Verwaarloosde dijken oorzaak van de Italiaanse watersnood „Een hefboom öf de genadeslag voor onze cultuur" Meer invloed van Kamer op buitenlandse politiek bepleit Wereldnieuws Chefarine „4" doet wonderen PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA Onvoldoende voorzorgsmaatregelen De radio geeft Donderdag Prof. Polak over televisie Debat Buitenlandse Zaken voortgezet Mej. Klorapé„Op korte termijn een bovennationaal gezag nodig" „Geen minister heeft zoveel offers gebracht" 2 Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Mr. Van Maarseveen in beide Kamers herdacht Scholieren krijgen langere vacantie Waarom Uw leven te slijten op een pijnbank? WOENSDAG 21 NO VEMBER 1951 (Van onze correspondent in Rome) Bij de rampen, die achtereenvolgens Zuid- en Noord-Italië hebben getroffen, zijn tientallen mensen en duizenden stuks vee verdronken, honderden huizen ver woest, bruggen ingestort. Een groot deel van de binnengehaalde oogst en al het reeds gezaaide winterkoren zijn verloren; gehele provincies staan onder water. De oorzaken van het onheil en de reden waarom het zo vervaarlijke afmetingen kon aannemen, klinken ons Nederlanders bekend genoeg in de oren: dijken, die door breken, rivieren, die buiten hun oevers treden en, in het geval van de Po, een springvloed in de Adriatische Zee, waar door de enorme watermassa niet kon af vloeien. Wij denken onwillekeurig aan onze eigen grote rivieren en inderdaad lijkt het meest geteisterde gebied, de Polesine, sterk op het land tussen Maas en Waal. Maar de dijken zijn verwaarloosd en niet be rekend op waterstanden als ditmaal werden bereikt. Als men weet, dat zelfs de zwaarste dijken (breedte 10 tot 15 meter, dus naar onze begrippen gering) geheel uit leem en rivierklei bestaan zonder bekleding, zodat zij wanneer eenmaal het water met kracht er langs spoelt niet veel weer stand bieden, dan wordt de ramp begrijpe lijk. Voorts heeft Italië niet genoeg tech nici op dit gebied. Na de ongewoon zware regenval in Piemonte en in de Lombardi sche Alpen had men moeten voorzien, dat enkele dagen later de verschillende rivie ren enorme massa's water te verwerken zouden krijgen en had men maatregelen dienen te nemen. Dit is niet gebeurd, daar een lichaam als onze waterstaat hier ont breekt. En toch is het er eenmaal geweest. De Venetiaanse republiek kende wél dege lijk een „magistratuur der wateren", die met groot gezag was bekleed en gevormd werd door mannen van beproefde be kwaamheid. Dat alles is vrijwel in het vergeetboek geraakt. Overstromingen zijn zeldzaam (het land ligt tenslotte enkele meters boven de zeespiegel en de rivieren zijn natuurlijk niet zo groot als de onze) en dus vergat men het gevaar. Het gevolg is, dat men nu ter redding van de op daken, in bomen en hooggelegen punten gevluchte bevolking, vaak over niet anders beschikt dan wat bootjes, die gewoonlijk dienen voor de kikkervangst (kikkers zijn een lekkernij in die streek). Die bootjes zijn volkomen ongeschikt om op te tornen tegen de maalstromen en het geweld van een ontketende rivier. Uit de Noord-Italiaanse meren moesten bootjes per trein en per vrachtauto worden aan gevoerd. Terwijl men reeds dagen te voren kon voorzien, dat de rivieren geweldig zou den aanzwellen, begon men de dijken te versterken, toen het water reeds aan de bermen knaagde. Ontbossing De oorzaak weg te nemen van het euvel, dat thans Italië teistert, ligt nochtans niet in de macht van één generatie. Sedert de Romeinse oudheid pleegt men in dit oude cultuurland roekeloos om te springen met ADVERTENTIE Geef ze 'n „gezonde' i.^ verrassing! RED BAND ROOSENDAAL TURNHOUT HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 7.30 Zenderslui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9,35 Platen. 9.40 Schoolradiq. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. 