Krachtige politie-maatregelen beletten Hannie Schaft-betoging „Erkenning van het recht op onze eigen taal" ALPHENAAR I Gramophoonplaten Slechts enkele onbelangrijke incidenten De radio geeft Dinsdag Harmonie „Euphonia gaf feestconcert Electrische locomotief aan N.S. overgedragen Friese beweging kreeg dankbaar- aanvaarde steun door een rel PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA 2 ZWITSALETTEN Heringa Wuthrich Televisie Demonstraties Zang door Jo Vincent De eerste die in ons land werd gebouwd De zomertochten in Zuid-K ennemerland Sint Nicolaas in de hoofdstad aangekomen N.I.P.O.-onderzoek over weeksalaris Frysian Frtj?" Agenda voor Haarlem MAANDAG 26 NOVEMBER 1951 Het Hannie Schaft-comité heeft het dringende verzoek van de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, om van de voorgenomen betoging op 25 November af te zien, genegeerd. Met ongeveer vierduizend aanhangers kwam het gisteren naar Haarlem en Overveen, met de bedoeling een grote demonstratie op touw te zetten. Zulks werd echter verhinderd door de Haarlemse en Bloemendaalse politie, die, versterkt met manschappen van de rijkspolitie en de Koninklijke Mare- ohaussée, zonder veel moeite er in slaagde orde en rust te bewaren. Hoewel de politie menigmaal groepen demonstranten moest aanmanen door te lopen, kwam het alleen op de Rijksstraatweghoek Pijnboomstraat in Haarlem-Noord zo ver dat een politie man enige rake klappen met zijn gummistok moest uitdelen, voordat aan zijn sommatie tot enkele communisten, om geen betogingsallures aan te nemen, werd voldaan. Geen bussen Het plan van de communisten om per bus naar de Spaarnestad te komen viel in duigen, toen bleek, dat zij over derge lijke vervoermiddelen de beschikking niet konden krijgen. De meesten kwamen dan ook met de trein. Hetgeen voor de reizi gers, die met een ander doel dan het mee doen aan de Hannie Schaft-betoging op weg waren naar Haarlem, geen onverdeeld genoegen was. De betogers hieven name lijk onophoudelijk strijdliederen aan, die zij afwisselden met het bekende „Wij zijn niet bang". Aan de ramen van verschei dene coupés waren beeltenissen van Han nie Schaft aangebracht. Hoewel de communisten van hun leiders opdracht hadden gekregen om het perron in kleine troepen te verlaten, formeerde zich reeds voor de uitgang van het station één lange stoet, waarin tal van kransen en bloemen werden meegedragen. In Haar lem trok men gezamenlijk naar de Wester gracht in plaats van naar de Dreef, zoals eerst was afgesproken waar zich rondom het monument bij de kathedraal enige honderden betogers verzamelden. Toen daar echter bloemen werden neerge legd en de sobere plechtigheid, die er werd gehouden, min of meer het karakter van een demonstratie begon te krijgen, rukte een vijftigtal leden van de Haarlemse politie aan om de communisten uit elkaar te drijven. Incidenten deden zich hierbij niet voor. Demonstraties voorkomen Nadat de demonstranten bij de Wester gracht, waar een der leden van het co mité had meegedeeld dat allen 's middags om drie uur op de erebegraafplaats wer den verwacht, uit elkaar moesten gaan, zetten verscheidene groepjes koers naar de binnenstad, waar inmiddels door de po litie een oogje in het zeil werd gehouden. Ongeveer duizend man belandden bij het monument aan de Jan Gijzenvaart, waar eveneens bloemen en kransen werden ge legd. In de binnenstad had zich ondertussen een andere groep gevormd die naar de Grote Markt trok, teneinde daar bloemen te leggen en toespraken te houden. Daar kwam echter bitter weinig van terecht, want nauwelijks lagen de bloemen op straat of de politie nam die mee naar het bureau aan de Smedestraat. De spreker werd het zwijgen opgelegd. De demonstranten werden van de Grote Markt verdreven, die vervolgens, teneinde een tweede poging van de com munisten om daar een betoging te organi seren te verhoeden, werd afgezet door rijkspolitie te paard, marechaussée met stenguns in de aanslag en leden van de Haarlemse politie. Tegen de middag werd ook een deel van de Zijlweg enige tijd voor het verkeer af gesloten. In Overveen 's Middags begaf zich een groep naar Bloemendaal de meeste betogers in Haarlem achterlatend waar alle toe gangswegen tot de Erebegraafplaats reeds 's morgens vroeg waren afgezet. In het gebouw van Publieke Werken waren de brandweer van Bloemendaal en politie mannen geconsigneerd, om zodra dat nodig was, in te grijpen. Een motorspuit van de ADVERTENTIE DE ANTI-PIJN TABLETTEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gebed. 