Amerikaanse gasten zijn teleurgesteld De aangekondigde Hannie Schaft-herdenking Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Amerikanen in Straatsburg Europees-Amerikaans debat te Straatsburg De Brits-Scandinavische groep blijft federatie star afwijzen Verbod blijft gehandhaafd Wysjinski verwerpt ontwapen ingsvoor stel Journaliste aangehouden in Indonesië Het woord is aan V erdragsverplichtingen niet meer nagekomen Britse nota leest Egypte de les Russen beschoten Amerikaans toestel Ministeriële waarschuwing Explosie in Kopenhagen eist vijftien doden Bankiers richten zich tot Eerste Kamer Kernreactor wordt in gebruik gesteld Britse invoerbeperking Rapport over moord op krijgsgevangenen aan UNO (55e JAARGANG No 118 w Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 24 NOVEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 282 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET GESPREK tussen Amerikaanse en West-Europese volksvertegenwoordi gers, dat met nogal wat ophef was aange kondigd, heeft in het Huis van Europa te Straatsburg plaatsgehad. Het is bij uitstek levendig geweest, vooral omdat het in Amerikaanse stijl gevoerd werd, waarbij iedere afgevaardigde het recht heeft een spreker te interrumperen voor het stellen van aanvullende vragen. Onze speciale ver slaggever te Straatsburg bericht ons dat dit wel heeft voldaan. Overigens zijn bij de Amerikanen een openhartigheid en goede wil gebleken, waaraan de Europeanen een voorbeeld kunnen nemen. Dit laatste is de mening van dr. Carlo Schmid, vice-presi dent van de West-Duitse Bondsdag. Die kan erover oordelen (zegt onze medewer ker niet zonder humor) want de Amerika nen zijn voor hun komst te Straatsburg eerst een week in Bonn op bezoek geweest. Het debat is gevoerd door veertien Ame rikaanse Congresleden (sommigen beho rend tot de Senaat, anderen tot het Huis van Afgevaardigden) en twintig vooraan staande ledeh van Europese parlementen. Zij hebben vijf dagen vergaderd en zijn niet tot eensgezinde uitspraak gekomen. Dat zou, als het geschied ware, ook wel een soort wereldwonder zijn geweest. De Amerikanen zijn bitter teleurgesteld. Zij blijken, merkwaardigerwijze, nu pas vol komen te hebben beseft dat de Engelsen en de Scandinaviërs niet aan een Europese federale Unie willen medewerken. Dat is hun nu in zoveel woorden verteld, ofschoon de Engelse conservatieve afgevaardigde Boothby er zich op beroepen heeft dat de beweging voor Europese aaneensluiting vier jaar geleden begonnen zou zijn „met Churchill op de bok". Het Haagse Congres van Europa (Mei 1948) was overigens niet door zijn initiatief tot stand gekomen en als hij wel eens de bok bestegen heeft is het alleen geweest om er aan de andere kant haastig af te klimmen. De „koets der Europese eenheid" heeft door Churchill al heel weinig vaart gekregen. Spaak, de voorzitter van de Europese Raad, heeft de Amerikanen ronduit aange raden de landen, die zich voor Europese eenheid interesseren, bij de verlening van economische en militaire hulp voorrang te verlenen. Waarop de Amerikaanse senator Reating heeft geantwoord, dat Amerika zich niet wil mengen in de éénwording van Europa, maar dat Spaak wel eens gelijk kon krijgen als hij oppert, dat het strenger voorwaarden zou kunnen gaan stellen. Een verdeeld Europa kan het geen blijvende steun geven. Zulke Amerikaanse uitlatingen zullen de Engelse regering te denken geven, want binnenkort gaat Churchill naar Washington om extra-economische hulp voor Engeland te vragen. Paul Reynaud, Frans afgevaardigde en de oorspronkelijke initiatief-nemer tot deze bijeenkomst te Straatsburg, heeft als Euro pees federalist bijval bij de Amerikanen j$5e>gst. Zij hebben de Engelsen scherp gecritiseerd wegens hun