GESCHENKEN, WELKE GEWAARDEERD WORDEN! „Vlucht voor Marion" Lisse Bloemendaal Haarlemmermeer Heemstede GaatU VERHUIZEN of gaat U OVER ZEE? UNO-lidmaatschap voor Italië? Amsterdamse Beurs Zie Boven: tweehonderd milliard zonnen in een wagenwiel M. Hoogendijk ■Éthe osimmem 4 Oefeningen met radar LUXE VERPAKKING GRATIS! Geopend tot 's avonds 9 uur F.Damiaans en Zn Nederlandse cineasten naar de Goudkust Nederlandse rijders naar Scandinavië GEOPEND Fa. Jacq Frank hofjuwelier Aanbeveling van de beheerschapscommissie Emigratie naar Australië T.L.-buizen als straatverlichting FEUILLETON (door JOS LODEWIJKS) Scheepvaart fti) g' 'n TIP VAN BOOTZ DONDERDAG 29 NOVEMBER 1351 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Buurtvereniging „Wilhélmina" Woensdag werd een feestavond gehouden door de buurtvereniging „Wilhélmina". Na het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus voerde de toneelclub der buurtvereniging op het historisch toneelstuk „Verdronken land", welk stuk speelt in de omgeving van Culemborg. Het tekent de nood die wordt geleden wanneer een rivierdijk op door braak staat. Met veel ambitie hebben de spelers zich van hun taak gekweten. 40-jarig jubileum Woensdag herdacht de heer J. Kuyper, employé 1ste klas, de dag dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij de PIT te Lisse. In de morgenuren werd de jubilaris toegesproken door de directeur van het kantoor Lisse, de heer G. Moes, die hem dank bracht voor zijn plichtsgetrouwe en voorbeeldige arbeid. Directeur Moes sprak de wens uit dat de jubilaris nog enige jaren werkzaam mag blijven. Hierna bood hij hem een oorkonde aan met enveloppe met inhoud. Des middags werd ten huize van de jubi laris een druk bezochte receptie gehouden te midden van een ware bloementuin. Onder de aanwezigen merkten we op namens het gemeentebestuur de wethouder de heer J. W. A. Lefeber. Desavonds werd in de Nachtegaal in in tieme kring van familie en post-persor.eel de dag besloten. De heer Kuyper kreeg van collega's en het overige personeel enige fraaie geschenken. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: H. W. Voerman—Timmers, z.; H, M. J. DechesneKoets, d.; Th. J. Jon kers—Schoor, d.; J. A. M. de Vries—van Asten, d ONDERTROUWD: Chr. Baggerman en A, v. d. Vlugt; R. v. d. Plaat en E. J. Gerharz; A. C. P. Ruys en H. L. Lurks; J. v. d. Veen en I. G. Bakker. GEHUWD: J. W. Schuit en K. Poepjes; A. H. Frensen en M. Kriesels; A. J. Provoost en H. Wildschut. OVERLEDEN: P. Huge, 67 jaar. In de Haarlemmermeer zijn oefeningen gehouden door het radarpeloton van het Artillerie-Meetregiment uit Kampen, welk peloton nu in Den Haag is gelegerd om practijk met radartoestellen op te doen. De oefeningen stonden onder leiding van de Commandant van het Radarpeloton, de eerste-luitenant der Artillerie J. H. Bui tenhuis en de waarnemend-commandant, de wachtmeester der artillerie W. Theys. Beide militairen hebben dit jaar in de Ver enigde Staten de nieuwste werkwijze met radar bestudeerd en beoefenen nu deze stof met hun peloton in de practijk in een serie meerdaagse oefeningen. De man schappen werden getraind voor hun oor- Iogsfuneties en het werd de toekomstige commandant, de aspirant reserve-officier ir. S. J. Noteboom niet gemakkelijk ge maakt. „Vijandelijke" patrouilles deden veel overvallen op de stelling en dit had tot gevolg, dat reserve-wachtmeester No teboom zijn manschappen steeds weer uit hun nachtrust moest halen om de aanval len af te slaan. De medewerking van de bevolking was over het algemeen groot. Burgemeester mr. J. F. Jansonius en de directeur van Ge meentewerken dr. ir. J. H. Breuning gaven door him aanwezigheid blijken van be langstelling. Het terrein voor deze oefenin gen was gunstig gelegen, daar op het vlieg veld „Schiphol" steeds doelen in de lucht Onderlinge Tuinliedenvereniging Op de vergadering van de Onderlinge Tuin liedenvereniging „Aerdenhout en Omstre ken" herdacht de voorzitter, de heer W. A. v. Zadel, het overlijden van de oud-voorzit ter, de heer H. P. v. Gurp, die op 11 Novem ber vrij plotseling is overleden. Hij memo reerde de grote verdiensten van de over ledene voor de vereniging. Na behandeling van enige ingekomen stuk ken en mededelingen, hield de heer J. Beun der een lezing over graszaden en de toe passing daarvan op weilanden, gazons en sportvelden. ADVERTENTIE Kinder Wantjes, v.a2.75 Dames Wanten, v.a4.85 Heren Wanten, v.a6.95 Georgette Shawls 4.40 Wollen Shawls 5.95 Wollen Hoofddoek 4.90 Dames Zakdoekjes 0.32 Nylonkousen 3.95 Kristal Nylon 5.85 ADVERTENTIE U neemt toch zeker geen risico bij uw verhuizingen in Nederland of naar waar ook ter wereld? Bestel dan een vakkundige en be trouwbare verhuizer. Vraag ons eens inlichtingen! ZIJLVEST 41. HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 11141 Gistermiddag om half één is de Neder landse filmexpeditie, die in opdracht van een Nederlandse fabriek een film gaat ma ken over de cacaoboon, van de Dam te Amsterdam vertrokken. De reis gaat via Brussel, Parijs, Marseille. Algiers, El Golea, Tamanrasset, Agades, Kano en Lagos naar Akkra aan de Goudkust, de ha ven van waar 40 pet. van de wereldcacao- productie wordt verscheept. De vijf expeditieleden zijn Theo van Ha ren Nomen, Louis van Gasteren, Frits Le- maire, Joeske Odufré, Peter Gons en me vrouw Mimi van Gasteren-Jaffé, de enige vrouw in het gezelschap. De reis wordt gemaakt per ex-leger truck en zal enige maanden duren. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijdersbond heeft de voor stellen van de technische commissie, betref fende de uitzending van Nederlandse rijders naar Scandinavië goedgekeurd en de heer K, Schenk tot leider van de ploeg aangewezen. Deze heeft het recht om voor de bond in het buitenland bindende afspraken te maken o.a. voor het deelnemen van de rijders aan inter nationale wedstrijden. De KNSB zal bij de Europese kampioen schappen in Zweden en de wereldkampioen schappen te Trondheim (Noorwegen) wor den vertegenwoordigd door de voorzitter, mr. H. W. Vliegen, terwijl aan het N.O.C. zal worden verzocht de secretaris tevens tweede voorzitter, de heer H. Wessels als chef d' équipe bij de Olympische Winterspelen te willen aanwijzen. Aan het N.O.C. zal alsnog ter beslissing worden voorgedragen de Nederlandse kam pioene kunstrijden, mejuffrouw L. Stoppel man, af te vaardigen als deelneemster aan de Olympische Spelen. AFLEGGEN VAN DE OLYMPISCHE EED. In Finland is men algemeen van mening, dat niemand beter geschikt is om te Hel sinki de Olympische eed af te leggen dan de vierenveertig-jarige arts de keunurner Heikki Savolainen. Dit standpunt wordt ook gedeeld door de president van de Rijksdag K. A. Fagerholm en de minister-president Urho Kekkonen ADVERTENTIE 29 en 30 Nov., 1, 3 en 4 Dec. tot 9 u. 's avonds. grote houtstraat 109, haarlem. Grote voorraad PLEET-CASSETTES PARIJS (Reuter). De beheerschaps commissie der U.N.O. heeft Woensdag met vijftig tegen vijf stemmen (de Sovjet-Unie en de met haar verbonden landen) besloten de Algemene Vergadering te verzoeken de onmiddellijke toelating van Italië tot de U.N.O. aan te bevelen aan de Veiligheids raad, die de laatste beslissing daaromtrent heeft. De commissie verwierp met 48 tegen vijf stemmen bij een onthouding (Zweden) een Poolse resolutie, waarin gezegd werd, dat de commissie niet competent was om de aanbeveling te doen. Toen er over de resolutie betreffende de aanbeveling, welke resolutie was inge diend door de Franse delegatie, werd ge stemd, waren Ethiopië, IJsland, Zuid-Afri- ka, Paraguay en Luxemburg afwezig. Italië was vertegenwoordigd door een waarnemer, Gastone Guidotti. De Franse resolutie moet nu nog behan deld worden door de Algemene Vergade ring en de Veiligheidsraad. Tot dusver hebben 39 landen hun steun toegezegd aan het verzoek