Het Plein Dank zij de invloed van Acheson deed Frankrijk belangrijke concessies Nuckols: „Al onze eisen zijn ingewilligd' Nauwe aaneensluiting van Egypte en Perzië op komst Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hoge Commissarissen worden ambassadeurs Nenni wil in de Italiaanse regering Russische waarschuwing aan het Midden-Oosten De Home Guard gaat herleven Het woord is aan, De portefeuille van Binnenlandse Zaken Churchill's reis naar Washington ADENAUER HAD SUCCES IN PARIJS De officiële lezing OVEREENSTEMMING TE PANMOENDJOM West-Duitsland en een federaal Europa Minister Stikker in Rome 0e JAARGANG No 117 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem* Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 23 NOVEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 281 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damlat®. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MINISTERIES van Buitenlandse Zaken plegen gemoedel ijkerwijs met een straat-, kade- of andere dergelijke naam te worden aangeduid. Zo is het onze immer- vereenzelvigd met het Plein, ofschoon aan dit Haagse Plein meer ministeries liggen. Van het Franse departement van Buiten landse Zaken bericht men: „de Quai d'Orsay zegtvan het Britse: „White hall is de mening toegedaan"en als wij in vroeger tijden vernamen „dat de Ball- platz onwillig zou blijken", begrepen wij dat de Oostenrijks-Hongaarse dubbel monarchie iets niet wou. ,Het Plein" had in vroeger, vrediger tijden een reputatie van deftige, stoffige neutraliteit, van geheimzinnigheid over zaken, die dit veelal niet schenen te recht vaardigen en van formalisme. Het werd voorts beheerst door „de carrière". De men selijke samenleving is vol carrières; men zou zelfs met welslagen de stelling kunnen verdedigen, dat de loopbaan van ieder mens een carrière is. Maar wie van de carrière spreekt weet, behoort althans te weten, dat daarmee de diplomatieke wordt bedoeld. Moderne ministers alsmede de verdwij ning onzer neutraliteit, de onrust en span ning der tijden en de ontwikkelingsgang der democratie hebben op het Plein wel een andere geest geschapen. Het is niet zo deftig meer. Het is aanzienlijk minder for meel en veel actiever geworden. Ook is het afgestoft. Het bezit een afdeling Voor lichting. Mensen van niet meer dan ge wone komaf hebben, krachtens hun aanleg en bekwaamheden, de diplomatieke dienst als beroep kunnen kiezen. En de minister- zelf komt niet eens uit de carrière voort, maar uit het zakenleven. Hij is ex-bier brouwer een beroep, waaraan hij bij gelegenheid met genoegen herinnert en dat men hem op internationale posten heeft geplaatst als bemiddelaar en voorzitter is zeker in niet geringe mate te danken aan zijn grote gave om met mensen om te gaan. Buitenlanders, ook de Amerikanen, die niet zozeer gesteld zijn op deftig-doende gezags dragers, mogen hem graag en hij ontwik kelt nu al sinds jaren een energie die hem in nimmer-verflauwende opgewektheid van de ene conferentie naar de andere Assemblée doet stormen. Zijn begroting is pas door de Tweede Kamer behandeld en heeft critiek op het beleid doen loskomen, die niet belette dat zij na 's ministers antwoord-rede werd aangenomen. Minister Stikker heeft zich in de laatste tijd zeer positief vóór Atlan tische Unie uitgesproken; dit beviel ver scheidene Kamerleden niet omdat zij eruit afleidden, dat hij Europese Unie verwerpt. De minister heeft dat niet toegegeven maar zoveel voorwaarden aan dit laatste verbon den, en zo grote bezwaren tegen de vorming van een Europees leger geuit, dat men hem als Europees federalist hoogstens als een theoreticus kan zien. Een uiting als „men dient zich te hoeden voor het nastreven van samenwerking in de richting van niet te verwezenlijken doeleinden" maakt de indruk van een waarheid-als-een-koe maar noopt meteen tot de vraag: welke doelein den zijn niet te 'verwezenlijken? Men kan zo licht zeggen in een tijd, die tot grote veranderingen noopt, dat zij niet te ver wezenlijken zijn. Onze parlementaire re dacteur heeft, minister Stikkers opmerking citerend dat wij ook aan een