Heydt's SchindeSer PULLOVERS VESTEN TWIN SETS 17. 18. Kort en bondig EEN BROEK VAN HEYDT een geslaagd geschenk Franken 's Boterletters Stoutenbeek TAXI 12500 Verrast „de man i in Uw leven J Een boek als geschenk voor jong en oud Centtaie föaekhandzt 1% HZen Sint Nicolaasfeest voor de schooljeugd Burgerlijke stand van Haarlem Thijs Booy over de Europese jeugd Kerstfeest achter gesloten deuren DE ROOIJ Aan de gevolgen overleden J. J. Swens zeventig jaar met zuivere amandelspijs gevuld zonder enige bijmenging t DAMES-PULLOVER 50 DAMES-PULLOVER DAMES-VEST 75 Laurens Bogtman zong Schuberts „Winterreise" Dr. Tenhaeff leidde filmvertoning in Parapsychologie in woord en beeld De verhoging van de stroom-tarieven Als regel met niet meer dan 25 percent Aan alles wennen Uitgebreide keuze op alle gebied Kalenders 1952 Steunfonds opgericht voor noodlijdende kunstenaars Maasbree voerde hand- en spandiensten weer in VOOR LAGE PRIJZEN 10." 24." 26.50 9." 10.25 Prof. mr. Russel veroordeeld Straaljagers geven verkeers-opstopping KAISER FRAZER DüftDERDAG 29 NOVEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE 1 Aan de Schalkwijkerstraat hij de Buitenrusthrug in Haarlem zijn een aantal nente woonschepen gearriveerd. Zij vormen daar een attractieve „woonwijk" blijvend aangesloten op gas, electra en waterleiding. perma- en zijn Voor de veertigste keer zijn de Haar lemse onderwijzers in de weer voor het Sint Nicolaasfeest en in de komende dagen trekken zij met hun leerlingen naar het Concertgebouw om enige prettige uren te beleven. De leiding berust bij de Sint Nico- laascommissie van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Onderwijzersvereniging. Toen in 1907 het eerste feest gevierd werd namen er achttienhonderd kinderen aan deel en thans komen gedurende zeven dagen tijdens veertien feesten negenduizend kinderen naar het Concertgebouw. Boven dien brengt Sint Nicolaas een bezoek aaa openbare voorbereidende lagere scholen, de Haarlemse Montessorischool en de Dr. Van Voorthuyzenschool. Vanmoi-gen werd het eerste feest gevierd en daaraan namen de leerlingen van de vijfde klasse deel. Zij hebben genoten van het Oosterse sprookje „De prinses die de maan wilde hebben" door John van Snellenberg en bewerkt door Rcb. Ge- raerds. De medewerkenden zorgden voor een vlotte uitvoering. Vanmiddag wordt de voorstelling her haald voor andere kinderen van de vijfde klasse en Vrijdag zijn er nog twee opvoe ringen voor leerlingen van de vierde klasse. ADVERTENTIE met iets, waar hij heel erg blij mee zal zijn. Hiervoor slaagt U zeker bij SCHINDELER, waar U éen uitgebreide sortering HEREN-GESCHENKEN vindt, tegen zeer scherpe prijzen. SPECIALE AANBIEDING Zuiver Wollen Shawls 3.95 Robson Pyama's v. prima flanel 13.90 Royale Zakdoeken in prettige moderne dessins 0.60 0.70 en hoger GEN. CRONJéSTR. la, 1 b. Tel. 16045 Uw adres voor kwaliteitskleding HAARLEM, 28 November 1951 ONDERTROUWD: 28 Nov., J. Stolwijk en G. E. van den Bosch; W. A. van Herpe en G. J. van der Spek; J. Walker en W. van Dan- sik; W. Hansen en J. H. Munter; H. J. Sibbe- lee en A. H. van Rigteren; P. W. Wijers en M. H. Blom; C. J. Maas en J. M. Kamstra; G. J. Wassenaar en B. J. Roozeboom; E. Zuur deeg en J. C. Kok; M. van der Wijk en J. L. van Dijk; G. G. A. Santbergen en S. A. Bulters; P. Bos en A. M. G. Steenkist; J. van Asselt en P. Smit; G. Wesselman en A. van Eeken; F. Koel en E. A. W. Nederkoorn; H. H. van Dorsten en G, A. Nieland; A. Boel houwers en W. Koetsier; G. Post en J. J. Koene; J. Slijkhuis en G. T. Paans; J. J. de Vries en D. J. Drent; E. J. Goode en W. van Dijk; C. H. Klipp en A. J. H. Veenstra. GEHUWD: 28 Nov., S. A. van der Landen en J. M. Puts; L. A. Feije en C. C. Meinders; L. L. van der Valk en P. J. M. Reeuwijk; J. J. Berkhout en E. T. van der Lee; J. J. Wassenaar en