om Italië tot de organisatie der U.N.O. toe te laten. De Russische afgevaardigde J. N. Zaroe- bin verklaarde, dat Rusland niet tegen de toelating van Italië tot de U.N.O. is gekant. Zijn land heeft echter bezwaar tegen het aanleggen van verschillende maatstaven ten aanzien van toelatingen tot de organi satie. Hij vroeg in dit verband waarom Bulgarije, Roemenië en Hongarije niet worden toegelaten. Van de commissaris voor de emigratie verneemt het A.N.P. dat de aanmeldingen voor emigratie naar Australië van 29 No vember af weer mogelijk zijn. Met de Australische autoriteiten is over eengekomen dat er ook voor de categorieën,' die tot dusver niet voor emigratie in aan merking kwamen, thans emigratie-moge lijkheden bestaan. Verder is de mogelijkheid om als ge schoold vakman onder genoemde overeen komst te emigreren zodanig gewijzigd, dat daarbij tewerkstelling in eigen beroep enigermate beperkt is. 3-3/ Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Ree. Nwe Philips Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned.Scheepv. Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Claims Lever Unie Slotkoers gisteren 85% g.l. 160 17214 164 160 28154 92K 177 137/ 100/ 79/ 160 g.b. 160/ 153 537/i« 53/ 45»/, sr/K 41% 42/ ƒ72,— Openings koersen 85»3/,9 159/ 167 165 160 280 91/ 177 137/ 100 79/ 160 160/ 153 53 53 45% 65/ 41/ 42/ ƒ82,— ANEGANG 25 Tel. 12296 En hier is het verhaal, dat de Kabouterburgemeester vertelde Op een dag werden de Kabouters, 's morgens vroeg, opgeschrikt door vreemde ge luiden in het bos. Er klonken slagen en nu en dan was er een dreunend geluid, waar door de grond schudde. Overal gingen de raampjes open en keken de Kabouters ver schrikt naar buiten „Wat gebeurt er? Wat is er aan de hand?!", riepen ze elkaar toe. Toen dat leven maar aanhield gingen enkele Kabouters eens op onderzoek uit; ze liepen het bos in, tot ze in de buurt van die vreemde geluiden kwamen. En toen zagen ze het Er waren mensen aan het werk. Mannen met bijlen waren overal aan het hakken en de ene boom na de andere werd geveld! De Kabouters, die voorzichtig tussen de struiken door gluurden, keken elkaar bedrukt aan. „Mensen!", fluisterden ze. „Dat betekent gevaar voor ons!" „Jaen ze hakken zo maar de bomen om!", zei een ander. Toen keerden ze verslagen naar het Kabouterdorp terug en ze vertelden, wat ze hadden gezien. „Zo!", zie de burgemeester. ,£ijn de mensen weer bezig? Dan moeten we op onze tellen passen!" VANDAAG is de maan nieuw: zij staat overdag aan de hemel en van haar licht heb ben wij dus 's avonds geen last bij onze navol gende waarnemingen. Als nu het weer ook een beetje wil meewerken, zien wij van Noordwest naar Zuidoost die vage, altijd nog wat geheim zinnige, lichtende baan aan de hemel staan, die wij in navolging van de oude Grieken Melkweg noemen. Hera- kles, zo vertelt immers de klassieke mythologie, morste eens een druppel moedermelk van Hera. Die druppel viel door de eindeloze ruimte, overal waar hij langs kwam een lichtend spoor na latend. Hinds Galileï nog geen Irie en een halve eeuw lus weten wij dat de Melkweg, door een kij ker bezien, zich oplost in ontelbare „kleine" sterretjes. Latere onder zoekers hebben de af standen van die sterre tjes bepaald en zo heb ben wij langzamerhand zen beeld gekregen van „ons" Melkwegstelsel. (Er zijn er vele in het heelal). Naar zijn vorm is het vergeleken met een pannekoek, een be trekkelijk platte lens of een wagenwiel. Het laat ste beeld treft in zover re doel, dat het Melk wegstelsel inderdaad om zijn middelpunt wentelt. Maar het is zo groot dat de buitenste delen ervan enige honderden mil- lioenen jaren nodig heb ben voor één ronde. De middellijn van ons wagenwiel is van een grootte-orde van laat ons zeggen 150.000 licht jaar. (Eén lichtjaar, ge bruikelijke lengtemaat in het heelal, is de af stand die het licht in een jaar doorloopt. De snel heid van