12.30- 12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Maastrichts Ste delijk Orkest. 14.00 Promenade-orkest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamermu ziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 Op de stelling. 18.50 Platen. 19.05 Levensvragen. 19.20 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma. 22.15 Buiten lands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zender sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 De Groenteman. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nederlandse muziek. 11.30 Platen. 11.45 Als ik mijn eigen secretaresse wascauserie. 12.00 Lichte muziek. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weer bericht. 12.33 Piano. 12.50 Financiëel week overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.55 U kunt het geloven of niet. 14.00 Inter view. 14.15 Platen. 14.30 Causerie. 14.45 Pla ten. 15.00 Voor zieken. 16.00 Metropole orkest. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.40 Surinaamse volks muziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Causerie. 19.15 Spaanse muziek. 19.40 Kunst en cul tuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerorkest en solisten. 21.05 Ronde Tafel Discussie. 21.30 Amusementsmuziek. 21.55 Dit is mijn lieve lingsmelodie, enquête. 22.25 Gevarieerd pro gramma. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30— 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Voor boeren. 12.42 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.00 Engelse les. 15.15 Platen. 15.40 Franse les. 16.00 Europa treedt aan. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekprogramma, 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. ADVERTENTIE Haarlem de eenmaal rijke bossen. Vooral de Vene- tianen hebben voor het bouwen van hun schepen en voor de heipalen onder de hui zen der lagunenstad steeds bomen geveld zonder nieuwe te planten. Maar ook de bossen werden vernield wijl men hoopte op die manier bouwland te winnen. Het gevolg is, dat de Apennijnen vrijwel overal grauw en boomloos zijn. Het hemelwater heeft de humuslaag meegesleurd en als het nu regent, dringt het water niet de stenige massa door, doch stroomt langs de kloven en geulen in de vorm van wilde bergstro men naar het dal, waar het peil der rivieren onmiddellijk stijgt. Rotsmassa's laten vaak los en vernielen soms huizen of versperren de wegen, vooral in Zuid-Italië. Het is natuurlijk niet mogelijk, wat in de loop der eeuwen werd bedorven in korte tijd te herstellen. Sedert vele jaren werden door de dienst van bosbeheer geregeld jonge boompjes geplant en op grote schaal, maar het is niet genoeg en bovendien zijn in de twee grote oorlogen misschien meer bomen geofferd dan er in een halve eeuw geplant worden. ADVERTENTIE De enorme voorsteven van de „Flandre", de grootste oceaanstomer die Frankrijk na de oorlog heeft gebouwd. Het schip, dat bestemd is voor de Compagnie Générale Transatlantique, meet 20.300 ton. Het heeft accomodatie voor meer dan duizend pas sagiers en zal van Le Havre op de West- Indische havens varen met een minimum snelheid van 38 km. per uur. TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 NEDERLANDSE PLANTER VERMOORD De 57-jarige planter, A. J. de Wit, van de suikeronderneming „Kebon Agung" bij Malang is door twee mannen gedood na een woordenwisseling over het geld, dat beide mannen, die ontslagen personeels leden van de onderneming waren, zeiden te willen incasseren. De heer De Wit werd door slagen met klewangs gedood. Hij was gehuwd en had geen kinderen. Io Den Bosch is opgericht de Stichting „Vrienden van de Kathedrale Baseliek van St. Jan". Doel dezer stichting is de inwen dige versiering en verfraaiing dezer basiliek te bevorderen. „De televisie is bezig zich te ontwikke len tot de grootste macht op