7.30 Zenderslui ting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw.' 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Weerbericht. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Metropole-orkest. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 14.53 Platen. 15.00 Voor scholen. 15.30 Ziékenlof. 16.00 Voor zieken. 16.30 Zen dersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Sport. 18.30 RVU: De spychologie van de angst. 19.00 Cabaret. 19.30 Boekbespre king. 19.40 Dit is leven, causerie. 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.15 Rome n' est plus dans Rome, hoorspel. (In de pauze: platen). 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Gezond Gezin, causerie. 23.2524.00 Brabants orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zender sluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Morgenwijding. 9.25 Platen. 9.30 De Groenteman. 9.35 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Alt en piano. 12.00 Koorzang. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor ons platteland. 12.40 Orgel en accordeon. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade orkest. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.30 Pla ten. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.30 Onze Amerikaanse buren. 16.05 Kinderkoor. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Ha- waiïan-muziek. 18.40 Surinaamse volksmu ziek. 18.55 Voor kinderen. 19.00 Piano. 19.15 Paris vous parle 19.20 Platen. 19.45 Grote ontdekkingen van de laatste vijftig jaar, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Platen. 21.30 Ik ziecauserie. 21.35 Strijkorkest. 22.00 Dit is uw land; uw volk, klankbeeld. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (zender Lopik). Experimenteel programma: 20.1521.45 Herdenking 1200-jarige sterfdag van Sint Willibrordus; Actualiteiten; De Imkerij; Film „Delft"; Weeroverzicht; Televisiespel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.00 Voor kinderen. 15.30 Platen, 16.00 Rhythmische muziek. 16.15 Platen. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Studentenleven. 18.30 Voor soldaten. 19 00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Hoorspel. 21.15 Orkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Rhythmische muziek, 23.00 Nieuws. 23.05— de wintermaanden 24.00 Platen. 1 gesloten wordt. brandweer stond gereed om de demon stranten de lust om met geweld de be graafplaats te bereiken, te ontnemen. Vier pantserwagens reden voor de Zeeweg heen en weer om de betogers op een afstand te houden. Tegen drieën kwam een kleine groep communisten, die een krans van het Hannie Schaft comité torste, de Zeeweg op. Toen hoofdinspecteur J. Voerman van de Bloemendaalse politie hen enige malen had gesommeerd niet verder door te lopen legden de Haarlemse communistische raadsleden H. Henneveld en G. Mol de krans aan de voet van de Zeeweg, waar zij later door de politie werd weggenomen. Ook de bloemen en kransen die bij de mo numenten in Haarlem waren gedeponeerd, werden in de avonduren door de politie verwijderd. Een duizendtal deelnemers schaarden zich later rond de heer Gerben Wagenaar, frac tievoorzitter van de C.P.N. in de Tweede Kamer en lid van het comité, die onder meer zei: „Wij hebben dit verbod niet wil len opvolgen, omdat wij het recht opeisen onze gevallen makkers te eren en dit recht zullen blijven verdedigen". De heer Wa genaar verklaarde de herdenking hierna voor gesloten. De politie maande de demonstranten vervolgens aan zich zo snel mogelijk te verwijderen, terwijl de pantserwagens lang zaam achter de betogers aanreden. Het Hannie Schaft-comité heeft later een communiqué uitgegeven waarin wordt meegedeeld, dat een kleine groep commu nisten er Zondagavond in geslaagd is op de erebegraafplaats door te dringen en daar bloemen heeft gelegd op het graf van Hannie Schaft. Van de zijde van de Bloemendaalse po litie werd ons echter meegedeeld dat na afloop van de demonstratie, toen de duis ternis reeds inviel, enige personen'hebben getracht over het hek van de erebegraaf plaats te klimmen. Zij werden door de politie in de kraag gegrepen.