„Organisatie der burgerlijke verdediging eind '52 gereed" De verzoening als element in het herstel der rechtsorde KALODERMA De samenstelling en werkwijze der Staten-Generaal Wereldnieuws TEMPO St. Nicolaas.. een boek.. L O O S J E S Merkwaardige onthulling over financiering der C.P.N.-acties De radio geeft Vrijdag voor Verhuizingen VERKOUDHEID IH DE LUCNTI PANDA'S TOCHT NAAR ILLIRANIA Nieuwe uitgaven DONDERDAG 29 NOVEMBER 1951 Minister Teulings in de Tweede Kamer: t .7 Smaken Goedf tfe/pen Goed! Rozenstraat 15 - Tel. 20020 - Haarlem Rede van mr. W. H. Nagel op de tweede studiedag voor het gevangeniswezen VERRAS MOEDER Autodiefstallen en een auto-ongeluk opgehelderd Botsing in Vaals Tien gulden boete voor handelsmerk op eieren cfeeMQMséfmym èiuj! BARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 fageëi/ehaord in kwaliteit! Commissie acht een aantal herzieningen wenselijk Gr. Houtstraat 100, Tel. 15060 Rijksstraatweg 125, Tel. 25991 2 (Van onze parlementaire redacteur) Nog vóór het Kerstreces hoopt minister Teulings met wetsontwerpen betreffende de burgerlijke verdediging voor de dag te komen. De bedoeling is om de organisatie van de burgerlijke verdediging in 1952 ge reed te krijgen en de bevolkingsvoorlich ting te dien aanzien spoedig aan te pak ken. Ook zal binnenkort de gelegenheid komen voor vrijwillige aanmelding. Mel den zich echter niet voldoende krachten aan dan zal dienstverplichting geboden zijn, waartoe onder meer een wettelijke regeling zal moeten strekken. Voorts zal een van de aangekondigde wetsontwerpen betrekking hebben op de rechtspositie van het personeel. Verder zei de minister, dat er maatregelen in voorbereiding zijn ter bescherming van vitale bedrijven, water staatswerken, havenuitrustingen, enzovoorts, een en ander aansluitend bij de werk zaamheid van reeds bestaande organisaties én instellingen. Regelingen met het oog op eventuele verplaatsing van de burgerlijke bevolking bij rampen zijn thans in voorbe reiding. In verschillende provincies zijn de plannen al gereed. Tussen de ministers van Oorlog. Justitie en Binnenlandse Za ken vindt overleg plaats aangaande de wijze van handhaving der openbare orde bij woelingen. Met de landen van het Noord-Atlantisch Pact houdt men geregeld nauw en voor ons land zeer nuttig geble ken contact over de burgerlijke verdedi ging. Nog eens: Bloemendaal Na dit betoog van de minister, waaruit hier de hoofpunten zijn vermeld, volgden de replieken van de kamerleden. Hierbij kwam de heer Gortzak (CPN) voor afgegaan door zijn partijgenoot Wage naar in felle bewoordingen terug op de gebeurtenissen van de afgelopen Zon dag in verband met de Hannie Schaft- herdenking en op de voorgeschiedenis daarvan. Volgens deze spreker had op 21 November de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland aan het dagelijks bestuur van de ere-begraaf- plaats doen weten, dat de hekken „op last van hoger hand" gesloten moesten worden. Er zou ook een beroep gedaan zijn op een opdracht van de minister van Justitie, die de volgende dag echter verklaarde hiervan niets af te weten. In weinig smaakvolle woorden gispte spreker het wegnemen van bloemen en linten, een handeling die vol- ADVERTENT1E nOWBOHBOHS MEDICINAAL TOEBEREID MET INGREDIËNTEN VAN VICKS VAPORUB HILVERSUM t 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Woord voor de dag. 7.30 Zendersluiting. 9.00 Nieuws. 9.10 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Fluit en piano. 11.45 Platen. 12.00 Amu sementsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lich te muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusemensmuziek. 13.45 Mannen in de lucht en mannen op de grond, causerie. 13.55 Platen. 