aarde en kan door haar massale werking op het cultu rele vlak een ketting-reactie teweegbren gen, die naar verhouding groter is dan die van de atoombom". Dit was een van de conclusies, waartoe prof. dr. Fred. Polak kwam in een lezing over de televisie, die hij Dinsdagavond hield in het Instituut voor Perswetenschap aan de Universiteit van Amsterdam. Hij vergeleek de televisie met andere communicatie-middelen, waar over de mensheid in de loop der eeuwen de beschikking heeft gekregen en in het bijzonder met het oudste: het boek. Als een der fundamentele overeenkomsten tus sen de televisie en het boek zag hij de uitwerking van beide in de menselijke be schavingsgeschiedenis. Het boek luidde een nieuw tijdperk in en, zo zei hij, „ock de televisie plaatst ons voor een nieuw tijdperk. Zij zal eveneens grote verschui vingen te weeg brengen in sociaal en cul tureel opzicht, groter wellicht dan die, welke het boek ooit heeft veroorzaakt". Beide communicatie-middelen hebben een visuele werking, men moet er zijn ogen voor gebruiken, maar voor het boek is het gezichtsvermogen een middel, waar door de lezer in zijn geest het beeld kan vormen en bij de televisie is het zien pri mair. Men hoeft niets anders te doen dan kijken". Het boek doet een beroep op de menselijke geest, deze moet actief blijven, doch de televisie werkt alleen zintuigelijk, de toeschouwer kan er passief bij neerzit ten. De idee wordt uitgebannen. De licht straal blijft beperkt tot het oog, verdeï blijft het donker „zowel in de huiskamer Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: G. H. Rothert, handelende onder de naam Handelsonderneming Steroline, wonende te Heemstede, Bosboom Toussaintlaan 66. Rech- ter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. H. A. M. van Son, advocaat en procureur te Haarlem. P. H. Colee, caféhouder, wonende te Zaan dam, Oranjestraat 72. Rechter-commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. D. Aten, advo caat en procureur te Zaandam. Bij arrest van het gerechtshof te Amster dam is vernietigd het vonnis der arrondisse- ments-rechtbank te Haarlem d.d. 16 October 1951, waarbij Simon Hoogland, aannemer, wonende te Haarlem, Nieuwe Spaarnwou- derstraat 3, in staat van faillissement is ver klaard. met benoeming van mr. J. van Vliet, advocaat en procureur te Heemstede, tot curator. Bij beschikking van de rechtbank werd gehomologeerd het accoord, aangeboden in het faillissement van: Rudolf Voorhoeve, handelende onder de naam Uitgeverij „Dub- belhoef", wonende te Bloemendaal, Donkere- laan 6. Rechter-commissaris: mr. H. J. Fer- werda. Curator: mr. M. B. Cohen, advocaat en procureur te Aerderihoüt. Surséance van betaling Bij beschikking van de Haarlemse recht bank is aan P. L. J. van Andel, wonende te Heemstede, Valkenburgerlaan 12, handelende te Vijfhuizen, gem. Haarlemmermeer, onder de naam firma van Wijk en Kortleve, voor lopig surséance van betaling verleend, met benoeming van mr. J. H. Ekering, advocaat en procureur te Haarlem, tot bewindvoerder, terwijl het verhoor der schuldeisers is be paald op Maandag 7 Januari 1952 des namid dags 3 uur. Bij beschikking van de rechtbank is met ingang van 31 Juli 1951 voor de tijd van acht maanden, definitief surséance van betaling verleend aan: H. Meijer, zaakdrijvende te Santpoort, gem. Velsen, Hoofdstraat 194, onder de firma Manufacturenhandel-Wo- ninginrichting H. Meijer „Nederland" met benoeming van mr. K. Hugenholtz, advocaat en procureur te Haarlem, tot bewindvoerder Eveneens bij beschikking der rechtbank is met ingang van 18 Juli 1951 voor de tijd van anderhalf jaar, definitief surséance van betaling verleend aan: C, H. van Geest, wo nende te Haarlem, Middenweg 12 en H. J. van Geest, wonende te Haarlem, Lorentz- kade 224, tezamen handelende onder de ven nootschap onder de firma Gebroeders