onwil, niet alleen terzake van Europese politieke eenheid maar zelfs ook ten opzichte van „functio nele" samenwerking gelijk in het Plan- Schuman en het plan voor een Europees leger is belichaamd. En de Noor Moe zei, dat Scandinavië zich liever bij het Britse Gemenebest dan bij een Europese federatie zou aansluiten, waarop de Engelse conser vatief Boothby antwoorddb dat het hartelijk welkom zou zijn. Dat de huidige Engelse regering even onwillig tegenover samen- Axsn met het West-Europese vasteland iaat als haar voorgangster heeft Boothby Volkomen duidelijk gemaakt. Niet dat men er hier iets anders van verwachtte. Maar voor de Amerikanen scheen dit een ont stellende nieuwe ontdekking te zijn. Laten wij ons er maar op voorbereiden dat zij straks in hun Congres de mening uiten, dat ÜVest-Europa liever in verdeeldheid ten on der gaat dan door eenheid zijn positie in de wereld te herstellen en zijn welvaart te herwinnen. Wij zullen ons over dergelijk betoog moeilijk kunnen verbazen. Het zal alleen voor diegenen, die uitsluitend hun eigen nationaal standpunt kunnen zien. niet het geringste offer willen brengen en alleen in kleine verhoudingen van het verleden kunnen denken een moeilijke en onbegrij pelijke zaak blijven. De Europeanen in het Straatsburgse debat hebben alleen in hun aanval op de Amerikaanse tariefmuren eenheid getoond. Op dit punt stonden zij trouwens sterk: de Nederlandse afgevaardigde van de Kieft, die een belangrijk aandeel in dit offensief nam, had ongetwijfeld gelijk toen hij be toogde dat er geen kans is om het Euro pese dollartekort te overwinnen zolang Europa zijn invoer uit de Verenigde Staten niet door uitvoer naar dat land kan beta len. Op dit gebied zou deze gedachtenwisse- ling te Straatsburg toch wel eens nuttige gevolgen kunnen hebben. Wat federale Unie aangaat past slechts een vraagteken. De situatie is de Amerikanen nu in elk geval duidelijker geworden. R. P. LONDEN. (Reuter). De Britse ambas sadeur te Caïro heeft Vrijdag een nota aan de Egyptische regering overhandigd, Waarin de Egyptische beschuldigingen be treffende hardhandig optreden der Britten 'P de Suez-kanaalzöne worden tegenge sproken en waarin wordt gezegd, dat de maatregelen van de Britse strijdkrachten noodzakelijk waren door de politiek van de Egyptische regering zelf, die de „ex tremistische elementen van de bevolking" niet had ingetoomd. Sommige fuctionarissen van de Egypti sche regering hadden al het mogelijke ge daan om zich te mengen in de zaken van de Britse strijdkrachten en om personen, die voor deze strijdkrachten werkten, te mtimideren en te bedreigen met geweld. De Britse troepen hadden voortdurend Setracht de Egyptische functionarissen te nelpen bij het voortzetten van het normale Pestuur over de kanaalzone. De Egyptische regering, aldus de nota, is in gebreke ge bleven wat betreft de handhaving van de Veiligheid in de zone en het verzekeren van een ordelijk bestuur van haar land en Zli heeft agitatie en wanorde toegelaten ®n zelfs aangemoedigd". STRAATSBURG (Reuter) De veertien Amerikaanse Congresleden en de twintig vooraanstaande leden van Europese parlementen, die te Straats burg- bijeen zijn, hebben Vrijdag hun debat over het vraagstuk der Europese eenheid, dat vijf dagen heeft geduurd, beëindigd, maar zij kwa men niet tot eensgezinde conclusies. De Scandinaviërs en Engelsen bleven volhouden dat zij tegen een politieke federatie zijn gekant en een geleide lijke ontwikkeling wensen; de Fransen, Italianen en sommige Duitsers zijn voorstander van een volledige, snelle federatie. In een Amerikaanse verklaring, die werd voorgelezen voordat de bijeen komst geëindigd was, werd gezegd, dat de Amerikanen betreuren, dat er „geen realistischer voortgang is