14.00 Het planten en snoeien van de roos, causerie, 14.15 Metropole orkest. 14.45 Vocaal ensemble en solisten. 15.15 Voor dracht 15.35 Fluit en clavecimbel. 16.00 Pla ten. 16.10 Voordracht. 16.30 Zendersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Amusementsmuziek. 18.35 Regeringsuitzending: Papoease karakter typen. 18.50 Muzikale causerie. 19.15 Rege ringsuitzending: Verklaring en Toelichting. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.15 Piano. 20.35 Veertig jaren predikant in Argentinië, causerie. 20.55 Koor en orgel. 21.20 Op jacht, klankbeeld. 21.40 Philharmo- nisch orkest. 22.30 Orgel 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM D, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Zender sluiting. 9.00 Nieuws. 9.12 Platen. 9.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Kinderen en Mensen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 School radio 10.50 Voor zieken. 11.20 Feuilleton. 11.40'Kamerkoor. 12.00 Orkest. 12.30 Weer bericht. 12.33 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Voor dé huisvrouw. 14.20 Platen. 14.55 Boek bespreking. 16.00 Muziekpraatje. 16.30 Zen dersluiting. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om ae bocht. 19.00 Piano. 19.10 Wat doet uw man?, klankbeeld. 19.30 Tele visie en vrije tijd, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Platen. 20.30 Benelux. 20.40 Een sterk volk. causerie. 21.00 Gevarieerd programma. 21.30 De Ducdalf. 21.50 Buitenlands weekoverzicht. 22.05 Rhyth- mische muziek. 22.30 Platen. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.30 24.00 Kamerorkest. TELEVISIE (zender Lopik) Experimenteel programma. 20.15—21.45 Een pak van uw hart; Televizier; Beeldhouwer Zadkine en het stadsbeeld van Rotterdam; Televisie Theater. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.00 Voor kin deren. 15.30 Koor. 16.15 Wals. 17,00 Nieuws. 17.10 De wereld der muziek. 18.10 Causerie. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Actualiteiten. 19.50 Voordracht. 20.00 Filmmuziek. 20.15 Symphonie-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Pla ten. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Opera. ADVERTENTIE GROOT EN KLEIN Transporten door geheel Nederland Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. gens hem de grofste vorm van wansmaak was geweest. Natuurlijk sprak de heer Gortzak ook in dit opzicht van Ameri kaanse druk om te concluderen, dat de minister van Binnenlandse Zaken de ver antwoordelijkheid droeg voor het gesloten zijn van de begraafplaats. De minister die ook gaarne bereid bleek de Kamer volledig in te lichten over het gebeurde te Leeuwarden, zodra hij hiertoe over voldoende gegevens zal be schikken verklaarde dat ten opzichte van de voorgenomen Hannie Schaft-her- denking en wat daarmee samenhing de burgemeesters van Haarlem en Bloemen daal alsmede de Commissaris van de Ko ningin op eigen initiatief hun beslissingen hebben genomen. Wat er in Haarlem en Bloemendaal is gebeurd, geschiedde dooi de genoemde gezagsdragers. Het „lar moyante" optreden van de heer Gortzak zo ging de minister voort, terwijl het interrupties begon te regenen kan mij er heus niet toe brengen die gezagdragers thans in de steek te laten. Het „herden kingscomité" was, naar hij zeide, te voren gewaarschuwd, dat deze maatregelen bij betogingen genomen zouden worden. Wan neer ook rijkswegen buiten Haarlem en Bloemendaal zijn afgesloten dan is dat ge schied in onderlinge samenwerking tussen de gemeentepolitie en de rijkspolitie. Heel het optreden van de heer Gort zak vond de bewindsman buitengewoon onaangenaam, juist omdat hier de herden king van gestorven slachtoffers van de verzetsbeweging getrokken wordt