het licht is 300.000 km. per seconde. Een lichtjaar telt dus 365 maal 24 maal 60 maal 60 maal 300.000 oftewel ongeveer tien billioen'kilometer)Geen mens, ook geen astro noom, kan al rekent hij er wel mee zich werkelijk voorstellen hoe groot zo'n afstand is. Toch neemt men met Ie modernste telescopen sterrenstelsels waar, die 300 millioen lichtjaren van ons verwijderd zijn! Om te verklaren waar door wij de Melkweg maar als een betrekke lijk smalle band aan de ïemel zien, kan het beeld van de pannekoek het best dienen. Ons plane tenstelsel neemt daarin de plaats in van een deegdeeltje, vrij dicht bij de rand. Kijken wij nu in de richting van het vlak van de pannekoek, dan ontmoet ons oog veel deeg-deeltjes; in een andere richting ge zien blijken zij veel dunner gezaaid: daar door zien wij aan een groot deel van de hemel betrekkelijk weinig ster ren tegenover ontelbare in de Melkweg. Hoeveel is ontelbaar? De astronoom Bürgel komt ergens tot een getal van tweehonderd milliard. Zoveel sterren in de Melkweg. Sterren zijn zonnen. Sommige zijn kleiner, andere veel gro ter dan onze zon. Draaien er ook planeten om die zonnen, zijn er nog meer „bewoonde werelden"? De sterrenkunde weet het niet, al zijn er astro nomen de Engelsman Fred Hoyle bijvoorbeeld die het bestaan van meer dan een millioen zonnen aannemen, waar omheen planeten zouden kunnen draaien, niet on gelijk aan de aarde. Zelfs de grootste tele scopen zijne chter on machtig, die eventuele planeten te ontdekken: deze zijn te ver weg dan dat hun (weerkaatst) licht hier zichtbaar zou zijn. G. v. W. In Den Haag is een proef genomen met een nieuw yerliehtingssysteem, bestaande uit-T.L.-buizen, dat speciaal werd ontwor pen om bij regen de lichtweerspiegeling van het wegoppervlak, waarvan vele auto mobilisten hinder hebben, op te heffen. Bij een vochtig wegdek ontstaat namelijk een zodanige weerkaartsing, dat smalle, hel dere spiegelbanen worden gevormd, waar tussen de weg zo duister blijft, dat pefso- nen of voorwerpen in deze donkere stro ken geheel niet of nauwelijks worden ge zien. In de Laan van Meerdervoort is met het nieuwe systeem een uitgebreide proef genomen. Op onderlinge afstanden van 300 meter en meer zijn de normale lampen van de straatverlichting van 300 Watt ver vangen door een over de weg gespannen lijnverlichting, bestaande uit zeven T.L.- buizen die samen ongeveer hetzelfde ver mogen hebben. De onderlinge afstanden van deze lichtgevende elementen kunnen aanzienlijk groter worden genomen dan bij normale straatverlichtingslampen. In dit systeem, dat ontworpen werd dooi de afdelingschef van de Openbare Ver lichting van de gemeente 's-Gravenhage, de heer Boiten, Wordt, naar verluidt, ge heel aan de genoemde bezwaren tegemoet gekomen: de donkere stx-oken worden op geheven en het spiegel verschijnsel op een nat wegdek wordt zo gering dat verblin ding is uitgesloten. De resultaten van de proef in Den Haag hebben de aandacht van verscheidene ver- lichtings- en verkeersdeskundigen getrok ken. Schilderij van Poortenaar voor Naardens burgerzaal Ter gelegenheid van diens 65ste verjaar dag wordt te Amsterdam bij Arti et Ami-' citiae een eretentoonstelling van werken van de schilder-uitgever-litterator Jan Poortenaar gehouden. Het huldigingscomité heeft het schilderij „Gezicht op Naarden, lentemorgen" aangekocht en zal dit aan bieden aan het gemeentebestuur van Naar den, de woonplaats van Poortenaar, ter op luistering van de nieuwe burgerzaal. De keuze werd bepaald door de bezoekers dei- tentoonstelling, die door middel van stem biljetten hun voorkeur kenbaar konden maken. ADVERTENTIE DELICATESSENHANDEL Jan v. Goyenstraat 17, Heemstede telefoon 34339 Speciaalzaak Verkade-artikelen Gen. Cronjéstraat 123, Haarlem-N. Verkade Chocoladeletters per stuk 1.20 Theecomfoor een aardig cadeau per stuk J 3.50 24) Hij vertelde mij dat hij mijn moeder had leren kennen