gemaakt in de richting van Europese eenheid, zowel economisch als politiek". De slotbijeenkomst werd gekenmerkt door een woordenstrijd tussen Amerikaan se en Europese afgevaardigden. De voorzitter van de consultatieve ver gadering van de Raad van Europa, Spaak, heeft Vrijdagavond de in Straatsburg zijn de Amerikaanse afgevaardigden geadvi seerd er voor te ijveren, dat de Verenigde Staten voortaan voorwaarden zullen ver binden aan hulp aan Europese landen. Deze voorwaarden moeten er op gericht zijn die landen te bevoordelen die vóór willen gaan in het streven naar een Europese federatie. Spaak zeide, dat Engeland eindelijk moest begrijpen dat goede wensen niet voldoende zijn. De veertien Amerikaanse Congresleden hebben een duidelijk beeld gekregen van de verdeeldheid die daaromtrent onder de politici van het oude werelddeel bestaat. „Wij zijn het er tot onze spijt over eens, dat niet veel werkelijke vooruitgang naar een Europese unie is gemaakt", zo consta teerde de Amerikaanse delegatie aan het einde van de zitting. Tijdens dit eerste debat van beide helf ten van de Atlantische gemeenschap heeft geen der partijen een blad voor de mond genomen. De vierenzestigjarige nestor der Amerikaanse ploeg, senator Green, meende een stemming van „ontmoediging" bij de Europese woordvoerders te moeten consta teren. De democratische afgevaardigde Cox verklaarde dat de Amerikaanse delegatie „geen zeer bemoedigend beeld" van de Raad van Europa mee naar huis kan ne men, omdat zij „enigszins teleurgesteld" moest vertrekken uit de voorlopige Euro pese hoofdstad, waarheen zij met zoveel hoop was gekomen. „Het is duidelijk, dat alle pogingen om het doel van de Raad van Europa te verwezenlijken vernietigd zullen worden, tenzij de kloof tussen het inzicht van de Brits-Scandinavische groep ener zijds en de Franse groep anderzijds spoedig kan worden gedicht", zo meende hij. De democratische afgevaardigde Smith be klaagde zich er over, dat hij uit de meeste Europese landen slechts had gehoord,waar om een Europese federatie niet tot stand gebracht kon worden. Engeland was het voornaamste mikpunt van de Amerikaanse critiek, omdat het neiging vertoonde zich terug te trekken. De Fransen hadden welis waar het plan-Schuman uitgevonden, doch zij aarzelden het zelf te ratificeren. De Franse afgevaardigde Dementhon onder brak het Congreslid uit Virginia met de boodschap, dat de Franse Kamer nog deze maand „als eerste" de ratificering van het plan zal bespreken. „Eerste na Nederland", gaf de enige afgevaardigde van Nederland, het lid van de Eex-ste Kamer, de heer Van de Kieft, te verstaan. De kernvraag in het debat was, om met de Amerikaanse senator Brenton te spre ken, de vraag of de Raad van Europa op een continentale federatie moest aansteve nen, nu Engeland en Scandinavië niet van zins waren gebleken zich daarbij aan te sluiten. „Moed nodig" Hierin demonstreerde zich opnieuw de tweespalt, die de raad tot dusverre genood zaakt heeft, eerst slechts het oog te richten op de beperkte doelstelling van de functio nele samenwerking. De Fransman Paul Reynaud, van wie de gadachte tot een samenkomst met de Ame rikaanse parlementsleden is uitgegaan, was in deze week de voornaamste woordvoerder van de continentaal-federalistisclie richting. Hij kreeg daarbij in hoofdzaak steun van de Amerikaanse afgevaardigden. Hun argu ment was kort en bondig en vol scherpe critiek op Engeland, dat naar hun mening ook de functionele samenwerking tegen werkte door zich buiten het nlan-Schuman en het Europese leger te stellen. Wanneer de Engels-Scandinavische groep zich dan al afzijdig wenst te houden, aldus de Ameri kaanse redenering, waarom geeft dan de continentale rest zulk een moedig voorbeeld door zich terstond