P. Rijkers; G. Elferink en L. Hout; D. J. D. Hovenier en A. M. de Ruiter; A. Goets en M. J. Stevens; E. H. T. Raymans en H. C. M. Vink; H. Velden en C. A. M. van Kordelaar; J. Mantel en A. Koopmans; G. C. H. Soen en R. T. Fengler; J. Lageweg en M. J. Lennings: J. van Strijen en H. Kiekens; W. van Zeggeren en E. C. Stui; A. Rozenveld en M. van Zeggeren; A. A. P. Joppe en A. M. Neuteboom. BEVALLEN van een zoon: 27 Nov., M. Pach—van de Lustgraaf; M. Bruyn—Galen kamp; A. H. J. Nieuwendijk—Riepen; 28 Nov,. E. M. HoogveldHensgens. BEVALLEN van een dochter: 25 Nov., M. C. SchulpzandVreenegoor; 27 Nov.. A. T. van Pampus—van de Pavoordt; W. Gaus—van der Pal. OVERLEDEN: 26 Nov., A. Heerbaart— Reichwien, 72 j., Vollenhovenstraat; E. W. Kloos, 10 d., Scheepersstraat; 27 Nov., N. Pijnakkervan Woerkom, 72 j., Schoter- boschplein; H. J. Doevelaar. 76 j., Altena- straat; M. de Vriesvan Vliet, 68 j., IJdijk. ADVERTENTIE Spaarnwouderstraat 94 - Tel. 16553 Leverancier van alle Ziekenfondsen en Z. en O. Spoorfonds. In de lezingen-cyclus „de crisis van de cultuur" sprak gisteren voor de Volksuni versiteit de heer Thijs Booy in het Frans Halsmuseum over „De Europese jeugd". Hij betoogde dat de vormingstijd van een belangrijk deel dezer jeugd samenviel met de chaotische tijd van de tweede wereld oorlog, waardoor haar de vergelijkingsnor men en de herinnering aan normalere tij den ontbreken. De jongere generaties ken nen het Europa van de dertiger jaren, dat nog een beslissende rol speelde in de inter nationale politiek, alleen van „horen zeg gen" en worden inplaats daarvan gesteld in een werelddeel dat niet alleen politiek en economische „van de bedeling" moet leven, maar hun bovendien ook geen gees telijke waarden of idealen meer kan bieden. Het jongere geslacht projecteert zijn le vensbeschouwing vooral tegen de toekomst en die laatste zien zij veelal slechts als een blinde muur, waartegen zij vroeg of laat te pletter moet lopen: Ingeklemd tussen levensangst en doodsangst en geconfron teerd met een geestelijk vacuum zonder weerga, heeft de hedendaagse jeugd der oude wereld ook nog de handicap, uit een andere achtergrond te moeten denken dan de ouderen en de vertrouwenscrisis die daarvan het gevolg is, maakt de bestaande problemen nog uitzichtlozer. Men zal deze jeugd volgens de heer Booy. nochtans kun nen helpen door haar een Europese opvoe ding te geven, haar gereed te maken voor een Europees burgerschap. Naar sprekers mening is er namelijk voor Europa, ont redderd als het is, toch nog een belangrijke plaats in het internationale concert weg gelegd, wanneer de volken van dit conti nent zich aaneensluiten en daarbij zullen de jongeren van thans richting en leiding moeten geven, hetgeen alleen mogelijk is, wanneer zij hun angst voor het aanvaarden van verantwoordelijkheden overwinnen. Ds. A. J. van Rhijn, geestelijk verzorger van de strafgevangenis te Haarlem, schrijft ons: Evenals verleden jaar kom ik weer een bijdrage vragen voor het Kerstfeest in de gevangenis. En ik doe dit mede namens dr. v. d. Loos, die de geestelijke verzor ging in het Huis van Bewaring heeft. Als u bedenkt, wat het moet zijn om ge durende de Kerstdagen achter dichte deu ren en harde muren te moeten zitten, ver van huis en gezin, dan zult u ongetwijfeld ons in staat stellen om door goede lectuur en een passende versnapering deze men sen het leed wat te verzachten en ook hun goede Kerstdagen te bezorgen. De adressen waaraan men bijdragen kan zenden zijn: ds. A. J. van Rhijn, Tempe liersstraat 21, Haarlem, Giro no. 161781. Dr. H. van der Loos, Van Egmondstraat 3, Haarlem. Giro no. 141740. ADVERTENTIE ANEGANG 14 TELEFOON 11963 Pracht sortering ZAKAGENDA'S vanaf 70 cent SUCCES-AGENDA'S in 5 soorten, onmisbaar voor elke zakenman. Dinsdagavond om halfzes stak de drie envijftig-jarige grondwerker A. van