Weer een vondst bij de Stompe Toren in Spaarnwoude sr ABDÜSIROQP Het Hek van de Dam C.I.O.S. tijdelijk gesloten Het dier in stad en land J. G. Kaasenbrood Zestien chauffeurs onder het mes In de hoofdstad uit 3 Nu een schaats van 2000 jaar oud Twintig cursisten hebben griep Agenda voor Haarlem Mr dr Van Rhijn over sociale omstandigheden zou zo'n WARMGBSCMEHK niET WAAfcDSREn? immenaed Broek ELECTRISCHE INSTALLATIES Broodprijzen blijven ongewijzigd De Veiser affaire Eis van 25 mille tegen De Volkskrant afgewezen Amsterdamse voorman na zijn val overleden DE ROOI! Luxe postpapieren Gaat dat zien Even ophouden Hele drukte rs y OOK VOOR BRILLEN Burgerlijke stand van Haarlem WOENSDAG 21 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE De amateur-archeologen de heer en me vrouw De Raaf uit Heemstede gaan voort met hun opgravingen nabij hun cultuur centrum in de Stompe Toren onder Spaarn woude. Wij maakten er reeds melding van dat zij niet alleen Bataafs-Fries aardewerk gevonden hebben, maar ook aardewerk uit de Romeinse tijd, namelijk fragmenten van een auphora. Bij het graven van een nieuw proefgat 0p het land van de heer Nelis bij Pennings- veer (op ongeveer tien minuten afstand van de Stompe Toren) vond de heer De Raaf een schaats, vervaardigd van een runder been. En zijn twee gaatjes in het been ge boord om haar te kunnen onderbinden. Deze schaats is uit het begin van onze jaar telling, dus ongeveer tweeduizend jaar oud. Hoewel dergelijke schaatsen vaker ge vonden zijn (ook in de Friese terpen) is de vondst in onze omgeving toch wel iets bijzonders. Niet alleen wordt er opnieuw door aangetoond dat de zandplaat bij Spaarnwoude reeds bij het begin onzer jaartelling bewoners herbergde, maar ook omdat deze schaats de werkplaats nog niet verlaten had. Een been van een koe is na melijk niet zonder meer geschikt om als schaats gebruikt te worden of om onder een slede gezet te worden. Het ene einde van het been is wel lichtelijk gebogen, maar het andere einde heeft een uitsteeksel dat eerst vlak geschaafd moet worden om over het ijs te kunnen glijden. De maker van deze schaats had reeds de eerste zaag- ADVERTENTIE Donderdag 22 November a.s. om 2 uur 80 zal de o-pening plaats vinden van mijn damesmodezaak Wagenweg 7, Haarlem. Mevrouw Raket Daar een twintigtal cursisten van het Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders, C.I.O.S. te Overveen, lijdende is aan griep, is dit instituut op advies van de internaatsarts tijdelijk gesloten. De ongeveer 90 cursisten zijn Dinsdag naar huis gegaan en zullen pas op Donderdag 29 November naar Overveen terugkeren. De griep is overigens van lichte aard. De arts achtte sluiting van het instituut echter noodzakelijk, aangezien de oplei- d.ng zware lichamelijke inspanning van de cursisten vraagt. Op deze wijze hoopt de arts uitbreiding van de ziekte en even tuele complicaties te vermijden. De wekelijkse training van de ploegen, waaruit de deelnemers voor de Olympi sche spelen zullen worden gekozen, zoals de athleten, de kanovaarders en de schaat senrijders, zal gewoon worden voortgezet. Een bazar voor het jeugdhuis in Haarlem-Noord Op Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Novem ber zal er een bazar gehouden worden in de bijgebouwen der Immanuelkerk, van Egmondstraat, Haarlem-Noord. De baten van deze bazar zijn voor het. Jeugdhuis, gelegen op de hoek PijnboomstraatScho- terweg, hetwelk Maandagavond a.s. kan worden geopend. Een bazar-comité hoopt weer een be drag aan de stichtingscommissie te