-Deze mensen hadden geen bloemen of kransen bij zich. Waarom de herdenking verboden werd Wij herinneren er nog aan dat de her denking, die door het Hannie Schaftcomité was voorbereid, niet werd toegestaan, om dat dit comité, dat zijn aanhangers vrijwel uitsluitend in communistische kringen Een groep van de ongeveer vierduizend communisten die gisteren naar Haarlem en Overveen gekomen waren om een Han nie Schaft-betoging te houden, op weg naar het verzetsmonumcnt aan de Jan Gijzenvaart, waar zij bloemen en kransen legde. heeft, zich bij vorige gelegenheden niet ge houden heeft aan de voorschriften en op de erebegraafplaats toch politieke rede voeringen heeft laten houden. De burgemeesters van Haarlem en Bloe mendaal hebben reeds op 9 November aan het comité medegedeeld, dat geen verlof gegeven werd. Bovendien is aan dit comité bericht dat het bestuur van de Erebegraaf plaats op Zondag 25 November de hekken van de begraafplaats gesloten zou houden. Het hoofdbestuur van de Vereniging Na tionale Federatieve Raad van het voorma lig Verzet Nederland had ook geprotesteerd tegen deze herdenking op 25 November, waarbij het o.m. schreef: „Het eren van onze gevallenen op de Erebegraafplaats te Bloemendaal is een groot Nationaal gebeuren, wat gedragen moet worden door heel ons volk, dat iedere dictatuur verwerpt, en mitsdien plaats vindt op 4 en 10 Mei van ieder jaar". De Commissaris der Koningin in Noord holland heeft Vrijdag aan het comité ver zocht de herdenking af te gelasten, waarbij er op gewezen werd dat, nu het comité, nadat de burgemeesters van Haarlem en Bloemendaal hadden medegedeeld, dat geen toestemming gegeven werd, voortge gaan is met het oproepen tot deelname aan de herdenking, deze het karakter heeft aangenomen van een demonstratie tegen het wettig gezag. Tenslotte kan nog opgemerkt worden dat de ouders van Hannie Schaft medege deeld hebben dat hun dochter geen com muniste was. ADVERTENTIE HAARLEM Dinsdags, en Vrijdagsavonds na afspraak ADVERTENTIE De R.K. H|rmonie „Euphonia" te Over veen bestond op 21 November dertig jaar. Dit jubileum werd Zondagavond door het korps met een feestconcert in gebouw Domi gevierd. De ere-voorzitter der vere niging, de heer J. G. van Kessel, hield een inleidende toespraak, waarin hij zijn vol doening tot uitdrukking bracht over het geen men in de loop der jaren had weten te bereiken. Het uitkomen in muziekwedstrij- den is niet het doel van „Euphonia". De vereniging ziet haar taak in het dienen van de gemeenschap. De heer Van Kessel hoopte, dat de in ruime mate ondervonden waardering zou worden omgezet in een daadwerkelijke steun. Ook de voorzitter van de Haarlemse Bond van Muziekver enigingen, die later op de avond zijn ge lukwensen overbracht, sprak met nadruk over de noodzaak van financiële steun. Het eerste werk,, dat het harmoniekorps ten gehore bracht, was de Bruiloftsmars uit de muziek van „Een Midzomernacht- droom" van F. Mendelssohn-Bartholdy. Voor deze uitvoering en ook van die van de ouverture „Het gouden kruis" van I. Brüll moest gezocht worden naar een gun stige klankverhouding. De voor harmonie klanken dorre acoustiek van de zaal was de dirigent J. W. Lefeber daarbij niet ter wille. Aanmerkelijk beter klonken de „Aubade printanière" van P. Lacombe en gedeelten van de „Suite Oriëntale" van Popy. De baritons en saxophoons klonken behoorlijk en welluidend waren ook de klarinetten, wanneer de klank maar niet te fors werd. Over het algemeen had de dirigent het volume voor dit ensemble en voor deze zaal wel bescheidener kunnen houden. Dit zou de zuiverheid