in de politieke propaganda. „Dit vind ik bene den peil", riep minister Teulings uit, die, wat het wegnemen van de, naar hij zeide, onrechtmatig neergelegde kransen betreft, vond, dat het gezag ook daarin groot ge- ADVERTENTIE Geen nood. Aspirin. Let echter op het Bayer-kruls. Dat is Uw garantie voor echtheid, even als de oranjeband lijk had, indien dit was gebeurd als con sequentie van de ordemaatregelen. Fondsen Sprekende over het Tsjechische spio- nage-geval deed minister Teulings een bij zonder merkwaardige onthulling. „Wij hebben bewijzen zo zei hij waaruit onomstotelijk is gebleken, dat men van communistische zijde is ingegaan op be sprekingen met een hier te lande tijdelijk vertoevende buitenlandse ambtenaar om via handelstransacties fondsen uit het bui tenland over te brengen ter ondersteuning van de acties van de Communistische Par tij Nederland". In de communistische frac tie, waar men op dat ogenblik vooral met sommige leden van de P.v.d.A. minder vriendelijke woorden wisselde, was roe righeid merkbaar. Zelfs scheen de heer Wagenaar het woord over een persoon lijke zaak te willen vragen, omdat de mi nister naar aanleiding van hetgeen die afgevaardigde thans had beweerd over een Vrijdag onder vier ogen gevoerd gesprek aangaande de Bloemendaalse geschiedenis had opgemerkt voortaan niet gaarne meer zulke apartjes met dat Kamerlid te willen voeren. Voorzitter Kortenhorst scheen het echter genoeg te vinden en zo kon toen weldra in een rustiger sfeer de afdeling Personeelszaken in discussie ko men. Aan het einde van de middagverga dering spraken ook nog de heren Van Sleen (P.v.d.A.) en Stapelkamp (A.R.). ADVERTENTIE Op de tweede studiedag voor het gevan geniswezen, die in de Haagse Dierentuin is gehouden en gedeeltelijk bijgewoond werd door de minister van Justitie, mr. Mulderije, en door de secretaris-generaal van diens departement, mr. Tenkink, werd des morgens.het woord gevoerd door mr. W. H. Overbeek, substituut-officier van justitie in Den Haag, over de behandeling van jeugdige delinquenten van 18 tot 23 jaar. Na deze rede, waaruit in ons blad van Woensdag reeds enige hoofdpunten zijn opgenomen, voerde in de middagver gadering mr. W. H. Nagel het woord over de verzoening als element in het herstel der rechtsorde. Mr. Nagel zeide het weliswaar mogelijk te achten dat de huidige penitentiaire ont wikkeling zegenrijk is, maar zij zal het niet kunnen zijn indien de eigenlijke func tie van het straffen versluierd wordt. „Hoe ook ieder van ons over recht en doel van het straffen denken mag", zo zei hij, „wij zullen het eens moeten zijn over het feit dat straffen op het ogenblik in onze ge meenschap niet meer en niet minder is dan het ten uitvoerleggen van een rechterlijke uitspraak." In het vonnis wordt de rechtsorde her steld: enerzijds staat er in wat fout was en hoe de norm en anderzijds moet een indi viduele gedupeerde in dat vonnis in zijn recht hersteld worden. Deze laatste functie van het vonnis komt volgens spreker niet voldoende tot zijn recht. Het vonnis dient voorts om de schuld van de veroordeelde te objectiveren. Hij moet er op mogen rekenen dat hij van deze schuld ontheven zal zijn nadat hij de vast gestelde straf ondergaan heeft. Deze we tenschap zal hem de straf helpen dragen. Psychologisch accent Psychologisch behoren de behandeling der terechtzitting en de openbare uitspraak van een vonnis veel meer accent te krijgen dan zij hebben. In het vonnis moet ook het herstel van de gebroken rechtsorde uitge sproken worden. ,Het slachtoffer, dat er altijd bij behoort te zijn, moet met het ge voel huiswaarts kunnen keren dat hem recht is gedaan, aldus mr. Nagel. „Zo is de gevangene geen uitgeworpenen, maar een