Grondstrijdkrachten in Korea staken het vuren Ministers komen in Straatsburg De Britse troepen zullen drie voornaamste steden ontruimen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgerzin Er is echter nog geen sprake van officiële wapenstilstand Westerstorm joeg een kleine Engelse vrachtboot naar de ondergang Treffende eensgezindheid in de Nederlandse delegatie Onzekerheid RAAD VAN EUROPA Straaljager neergestort Staatsgreep in Syrië Zitting van Atlantische Raad geëindigd Het woord is aan, Accoord omtrent Suez-kanaalzóne Piloot omgekomen WINDSTOTEN VAN 110 KM. Twee doden bij Borkum, vele schepen in moeilijkheden Leger neemt de macht over Nederlanders in Oost-Duitsland in arrest je JAARGANG NO 1 22 DONDERDAG29 NOVEMBER 1951 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie; Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230.' Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 286 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE GEMEENTE HAARLEM heeft het prospectus doen verschijnen van de Woning-bouwlening 1951, die zij bij de be volking wil sluiten. „Woningbouwlening 1951" is de officiële naam; burgemeester Cremers spreekt in de aanhef van zijn warm aanbevelend woord van „burgerzin- lening"- Het is een benaming die sterker zal aanspreken en die de aard van het be roep, dat op de Haarlemmers wordt gedaan, dan ook duidelijk kenmerkt. De burgemees ter heeft een tweede slagwoord gebezigd; hij heeft het woningtekort, dat in de sinds de oorlog verlopen zes jaren is gegroeid, Volkskanker Nummer Eén genoemd. Het betoog van B. en W. in het prospectus en het aanbevelende woord van Haarlems eerste burger vindt u beiden in dit num- mer; de krant zou tekortschieten als zij daar' niet haar woord van dringende aan beveling aan toevoegde. Wij hebben in de loop dezer jaren heel wat te berde gebracht over de noodtoestand in de volkshuisvesting, die door de oorlog en al tijdens de oorlog is ontstaan en sinds dien tot ontstellende afmetingen is ge groeid. Wij hebben niet alleen onhoudbare en urgente gevallen dit zijn de ge bruikelijke aanduidingen beschreven maar ook de algemene situatie herhaalde lijk in het licht gesteld. En daarbij hebben wij, gelijk iedereen, gehoopt op geleidelijke verbetering. Die was inderdaad te ver wachten toen in eerste aanloop het Neder landse herstel na de oorlog zich sneller voltrok dan men had kunnen dromen en in het buitenland een bewondering oogstte, die als een extra-aansporing werkte. De woningbouw was overigens niet het sterke punt in het herstel; door verschillende oor zaken ondervond die vertraging. Later kwam men beter op gang en hoewel schat tingen van het aantal jaren, vereist om bij te komen, hoog bleven, zag men toch een progressieve groei voor zich. Helaas heb ben internationale tegenstellingen tot een nieuwe bewapeningswedloop geleid. Ons land is in een overbelaste toestand komen fe verkeren waarin het vijftienhonderd mil- lioen per jaar voor de defensie moet op brengen 30 van de uitgaven op de staatsbegroting en daarmee is aan vele verwachtingen de bodem ingeslagen. Dat Nederland het dichtstbevolkte land ter we reld is, met een voortdurende snelle be volkingsgroei, komt in het propvolle Wes ten wel het sterkst tot uiting. En nu het Rijk de gemeenten niet meer voldoende kan bijstaan en ze anderzijds aan lenings-voor- waarden heeft moeten binden, die op de kapitaalmarkt te weinig kans bieden, is het noodzakelijk een beroep op de burgerzin der bevolking te doen. Waarbij onder „be volking" natuurlijk niet alleen individuele burgers maar ook instellingen en bedrijven moeten worden verstaan. De burgemeester heeft er uw aandacht met nadruk op ge vestigd dat het verschil in rentetype maar heel gering is, als men de vergelijking maakt met hetgeen men bij de grote maat schappijen maken kan. Wij vallen hem ook daarin gaarne bij en wij doen dat met een groot vertrouwen in de burgerzin