toen hij in Nederland was. Zij was de dochter van een dorps onderwijzer en had gesolliciteerd op een ad vertentie die mijn vader had geplaatst in Nederlandse kranten, terwijl hijzelf een trip in Europa maakte. Hij vroeg daarin een secretaresse, genegen om enkele jaren in Zuid-Amerika te werken. Zij kwam in dienst en reisde met vader naar hier, en een tijdlang schijnt zij een ijverige secre taresse voor hem te zijn geweest. Hoe het precies gegaan is kan moeilijk worden na gegaan, want alles wat ik je nu vertel weet ik van mijn vader zelf, en je kan begrij pen dat hij mij niet objectief heeft inge licht. Maar ik veronderstel dat moeder al gauw meer dan genoeg van haar werkgever had. Zijn levenswijze zal haar allerminst met bewondering en eerbied voor hem ver vuld.... Vader vertelde me dat ze ten slotte met hem trouwde om zijn geld, maar ik ben er van overtuigd dat hij haar ertoe gedwongen heeft. Wie weet op wat voor verachtelijke manier. Misschien is hij ver liefd op haar geworden en wat hij heb ben wil neemt hij, dat staat vast. Maar liefde, echte waarachtige liefde kan je van hem niet verwachten. Natuurlijk heeft hij spoedig genoeg van haar gehad en heeft hij haar beestachtig behandeld. In ieder geval heeft zij meermalen geprobeerd om van hem vandaan te gaan en naar Holland te rug te keren, maar hij wist dat te verhin deren. Hij is erg handig in die dingen Moeder stierf bij mijn geboorte. Waar schijnlijk heeft hij op dat moment het plan gehad zich verder niet meer met het kind te bemoeien, want hij liet mij opvoeden in volkomen geheimzinnigheid over mijn af komst. Ik groeide op zonder te beseffen dat het de rijke Vandearn was, die mijn verpleging betaalde en zonder enig idee van het feit dat ik nog een vader had. Toen ik hier kwam, nam ik mij voor te proberen van hem te houden en te maken dat hij van mij houden zou. Belachelijk, niet? Toen ik de waarheid uit zijn mond hoorde, dacht ik aan dat voornemen en het was het enige waarover ik nog zou hebben kunnen lachen Hij vertelde mij alles allemaal zonder schaamte, op koeïe, zakelijke toon, alsof het een interessante verhandeling was waarbij niet onze intiemste gevoelens be trokken waren. Ik viel hem niet in de rede, de hele avond niet, eenvoudig omdat ik geen woorden wist te vinden. Ik was een voudig verdoofd van ellende en haat, maar hij ging onverstoorbaar door en wat cr volgde was zo mogelijk nog erger. Hij had mij bij zich laten komen, zei hij, omdat hij begrepen had van hoeveel nut een welgeschapen, aantrekkelijke dochter voor hem zou kunnen zijn .Hij voegde er bij dat hij niet op mijn liefde, noch op mijn dankbaarheid gesteld was, doch al leen belangstelling had voor mijn stipte gehoorzaamheid. Hij eiste van mij niets, zei hij, dan deze gehoorzaamheid. Ik kon genieten van alles wat hij mij gaf, ik kon beschikken ovei zijn rijkdom zoveel ik wilde. Als ik slechts in de gaten hield, dat er een moment zou komen waarop hij mij zou zeggen wat ik te doen had. En dat zou niet eens zo onprettig zijn, voegde hij er aan toe. Een massa meisjes in dit land zouden jé benijden, zei hij lachend. Wat was het dat hij eiste? Ik weet het nu. Het is een spel dat begon daags na die avond waarop hij mij alles vertelde. Een spel dat hem helpt zijn absolute macht te handhaven en zijn commerciële tegenstanders knock-out te slaan als zij te lastig worden naar zijn zin. „Je bent zo heel anders dan de vrou wen van dit land", zei hij eens. „Dat trekt de mannen aan. Ze vliegen er in, dat zeg ik je." Hij had gelijk, ze vlogen erin. Hij voer de mij op als een sirene, die de mannen waarop hij zinspeelde moest verlokken en binden, verblinden en boeien, om ze ten slotte te compromitteren en te vernieti gen Ik had het in het begin niet helemaal door. Er kwamen mannen van andere on dernemingen, mensen, die net iets minder machtig waren dan mijn vader en soms probeerden hem te dwarsbomen. Hij