lid van de gemeenschap dat, weliswaar ge dwongen, een taak vervult in die gemeen schap, zij het een pijnlijke taak: het be leven en demonstreren van het recht van die gemeenschap. Dit is de generaal-pre- ventieve werking van de straf. De strijdvraag of het accent in het straf fen meer naar de kant van de administra tie of naar die van de rechterlijke macht ADVERTENTIE en Meisjes op St. tficolaas mede met een tube HAMEA-GELEI. Prijs 1-54 en 93 ct. De Haagse politie heeft twee jongelui van zeventien en een jongen van achttien jaar gearresteerd, die er van verdacht worden in Den Haag een personenauto te hebben ontvreemd en deze voor een auto van hetzelfde merk te hebben verwisseld in Rotterdam, waar zij ermee in het water zijn gereden. Na een wilde rit door de Maasstad had de bestuurder namelijk zijn macht over het stuur verloren. De drie jongemannen konden zich redden en zijn kletsnat per trein naar Den Haag terug gekeerd. De natte pakken hebben echter in de trein de aandacht getrokken en toen bekend werd, dat in Rotterdam een ge stolen auto te water was geraakt, werden de drenkelingen spoedig gegrepen. De 18-jarige hoofdman van het troepje er kende zich reeds zestien maal aan auto diefstal te hebben schuldig gemaakt. moet gelegd worden, achtte spreker aan zienlijk minder moeilijk, wanneer de ad ministratie bedenkt wat precies de inhoud was van het veroordelende vonnis en geen veroordeelden van het Openbaar Ministe rie overneemt zpnder degelijke kennis van de gehele inhoud van dat vonnis te nemen. Dat vonnis zou. dan naar de eis van de wet ook eens wat betere strafmotiverin- gen moeten krijgen. Indien de rechter ervan overtuigd kan zijn dat de administratie niet anders wil dan zijn vonnis teif uitvoer leggen, kan hij de practische executie ook inderdaad beter aan die administratie over laten, omdat deze het ondergaan van de straf beter vol gen kan dan de rechter en dus ook beter kan controleren of de bedoeling van het vonnis wordt verwezenlijkt. Tenslotte gaf mr. Nagel als zijn oordeel te kennen dat het openbaar ministerie de gedetineerden te lang preventief vasthoudt. Op het ogenblik is de gemiddelde termijn 4i/2 maand in ons land, zo zei hij. Dit acht hij beslist te veel. Het betoog van dr. Nagel stuitte op een sterke principiële oppositie uit de verga dering. Vooral de omschrijving van de taak, die hij aan de administratie wilde toegevoegd zien, ontmoette veel critiek. Woensdagavond reed op de Rijksweg te Vaals een auto, bestuurd door de handels reiziger E. uit Vaals, tegen een stilstaande autobus met Belgische arbeiders. De auto werd aan de voorkant vernield. Een in zittende van de auto, de heer R. uit Vaals kwam bij de botsing om het leven en de heer E., die levensgevaarlijk werd gewond, is naar het ziekenhuis te Heerlen overge bracht. De autobus, die afkomstig is uit Verviers, werd licht beschadigd. De Haarlemse economische politierech ter, mr. J. A. Bletz, legde de Haarlemse grossier in eieren C. G. Woensdagmorgen conform de eis van de officier van Justitie mr. J. Wiarda, een boete van tien gulden, subsidiair vijf dagen hechtenis op, wegens een overtreding van een verordening van het Bedrijfschap voor Zuivelproducten. G. voorzag de eieren die hij aan détaillisten leverde namelijk van een week- en han- delsmerkstempel, daarmee het verbod van het Bedrijfschap negerend. Het stempel had overigens voor de consument een groot voordeel, want voor ieder bedorven ei dat dit stempel droeg werden twee nieuwe eieren gegeven. Enige voorwaarde daarbij was, dat de eieren niet ouder waren dan twee weken. Een ambtenaar van de C.C.D, die als getuige werd gehoord, gaf als zijn persoonlijke mening te kennen dat het be stempelen van een ei