van Geëst, gevestigd te Haarlem en aldaar kan- toorhoudende aan de Lorentzkade 224, met benoeming van mr. K. Hugenholtz. advocaat en procureur te Haarlem, tot bewindvoerder. als in de hersenkamer". Een ander belang rijk verschil tussen de twee genoemde communicatie-middelen meende prof. Po lak te zien in de manieren, waarop ze aan de mens verschijnen. Slechts de geestelijke aristocratie heeft in den beginne het boek in handen gekregen en pas later werkte het breder en overbrugde het de kloof naar de massa. De ontwikkeling van de televisie is in tegenstelling daarmee de mocratisch. Bij zijn studiereis naar Ameri ka is spreker namelijk herhaaldelijk op gevallen, hoeveel televisie-antennes men aantreft op de huizen van steuntrekkers. Spreker vestigde ook de aandacht op de massale werking van de televisie: zij be reikt binnen de kortst denkbare tijd het grootst mogelijke aantal mensen. „Elk massa-medium loopt het gevaar van de middelmatigheid. Vooral in Amerika is mij dat gebleken. Men spreekt er van „cultu ral democracy" en geeft de massa wat zij wenst te zien". In handen van kwaadwil ligen is de televisie een moeilijk te over schatten gevaar. Zij kan zorg dragen voor een collectieve vorming van de publieke opinie, aldus spreker. Een onderzoek in Amerika wees uit, dat tal van kinderen samen meer dan dertig uur in de week televisie zien en vele ouderen zelfs zeven uur per dag. Schijn en werkelijkheid „De verslaafde toeschouwer zal een bur ger van twee werelden worden, de wereld waarin hij werkt „de vervelende we reld" en die van het televisiescherm. Op de duur zal hij schijn en werkelijkheid steeds moeilijker kunnen onderscheiden. Zo wordt de mens de slaaf van de tele visie, die men volgens spreker ook „tele- vivisectie" zou kunnen noemen. „Dit is niet bedoeld als een sonïbere profetie", zei prof. Polak, „maar als een waarschuwing. Zo kan het met de televisie gaan en ik durf wel te zeggen zo zal het waar schijnlijk gaan, indien de televisie haar natuurlijke loop wordt gelaten. Het kwade erin ontwikkelt zich van zelf, het goede alleen, als de mens daar doelbewust naar streeft". De ontwikkeling van dit „massa medium" kan volgens spreker de laatste slag toebrengen aan de zijns inziens toch al steeds sterker gematerialiseerd worden de cultuur. Maar het mensdom kan de te levisie ook als een hefboom voor de cul tuur hanteren. En dan biedt zij onbegrens de mogelijkheden. Prof. Polak achtte het zeer goed mogelijk, programma's te ver vaardigen, die de toeschouwer geestelijk actief moet volgen. Op enkele „strategi sche" punten vond hij toezicht en zelfs leiding van de overheid noodzakelijk maar in het algemeen dient deze zich er niet mee te bemoeien en het initiatief over te laten aan mensen die een opvoedkundige of culturele taak hebben. Deze groep staat er nu nog vreemd tegenover maar zij blijft volgens prof. Polak de enige, die de televisie in de toekomst in verantwoorde banen kan leiden. Bij de algemene beschouwingen over de begroting van het departement van Bui tenlandse Zaken in de Tweede Kamer is de verhouding van dit ministerie tot het parlement ter sprake gebracht door de heer Burger (P.v.d.A.), die zei te menen dat het van belang zou zijn als de minister zich verenigde met de opvatting van het Rapport-Van Eysinga, namelijk dat de Kamer het recht van controle heeft ook op het buitenlandse beleid en dat de in vloed van de kamermeerderheid op dit be leid erkend moet worden. Hij bepleitte snellere publicatie van mededelingen over conferenties en verklaarde het eens te zijn met de conclusie van het genoemde rap port ten aanzien van het opnemen van kamerleden in regeringsdelegaties: de voordelen overtreffen de nadelen. „Is de minister", zo vroeg spreker, „na de ver klaring van Churchill inzake Spanje nog zo positief van mening, dat de opneming van