Atlantische Federatie nog niet toe zijn en dat Europese politieke integratie nog niet bereikbaar is, gezegd dat de minister „zich in feite bloot gaf als een federalist van de koude grond". Het is, zelfs in deze milde Novembermaand, een verkillend beeld en men zou de zo werkzame minister deze situatie niet gaarne toewensen. Maar men zou bij hem gaarne meer warmte, minder nuchterheid, meer idealisme, minder ontwijken van de hoofd zaken ontwaren. Dit is geen bezielend be leid dat grote lijnen volgt. Na de nogal hoopgevende verklaringen van de minister in Ottawa hebben zowel zijn vlakke en lege rede bij de algemene beschouwingen van de U.N.O. te Parijs als zijn begrotingsrede een teleurstellende indruk gemaakt. Er doet zich geen krachtige, besliste Nederlandse toon in het buitenland horen; er wordt niet duidelijk op een scherp-omschreven doel aangestuurd. Wat zijn opmerking in de Kamer betreft, dat de regering de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht moet nemen ten aanzien van nog verdere opvoe ring der bewapening voelt men zich ge noopt te verklaren, dat in den lande de mening steeds meer veld wint dat wij met vijftienhonderd millioen per jaar een last pp ons genomen hebben die reeds te zwaar is en die wij niet kunnen blijven dragen. Critiek van de Kamer op het feit, dat de minister te zelden hier is om haar voldoen de uiteenzetting omtrent het gevoerde be leid te geven, aandrang uit de Kamer op benoeming van een tweede minister aan dit departement (er schijnt .zeker aanleiding voor benoeming van een staatssecretaris, maar minister Stikker wil ook dat niet) en streven van de Kamer naar meer invloed van het parlement in buitenlandse zaken duiden alle op een onbevredigde stemming. Waardering voor zijn persoon wordt niet door waardering voor zijn beleid geëven aard. Blijkbaar is hij zelf niet voornemens, na de verkiezingen in Juni a.s. minister te blijven, ook als hij daar opnieuw toe mocht worden geroepen. Met zijn gegeven wenk, dat men op deze post niet uit eigen midde len behoorde te moeten putten om haar te kunnen bekleden zou men in Den Haag wel eens rekening kunnen houden. Als men een kruideniers-opvatting kan overwinnen. R. P. LONDEN (Reuter). De Britse premier, Winston Churchill, zal op 29 December naar Washington vertrekken, aldus wordt te Londen officieel medegedeeld. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen, dat de besprekingen tussen Tru man en Churchill op drie Januari zullen beginnen. Men verwacht dat zij minstens een week zullen duren. Het is waarschijn lijk dat een van de eerste punten, die be handeld zullen worden, de kwestie van beheer over de Amerikaanse luchtbases in Engeland zal zijn. Minister Eden (Buitenlandse Zaken), Lord Ismay (betrekkingen tussen de delen i'pn het Gemenebest) en de atoomdeskun dige Lord Cherwell zullen Churchill ver gezellen. I-Iet gezelschap zal ongeveer twee weken in Amerika en Canada verblijven. Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: Het accoord tussen de Duitse kanselier Adenauer en de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk, waarvan gisteravond te Parijs de grote lijnen bekend werden gemaakt, beschouwen politieke kringen in Parijs als een on betwistbaar succes voor Bonn, mogelijk gemaakt door verschillende niet onbelang rijke Franse concessies. Bonn staat thans, zo meent men hier, met één voet op de drempel van het Atlantisch pact. De oprichting van een Duits leger, zij het mogelijk nog wat gecamoufleerd door de Europese kleuren, is een zekerheid op korte termijn geworden. Aanvankelijk moet de Duitse kanselier Dinsdag na zijn aankomst in Parijs tame lijk koel zijn ontvangen. De Fransen lieten hem toen vrij openhartig voelen, dat er in hun ogen nog heel wat obstakels waren, die de opneming van de federale republiek als gelijkberechtigde en souvereine mo gendheid in de Europese gemeenschap be lemmerden. Na dit bezoek bij zijn Franse gastheren liet de Duitse kanselier zich tegenover de pers dan ook uiterst gereserveerd uit over de nauwkeurige doeleinden van zijn komst naar Parijs. Toen dr. Adenauer Woensdagmiddag