Verschil van inzicht in P.v. d. A. over de Europese defensie Het kerkje van Spaarnwoude SCHOTH M Kabouter HORLOGES VAN NIEL M. DOUWMA en ZOON H. de Graaff DIE JAS DOUWMA ARAPLUIES Voor de Winter Uw „bed" in orde PENDULES De radio geeft Zaterdag W ateler-vredesprij s voor Jean Monnet Ongerustheid over productiviteit PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA T ele visiebij dr age f 2,50 per maand WEK DE GAL IN UW LEVER OP VRIJDAG 23 NOVEMBER 1951 „Oorlog" en „Marine" in de Tweede Kamer VAN Chocoladeletters Is boksen een landsbelang? Is door de M.T.S. voor Bouwkunde te Amsterdam geadopteerd voor restauratie. Tienjarig bestaan van de Noord-Oostpolder VOOR BLOEMEN DAU D EY vindt U bij Maakloon rf Haarlems Matrassenhuis Nota over televisiebeleid van staatssecretaris Cals De „Koning" kwam op bezoek (Van onze parlementaire redacteur) Minister Staf heeft het niet moeilijk ge had bij zijn verdediging van de begroting van Oorlog. Wel beschouwd had hij de hele Kamer op zijn hand, met uitzondering van de communisten, van wie de heer Haken onder meer opmerkte zich niet te kunnen voorstellen dat onze jongens bereid zouden zijn zich mettertijd in de Europese defen siegemeenschap door Duitse nazi-generaals te laten commanderen. Wat het vraagstuk van die Europese defensiegemeenschap aangaat, zeide de heer Vorrink (P.v.d. A.), dat er op dit punt binnen zijn groep verschil van inzicht op dit punt bestaat. Anders dan bijvoorbeeld mr. Van der Goes van Naters bleek hij veeleer de bezwaren van de regering te delen tegen een opzet, waardoor Nederland ten aanzien van de Europese defensie zijn eigen begrotings- recht zou moeten opgeven. Een groot deel van het betoog van de heer Vorrink was gericht tegen de communisten, die, naar hij zeide, officieel voor de vrede pleiten, maar er in feite niets voor voelen. Vooral mr. Roos jen (A.R.), de heer Fens (K.V.P.) en mr. Vonk (V.V.D.) gaven uiting aan hersteld vertrouwen in het de fensiebeleid; bij de heer Tilanus (C.H.) had dit vertrouwen, naar deze verklaarde, steeds bestaan. Minister Staf onderschreef ten volle dat men zowel zuinig als doelmatig met het materieel dient om te springen. De mili tairen moeten de grote offers indachtig' zijn die de bevolking zich voor de defensie uitgaven getroost, zo zei hij. Vóór alles moeten wij er voor zorgen ten spoedigste over parate troepen te beschikken. De vraag omtrent het legerplan voor na 1954 achtte de minister er een van later zorg. Nog weinig zekerheden In het bijzonder voor Nederland is op neming van Duitsland in de West-Europese verdediging van groot belang. We willen thans zo positief en zo opbouwend mogelijk aan de Europese verdedigingsorganisatie meewerken, maar wij weten nog weinig hoe deze zal worden opgezet, zei de be windsman. Het aantal divisies, dat het Europese leger zal gaan tellen is niet be kend. Evenmin achtte minister Staf het ADVERTENTIE Daar ben je best geslaagd en wat een pracht kwaliteit Dat is zeker een „BRIXON"-jas U vindt bij ons reeds een keurige WINTERJAS vanaf ƒ69— Brixon Winterjas 109.— tot 195.— Gen. Cronjéstraat 42—14 Telefoon 15438 Haarlem mogelijk, nu het programma van het over leg te Parijs nog niet bekend is, de door Nederland in te dienen voorstellen te be spreken. Ontegenzeggelijk hebben wij zware las ten te dragen, maar onjuist is het te doen voorkomen alsof wij de enigen zijn. Door dat het hele debat weinig om het lijf had gehad, leverde de rede van de minister ook niet zo veel op. Zoveel mogelijk handha ving van de Zondagsrust, godsdienstige en geestelijke verzorging, welzijnszorg en hulp aan mobilisatie-slachtoffers, dat waren de voornaamste van een reeks onderwerpen die de minister besprak en die veroorloof den hem geen belangwekkende opmer kingen. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Vorrink, die beducht scheen dat de luchtmacht toch nog te veel in het ge drang zal komen nu er daarvoor geen af zonderlijke staatssecretaris is, verdedigde minister Staf de organisatie van het depar tement. Hij meende dat het drietal, be staande uit de minister en de twee staats secretarissen, voor een goede taakindeling en onderlinge samenwerking voldoende zorg wist te dragen. Wat de relletjes tussen militairen en politie betreft, die enige tijd geleden in Eindhoven plaats vonden en waarover de" heer Haken (C.P.N.) had gesproken, kan de minister verzekeren, dat de Engelse Mili taire Politie zich daarmee helemaal niet had bemoeid. Tot besluit volgde een hulde namens de regering aan de Nederlandse vrijwilligers in Korea. Hierna beantwoord den de staatssecretarissen Moorman en mr. Kranenburg nog een aantal opmer kingen betreffende personeelsaangelegen heden. ADVERTENTIE (,,'t Is 'n UNION") V'[Xrvt<yn~ EDEL ctefafte,/ CACAO CHOCOLADE In het verslag der commissie van rap porteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot naturalisatie van Alric Alexander en 19 anderen wordt opgemerkt, dat de voornaamste reden voor het natu- ralisatieverzoek van Alric Alexander ge legen is in de wens om in de bokssport titels te verwerven, hetgeen hem thans in Curasao als Brits onderdaan niet mo gelijk is. Acht de minister met de natura lisatie ook het landsbelang gediend, zo werd gevraagd. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed, 7.30 Zenderslui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.40 Mis van Requiem. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weer bericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsorkest. 14.00 The Casion, hoor spel voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Orkest. 15.00 Letteren en kunsten. 15.48 Pro menade-orkest en soliste. 16.20 Wij maken een kerstgroep. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.45 Buitenlands commentaar. 19.00 Filmprogramma. 19.20 Binnenlands overzicht. 19.30 Lichte muziek. 19.52 Actuali teiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op. heren!. 21.00 Gevarieerd programma. 21.53 Populair concert. 22.30 Wij luiden de Zondag in!. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25— 24.00 Maastrichts Stedelijk Orkest en soliste. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zender sluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Weer bericht. 1'2.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Kleine zonden, hoorspel. 13.30 Accordeon orkest en solist. 14.10 Filmprogramma. 14.35 Fries programma. 15.00 Amateuruitzending. 15.30 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.45 Platen. 16.15 Sport. 16.30 Orkest. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Instrumentaal trio. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Weensé muziek. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Metropole orkest. 22.25 Onder de pannen, hoorspel. 22.45 Orgel. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. 23.45-24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Orkest. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen. 13.30 Platen. 15.15 Muziek- praatje. 16.00 Kroniek. 16.30 Platen. 16.45 Accordeon, 17.00 Nieuws. 17.10 Accordeon. 17.25 Platen. 18.00 Muziekpraatje. 18.20 Pla ten. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Operette. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. Toen de heer en mevrouw De Raaf te Heemstede, met hulp van enige vrienden, drie jaar geleden besloten een cultureel centrum in de Stompe Toren in Spaarn woude te vestigen, moesten ze zelf de hand aan de ploeg slaan om het oude bouwval lige kerkje op eigen kosten te restaureren, om het zodoende voor algeheel verval te bewaren. Zij verwachtten bij dit werk werk steun van derden te zullen krijgen. De ervaring van drie jaar heeft geleerd dat er weinig steun gekomen is voor deze particuliere monumentenzorg; de mede werking bleef in het algemeen beperkt tot betuigingen van instemming. Dat stelde het echtpaar De Raaf voor grote moeilijk heden. Indertijd werd tegenover ons de volgende verzuchting geslaakt: „Het men sensoort dat vroeger met de naam Mae cenas werd aangeduid, schijnt na de oorlog geheel verdwenen te zijn. Men vindt de Stompe Toren en omgeving enig en waar deert ook de culturele avonden die er ge geven worden als apart en bijzonder, maar als er geld gevraagd wordt blijft de beurs gesloten. Dit in tegenstelling met vroeger, toen er nog wel eens mensen waren die met een royaal gebaar hun portefeuille grepen en zeiden: „Zeg maar hoeveel er nodig is". Het restaureren kost geld en waar dit ontbreekt, nadert onafwendbaar het ogen blik dat het met zorg bewaarde dreigt in puin te vallen." Maar toen wij dezer dagen weer contact hadden met de heer en mevrouw De Raaf waren zij zichtbaar opgelucht. Zij hadden bezoek gehad van ir. W. van der Schrier, leraar van de Middelbare Technische School voor Bouwkunde te Amsterdam (directeur de heer L. Koerts) die mede deelde dat de Stompe Toren een prachtig object werd geacht om voor zijn school te adopteren. „Een sprookje, bijna te mooi om waar te zijn." Spoedig werd een clubje jongelui onder leiding van de enthousiaste scholier Cor de Jong gevormd, dat reeds met het werk begonnen is. Er werden op metingen gedaan. De ramen moeten her steld worden, scheuren in muren moeten gedicht worden, enz. Dit alles zullen de leerlingen onder deskundigè leiding doen, hetzij ter plaatse of in de school. Alles tegen de kostende prijs van de materialen die daarin verwerkt moeten worden. Het is te verklaren dat de heer en me vrouw De Raaf zich met het plan zeer in genomen toonden, want daardoor worden zij wat de restauratie betreft van de ergste zorg ontheven. -~'l ADVERTENTIE ji. Houtstraat 47 - Haarlem Telefoon 18036 Overtrekken Repareren De Camegie-stichting in Den Haag heeft dit jaar de Wateier-vredesprijs ten be drage van twee millioen Franse francs toe gekend aan de heer Jean Monnet te Pa rijs, ter erkenning van de diensten door hem aan de zaak van de vrede en de in ternationale samenwerking bewezen als geestelijke vader van het plan tot instel ling van een Europese gemeenschap voor kolen en staal (het plan-Schuman) en ter waardering van zijn onvermoeide werk zaamheden voor de verwezenlijking van dit plan. Op verzoek der Carnegie-stichting is de prijs aan de heer Monnet uitgereikt door de Nederlandse ambassadeur te Parijs op een gisteren in de ambassade gegeven lunch, waar een aantal medewerkers van de heer Monnet tegenwoordig was. De Wateler-vredesprijs werd ingesteld door de heer J. G. D. Wateier, in leven directeur der Oranje-Nassau Hypotheek bank te 's-Gravenhage, die bij zijn over lijden in 1927 zijn vermogen heeft ver maakt aan de Carnegie-stichting, onder beding, dat uit het revenue jaarlijks een vredesprijs zou worden toegekend aan de gene, die op enigerlei wijze de zaak van de vrede het beste zou hebben gediend of die zou hebben bijgedragen tot het vinden van de middelen ter bestrijding van de oorlog. Het is thans voor de veertiende maal, dat de prijs is uitgereikt. In het voorlopig verslag van de commis sie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begroting van het departement van Economische Zaken betreuren vele le den het, dat de regering zich over de te volgen economische politiek slechts in vage termen uitlaat. Zij