met een handelsmerk geen enkel economisch belang schaadt. Niettemin is het in strijd met de verorde ning Kwaliteits-Contróle Binnenland. Het bedrijfschap laat slechts een formaats- stempel toe, waarop de gewichtsklasse plus het woordje „Holland" staat. De officier van Justitie merkte dan ook op dat een strafbaar feit gepleegd was, hoewel hij allerminst van mening was dat het hier om een ernstige overtreding ging. „Ik vind het niet erg dat het gebeurd is, maar het mag nu eenmaal niet". De raadsman van G., mr. J. W. Rutgers, merkte in zijn pleidooi op dat zijn cliënt, ADVERTENTIE PELSGEVOERDE 3EKKERS met onderbreking van de oorlogsjaren, van 1936 af de eieren die hij levert be stempelt. Hij achtte de invoering van een merk-ei van groot belang voor de consu ment, die daardoor verhaal kon krijgen op bedorven eieren. Mr. Rutgers noemde de verordening van het Bedrijfschap ongeluk kig en was van mening dat de bestempe ling van eieren reeds van hogerhand ge regeld was, vooi-dat het Bedrijfschap de onderhavige beperking invoerde. Hij vroeg tenslotte vrijspraak, vooral ook omdat hij het niet juist vond de verdachte te verbie den zijn eieren van een handelsmerk te blijven voorzien. Mr. Bletz achtte het niet op zijn weg liggen om te beoordelen of de verordening van het Bedx-ijfschap al dan niet ongeluk kig was en veroordeelde de verdachte con form: 10 subsidiair vijf dagen. Nu kunt u eieren voor uw geld kiezen, aldus de politierechter. Een 26-jarige motorrijder uit Uitgeest is Woensdagmorgen vroeg op de Provinciale weg tussen Krommenie en Uitgeest tegen een stilstaande vrachtauto met aanhang wagen gebotst en om het leven gekomen. Hij was getrouwd en had drie kinderen. ADVERTENTIE C Gelee: tubes -.85, 1.25 en 1.85 Dagcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Actiefcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 Vorig jaar installeerde de voorzitter van het „Centrum voor staatkundige vorming" een commissie, die de opdracht ontving, rapport uit te brengen omtrent een herzie ning van de samenstelling en de werkwijze der Staten-Generaal. De commissie, be staande uit mr. dr. P. J. Witteman (voor zitter), mr. F. J. H. Bachg, L. Hanekroot, mr. H. A. M. T. Kolfschoten en mr. A. M. C. J. Steinkühler is thans met dit rapport gereedgekomen. De commissie noemt de volgende feilen in onze parlementaire democratie: De meerdere of mindere onmacht van het par lement om mee te werken aan de totstand koming van parlementaire kabinetten en de onbevredigende onevenredigheid tussen de parlementaire discussie en het resultaat er van. Een grief heeft betrekking op te grote eenvormigheid van mening op grond van partijbeleid, hetgeen neerkomt op een be weerd gebrek aan vrijheid voor de Kamer leden om een eigen standpunt in te nemen in zaken, waar de scheidingslijnen, welke het partijwezen te onzent medebrengt, niet duidelijk spreken. Naar de mening der commissie dient stemdwang, voor zover deze zou vooi-komen, onvoorwaardelijk te worden afgekeurd. De commissie acht het voorts wenselijk meer aandacht te schenken aan de alge mene deskundigheid der Kamerleden. De eis van deskundigheid dient niet te zeer op specialisme te worden toegespitst. Ook langs de weg van een herziening van de werkwijze van het parlement zou aan menig punt van critiek kunnen worden tegemoetgekomen. Volgens de commissie verdient het aanbeveling het uitzonderlijke en scherpe karakter aan de praktijk van het interpellatierecht te ontnemen. Het vragenrecht zal veel soeoeler en vrüer moeten worden geregeld. Een aanzienlijke verbetering in de werkwijze zal zijn te bereiken door een efficiënte verdeling der werkzaamheden tussen de commissies en de voltallige vergadering. De