der Haarlemmers. Want deze stad heeft een oude, roemrijke naam in den lande ten aanzien van hulp vaardigheid jegens mensen die in nood verkeren. Dat is bij nationale rampen zowel als bij het lenigen van plaatselijke noden immer gebleken. Dat kwam ook dadelijk na de bevrijding prachtig tot uiting toen eerst Volksherstel een financieel beroep op de bevolking deed en daarna in de vorm van goederen steun moest verleend worden aan twee geteisterde steden in het Zuiden des lards. Als Haarlem zo mild is in het weggeven, als het „a fonds perdu" tot zoveel bereid is zal het niet kunnen falen nu alleen om een lening gevraagd wordt tegen de redelijke rente van 4 en op de niet lange termijn van vijftien jaar die eveneens ten doel heeft, verlichting in een noodtoe stand te brengen. Enkele andere gemeenten hebben dergelijk beroep op haar bevolking al met succes gedaan. Dat Heemstede erin geslaagd is vijf-en-een-halve ton bijeen te brengen geeft een zeer hoopvol vooruit zicht, ook al vraagt Haarlem wel negenmaal zoveel: vijf millioen. Daarmee zal dan de bouw van vier- a vijfhonderd woningen, waarvan driehonderd in het Oosten dei- stad en de overige in Haarlem-Noord, bij welslagen der lening mogelijk worden. De voldoening, dit te hebben bevorderd zal voor deelnemers in de lening een waar devol „rentetype" zijn dat bij deelneming aan „gewone" obligatieleningen niet wordt geoogst. Dan voelt men zich immers alleen belegger, alleen op voordeel uit. De burgerzinlening geeft meer dan haar vier procent: het bewustzijn dat men ditmaal zijn steentje in de meest letterlijke zin gezegd: zijn stenen heeft bijgedragen. Denk aan de 176 onhoudbare gevallen, die geholpen zullen kunnen worden, denk ook aan de talrijker zeer urgente gevallen, waarvan vele geholpen zullen kunnen worden. Dit is een goede belegging. R. P. Hedenmorgen omstreeks half elf is een Gloster „Meteor"-straaIjager van de jacht- vliegscliool Twente neergestort in een bos twee kilometer ten Noorden van de weg Hengelo-Oldenzaal, bij het plaatsje Deur ringen. De piloot is om het leven gekomen. Men zag het toestel vrijwel loodrecht omlaag duiken. De machine was, naar het A-N.P. door de Luchtmacht-voorlichtings dienst werd medegedeeld, op een proef vlucht. Het vliegtuig is geheel vernield. Over de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Ooggetuigen hadden de in druk dat de bestuurder nog wel getracht moet hebben de machine op te trekken. koning boudewijn niet naar NEDERLAND In kringen van het Belgische hof wor den de berichten tegengesproken volgens welke Koning Boudewijn het volgend jaar een officieel bezoek aan Nederland zal brengen. (Reuter) De strijdkrachten van de verbondenen en de Noordelijken in Korea hebben gisteren de strijd te land gestaakt. De eerste berichten hier over kwamen uit Seoel en werden omgeroepen door New Yorkse radio stations. Zij stichtten nogal wat verwarring in Washington, waar het Witte Huis een verklaring uitgaf, dat er geen sprake kan zijn van een wapenstilstand voordat de bestandsovereenkomst, waarover thans in Panmoendjom wordt onderhandeld, is ondertekend. Uit berichten van alle sectoren van het front blijkt wel degelijk, dat de operaties op do grond tot stilstand zijn gekomen. Dit dus voor het eerst sedert die fatale Zondag morgen, 25 Juni 1950, waarop de Noord-Koreanen de 38ste breedtegraad overschreden en de bloedige strijd begon. Het is nochtans te vroeg om van een definitief staken van het vuren te spreken. Weliswaar zouden de manschappen van de UNO-troepen opdracht hebben gekregen zich gedekt te houden en niet op de tegenstanders te vuren, maar volgens officiële mededelingen van de UNO-woordvoerder generaal Nuckols zal de strijd worden voortgezet, tot een volledige wapenstilstand zal zijn bereikt. In een vex-klaring van het achtste leger wordt gezegd: „Er is enige onzekerheid geweest omtrent de betekenis van de door de delegaties van de U.N.O. en