tot een federatie aaneen te sluiten? Om het in 1789 door dertien WASHINGTON. (Reuter). Rusland heeft bij Amerika geprotesteerd wegens schen ding van de Siberische grens door een Amerikaans vliegtuig. In de protestnota wordt gezegd, dat Russische jagers op het vliegtuig hebben geschoten. De nota is op 7 November aan de Ame rikaanse zaakgelastigde te Moskou over handigd. Het departement van Buiten landse Zaken heeft generaal Ridgway, de opperbevelhebber van de UNO-troepen op Korea, verzocht een onderzoek in te stel len. De Amerikaanse marine heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat een toestel van haar met een bemanning van tien leden wordt vermist. Deze bekendmaking werd gedaan in antwoord op vragen van perszijde over het Russische protest. Een tweemotorige bommenwerper, „op patrouille voor de weerdienst van de UNO", wordt sinds 6 November vermist en als verloren be schouwd, aldus de marine, die niet spreekt over neerschieten van het vliegtuig. Men acht het te Washington echter ze ker, dat dit het toestel is, waarover in het Russische protest wordt gesproken. Amerikaanse staten gegeven voorbeeld te volgen was, volgens hen, niets anders nodig dan de moed om bepaalde nationale belan gen even naar het tweede plan te verdrin gen. De Noorse socialist Finn Moe was een der weinige Europeanen die zich ronduit uitspraken voor een uitbreiding der Atlan tische samenwerking tot een federatie. De gedachte van een Atlantische federatie werd ook door de Amerikaanse senator Hendrickson bepleit. Dit werd echter door de vergadering te zeer als een toekomst beeld beschouwd, om er dieper op in te gaan. De Atlantische federatie werd overi gens niet gesteld als alternatief doch eer der als complement van een Europese fe deratie. Liever dan bij Europa zou Scan dinavië zich aansluiten bij het Britse Ge menebest, aldus Moe. „Het zou daar harte lijk welkom zijn", zo antwoordde de Britse conservatief Boothby, die duidelijk maakte dat de nieuwe Britse regering geen andere principiële opvatting tegenover Europa huldigt dan haar voorgangster. Engeland kan niet tot een Europese fe deratie toetreden om redenen van defen sie, om zijn banden met het Gemenebest en om de economische gevolgen van het sterlinggebied. Negentig procent van Enge land verkiest het Gemenebest boven Euro pa. Uitbreiding van het Gemenebest tot een evenwaardige partner van de Verenigde Staten is wellicht het laatste antwoord op vele van onze moeilijkheden, aldus Boothby. De Europese afgevaardigden hebben ge tracht tijdens de discussie meer begrip te wekken voor de economische verlangens, die in Europa jegens de Verenigde Staten bestaan. Als één man hebben zij storm ge lopen tegen de Amerikaanse tariefmuren. Hierbij ging de Nederlander Van de Kieft in de voorste gelederen. Het was alles goed en wel om via de E.C.A. de export naar de Verenigde Staten te propageren, doch toen Nederlandse kaasboeren er in slaagden vaste voet te krijgen op de Amerikaanse markt werden prompt de invoerrechten verhoogd. In een humoristisch speechje stelde Van de Kieft, dat er geen enkele mogelijkheid bestaat om het dollartekort te overwinnen zolang Europa niet in staat wordt gesteld zijn import uit de Verenigde Staten door eigen exporten naar dat land te betalen. Amerika veroordeelt zichzelf door zijn ongezond systeem van het oppot ten van de wereldgoudvoorraad en door te weigeren Europese goederen te kopen, zo zeide de Belg De la Vallée Poussin. Er was gelegenheid de economische complicaties diepgaand te bespreken en voorzitter Spaak heeft in zijn slotwoord de hoop uitgesproken, dat dit in een volgende soortgelijke bijeenkomst zou kunnen ge beuren. Er is in elk geval door vele Euro pese vertegenwoordigers de hoop geuit