echter met Acheson had geluncht, bleek hij al aanmerkelijk mededeelzamer en.op timistischer geworden. Bij die gelegenheid verklaarde hij de journalisten, dat de ingrijpendste beslis singen over West-Duitsland uiteindelijk toch altijd door Washington genomen zou den moeten worden. De indruk dus, dat dr. Adenauer in de Amerikaanse minister een buitengewoon krachtige steun had gevonden, bereid al zijn invloed aan te wenden om de Duitse wensen ook bij Engeland en Frankrijk in gang te doen vinden, werd nog versterkt, toen aan de Quai d'Orsay de conferentie tussen Acheson, Eden en Schuman aan merkelijk langer duurde dan aanvankelijk was voorzien. Gistermiddag kon toen tussen de drie ministers en de kanselier een overeen komst worden getekend, waarbij Duits- lands toekomstige aandeel in de Europese verdediging werd vastgesteld en verschil lende verlangens van Bonn, vooral ten aanzien van een sterk verzacht bezettings statuut, bevredigd bleken te kunnen wor den. In het vervolg zullen de Hoge Com missarissen de rang van ambassadeur heb ben, terwijl de bezettingstroepen van Amerika, Engeland en Frankrijk als met Duitsland verbonden legermachten worden beschouwd. Niettemin zal, vooral op Schu- mans aandringen, Bonn een deel der vroe gere bezettingskosten moeten blijven dra gen. Het Duitse aandeel in de Europese herbewapening zal, zo meent men hier, 10 a 11 procent van zijn nationale inkomen bedragen, wat neerkomt op hetzelfde deel, dat Frankrijk momenteel uittrekt voor zijn defensie-doeleinden. In verband met deze financiële kanten van het Europese defen sie-probleem moet gisteren, zoals wij me nen te weten, ook nog het voorstel van minister Stikker ter sprake zijn gekomen, die, gelijk bekend, de nationale militaire begrotingen, die voor het toekomstige Europese leger zullen moeten worden aan gewend, toch niet aan het eigen beheer der parlementen wil onttrekken. Dit ingrijpende voorstel zal uiteraard de volgende dagen in Rome uitvoerig ter sprake moeten komen, doch thans wijsl men er in Parijs al op, dat door deze be paling de onderlinge banden van saamho righeid wel aanmerkelijk losser dreigen te worden, omdat het Europese leger dan af hankelijk zou blijven van de eventueel wisselende inzichten der verschillende na tionale parlementen. Gistermiddag stapten de ministers Schu man, Bidauit en Mayer op de trein naar Rome. Oorspronkelijk zouden zij pas Vrij dag per vliegtuig vertrokken zijn. Men fluistert echter, dat de Franse excellenties hun reis een half etmaal hebben ver vroegd om door Amerikaanse collega's niet tot nog belangrijker concessies aan Duitsland genoopt te worden. PARIJS, (Reuter). De ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke grote drie hebben met de West-Duitse kanselier Adenauer overeenstemming bereikt over het opnemen van een gelijkberechtigd West-Duitsland in de Europese gemeen schap, welke gemeenschap zelf weer deel uitmaakt van de groeiende Atlantische ge meenschap, aldus een na de bijeenkomst van Donderdag van de vier staatslieden uitgegeven communiqué. Over bepaalde hangende kwesties van het te Bonn door de vier mogendheden opgestelde ontwerp-accoord is men het eens geworden. De ministers hebben het ontwerp thans goedgekeurd, in afwachting van de definitieve goedkeuring van hun regeringen. De overeenkomst zal nog niet getekend of gepubliceerd worden, daar de vier rege ringen van mening zijn dat zij moet wor den aangevuld met een aantal conventies, waarin bepaalde belangrijke punten meer in détail worden geregeld. Als het algemene accoord en de bijbe horende conventies van kracht worden zal het bezettingsstatuut, op grond waarvan de bezettende mogendheden het recht heb ben zich te bemoeien met binnenlandse aangelegenheden van de bondsrepubliek, komen te vervallen en zullen de geallieer de Hoge Commissie en de bureaux van de commissarissen worden afge. provinciale schaft. De drie bezettende landen zullen slechts die rechten behouden die nodig zijn met het oog op de bijzondere internationale betekenis van Duitsland. Het is in het be lang van de vier landen dat deze rechten blijven bestaan. Zij