niet tevergeefs is ge weest. Velen waren van mening, dat de lening in de gemeente met het grote aan tal forensen geen kans van slagen zou hebben. Tot zijn grote vreugde heeft de spreker geconstateerd, dat dit geenszins het geval is. Het resultaat van de lening heeft de verwachtingen overtroffen. Tallozen hebben getoond burgerzin te hebben en zich één te voelen met de gemeente. De burgemeester dankte allen die aan het sla gen der lening hebben meegewerkt. Mr. dr. Van der Bruggen (C.H.) was er over verheugd, dat velen zich be schikbaar hebben gesteld om aan de le ning mee te werken. De spreker bracht B. en W. hulde voor de wijze, waarop zij het prospectus hebben samengesteld. Het re sultaat is prachtig te noemen ondanks de ongunstige omstandigheden op de kapi taalsmarkt en ondanks de mogelijkheid, dat vele forensen, die in Amsterdam zaken doen, reeds voor een lening van de hoofd stad hebben ingeschreven. Mr. Pliester (C.H.) informeerde of het geld voor de woningbouw wordt be steed en niet voor onderhoud van reeds bestaande huizen. De heer Verhoeven (KVP) zeide, dat ook zijn fractie getroffen is door de prachtige inschrijving. Mogelijk zullen de obligaties op de Amsterdamse beurs ge noteerd worden. Daaraan zijn voordelen verbonden vooral als de gemeente in de toekomst leningen wil sluiten. Hulde bracht de spreker aan de chef en de amb tenaren van de afdeling financiën voor de technische voorbereiding van de lening. Hij hoopte, dat B. en W. met beleid het geld zullen besteden. Nadat de heer Zeg waart (KVP) de wens had uitgesproken, dat het geld voor het bouwen van nieuwe woningen bestemd zal worden, zeide de heer R e i n d e r s al tijd optimistisch over het slagen der lening te zijn geweest, doch het resultaat heeft zijn verwachtingen overtroffen. Hij wenste niet alleen de raad, onder leiding van de In uw blad werd een stukje opgenomen over een Hanny Schaft-herdenking op 25 November. Reeds eerder heeft een groep personen bepaalde figuren uit het verzet naar voren willen laten komen, uit bepaalde politieke motieven. Ons inziens geldt dit ook deze herden king op Zondag a.s. Verschillenden van ons hebben samenge werkt met Hanny Schaft en zullen haar vriendschap en offer nimmer vergeten en haar blijven beschouwen als een der onzen. Ieder jaar gedenken wij op alle plaatsen waar dit pas geeft alle gevallenen uit de wereldoorlog, zonder enige politieke bijbe doeling. Dit achten wij een juiste manier om op waardige wijze hen te gedenken die het hoogste offer brachten. Dit wil echter niet zeggen, dat wij niet op bepaalde data naar het graf gaan van hen waar wij eens mede samenwerkten. Dit geldt dus ook voor Hanny Schaft. Waar wij echter wel tegen opkomen is dat hier een demonstratie op touw wordt gezet met portretten en vlaggen. Dit vinden wij kwetsend tegenover de nabestaanden en onecht in het betrachten van de eensge zindheid waarop door dit zogenaamde be stuur (hetwelk overigens onbekend is) een beroep wordt gedaan. Het voormalig verzet in Nederland maakt geen uitzonderingen waar het betreft het herdenken van zijn doden. Het keurt demonstraties als deze af als te *ijn onwaardig. De secretaris District Noordholland van de Nationaal Federatieve Raad Voormalig Verzet Nederland C. SPOOR ADVERTENTIE burgemeester, geluk, maar ook de beleg gers die hun burgerzin in deze tijd getoond hebben. Wethouder mr. Bakhuizen van den Brink (VVD) bracht dank voor de hulde aan het college gebracht en deelde mee, dat Maandagmorgen vroeg de in schrijving nog niet de vier ton had be reikt". Om twaalf uur, bij de sluiting, was het bedrag 555.000 geworden. Wat de bestemming betreft kon spreker nog geen definitieve mededelingen doen. De wet houder herinnerde aan het raadsbesluit van 25 April, waarbij besloten is tot de bouw van zeventien duplexwoningen en van acht eengezinswoningen in de Provin- ciënbuurt. Wegens gebrek aan geld kon het besluit niet worden uitgevoerd. Dat wordt nu wel mogelijk. Voor deze bouw is onge veer drie en halve ton