en gaafheid van klank bevorderd hebben. Het was aantrekkelijke muziek, waaraan „In een kloostertuin" (met de kwinkele rende kunstkanarie) van A. Ketelbey niet tippen kon. Met de frisse wals „Rozen uit het Zuiden" van Joh. Strauss was het korps weer op de goede weg en de Jubel klanken-mars van E. Uebel vormde een passend sluitstuk. Aan dit feestconcert werd bijzondere glans verleend door de welwillende mede werking van de zangeres Jo Vincent, die liederen van Schubert, Brahms en Catha- rina van Rennes en verder een ballade van Carl Loewe zong. Onze grote zangeres heeft allen intens laten genieten van haar prach tige kunst en innemende voordracht. De pianiste Emmy van Eden stond haar trouw ter zijde met mooie, uitnemend aansluiten de begeleidingen. Ten slotte willen wij nog met veel waar dering gewagen van de accurate muzikale vertolking van Webers Concertino voor klarinet en piano door de klarinettist W. J. Lefeber, welke instrumentalist, een der beste krachten van het korps, vaardig door J. van der Landen begeleid werd. P. ZWAANSWIJK In de fabriek van „Werkspoor" te Zui len werd vanmorgen de eerste in Neder land gebouwde electrische locomotief aan de Nederlandse Spoorwegen overgedragen. Deze locomotief, die een vermogen van 3000 pk., een gewicht van 107 ton en een maximumsnelheid van 145 kilometer voor personen- en 60 kilometer voor zwaar goe- derenvoervoer heeft, is bij „Werkspoor" gereed gekomen in combinatie met de N.V. „Heemaf". De laatstgenoemde industrie werkte bij de bouw van de locomotief nauw samen met een buitenlands bedrijf „Westinghouse Ltd.". Voor de overdracht voerde ir. H. I. Keus, directeur van de „Heemaf" het woord. Naar deze zeide heeft de ervaring met electrische gelijkstroomlocomotieven in Europa geleerd, dat de waarde ervan voor al bepaald wordt door het aantal uren, ge durende welke zij in bedrijf zijn. De con structie munt uit door technische perfectie en eenvoud. Met dit type locomotief zal, naar ir. Keus zeide, door de kolenbespa- ring de productiviteit van het tractiema- teriaal der Nederlandse Spoorwegen aan zienlijk kunnen worden verhoogd. Het volgend jaar zal de NZHVM opnieuw bustochten organiseren De twee laatste maanden van de zomer 1951 heeft de N.Z.H.V.M. autobustochten georganiseerd in Zuid-Kennemerland. Deze hadden ten doel de deelnemers (er kwamen behalve veel Amsterdammers en mensen die met vacantie in deze streek vertoefden, ook vele inwoners van Haarlem en omlig gende gemeenten) de mooiste plekjes in Zuid-Kennemerland te laten zien. In die twee maanden namen niet minder dan 6500 personen aan deze tochten deel. Er is nu besloten ook in de zomer van 1952 tochten te organiseren. Maar het wor den alleen dagtochten. In 1951 bleek te weinig belangstelling te bestaan voor avondtochten. Naar schatting een half millioen jeug dige en oudere Amsterdammers hebben Zaterdagmiddag de traditionele intocht van Sint Nicolaas gadegeslagen. Deze arri veerde per stoomboot aan de Prins Hen drikkade en begaf zich met zijn gevolg in de richting van de Dam. De grote drukte langs de route had tot gevolg, dat het ver keer in het centrum volkomen lam gelegd werd. Ook de trams werden opgehouden. De directeur van het vervoerbedrijf had de Sinterklaas-wens geuit, dat de stoet het tramverkeer niet zou stagneren, zo zeide Amsterdams burgemeester, mr. A. J. d'Ailly, in zijn begroetingswoord op de Dam tot de Sint. Hij verklikte echter dat het juist deze man is geweest, die kortge leden zelf zijn auto op de tramrails had neergezet en daardoor zijn eigen dienst had gestagneerd. Burgemeester d'Ailly riep echter de clementie van de Sint in voor deze stadsburger. Is het rechtvaardig dat lonen en salaris sen in de grote stad hoger zijn dan op het platteland? Of behoort men in kleine ge meenten precies evenveel te verdienen als in de steden? Het N.I.P.O. heeft aan verschillende groepen de vraag gesteld: „Welk inkomen per week heeft volgens u een gezin van man, vrouw en twee opgroeiende kinderen nodig, om net rond te komen?" In de laatste enquête van het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie was het gemiddelde antwoord van alle ondervraag den over het hele land: 62 per week. Maar de bewoners der grote steden (100.000 en meer inwoners) antwoordden: gemiddeld 67 per week. De mensen in de middelgrote steden (20.000 tot 100.000 inwoners) zeggen (ge middeld) byna 61 per week. De ondervraagden in de kleine gemeen ten (onder de 20.000 inwoners) menen ge middeld 58 per week. (Van een verslaggever) DE BRANDSPUITEN EN GUMMIKNUPPELS van de Leeuwarder politie hebben in het rustige hart van het bezadigde Friesland iets wakker gemaakt, dat langer roept dan één dag. Nadat de journalisrt-düchiter Fedde Schurer die dag in het broeiwarme zaaltje van de Leeuwarder rechtbank de president had horen zeggen, dat hij officieel .geen Fries verstond., nadat een melkboer uit Oldeboorn de Friese opschriften van zijn wagen moeten verwijideren op poene van een boete en nadat er allang en telkens weer kleine stekeligheden waren voorgevallen, is de bom tenslotte gebarsten. „De overheid had de Friese beweging nooit een betei-e dienst kunnen be wijzen dan met deze manier van optredien", zei ons een Fries vanmiddag. Hij doelde op de gummiknuppel en de „straal op d'e waterleiding", waarmee een betoginkje op het Zaailand, aan de voet van het gerechtsgebouw na de behandeling van de zaak was uiteengejaagd. „Dat heeft de strijdbare Friezen, die niets meer vragen dan een ge wone, nuchtere erkenning van hun recht op hun taal in hun land, strijdbaarder ge maakt en de lauwen wakker geschud". Hiermede is deze zaak, die de gemoede ren nog steeds in volle beroering houdt, wel zo ongeveer gekarakteriseerd. Het is immers gebeurd, zeggen de Frie zen, dat een inspecteur van het onderwijs, zelf een ras-Fries, een leerkracht aan een plattelandsschooltje behoorlijk de les las, omdat de onderwijzer het vertikte hem in het Hollands te antwoorden op een in het Holands gestelde informatie. De melkboer, die de opschriften „molke", „büter" en „tsiis" (melk, bote en kaas) niet van zijn kar wilde halen, was een tweede geval. Fredde Schurer provoceerde het derde. Zo zijn er in feit tal van kleinigheden op te noemen, die de sfeer er langzamer hand niet beter op gemaakt hebben. Dat Friesland evenwel op „ien ein" zou staan, of - met andere woorden lichte lijk in opstand zou komen, mag hier weer niet uit worden afgeleid. In de „Stryd- boun Frysian Frij" en de groep, die zich om het nieuwsblad „Frysk en Frü" schaart zijn de gemoederen inderdaad verontrust, maar de massa is niet gemakkelijk warm te krijgen voor de pas-ontloken strijd. Nu niet en vermoedelijk nooit. En bovendien moet er uit de enigszins dikke naam van „Frysian Frij" niet worden afgeleid, dat Friesland van zins is de „band met Holland en dus Nederland te verbreken. Dat Friesland douaneambtenaren op de afsluitdijk wenst of Frisia-guldens als pas munt is volslagen dwaasheid. De kern van deze affaire ligt alleen en uitsluitend bij de erkenning van de taal, zoals ze daar altijd bij gelegen heeft. De Fries wenst in zijn provincie geen ambte naar, van welke instelling dan ook, die hem zijn eigen taal verbiedt. „Als deze ambte naar een Hollander is, goed. Als hij geen Fries verstaat, goed. Maar als hij zeg maar twee jaar in Friesland is, mogen wij van hem verlangen, dat hij onze taal begint te verstaan en dat hij zich niet aan het Hol lands als voertaal vastklampt". Plotseling belangstelling Dat de kwestie na het incident op het Zaailand een veel grotere klankbodem heeft gekregen, dan zij voordien ooit gehad heeft, kan de memsen van de „Strydboun" en de „Friese beweging", die de laatste jaren in betekenis sterk is toegenomen, alleen maar plezieren. En dat deze klankbodem geen fictie is, was te merken in de „Harmonie", de grootste zaal van de Friese hoofdstad, die eivol wa.s, toen een groepje klein kunstenaars onder de naam „Wij kinne it net litte" (We kunnen het niec laten) een inderhaast op de actualiteit afgestemde ca baret-revue op de planken bracht, waar mee het publiek het blijkens het storm achtige applaus meer dan eens was. En daar is de protestvergadering