Dam op de Amsterdamsevaart ter hoogte van de Bakhuizen van den Brinkstraat per fiets de weg over. Hij had het rijwielpad verlaten en lette niet om het verkeer. De wielrijder werd gegrepen door een in de zelfde richting rijdende auto, viel en liep een schedelbasisfractuur op.. In ernstige toestand is hij naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht en daar in de afge lopen nacht om een uur aan de gevolgen overleden. Getuigen van het ongeval wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de Ver keerspolitie, Lange Wijngaardstraat. Vandaag viert de heer J. J. Swens, direc teur van de N.V. Zeepfabriek Het Klaver blad en voorzitter van de Kamer van Koophandel, zijn zeventigste verjaardag. In de loop van de morgen ontving hij reeds vele blijken van belangstelling in de vorm van bloemstukken, fruitmanden en taarten. Vanmiddag houdt de jarige een receptie in zijn woning. RUIM DUIZEND WERKLOZE BOUWARBEIDERS IN DEN HAAG. De gezamenlijke bouwvakarbeiders werk zaam aan de volkswoningbouw van het Moerwijkplan te Den Haag zeggen in een schrijven aan de raad en aan B. en W. het volgende: „Met verontwaardiging zien wij het leger van werkloze bouwvakarbeiders met de dag groter worden. Thans bedraagt dit aantal voor Den Haag tussen de 1100 en 1200. Des te erger wordt dit feit, indien men weet, dat het tekort aan arbeiderswoningen in onze gemeente nog ontstellend groot is." In het schrijven wordt er bij het ge meentebestuur op aangedrongen alle maat regelen te nemen om hieraan een einde te maken. ADVERTENTIE Geschenken, waarmede U ongetwijfeld een blij gezicht maakt Onze collectie omvat een keur van de laatste modellen in de nieuwste modetinten. met soutache en chenille broderie in 7 modekleuren Merinos - Kamgaren met lange aangeknipte mou- 00 50 wen. diverse kleuren lL met moderne Soutache wol garnering, in 6 mode kleuren V Vanaf Vrijdag a.s. t/m 4 Decem ber is onze zaak de gehele dag (ook des Maandags) GEOPEND TOT 9.00 UUR 's AVONDS. PLEIN 10 HAARLEM Het eerste van de reeks Duinrell-concerten in de tuinzaal van Haarlems Concertgebouw had gisteren plaats. De bariton Laurens Bogtman vertolkte „Die Winterreise" van Schubert, bijgestaan door de pianiste Tine Krouwels, die de ziek geworden Felix de Nobel verving. De 24 nummers, waaruit „Die Winter reise" bestaat, vormen de zwanenzang van de grote liederencomponist; hij verbeterde de drukproeven ervan op zijn sterfbed. In het verklanken dezer wrange gedichten van Wilhelm Müller heeft Schubert de zielsgesteldheid van zijn laatste levensjaar gelucht. Spaun, een zijner vrienden, ver telt dat Schubert al een hele tijd neer slachtig was en op de' .vraag wat hem t'och scheelde ten antwoord gaf: „je zult het weldra horen en begrijpen". Kort daarop nodigde de componist de deelgenoten van de „Schubertiaden" op de voordracht van de nieuwe liederencyclus, ten huize van vriend Schober. De uitnodiging luidde: „Ik zal jullie eens een reeks huiveringwekken de liederen voorzingen. Ik ben benieuwd te horen wat je er van zegt. Zij hebben mij meer aangegrepen dan enig ander lied dat ik componeerde". Uit de reactie van Schober, die zei dat hem alleen „Der Lin- denbaum" bevallen was, blijkt dat de eer ste kennismaking eer verbazing dan zuiver begrip wekte. Maar Schubert moet daar op geantwoord hebben: „Mij bevallen ze meer dan alle andere en ze zullen u uiteindelijk ook wel bevallen". En Spaun vervolgt: „Hij had gelijk, want weldra waren wij door de indruk van deze weemoedige liederen in geestdriftige stemming, toen we ze mees terlijk hoorden vertolken door Vogl". Wat voor de dichter van „Die Winter reise" louter romantische fantasie was, werd voor Schubert synthese van de wer kelijkheid met al de bittere ervaringen die het leven hem als mens en als kunstenaar geschonken had. Hij voelt dat hij weldra zijn