Taxi? 18000 -Clowntje Riek „Vlucht voor Marion" De aangekondigde Hannie Schaft herdenking Ingezonden stukken Katalysatorenfabriek kan over H jaar gereed zijn Proces-Rinchard in Brussel begonnen Amsterdamse Beurs Heemstede 4 Het ontslag bij de Leid se Annakliniek Gaat zeker niet door De Hannie Schaft herdenking cfee' Haarlemse politie boekte een zege in Assendelft Opvarenden van gezonken coaster op Zweeds schip Wilde ganzen door muizentarwe vergiftigd Bezwaren van Eerste Kamer tegen grenspassen Canadese troepen in Rotterdam ontscheept Voetbal Belgisch elftal voor Rotterdam Nederlands elftalclub in het Stadion bijeen Geen televisie-uitzending Nederland-België Dammen Roozenburg wordt gehuldigd Inter-pro vinciale" damstrijd in Haarlem Mogelijke opvolging van minister Van Maarseveen Wereldomroep krijgt nieuwe zender Scheepvaart oor de kinderen FEUILLETON (door JOS LODEWIJKS) W0ENSDAG21 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Antwoord op vragen van een Kamerlid Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer De Kort (K.V.P.), over het ontslag van de geneesheer-directeur van de Annakliniek in Leiden heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ge antwoord, dat de directeur van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Leiden, op verzoek van het bestuur der Vereniging voor Mis vormden aldaar en in overeenstemming met het gevoelen van de meerderheid van zijn commissie van advies, toestemming heeft verleend om de arbeidsverhouding met de directeur van de Annakliniek te beëindigen. De directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau te Leiden achtte het ge wenst zich en zijn commissie van advies daartoe te doen voorlichten door een com missie van medisch deskundigen, die zou moeten adviseren voor zover de. oorzaken van de geschokte verstandhouding tussen het bestuur en zijn directeur op medisch terrein lagen. Gedurende een periode van ruim zes maanden werden vergeefs pogin gen aangewend om tot een voor beide par tijen aanvaardbare commissie van des kundigen te komen. Toen na zes maanden de directeur van de kliniek een vermoedelijk ook voor het bestuur aanvaardbare deskundige aanwees, weigerde het bestuur het wachten moe om alsnog'aan de samenstelling van een commissie mee te werken. Toen heeft de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau toestemming verleend om de arbeids verhouding te beëindigen, omdat hem en zijn commissie van advies was gebleken, dat ook al mochten de oorzaken van het reeds geruime tijd bestaande conflict mis schien gedeeltelijk op medisch terrein lig gen de verhouding tussen partijen dus danig was verstoord, dat een vruchtbare samenwerking niet meer was te verwach ten. •De minister acht geen redenen aanwezig om te bevorderen dat teruggekomen wordt op de beslissing van het Arbeidsbureau ten einde de directeur een meer bevredigende rechtsgang te verschaffen. Er zijn berichten gepubliceerd over een Hannie Schaftherdenking, die van com munistische kant georganiseerd is op aan staande Zondag. De bedoeling was dat de deelnemers zich op de Dreef te Haarlem zouden opstellen, om daarna te trekken naar de Erebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen. De huidige toestand is zo dat geen toe stemming is gegeven voor de herdenking op de Erebegraafplaats. Evenmin hebben de burgemeesters van Haarlem en Bloe- mendaal toestemming gegeven voor het houden van optochten. Wij menen met zekerheid te kunnen voorspellen dat deze voorgenomen demon stratie geen doorgang zal vinden. In verband met de in uw blad gepubli ceerde mededeling van een afgescheiden communistische groep oud-illegale werkers, verenigd in een organisatie genaamd „Ver enigd Verzet 1940-1945" verzoeken wij u beleefd het hier volgende in uw blad te willen opnemen: „Het hoofdbestuur van de Vereniging Nationale Federatieve Raad van het voor malig Verzet Nederland, heeft met grote verontwaardiging kennis genomen van een door een afgescheiden groep, zich noemen de Verenigd Verzet 1940-1945 oud-illegalen, georganiseerde herdenking op Zondag 25 November a.s. op de Erebegraafplaats te Bloemendaal. De bona-fide oud-illegaliteit, die elke dictatuur in welke vorm ook, waaronder