de Noorde lijken gesloten overeenkomst inzake de mi litaire afbakeningslinie. De feiten zijn deze: De taak van het achtste léger en de hier mee verbonden grondstrijdkrachten van de U.N.O. in Korea is het afweren van communistische aggressie in dit gebied. Het feit, dat een militaire afbakeningslijn is vastgesteld, is slechts één van de punten der agenda. Tot het tijdstip, waarop een overeen komst over alle punten zal zijn bereikt, welke een wapenstilstand in Korea zal verzekeren, zal het achtste leger alle stap pen doen, die het noodzakelijk acht ten einde zichzelf tegen verrassingen te bevei ligen en zijn opdrachten te vervullen. Er is thans, op de 28ste November 1951, geen wapenstilstand in Korea. Er bestaat hoop, maar deze hoop moet niet worden bedorven door een verkeerde gedachten- gang". Rust aan het front In de voornaamste sectoren van het Koreaanse front zijn Woensdagavond de gevechten tot stilstand gekomen. Dit volg de op berichten, dat de leden van tenmin ste één legercorps van de U.N.O. (het achtste) order hadden gekregen alleen te schieten, wanneer het vuur op hen wordt geopend. Troepen der verbondenen schoten niet op Noordelijken, dié in het gezichtsveld kwamen. Ook uit het communiqué van het achtste leger van Woensdagavond blijkt de rust aan het front. Er was niets van betekenis te melden van het Oostelijke of het Weste lijke front, waar de laatste drie weken hevig om heuvelstellingen is gevochten. De geallieerde luchtmacht op Korea zet echter in tegenstelling tot de landstrijd- kx-achten haar activiteit voort. Geen commentaar De Amerikaanse ministeries van Defen sie en Buitenlandse Zaken hebben gewei gerd zich uit te laten over de plotselinge stilstand van de strijd aan het front in Korea. Over het algemeen heerst evenwel de mening, dat generaal Ridgway, de op perbevelhebber van de U.N.O.-troepen, de beslissing genomen heeft. Officiële woord voerders weigerden te verklaren, of hij overleg had gepleegd met het Amerikaanse ministerie van Defensie. De verklaring van het Witte Huis kwam na een bespreking van drie en een half uur van president Truman met generaal Huil, vice-stafchef van het leger, en Matthews, plaatsvervangend onderminister van staat. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft generaal Ridgway Woensdagmiddag verzocht om „opheldering", doch nog geen antwoord ontvangen. De onderhandelaars in Panmoendjom hebben vandaag geen voortgang gemaakt. De Noordelijken houden nog steeds vast aan hun eisen omtrent het tax-ugtrekken van alle buitenlandse troepen uit Korea. Rechtzetting Generaal Van Fleet, bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger in Korea, heeft heden verklaard, dat „bepaalde orders aan zijn troepen na de overeenstemming met de Noordelijken over de wapenstilstands- lijn verdraaid" schijnen te zijn. Hij was bezig dit thans recht te zetten. „Er is be slist geen bevel gegeven tot een staken van het vuren in Korea", aldus Van Fleet. TOESTAND VAN DE NEDERLANDSE AMBASSADEUR TE LONDEN De Nedeiiandse ambassade te Londen heeft Woensdag meegedeeld, dat de toe stand van de ambassadeur, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, .die Vrijdag een ernstige operatie heeft ondergaan, thans „beter is dan verwacht werd". Er is echter weinig verandering in de toestand van de patiënt, aldus de ambas sade. De Jacob Marisprijs 1951 voor schilder kunst is gisteren door burgemeester mr. F. M. A. Schokking van 's Gravenhage uitgereikt aan de schilder Co Westerik, die men op deze foto bij zijn bekroonde werk „De Visvrouw" ziet staan. Er waren 3J 161 inzendingen. Het gehalte hiervan werd over het algemeen door de jury teleurstel lend genoemd, mede doordat belangrijke figuren uit Haagse schilderskringen ont braken. De prijs voor beeldhouwkunst werd aan Albert Termote verleend. De felle Westerstorm, die in de loop van Woensdagmiddag in alle hevigheid de Noordzee en een deel van de