nodig. Over de be stemming van het resterende bedrag van ongeveer twee ton moeten B. en W. zich nog beraden. Hierna werd het besluit tot het aangaan van een lening genomen. De storting der gelden zal op 10 December 1951 geschie den. Van 1952 tot en met 1981 zal jaar lijks een bedrag van 18.500 worden uit geloot (over het algemeen 12 obligaties van 1000, 9 van 500 en 20 van 100). De gemeente is bevoegd, echter niet vóór 1 December 1956, de lening geheel of ge deeltelijk a pari af te lossen. Voorts besloot de raad voor het jaar 1952 opnieuw met de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten overeen te komen, dat het crediet in rekening courant voor het jaar 1952 wordt vastgesteld op 500.000. In financiële kringen in Amsterdam werd met gereserveerde instemming kennis ge nomen van het bericht, dat de Nederland se Bank, daartoe gemachtigd door de mi nister van Financiën, een algemene ver gunning zal verlenen om stortingen op emissies van aandelen gedurende een over gangsperiode te financieren door het be lenen van effecten. Velen zien hierin een goede stap op de weg, die naar men hoopt, zal leiden tot hervatting van de voor de oorlog bestaan de mogelijkheid om effecten aan te kopen „op prolongatie". Prolongatiezaken aan de effectenbeurs waren na de oorlog verbo den. In beurskringen heeft men hierover vaak zijn ontstemming uitgesproken. Dit verbod, zo meende men, is een der oor zaken van het feit, dat de na-oorlogse beurshandel in zijn ontwikkeling werd ge remd. Men hoopt nu, dat voormelde dispen satie voor de effectenbeurs een stimulans zal betekenen en dat de maatregel een voorloper zal zijn van opheffing van het verbod teneinde alle fondsen weer vrij te geven voor beleningsmogelijkheid, zoals vóór 1940 het geval was. De aandacht werd er op gevestigd, dat de dispensatiemaat regel de huidige schaarste op de kapitaal markt onderstreept en kennelijk moet mee helpen om de vele emissies van de laatste tijd mogelijk te maken. De psychologische invloed van de dispensatie kan, naar men meent, niet anders dan gunstig zijn. Voorwaarden De hoofdgroep banken deelt mede, dat de toestemming van de Nederlandse Bank N.V. namens de minister van Financiën, tot het verrichten van storting op emissies van aandelen, anders dan met eigen geld, wordt verleend onder de voorwaarden, dat ter financiering van zodanige stortingen verleende credieten, dan wel toegestane credietverhogingen worden afgelost, res pectievelijk ingetrokken, binnen zes maan den na de stortingsdatum van de desbe treffende emissie. Bovendien dienen de leden van de bedrijfsgroepen effectenhan del, handelsbanken en landbouwcrediet- banken op nader te bepalen wijze maan delijks opgave te doen aan de Nederlandse Bank van het totaal der door hen als zo danig verleende credieten of toegestane credietverhogingen. ifoj De heren H. Deinum, directeur van het Concertgebouw en C. L. Alphenaar hebben voor dit seizoen een aantal concerten en uitvoeringen voorbereid in de tuinzaal van het Concertgebouw, in samenwerking met de Stichting „Duinrell". F.r worden twee series gegeven, waarin Nederlandse kun stenaars optreden. In een gesprek met de heer Deinum deel de deze ons mee, dat er in Haarlem te weinig aandacht wordt besteed aan kamer muziek. Een der redenen is het gebrek aan een geschikte zaal. De grote zaal van het Concertgebouw is te groot voor het doel en de tuinzaal niet rendabel. Daarom verdient het aanbeveling de tuinzaal te vergroten. De heer Deinum heeft de mogelijkheid reeds onderzocht. Er kan bijvoorbeeld een aparte ingang gemaakt worden aan het Klokhuisplein en de zaal kan vergroot wor den, waardoor het aantal zitplaatsen van driehonderd op ruim vierhonderd gebracht wordt. Zover is het echter nog niet. Toch zijn er plannen gemaakt het Haarlemse publiek in de tuinzaal een aantal uitvoe ringen aan te bieden. In de afgelopen zomer is deze zaal opgeknapt en zij maakt een prettiger indruk dan kort geleden. Tot nu toe werd af en toe een kamermuziekavond voorbereid. Verder