van Vrijdag overheen gekomen. Friesland is benieuwd over de afloop van deze plotselinge tragi-comedie, waaraan men over het algemeen toch zwaarder tilt, dan Holland denkt. De Fries is nu eenmaal zwaartillend. F. De moeilijke brandstoffenpositie heeft er toe geleid, dat het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam gedurende des Zaterdagsmorgens 46. Panda was niet bijzonder ingenomen met de ontvangst, die hem in lllirania wachtte. De Oosterling, die zijn auto het eerste had aangehouden en die het opper hoofd van de hele troep bleek te zijn, sprak in uitgelezen en bloemzoete bewoordingen, maar daarbij zwaaide hij op een onheil spellende wijze met zijn kromzwaard, en hij bleef Panda met stekende, boze ogen aanzien. „Een grote eer zouden wij het achteno, onvergelijkelijke effendi uit het Westen, wanneer gij ons zoudt willen ver gezellen naar onze nederige woningen!", zo riep hij uit. „Vreugde zou oplaaien in onze harten, wanneer gij die goedheid zoudt willen hebben. Volg mij dus, o. grootmachtig heer.... maar wees zo goed om geen onverwachte bewegingen te ma ken! Mijn arme, zenuwachtige en domme makkers en vrinden zouden in de war kunnen raken en hun beheersing over hun vuurwapens kunnen verliezen!" Dat was dus eigenlijk gewoon maar een beleefde manier om te zeggen, dat er op Panda ge schoten zou worden wanneer hij niet ge hoorzaamde; en dus zat er niets anders voor hem op dan maar te doen wat hem gezegd werd. Hij reed met zijn auto dus stapvoets achter deze hoofdman aan, ter wijl de anderen hem volgden met de ge weren in aanslag. Maar wie beschrijft Panda's verbazing, toen hij zag wat de bestemming was van die tocht! Inplaats van een paar armzalige hutten, zoals hij verwacht had, kreeg hij een groot gebou wencomplex met torens en machines te zien! „Dat zijn boortorens!", riep hij uit. ..En een olie-raffinaderij!" „Hoe overwel digend is uw wijsheid, o, effendi!", riep de ander bewonderend uit. „De waarheid stroomt als een rivier van melk van uwe lippen! Dit alles is hier door barbaarse Westerlingen gebouwd. De Westerlingen zijn verjaagd en wij moeten thans deze zeer lelijke bouwsels bewaken! Het is een zware taak die onze Sheik ons heeft op gedragen, en wanneer er niet zo nu en dan eens een geëerde gast kwam, zoals gij, dan was het niet om uit te houden!" Panda begreep hier niet veel van, behalve dat zijn vooruitzichten niet al te best wa ren. Breuk. Nabij Tarifa in de buurt van Cadl (Spanje) is Zaterdag een autobus do0» een breuk in de stuurinrichting van een hoogte van vijftien meter in een rivier gestort. Drie personen kwamen om het leven, veertien werden gewond. Overweg. Een auto met zes negers is Zj. terdag bij Forest City (Florida, V.S.) 0! een onbewaakte overweg door een trein vermorzeld. Alle zes inzittenden kw3, men om het leven. Arrestatie. Dr. Peter Krauland, voormali- Oostenrijks minister voor het ontwerper' van economische plannen en tevens be last met het beheer van de voormalig! Duitse activa in Oostenrijk, is gea°t- resteerd. Er werden geen bijzonder', heden verstrekt. De socialistische et communistische parlementsleden hebbej hem onlangs er van beschuldigd zijn positie tot eigen voordeel te misbruiker In September is Krauland uit de Katho! lieke Volkspartij getreden, op verzoei van het bestuur van deze partij. Monument. Nabij El Alamein, tachtig km ten Westen van Alexandrië, is Zaterdaj door de Duitse kolonie in Egypte eet herdenkingsmonument voor maarschal) Rommel en het „Afrika-korps" inge. wijd. De kolonie was voor het eerstof, ficieel bijqen op de begraafplaats Tel Issa, waarJde stoffelijke resten van de bij El Alamein gedode leden van hei corps zijn bijeengebracht. Begroeting., De algemene vergadering van de UNO zal op 2 December in het Palais de Chaillot een speciale plechtigheid houden ter begroeting van 47 militairen van de UNO-strijdkradhten in Korea^ aldus secretaris-generaal Trygve Lfc De veteranen maken thans een tocht door de V. S. Bij deze groep bevindt zich ook twee Nederlanders. Verbod. West-Berlijnse politici hebben ge, protesteerd