Atlantische Oceaan geselde en in de avond verder in kracht toenam, heeft verscheidene schepen in het nauw gedreven. Het ergst was de kleine Engelse vrachtvaarder „Teeswood" van 864 ton er aan toe, die enkele kilome ters uit de boei „Leeuwensteert" hij het eilandje Borkum op een zandbank liep en verging. De loodsboot van Borkum is on middellijk uitgegaan en kon 13 opvarenden overnemen twee leden van de beman ning verdronken jammerlijk. Het wrak brak in de wilde zee, die door windstoten van soms 110 kilometer per uur werd op gejaagd, in tweeën. De Nederlandse coaster „Atlantis" raak te in de Ierse zee in moeilijkheden, maar de bemanning heeft het schip in behouden haven weten te loodsen. Logger in last Voorts hebben de vijftien opvarenden van de Scheveningse logger Sch. 284 (schipper W. Keus) een hachelijk: avon tuur beleefd, toen het scheepje in de loop van de ochtend op 20 a 30 mijl uit de kust motorpech kreeg. Er werd radio-telegra fisch om assistentie gevraagd en de log ger Sch. 159, die naar de visserij onder weg was, stoomde naar de 284 op. In de middag kregen de beide schepen contact maar de sleeptros hield het niet en de Sch. 284 kreeg het toen, met totaal lam gelegde motoi-, even erg te kwaad. Op ze ven mijl van de kust, vlak voor Scheve- ningen was de logger een gerede prooi voor de aanwakkerende Westerstorm; de lichtmachine sloeg tot overmaat van ramp uit, het bezaanzeil woei kapot en nogmaals ging er een noodki-eet de aether in, waar op de sleepboot „Ebro" uit de Nieuwe Wa terweg vertrok om de visserman te halen. Vanmorgen om 5 uur werd de Waterweg bereikt, waar de „Argus" de 284 verder naar Maassluis heeft gesleept. De oorzaak van de zware storm, de zwaarste van deze herfst, lag in een zoge naamde „trog" in de luchtdrukverdeling. Het Syrische kabinet, dat gisteravond door de Volkspartij was gevormd, heeft niet lang zitting gehad, want het Syrische leger heeft heden een staatsgreep ondernomen en de macht in handen genomen. Het heeft gemeld, dat alle leden van de nieuwe rege ring, waarvan Maroef Dawalibi premier en minister van defensie was, zich op het ogenblik in arrest bevinden. De reden voor de staatsgreep, die begon met het overnemen van de leiding der poli tie en gendarmerie, was een „toenemende instabiliteit", zo werd vei-klaard. Na de uitzending van het communiqué waarin de staatsgreep werd bekend gemaakt, werd over radio-Damascus een felle aanval ge daan op de Volkspartij. Deze partij zou getracht hebben „de onafhankelijkheid van het land te vernielen door het oproepen tot vereniging met andere staten". De Volkspartij zou geëist hebben dat de strijd krachten onder haar controle zouden wor den gebracht, opdat deze tijdens de komen de verkiezingen te haren voordele gebruikt zouden kunnen worden. De staatsgreep van het leger de vierde in drie jaar tijd werd geleid door kolonel Adib el Sjisjikly, stafchef van het leger, die ook in December 1949 de regering omver- wierp. De oorzaak van de kabinetscrisis in Syrië was het verschil van mening over het voorstel van Amerika, Turkije, Frankrijk en Engeland om een militaire alliantie in het Midden-Oosten te sluiten. Het leger heeft thans alle belangrijke centra in Damascus bezet. Alle verbindin- gen met het land zijn op bevel van het le ger verbroken. Er zijn speciale wachten geplaatst bij het paleis van de president. Het leger bezette eveneens alle kantoren van'de Volkspartij. ROME, 28 November (A.F.P.). Woens dagmiddag is de zitting van de Atlantische raad te Rome beëindigd. De volgende zit ting wordt 2 Februari te Lissabon geopend. De Engelsche minister van Buitenlandse Zaken, Eden, deelde op een persconferentie mee, dat de raad in Februari in staat zal zijn besluiten te nemen, „die onze defensie inspanning en ons economisch stelsel een zodanige vorm zullen geven als nodig is om aan de eisen van deze inspanning te beantwoorden". Verschil van 0.02 duim Een woordvoerder van