organiseert de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst geen concerten meer en daarom acht de heer Deinum het een gelukkig verschijnsel dat dank zij de samenwerking met de stich ting „Duinrell" iets bijzonders aangeboden kan worden. Voor de komende maanden zijn twee series uitgeschreven. Het nrogramma van serie A luidt: Woensdag 28 November on treden van Laurens Bogtman (bariton) en Felix de Nobel (niano) met als nro«ramm^ ..Die Winterreise" van Franz Schub°rt. Maandag 21 Januari verzorgen Stefa Wine (danst en Paul Niessing (piano) een pro gramma van Spaanse dans en zang. Maan dag 18 Februari dra*»* Nel Oosthout voor „De kriitkring" van Klabund. Het programma van serie B is aan kamer muziek gewijd. Jo Juda (viool) en Georve van Renesse (piano) geven on Dinsdag 18 December e°n concert: het Röntgen kwartet (Joachim Röntgen. Piet Niiland, Wim de Zoete en Corn. Preuyth sneelt op Maandag 14 Januari en het Amsterdamse trio (Jo Gou-tsmit, piano. Jo Hekster, viool en Sa muel Brill, cello) op Dinsdag 26 Februari. Voor beide series zijn bijzondere pro gramma's samengesteld, welke ongetwijfeld de belangstelling van velen zullen hebben. Het initiatief van de heren Deinum en Al phenaar en de medewerking van de Stich ting Duinrell, die het mogelijk maakt Ne derlandse kunstenaars te laten optreden, verdienen waardering. Slagen de plannen dan is de stichting voornemens ook volgen de jaren zijn medewerking te verlenen concerten voor te bereiden. Zij laat kun stenaars optreden, waarbij dezen geen risico behoeven te dragen. Nieuwe leden PEN-centrum. Het bestuur van het Pen-centrum voor Nederland heeft de volgende letterkundigen tot lid van het centrum benoemd: Ben Albach, mej. Emma Dronkers, W. Ph. Pos en dr. E. J. Dijkster- huis. Dr. A. de Froe, Van waarneming tot oordeel J. M. Meulenhoff, Am sterdam. Dr. de Froe heeft zich bezonnen op „de werkwijze en de betekenis van de weten schap voor maatschappij en geestesleven", en van de resultaten een kort, maar geens zins lichtverteerbaar boekje gemaakt. „We tenschap is geen privilege van wetenschap pelijke onderzoekers, maar een algemeen- menselijke aangelegenheid", zegt hij vooraf, en hij wil daarom voor al degenen die middelbaar onderwijs hebben genoten ver staanbaar blijven. In hoeverre hij daarin geslaagd is, staat ter beoordeling van iedere middelbaar-onderwezene zelf; het lijkt ech ter vrijwel zeker, dat hij nog veel verstaan baarder had kunnen zijn, in zijn ondertitel in de eerste plaats: wat is nu toch „de werkwijze van de wetenschap voor maat schappij en geestesleven"! En wat de betekenis van de wetenschap voor maat schappij en geestesleven aangaat, het is niet mogelijk daarover een duidelijker uitspraak in het boekje te vinden dan: „Wanneer dan al de wetenschap niet op al onze vragen een antwoord vermag te geven, al onze zorgen kan wegnemen, dan neemt dit niet weg. dat de wetenschap tal van zorgen heeft weg genomen en tal van vragen heeft beant woord". Het verlangen om absoluut-onweerlegbaar- objectief te zijn heeft dr. De Froe kennelijk parten gespeeld. Over de werkwijze van de wetenschap kan men met een vrij grote graad van objectiviteit spreken; maar men moet er het risico van sommige dingen weg laten toch bij nemen, anders komt het tot vaststellingen als de volgende, die de lach lust onweerstaanbaar prikkelen: „De ge ringste gnostische betekenis hebben smaak- en reukzin. Mede omdat wij, om hen te kunnen gebruiken, de betreffende stoffen in ons lichaam op moeten nemen. De vitale betekenis van de zintuigen is derhalve weinig of niet in overeenstemming met de wetenschappelijke betekenis." Over de be tekenis van de wetenschap (voor maatschap pij en voor geestesleven) is echter niets te zeggen dat onweerlegbaar is, tenzij men gedachten aanvoert die al lang gemeengoed zijn; en zelfs dan nog. Vandaar dat dit boekje, hoewel een enkele pagina er zeer gewichtig uitziet, toch weinig te bieden heeft dat de onwetende of de deskundige lezer tot nieuwe inzichten voert. S. M. Bij het monteren van betonnen platen op het dak van de motorhal van de N.V. Breedband in IJmuiden is gistermiddag door onopgehelderde oorzaak de 44-jarige Amsterdammer J. de V. van een hoogte van 16 meter met plaat en al op de beton nen vloer gevallen. Zeer ernstig gewond is de man naar het Rode Kruis ziekenhuis in Beverwijk gebracht. Gisteravond heeft men bloedtransfusie toegepast, doch de toe stand van de patiënt was hedenmorgen nog steeds ernstig. 