Spanje in de Atlantische gemeenschap niet waarschijnlijk is?" Om te voorkomen dat ons land bij be langrijke beslissingen over het hoofd wordt gezien achtte de heer Wel ter (KNP), die vervolgens sprak, het van veel belang, dat de minister zich veel in het buitenland laat zien. Hij zeide dat Engeland als het enigszins kan moet meedoen aan de één- making van Europa. De toetreding van Turkije en Griekenland tot het Atlantisch Pact juichte hij toe, doch het weren van Spanje kwam hem onbegrijpelijk voor. Tegen de overheersende invloed van Noord-Amerika in de internationale sa menwerking moet zijns inziens een tegen wicht worden gevormd. Naar zijn oordeel is de instelling van de UNO een volstrekte mislukking geworden. Er schuilen volgens de heer Weiter. zelfs grote gevaren voor de wereldvrede in. Tenslotte vroeg hij Zowel in de Tweede als in de Eerste Ka mer is de behandeling van de agenda Dins dagmiddag korte tijd onderbroken voor een plechtige herdenking van wijlen minister mr. J. H. van Maarseveen, aan wiens nage dachtenis toespraken werden gewijd door de voorzitter van de ministerraad dr. Drees en door de voorzitters van de beide Kamers, dr. Kortenhorst en mr. Jonkman. Dr. Drees herinnerde aan de moeilijke taken, waarmee minister Van Maarseveen belast is geweest. „Wij, die met hem in de ministerraad hebben gezeten, weten hoe hij hing aan de gedachte, dat alles beproefd moest worden om de band tussen een zelf standig Indonesië en het Koninkrijk te bewaren. Hij wist, dat hij door de porte feuille van Overzeese gebiedsdelen te aan vaarden grote offers zou moeten brengen en dat hem teleurstellingen zouden wach ten. Hij is echter de weg gegaan, die zijn plichtsbetrachting hem wees. Dr. Kortenhorst zeide, dat geen minister zoveel verguizing, zoveel kwaad gerucht en zoveel haat op zich heeft geladen als minis ter Van Maarseveen, die in zijn openbare leven nimmer gezocht heeft naar goedkope populariteit, die geen staatsambt nodig had om een man van betekenis te zijn en wie de rust zo lief was. Zijn optreden in de Nederlandse staatkunde bij de keerpunten der historie was, naar spreker zeide, het volbrengen van een hardvochtige, veel eisende roeping om een nederig en toe gewijd medewerker te zijn van de Godde lijke voorzienigheid, die de bron en de oor zaak was Van zijn diepste religieuze over tuiging. In de Eerste Kamer zei mr. Jonkman onder meer: „Ons past het, naast de erkenning van zijn opmerkelijke juridische bekwaamhe den, vooral zijn parlementaire gaven te gedenken. Van hem mag men getuigen, dat hij ook in het grote ernstige spel van onze parlementaire democratie, dat zo moeilijk en veeleisend kan zijn, een meesterschap ontplooide. Zorgen en tegenslagen bleven hem niet bespaard, doch hij toonde zich in staat die te dragen met een treffende blijmoe digheid. Tegenover de regering willen wij verzekeren, dat wij ons rekenschap geven van het zware verlies door haar geleden en dat wij mede gevoelen, hoe moeilijk het haar zal vallen, deze raadsman van de Kroon en de Staten-Generaal, bewinds man tevens, goed te vervangen". De drie sprekers, wier redevoeringen in beide Kamers staande werden aangehoord, betuigden alle hun hartelijke deelneming aan de nabestaanden van de overleden mi nister. een verklaring omtrent het bezoek van de Australische minister van Buitenlandse Zaken. De heer Gerbrandy (A.R.) vroeg de aandacht voor de betekenis der oor logsverklaring aan Japan. Nu wordt een vredesverdrag met dat rijk gesloten. Maar niet Nederland sluit dat tractaat, doch Amerika. Als er een land is, dat recht op compensatie heeft, dan is dat Nederland. „Wij mogen geen genoegen nemen met een verdrag, dat door anderen wordt ge dicteerd", zo zeide deze A.R.