de Atlantische raad heeft Woensdag te Rome verklaard dat Engeland de Atlantische raad heeft medegedeeld niet te kunnen instemmen met het benoemen van een Amerikaanse admi raal tot opperbevelhebber der marinestrijd krachten in de Atlantische oceaan. De woordvoerder zeide verder nog dat Engeland ook niet wilde instemmen met de aanbeveling van de chefs der generale staven van de Atlantische landen en het Amerikaanse geweer van 0.3 duim als standaardgeweer voor de Atlantische strijd krachten te aanvaarden. Het wil voor zijn eigen strijdkrachten vasthouden aan het nieuwe Britse geweer van 0.28 duim. De woordvoerder verklaarde voorts, dat de raad het bureau voor defensieproductie opdracht heeft gegeven het vraagstuk be treffende de productie van de twee geweer types en de hiervoor nodige munitie te be studeren. De Verenigde Staten hebben tot dusver te kennen gegeven dat, hoewel het Britse geweer wellicht technisch beter is, deze superioriteit nog niet een omschakeling van de industrie rechtvaardigt. Volgens de „New York Times" heeft de Amerikaanse minister van Financiën. John Snyder, de Europese ministers van Finan ciën en Defensie, die de vergadering te Rome bijwoonden, er van verwittigd, dat Europa in het financiële jaar 1952 geen ver- Mme. de S t a 1 De roem is voor een vrouw nooit anders dan een schitterende rouw over het geluk. hoging van de Amerikaanse hulp voor zijn defensieprogramma kan verwachten. Europees leger De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft Woensdag op een persconferentie te Rome onder meer verklaard dat het Europese leger in de eerstvolgende twee maanden tot stand moet komen. Het ontwerp-verdrag, waarin Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxembui-g zich tot de in stelling van een dergelijk leger verbinden, zal op de eerstkomende bijeenkomst van de Atlantische raad, in Febrpari 1952, worden behandeld. Schuman zeide ook dat de bespreking van de vorm van politiek gezag over het Europese leger verder te Straatsburg zal worden bespi-oken. De ministers van Bui tenlandse Zaken van enkele der genoemde zes landen zijn uitgenodigd om voor de Raad van Europa een uiteenzetting te geven van hun inzicht ter zake. BRAND IN CHEMISCHE FABRIEK IN ROTTERDAM Hedenmox-gen brak. na een Ontploffing, brand uit in een bijgebouwtje van een che mische fabriek aan de Coolsestraat in Rot terdam. Werklieden waren daar bezig ge weest koolteer te koken, bij welk proces benzol te pas komt, toen de ketel ontplofte. Niemand werd gewond. Het vuur plantte zich voort op opgeslagen hoeveelheden car- boleum en teer, waardoor een sterke rook ontwikkeling de brandweer bij het blussen belemmerde. Deze spoot zoveel water in de vuurhaard, dat de brandschade tot het bijgebouwtje beperkt bleef. STRAATSBURG, 29 November. Er is inderdaad sprake van spanning in de Raadgevende vergadering op het ogenblik. Allerlei punten staan scherp tegenover elkaar en niemand vermag op het-,ogen blik te ovex-zien tot 'welke oplossingen de huidige situatie zal leiden. Dit is een niet ongebruikelijk verschijnsel bij internatio nale confex-enties. Men begint met goede moed en met veel gevoel van verantwoor delijkheid voor de belangi-ijke taak die men vex-richten moet. Maar dan komt de tweede phase, de phase waarin men stellingen be trekt, standpunten omlijnt en andere par tijen concessies tracht af te dwingen. Aan de derde phase, die vaix de tegemoetko ming, van het vinden van oplossingen, zijn wij bepaaldelijk nog niet toe. Wel hebben wij inmiddels bericht ontvangen dat op Zatex-dag 8 December zowel de Noorse minister Halvard Lange, voorzitter van het comité van ministers, als de Italiaan De Gaspex'i exi de Franse minister Robert Schuman de besprekingen zullen komen bijwonen, terwijl bovendien voor de tiende December de aankomst van de Belgische minister-president, Paul van Zeeland, is aangekondigd. Men is gisteren op geen stukken na ge reed