3-3% Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned .Scheepv. Unie H. V. A. Deli Mij Amsterd Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 85% g.l. 86 150% 153% 182 170 ex. d. 161 163 156 158% 286 285% 94 94 17514 175% 136 g.l. 136 102% 101% 81 g.b. 82% 157 157 155% 155% 154)4 154% 55% g.b. 55 55% 55 46 46 69% 68% 43% 43 43% 43% „We moeten hulp halen, gauw!", riep Rick, met tranen in z'n ogen. „Daarginds is een boerderij", wees Oepoetie. „Laten we daar gauw heengaan'" Ze reden een eind verder en holden toen, met hun schaatsen nog onder, het kleine land over naar de boerderij. De boer scheen hen al gezien te hebben, want hij stond in de deur, toen zij bij het hek waren. „Is er iets aan de hand, jongens?", riep hij. „Ach, meneerhuilde Rick. „We zijn bang, dat Bunkiein een wakis gereden! Help ons alstublieft!" „Sapperju!"zei de boer. „Ik kom hoor!" En binnen enkele tellen kwam hij al aangehold, met een lange bootshaak in de hand. „Vooruit jongens.... wijs me gauw, waar het is!", riep hij. Met z'n drieën gingen ze naar de plaats van het wak. „Wie is Bunkie?", vroeg hij. „Je broertje?" „Janee. eigenlijk wel", stotterde Rick, tussen z'n tranen door. „Daar is het!", wees Oepoetie. (door JOS LODEWIJKS) 16) Misschien was hij een beetje gelukkig met de gedachte dat hij in hetzelfde huis mocht zijn, met haar mocht spreken en naar haar kon kijken. Toen kwam Maarten. Het zal wel een hel voor Peter geweest zijn om te merken hoezeer Stella en die man aan elkander verknocht raakten. Een man die verliefd is heeft een aparte intuïtie voor dergelijke groeiende verstandhoudingen. Het was niet zozeer het feit, dat hij die man in de plaats zag komen waarvan hij gehoopt had ze te kunnen bezetten, de plaats van gérant. Het was zijn bittere ontgoocheling, die man de vrouw te zien veroveren die hij in stilte aanbad. Hij verloor zich in korte liefdesavonturen met andere meis jes, met Clara onder andere. Maar hij dook telkens weer op uit een zee van teleur stellingen, omdat die meisjes in geen en kel opzicht vergeleken konden worden met Stella. Zij was onbereikbaar geworden voor hem, maar de egoist Peter vergenoegde zich niet met de gedachte dat zijn aangebedene tenminste gelukkig was. Hij kon de we reld en het leven maar van één standpunt uit bekijken en dat was het standpunt: Peter en Peter alleen. Zijn verliefdheid veranderde in wraaklust. Misschien heeft hij gedacht dat er nog een kansje voor hem zou zijn, wanneer hij die Maarten uit de weg zou kunnen ruimen. Figuurlijk, want voor een moord zijn mensen als Peter niet dapper genoeg. Hij koos de laffe, minderwaardige weg van verrader en bood de vader van Stella's overleden man aan, het doen en laten van zijn schoondochter te rapporteren, nadat hij gemerkt had dat Dick's vader het zwakke punt was in de stelling, waarachter Stella en Maarten zich tegen de^wereld verde digden. De oude, verbitterde man, lijdend onder de dood van zijn zoon en vervuld van een dwaze impuls om de dode te wreken, nam het aanbod aan en kreeg op gezette tijden mededelingen over Stella en Maarten. Er moeten in die eerste tijd weinig positieve dingen te rapporteren zijn geweest, want de twee waren voorzichtig en lieten alles na wat met zekerheid zou kunnen wijzen op hun verhouding. Maar de jaloerse Peter zal gevoelig geweest zijn voor kleine ogen schijnlijk onbetekenende dingen, en de wantrouwende oude man zal uit de ge ringste verdachtmakingen zijn conclusies met weinig scrupules hebben getrokken. Maarten moest weg en Peter had het eerste