commissie pleit voor de mogelijkheid van ooenbare commissie-vergaderingen. De opheffing der anonymiteit in de verslagen, die door de heren Van der Goes van Naters, Burger en Donkers in hun voorstel aan de Tweede Kamer tot wijziging van het reglement van orde wordt beoogd, onderschrijft de com missie, echter niet zonder voorbehoud. Vervolgens meent zij nog te moeten plei ten voor de mogelijkheid van instelling bij de wet van vaste colleges tot advies en bij stand aan het parlement, gezien de groeien de behoefte, althans van de Tweede Kamer, aan advies en bijstand uit het maatschap pelijk leven. Daarnaast lijkt de mogelijk heid, dat de Kamers of de commissies van voorbereiding individuele deskundigen, die geen parlementslid zijn, ter voor lichting aan zioh doen toevoegen, een aan trekkelijke gedachte. Twee Kamers In het tweede hoofdstuk behandelt de commissie de vraag: één of méér Kamers. Zij is van mening, dat het twee Kamers stelsel gehandhaafd moet blijven. De com missie acht een verschil tussen beide orga nen op zijn plaats, zowel in de wijze van samenstelling als in de werkwijze. De be handeling tot in détails in de Tweede Ka mer laat de Eerste Kamer de mogelijkheid om zich te beperken tot de hoofdzaken. Maatregelen zouden moeten worden ge troffen, welke de Eerste Kamer zich aan een werkwijze doen houden, die in over eenstemming is met de eigen taak van de Eerste Kamer als orgaan der volksvertegen woordiging. Voorts is aandacht gewijd aan het in het buitenland niet onbekende instituut der zo genaamde terugwijzing van wetsontwerpen. De commissie zou een regeling in overwe ging willen geven, volgens welke een wets voorstel wordt geacht verworpen te zijn door de Eerste Kamer, indien het aantal stemmen tegen het voorstel 2/3 van het aantal leden der Kamer bedraagt. Indien meer dan de helft doch minder dan 2/3 tegenstemmen wordt uitgebracht, zou de Tweede Kamer opnieuw haar oordeel moe ten geven. De revolutionnairen In het derde hoofdstuk schenkt de com missie enige aandacht aan de kwestie der revolutionnaire volksvertegenwoordigers. In overeenstemming met de desbetreffende voorstellen van de staatscommissie tot her ziening van de Grondwet, is de commissie van mening, dat het vervallen verklaren van het lidmaatschap der Staten-Generaal voor de lopende periode mogelijk moet worden gemaakt voor het tot uitdrukking brengen van een streven, gericht op ver andering van de bestaande rechtsorde met behulp van onwettige middelen. De beslissing over het al of niet vervallen verklaren van het lidmaatschap zou de commissie willen overlaten aan de desbe treffende Kamer zelf. Dergelijke besluiten dienen met 2/3 meerderheid te worden ge nomen. De bestaande strafrechtelijke moge lijkheden om tegen revolutionnaire volks vertegenwoordigers op te treden acht de commissie volstrekt ontoereikend. Met name het optreden van de rechter moet in de practijk onvoldpende worden geacht. Bov iien zou de biikomende straf van ontzegging van kiesrecht bij meer delicten dan thans het geval is, en dan imperatief, moeten worden voorgeschreven. ADVERTENTIE 49. Toen de hoofdman van de bende Illi- raniërs met het paleis van de Sheik had gesproken, legde hij grimmig de telefoon neer. „Het is een jammerlijke mededeling die ik u moet doen, 0 uitgelezen effendü", sprak hij tot Panda. „De hoogverheven Sheik verwacht u! U moet naar het paleis!" „Nou en wat heb ik je gezegd?", ant woordde Panda. „Dat zal je leren om je in het vervolg een beetje kalmer te hou den, knaap! Bonjour! Ik stap op! Je kunt me misschien alleen nog wel aan wat ben zine helpen voor mijn auto, anders haal ik het niet tot de hoofdstad. Je hebt hier toch een complete raffinaderijdus geef me maar een