betreffen het station neren van troepen in Duitsland, de veilig heid van deze troepen, Berlijn en kwesties die Duitsland als geheel betreffen. De vier ministers zijn het er over eens, dat het hoofddoel van de politiek van hun regeringen een latere vredesregeling voor het gehele Duitsland is, tot stand geko men door vrije onderhandelingen tussen Duitsland en zijn vroegere vijanden. Ook de definitieve vaststelling van de grenzen moet wachten op een dergelijke regeling. Gestreefd zal worden naar een vereni ging van Oost- en West-Duitsland. Staatssecretaris dr. Hallstein zeide des gevraagd dat 't accoord van kracht zou kun nen worden zonder ratificatie van het plan-Schuman. Vooraanstaande leden van de West- Duitse socialistische partij, zo wordt uit Bonn gemeld, hebben de te Parijs bereikte overeenstemming als „terreinverlies" ge kenschetst. Zij betreurden het, dat dr. Adenauer er in had toegestemd de drie onderwerpen (ontbinding van het bezet tingsstatuut, de contractuele verplichtingen tegenover de geallieerden en de deelne ming in de verdedigingsgemeenschap) aaneen te koppelen. De souvereiniteit zou niet worden hersteld aangezien de geal lieerden bepaalde rechten zouden be houden. Onbeschrijfelijk is de nood der bewoners van de gebieden in Italië, die door de over stromingen getroffen zijn. Op het station te Milaan kunnen vluchtelingen uit het geteisterde gebied van Adria en Rovigo door voedsel en slaap weer wat op verhaal komen. PANMOENDJOM (Reuter). De onder handelaars van de UNO en van de Noor delijken te Panmoendjom zijn het Vrijdag na een half uur eens geworden over een algehele oplossing van de kwestie der af- bakeningslijn voor een later staken van het vuren. Vandaag werden in Panmoendjom twee besprekingen tegelijk gevoerd. In de ene tent besprak de subcommissie de laatste bijzonderheden van een overeenkomst voor de wapenstilstandslinie, in een andere tent bogen tien stafofficieren van beide partijen zich over kaarten om de huidige front linie vast te leggen. Beide bijeenkomsten duurden een half uur ongeveer, waarna zij werden geschorst tot vanmiddag. De UNO-afgevaardigden hebben het Noordelijke voorstel aanvaard om, als een wapenstilstandsovereenkomst niet binnen dertig dagen zal zijn bereikt, de bestands lijn pas te herzien op het ogenblik' dat de delegaties klaar zijn om de bestandsover eenkomst te tekenen. Hierdoor hebben de partijen in beginsel overeenstemming be reikt over punt twee van de agenda voor de wapenstilstandsbesprekingen. De woordvoerder van de U.N.O., gene raal Nuckols, heeft verklaard dat de be reikte overeenstemming de U.N.O. alles zou geven, wat zij sedert het begin van de onderhandelingen in Juli eiste. Thans zullen de voltallige delegaties de vandaag door de subcommissie bereikte overeenkomst en de nog vast te stellen con tactlijn formeel moeten bekrachtigen. Daar na zullen zij overgaan tot de behandeling van de volgende agendapunten: verzekering van de naleving van de wapenstilstandsbe palingen, de uitwisseling van krijgsgevan genen en aanbevelingen aan de politieke autoriteiten van beide partijen. De stafchef van de Amerikaanse lucht macht, generaal Hoyt Vandenberg, heeft Donderdag in een vraaggesprek voor de Amerikaanse radio verklaard, dat het van het resultaat van de wapenstilstandsbespre kingen in Korea zal afhangen of de Ame rikaanse luchtmacht zal voortgaan „de schuilplaatsen van de vijand in Mandsjoe- rije met rust te laten". De luchtmacht van de UNO wordt thans hoofdzakelijk ge bruikt om de grondtroepen te steunen. De generaal bevestigde, dat de onlangs geconstrueerde kleine atoombom de lucht macht een nieuw tactisch wapen geeft, dat gebruikt kan worden tegen legers te velde. Er moesten weliswaar nog enige onvol komenheden worden verholpen, maar dit zou, naar de mening van Vandenberg, wel ROME (Reuter). Pietro Nenni, de leider der Italiaanse socialisten die nauw met de communisten verbonden zijn, heeft om een plaats in de regering verzocht. Hij zeide, dat de „nieuwe nationale solidariteit", veroorzaakt door de ramp spoedige overstromingen, in de regering weerspiegeld