deel van zijn doel bereikt. Maar al spoedig zal hij hebben gemerkt, dat er voor hem eigenlijk niets veranderd was. Hij zal de brieven hebben gezien, die Maarten aan Stella stuurde, hij zal aan haar houding hebben kunnen constateren dat zij verlang de naar de man die afwezig was. Misschien heeft de onzekerheid over de vraag, of de liefde tussen Stella en Maarten door de gedwongen scheiding langzaam verkoelde, Peters activiteit in het spionneren aange wakkerd. Hij zal misschien met koortsach tige drift gezocht hebben naar het bewijs van hun „schuld", zoals vaak jaloerse men sen met een soort wellust speuren naar datgene wat hun hart voorgoed in stukken breken zal. Stella hoorde dat alles met ontzetting aan, maar toen zij alles wist voelde zij alleen nog maar medelijden. „Ik weet te goed hoe moeilijk het is, verliefd te zijn zonder ook maar de gering ste hoop op uitkomst", zei ze later tegen mij. „Peter is een zwakkeling en een on betrouwbare man, maar ik geloof dat ik zelf ook niet vrij van schuld ben. Ik had het moeten zien, hoe hij mij vereerde en ik had mijn best moeten doen om hem ervan te genezen. Ik had me moeten af vragen of het hem niet kwetsen zou Maarten boven zich gesteld te zien. Neen,, achteraf gezien ben ik ook dom geweest. Ik heb hem niet weggestuurd. Hij heeft me beloofd de vader van Dick voortaan links te laten liggen. De oude man weet trouwens al meer dan genoeg om me dwars te zit tenPeter zal uitzien naar een andere baan, en zolang blijft hij nog. Dat wilde hij zelf liever. Ik kan hier niet blijven alsof er niets gebeurd is, zei hij. Ik wil liever weg. Maar niet direct, als u het kunt uithouden mij nog een tijdje om u heen te zien. De stumper! Ik heb alleen maar medelijden met hem, werkelijk...." „Hoe zal Maarten er over denken?", vroeg ik. Stella keek me enigszins onthutst aan. „Ja, daar heb ik helemaal nog niet over gedacht! Ik hoop dat hij de dingen zal be grijpen zoals ik ze begrepen hebMaar dat is misschien wel moeilijk voor een man!" Ze was ineens weer geheel terneerge slagen. „Was hij maar hier", zei ze wanhopig. „Het lijkt eeuwen geleden dat hij wegging en sindsdien zijn er allerlei dingen gebeurd die mij als het ware van de ene angst in de andere hebben gesleept. Ik kan soms niet eens meer logisch denken. Het is alsof alles verloren is...." Stella Marter keek mij aan met een stille bede om bemoediging in haar mooie ogen, die blonken van de tranen „Het lijkt mij niet dat alles verloren is, voor jou althans niet", zei ik met een lachje. „Wat zou er verloren zijn?" Zij haalde de schouders op. „Maarten zal natuurlijk in het onder zoek betrokken worden. Zijn naam komt misschien in de kranten och, wat doet het er toe". Ze liet moedeloos haar hoofd Abbekerk, pass. 18 Cp. Leeuwin n. Melbourne. Alblasserdijk, 17 te Tilbury. Alchiba. 19 Sydney verwacht. Alphard, 18 te Freetown. Annekerk, 18 van Sydney te Melbourne, Arkeldijk, pass. 18 Vlissingen v. Antw. Aalsdijk, 18 v. New Orleans te R'dam. Aldabi, 19 te Montevideo. Almkerk, 18 van Kobe te Rotterdam. Amsteldijk, 17 van Baltimore te R'dam. Alphard, 19 Monrovia verwacht. Abbedijk, 18 200 m. Z. Cp Hatteras n. Le Havre Alamak, 18 400 m. O.NO. Madras n. Aden. Albireo, pass. 18 St. Faulsrock. Amstelland, pas. 18 Ouessant n. St. Vincent. Amstelpark, pass. 18 Scilly's. Amstelstad, 18 190 m. ZW. Ouessant. Amstelvaart, 18 1000 m. O. Bermudas. Aalsum, 18 240 m. O. Abaco Bahamas. Agamemnon, 17 v. Port of Spain n. Arahona. Aletta, 18 Telokanson verwacht. Alderamin,18 215 m. O.NO. Azoren. Alhena, pass. 18 Vlissingen. Almdijk, 18 bij Wesermond. Andijk, 18 900 m. O. Bermudas n. Havanna. Aardijk, 20 Antwerpen verwacht. Alphacca, 19 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Alwaki. 