no digde hen uit, hij behandelde hen aller vriendelijkst en liet mij als gastvrouw op treden. Zijn aantrekkelijke dochter! Het waren meestal oudere mannen en in dit land geboren, zeer gevoelig voor vrouwe lijk schoon en snel ontvlambaar van ge moed. Vaak werden zij verliefd op mij, en als ik het merkte hield ik me op een afstand en probeerde hen aan het ver stand te brengen dat ik er niets van heb ben moest. Maar zij waren merkwaardig genoeg niet gauw uit het veld geslagen. En later merkte ik waar dat aan lag: Hun gastheer deed hun toezeggingenHij zinspeelde op de mogelijkheid dat er wel wat aan te doen zou zijnen dat ik nu eenmaal Europees bloed haden dat hij een eventuele verbintenis, al zou dat dan ook pas later gebeuren, zou toejui chen. Zo hield hij hen aan de lijn.... Het commerciële stond ook bij hen voor op, maar zij dachten op deze manier het nuttige met het aangename te kunnen verenigen. En toen die arme sukkels, onafhankelijk van elkaar en blind voor de val, zo ver waren dat zij zich reeds in de machtige onderneming van Vandearn waanden op genomen als aanstaande schoonzoon, trapte hun aanstaande schoonvader hen naar beneden in de publieke spotternij. Hij kocht journalisten om en liet lange, sensationele artikelen publiceren over de ADVERTENTIE DAMESHOEDEN! Wij vervormen Uw oude hoed nu ca binnen een week en reeds vanaf Bovendien op vertoon van deze advertentie 5 reductie. MODEMAGAZIJNEN Anegang 24 Frankestraat 35 Haarlem - Tel. 13154 Agenlb, pass. 27 St. Vincent n. Las Palmas. Alhena, 27 v. Las Palmas n. Rio d>e Janeiro. Alphacca, 28 te Rio de Janeiro Arendskerk, 27 v. Port Swettenham n. Penang. Aard ij k. 27 v. R'dam naar Bremen. Aldabi, 28 te Victoria. Alnati. 27 van R'dam naar Hamburg. Aludra, 27 v. Philadelphia naar R'dam. Andijk, 27 van Havanna naar Vera Cruz. Arundo. 27 v. New Orleans n. Nederland. Arendsdijk, 27 v. Buenos Aires te New York. Arnedij'k, 26 te New Orleans. Aagtekerk. 27 100 m. W; Napels n. Port Said. Abbeaijk, 27 230 m. W. Ouessant n. Le Havre. Adinda. 27 100 m. ten N. Tourane. Agatha, 28 te Makassar verwacht Akkrumdijk, 27 nog steeds te Khorramshar AmsteWand, 27 250 m. Z. ten W. St. Vincent. Amstelstad, 27 800 m. O. Bermudas Alcyone, pass. 28 Vlissingen. Alderamln, 27 230 m. N. Bermudas. Amstelvaart, 27 320 m. W. Keywest. Armilla. 24 v. Singapore n. Saigon. Aalsdijk, pass. 28 Vlissingen van Antw. Amsteldijk, pass. 28 5 u. van Pitboei. Aagtedijk, 27 v. Trinidad n. Santos. Ab'bedijk, 28 n.m. te Le Havre. Alamak, 28 n.m. v. Aden n. Suez. Allbirio, 27 te Montevideo. Ampenan, vertr. 1 Dec. v. Marseille n. Halifax. Axeidijk, 28 v. Bronsville n. Houston Alcyone, 28 v. Antwerpen te Rotterdam. Ariadne, 28 v. Gibraltar n. Lissabon. Alpherat, 1 Dec v R'dam te New Orleans verw. Alk aid. vertr. 29 van R'dam n. Londen. Amslelpark, 29 v. A'dam naar N. Amerika. Amstelveen, 29 v. A'dam n. Halifax of St. John Amstelikerk, 29 23 u. voor IJmuiden verwacht. Baarn, 28 te Antwerpen. Bacchus, 27 v. Bremen naar Vlissingen. Britsum, 27 v. Newport News naar Nederland. Bengkalis, 27 v. Soerabaja n. Tj. Pinang. Bloemfontein. 28 v. Antwerpen te Amsterdam. Blom me rad ijk, 27 200 m, W. Scilly's. B Mi ton, 28 nm. -te Beyrouth. Boskoop, 30 nm. Antwerpen verw. Breda, 23 te Cristobal. Bonaire, 28 van Paramaribo. Ceronia, pass 27 Aden. Cleodora, 23 v. Dakar te Trinidad verwacht. Celebes. pass. 27 Perlm. Caltex Delft, 28 v. Rotterdam n. Sidon. Corilla, van Curagao n. Sydney. Congostroom, 29 v. A'dam te Hamburg. Delft, 27 v. Paita naar Balboa. Delfland. 28 v. Hamburg te Amsterdam. Dudvendijk, 27 206 m. ZW. Flores n. Antw. Diemerdijk, 28 te Seattle. Douro. 