de communistische, verwerpt, met gevolg dat een zich niet met haar statuten instemmen de groep oud-illegalen zich heeft afgeschei den in Verenigd Verzet 1940-1945. protes teert met klem tegen een uit politieke over wegingen opgezette dodenherdenking en verzoekt alle oud-illegalen, die met haar strijden tegen iedere dictatuur voor Recht en Gerechtigheid, zich van deze herdenking te onthouden. Het eren van onze gevallenen op de Ere begraafplaats te Bloemendaal is een groot Nationaal gebeuren, wat gedragen moet worden door heel ons volk, dat iedere dic tatuur verwerpt en mitsdien plaats vindt op 4 en 10 Mei van ieder jaar." Namens het bestuur voornoemd, W. C. BIER, Aerdenhout. C. BRINK, Amsterdam. BERN. DIAMANT, Amsterdam. ADVERTENTIE BARTELOORISSTRAW 20 - TEL. 15459 LAMSHUID HANDSCHOENEN I Voor de bouw van de eerste fabriek op het Europese vasteland voor de vervaardi ging van een product waarmede 'olieraffi naderijen te zijner tijd een hoger benzine rendement uit de ruwe aardolie kunnen verkrijgen en gelijktijdig hoogwaardige benzine kunnen produceren, zullen door de Koninklijke Zwavelzuurfabrieken v/h. Ketjen N.V. te Amsterdam-Noord voor ƒ3.500.000 aan nieuwe aandelen tegen 110 procent worden uitgegeven, waarmede het geplaatste kapitaal met 50 procent wordt verhoogd. Bovendien zal nog een le ning van 4.000.000 worden gesloten. De directeur van de Koninklijke Zwavel zuurfabrieken, de heer D. de Jong, die dit nieuws gisteren in zijn fabriek in Amster dam bekend maakte, zei te geloven, dat de nieuwe fabriek, waarvoor op 3 December op het teiTein de eerste paal geslagen zal worden, in de komende productieperiode van 10 jaar voor ons land een deviezenbron zou vormen van 70 tot 100 millioen gulden. De fabriek kan over 1V2 jaar voltooid zijn. Verzetsman.of moordenaar? Het Assisenhof te Brussel is begonnen met de behandeling van het lang verwach te proces tegen de Belgische chirurg Rin- chard en acht mede-beklaagden. Rinchard wordt beschuldigd van mede plichtigheid aan moord op de liberale wet houder Deberghe, die begin 1940, na de Duitse inval, burgemeester van La Lou- vière was. Verder zal Rinchard zich moeten ver antwoorden voor een poging tot moord op de verpleegster Alice Lebrun, die na de bevrijding door de Belgische krijgsraad ter dood werd veroordeeld wegens verraad, doch die kortgeleden in afwachting van de resultaten van het proces-Rinchard voorlopig op vrije voeten werd gesteld. Tenslotte worden Rinchard nog een moord aanslag op zijn collega dr. Patte en een aantal kleinere misdrijven ten laste gelegd. De samenhang tussen de verschillende ten laste gelegde feiten is dikwijls zeer verward en aangezien alle beklaagden een rol hebben gespeeld in het ondergronds verzet enkele beklaagden hadden ter zitting al hun onderscheidingen op zal het dikwijls moeilijk zijn uit te maken in hoeverre van werkelijke misdaden of van verzetsdaden sprake is in deze zaak. Men neemt echter aan dat verscheidene der be klaagden dikwijls een dubbele rol hebben gespeeld. Onmiddellijk na de bevrijding diende Deberghe een klacht in tegen Rinchard wegens verraad, doch de klacht kwam in handen van de auditeur militair Harcq, een studievriend van Rinchard, die de docu menten deed verdwijnen. Harcq pleegde later, toen een onderzoek naar zijn han delwijze was ingesteld, zelfmoord. In Octo ber stelde Rinchard zich hierop in verbin ding met Wauthier, een scherpschutter bij uitnemendheid, die een belangrijke rol speelde in het ondergronds verzet. Rin chard zou Deberghe hebben afgeschilderd als een „gevaarlijke collaborateur", die uit de weg geruimd moest worden. Wauthier voldeed hieraan enkele dagen later. Rinchard was in de oorlog een actief lid van het door communisten geleide „onaf hankelijkheidsfront". De communistische pérs verdedigt hem nu als een verzetsman, die door vrijgekomen politieke delinquen ten wordt belaagd. Tijdens de behandeling van de zaak heeft de verdediger van dr. Rinchard verklaard van oordeel te zijn, dat het vooronderzoek een te eenzijdig en geheim karakter heeft gedragen, waardoor een verkeerde voor stelling van zaken is gegeven. De verdedi ging zal hierop echter pas terugkomen, wanneer alle beklaagden