-woordvoer- der. „De opbouw van de defensie brengt nog geen vrede", zo betoogde vervolgens mej. Klompé (KVP), die het bijzonder als een taak voor ons land zag om door con structieve gedachten de scherpte der te genstellingen tussen de Verenigde Staten en Rusland te verminderen. Nederland heeft vooral ook een taak met betrekking tot de onontwikkelde gebieden. Spreekster bepleitte Europese eenwording om te kun nen geraken tot opvoering van de produc tie en van het welvaartspeil der Europese volkeren. Er moet naar haar mening .op korte termijn een bovennationaal gezag komen, ook al doet Engeland niet mee. „Eerst Europese, dan pas Atlantische federatie" Naar het oordeel van de heer Kort hals (VVD) moet de taak van de minis ter verlicht worden, hetgeen onder het oog zou kunnen worden gezien bij de komende kabinetsformatie. Inschakeling van Duitsland in de Westerse defensie op voet van gelijkheid achtte hij noodzakelijk. Voorlopig moet men zich volgens hem be palen tot de eenheid van Europa voordat er sprake kan zijn van een Atlantische federatie. Terwijl op het continent wordt voortgegaan met de eenmaking van Europa moet naar zijn mening alles worden ge probeerd om ook banden te leggen met Engeland. De heer Bruins Slot (A.R.) merkte op, dat de minister geen enthousiasme weet te wekken voor zijn politiek, welke berust op het samengaan van Amerika en de Europese landen. Naar zijn inzicht kan dit samengaan alleen slagen als de Europese landen van hun gebieden een sterk geheel maken. In 's ministers politiek staat de Atlantische samenwerking voorop, maar de heer Bruins Slot meende, dat de Euro pese samenwerking allereerst moet wor den nagestreefd. Nadat de heer De Groot (CPN) had medegedeeld dat Sovjet-Rusland er geen machtspolitiek op nahoudt en de oorlog als de grootste misdaad beschouwt en voorts had gevraagd of de regering en het parlement onder Amerikaanse druk zijn gezet om het Schuman-plan te aanvaar den, kwam de heer R o o 1 v i n k (KVP) aan het woord. Deze betreurde dat Neder land bij vele belangrijke beslissingen niet aan de conferentietafel zit, maar in de wachtkamer. Er is naar hij zeide alle re den om na te gaan welke constructieve politiek ten aanzien van Oost-Duitsland kan worden gevoerd. Naar zijn oordeel is het niet duidelijk geworden hoe de rege ring staat Tegenover de integratie van West-Duitsland. De heer Zandt (S.G.) zeide niet te be grijpen dat de A.R. en de C.H. achter de UNO staan, aangezien deze, evenals de oude Volkenbond, zich niet naar Gods woord richt. Hij wilde de regering een krachtig protest doen indienen bij Spanje en de Zuid-Amerikaanse staten naar aan leiding van vervolgingen van Protestanten. Hedenmiddag verneemt de Kamer het antwoord van minister Stikker. Binnenlandse Zaken Voor de vergadering werd de Kamer medegedeeld, dat de vice-minister-presi dent, mr. F. G. C. J. M. Teulings, zich be reid verklaard heeft de begroting van Bin nenlandse Zaken te verdedigen. Deze be groting is aan de agenda toegevoegd na de begrotingen van Oorlog en van Marine. „Binnenlandse Zaken" kan Vrijdag in be handeling komen. Volgende week Dinsdag zal dan begonnen worden met de behan deling der begroting van „Verkeer en Wa terstaat". De precaire toestand* van de brandstof- fenpositie heeft de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen doen be sluiten om de Kerstvacantie van alle rijks scholen voor gewoon lager onderwijs, voortgezet lager onderwijs, uitgebreid la ger onderwijs, nijverheids-, middelbaar- en hoger onderwijs met één week te ver lengen. De minister heeft de besturen der bijzondere scholen met klem verzocht, voor de onder hun bestuur staande scholen een gelijke maatregel te nemen. Gisteren is, door tot nu toe onbekende oorzaak, brand uitgebroken in een boerderij te Heiervoene, gelegen aan de weg Venlo Horst. Vierendertig stuks vee kwamen in de vlammen om. In het Internationaal Cultureel Cen trum te Amsterdam heeft de Nederlandse bond van steen- en offsetdrukkerijen en foto- lithografische inrichtingen het vijftigjarig bestaan der bond gevierd. 