19 v. Santos n. Montevideo. Ampenan, 20 Djibouti verwacht. Arundo, 19 v. Amsterdam te New Orleans. Axeldijk, 19 v. R'dam te New Orleans. Altair, 20 te Recife. Algenib, 19 van Bahia naar Antwerpen. Alkaid, 21 Antwerpen verwacht. Afnati, 21 Rotterdam verwacht. Akkrumdijk, 20 v. Menaelahmadi te Koewait. Amsteldiep, 19 v. Newport News n. Nederland Bali, 18 te Halifax. Beverwijk, pass. 18 Gibraltar. Breda, 18 van St. Lucia n. Trinidad. Bennekom, 18 v. Antwerpen te Amsterdam. Borneo, 18 v. Stavanger te Amsterdam. Bengkalis, 20 Tj. Priok verwacht. Blitar, pass. 19 Pulu Weh n. Belawan. Bacchus, 18 230 m. W. ten Z. Finisterre. Billiton, 18 750 m. ZW. Flores. Bintang, 18 540 m. Tokio n. Manilla. Bonaire, 18 760 m. NO. Barbados. Britsum. 13 720 m. ZW. ten W. Flores. Caltex Delft, pass. 17 Kreta. Chama, 19 v. Karachi te Menaelahmadi vei;w. Caltex Utrecht, 18 v. Sidon te R'dam. Caltex Pernis, 19 Finisterre. Congostroom, 18 200 m. ZW. Kp St. Vincent. Corilla, 18 1020 m. ZW. S. Miguel. Caltex Leiden, pass. 18 Kp. Bougaroni. Campliuys, 18 v. Kwangdang te Donala verw. Clavella, 19 v. Singapore te Miri verwacht. Coryda, 18 v. Shellhaven n. Stanlow. Ceram, 20 v. R'dam te Calcutta verwacht. Cottica, 19 v. Plymouth. Cleodora. 19 v. Dakar n. Trinidad. Duivendrecht, 18 v. Buenos Aires n. Dakar. Delfland, 19 v. Amsterdam te Hamburg. Drente. 18 110 m. ZW. Ceylon. Duivendijk 17 150 m. NO. Cristobal. Delft, 19 v. Mollendo n. Callao. DiemPrdijk. 18 v. Los Anpeles. Esso Den Haag, pass. 17 Mona eil. Eimina, 21 Le Havre verwacht. Eendracht, 17 200 m. O. Malta. Enggano, 18 nog te Chittagong. Erinna, 18 v. Miri naar Pladju. Eimina, pass. 17 ten W. Kp. St. Vincent. Esso Amsterdam, 18 1050 m. ZW. Flores. Etrema, 18 160 m. W.ZW. Ouessant. Ena, 18 840 m. NO. Sombrero. Eemdijk. 18 tp New Orleans. Friesland (KRL), 18 te Tamaco. Farrnsum. 19 v. Hamotonroads te A'dam. Gaasterkerk, 18 van Port Said n. Genua. Garoet, 18 van Port Said. Gooiland, 19 Rio de Janeiro verwacht. Grootekerk, 18 v. Mombassa n. Aden. Oord-as. nass. 18 Zuidpunt Sien'ë n Gibraltar. Hector, 18 van Valencia n. R'dam. Heelsum, pass. 18 Ouessant. Haulerwijk, 19 v. Baltimore te R'dam. Haarlem, 19 v. A'dam te Norrköping. Hestia, 18 v. R'dam te Antwerpen. Heemskerk, 18 120 m. NO. Massawa. Hêcpba, 18 100 m. NO. Mona eil. Helicon, 18 340 m. N. Sombrero n. Antw. Hydra, 19 te Maracaibo. Hermes, 19 v. Pta Cardon n. Maracaibo. Hoogkerk, 20 v. Port Said. Iris, 17 v. Gothenburg naar Amsterdam. Indrapoera. 19 van S,,0t. Jagersfontein, 18 te East London. Java, 18 van Port Said. Japara (Kt-Ml 19 v dareoare te Makassar. Kota Agoeng, 18 v. Port Swettenham n. Penang Keaoe, 18 v. Tj. Priok te R'dam. Kota Baroe, 20 Soerabaja verwacht. Karsik, 20 v. Kema te Soerabaja verwacht. Katwijk, 20 Ferrol verw. per sleepboot Rode Zee. Klinfontein, 20 v. Antwernen n. A'dam. Lekkerkerk, 19 te Colombo. Ltfmbpk, 18 v. Singapore, n, Manilla. Leuvekerk, 18 v. Amsterdam n. Antwerpen. L'emsterkerk, pass. 19 Finisterre. Leersum, 18 825 m. O. Bermudas. Lieve Vrouwekerk, 17 215 m. N. ten O. Socotra. Loppersum, pass. 17 Minorca. Luna, pass. 18 Finisterre n. Algiers. Lindekerk, 18 150 m. O. ten Z. Massawa. Loosdrecht, pass. 18 Wight naar Genua. Lutterkerk, pass. 18 Str. Messina n. Port Said. Loenerkerk, 19 te Antwerpen. I'anvkoeas. 20 Suez verwaSrht. Macuba, 21 te Suez verwacht. Markelo, 18 van Freetown. Merwede, 18 v. Brownsville n. New Orleans. Marpessa, 18 van Amsterdam n. Curagao. Maas, 18 v. Alexandrië n. Beyrouth. Mentor, pass 18 Dungeness. Maetsuycker, 18 90 m. NW. Geraldton. Marisa, 18 560 m. N.NW. Tristan da Cunha. Mirza, 18 in Golf van Oman. Mitra, pas. 18 Runsal Jebel. Manoeran, pass. 18 Ceylon naar Aden. Mapia, 19 v. Bona n. Alexandrië. Modjokerto, 19 te Genua. Muiderkerk, 19 te Suez. Nestor, 18 v. Hamburg te Amsterdam. Noordwiik, 20 van te R'dam. Ootmarsum, 19 te Duinkerken. Orion, 19 van Bremen te Amsterdam. Oranefontein, pass. 19 Dakar n. Teneriffe. Oberon, 18 450 m. NW. Finisterre. Orestes, 18 v. New York n. Turks eiland. Oranie^taH. 20 v. Aruba n. Maracaibo. Prins Willem V, 18 te Cleveland. Polyphemus, 19 rede Cheribon. Papendrecht, pass. 18 Wight. Prins Frederik Hendrik, 18 620 m. O. Belle Isle. Prins Joh. W. Friso, 18 260 m. W. ten N. Scilly's. Prins Willem II, 18 180 m. NW. Flores. Prins Willem III, 17 450 m. O. ten Z. Belle Isle. Prins Willem v. Oranje. 