en de ongeveer 350 getuigen zijn gehoord en de jury zich een oordeel heeft kunnen vormen. Uit het hierna volgend verhoor van dr. Rinchard blijkt nog eens, welk een dode lijke haat de chirurg de liberale wethouder van La Louvière, Deberghe, toedroeg. Dr. Rinchard ontkende tijdens het ver hoor evenwel de auctor van de aanslag op Deberghe te zijn geweest. Volgens de ver klaring van Wauthier, die voor de „exe cutie" van Deberghe heeft zorggedragen, zou het niet dr. Rinchard, doch vooral de verzetsleidster mevr. Burion zijn geweest, die erop heeft aangedrongen, Deberghe uit de weg te ruimen. Mevr. Burion, die hier op werd gehoord, verklaarde dat Deberghe in verzetskringen als verdacht werd be schouwd. Hij zou ook de hand gehad heb ben in de aanhouding door de Duitsers van de socialist Goutier, die Deberghe daarna als burgemeester van La Louvière was op gevolgd. Het proces duurt voort. Het eerste voetbal-elftal van de Politie Sportvereniging Haarlem speelde Dinsdag een competitiewedstrijd in de tweede klasse tegen Z.P.S.K. in Assendelft. Het resultaat was, dat de Haarlemmers met 40 wonnen. Zij bezetten de op een na onderste plaats met vijf punten uit zeven wedstrijden; Z-P.S.K. bezet de laatste plaats met twee punten uit zes wedstrijden. De wedstrijd werd gespeeld in Assendelft op het vroegere veld van de linoleumfabriek, dat voor het eerst bespeeld werd door de politie. Het voetbalelftal van Bloemendaal speelde vriendschappelijk tegen de Hartenlustschool en won met 5—4. Het Zweedse stoomschip „Stellar" heeft gistermiddag geseind, dat het Nederlandse motorschip „Pinguïn" Maandagnacht is ge zonken, dus niet Zondagnacht zoals eerder werd gemeld. De „Stellar" heeft de gehele bemanning van de „Pinguïn" aan boord genomen. Naar wij Dinsdag berichtten, heeft het Zweedse schip „Lunaria" het zinken ge meld van een onbekend schip op ongeveer dezelfde plaats waar de „Pinguïn" is ver gaan. Vermoedelijk betrof deze melding echter eveneens de „Pinguïn". „Erkalin" nog geïsoleerd Door de ruwe zee kan het Nederlandse motorschip „Erkalin" dat Zaterdag bij de Zweedse kust is gestrand, nog niet worden bereikt. Een bergingsvaartuig, dat in de buurt van de „Erkalin" bleef, is Dinsdag vertrokken om een gestrand Grieks schip bij te staan. Een ander bergingsvaartuig, de „Neptun" zette koers naar de „Erkalin". Wilde ganzen uit wellicht geheel Noord- Europa hebben in de Noord-Oost-polder de dood gevonden. Een groot aantal ganzen, die de laatste jaren in het rietland bij de Noord-Oost-polder de wintermaanden doorbrengen zijn namelijk vergiftigd door muizentarwe dat op naburige graanlanden was uitgestrooid en door de ganzen is ge geten. De noodlottige uitwerking is in niet geringe mate vermeerderd door de weinige regenval der laatste weken, waardoor het gif langer zijn kracht bewaarde. De korrels schenen ditmaal bovendien ook een zwaar dere dosis gif te bevatten dan gewoonlijk. In het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwerp voor een heffing van bedragen voor de kosten van het toezicht op de hier te lande vertoevende vreemdelingen en van de grensbewaking, hebben vele leden te kennen gegeven, dat de bewaking van de grenzen een zaak van algemeen belang is, waarvoor de bewoners der grensstreken zich niet meer financiële offers behoeven te getroosten dan de ove rige bevolking. Die bewoners ondervinden door de nabijheid van de grens toch al be perkingen in hun directe levenssfeer, die elders niet bestaan. De samenhang van de economische- en familiebetrekkingen aan weerszijden van de grens maakt het on gewenst om aan het grensverkeer andere belemmeringen in de weg te leggen dan de administratieve maatregelen, welke met het oog op de grenscontrole onvermijdelijk zijn. De kosten van die maatregelen be hoort het volk in zijn geheel te dragen. De aandacht werd gevestigd op de posi tie van de Nedei-landers in Duitsland, om dat er nog geen vestigingsverdrag tussen Nederland en Duitsland bestaat, moeten deze voor hun verblijfsvergunning een niet onbelangrijk bedrag betalen. Zij vrezen dat de West-Duitse regering er niet toe zal overgaan de verblijfsvergunning gratis te verstrekken. In Duitsland verblijven 80.000 Nederlanders