diende te zijn. Liet „bestand" aangaande het geschilpunt over het Oost- West-vraagstuk zou gehandhaafd kunnen blijven door een voorzichtige buitenland se politiek. Men diende de Italiaanse be langen in de Middellandse Zee en Triëst standvastig te verdedigen, de handel met Oost-Europese landen uit te breiden en zo nauw mogelijk sanien te werkefi met de Arabische en de Aziatische landen. Inmiddels, zo tekent Reuter aan, wordt door het gehele land een campagne ge voerd tegen de conferentie van het At lantisch pact, die Zatex-dag zal beginnen. Zes vrouwen die pamfletten hebben ver spreid zijn geax-resteeid. het geval zijn „tegen de tijd, dat de lucht macht in West-Europa is opgebouwd". De productie van geleide projectielen zou „zeker nog wel enige jaren" op zich laf<~q wachten, aldus de stafchef, die voorts verklaarde, dat in bepaalde opzichten de Amerikaanse straaljager F-86 de Russische Mig overtreft, terwijl op andere gebieden het omgekeerde het geval is. Het achtste legei-korps heeft Vrijdagmor gen gemeld, dat de troepen der vex-bonde- nen ten Westen en Zuid-Westen van Tsjor- won zware aanvallen hebben afgeslagen. De tegenstander slaagde er ondanks zware aanvallen op verschillende vooruitgescho ven stellingen der verbondenen in dit ge bied niet in door de linies heen te breken, aldus dit communiqué. Donderdagavond hebben tien Ameri kaanse superforten het nieuwe Noord- Koreaanse vliegveld te Oeidjoe, 15 kilo meter ten Noord-Oosten van de Noord- Koreaanse grensstad Sinoeidjoe, vlak bij de grens van Mandsjoerije, aangevallen. MOSKOU (A.F.P.). In de nota, die Gromyko 22 November aan de diploma tieke vertegenwoordigers van de Arabische landen en Israel te Moskou overhandigde, wordt het volgende verklaard: „Het voorstel van Amerika, Groot-Brit- tannië, Frankrijk en Turkije, een com mando voor het Midden-Oosten in te stel len, heeft ten doel de Arabische landen en Israel in het aggressieve Atlantische blok op te nemen en militaire bases te vormen met als voorwendsel de verdediging van het Midden-Oosten". In de nota wordt met nadruk verklaard, dat „alle redeneringen van de Westelijke machten niet kunnen verhelen, dat het Atlantische blok een ag- gressief blok is en dat dit onverenigbaar is met de doelstellingen van de U.N.O." De regering der Sovjet-Unie spreekt zich in deze nota waarderend uit over de hou ding van de Egyptische regering ten aan zien van de voorstellen van Amerika, En geland, Frankrijk en Turkije. De Sovjet- Russische gezant in Egypte heeft de gezan ten van Saoedi-Arabië en Yemen in Egypte 22 November te Caïro soortgelijke nota's overhandigd voor de regeringen van hun landen, aldus dit bericht van Tass. „Het instellen van een commando voor het Midden-Oosten zou niet meer en niet minder betekenen dan de bezetting van de landen van het Midden-Oosten door de troepen van het Atlantische blok, in het bijzonder door de Amerikaanse en Engelse troepen. De Sovjet-Unie heeft altijd de landen, die voor hun vrijheid en onafhankelijkheid strijden, gesteund. Het is dwaasheid te ge loven, dat de Sovjet-Unie de landen van het Midden-Oosten wil aanvallen. Voor haar telt slechts één ding: Met alle landen op goede voet leven en betrekkingen on derhouden", aldus de nota's. Vele Friese vrouwen hebben zich een nieuw Fries costuum aangeschaft om te trachten deze typische oude klederdracht te doen herleven. Deze jonge Friezin die gisteren in Franeker in het huwelijk trad, verscheen zelfs in Friese dracht ten stad- huize. Haar stadgenoten juichten haar geestdriftig toe. CAIRO (Reuter). De Egyptische en Perzische premiers hebben gisteravond een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven, waarin wordt medegedeeld dat spoedig on derhandelingen zullen beginnen voor het verstevigen der betrekkingen tussen hun beide landen. Er bestaat sinds 1928 een vriendschaps- en handelsverdrag tussen Perzië en Egypte. Hieraan zal een wijdere strekking worden gegeven. In de verklaring wordt verder gezegd, dat het Egyptisch-Perzische verdrag de basis zal vormen voor „het sluiten van veelzijdige overeenkomsten met de Arabi sche staten