wijzen er op, dat Ne derland zich in een gevaarlijke economi sche situatie bevindt, zelfs wanneer in het afgelopen jaar een lichte verbetering is ingetreden. De regering schrijft deze toe aan haar financieel-economische politiek, maar deze leden betwijfelen dit, aangezien volgens hen de monetaire maatregelen en de investeringsbeperking nog niet de tijd hebben gehad door te werken. Andere leden, die er op wijzen, dat de P.v.d.A. een economisch urgentie-program ma heeft opgesteld, zijn van mening dat het regeringsbeleid hiervan nog afwijkt vooral wat betreft de waarde, die aan een directe investeringscontröle wordt toege kend. Zij zeggen voorts, dat Nederland thans voor de keuze staat zijn economische politiek met het oog op de inflationistische tendens van de hei-bewapening te richten op volledige werkgelegenheid óf een hand having van de reële waarde van de inko mens. Deze leden zijn van mening, dat deze twee tegengestelde belangen voortdu rend tegen elkaar moeten worden afge wogen. Wat de export betreft waren vele lan den bezorgd, dat Nederland in te grote mate van Duitsland afhankelijk wordt. Hoeveel begrip men ook mag hebben voor de waarde van Duitsland als achterland, rijst toch de vraag of men niet moet stre ven naar een minder eenzijdige oriënte ring op dat land. Over de activiteit op het gebied van de industrialisatie waren vele leden minder content. Zij zagen de industrialisatie-nota voornamelijk als een overzicht inplaats van een duidelijk industrialisatie-pro gramma. De leden die een directe inves teringscontröle voorstaan, leggen er hier echter nog eens de nadruk op, dat deze een gezonde uitbreiding van de industrie zal bevorderen door niet-noodzakelijke investeringen af te remmen. De productiviteit wordt door vele leden als de belangrijkste factor gezien om na het aflopen van de Marshall-hulp Neder land voor een ernstige teruggang in de welvaart te behoeden. Zij betreuren het, dat in de zeven maanden waarin de minis ter zonder portefeuille belast met de pro ductieverhoging thans optreedt, zo weinig concrete resultaten op het gebied der pro ductieverhoging zijn bereikt. Op geen en kele wijze is aangegeven, hoe deze minis ter de door hem nagestreefde verhoging van 10 procent wil verwezenlijken. Vele leden slaan voorts met zorg de trage gang van zaken met betrekking tot het totstandkomen van publiekrechtelijke bedrijfsorganen in de industriële sector gade. Op een vergadering te Emmeloord is een bespreking gehouden over de feestelijke herdenking van het tienjarige bestaan van de Noord-Oostpolder in 1952. Men neemt zich voor het herdenkingsfeest drie dagen te doen duren. Eén dag zou dan moeten worden bestemd voor centrale feestviering te Emmeloord. Op die dag zou aan de Ne derlandse bevolking door een grootse ma nifestatie kunnen worden getoond, wat tien jaar harde arbeid in het nieuw ge wonnen land vermocht. Op de andere feestdagen beoogt men plaatselijke feesten te organiseren. Verder wordt er aan g dacht een tentoonstelling in te richten die betrekking heeft op de landbouw, de mid denstand, de drooglegging van de Zui derzee en van de Noord-Oostpolder in het bijzonder. Men besloot een stichting voor de viering van het tienjarig bestaan van de polder in het leven te roepen. ADVERTENTIE Bronsteeweg 6 - Heemstede Telef. 35759 - na 6 uur 10859 ADVERTENTIE Een keur van practische St. Nicolaas- geschenken A COMPLETE WON1NG1NRICHT1NO Barteljoiisstr. 