kun nen afdragen, daar de kosten om het ge bouw te exploiteren steeds groot blijven. Een keur van goederen, een gezellige thee- schenkerij en vele attracties voor jong en oud, vormen de aantrekkelijkheid van deze bazar. ADVERTENTIE Maak een einde aan dat gekuch, zuiver Uw luchtwegen van ziektekiemen met de snelwerkende snede in het been gezet, maar hij is blijk baar in zijn werk gestoord. Een schaats van een runderbeen, gevon den in een Friese terp, vinden wij afge beeld in het werk van prof. Holwerda: „Ne derlands vroegste geschiedenis in beeld". Aan het bedoelde werk ontlenen wij ook bovenstaande tekening die te zien geeft hoe zulke schaatsen werden gebruikt en ook hoe zulke runderbenen onder een slede werden bevestigd. Er wordt bij gezegd dat nog in de vorige eeuw schaatsen van run derbeenderen in Hongarije in gebruik waren. Crisis der cultuur WOENSDAG 21 NOVEMBER Luxor: „Vrouwenkooi", 18 j., 7 en 9.15 uur. City: „Tarzan en de amazones", 14 j., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Captain Demono", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tokio Joe", 18 j., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Aan de Rivièra", 14 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Bud Abbott en Lou Costello op de Universiteit", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 22 NOVEMBER Gcm. Concertgebouw: Koor Katholiek Haarlem, najaarsconcert, 8.15 uur. Rem brandt, Palace en Luxor: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma van agenda Woensdag). In de cursus „Cx-isis der cultuur" voor de Volksuniversiteit heeft, mr. dr. A. A. van Rhijn Dinsdagavond in het Frans Halsmu seum gesproken over „Arbeidersbeweging en sociale omstandigheden". De spreker merkte op, dat: het de bedoeling van de cursus is aandacht te besteden aan het verleden en het heden. Hij besprak in het eerste gedeelte van zijn voordracht de geestelijke opvatting en in het tweede deel de sociale aspecten van het toen en nu. Mr. dr. Van Rhijn her innerde aan het liberalisme in de vorige eeuw en in het begin van deze eeuw. Het liberalisme verheerlijkte het intellectualis me. Men was van mening, dat als er een goe de opvoeding bestond de wereld een paradijs zou worden. Deze opvatting heeft op het ogenblik geheel afgedaan. Een mens heeft niet alleen intellect, maar hij heeft ook geest, gevoel, intuïtie enzovoort. Een andere kwaliteit van het liberalisme was optimisme. Er werden in de vorige eeuw goede resul taten bereikt op het gebied der wetenschap en er traden verbeteringen in op het gebied van het verkeer (electriciteit, stoommachine enzovoort). Men dacht op weg te zijn naar een sociaal paradijs. Wat is er thans van het optimisme na twee wereldoorlogen over gebleven? Ten derde kende het liberalisme onverdraagzaamheid en daarbij herinnerde de spreker aan het onderwijs. De schoolstrijd is verdwenen en onverdraagzaamheid be hoort tot het yerleden. Hoe was vroeger de toestand bij de arbeiders? Mr. dr. Van Rhijn bracht bij de beantwooiding van deze vraag in herinnering de strijd van Marx. Volgens deze was er geen plaats voor religie. Men sprak van historisch materialisme als levens beschouwing. Deze beschouwing heeft nu afgedaan. De klassestrijd is volkomen ver bleekt en als voorbeeld hiervan noemde hij de samenstelling van de Stichting van de Arbeid, een instelling welke uniek in de wereld is. Werkgever en werknemer werken bewust samen; natuurlijk zijn er menings verschillen. Wat de sociale aspecten van het onderwerp- betrof zeide de