en de andere landen van het Nabije en Midden-Oosten, die reeds vriend schappelijke betrekkingen met Egypte en Perzië onderhouden". Het bestaande Egyptisch-Perzische vriendschaps- en handelsverdrag zal wor den uitgebreid met bepalingen op econo misch-, cultureel-, handels- en scheep vaartgebied. Ook zal een aanvullend ver drag worden gesloten dat voorziet in „vriendschappelijke en wetmatige regelin gen van zich voordoende geschillen, even tueel door arbitrage." In Egyptische politieke kringen is men van mening dat de Egyptisch-Perzische verklaring de belangrijkste politieke ont wikkeling in het Midden-Oosten is sinds in 1945 de Arabische Liga werd gesticht. Mossadeq is vanochtend vroeg, na een verblijf van vier dagen in Egypte, per vliegtuig uit Caïro naar Teheran vertrok ken. Ibrahim Farag Pasja, de Egyptische Het West-Duitse pax-lement heeft zijn afgevaardigden bij de Europese Assemblée te Straatsburg gemachtigd mede te wer ken aan het opstellen van een grondwet voor een federaal Europa. Tegen stemden communisten en socia listen. De Beierse partij en de katholieke centrumpartij onthielden zich van stem ming. De socialisten stemden tegen omdat een verenigd Europa op dit ogenblik Oost- Duitsland zou uitsluiten en „onmogelijk zou zijn zonder Duitse souvereiniteit en absolute gelijkheid van rechten". waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, die Mossadeq uitgeleide deed, ver klaarde, dat een overeenkomst was bereikt, waarbij Egypte Perzische olie zou invoeren. Dementi Engeland heeft de Egyptische beschuldi ging tegengesproken, dat Britse tanks en troepen op 18 November de straten van Ismailia zouden zijn binnengetrokken en dat een Brits oorlogsschip de stad zou heb ben beschoten. Het betreft hier volgens de Britten „een volkomen vervalsing van de feiten". De regering van de Soedan heeft na het aftreden van zes leden van de commissie voor zelfbestuur opnieuw verzekerd, dat zij vast van plan is voort te gaan met het nemen van de noodzakelijke maatregelen ter verkrijging van zelfbestuur voor de Soedan in 1952. Dit is ook het vaste plan van de Engelse regering, aldus deze be kendmaking. De Britse minister van Oorlog, Anthony Head, heeft Donderdag in het Lagerhuis plannen bekend gemaakt voor de oprich ting van een vrijwillige burgerwacht. Deze bux-gerwacht zal voorlopig een bur gerlijke organisatie zijn, wier taak het zal zijn het land in de eerste weken van een mogelijke oox-log te beschermen tegexr sa boteurs en vijandelijke luchtlandingstroe pen. Men hoopt hiertoe onmiddellijk 100.000 man te kunnen werven voor het kwets bare gebied van Oost- en Zuidoost Enge land en 25.0Q0 man voor de rest van het land. In oorlogstijd zou dit aantal snel met ingeschreven vrijwilligers kunnen worden verhoogd tot 900.000 man. Voorlopig zal de burgerwacht slechts uit infanterie bestaan. De manschappen zullen worden uitgerust met stalen helmen en een geweer of een stengun. De diensttijd zal twee jaar zijn, welke periode met telkens een jaar zal kunnen worden verlengd. Er zal tenminste een uur per week worden geoefend. In vredestijd zal de burgerwacht onge veer 25 millioen gulden kosten. De man nen ontvangen geen soldij. Men verwacht, dat de werving in het begin van het volgende jaar zal beginnen. Charles Kingsley: Geen ernstig denker pleegt pla giaat zonder meer. Hij zal nooit aan anderen ontlenen wat hij niet, min of meerzelf heeft be dacht. (Van onze parlementaire redacteur) Ofschoon op het ogenblik nog geen de finitieve beslissing is gevallen omtrent de bezetting van Binnenlandse Zaken tot het tijdstip van de verkiezingen, waarop het kabinet toch demissionnair wordt, wordt het meer en meer waarschijnlijk geacht dat men niet zal proberen voor die korte tijd nog een nieuwe man aan de ministe riële ploeg toe te voegen. Van belang is in dit opzicht vooral, dat in KVP-kringen de opvatting schijnt te overheersen dat men zich er gerust bij kan neerleggen het voor die zeven maanden met één KVP-stem minder in het kabinet te stellen. Ik hoorde zelfs de opmerking maken dat het toch wel erg „onelegant" zou zijn om alleen met het