29 v. Amsterdam n. Alexandrië. Delfshaven, 28 v. Melilla n. IJmuiden. Eemdijk, 27 te Galveston. Elmina, 28 v. W. Afrika te A'dam. Eendracht, pass. 27 Ouessant. Farmsum, 27 370 m. W. ten N. Finisterre. Felipes, 27 v. Singapore naar Bangkok. Gooiland, 28 te Bahia. Gordias, 27 dwars Cherbourg n. Bremen. Gaasterkerk, p. 28 Gibraltar n. Antwerpen. Grootekerk, 28 v. Port Said n. Genua. Heemskerk, 28 te Genua. Hestia, 28 te A'dam teruggekeerd (schade). Hecuba, pass. 28 Azoren naar Antwerpen. Haulerwijk, 27 130 m. W. ten N, Ouessant. Heelsum, 27 640 m. O. ten Z. Bermudas Helicon, 27 370 m W. ten N. Finisterre, Hecuba, pass. 28 Flores n. Antwerpen. Hera, 28 v. Aruba n. Pta. Cardon. ADVERTENTIE te-- eft jiryz'r n«af loUduiq\* hemrtmocieialtên en zo vaak heeft hij gehoopt, dat de Sint iets voor hem koopt bij Kostermans. Vrijdag, Zaterdag, Maandag en Dinsdag tot 9 uur n.m. geopend. CR HOUTS7R - KI HOUTSTR - GEN CRONJFSTO Hoogkerk. 28 v. Marseille n. Antwerpen. Hyaira, 28 te Man O'War Cays v. Bluefield Iris. 27 v. Amsterdam te Gothenburg. Ilos, 27 v. Port de Padx n. Port au Prince Indrapoera, 30 13 u. voor Hoek v. Holl ve'rv Japara (KRL), 27 440 m. O. Dondrahead. Java, 27 in Golf van Biscaye. Kota Gede, 28 te Belawan verwacht. Kota Inten. pass. 27 Finisterre. Kedoe, pass. 27 22.55 u. Vlissingen. Klipfontein, 28 nm. te Teneriffe. Kota Baroe, 28 v. Makassar n. Soerabaja, Lutterkerk, pass. 23 Perlm n. Muscat. Leerdam, 26 v. New York n. Philadelphia Leopoldskerk, pass. 27 Ras Fartak n. Aden, Lissekerk, 27 nog te Khorramshar. Lopp'ersum, pass. 27 Kp. de Gata. Largkoeas, 28 van Genua. Lemsterkerk, 28 n.m. te Port Said. Lievevrouwekerk, 29 v.m. te Bombay verw, Leersum, 28 v. Jacksonville n. Houston. Laag'kerk, 29 v. Antwerpen te Rotterdam, Linge, 29 v. Pila naar Zaandam. Mapia, 27 van Suez naar Aden. Modjokerto, 27 van Suez naar Aden, Metula, 27 150 m. W. Runsaljebel. Markelo, 28 110 m. W.NW. Kp. St. Vincent Marisa, 28 v. Singapore te Buenos Aires. Merwede, p. 28 Kwy Est n. Savana. Madoera. 26 te San Francisco. Nestor, 27 v. Amsterdam te Lissabon. Nieuw Holland, 24 v. Sydney n. Singapore Oberon, 28 La Gualra verwacht. Oranjefontein, 28 te Antwerpen. Overijsel, 28 v. Antwerpen te R'dam. Ootmarsum, 28 v. Antwerpen n. Hamburg. Oranje, 28 v. Colombo n. Suez. Oranjestad, 28 n.m. Aruba verw. Orion, 29 van Amsterdam n. Levant. Phrontis, 26 v. Bintang te Tj. Priok. Prins Willem v. Oranje. Prins Fred. Hendrik, vertr. verm. 29 v. Mont real naar Le Havre. Prins Fred. Willem 28 Antwerpen verwacht. Poseidon, 28 v. Paramaribo n. Amsterdam. Prins Maurits, 27 dwars Burlings eil. Papendrecht, 27 1080 m. NO. Sombrero. Perna, 25 v. Albany n. Esperance. Pygmalion, 27 480 m. N.NO. Windward Passagj Polydorus, 28 v. Calcutta n. Aden. Polyphemus, 29 v. Probolinggo te Makassa: verwacht. Prins Willem V. vertr. 28 v. Montreal. Prins Johan Willem Friso, 27 v. Rotterdam le Montreal. Prins Willem m, 29 v. Philadelphia n. Nederl, Prins Willem IV, 27 v. Montreal n. Antw. Rijnland, 27 v. Rio de Janeiro n. Montevideo, Raki. 28 v. Tj. Priok te Amsterdam. Radja, 23 v. Belawan naar Tj. Priok. Riouw, 27 600 m. W.NW. Minicoy. Rijndam, 27 610 m. O. ten Z. Cp Race Rondo, 29 v.m. Tandjong Priok verwacht. Ruys, 29 v. Port Swettenham te Singap. verw, Rijnkeik, 28 te Genua. Robiah, 27 v. Banjuwangi n. Soerabaja. Salatlga, 28 Lorenzo Marques verwacht. S lied recht, pass. 27 Comoro eiland. Stad Maastricht, pass. 27 Finisterre. Stad Breda, 28 v. Narvik te R'dam. Sa-lland, 28 van Hamburg te Amsterdam. Stad Haarlem. 29 ca. 21 u. voor Temèuzea verwacht. Scherpendrecht, 28 v. Sidon n; Engeland. Schie, pass. 27 Finisterre. Stad Alkmaar, 27 700 m. ZW. ten W. Flores, Stanvac Benakat. 28 te Saigon Straat Makassar, 27 820 m. ZW. Colombo Straat Soenda. 27 400 m. N.NW. Tristan (ia Cunha. Siberoet, 25 te Penang. Sinabang, 25 v. Penang n. Belawan. Sunetta, 27 180 m. O. Bahia. Sibajak, 28 n.m. van Aden naar Suez. Straat Malak'ka, 26 v. Manilla n. Singapore, Saparoea, 28 te Barcelona. Schiedijk, 28 te Alexandrië. Sloterdijk, 28 v. Houston te Lake Charles. Stad Maassluis, 29 v. Lulea naar Ernden. Tabkita, 29 v. Amsterdam n. Hamburg, Tabian. 