dat het experiment in de toekomst zal worden voortgezet. Het dezer dagen gereedgekomen grootzegel van Koningin Juliana vertoont de beeltenis van de Koningin met in de rechterhand de Rijksappel en in de linker de scepter. Het randschrift luidt: Koningin der Nederlanden Prinses van Oranje Nassau. Het nieuwe Zegel met contrazegel dat het Koninklijk Wapen voorstelt (rechts), is ontworpen door prof. L. O. Wenckebach, buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft, en uitgevoerd door 's Rijks Munt te Utrecht. (Foto Rijksarchief) In ons vorig nummer deelden wij mede dat de Commissaris der Koningin in de Provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk, aan het Hannie Schaft-herdenkingscomité te Amsterdam met aandrang verzocht heeft de tegen Zondag 25 November aangekondigde Han nie Schaft-herdenking af te gelasten. De Commissaris wees er in die brief op dat nu het comité, nadat de burgemeesters van Haarlem en Bloemendaal hadden medege deeld, dat geen toestemming gegeven werd tot het houden van een optocht van Haar lem naar het Eregraf te Overveen, voort gegaan is met het oproepen tot deelname aan de herdenking, deze het karakter heeft aangenomen van een demonstratie tegen het wettig gezag en onvermijdelijk tot ge volg zou hebben dat er ordeverstoring en verdere onverkwikkelijke toestanden op en om het Eregraf zouden ontstaan. Daarom had de Commissaris aan het be stuur van het Eregraf verzocht de hekken op Zondag 25 November te sluiten. Aan dit verzoek heeft dit bestuur gevolg gege ven, welke beslissing ook aan het comité is medegedeeld. Vrijdagmiddag heeft het comité, via het A.N.P., een communiqué verspreid waarin wordt bekend gemaakt dat besloten is niet te voldoen aan het verzoek van de Com missaris. In de motivering wordt gezegd dat de heer Gerben Wagenaar (voorzitter van de Communistische Partij Nederland en voorzitter van de Communistische frac tie in de Tweede Kamer) een onderhoud had gehad met de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken. De eerste zou hem medegedeeld hebben, dat van een verbod van de herdenking geen sprake is. De tweede, die eveneens zijn verbazing zou uitgesproken hebben, zou hebben toege zegd dat hij zich nog in verbinding zou stellen met de Commissaris. Het comité meent dat de Commissaris, die buiten medeweten der regering gehan deld heeft, in deze aangelegenheid buiten zijn bevoegdheid is getreden en in strijd met de Grondwet handelt. Tenslotte verzekert het comité dat de Erebegraafplaats in elk geval geopend zal blijven. Tot zover de mededelingen in dit com muniqué. Wij tekenen daarbij aan dat de handhaving der orde ten deze een taak is die bij de burgemeesters berust. De burge meesters van Haarlem en Bloemendaal hebben in dit geval dan ook het verbod uit gevaardigd. De Commissaris heeft "alleen aan het comité dringend verzocht de hex-- denking, die zijns inziens door de hande lingen van het comité het karakter heeft aangenomen van eexi demonstx-atie tegen het wettig gezag, waarbij ordeverstoring gevreesd moet worden, af te gelasten. Daarmee is de Commissaris zeker niet buiten zijn bevoegdheid gegaan en even min schendt hij daarmee de Grondwet. Wij hebben reden om te veronderstellen dat in deze aangelegenheid overleg heeft plaats gehad met de regering, zodat niet gehandeld is buiten medeweten der rege ring. Nu het comité aan het verzoek van de Commissaris niet heeft voldaan, hebben wij ons tot de burgemeesters van Haarlem en Bloemendaal gewend om te vragen welke houding zij nu zullen aaixnemen. Beide burgemeesters verklaarden dat zij reeds op 9 November aan het comité heb ben laten weten dat geen toestemming ge geven kon worden. Dit besluit is al die tijd van kracht gebleven en zal natuurlijk