oog op de kwestie van de politieke getalsverhoudingen in het kabinet er nu nog weer een nieuwe minister bij te gaan halen. Indien minister Teulings verder tot Juni aan Binnenlandse Zaken zou blijven, zou het echter nog de vraag zijn, hoe men de verdediging van de voorstellen van grondwetsherziening zou aanpakken. Daar in is mr. Teulings in het algemeen niet erg thuis en hij schijnt er ook heel weinig voor te voelen om die taak geheel en al op zich te nemen. De gedachten gaan nu volgens mijn in druk uit naar ongeveer een volgende taak verdeling: de minister-president zou voor zover nodig de algemeen politieke kant van de herziening moeten verdedigen, mi nister Stikker zou op zich nemen het voor stel dat overigens nog binnen moet ko men inzake wijzigingen ten opzichte van het hoofdstuk buitenlands bestuur voor zijn rekening te nemen, zijn ambtgenoot Peters zóu hetzelfde moeten doen met be trekking tot het onderwerp overgang naai de nieuwe rechtsorde betreffende Nieuw Guinea en de West en minister Teulings zou dan alleen de voorgestelde uitbreiding van het aantal Kamerleden en de verlaging van de leef tij dsgi-ens voor verkiesbaarheid krijgen te verdedigen. Hier en daar hoort men ook wel andere oplossingen aan de hand doen, zoals bij voorbeeld het belasten van een regerings commissaris met de technische verdediging van de herzieningsvoorstellen, maar in dit stadium schijnt de hierboven aangegeven gang van zaken de meest waarschijnlijke te zullen zijn. ROME (Reuter) De Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, is heden per vliegtuig uit Am sterdam te Rome aangekomen, waar hij de Zaterdag beginnende bijeenkomst der At lantische verdragsorganisatie zal bijwonen. „Wij zullen in Rome", zo zeide hij, „niet tot beslissingen komen. De conferentie heeft vooi-namelijk ten doel de ministers der diverse landen de gelegenheid te geven kennis te nemen van allerlei voorlopige rapporten, waarover uiteraard ook enige discussie zal worden gevoerd. Eventuele be slissingen zijn niet te verwachten voor een volgende vergadering, die mogelijk eind Januax-i zal worden gehouden". De minister verwacht Donderdagavond 29 November terug te zijn. Minister Lieftinck gaat vandaag, minis ter Staf Zaterdag naar Rome. Vereenvoudiging geëist Aan de vooravond van de bijeenkomst te Rome van de Noox*d Atlantische Raad hebben 33 vooraanstaande Amerikanen, onder v/ie de vroegex-e minister van Bui tenlandse Zaken en van Defensie, Marshall, zich in een open brief tot het Amerikaan se volk gericht. Deze „Amerikaanse vrienden van Trans atlantische samenwerking" doen een be roep op hun landgenoten om één enkele buitenlandse en ecoxiomische politiek voor de landen van het Atlantisch Pact te steu nen. Als algemeexi doel wordt geoppex-d: Eén enkele politieke autoriteit in te stellen tot wie generaal Eisenhower zich te rich ten zou hebben inplaats van de twaalf na tionale regeringen van het ogenblik, het scheppen van één exikel Atlantisch bureau voor het formuleren en uitvoeren van de buitenlandse politiek van de Atlantische gemeenschap en het coördineren van de geallieerde economische politiek. „DE NEDERLANDSE ONDERWTJSFILM" WORDT OPGEHEVEN De plannen tot coördinatie van de on- derwijsfilm, die reeds geruime tijd een punt van bespreking hebben uitgemaakt, zijn thans m zoverre verwezenlijkt, dat „De Nederlandse Onderwijsfilm" met in gang van 1 Januari 1952 zal verdwijnen en dat haar taak wordt overgenomen door een nieuwe stichting, waarin de drie zui len van het onderwijs, dus het openbaar, het protestants christelijk en het katho liek onderwijs, vertegenwoordigd zullen zijn. ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen. Aanvankelijk weinig wind, later matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Zachter. 24 November Zon op 8.13 uur onder 16.39 uur. Maan op 2.18 uur, onder 14.19 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 23 November Hoog water: 10.36 en 23.13 uur. Laag water: 5.46 en 18.16 uur. Zaterdag 24 November Hoog water: 11.48 uur. Laag water: 7.03 en 19.28 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1