litertje of twintig! Dan kun je je brutaliteit weer een beetje goed ma ken!" Maar zo eenvoudig was dat niet. De Oosterling maakte een luchtsprong van schrik, en afgrijzen tekende zich af op zijn gelaatstrekken. „Een litertje of twintig, 0 verheven indringer?", riep hij uit. „Maar dat gaat niet! Geen vreemdeling mag de olie van Illiranië gebruiken! Dat zou een ernstige vorm van sabotage en spionnage zijn!" Je moet weten, dat die Oosterse politiek erg moeilijk te begrijpen is, vooral wanneer het om olie gaat; en Panda be greep er dan ook niets van. „Het kan niet, 0 verheven heer uit het Westen!", sprak de hoofdman, en daar moest hij het mee doen. Inmiddels was er echter een véél minder verheven heer uit het Westen op het toneel verschenen, en dat was niemand minder dan Graaf Isen Grim. De barse edelman had Panda de gehele weg lang te voet achtervolgd om de medaille te kun nen stelen, en men zal zich voor kunnen stellen dat hij een hartklopping van vreug de kreeg toen hij nu Panda's auto daar onbewaakt voor de deur zag staan! „De auto met de medaille er inen ge noeg benzine bij de hand om er vandoor te gaan!", siste hij tussen zijn ongepoetste tanden. „Ha! Dat is mijn kans!" Traditioneel. In de Politieke Commissie der UNO zijn de debatten voortgezet over de twee vredesplannen. Sprekers van Wes telijke landen pleitten voor het Weste" lijke, gedelegeerden van Oostelijke lan den. voor het Oostelijke vredesplan. In dat opzicht verliep de discussie in vol maakte eensgezindheid. Verdrag. Te Bonn is medegedeeld, dat een uitleveringsverdrag tussen West-Duits- land en Frankrijk is getekend. Het ver. drag heeft slechts betrekking op crimi nele gevallen van né de oorlog. Het ver drag heeft geen betrekking op politieke uitgewekenen of personen, die gehan- deld hebben tegen de militaire wetten, Kolen. De Verenigde Staten zullen in 1952 35 a 40 millioen ton kolen naar Europa uitvoeren, welke leveranties 600 a 700 millioen dollars zullen opeisen van de gelden, die Amerika voor hulpverlening aan de landen van het Noord-Atlantisch verdrag heeft bestemd, aldus is voor speld door Paul Porter, de speciale ver. tegenwoordiger voor Europa van de Amei'ikaanse regering. Porter vergeleek de Engelse productie van ongeveer 1.2 ton kolen per mijnwerker per dag met de Nederlandse productie, die ongeveer 2 ton per mijnwerker per dag bedraagt en op deze basis de hoogste Europese productie is. Zeereis. Buckingham Palace heeft een communiqué uitgegeven van de volgen, de inhoudt: „Naar men hoopt zal de Koning in staat zijn in het vroege voor- jaar een zeereis te maken van enkele weken. De koning en de koningin zullen deze tocht maken op het slagschip „Vanguard". Inlichtingen over het doel van de reis konden niet verkregen wor den. Rapport. De beheerschapscommissie van de UNO heeft met 38 stemmen tegen nul bij zeven onthoudingen besloten, de be. herende mogendheden te verplichten, rapport uit te brengen aan de UNO over het behoud van de menselijke rechten in gebieden waarover zij het bestuur voe ren. Frankrijk, België en het Sovjet blok onthielden zich. Wolkbreuk. De stad Tandil, 290 kilometer ten Zuiden van Buenos Aires, is door een hevige wolkbreuk geteisterd. In een half uur tijd viel 2 centimeter regen. Volgens de laatste cijfers zijn tenminste 20 personen verdronken. Ongeveer 60 personen worden nog vermist. Het regenwater stroomde van de omliggen de heuvels omlaag naar Tandil, dat 32.000 inwoners heeft. Op sommige plaatsen in de stad stond het water drie meter hoog. Na de regenbui viel hagel. Sommige buurten waren spoedig bedekt met een laag hagel van vijf centimeter en hier en daar stortten daken in onder het gewicht van het ijs. De schade wordt op meer dan