spreker, dat de economische harmonie van het liberalisme een overheer sing van de werkgever op de arbeider in hield. Hiertegen zijn de arbeiders in verzet gekomen. Toen aten deze brood en aard appelen en de gevolgen waren een grote kindersterfte en ondervoeding. Tien procent van de Nederlandse bevolking was armlastig, de lonen waren laag en de arbeidstijd schan dalig lang. Van sociale zekerheid was geen sprake. In de loop der jaren zijn vele ver beteringen ontstaan. Wat de toestand na 1945 betreft merkte spreker op. dat de wet op de ondernemingsraden en de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie .tot stand zijn gekomen. Over deze wetten deed hij nadere mededelingen. De spreker kwam tot de conclusie, dat er op het ogenblik reden tot optimisme is wat betreft de sociale voorzieningen; tevreden mag men echter nog niet zijn, want ideaal is de toestand nog niet. NAPPA met wol gevoerd ASTRAKAN s heerlijk op de fiets 15.90 10.50 5 Pf C I A US T Hf'*f MMODES V. Spaarnwouderstraat 17-80 Haarlem Conform de eis van de advocaat-fiscaal heeft het hoog militair gerechtshof het von nis van de krijgsraad te velde West, waar bij de soldaat C. van der M. uit Den Haag wegens het niet opvolgen van een order tot een gevangenisstraf van vijf weken met aftrek was veroordeeld, bevestigd. De soldaat diende in October 1950 bij de Koninklijke Landmacht op Aruba. Op zekere dag droeg een korporaal hem op zijn „a"-broek aan te trekken (beste uni form). Zijn commandant had hem echter ten strengste verboden het beste uniform te dragen, zodat Van der M. gerechtigd meende te zijn de order van de korporaal niet op te volgen. Voor nauwelijks minder grote belang stelling dan de eerste keer heeft de Vereni ging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken gisteravond in hötel „De Leeuwerik" een reprise ge geven van de nieuwe Dierenoeschermmgs- film „Het dier in stad en land", welke voorstelling werd bijgewoond door de ADVERTENTIE Aanleg en reparaties van TECHNISCH BUREAU Grote Houtstraat 131 Tel. 10271 Smedestraat 7 Tel. 11287 Minister Mulderije in gesprek met wet houder Geluk tijdens de Dierenbescher mingsavond in „De Leeuwerik". minister van Justitie mr. H. Mulderije en zijn echtgenote. Nadat de voorzitter der organiserende vereniging, de heer J. F. H. van Daelen, de aanwezigen welkom had geheten, sprak de directeur van het bureau Dierenbescherming in Den Haag, de heer G. Nieuwenhuysen, een krachtig propa- gandawoord, waarin hij met veel nadruk betoogde, dat onze wetgeving ten aanzien van de dierenbescherming hopeloos tekort schiet en dat de tienduizenden dierenvrien den niet zullen rusten alvorens er een spe ciale Dierenwet gekomen zal zijn, die het weerloze dier zal behoeden tegen de ruw heid van zijn meesters. De genoemde film, die wij ter gelegen heid van haar Haarlemse première reeds uitvoerig bespraken, werd met levendige belangstelling gevolgd. Een zegsman van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening verklaardde in een ondedhoud met het A.N.P., dat de broodprijzen en de samen stelling van het brood ongewijzigd zullen blijven. Dit werd medegedeeld naar aan leiding van geruchten, als zou de regering het voornemen hebben gehad een nieuwe samenstelling aan het brood te geven en haar subsidiepolitiek los te laten. Het blijkt dat deze geruchten ontstaan zijn, omdat uit kringen van de Nederlandse bakkerspa troons aandrang is geoefend om verande ring in de broodprijzen te brengen. De laat ste tijd is er namelijk een sterke verschui ving waar