ook gehandhaafd worden. Er zal dan ook voor gezorgd worden dat de herdenking of be toging niet kan doorgaan. Over de maat- regelen die genomen zullen worden konden ons geen mededelingen worden gedaan. De bewering van het comité dat de Ere begraafplaats in elk geval geopend zal blij ven is in strijd met de waax-heid. De Ere begraafplaats is geen openbare, maar een particuliex-e instelling. Omtrent de vraag of zij al dan niet geopend zal zijn voor het nubliek heeft dus alleen het bestuur te be slissen. Dit heeft besloten haar Zondag ge sloten te houden. Nu ordeverstoring niet uitgeslotexx moet worden geacht, raden wij elk die niets met deze zaak te maken heeft aan Zondag tus sen 11 en 12 uur niet op de Dreef te Haar lem te komen (waar de stoet zou wordeïx opgesteld) en evenmin daarna in de nabij heid van de Erebegraafplaats te vertoeven. De procureur-generaal te Amsterdam deelt aan het A.N.P. mede: Op last van de minister van Binnenlandse Zaken wordt liet publiek gewaarschuwd zich Zondag 25 November niet naar Haarlem of Bloemen daal te begeven voor de Hannie Schaft- lierdenking, daar die dag de Erebegraaf plaats te Bloemendaal op advies van de Commissaris der Koningin gesloten zal zijn. Ook andere betogingen en optochten zijn door de burgemeesters van Haarlem en Bloemendaal verboden. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, heeft vanmorgen in de politieke commissie van de UNO-assembléc het Westelijke ontwapeningsplan verwor pen. Hij verklaarde, dat het niet voorziet in een werkelijke ontwapening. Hij opende zijn rede met een verwijzing naar de twee documenten, die door de Westelijke mogendheden zijn uitgegeven: ten eex-ste de originele driemogendheden- verklaring over een ontwapening en ten tweede de ontwerp-resolutie, welke aan de Algemene Vergadering is voorgelegd. Wysjinsky zeide het niet eens te kunnen zijn met hen, die verklaren, dat de inge diende resolutie een stap vooruit betekent, vergeleken met de oorspronkelijke ver klaring of dat zij de opvatting van de Sov jet-Unie naderbij komt. Hij zou evenwel trachten de Westelijke voorstellen „zon der ergernis en zonder drukte" te bestu deren, uitsluitend geleid door het ver langen naar de waarheid en de zaak van de vrede. Een juiste beoordeling van de ontwapeningsvoorstellen zou niet in het abstracte kunnen worden gevormd. Men dient de politieke stromingen in de landen, die de voorstellen hebben ingediend, in aanmerking te nemen, met name in de V. S., die een leidende rol in het plan ver vulden. Iedere dag weer, aldus Wysjinski, ont hullen nieuwe feiten de ware politiek van het „Atlantisch blok" en „het feit, dat de leidende Amerikaanse kringen vervuld zijn van het waandenkbeeld van wereldover heersing". Een „ferme politiek" als door Acheson bepleit, noemde Wysjinski kort zichtig. Het is belachelijk te menen, dat een dergelijke politiek de Sovjet-Unie tot wat dan ook zou kunnen bewegen. Wisjinsky vroeg zich af of het Westen au sérieux kon worden genomen „wan neer zij bewapening en ontwapening te zamen voorstelt". DJAKARTA, (Aneta). Mevrouw A. H. Führi-Mierop, hoofdx-edactrice van de „Nieuwe Courant" in Soerabaja, is Vrij dagochtend door de plaatselijke politie aangehouden. Zij zou dezelfde dag naar de gevangenis zijxx gebracht. Volgens een be richt uit Soerabaja was de aanleiding hier toe een artikel van haar hand, dat op 27 October in de „Nieuwe Courant" in de rubriek „Venster op het leven" is versche nen. In dit artikel, getiteld „Oude Koeien reageerde mevrouw Führi-Mierop op de rede, die president Sukarno heeft uitge sproken bij de viering van de dag der UNO. Een woordvoerder van de procureur- generaal zeide, dat hij formeel niet op de hoogte was van het gebeurde. KOPENHAGEN (Reuter). Naar