42. Graaf Isen Grim was door zijn val op de vloer van de koets enigermate versuft, en het kostte Joris Goedbloed dan ook weinig moeite om hem, met een welgemik te schop tegen het zitvlak, uit de koets te verwijderen. Joris, die nog steeds in de waan verkeerde dat hij de Rambam-Ro- bijn in zijn binnenzak had, trok een triom fantelijke glimlach terwijl hij zijn versla gen tegenstander nariep: „Bedenk, mijn waarde, dat reeds de klassieken ons leren: „Stanta pedes in corpora sana" of wel, vrijelijk ten uwen behoeve vertaald daar gij geen latinist zijt, lopen is beter voor uw bloeddruk! Goede reis naar Illirania!" Geen wonder, dat hij vrolijk was. Maar geen wonder ook, dat Panda vrolijk was! Die reed en reed in zijn betrouwbaar klein auto'tje, en daar hij dacht dat de robijn rustig in de médaille zat, maakte hij zich geen zorg in de hele wereld. „Reizen in een auto is toch maar heerlijk," dacht hij; „de zorgen glijden helemaal van je af!" Maar inmiddels dacht Jolliepop er heel anders over. Jolliepopdie niet alleen dacht dat de robijn in zijn bezit was, maar die hem ook werkelijk had, was besloten om na zijn ontsnapping uit de koets geen risico's meer te nemen. Hij begaf zich naar de dichtstbijzijnde stad, liep daar naar een reisbureau en bestelde een kaartje naar Illirania. „En aangezien ik onderweg geen vertraging meer wens en geen rovers meer wil ontmoeten, reis ik per vliegtuig!", al dus deelde hij de bediende mede. „Dat is goedkoper dan u denkt!", riep deze geest driftig uit maar op zulke kleinigheden lette Jolliepop niet. Triest. De Amerikaanse filmacteur Fran- chot Tone heeft een eis tot echtscheil ding ingediend tegen Barbara Layton met wie hij zeven weken geleden in het huwelijk trad. Tone beschuldigt zijn vrouw van „buitengewone wreedheid", De aanleiding zou zijn, dat Barbara de wens had geuit in een film op te treden met Tom Neal, een filmacteur die Tone kort voor zijn huwelijk het ziekenhuis in sloeg. De oorzaak van de vecht- partij was: Barbara Layton. Ondanks alles. De industriële productie in West-Duitsland is in October, ondanks de moeilijkheden met de kolen- en staalvoorziening, vergeleken met de voorafgaande maand met 2 procent ge- stegen. Het indexcijfer der productie bedroeg voor October 134 op basis 1936 100. Reuter meldt nog, dat de West- Duitse kolen- en staalproductie in Oc tober met respectievelijk drie en vijf punten zijn toegenomen. De productie van consumptiegoederen nam met vijf punten toe. Deportatie. Het West-Duitse persbureau D.P.A. meldt, dat volgens ramingen van bevoegde zijde in Bonn zich op het ogenblik 700.000 Duitsers in de Sovjet- Unie bevinden. Volgens deze kringen ligt aan de deportaties een van te voren opgesteld plan ten grondslag, dat sedert begin van 1945 systematisch wordt uit gevoerd. Corruptie. Door het bureau van de Japanse procureur-generaal is bekendgemaakt dat maatregelen genomen zullen wor- den om het ambtenarencorps te zuive ren. Sinds de oorlog tot September 1950 zouden 2000 gevallen van verduistering, ruim 2000 gevallen van omkoperij en in totaal ruim 60.000 schandalen, waarbij ambtenaren betrokken waren, zijn ge meld. Automaat. Door de Britse spoorwegen worden proeven genomen met een ap paraat met een photo-electrische cel, waardoor bij mist het rijden door een onveilig signaal zou worden voorkomen, doordat in dat geval automatisch de remmen ingeschakeld worden. In de verf. Gevolg gevend aan een ver. zoek van de Amerikaanse luchtmacht zijn de luchtvaartmaatschappijen in de Verenigde Staten overgegaan tot het opnieuw beschilderen van hun toestel len en wel zo, dat deze op grote afstand onmiddellijk herkenbaar zijn. In de V. S. moeten alle verkeersvliegtuigen, die diensten