woonplaats zal vinden op een kerk hof, immers de wegwijzer toont hem de baan waarlangs nog niemand terugkwam. En blindgestaard in het licht besluit hij: „In 't duister zal het voor mij wel beter zijn". Alleen iets zal blijven; zijn liederen, al zouden die dan door een arme bedel- muzikant op de lier gedraaid worden voor een publiek dat er niet eens naar luistert en de arme liereman met zijn centenbakje, dat maar altijd leeg blijft, de rug toekeert. De vertolking van dit somber-muzikaal testament van de geniale liederencompo nist behoort tot de zwaarste opgaven die aan een zanger gesteld kunnen worden. Of Bogtman voor het geheel de ideale kwaliteiten bezit, zou ik niet durven beves tigen. Herinneringen aan treffender vocale schoonheid, aan correcter dictie met klare, onverkleurde vocalen, aan een heleboel fijne détails die men, eens gehoord, nooit meer vergeten kan ze maken je critisch en veeleisend. Misschien t e veeleisend, gezien de vele pakkende momenten die Bogtman toch ook wist te bewerkstelligen en die evengoed het onthouden waard zijn. Laat ik wijzen op het langzame gedeelte van 11 (Frühlingstraumop 21 (Das Wirts- haus), op het totaal vergeestelijkte 23 (Die Nebensonnen) en vooral op de aangrijpen de voordracht van 24 (Der Leiermann). De interpretatie van dit laatste lied noem ik zonder enig voorbehoud meesterlijk. Tine Krouwels had een zware taak als partner van de zanger. Het is nu eenmaal geen gewoon „begeleiden" al de wisselende stemmingen van de cyclus in de pianopartij weer te geven. Men moet er haar niettemin dankbaar voor zijn dat zij door haar pa raatheid als „plaatsvervangster" de uitvoe ring mogelijk maakte. Over de bijval van het publiek had Bogtman zich niet te beklagen. Hij dankte ervoor met een magistrale voordracht van „Der Erlkönig", die ik bij de dingen voeg waarvan de herinnei'ing mij dierbaar is. JOS. DE KLERK PRINS BERNHARD VERTOONT FILM VOOR KAMERLEDEN Prins Bernhard zal op Vrijdag 14 De cember in de Rolzaal op het Binnenhof in Den Haag, enige films laten zien, die hij heeft opgenomen gedurende zijn bezoek aan Zuid-Amerika. Hiervoor zijn onder meer de leden der Eerste- en Tweede Ka mer uitgenodigd. Voor de Haarlemse Kunstgemeenschap werd gisteravond in gebouw St. Bavo de voortreffelijke Engelse film „Dead of night" onder de titel „Het tweede gezicht" ver toond. De belangstelling hiervoor was zo groot dat de beschikbare plaatsen binnen twee uur waren uitverkocht. Aan de voor stelling ging een inleiding vooraf door dr. W. H. C Tenhaeff, privaat-docent aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en het ope ningswoord werd gesproken door commis saris van politie W. J. Gorter, voorzitter van de plaatselijke afdeling der Studie vereniging voor Psychical Research. Dr. Tenhaeff wees erop dat de film tal rijke parapsychologische motieven bevat, die erin zijn verwerkt zoals werkelijk plaats gehad hebbende gebeurtenissen in een historische roman. Spreker definieerde parapsychologie als die zijtak van de ex perimentele psychologie, die de para normale verschijnselen als object van stu die heeft, zoals de problematiek van de paragnosie, dat is de buitenzintuigelijke waarneming, de helderziendheid in ruimte en tijd. De helderziendheid in de tijd kan betrek king hebben op heden, verleden en toe komst. In de film maakte men een geval van proscopie of voorschouw mee. Dit zien in de toekomst is een verschijnsel dat zich inderdaad dikwijls voordoet. In dit geval heeft de voorspellende droom een vrij vol ledige congruentie met de daarop volgende toedracht der werkelijkheid. De inleider heeft dit verschijnsel in zijn practijk hon derden keren meegemaakt en noemde als voorbeeld een brief van een zijner patiën ten die het auto-ongeluk van prins Bern hard in November 1937 tot in détails had voorzien. De film bevat een zogenaamde