te nemen van de consumptie van wittebrood naar het zogenaamde „volksbrood", waaraan door de bakkers vrij weinig wordt verdiend. Verzodht werd toen een kwaliteit te mogen bakken, waar aan, naar het oordeel van de bakkers, een behoorlijke winstmarge zit. Na een onderzoek is echter gebleken, dat geen verandering -kan worden gebracht in de tot heden gevolgde politiek in dit op zicht. De verzoeken van de bakkersorga nisaties worden niet ingewilligd en de subsidie op het volksbrood blijft gehand haafd. Gistermiddag heeft de civiele kamer van de rechtbank te Amsterdam uitspraak ge daan in de procedure, waarin van het dag blad „De Volkskrant" een bedrag van 25.000 werd geëist na een publicatie over de „Velser affaire". Eiser was een zekere I. S., die enige passages van het op 14 April 1951 in bedoeld dagblad gepubli ceerd artikel over deze affaire beledigend achtte. De eis werd afgewezen. Mr. M. van Vugt, die tijdens de behan deling van deze zaak op 25 September als pleiter optrad voor eiser, zeide, dat hei artikel gesteld was in een niets ontziende terminologie, „zoals men in dit blad meer aantreft". Mr. van Dal, die als pleiter voor het dag blad optrad, betoogde, dat deze procedure een zeer principiële inzet heeft en wel de vrijheid van de pers, de vrijheid op mis standen in het openbare leven te wijzen en op te komen voor het recht. Hij betoog de, dat de publicatie uitsluitend gedaan is om redenen van openbaar belang en dat slechts een zeer klein deel van de ter beschikking staande gegevens door het dagblad aan de openbaarheid is prijs gegeven. De rechtbank heeft in haar uitspraak in dit geval het openbaar belang gesteld bo ven het particulier belang. Weliswaar is zij aldus de sententie van oordeel, dat S. door de publicatie schade heeft ge leden, doch het openbaar belang gaat hier voor. In de uitspraak wordt voorts over wogen, dat de publicatie van het dagblad niet is geschied zonder de zorgvuldigheid in acht te nemen, die de redactie van een krant zich dient op te leggen. De Velser affaire heeft bij velen in ons land grote on gerustheid verwekt en men is gaan twij felen of het onderzoek voldoende onpartij dig is geweest. De rechtbank was welis waar van mening, dat de publicatie een sensationele vorm droeg, doch overwoog, dat .het de bedoeling is geweest om het .grote publiek in beweging te krijgen, het geen waarschijnlijk ook bereikt had kun nen worden door een rustiger opgemaakt artikel. Nochtans mag hier een beroep op het dienen van het algemeen belang wel gegrond worden geacht. De rechtbank veroordeelde eiser tot het betalen van de kosten van het geding. De 44-jarige Amsterdamse voorman J. de Vries, die Maandagmiddag van het dak van de motorhal der nieuwe Breedband N.V. op een 16 meter lager gelegen beton nen vloer viel, is Dinsdagmiddag aan de opgelopen verwondingen in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk overleden. Op 24 October is gemeentewerken te Haarlembegonnen met de wijziging van het ijsclubterrein aan de Kleverlaan. Thans worden de scheidingsdijken aangelegd voor de diverse banen. Op het middenterrein komt een ruimte voor de ijshockeyliefhebbers. Aan de buitenkant wordt een grote baan voor de schoonrijders aangelegd en tussen deze en het middenterrein een hardrijdersbaan. Men hoopt de banen voor het aan staande winterseizoen gereed te hebben. Een overzicht van het werk. Zestien chauffeurs van allerlei Haarlem se gemeente-diensten zijn gisteren onder het mes genomen door enige leden van de Centrale Commissie voor