en in Nederland on geveer circa 20.000 Duitsers. Hieruit volgt dat Duitsland veel meer inkomsten ge niet van de daar woonachtige Nederlan ders dan Nederland trekt van de ten onzent verblijvende Duitsers. Hedenmorgen zijn aan de Merwehaven te Rotterdam 1500 Canadese militairen ontscheept die met het Panamese motor schip „Fairsea" zijn gearriveerd en wor den toegevoegd aan de Atlantische strijd krachten in Europa. Met de „Fairsea" arriveerde eveneens de commandant van de gehele brigade, waar toe dit detachement behoort, generaal G. Walsh. Generaal Eisenhower in ons land Generaal Eisenhower, die de Canadese troepen vanmiddag een défilé afneemt, is vanmorgen in zijn particuliere vliegtuig „Columbine" op Schiphol aangekomen. Het Belgische elftal voor de landenwed- strijd tegen Nederland is als volgt samen gesteld: Doel: Boogaerts (Standard CL). Achter: Matthys (Anderlecht) en Vaillant (Anderlecht). Midden: Van der Auwera (Racing, Meche- len), Carré (F C Luik) en Mees (Ant werp FC). Voor: Van Steen (Anderlecht), Verbrug- gen (Antwerp F C), Mermans (Anderlecht), Anoul (F C Luik) en Mo-'s (F C Luik). Reserves zijn: Meert (Anderlecht), Dirickx (Union St. Gilloise), Van Kerkhoven (Da ring, Brussel) en A. de Hert (Berchem Sport). De spelers van de Nederlandse elftalclub waren Dinsdagavond in het Olympisch Sta dion bij elkaar gekomen als laatste voorbe reiding voor de belangrijke wedstrijd, welke Zondag te Rotterdam tegen België wordt gespeeld. Alle spelers en reserves waren present en namen aan de veldtraining deel met uitzon dering van Bennaars en Van der Weerd, die met lichte keelpijn zich niet op het winde rige veld waagden. De samenstelling van het Belgische elftal was bekend geworden en dit feit greep de coach Jaap van der Leek aan om met de spelers de tactiek te bespreken, welke Zon dag tegen Mermans, Anoul en de andere Belgen zou moeten worden toegepast om kans op succes te hebben. Het bestuur van de KNVB heeft besloten geen toestemming te verlenen voor televisie uitzending van de landenwedstrijd Neder land—België, welke Zondag 25 November wordt gespeeld. Het bestuur is tot de conclusie gekomen, dat de aangelegenheid, gezien de ervaring in andere landen, zovele facetten heeft, dat het opnieuw contact wil opnemen met de Ne derlandse Televisie-stichting teneinde in een rustige sfeer het probleem opnieuw aan de orde te stellen. Dit contact zal binnen niet al te lange tijd tot stand komen. Het bestuur van de KNVB heeft het ongewenst geacht om reeds van NederlandBelgië een tele visieuitzending toe te staan. Prijzen-uitreiking in „Die Raeckse" De officiële huldiging van de jonge we reldkampioen Piet Roozenburg door de dam mers uit Haarlem en omstreken is op 22 December in restaurant „die Raeckse" be paald. Tevens zal dan de prijsuitreiking plaats hebben van de persoonlijke tournooi- winnaars en de winnaars der ciubkampioen- schappen. Zaterdag 8 December wordt in Haarlem de jaarlijkse ontmoeting tussen de vertegen woordigende tientallen van de provinciale Noord- en Zuidhollandse dambonden ver speeld, om de „Graaf Hagenaars"-beker. Het volgend Noordhollands tiental is voor deze ontmoeting samengesteld: bord 1. P. 'RooZenbWg; 2. R. C. "KéRèr; 3". J.' Met'z; 4 W. dé Jong; 5. Herm. de Jongh; 6. H. Laros; 7. B. Dukel; 8. Stahlberg; 9. Beers en 10. Bizot. Als reserves zijn opgesteld: Yme de Jong, Sluiter, J. Beeke en Steenhuis. Het leidt geen twijfel, dat dit zeer sterke tiental een goede kans op de overwinning maakt. 3-3Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber A Holl. Amer. Lijn Ned .Scheepv. Unie H. V. A Deli Mij Amsterd Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Claims Lever Unie Slotkoers Openings gisteren koersen 855/i« 86% 155 160% 170% 173% 162% g.b. 164 159 159% 287 g.l. 287 94% 93% 176 176 136% 136 102% g.l. 104% 82% 80% 157 157 155% 155% 153% 153% 55 g.b. 55% 55 54% 45% 46% 68% 68% 42% 43 43% 43% ƒ62,50 ƒ71,50 (Van onze parlementaire redacteur Het staat nog geenszins vast, dat het in- terimaat van minister Tenlings tot de ver kiezingen zal voortduren. De leden van het kabinet bezinnen zich nog over de vraag of zij toch niet, al is het dan slechts voor ongeveer zeven maanden, moeten