13-17- Haarlem TeL 13915 44. De motor-agent, die Panda had aan gehouden, was een vlijtig ambtenaar, die zijn plicht ernstig opvatte. „Weet u niet, dat het verboden is om zonder achterlicht te rijden?", riep hij uit. „En weet u niet, dat ik u nu op de bon kan slingeren?" Dat waren slimme vragen, want ieder antwoord was fout; wanneer Panda zou zeggen dat hij alles wist, dan was hij strafbaar, en wanneer hij het niet wist was hij óók strafbaar. Daarom vragen agenten derge lijke dingen altijd op die manier. „U moet onmiddellijk repareren!", riep de agent, zonder een antwoord af te wachten. „An ders arresteer ik u!" Nu dat viel niet mee! Hoe repareert men op een eenzame weg een rood achterlichtje? Panda dacht even na, maar toen kreeg hij een heel goed idee. Hij stapte uit met de médaille-doos onder zijn arm, haalde de rode versiering er uit en zette die in zijn achterlicht. „Zie zo", dacht hij„nu heb ik een rood ach terlicht, en geen boef zal daar mijn robijn zoeken!" Nu de agent keek verbaasd, maar hij moest toegeven dat het nu in orde was en hij verwijderde zich dus, en Panda ging vergenoegd weer achter het stuur zitten. „Slim van me, al zeg ik het zelf!", dacht hij. Panda meende dus, dat het ach terlicht dat als robijn diende, een robijn was die als achterlicht diende, en daaraan kan men zien, hoe ingewikkeld sommige vergissingen soms kunnen worden. ADVERTENTIE Gratis prijsopgaaf aan huis I Voor alle voorkomende reparaties. Bijvullen en vernieuwen In één dag retour. Gr. Houtstraat 103 Haarlem. Telefoon 11485 In een nota aan de Tweede Kamer heeft de staatssecretaris van het ministerie van O., K. en W„ mr. Cals, een uiteenzetting gegeven van het door de regering gevoerde televisiebeleid. Hij meent, dat van de hou ders van televisie-ontvangers een bedrag van 2.50 per maand kan worden gevor derd. De staatssecretaris acht het, gezien het karakter van de televisie-bijdrage, die als een bestemmingsbelasting moet worden beschouwd en daarom op grond van art. 181 van de Grondwet slechts uit kracht van een wet kan worden geheven, noodzakelijk, dat de heffing van de televisie-bijdrage bij de wet wordt geregeld. Een ontwerp van zulk een wet is in vergevorderde staat van voorbereiding en zal spoedig aan de Staten- Generaal worden aangeboden. De dezer dagen ingestelde televisieraad heeft tot taak de regering te adviseren over de vele vraagstukken van culturele, sociale, economische en juridische aard, die zich bij dé televisie en in het bijzonder bij de voor bereiding van een definitief televisie-bestel voordoen. De Nederlandse Televisie Stichting heeft zich bereid verklaard een bepaald gedeelte van de zendtijd (wellicht een vierde deel) te besteden aan een door de stichting te verzorgen programma, waarvoor de deel nemende omroeporganisaties tezamen de verantwoordelijkheid dragen. De regering heeft gemeend hierop vooral te moeten aandringen, omdat de kijkers in verband met de aanwezigheid van slechts één zen dei-, de zeer korte zendtijd en de onmo gelijkheid buitenlandse stations regelma tig te ontvangen, voorlopig weinig of geen keuze zullen hebben en toch hun kijkgeld zullen moeten betalen. Het is daarom van belang, dat er door de NTS en de daarin samenwerkende omroeporganisaties naar gestreefd wordt de programma's voor Ne derland zo algemeen mogelijk aanvaard baar te maken. De omstandigheid, dat de kijkers voors hands slechts één programma krijgen voor gezet, legt ook in ander opzicht speciale beperkingen aan de uitzendingen op. Mei name zal de propaganda voor het eigen verenigingsleven der omroeporganisaties, die in de klankomroep is toegestaan, zo- zoveel mogelijk moeten worden beperkt. ADVERTENTIE I DRINK LOUTER BRUSSEL. (ANP). Woensdagmiddag kreeg het „instituut van het Heilige Hart" te Heverlee een telefoontje van het „kabi net des Konings" te Brussel-, waarbij werd medegedeeld, dat het de Koning behaagde op doorreis een bezoek te brengen aan deze onderwijsinstelling. Onmiddellijk nam de directie van het instituut de nodige voor