repeteerdroom. Hiermee hangt enigszins samen de „sensation du déja-vue": het ge voel van: ik ben hier eerder geweest, ik heb dit alles al eens meegemaakt. De scène van het meisje op de zolder is een geval van terugschouw of retro- scopie: helderziendheid in het verleden, dat plotseling geactualiseerd wordt. Reeds Kant wees erop, aldus dr. Tenhaeff, dat tijd een aanschouwingsvorm van het menselijk kenvermogen is en da.t verleden, heden en toekomst dus relatieve begrippen zijn. Een uitermate diepzinnig natuurfiloso fisch probleem wordt volgens de inleider gesteld in het eveneens in de film voor komende zien van een andere werkelijk heid in de magische spiegel. In de oudheid wist men al dat het staren op glinsterende oppervlakken helderziendheid kan opwek ken, door het intreden van een toestand van verlaagd bewustzijnsniveau, die be gunstigend is voor paranormale vermogens, zoals blijkt uit het verhaal van Jozef en de drinkbeker in het Oude Testament. Nog een ander motief in dé film is de zogenaamde psychoscopie, populair vaak psychometrie genoemd; het opdoen van in drukken over de eigenaar aan de hand van voorwerpen, berustend op onbewuste tele pathische invloed, wat de Duitsers noemen de „Persönlichkeitserweiterung um das Du", een vorm van vereenzelviging dus. Dr. Tenhaeff wees er tenslotte op dat de film voor het grote publiek is gemaakt en ook veel scherts bevat. Het psycho-analy- tische element is erin vertegenwoordigd door de (meesterlijk door Cavalcanti ge filmde) scène van de buikspreker met de pop Hugo, overeenkomend met de werk zaamheden van een dichter die figuren schept, welke hij handelingen laat ver richten die hij zelf had willen doen en dus al schrijvende afreageert. Niet juist achtte spreker het deterministische en fatalisti sche karakter van de film, waarop volgens hem wijsgerig veel is af te dingen. Dit laatste neemt niet weg dat de film uitstekend, rijk aan sfeer en mysterieuze scanning, is gemaakt door vier regisseurs: Alberto Cavalcanti, Charles Crichton, Basil Dearden en Robert Hamer, naar gegevens van E. F. Bensen, H. G. Wells en andere schrijvers. Van de voornaamste acteurs die erin optreden noemen wij: Michael Red grave (de buikspreker), Miles Malleson, Frederick Valk en van de actrices Googie Withers en de jeugdige Sally-Ann Howard. De meeste bezoekers verlieten de zaal hui verend en nerveus-lachend. Vrijdagmiddag wordt de „Indrapoera" van de Rotterdamse Lloyd uit Indonesië te Rotterdam verwacht. De ontscheping begint om half vier. De regering heeft besloten het middel van de tariefsverhoging toe te passen, ten einde de zo noodzakelijke beperking van het eiectriciteitsverbruik te bevorderen, zo zegt de minister van Economische Zaken in een nota over de electriciteitspolitiek. Waar de huidige tarieven zijn gebaseerd op de historische kostprijs en de aanschaf fingswaarde der voor productie en distri butie benodigde apparatuur thans aanzien lijk hoger ligt dan vóór de oorlog, zal in vele gevallen een niet onbetekenende ver hoging van het thans geldende tarief on vermijdelijk zijn. De minister meent echter op grond van berekeningen te mogen aan nemen, dat deze verhoging gemiddeld als regel een percentage van 25 niet zal behoe ven te overschrijden. Het ligt in de bedoeling de tariefsver hoging als volgt te doen plaats vinden: de thans bestaande maximumprijsvoorschrif ten voor het kleinverbruik zullen onver minderd worden gehandhaafd voor een hoeveelheid van 240 kwh per aangeslotene per jaar. Bij de uitwerking van de tariefs verhoging zal men uitzonderingsbepalingen opnemen ten behoeve van enige vormen van kleinverbruik, waarin zonder zodanige bepalingen klaarblijkelijk onbillijkheden zouden ontstaan. Daartegenover zullen dan voor de tarieven voor het kleinverbruik, dat niet van het voorgaande is uitgezon derd, de