trachten iemand bereid te vinden om minister van Binnenlandse Zaken te worden. Ook is men nog niet uitgedacht over het probleem van de politieke stemverhouding in het kabi net, waarin een wijziging ten nadele van de aanhangers van de K.V.P. is gekomen. In parlementaire kringen werd hier en daar wel verondersteld dat men over dat bezwaar zou heenstappen, maar er is te dien opzichte nog niets besloten. Ditzelfde geldt met betrekking tot de kwestie van de verdediging van de grondwetsherziening. Minister Van Maarsèveen was in deze stof voortreffelijk thuis, mede doordat hij ender-voorzitter was van de Staatscom missie die de herzieningsontwerpen heeft voorbereid. Mocht men menen dat het nu op de weg van de minister-president zou liggen om de ontwerpen tot wjjziging van de grond wet te verdedigen, dan zij er aan herinnerd dat deze ten slotte geen jurist is en dat hij er mogelijk zelf een bezwaar in ziet om zich met die taak te belasten. Ook met betrek king tot dit punt is men allerlei nog aan het wikken en wegen. Naar het A.N.P. in Den Haag verneemt heeft de regering besloten aan de N.V. Ne derlandse Omroep-zender Maatschappij opdracht te geven tot het doen bouwen van een 100 kilowatt-kortegolfzender ten behoeve van de Wereldomroep. De zender zal in Lopik worden geplaatst. Stille Armen te Heemstede Het Comité voor Stille Armen te Heem stede mocht na de verantwoording van 13 November de volgende bijdragen ontvangen: C. A. C. M. d. J. S. M. J. M. 50,- 3,25; C. W. ƒ1.—; T. ƒ5 v. N. 20.- N. N. ƒ10,— v. M. ƒ10.—: Ir. C. B. ƒ30,—; Mej. W. v. d. B. ƒ2.50; Mej. G. D. ƒ2,50; J. P. ƒ25,—; J. R. d. J. ƒ10,—; J. K. ƒ5,—; 10,—; J. F. R. ƒ5,—; Mej. H. J. S. f2,50; S. ƒ10,— J. C. D. ƒ10,—; P. H. 'K. S. Poppenkastvoorstelling Wibo en Rob Mr. M. R. 10,—; F. W. S. 10,—; W. ƒ100,—; N. N. ƒ5,—; Mevr. E. B. K. F. C. ƒ10.—; J. D. ƒ2,50; Mevr. G. E.— Mevr. H. H. J.—v. V. ƒ5,—; A C. ƒ10,—; B. O. ƒ2,50; K. W. v. d T. Mevr. E. R. W. ƒ5,—; C. P. ƒ25,—; 15.—; Mevr. W. d. V 2,—; S. L. B. en A. d. W. ƒ2,—. Totaal ƒ415,75, zodat thans is ontvangen 520,75. De penningmeester, de heer A. van Win- gerde, zal gaarne giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Antonis Duycklaan 12, als ten Raadhuize. Zijn gironummer is 153308. ADVERTENTIE Aardijk, 20 Antwerpen verwacht. Alphacca, 19 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Arundo, 19 v. Amsterdam te New Orleans. Axeldijk, 19 v. R'dam te New Orleans. Altair, 20 te Recife. Algenib, 19 van Bahia naar Antwerpen. Akkrumdijk, 20 v. Mënaelahmadi te Koewait. Amsleldiép, 19 v. Newport News n. Nederland Abbedijk, 19 450 m. NW. Bermudas. Agamemnon, 20 van Port of Spain te Barahona verwacht. Alamak, 19 240 m. NO. Ceylon n. Aden. Albireo, pass. 19 Fernando Noronha. Alderamin, 19 75 m. Z.ZO. Flores. Aludra, 19 330 m. ZO. Cp. Race. Rick en Oepoetie staarden naar het wak. „Zou het heus niet zo zijn, meneer?", vroeg Rick angstig De boer schudde het hoofd. „Nee, ik denk het niet. Ik voel niks, dus „Wat is hier te doen?", klonk opeens een stemen Bunkie keek nieuwsgierig over de schouders van Rick en Oepoetie! Die draaiden zich om, toen ze die stem hoorden. ...en staarden met grote ogen naar Bunkie, die hen onschuldig aankeek. „Bunkie!", riep Rick. „Bunkie!!", schreeuwde Oepoetie. „Wat kijken jullie me aan? Is er iets bijzonders?", vroeg Bunkie verbaasd. „Nee maarnou breekt m'n klomp!", bromde de boer. „Is dat soms de jongen, die we zoeken?" „Ja!", zei Rick. „Bunkie.... waar kom je vandaan?!" „Ik?Wel, ik ben vast 'n eindje doorgereden, en toen brak m'n schaatsriem. En toen ben ik daarginds bij de smid gaan vragen, of hij er even een pennetje in kon slaan." Amstelland, pass. 19 Finisterre. Amstelstad, liF 100 m. NW. Finisterre. Amstelvaart, 19 780 m. O. ten Z. Bermudas. Arendsdijk, 10 340 m. NO. ten O. Belem. Armilla, 13 van Saigon te Haiphong. Abbekerlt, 19 140 m. ZW. Esperancebay. Aagtekerk, pass. 20 Gibraltar. Alphard, 20 v. Monrovia n. Abidjan. Alwaki,, 20 te Montevideo. Ampenan, 20 v. Djibouti naar Suez. Aardijk, 20 te Antwerpen. Alhena, 21 van R'dam n. Buenos Aires. Alkaid, 23 v. Buenos Aires te R'dam verwacht Amstelpark, 20 v. Newport News te A'dam. Ariadne, 19 v. Port Said