gekomen met het debat over de voor stellen van de Commissie van Algemene Zaken. Voorzitter Spaak is. voornemens vanmorgen nog maar liefst tien sprekers aan 't woord te laten. In verband met wat wij eerder vexvneldden over de moeilijke positie, waarin de Noox-se afgevaardigde Finn Moe zich heeft gebracht door het critiekloos verdedigen van het Bx-itse stand punt, tx-ok het de aandacht dat vandaag van Noorse zijde als spreker naar voren wordt gebracht de afgevaardigde Smitt Ingebretsen. Wij hebben tot dusver een aantal rede voeringen gehoord die een oplossing moei lijk maken. Met name die van Sir David Maxwell Fyfe, waarvan wij gistex-en reeds de korte inhoud konden vermelden. Wij hebben de indruk dat Sir David in sterke mate heeft aangevoeld welk een critische ontvangst zijn rede ten deel is gevallen. Wanneer hem dit iix de vergadex-zaal mis schien nog niet ten volle duidelijk was ge maakt, dan kwam dat toch wel zeer de monstratief tot uiting bij de drukbezochte persconferentie, die hij kort na zijn rede in het Huis van Europa heeft gehouden. Er was een record bezoek van journalisten en de vragen die hem wex-den gesteld, zo wel door de Europese als de Amex-ikaanse pers, waren van een bijzonder critische aax-d. Zelfs het merendeel der Britse jour nalisten toonde zich met zijix uitlatingen ontevreden. Des middags heeft een andere Britse afgevaardigde, de heer Boothby, ge tracht deze pijnlijke indruk nog enigex-- mate te verzwakken door een waxrnge- tinte rede, waarin hij sprak van de hon derdduizenden Britten die in de aax-de van Europa x-ustten en hun leven hebben ge geven, opdat Europa vrij zal zijn. Niette min ontbrak ook in zijn uiteenzetting de positieve toon, die men gaarne had gehoord. Het enige punt uit deze rede dat ongetwij feld tot nadere overweging aanleiding zou geven is het gedeelte waarin hij betoogde, dalï Europa moet wox-den opgenomen in het stexiinggebied en waarin hij voorstelde van Europa geen federatie te maken maar de vorm van het Britse Gemenebest te aanvaarden. Hoewel de Nederlandse gedelegeerden niet als een gesloten delegatie optreden en ze dus elk voor zich spraken was er een treffende overeenstemming in de houding die zij aannemen. Hun redevoeringen wa ren stuk voor stuk positief bijdx-agexx in de richting van een fedex-ale oplossing. De Christelijk Historische heer Schnial ver- klaax-de bereid te zijn tot een federatie van het vasteland, indien Groot-Brittannië zich, overigens zeer tot zijn spijt, van deel neming zou onthouden. De heer Van de Goes van Naters van de Partij van de Ar beid sprak in gelijke geest en maakte zich later bovendien vei'dienstelijk door een scherpe uitval aan het adres van de Belgi sche afgevaardigde Van Cauwelaert die in zeer scherpe opmerkingen het plan-Schu- man had staan afbreken en inplaats daar van niets anders ixaar voren had geschoven dan een Europese gelijkstelling van school examens. De vooxv.itter van de Nederland se Raad van de Europese Beweging, de heer Serrarens (KVP), hield een met grote belangstelling aangehoorde rede die hij beëindigde met er op te wijzen dat het misschien naïef is geweest van Chamberlain toen hij indertijd trachtte het Duitse ge vaar een halt toe te roepen door de dienst plicht in Groot-Brittannië in te voeren. Het zou echter, aldus de heer Serrarens, een goed ding zijn indien wij op dit ogen blik het Europese leger maakten, aange zien geen middel zo geschikt lijkt om de mannen van het Kremlin te bx-engen tot de wijsheid die geschikt is om goede be sluiten te nemen op het terrein van de internationale politiek. Ondanks alle moeilijkheden waarin de conferentie op het ogenblik vex-keert, lijkt het waarschijnlijk dat het voorstel van de Commissie van Algemene Zaken, zij het ook misschiexx met enkele wijzigingen zal worden aanvaard en dat zelfs reeds in Januari een conferentie zal worden bijeen geroepen, waarin de herziening van het statuut van