onderhouden tussen vlieg velden of steden, die van strategisch belang ziin, zich houden aan bepaalde routes. Elke keer, dat een machine van deze route afwijkt, stijgen jagers van de luchtmacht op om te constateren wie die „vreemdeling" is. Het snelle identifi ceren wordt door de nieuwe beschilde ring vergemakkelijkt. Oppositie. De Philippijnse president, Qui- rino, ziet zich geplaatst tegenover een mogelijke blokkering van alle regerings. maatregelen gedurende twee jaar, aldus Reuter. De nationalistische oppositie partij heeft 13 van de 24 senaatszetels veroverd. De senaat kan de wetgeving en de benoemingen controleren. In het Huis van Afgevaardigden heeft de libe rale regeringspartij nog steeds de. meer. derheid. Schending. De centrale Joodse raad van West-Duitsland heeft te Düsseldorf een stemmig een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen „de jongste schendingen van graven en gewijde plaatsen". In het bijzonder richt het protest zich tegen een schending van het gedenkteken ter ere van slacht offers van het nazi-regiem in Düssel- dorf. Zelfverdediging. In Ipelousas m de Ame- rikaanse staat Louisiana zijn vijf negers gearresteerd, beschuldigd van mishan deling van een politie-agent. De negers zouden wraak hebben willen nemen voor het doodschieten van een neger, John Mitchell genaamd, door een poli tie-agent. Mitchell, een der invloedrijk ste negers in de stad, werd Zondagavond in een café doodgeschoten door een politie-agent, die later verklaarde uit zelfverdediging gehandeld te hebben. President. President Truman heeft aan een feestmaaltijd van de Amerikaanse democratische vrouwenclub verklaard er van overtuigd te zijn, dat Amerika er in zal slagen een wereldoorlog te voor komen. Hij waarschuwde tegen „klein zieligheid ten aanzien van de buiten landse politiek" bij de kiescampagne voor het presidentschap. Omtrent de kwestie of hij zich herkiesbaar zou stel len zeide hij slechts: „ik heb bepaalde denkbeelden over deze zaak". Hij zou hieromtrent een verklaring afleggen, nadat hij drie belangrijke boodschappen in Januari aan het congres voorgelegd zou hebben. Vliegramp. Vanochtend vroeg is nabij net vliegveld Dum Dum bij Calcutta een vliegtuig van de „Deccan Airways" ver ongelukt. Geen van de veertien inzit tenden heeft het ongeluk overleefd. Verliezen. In de tweede wereldoorlog sneuvelden in totaal 2.640.100 leden van het Duitse leger, aldus maakt het Ber- lijnse inlichtingenbureau voor oorlogs verliezen en krijgsgevangenen bekend. 1.200.000 militairen staan als vermist genoteerd. Van 120.000 Duitsers is niet naam en toenaam bekend, dat zij als krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie vertoeven, aldus deze bekendmaking. Volgens een vroegere Sovjet-Russische verklaring bevinden zich slechts 13.500 Duitse krijgsgevangenen in de Sovjet- Unie. Duif. De Amerikaanse delegatie bij de UNO te Parijs heeft van een anonieme afzender per post een vredesduif ont vangen. Een woordvoerder verklaarde, dat de delegatie er niet van houdt, dat een vogel, die de vrede symboliseert, achter tralies wordt opgesloten. ADVERTENTIE Verdrijf Rheumatische Pijnen met wortel en tak alt Uw ledematen. Met Kruschen Salts de wereldberoemde wetenschappelijke samenstelling van zes mi nerale zouten, die Uw bloedzuiverende orga nen een voor een nodig hebben, om jeugdig en krachtig te functionneren. Bij een regel matig gebruik van Kruschen, nooit opeen hoping van pijnverwekkende onzuiverheden in het bloed. Nog veel minder kunnen deze zich vastzetten in gewrichten en scharnieren. Daar zorgen dan lever, nieren en ingewan den wel voor, waarop Kruschen zo'n welda dig aansporende werking heeft. Wapen U tegen iedere nieuwe aanval. Begin vandaag nog met Kruschen Salts en dan iedere morgen die kleine dosis.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2