Autobestuurders, met geen ander doel dan om vast te stellen of zij over voldoende theoretische en prac- tische kennis beschikken om achter het stuur van een gemeentewagen plaats te kunnen nemen. De cursus die deze mensen een vol jaar lang hebben moeten volgen om aan het examen onderworpen te kun nen worden, stond onder leiding van de heer A. Dekker, chef van de technische dienst van de Gemeente-Reinigingsdienst en Centraal Vervoer, die het verkeerstech nische gedeelte van de opleiding met een gerust hart aan de heer F. Versterren, technisch hoofdambtenaar van dezelfde dienst, heeft overgelaten. De motorische, electrische en verkeers technische kneepjes en wat men zoal moet weten van een chassis waren zowel in een practisch als in een theoretisch examen gedeelte ondergebracht. In de garage van de Reinigingsdienst aan de Oude Weg stonden de candidaten gebogen over banden, voorasjes, remmen en allerlei andere auto-onderdelen die meestal eerder defect dan gerepareerd zijn. Hoewel deze chauffeurs geen monteur zijn en ook die pretentie niet hebben, behoren zij nu eenmaal te weten wat er te doen staat als het pechduiveltje hen voor de banden springt. Vandaar dan ook dat zij gisteren druk in de weer waren om alle mogelijke mankementen aan een auto te herstellen en ze bovendien een proeve van bekwaamheid moesten afleggen in het de en monteren van remmen en stuurinrich ting. Het electrisch schakelbord moeten de candidaten kunnen dromen: van de ont spanningsregelaar tot het kleinste lampje toe. Natuurlijk werd op de examendag ook een rijproef afgenomen, die de candidaten dwars door de Spaarnestad voerden. Dat de cursus heel wat van de candidaten vergt, moge ondermeer blijken uit het feit dat de cursus met tweeëndertig man startte. rvo'ir'pTEWT'rjp Anegang 14 - Telefoon 119(53 ook bedrukt met naam en adres is en blijft een pracht geschenk. Pracht collectie KINDERPOST POSTBLOKS MET COUVERTS ook bedrukt met naam en adres Wanneer gij ons in de komende dagen in een deken gerold voor een van de Amsterdamse bioscopen ziet liggen, hoeft gij niet te vragen, wat wij daar doen. Wij wachten daar dan op de plaatsbespreking voor de „indrukwek kendste film aller tijden". Wij willen die onder geen beding missen, sinds wij het pamflet van de Metro Goldwyn Mayer over het uitbrengen van deze superdesuper-film in Technicolor heb ben gelezen. Wij voor ons hebben tabak van de Franse havenmist, van die Ita liaanse films met gewone mensen er in, en van die fijne Britse trekjes. Wij willen waar voor ons geld. En dat zullen we krijgen wanneer we de extra-editie van het Metro-Nieuws mogen geloven. Luister maar „Twaalf jaar geleden begonnen de productieplannen van Quo Vadis vaste vormen aan te nemen. Reeds lang be stond bij de Metro Goldwyn Mayer de gedachte 'n film te vervaardigen welke door opzet en onderwerp hulde brengt aan hen, die geloven in de overwinning van het goede over het kwade. Henryk Sienkiewiez' beroemde boek over de ge boorte van het Christendom in een zon dige wereld was een logische keus voor zulk een object." Nu vat ge wel, dat het verfilmen van dat verhaal van een knap krijgsman in het oude Rome en een mooi Christen meisje tegen een kleurrijke achtergrond van historische grootheid, niet ieders werk is. „Slechts een grote studio met de hulpbronnen en de productiemacnt van MGM kan „Quo Vadis" zoals het behoort met pracht en praal en bovenal authentiek op het doek bren gen", zo wordt ons meegedeeld en dan slapen we weer gerust verder in die deken van ons. Ge zult u