18 900 m. O. Cp Race. Parkhaven, pass. 19 Madeira. Prins Alexander. 19 v. Hamburg n. Bremen. Prins Maurits. 20 v Chicago te R'dam. Radja, pass. 18 Ceylon n. Belawan. Raki, 18 in Suezkanaal. Ridderkerk, 20_ Mombassa verwacht. Rondo, 18 van A'dam te Balikpapan. Rijndam, 19 v. R'dam te New York. Rijn, pass. 19 Kiel n. Holtenau. Roebiah, 20 Tj. Priok verwacht. Reyniersz, 18 v. Singapore n. Tj. Priok. Rodas, 17 v. Trinidad n. Grenada. Rempang, 18 570 m. W. ten N. Minicoy. Riouw, 18 200 m. W. Kreta. Roepat, pass. Azoren n. Alexandrië. Rossum. 20 v. Huelva tp Vlaardineen. Saparoea, 18 van Port Said naar Genua. Scherpendrecht, 17 v. Swansea n. Sidon. Slamat, 18 t.c Madras. Sliedrecht, 18 van Menaelahmadi n Kaapstad. Soestdijk, 19 Soerabaja verwacht. Sumatra. 19 te Semarang. Sloterdijk, 19 v. New York te Savanna verw. Stad Maassluis, 18 v. Lulea te Vlaardingen. Stad Breda, 17 van IJmuiden n. Narvik. in de handen zinken en staarde voor zich uit. „Stella", zei ik, „ik ben erg blij dat je mij zo geheel en al vertrouwd heb. Ik hoop dat vertrouwen waardig te zijn. Inspecteur Vonk heeft mij juist daarom gevraagd eens met je te praten, omdat hij je geen last wilde aan doen en omdat hij bang was dat je hem niet graag dingen zoudt willen vertellen die je als een persoonlijk geheim beschouwt. Ik beloof je, dat de inspecteur niet méér van mij zal horen dan hij strikt nodig heeft in verband met zijn onderzoek. Nu nog een vraag: Waar is Maarten?" Stella Marter ahrzelde. Het was geruime tijd stil. Toen zei ze: „Ik weet het niet". Ik dacht ingespannen na. Wat moest ik doen? Moest ik Vonk alles vertellen over deze Maarten, of zou ik eenvoudig zeggen dat ik niets van Stella gehoord had dat enig licht op de moordzaak kon werpen? Want tenslotte was dat zo. Dit alles had niets met de dood van Vandearn te maken. Het was alleen maar de tragedie van een eenzame vrouw, die de wereld een spel voorspeelde om haar geluk in veilige haven te brengen. Maar Vonk zou precies willen weten waarom Stella en Maarten het die- ven-echtpaar hadden laten lopen, en hij zou er voor alles levendig belang in stel len te weten wie die geheimzinnige man was, die in de fatale nacht in het hotel bleek te zijn geweest zonder dat iemand behalve mevrouw Marter het wist. „Hoe heet Maarten eigenlijk?" vroeg ik. BINNENLAND Een 55-jarige timmerman uit Rotterdam J. C. B., werd Maandagmiddag bij de nieuw bouw van het Blindeninstituut in Rotterdam door een vallende ijzeren balk getroffen. B. werd zo hevig aan zijn hoofd en zijn borst gewond, dat hij .poedig daarna overloed. Een vrachtauto voor vleesvervoer reed Woensdagmiddag in de Jonker Fransstraat in Rotterdam een 11-jarig jongetje aan, d.t korte tijd later aan zijn verwondingen bezweek. HAARLEM EN OMGEVING Ds. K. de Gier te Lisse bedankte voor het beroep naar de Geref. gemeente te Nieuw-Beijerland. Ds. K. v. d. Braak, res.-legerpredikant te Bussum is thans belast met de geestelijke verzorging van het garnizoen Haarlem. Mej. A. G. Bruins te Overveen werd benoemd tot onderwijzeres aan de Noorder- school. Velserstraat te Haarlem. Ds. Pot, Ned. Herv. predikant te Haar lem, heeft van een onbekende f 1000 ont vangen voor kerkelijke en evangelisatie doeleinden in Haarlem en omstreken. De burgemeester van Bloemendaal zal in plaats van op Vrijdag 23 November, zijn spreekuur houden op Donderdag 22 Novem ber en wel van 10 tot 12 uur. Aan de Vrije Universiteit in Amsterdam slaagde de heer B. J. Vreugdenhil te Vijf huizen voor het candidaatsexam n rechten. Op de rijksstraatweg in Haarlem-Noord, ter hoogte van de Overtonstraat, werd gis teravond het zesjarig meisje E. B. door een auto met aanhangwagen aangereden toen zij van achter een geparkeerd staarde auto hardlopend de weg overstak. Het meisje kreeg een wond boven het linkeroog en is per ziekenauto naar het ziekenhuis Joannes de Deo overgebracht. ADVERTENTIE RADIO-CM gbamofoomspecialist 6R.H0UISTR.I08 TEL.I3046 HAARLEM Wij hebben ook dit jaar weer een uitgebreide keuze RADIO vanaf 160.