schat ting 15 personen hebben het leven verloren en 34 personen zware verwondingen opge lopen door een ontploffing in het Deense marine-ax-senaal te Kopenhagen, die gister avond heeft plaats gehad. De ontploffing is veroox-zaakt door een brand in een benzine- dépöt achter een gebouw, waar mijnen werden hersteld. Het vuur greep snel om zich heen en sloeg over op het gebouw waar de mijnen zich bevoixden. Hierop volgde de explosie. De aanwezige mijnen bevatten elk 500 kg springstof. Het geluid van de ontploffing was op 32 km afstand te horen. Honderden ruiten in Kopenhagen zijn verbrijzeld. Een gebouw is volkomen verwoest en verschei dene andere gebouwen, waaronder de nieu we cadettenschool en enkele marine-werk- plaatsen, zijn zwaar beschadigd. Het hoofd van de bx-andweer wordt ver mist. Zeven brandweerlieden zijn omge komen. Er zijn vele gewonden onder de matrozen, waarvan 300 te bed lagen in na bijgelegen kazernegebouwen toen de ont ploffing zich voordeed. Brandweerlieden en reddingsploegen wa ren bezig een aarden wal om de vuux-haard te werpen toen een muur instortte en hen bedolf. Vier of vijf personen werden hier door gedood. De Nederlandse Bankiersvereniging heeft zich nu het wetsontwex-p tot toezicht op het ci-edietwezen door de Tweede Kamer is aangenomen, in een adres gericht tot de Eerste Kamer, en geeft deze daarin „in het belang van het Nedex-landse bedrijfsleven met klem in overweging haar goedkeuring aan dit wetsontwerp te onthouden". In het adres wordt opgemex-kt, dat het ontwerp wel op zekex-e punten aan de be zwaren tegemoet komt, maar dat op „het zeer principiële punt van de zaak of aan de Nedex-landse Bank onder noimale om standigheden een uitbreiding van haar cx-edietbeheersingsmiddelen moet worden toegekend, slechts een onbevredigend re sultaat is bex-eikt". De meningen in wetenschap en praktijk, aldus het adres, zijn nog onvoldoende ge vormd om van een zodanige algemene op vatting te kunnen spx-eken, dat het ge rechtvaardigd is de bevoegdheid tot cre- dietbeperking zo deze uit sociaal-econo mische overwegingen gegeven zou moeten worden aan de Nederlandse Bank te verlenen in de vorm van een uitdrukkelijke noodvoorziening. Woensdag 28 November zal te Kjeller in Nooxnvegen officieel in gebruik worden gesteld de reactor voor kernonderzoek, welke bestuurd wordt door een gezamen lijke commissie, die evenveel Noorse als Nederlandse leden telt. Deze kernreactor werd eigenlijk al eerder in gebruik geno men, maar Woensdag geschiedt die in ge- bruikstelling officieel in bijzijn van de Noox-se koniixg Haakon, vex-schillende Noorse ministers, de Nederlandse minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen prof. dr. F. J. Th. Rutten en afgevaardig den uit vele landen waaronder ook Neder land. Chinese wijsheid: Het is gemakkelijk genoeg een wijs man te overtuigen, maar het is een zeer zware opgave, te argumenteren met een dwaas „Vertrouwen in Britse markt zeer geschokt" De Engelse invoex-beperkingen blijken in Nederland, evenals trouwens in Denemar ken en Frankrijk, ernstige moeilijkheden te veroorzaken. Toen de Engelse regering de invoer op 7 November stopzette had. men algemeen de indruk, dat aan contx-ac- ten en aan bilaterale verdragsverplichtin gen zou worden voldaan; dit is tot heden echter niet het geval. Nederlandse expor terende bedrijven sloten op grond van de „Open Licenses" aanzienlijke orders af. Op een deel van deze contracten is door Engelse handelsrelaties geld gestort. Maar zolang niet geleverd wordt, kan of wil de Nederlandse exporteur de gestorte gelden niet gebruiken om aan eigen verplichtin gen te voldoen. Dat geeft reeds aanleiding tot ernstige liquiditeitsmoeilijkheden en ontwx-ichting van de handel. Voor de han