mogelijk herinneren, dat een paar krukken vroeger ook al eens geprobeerd hebben een film van Quo Vadis te maken. „Merkwaardigerwijze", zo zegt ons pamflet, „kwam geen van deze versies uit Hollywood. Merkwaar dig ook, dat al die films nog dateren uit de stomme periode". Het is een feit dat we nu in de intelligente periode zijn aangeland. Met enige wrevel, die wij geheel kunnen billijken, wordt dan verteld hoe het grote werk, waaraan twaalf jaar ge leden begonnen werd, verstoord werd door de wereldbrand. Maar de schrijvers en de wetenschappelijke staf van de MGM werkten door alsof er geen oor log aan de hand was. Dit verhaal over de overwinning van het goede op het kwade móest afgemaakt worden, ook al waren een paar millioen anderen bezig een soortgelijke historie met een wat rodere inkt te schrijven. Toen tenslotte de oorlog uit was en de heer Mussolini, die blijkbaar in een on verhoedse aanval van goede smaak de verfilming in Italië niet op prijs had gesteld, van het tapijt was, kon men aan de slag gaan. De Cinecilta-studio's, die eerst dienst hadden gedaan als barak ken voor de Duitsers, als fabriek van oorlogsmateriaal en tenslotte als kamp voor DP's, waarvan er toen men aan de film begon nog tienduizend over waren, werden afgehuurd en men begon met het aanslepen van het materiaal. Er kwam van alles: 63 leeuwen (o.a. uit Nederland), 7 stieren uit Portugal, 450 paarden uit Denemarken, 2 luipaarden, 85 witte duiven, 10 lammeren, 20 ossen, 32.000 costuums, 15.000 sandalen, 4000 helmen, 4000 harnassen, 2000 schilden. 2700 veldflessen, 12.000 juwelen, 150.000 inventarisstukken en 30.000 figuranten. Toen dat er allemaal zo'n beetje stond, spoog regisseur Mervyn LeRoy eens in zijn handen en zei: „Allee jongens, daar gaat'ie dan". Alleen besteedde hij er speciale zorg aan, dat de leeuwen niet de figuranten opvraten, want dat was een keer gebeurd bij de verfilming in 1925, hetgeen door het MGM-blad fijntjes wordt beschreven als „een gebeurtenis, welke de aandacht van de gehele wereld opeiste." Men moet de publiciteits- wa'arde van zo iets dan ook niet onder schatten. Een van de grootste problemen waar voor men stond, was natuurlijk het aan werven der 30.000 acteurs. Robert Tay lor mocht vanwege zijn Grieks gevormd reukorgaan de Romeinse krijgsman Marcus Vincius spelen, maar moeilijker was het bijvoorbeeld om drie reuzen te vinden. Zes landen werden uitgekamd voor men het drietal bijeen had, zo meldt de MGM. Een van hen is Buddy Baer, die even als zijn broer Max bok ser van beroep is. Andere opvallende namen in het gezelschap zijn, zo lezen wij in het pamflet, die van Miss Holland 1949, Mai'ie Jochemse, Joria Marconi, de dochter van de uitvinder en Rafael Tana, die met zijn 400 pond beroemd is als de dikste man van Italië. Voorts vroegen ook de dochter van de danser N.vinski, de nicht van Tsjaikowsky, twee echte Poolse prinsessen, en drie Ethio pische acrobaten om een baantje. Be halve deze prominenten waren er hon- dex-den anderen, die hoopten op een figuranten-rolletje en die één of meer nachten in de open lucht voor de studio doorbrachten. Van de 30.000 deelnemers mochten er slechts 235 praten. Deze werden uitge zocht door de heer Ballerino, die zo lezen wij speciaal belast was met het zoeken van de juiste man op de plaats. Wij nemen aan, dat zijn echtgenote, mevrouw Ballerina, zich met de dames heeft belast. Maar tenslotte was het dan toch zo ver, dat in Mei 1950 Poppaea Marcus begon te verleiden, Rome begon te bran den, de leeuwen begonnen te