- RADIO GRAMOFOONS vanaf525.- PORTABLE RADIO vanaf 215.— TELEVISIE APPARATEN vanaf 785. EL. GRAMOFOONS vanaf f 99.50 PICK-UP COMBINATIES KOFFERGRAMOFOONS. Wij hebben de grootste sortering GRAMOFOONPLATEN, en voor elck wat wils. Klassiek - Opera - Amusement Jazz en Kinderliedjes etc. Voorts een grote collectie PLATENKOFFERS - PLATENALBUMS PLATENREKKEN - PLATENBORSTELS PHILIPS Droogscheerapp47.— BRAUN Droogscheerapp45.— Phili Shave tasjes f 4.50 H.M.V. Strijkijzer 33-50 Straat Malakka. 20 v. Kobe te Hongkong verw. Salland, 17 v. Amsterdam te Hamburg. Silindoeng, 18 v. Soerabaja n. Cheribon. Saroena, 19 Singapore verwacht. Stad Schiedam, pass. 18 Ouessant. Stad Vlaardngen, pass. 18 Stavanger. Stanvac Pendopo, 18 v. Singapore n. Sungeige- rong. Stanvac Talang Akar, 17 v. Sungeigerong naar Tj. Uban. Schiedijk, 18 700 m. W. Flores. Stad Leiden, 18 640 m. W. Flores. Sunetta, 18 270 m. O. ten N. Trinidad. Sibajak, 19 200 m. W. Siberoet eil n. Colombo. Singkep, pass. 19 Sabang n. Belawan. Stad Maastricht, 19 van Gibraltar. Straat Soenda 19 v. Port Elizabeth n. Kaapstad Salatiga, 16 te Durban. Sarangan, 15 te Portland Oreg. Stentor, 20 v. R'dam naar Amsterdam. Tamo, pass. 18 St. Paulsrock. Teucer, pass. 18 St. Maria n. Halifax. Themisto, 18 v. Baltimore te DelfzijL Tibia, 18 v. Gibraltar naar Tripolis. Tjiluwah, 18 Savona n. Genua. Tomini, 19 Belawan verwacht. Tiba, 19 van Antwerpen te R'dam. Trompenberg, 17 v. New Orleans n. R'dam. Ta lisse, 19 rede Southampton. Tankhaven II, 17 v. Telokanson n. Sungeige rong. Tjikampek, 17 van Cheribon naar Semarang, Triton, 16 van. New York n. Curagao. Telamon, 19 v. Curagao n. Oranjestad. Tjibesar, 18 240 m. W. Maladiven. Tarakan, 20 te Singapore. Tabinta, pass. 19 Gibraltar. Taria, 19 v. Sassebo Japan n. Singapore. Tegelberg, 19 v. Hongkong n. Yokohama. Talisse, 19 v. Southampton n. Algiers. Utrecht. 18 600 m. NO. Guam. Veendam, 21 1 u. rede Southampton verwacht. Venus, 18 v. Bremen te Amsterdam. Weltevreden, 19 v. Rangoon te Belawan. Winterswijk, 19 van R'dam te Oran verwacht Westland, 18 v. Buenos Aires te Amsterdam. Winsum, 18 dwars Oporto. Waai, 15 v. New Orleans n. Curagao. Wieldrecht, 18 dwars Carthagena. Willemstad, 20 te Antwerpen. Waterman, pass. 20 Pantellaria. Willem Ruys, vertr. 22 14 u. v. R'dam naar Tj. Priok. Woensdrecht, 20 v. R'dam n. Las Fiedras. IJsel, 17 v. Malta n. Kreta. Zonnewijk, 17 v. Galveston te R'dam. Zuiderkruis, pass. 19 Finisterre n. Las Palmas. Zeeland (KPM), 18 v. Antw. te Gravesend. Zeeland (SSM), pass. 9 Ouessant. „Wolff. Maarten Wolff, dat is zijn naam. Zo zal hij wel in de krant komen", voegde Stella er bitter aan toe. „Kindlief, ik zal alles doen om dat te voorkomen", zei ik met overtuiging. „Tho mas Dorn heb ik aan een lijntje en de an deren zullen niets kunnen publiceren zon der dat het hun eerst door Vonk verteld wordt. En zo ver zijn we nog niet. Ik zal eens ernstig met de inspecteur over een en ander praten. Je moet het maar aan mij overlaten. Je kunt werkelijk van me op aan". Stella Marter keek mij vol erkentelijk heid in de ogen. Zij had zich weer geheel hersteld van haar ontmoediging en leek nu opnieuw een zakelijke, kloeke vrouw. „Ik vertrouw u", zei ze. „Anders had ik u niet alles over mijzelf verteld. Ik ben u dankbaar dat u alles zo goed begrijpt. Ik zou erg graag nog eens met u praten als we wat verder zijn". Inspecteur Vonk was zeer opgewonden toen ik hem ontmoette boven aan de trap. „O, juffrouw Lotgering", zei hij. „Ik zocht juist naar u. Hebt u mevrouw Marter ge sproken? Prachtig, daar hoor ik straks dan wel wat van. Eerst moet ik u iets nieuws vertellen. We hebben een man gearesteerd die de in- klimmer bleek te zijn geweest via de brand ladder, u weet wel, we hadden een voet indruk gevonden in de zachte grond onder de ladder. De rechter schoen van de man past als een bus in de afdruk". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6