zorgen. Klokslag half drie reden vier prachtige auto's tot voor de grote poort. De met spanning verbeide gast, gekleed in burger, stapte uit. Hij bleek vergezeld door een gevolg van achttien leden. Hij werd eerbiedig verwelkomd door de moe der-overste en begroette op minzame wijze de leden van het onderwijzend per soneel. Hierna werd hij door het gebouw rondgeleid. Hij verwijlde ook een ogenblik in de kapel, waar hij in bidhouding door de fotografen op de gevoelige plaat werd vastgelegd. Na enkele klaslokalen te heb ben bezichtigd en zijn tevredenheid te hebben betuigd over de staat, waarin deze verkeerden, werd de bezoeker de aula binnengeleid, waar de ruim 1500 leerlin gen hem luide toejuichten en het volkslied werd gezongen. Intussen had echter een van de zusters argwaan gekregen. Zij had Koning Bou- dewijn kortgeleden nog van nabij gezien en vond dat deze bezoeker toch maar wei nig van hem weg had. Zij bracht haar medezusters van haar vermoeden op de hoogte en de moeder-overste, die ook reeds enkele eigenaardige gedragingen van de „leden der hofhouding" waren opgevallen, besloot voor alle zekerheid de politie te waarschuwen. Toen deze was gearriveerd en de argwaan juist was gebleken, gaf de moeder-overste de pseudo-koning, ditmaal zonder veel voorkomendheid, te verstaan dat de pret uit was. Alle Leuvense studen ten - want zij waren het die dit bezoek in elkaar hadden gezet werden naar het politiebureau gebracht. De fototoestel len, waarmee de opnamen waren gemaakt, werden in beslag genomen, zodat de Leu vense universiteit waarschijnlijk geen en kele herinnering zal overblijven. Later op de dag werden de namaak-koning en zijn hofdignitarissen op vrije voeten gesteld. ADVERTENTIE zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Donderdagmiddag is een auto tussen Den Dungen en 's Hertogenbosch in de Zuid- Willemsvaart gereden. De bestuurder, de heer J. B. uit 's Gravenmoer, is verdronken. Asyl. In de Zuid-Zweedse haven Simris- hamn 'hebben drie Polen van een Pooisü treiler politiek asyl gevraagd. Op 2eg hadden zij de schipper en een ander lid van de bemanning opgesloten en koers gezet naar Zweden. Een loodsboot heek de treiler de haven van Simrishamn binnengesleept. Lange reis. De commissie van Buitenland, se Zaken van het West-Duitse parlement heeft de regering verzocht het aanwerf ven van Duitsers voor het Franse Vreemdelingenlegioen te verbieden. communisten hadden geklaagd, dat in Indo-China door de Vietminh gevangen genomen Duitsers, die via Rusland naar West-Berlijn waren teruggekeerd, aan Frankrijk waren uitgeleverd, waar één van hen ter dood veroordeeld was. Dwangarbeid. Het bestuursorgaan van de internationale arbeidsorganisatie (l,L, O.) heeft vandaag een rapport aangenoë men, waarin wordt aanbevolen, dat de Egyptische regering de I.L.O. zal uit. nodigen, een vertegenwoordiger te zen. den voor een onderzoek naar de juist heid van berichten over het opleggen van dwangarbeid door de Engelsen in de Suezkanaalzöne. Hulp. De administratie van de Marshall- hulp te Washington heeft van haar mis. sie te Parijs het verzoek ontvangen aan Frankrijk bij wijze van voorschot op de economische hulp, een noodtoewijzing van 44 millioen dollars te verstrekken, Frankrijk heeft te kennen gegeven dat het dit bedrag nodig heeft ter finan ciering van bepaalde aankopen, die dringend noodzakelijk zijn. Te Washing, ton wordt verklaard, dat waarschijnlijk reeds binnen enkele dagen aan dit ver zoek gevolg zal worden gegeven. Watersnood. Het meer van Lugano is bui. ten zijn oevers getreden. In delen van de stad staat het water ruim drie meter hoog. De winkels in het centrum van de stad kunnen hun klanten slechts door de vensters op de eerste verdieping