n. Tunis. Aalsum, pass. 20 Keywest. Alnati, 21 v. Buenos Aires te R'dam. Amsteldijk, 20 v. R'dam naar Bremen. Beverwijk, 20 v. Civita Vecchia te Setubal verwacht. Bandjermasin, 20 Soerabaja verwacht. Billiton, 19 600 m. ZW. St. Maria. Baarn, 19 1020 m. ZW. Flores n. Le Havre. Blijdendijk, 19 v. Boston n. Philadelphia. Bintang, 19 620 m. N.NO. Marcus eil. Bacchus, pass. 20 Ouessant n. Bremen. Bali, 21 v. Halifax te Boston verwacht. Blitar, 20 8 u. te Belawan. Bonaire, 21 te Barbados. Cleodora, 19 v. Dakar n. Trinidad. Caltex Leiden, pass. 20 Gibraltar. Caltex Pernis, pass. 20 Gibraltar. Corilla, 19 1020 m. NO. Martinique. Cottica, 21 v. Georgetown. Chama, 20 v. Menaelahmadi n. Gibraltar. Ceram, 20 v. R'dam te Calcutta. Congostroom, 22 Antwerpen verwacht. Diemerdijk, 18 v. LOs Angeles. Duivendijk, pass. 19 Mona eil. Delft, 21 Callao verwacht. Dalerdijk, 19 te San Francisco. Douro, 20 v. Lissabon n. Amsterdam. Eemdijk, 18 te New Orleans. Etrema, 20 v. Curagao te Shellhaven. Erinna, 19 dwars Serawak. Esso Amsterdam, 19 680 m. ZW. Flores. Elmina, 21 te Le Havre. Farmsum, 19 v. Hamptonroads te A'dam. Friesland (KRL), 20 v. Tamaco n. Menado. Gaasterkerk, 19 150 m. ZO. Kreta n. Genua. Hydra, 19 te Maracaibo. Hermes, 19 v. Pta Cardon n. Maracaibo. Hector, pass. 20 Gibraltar naar R'dam. Heelsum, 19 180 m. N.NW. Finisterre. Hera, 19 550 m. NO. Guadeloupe. Hecuba, 19 340 m. NO. Mona eil. Helena, 21 v. Buenaventura te Manta verw. Heemskerk 21 van Suez n. Part Said. Hoogkerk, 20 te Alexandrië. Indrapoera, 19 van Suez. Ittersum, 19 430 m. W. ten N. Keywest. Iris, 20 v. Gothenburg te Amsterdam. Jupiter, 19 90 m. NO. Bizerta n.Algiers. Japara (KRL), 21 Belawan te Singapore verw. Jagersfontein, 21 te Durban. Katwijk, 20 Ferrol verw. per sleepboot Rode Zee. Kota Gede, 17 te Cheribon. Klipfontein, 21 v. Antw. te Amsterdam. Loenerkerk, 19 te Antwerpen. Langkoeas, 20 Suez verwacht. Loppersum, 20 van R'dam te Piombino. Leerdam, 19 600 m. O. ten Z. Cp. Race. Leersum, 19 590 m. O. Bermudas. Laertes, 20 v. Tj. Priok n. Singapore. Lombok, 22 v. Singapore te Manilla verwacht. Leopoldskerk, 20 te Muscat. Limburg, 20 v. Soerabaja n. Semarang. Lissekerk, 21 van Basrah n. Khorramshar. Mapia, 19 v. Bona n. Alexandrië. Modjokerto, 19 te Genua. Mirza, 20 v. Suez te Bahrein verwacht. Macuba, pass. 19 Elba Cp. Manoeran, pass. 19 Dondrahead n. Aden. Marissa, 19 730 m. NW. Tristan da Cunha. Mentor, pass. 19 Ouessant. Murena, 19 720 m. NO. Guadeloupe. Molenkerk, 18 te Matadi. Melampus, pass. 19 Gibraltar. Merwede, 20 te New Orleans. Markelo, pass. 20 Dakar. Marpessa, pass. 20 Ouessant. Muiderkerk, pass. 20 Port Said. Noord wijk, 20 van Amsterdam te R'dam. Noordam, 19 150 m. Z. ten O. Sable eil. Nigerstroom, verm. 24 v. Lagos n. Accra. Oranjestad, 20 v. Aruba n. Maracaibo. Omala, 21 van Nonai te Miri verwacht. Ondina, 16 v. Pulubukom n. Miri. Oranjefontein, 21 te Teneriffe. Ootmarsum, 21 te Antwerpen. Oberon, pass. 20 Flores n. Laguaira. Parkhaven, pass. 19 Madeira. Prins Maurits, 20 v. Chicago te R'dam. Polyphemus, 20 Semarang verwacht. Prins Willem II, 19 300 m. W. ten N. Flores: Prins Willém v. Oranje, 19 720 m. W, ten Z. Ouessant. Poseidon, 19 v. Pto Cabello te Guanta. Prins Alexander, 20 te Bremen. Roepat, pass. Azoren n. Alexandrië. Rossum, 20 v. Huelva te Vlaardingen. Ruys, 19 620 m. ZW. Chagos Archipel. Riouw, 20 v. Port Said n. Suez. Rebecca, 12 v.Northshields te Curagao. Rijnkerk, 20 van R'dam n. Bombay. Stad Maastricht, 19 van Gibraltar. Straat Soenda 19 v. Port Elizabeth n. Kaapstad Salatiga, 16 te Durban. Sarangan, 15 te Portland Oreg. Stentor, 20 v. R'dam naar Amsterdam. Singkep, 20 Belawan verwacht. Slamat, 20 v. Madras n. Vizagapatam.. Sumatra, 21 Tj. Priok verwacht. Samarinda, 19 200 m. NW. Anderhalfgraads- kanaal. Scherpendrecht, pass. 19 Finisterre. Schiedijk, 19 .v. Azoren naar Alexandrië. Stanvac Djirak, 20 v. Sungeigerong te Bang kok verwacht. Stad Schiedam, 19 in Golf v. Biscaye. Sibajak, 20 420 m. W. Pulu Nias. Stad Vlaardingen, 20 v. Narvik te Emden. Sommelsdijk, 19 te Tampico. Stad Maassluis, 21 v. Vlaardingen n. Lulea. Tarakan, 20 te Singapore. Tabinta, pass. 19 Gibraltar. Taria, 19 v. Sassebo Japan n. Singapore. Tegelberg, 19 v. Hongkong n. Yokohama. Talisse, 19'' v. Southampton n. Algiers. Teucer, 19 200 m. ZZW. Fayal n. Halifax. Tasman, 16 v. Kobe te Hongkong. Tiberius, 19 van Trinidad n. Demerara. Tjlpondok, 17 van Hongkong naar Shiizu. Tjitalengka, 17 v. Soerabaja te Makassar. Triton, 19 280 m. NO. Crooked eil. Tjiluwah, 21 v. Genua n. Port Said. Themisto, 21 te Vlissingen verwacht. Tabian, 19 v. Colombo naar Port Soedan. Tawali, 20 van Madras. Tjimenteng, 19 v. Montevideo n. Kaapstad. Tosari, 20 van New Orleans n. New York. Tamo, 22 St. Vincent Kaap Verd. eil verw. Tiba, vertr. 