28 Port Soedan verwacht. Tomini, 27 v. Port Swettenham n. Singapore, Tegelberg, 24 v. Hongkong te Yokohama. Teiresias, pass. 27 Minicoy n. Aden. Tiba, 27 270 m. Z.ZW. Finisterre Tibia, pass 27 ten ZW. Cyprus. Tasman. 25 van Singapore n. Penang. Tiberius, 27 v. Pto Plata n. Mobile. Tjikampek. 26 te Makassar van Soerabaja. Tjipondok, 22 v. Balikpapan te Shimizu. Taria. 28 n.m. van Sasseo (Japan) te Singapore, Tjiluwah, 29 v.m. Aden verw. Tamo, p. 28 2,1 u Finisterre. Teucer, 29 v. Tandjong Priok te New York. Tawali, 29 v. Calcutta naar Padang. Veendam, 29 v. Southampton n. Halifax, Willem Ruys, pass. 28 Kreta. Westerdam, 27 620 m. W. Scilly's. Woensdrecht, 27 700 m. ZW. Flores. Waterman, 28 n.m. 180 mijl ZO Guardafui n, F rem an tie. Waterland, 1 Dec. voor IJmuiden verw. Wieldreoht, 30 te Trinidad verw. Zonnewijk, 27 90 m. ZW. Lands End. Zuiderkruis, 28 600 mijl O Ascension EU. ADVERTENTIE Voor Sint komen nu drukke dagen, Toch kan hij over Hollanders niet klagen, 't Is zo gemakkelijk Piet, In hun Sint Nicolaaslied Is het allemaal TIP, wat zij vragen. Inz. Mej. A. W. te A'dam ontv. 1 fles TIP pogingen van zekere invloedrijke zaken mensen om hun onderneming door middel van de liefde te redden van de onder gang. Artikelen met foto's erbij, genomen op ogenblikken dat de sukkels zich ver stout hadden zich in mijn nabijheid te wagen. Compromitterende foto's, on schuldige momenten dusdanig vastgelegd dat zij met een verklarend onderschrift wonder wat leken. De zakelijke reputatie van de slacht offers werd in alle gevallen onherstelbaar verwoest. Mijn vader profiteerde van die situatie om de betreffende ondernemingen te naasten en zijn concurrenten voorgoed uit te schakelen. En ik was daarbij het nuttige, onfeilbare instrument Het lijkt eenvoudig als ik het zo vertel, maar het duurde lang voordat ik begreep hoe het in zijn werk ging. Toen ik het door had weigerde ik verder in dit huis te blijven en ik ging er vandoor. Hoe weinig begreep ik welke macht deze man heeft! Hij liet mij opsporen en terugbrengen, volkomen legaal en met de welwillende hulp van politie en justitie. Hij is im mers mijn vader. Ik probeerde het nog eens, en ik dacht toen een kans te heb ben om naar het buitenland te komen. Maar hij slaagde er gemakkelijk in alle wegen voor mij af te snijden en alle mo gelijkheden om weg te komen te vernie tigen. Wat moet ik doen? Hij is niet te ver schalken. Ik zou niet eens met jou weg kunnen gaan. Geloof maar gerust dat hij precies weet waar ik iedere avond met 'je geweest ben. En dat hij morgen weten zal dat je hier op mijn kamer was." Ik zag het grauwe morgenlicht door de ramen komen en voelde me verstijfd en ellendig van machteloze woede. Op. dat moment rijpte waarschijnlijk het plan in mij om Vandearn te vermoorden maar hoe en wanneer kon ik toen nog niet be seffen. Ik heb er jaren op moeten wach ten. Ik heb het gedaan op het uiterste mo ment, want ik ben een man die zulk een daad verafschuwt. Maar het kon niet an ders meer. Want Vandearn kwam hier om de laatste hand te leggen aan een net werk, dat Victoria voorgoed van mij zou scheiden. Met duivelse geslepenheid en koude berekening voerde hij zijn plan uit. Hij vergat alleen één ding: namelijk dat hij mij niet verslagen had, maar alleen tij delijk buiten gevecht gesteld. Hij maakte mij het verblijf in Zuid- Amerika onmogelijk toen hij merkte wat er met Victoria en mij aan de hand was, Dat buiten gevecht stellen gebeurde enkele dagen nadat Victoria mij haar ge schiedenis verteld had, en wel op een voor dat moment afdoende manier. Hij liet mij een boodschap zenden waarin hij mij verzocht des middags bij hem aan te komen. Ik ging, maar niet nadat ik Vic toria op de hoogte had gesteld. Ik ver moedde namelijk dat hij mij heel kort de tijd zou laten en misschien zou verhin deren Victoria nog te zien. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6