zeven millioen gul den geraamd. Breuk. Op de conferentie van de interna tionale luchttransportorganisatie (I.A. T.A.) te Nice heeft de Panamerican Air ways gedreigd uit de organisatie te zul len treden en in het luchtvaartbedrijf weer tariefconcurrentie in te voeren, wanneer geen retourtarief van ten hoogste 477 dollars voor een Trans atlantische toeristenklasse wordt toege laten. Men verwacht, dat de Transworld Airlines het voorbeeld van de Pan- American Airways waarschijnlijk zal volgen, wanneer deze maatschappij uit de I.A.T.A. zou treden. Aantal. Op een bijeenkomst van afgevaar digden uit alle delen van de Sovjet- Unie heeft de Russische dichter Nikolai Tikkonof meegedeeld, dat tot dusver 600 millioen mensen meer dan de helft van de volwassen bevolking der wereld de oproep tot sluiting van een vredesverdrag tussen de „Grote Vijf" hebben ondertekend. Met kerstmis thuis. De opperbevelhebber der Amerikaanse troepen in Europa, generaal Handy, heeft ter gelegenheid van Kerstmis aan 45 wegens oorlogs misdaden veroordeelde gevangenen in Landsberg wier straftijd in Januari 1952 zou zijn afgelopen, amnestie verleend. Zij. zullen voor Kerstmis vrijgelaten worden. Uitwisseling. In Oost-Duitsland is officieel medegedeeld, dat een uitgebreid uit wisselingsprogram van studenten uit de Sovjet-Unie en Oost-Duitsland is op gesteld. Reeds 180 Oost-Duitse studen ten zijn voor vier tot zes jaar naar de Sovjet-Unie vertrokken. Hiermee wor den natuurlijk niet de Oost-Duitse stu denten bedoeld, die wegens politieke vergrijpen werden gedeporteerd. Dat aantal is vermoedelijk groter. Basketbalprogramma Het programma voor heden en Vrijdag in het Krelagehuis aan de Leidsevaart luidt: Dames: PSVH—SC Haarlem; HHC III- Schoten. TIT Heren: HHC III—SC Haarlem III; OK III- Res. Politie I; HOC IIPSVH II. Vrijdagavond worden in het Krelagehuis stedenwedstrijden HaarlemRotterdam (da mes en heren) gehouden. Verwacht worden technisch hoogstaande wedstrijden, want het peil in Rotterdam is hoog. De ploegen van Haarlem zullen zien terdege moeten inspannen om behoorlijke resultaten te behalen. „Het grote alfabet" (Encyclopaedie voor de jeugd W. de Haan N.V.. Utrecht). Jan van Marwijk is met iets nieuws geko men, dat een symbool zou kunnen zijn van de „emancipatie", die de schoolgaande jeugd doormaakt ten aanzien van de wetenschap. De jongens en meisjes van de hoogste klas sen der lagere school, van de Mulo en do middelbare scholen komen vroeg of laat in contact met de voorraadschuren van wetens waardigheden, die encyclopaedieën worden genoemd en staan daar in het eerst waar schijnlijk zeer onwennig tegenover. Een „voorbereidende encyclopaedie", waarin niet zozeer de volledigheid dan wel de vorm hen to hulp komt om dingen te weten te komen door eenvoudig naslaan, lijkt inderdaad een goed middel om het moderne onderwijs te assisteren bij zijn pogingen, de jeugd een algemene vorming te geven die het nodig heeft voor de intrede in de maatschappij. Het grote alfabet is een aantrekkelijk boek werk van niet te gigantische omvang, net geeft 2000 trefwoorden en 500 illustraties over onderwerpen die een keuze mogen heten uit de veelheid van wetenswaardig heden op de voornaamste terreinen der samenleving. Ofschoon die keuze soms niet geheel en al logisch lijkt en ondanks het feit dat de al te summiere behandeling van be langrijke onderwerpen (ideologieën, maat schappelijke stelsels. Bijbelfiguren enzovoort) het gevaar voor misverstanden niet denk beeldig maakt, kan deze uitgave toch wel be antwoorden aan haar doel, mits men de jonge gebruiker de tekortkomingen ervan duidelijk maakt, opdat hij er niet bij ga*' zweren.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2