22 v. R'dam naar Montevideo en Buenos Aires. Utrecht, pass. 19 Mariane Archipel n. Manilla. Van Heutz, 1? van Hongkong te Kobe. Veendam, 21 rede Cowes verwacht. Willemstad, 20 te Antwerpen. Willem Ruys, vertr. 22 14 u. v. R'dam naar Tj. Priok. Woensdrecht, 20 v. R'dam n. Las Piedras. Waterland, 19 360 m. N. ten O. St. Paulsrock, Winsum, pass. 19 Finisterre. Winterswijk, 19 v. Oran naar Venetië. Waal, pass. 19 Grand Cayman. Waterman, pass. 20 Malta. Zeeland (SSM), pass. 9 Ouessant. Zuiderkruis, 20 dwars Lissabon n. Las Palmas. 17) Ik was zeer verwonderd. „Hoe hebt u die man ontdekt?" vroeg ik ademloos. Inspecteur Vonk lachte. „Heel eenvoudig", zei hij toen. „De man probeerde het nog een keer! Een van onze agenten zag net bij schemerdonker hoe een man uit de heesters in de achtertuin te voorschijn kwam en probeerde langs de brandladder omhoog te klimmen. Hij was er gloeiend bij natuurlijk. En zijn voet paste in die gipsafdruk van ons alsof hij aange meten was". Ik kreeg ploseling een vermoeden. „Hoe heet die man, inspecteur?" vroeg ik. Vonk haalde de schouders op. „Dat moet ik hem nog vragen", zei hij bedrijvig. „Ik ga aanstonds met hem aan de gang. Ik heb het idee dat we een heel eind verder zullen komen met deze sinjeur. Er komt schot in, juffrouw Lotgering!" Ik kreeg in eens een hekel aan alle po litiemannen en aan Vonk in het bijzonder. Ik dacht aan Stella Marter en zei: „Ik ben geen politieman, inspecteur, maar ik weet twee dingen: In de eerste plaats dat die man Maarten Wolff heet en in de tweede plaats dat er helemaal geen schot in komt. Tot ziens". Ik draaide mij om en ging de trap weer af, terwijl inspecteur Vonk waarschijnlijk in opperste verbazing op mij neer keek. Hij was zo uit het veld geslagen dat hij er niet in slaagde iets te zeggen, en ik was uit het gezicht verdwenen, voordat hij zijn spraak terug had. ZESDE HOOFDSTUK Ik slaagde er niet in Stella Marter nog te pakken te krijgen voordat inspecteur Vonk beslag op haar legde. Anders had ik haar kunnen vragen waarom zij tegen mij gelogen had toen ze zei dat Maarten bij haar was in de nacht toen Vandenrn stierf. Want ik begreep dat Stella de dingen wat al te eenvoudig had voorgesteld. Maarten Wolff was bij haar gekomen in die nacht en hij was gekomen terwijl zij hem niet verwachtte, want zij had hem niet binnengelaten, maar hij was langs de brandladder omhooggeklommen. De politie had zijn voetafdruk en sporen van gras en zand op de ladder gevonden. Bn terwijl hij als een inbreker in het holst van de nacht binnenglipte, was in de kamer die hij pas seerde een moord gebeurd op hetzelfde tijdstip misschien had de oude Vandearn zijn lippen gezet aan de gifbeker, die iemand met duivelse geslepenheid voor hem had klaargemaakt. Ik had Stella Marter willen aanraden, alles aan Vonk te vertellen met de grootste nauwkeurigheid en niets, maar dan ook niets te verzwijgen. Want ik voelde en vreesde het gevaar, dat Maarten Wolff zou kunnen bedreigen wanneer de politie zou gaan twijfelen aan zijn bedoelingen. Ik kon Stella niet meer te pakken krij gen en toen ik haar terugzag was mijn vrees al bewaarheid. Inspecteur Vonk liet mij roepen tegen twaalf uur 's nachts, juist toen ik, na een lastig en omzichtig gesprek met Thomas Dorn, naar bed wilde gaan. De journalist had blijkbaar een scherpe intuïtie. Hij voelde dat er belangrijk nieuws voor hem te krijgen was als hij de mensen die er iets van af wisten tot spreken kon bewegen. Ik moest hem afweren als een wesp. Hij probeerde mij met strikvragen uit mijn tent te lokken en het kostte mij de grootste moeite om hem met een kluitje