brullen en Christenen op te eten en de camera's begonnen te snorren om de overwinning van het goede op het kwade in Techni color op het celluloid te krijgen. Op een gegeven moment moesten er zelfs twin tigduizend mensen op het doek, hetgeen een hele drukte gaf. Toen het zaakje klaar was en de gouden beelden van veertig meter hoog weer van hun plaats gesleept konden worden, bleek dat „de geboorte van het Christendom in een zondige wereld" aan Metro Goldwyn Mayer de habbe- krats van 27 millioen had gekost. Maar omdat wij het zo nobel vinden zoveel geld voor de overwinning van het goede op het kwade over te hebben, rollen wij ons toch maar vast in onze deken, ons verwarmend aan het vooruitzicht van de indrukwekkendste brand in de indruk- Donderdag- en Zaterdagavond geeft het A.T.G. in de Stadsschouwburg „Het Mannetje in de Maan". De eer ste voorstelling is echter voor de Kunstkring, zodat er niet al teveel plaatsen over zullen zijn. De Neder landse Opera geeft Vrijdagavond „La Traviata". In de kleine zaal van het Concert gebouw geeft de pianiste Margarita Mirimanowa vanavond een recital van werken van Bach, Beethoven, Mozart, Schubert en Chopin. Mor genavond spelen in de kleine zaal de cellist Hans Blattmann en de pianist Hyatt Atta werken van Beethoven, Badings, Bartók. en Brahms. Vrijdag avond, en dat is weer in de kleine zaal, speelt de cellist Joseph Schus ter, begeleid door de pianist Jean Antoniëtti werken van BachBeet hoven, Von Web er, Nin, Prokofieff, Paganini en Rachmaninoff. Op Zaterdagavond voeren de Arbei ders Orkestvereniging „Kunst en Strijd" en de Haarlemse Orkest Ver eniging onder leiding van Hans Lichtenstein „Der Freischütz" van Von Weber uit, met medewerking van o.a. Corry Bijster, Maria Loos- Bartholdy en Herman Schey. In de kleine zaal valt dan iets ongebrui kelijks voor, een castagnette-recital van Soledad Agnés, begeleid door de pianist Roger Machado. Het pro gramma omvat Albeniz, Turina, De Falla, Machado, Ravel en De Sara- sate. Wat de films betreft, moeten wij er nog één noemen, die wij Zaterdag over het hoofd zagen: Bright Victory in Tuschinski, die het verhaal ver telt over een in de oorlog blind ge worden soldaat, die zijn plaats in de {maatschappij moet terugvinden. wekkendste stad in de indrukwekkend ste film ter wereld. BOEDA P S. De film heeft inmiddels zijn pre mière in New York beleefd. En laten nu die cynische film-critici een oordeel er over heb ben uitgesproken, dat het best kan worden samengevat in de woorden een hunner: Buitengemeen spectaculair. En buitengemeen belachelijk De drie vermoedelijke daders, die zoals wij gisteren meldden zijn gearresteerd naar aanleiding van een overval op een kassier bij een Apeldoornse kolenhandel, waarbij f 2700 verdween, zijn de 22-jarige machine- bankwei-ker J. W. B. uit Arnhem, de 35- jarige instructeur van een rijschool G. de B. en de 23-jarige tuinman H. K.. beiden uit Amsterdam. Het drietal had bij arrestatie ongeveer f 800 bij zich. Een groot deel van de rest hebben zij vermoedelijk aan nieuwe kleding besteed. Naar het voorbeeld van Ede zal het gemeentebestuur van Bolsward de ambtenaar van de burgerlijke stand een speciaal ambts gewaad laten aanmeten. Dit costuum, be staande uit fijne zwarte drape met fluweel en goudbies afgezet en met het wapen van Bolsward, wordt Maandag voor de eerste maal door de burgemeester gedragen. De begroting van het Provinciefonds zal worden gewijzigd omdat gebleken is, dat de Rijksuitkering kan worden gesteld op 28.500.000.