den in bederfelijke goederen zijn de moei lijkheden het grootst, omdat de kwaliteiten daarvan hard achteruit gaan, waardoor enorme verliezen dreigen te ontstaan. In Nederlandse handelskringen is men buitengewoon verontwaardigd en gegriefd over het feit dat hun Engelse handels relaties krachtens regeringsmaatregelen de gesloten contracten niet kunnen nakomen. Deze Engelse i-elaties steken hunnerzijds hun verontwaardiging ook niet onder stoe len of banken. De Engelse maatregelen betreffen een bezuiniging van 160 millioen pond op de invoer van voedsel. Hiervan valt ongeveer 100 millioen in de sector van de particu liere handel. Gezien de pas vex-schenen En gelse lijst meent men in het Nederlandse bedrijfsleven, dat in de pax-ticuliere sector in feite een bezuiniging van tenminste 200 millioen pond beoogd wordt. In kringen van handel en bedrijf wordt betoogd, dat het weigeren van de naleving der bestaande contracten en ook het nu ge bleken niet-nakomen van bilaterale haxx- delsverplichtingen, het vertrouwen in de Engelse markt ernstig hebben geschokt. Ook de bilaterale verplichtingen zouden volgens de laatste gegevens niet door de Engelse regering worden erkend. In Nedex-landse kringen van handel en bedrijf is men van zins aandrang op de eigen regering te gaan oefenen om de En gelse maatregelen met kracht te beant woorden. Men denkt hiex-bij aan het niet langer kopen van Engelse industrieproduc ten en het niet langer leveren van bijvoor beeld zuivel- en vleesproducten, die men in Engeland graag wil hebben, doch die Nederland elders ook kwijt kan, zelfs tegen dollars. Het is nog niet te overzien in hoeverre in dé kringen van handel en bedrijf deze suggestie aanhang heeft. WASHINGTON (Reuter). Volgens het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft generaal Ridgway reeds in een rapport aan de UNO over de laatste twee weken van Augustus officieel bekendgemaakt, dat zijn hoofdkwartier berichten had ontvangen over executies van 8000 Amerikaanse krijgsgevangenen door de Noordelijken in Korea en bezig was deze gevallen te onder zoeken. Genoemde berichten gingen over een periode tot twintig Juli, aldus Ridgway, die hieraan zou hebben toegevoegd, dat van de gevallen, welke tot 20 Juli waren onder- zocht, ongeveer 400 op waarheid bleken te berusten. Het betrokken rapport van Ridgway schijnt via verschillende militaire en diplo matieke kanalen op ongeveer 12 November Parijs te hebben bereikt, waar op het ogenblik de Algemene Vergadering van de UNO bijeen is. Zoals bekend legde op 14 November kolonel Hanley zijn geruchtmakende ver klaring af inzake het ter dood brengen van ongeveer 5500 Amerikaanse en ongeveer 290 andere geallieerde kx-ijgsgevangenen door de Noordelijken. Radio-Peking heeft heden bevestigd, dat de leden van de subeoiximissie overeenstem ming hebben bereikt over punt twee van de agenda, dat het afbakenen van een linie voor het staken van het vuren betreft. ENKELE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met nu en dan regen maar in de Noordwestelijke helft van het land later ook enkele opklaringen. Aanvankelijk krachtige en nu en dan hax-de Zuidwestelijke wind en zacht voor de tijd van het jaar. Later tot matig afnemende wind tussen Zuid en West en minder zacht. 25 November Zon op 8.15 uur, onder 16.38 uur. Maan op 3.36 uur, onder 14.30 uur. 26 November Zon op 8.17 uur, onder 16.37 uur. Maan op 4.59 uur, onder 14.44 uur. Hoog en laag water in IJmulden Zaterdag 24 November Hoog water: 11.48 uur. Laag water: 7.03 en 19.28 uur. Zondag 25 November Hoog water: 0.21 en 12.48 uur. Laag water: 8.15 en 20.31 uur. Maandag 26 November Hoog water: 1.12 en 13.32 uur. Laag water: 9.10 en 21.22 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1