m het riet tè sturen. Het was een armzalig kluitje en Dorn liet duidelijk merken hoe teleur gesteld hij was. Toen ik de kamer van inspecteur Vonk binnenkwam, werd ik aanstonds bevangen door een atmosfeer van geladen spanning. Niemand van de aanwezigen zei een woord. In diepe stilte keken zij mij aan: Vonk, staande bij het raam, Stella Marter, zittend op een bank en Maarten Wolff, vlak bij haar voorover gebogen, met zijn arm om haar schouders. Ik wist met intuïtieve ze kerheid dat dit Maarten Wolff moest zijn, al had ik hem nooit gezien. Een grote, zwaargebouwde man, met een onregelmatig gezicht en een paar scherpe, heldergrijze ogen. Ik nam plaats en inspecteur Vonk kwam naar mij toe. Hij boog zich naar mij over en sprak zakelijk en koel. „Juffrouw Lotgering", zei hij met scherpe nadruk op ieder woord, „ik heb u laten roepen omdat ik van u de bevestiging nodig heb van enkele feiten, die mevrouw Mar ter en de heer Wolff mij willen doen ge loven. Denkt u vooral goed na en verzwijg niets, als ik u vragen mag. Het gaat hier om zeer ernstige dingen". Ik wilde protesteren, maar hij liet mij geen kans. „Kunt u bevestigen dat mevrouw Marter u alles vertelde over haar verhouding tot deze heer, vóórdat hij gearresteerd werd?" Ik dacht na, en knikte. „Mevrouw Marter heeft me alles open hartig verteld. Later hoorde ik pas van u dat de heer Wolff.gearriveerd was". „Was het u dus bekend waarom de heer Wolff niet openlijk hier op bezoek kon komen?" „Volkomen. En ik moet zeggen dat ik de situatie goed begrijp". „U moet geen voorbarige conclusies trek ken. Vertelde mevrouw Marter u dat de heer Wolff in de nacht van Vandearn's dood in het hötel was?" „Ja". „Was of gekomen was". Daar had je die slimme vos. Meteen de vinger op de zwakke plek. „ïk geloof maar ik durf er geen eed op te doen dat zij mij vertelde dat hij eerder gearriveerd was". „Juist. Dat wil mevrouw Marter wel even verduidelijken?" Stella Marter bevochtigde haar lippen met de tong. Zij aarzelde even. Toen zei ze: „Ik weet niet wat dat allemaal ertoe doet. Ik weet ook niet meer precies wat ik tegen juffrouw Lotgering vertelde. Ik Zij werd in de rede gevallen door Maar ten Wolff, die zich in zijn volle lengte op richtte en zei: „Laat maar, inspecteur. Ik zal u precies vertellen wat u weten wilt. Mevrouw Mar ter is misschien bang dat zij mij in moei lijkheden brengen zal. Wel, ik ben niet bang. U mag de waarheid weten, we hebben u niets te verbergen. Ik kwam in de nacht dat de moord plaats had hier aan Stella. mevrouw Marter verwachtte mij niet. Zij wist niet dat mijn schip was gearriveerd. Ik wilde geen opzien verwekken en klom langs de brandladder om over het platte dak naar haar kamer te komen". „Met welk schip kwam u?" „Met de Cheribon". Inspecteur Vonk liet een zacht gefluit horen. „De heer Vandearn arriveerde ook met de Cheribon. Kende u hem?" „Ja, ik ontmoette hem aan boord". „Wist u, dat hij naar dit hotel zou gaan?" „Ja. Ik hoorde het toevallig van de telegrafist". Vonk verzonk in diepe gedachten. De stilte was zwaar en dreigend. We zaten se conden, minuten, misschien kwartieren zo. Ik weet het niet meer. Niemand van ons verroerde zich. Toen kwam Vonk met een schok over eind. Hij was rood van spanning of was het woede? „Mijnheer Wolff", zei hij langzaam, „ik ga u vertellen wat u deed. Ik ga u en mevrouw Marter precies vertellen wat u beiden deed. Luister". Ik zag hoe Stella Marter bleek werd als een dode. Wolff keek strak en onbewogen. „U reisde van Rotterdam per eerste ge legenheid naar hier. De formaliteiten van uw afmonstering maakten dat u pas hier arriveerde toen Vandearn al goed en wel geïnstalleerd was Hef was avond. U klom na middernacht langs de brandladder om hoog naar de kamer van Vandearn. Het raam was open, u kon zo naar binnen stappen over het kozijn. Vandearn was dood en u wist d a t! U brak zijn va liezen en kasten open, u stal wat van uw gading was en u verliet de kamer door de deur, die u achter u op slot deed. U ging naar mevrouw Marter. Later hoorde u beiden gerucht. U betrapte het echtpaar Klammerbol en joeg de twee weg, omdat u vreesde dat zij lastig voor u zouden worden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6