Europa kan worden besproken. BERLIJN, 28 Nov. (Reuter). Geal lieerde functionarissen te Berlijn hebben verklaax-d, dat acht Nederlandse onderda nen door de Oost-Duitse autoriteiten wor den vastgehouden. Vier van hen zijn be schuldigd van spionnage. Een der gearresteerden zou tot acht jaar en een ander tot één jaar gevangenisstraf zijn veroox-deeld. De ovexdgen wachten nog op berechting. De geallieerde functionarissen, die voor het eerst melding hebben gemaakt van deze ax'restaties, baseren hun verklaring op in lichtingen van verwanten der gearresteer den, van wie nog verscheidene in Oost- Duitsland wonen. In alle gevallen waren de verwanten op de hoogte gesteld van de arrestaties. Men weigert hun namen be kend te maken, daar dit zou kunnen lei den, zo vreest meix, tot x-epresaille-maat- regelen tegen de gearresteex-den of de ver wanten. Reuter tekent hierbij aan, dat de meeste gearresteerden in de oorlog naar Oost- Duitsland geraakten en er gebleven zijn. I1 ISMAILIA, 28 November (Reuter). Alle Britse troepen zullen worden terug getrokken uit de drie hoofdsteden in de Suez-kanaalzóne Ismailia, Fort Said en Suez. Dit is bepaald in een overeenkomst, die Woensdag door Engelse en Egyptische autoriteiten is bereikt. Het Britse hoofdkwartier heeft mede gedeeld, dat Egypte in ruil voor de ontrui ming toegezegd heeft te zullen helpen bij het bestrijden van „terroristenactiviteit". Bijna alle gezinnen van Britse militairen zijn uit genoemde steden geëvacueerd. De Britse bevelhebber, generaal Erskine, heeft tevens toegezegd af te zien van het fouilleren van Egyptenaren bij Britse blok- kadeposten langs de wegen en het zenden van militaire patrouilles in de drie steden. In een Woensdagavond op het Bx-itse mi nisterie van Oorlog ontvangen verslag wordt gewag gemaakt van nieuwe inciden ten in de kanaalzone. Te Suez werden twee granaten geworpen naar Britse militaire voertuigen. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers of schade. Te Tel el Kebir deed zich op een spoor weg een ontploffing voor bij het passeren van een militaire tx-ein. Toen de trein stil stond werd hij van een hindexdaag uit be schoten. De inzittenden beantwoordden het vuur. Na een kort oponthoud kon de reis worden voortgezet. In de omgeving vaxx Aboe Soe Air heeft een Egyptisch burger Britse soldaten aan gevallen en getracht zich van het geweer van een hunner meester te maken, aldus dit Engelse verslag. Hij werd ter plaatse neergeschoten. Op een Egyptische autobus, die weigerde te stoppen bij een wegversperring, hebben wachtposten het vuur geopend. Een reizi ger werd gewond. In het vei-slag wordt voorts nog vermeld, dat een Britse patrouille Dinsdagnacht een aantal Egyptenaren verraste, dat te Tel El Kebir bezig was kabels door te snijden Drie Egyptenaren werden gedood en vier gewond. Te Port Said heeft de eigenaar van een gebouw, waar Britse gezinnen gehuisvest zijn, een waarschuwing gekregen dat het gebouw opgeblazen zal worden als hij niet dadelijk zijn huurders op straat zet. De Egyptische regering heeft mede gedeeld, dat zij besloten heeft de „bevrij dingsbataljons" onder haar gezag te stel len, „omdat gevaarlijke elementen" tot deze groepen doorgedrongen zijn. De regering zal binnenkort maatregelen bekend maken voor het oefenen van deze groepen „teneinde de reputatie van dit land te beschermen". ZACHTER, MET REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen. Aanvankelijk in het binnenland zwakke Zuidwestelijke wind, overigens tot krachtig of hard toenemende wind tussen Zuid-West en Noord-West. Zachter, vooral in de nacht. 30 November Zon op 8.23 uur, onder 16.34 uur. Maan op 10.45 uur, onder 17.16 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 29 November Hoog water: 3.20 en 15.38 uur. Laag water: 11.21 en 23.44 uur. Vrijdag 30 November Hoog water: 4.06 en 16.23 uur. Laag water: 12.10 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1