tegen een besluit van di contrölei'aad der West-Duitse filmin. dustrie, om de in West-Berlijn gemaakte film „Kruispunten der vrijheid", die hei leven in Oost-Duitsland tot onderwerp heeft, te verbieden. De raad heeft ge. zegd, dat de film te nationalistisch is en de Russen als beesten afschildert. Explosie. Te Bristol is Zaterdag in een winkel waar fietsen en motoren worden verkocht een ondergrondse benzinetank ontploft. Er zijn tot nog toe negen doden geborgen. Brand. Ongeveer 1500 mensen zijn dak- loos geworden door een grote brand in Makasser (Celebes). In het Noorden van de stad werden 95 huizen door het vuur verteerd. Door de sterke wind greep het vuur snel om zich heen. De dienst voor sociale zaken heeft maatregelen getroffen om de slachtoffers te helpen, Opstand. Bij opstanden, die onlangs op het eiland Flores (Indonesië) zijn uitgebro. ken, zijn tientallen personen gedood en gewond. Deze opstanden zijn uitgebro ken na een poging tot agrarische her vorming in Adera, een der negen sul. tanaten van het eiland, tegen de wil van de conservatieve meerderheid. Bijna 3500 personen zouden uit dit gebied zijn gevlucht. De politie en het leger hebben maatregelen genomen om de orde te bewaren. Opgegeven. De vliegtuigen van de-Ameri kaanse luchtmacht, die vijf dagen van Noord-Italië uit boven West-Joegoslaviê gezocht hebben naar de vermiste C-47, hebben het zoeken thans opgegeven, Naar verluidt achten de Amerikaanse en Joegoslavische autoriteiten het thans hoogst onwaarschijnlijk, dat het vlieg tuig in Joegoslavië zou zijn neergeko men. Dure tijd. Volgens de Amerikaanse Kamer van Koophandel heeft de regering van Truman het Amerikaanse volk tot dus verre acht milliard dollars meer belas ting laten betalen dan alle vorige rege ringen tezamen. Een derde van al het geld dat de Verenigde Staten in de loop van hun geschiedenis hebben uitgege ven, is blijkens mededeling van deze Kamer uitgegeven door de regering van Truman. De Kamer van Koophandel be- cijfert, dat de schatkist van 1789 tot 1945 254.2 milliard dollars aan belastingen heeft ontvangen, vergeleken met 262,6 milliard dollars onder de regering van Truman. Verslaggever. Dezer dagen is een corres pondent van „Borba", het blad van de Joegoslavische communistische partij bij de UNO-troepen in Korea aangeko men. Hij is de eerste communistische verslaggever, die door het opperbevel van de UNO in Korea is toegelaten. Vooruitgang. In Frankrijk is de zuigelin gensterfte aan het verminderen, van de 57 per duizend in 1949 is zij gedaald tot 47 per duizend in 1950 van de levend geboren kinderen. ADVERTENTIE His Master's Voice, Columbia, J Parlophone, Decca, enz. KRUISWEG 49, HAARLEM. MAANDAG 26 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Optredien kinder koor van de Nordwestdeu sche Rundfunk, 8 uur. Stadsschouwburg: Spaanse dansen door Sasana Audeoud en José Udaeta (voor Haarlems Kunst Gemeenschap), 8 uur. Brink- mann: Ver, tot bev. der belangen van slecht horenden, filmavond, 8 uur. Gebouw Cultura: Christen Spiritualistisch Centrum, bijeen komst, 8 uur; Spiritische studieclub „Door gang naar het hogere", bijeenkomst, 8 uur. City: „Paul Vlaanderen trekt van leer", 18 j.. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „An old Spanish trail", 14 j., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De onoverwinnelijken" 18 j., 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Vreemde eend in de bijt", alle leeft» 7 en 9,15 uur. Palace: „Levensgevaarlijk", 18 j„ 7 en 9.15 uur. Luxor: „De gesloten deur", 14 j., 7 en 9.15 ut"*. DINSDAG 27 NOVEMBER Stadsschouwburg: „In Londen staat een huis", 8 uur. Nassauplein 8: Nederlandse Ver eniging voor natuurgeneeswijze „Maag- en darmkwalen", 8 uur. Rembrandt, Palace en Luxor: 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. Frans Hals: 2.30 en 8 uur. City: „Ingerukt. Mars", alle leeft., 2.15 uur; „Paul Vlaanderen trekt, van leer", 18 j., 4.30, 7 en 9,15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. (Zie programma van Maandag)

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2