be- dienen. Vele andere zaken moesten ge- heel sluiten. Er is tot dusverre nog geen melding gemaakt van slachtoffers. Onveranderd. Naar aanleiding van de be- richten, volgens welke aartsbisschop Stepinac binnenkort vrijgelaten zou worden, heeft een woordvoerder te Belgrado verklaard, dat de houding van de regering van maarschalk Tito wel bekend is en onveranderd blijft. Waar nemers zijn van mening, dat hiermede verwezen wordt naar een aanbod van Tito, volgens hetwelk de aartsbisschop vrijgelaten zou worden op voorwaarde, dat hij het land zou verlaten. Waar verhaal. H. L. Mills, een negentien jarige expeditiekl.erk te Nottingham, die een verhaal over het ontdekken van een vrouwénlijk in een boomgaard te Nottingham, door hem als fantasie voor. gesteld, aan een Zondagsblad aldaar verkocht, is ter dood veroordeeld we gens het plegen van de verhaalde moord. Protest. Voorzitter en secretaris van de socialistische internationale hebben de secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, een telegram gezonden waarin wordt geprotesteerd tegen „een poging tot gerechtelijke moord in Spanje". In het telegram wordt onder meer gezegd; „De socialistische internationale heeft vernomen, dat de krijgsraad van Bar celona 34 arbeiders ter dood heeft ver oordeeld wegens hun aandeel in de sta. king in Barcelona. Zijpi'otesteert hier tegen uit naam van tien millioen bij haar aangesloten socialisten in de gehele wereld." Eenheid. De West-Duitse president, Heuss, heeft een nieuwe brief over de kwestie der Duitse eenheid ontvangen van de president van Oost-Duitsland, Wilhelm Pieck. Volgens de kanselarij van de Oost-Duitse president betreft het hier een „commentaar" op de weigering van president Heuss in te stemmen met een bijeenkomst van de beide presidenten om over de eenheid van Duitsland te spreken. Een woordvoerder voor presi dent Heuss heeft meegedeeld, dat de president de brief niet zal beantwoor den. Bank. De directeur van de bank te Brinon. Sur-Sauldre (Frankrijk) is gearresteerd op beschuldiging bij zijn eigen bank te hebben ingebroken en 1.700.000 francs te hebben gestolen. Volgens de politie heeft de gearresteerde bekend. Afpersing. In Seesen (Neder-Saksen) zijn twee schooljongens tot negen maanden veroordeeld, door te brengen in een jeugdgevangenis, wegens het afpersen van een medescholier. De jongens, U en 15 jaar oud, hadden hun slachtoffer gedreigd zekere kleine vergrijpen aan zijn moeder en zijn onderwijzer over te brengen. Om dit te voorkomen had de bedreigde geld van zijn jnoeder wegge nomen tot een bedrag van ongeveer 1800 gulden en dit aan zijn afpersers ter hand gesteld. Royaal gebaar. Koning Boudewijn heeft de wens geuit, dat geen vervolging zal worden ingesteld tegen de Leuvense studenten, die zich gisteren in een meisjespensionnaat te Heverlee voor hem en zijn gevolg hebben uitgegeven, Bij de wet staan op het zich voordoen als staatshoofd namelijk strenge straf fen. ADVERTENTIE ZENITH - ETERNA - BUREN Originele Zwitserse fabrieksmerken met Bim-Bam en Westminster slagwerk GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM 68 jaar speciaalzaak De 9 Muzen De Nederlandse Radio-Unie deelt mede, dat de Franse omroep een prijsvraag orga' niseert met het doel het maken van blijspe len, geschikt om door de radio uitgezonden te worden, te stimuleren. Deze prijsvraag staat open voor Franse, zowel als buiten landse schrijvers. Een bedrag van een mil lioen francs is beschikbaar, welk bedrag in zijn geheel indien er een werk bekroond wordt aan den auteur ter hand zal worden gesteld. Indien twee prijzen worden toe gekend, zijn deze 600.000 frs. de eerste ea 400.000 frs de tweede prijs. j

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2