—. De uitkering, die in de begro ting van uitgaven van het Provinciefonds was geraamd op 22.844.150 kan dus worden verhoogd met 5.655.850. In de Rotterdamse diergaarde Blijdorp is een orang oetan geboren. Het komt zelden voor dat een orang oetan in gevan genschap geboren wordt. In de oude Rotter damse diergaarde is zo'n geboorte ook een maal voorgekomen, maar de baby is toen na acht dagen gestorven. Het s.s. Veendam, dat negen vliegers van de Nederlandse luchtmacht aan boord heeft, die in de Verenigde Staten hun oplei ding hebben genoten, wordt in de nacht van Woensdag op Donderdag in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping begint Donderdag 22 November om acht uur. Door het gemeentebestuur van Ridder kerk is aanbesteed de bouw van 482 arbei derswoningen te Ridderkerk. De laagste in schrijver was de N.V. Aannemersbedrijf G. M. Spindler te Rotterdam voor f4.386.000. Hoogste inschrijfster: N.V. Nederlandse Maatschappij Volkshuisvesting te Amsterdam voor f5.654.100. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft negen maanden gevangenis straf met aftrek geëist tegen de 26-jarige W. J. T. uit Den Haag, die er van beschuldigd werd als ambtenaar van de P.T.T. 2343 gulden te hebben verduisterd ten nadele van de rijksautomobielcentrale. Van dit geld maakte hij een reis naar Canada. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Dezer dagen on!ving „Dolly-Town", de poppenstad van de Bond zonder Naam, de honderdduizendste bezoek?-- binnen haar poorten. Op het ogenblik vaart de tentoon stelling per salonboot over de Friese wate ren. De tentoonstelling is reeds aangevraagd voor België. Aruba, Cui-agao en Mai'okko. De reis per salonboot is op 9 December ten einde. Dan zullen 30 gemeenten in Friesland de expositie gezien hebben. In de komende maanden zullen Delft. Den Haag, Rotterdam, Tilburg' en Eindhoven bezocht worden. HAARLEM EN OMGEVING De hoofdinspecteur-titulair van 's rijks belastingen K. Hanhort te Haarlem is ver plaatst naar Amersfoort. De inspecteur van inv. en ace. J. v. d. Buut te Haarlemmermeer is verplaatst naar Schagen. Benoemd is tot inspecteur der directe belastingen ter inspectie le afd. Haarlem E. F. O. Pluim Mentz aldaar. Ds. D. Hoornstra, evangelisatiepredikant te Hoofddorp, ontving een beroep van de Geref. kerk van Murmerwoude. Mej. A. G. Bruins te Overveen is be noemd tot onderwijzeres aan een der Chr. scholen te Haarlem. De 12 nieuwe eengezinswoningen van de woningbouwvereniging Bloemendaal- Noord gebouwd op het terrein aan de Don- kerelaan, zijn gereed gekomen. Aan de Vrye Universiteit in Amster dam slaagde voor het doctoraal examen psychologie de heer S. D. Fokkema te Overveen. De burgemeester van Heemstede zal deze week niet Vrijdag maar Zaterdag van 10 tot 12 uur spreekuur houden. ADVERTENTIE lirm. HAARLEM. 20 November 1951 ONDERTROUWD: 20 Nov., B. Rijkee en M. E. Rijkee; L. Wagemaker en M. M. Eg- germont. GEHUWD: 20 Nov., F. C. M. Moonen en H. M. Klaver; A. W. P. Arends en C. J. Christoffels; J. Spijkstra en N. Jonkhof. BEVALLEN van een zoon: 19 Nov., P. A. BaxTheel; D. Geven—de Vries; A. A. M. Zuurendonk—Stevenhagen; N. Moseman van de Pol; 20 Nov., W. SchönVisser. BEVALLEN van een dochter: 17 Nov.. V. H. SteenstraRuben; 19 Nov., W. Clement Hennink. OVERLEDEN: 18 Nov.. C. G. Lanfermeijer Ebbink, 84 j„ Zocherstraat; '9 Nov., D. H. Besemer, 82 j., Kleine Houtstraat; G. W. Krouwels, 69 jKarei v. Manderstraat; 19 Nov., K. Kooijman, 73 j„ M. van Heemskerk straat.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5