huidige maximumprijzen zodanig worden verhoogd, als noodzakelijk is om de totale opbrengst van de tarieven voor kleinverbruikers in overeenstemming te brengen met het hiervoren ontwikkelde beginsel. Hiertoe zal ook het vastrechttarief een zekere verhoging moeten ondergaan. Volledigheidshalve zij hier nog vermeld, dat bij de huidige prijzen hetgemiddelde aandeel van' electriciteit in de kosten van levensonderhoud 1.2 percent bedraagt voor gezinnen met een inkomen van 5060 per week per 1 April 1951. Zou de aanpas sing van de electriciteitstarieven tot het door de regering noodzakelijk geachte ni veau tot gevolg hebben, dat deze tarieven met gemiddeld 25 percent zouden stijgen, dan zou de invloed hiervan op het index- ciifer van de kosten van levensonderhoud 0.3 percent bedragen. Ten aanzien van de tarieven voor groot verbruikers zullen de maximumprijsvoor schriften worden meetrokken en wordt het aan de bedrijven zelf overgelaten om in overleg met de directeur-generaal van de energievoorziening de bestaande tarieven te herzien. De film „Hollands Glorie" De regisseur Brian Desmond Hurst, die de film ..Hollands Glorie" van Jan de Har ing zal regisseren, komt binnenkort naar Nederland voor het vaststellen van de be zetting. De auteur werkt thans te Parijs aan het draaiboek. Hoewel er onderhandelingen geonend ziin met Nederlandse bemepsacteurs. houdt de Engelse res;sseur de mogelijkheid onen beoaalde rollen te laten vervullen door per sonen zonder toneelervaring. HAARLEM EN OMGEVING In het Marinehospitaal te Overvcen is Woensdag en Donderdag een tentoonstelling gehouden van door patiënten onder leiding van het Rode Kruis vervaardigde werkstuk ken. De verkoop -an de tentoongestelde goe deren geschiedde ten bate van de patiënten en het Rode Kruis Welfarewerk. Mej. N. de Jong; te Haarlem is geslaagd voor het 1ste gedeelte van het algemeen analystenexamen van de Ned. Chem. Ver eniging. De heer W. F. Fclix te Haarlem slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het candidaatsexamen in de dier-geneeskunde. Aan de Goethe Universiteit in Frank furt am Main slaagde de heer P. J. M. Roo- zen te Bénnebroek voor het doctoraal examen economie. Woensdagmiddag wilde een achtjarige jongen achter een autobus, die bij de halte Vijverweg op de Bloemendaalseweg in Bloe- mendaal stil stond, de weg oversteken. Hij lette niet op het verkeer en zag niet, dat een bestelauto naderde. De jongen werd aan gereden en brak een onderbeen. Per zieken auto is hij naar het Diaconessenhuis te Haar lem overgebracht. Voor het examen staathuishoudkunde slaagden in 's Hertogenbosch de heren P. van WaverenHogervorst en H. J. P. Roe sin k te Haarlem. De heer W. H. J. A. Oldenhave te Haar lem slaagde in 's Gravenhage voor het akte examen wiskunde L. O. De heer en mevrouw J. de Vries Bleeksma, Centaurusstraat 28, hopen op 7 December hun gouden huwelijksfeest te vieren. ADVERTENTIE COOCOÖOOOTV Dinsdag in de late namiddag werd de Haagse politie gealarmeerdomdat een tienjarige jongen, die van een padvin- iersoefening terugkeerde, in het hart van de stad ontvoerd was. Een vriendje van de jongen vertelde, dat deze door twee mannen gegrepen en in de auto gesleept was. De auto was in de rich ting van het Haagse bos verdwenen. Onmiddellijk werden alle beschikbare manschappen, jeeps, en radiowagens gemobiliseerd en terwijl het zoeken in volle gang was meldde de vader van het ontvoerde jongetje, dat zijn spruit veilig, doch zeer overstuur thuis ge komen was. De jongen vertelde in de auto gesleurd ?n geblinddoekt te zijn. Op ruwe toon was hem gevraagd wat hij in de pad vinderij deed en waarom hij lid van die vereniging was. Later werd hem be volen zijn mond te houden over het ge beurde. Vlak bij huis is hij daarna uit ie auto gezet. Het bleek dat de 27-jarige leider van zijn padvindersgroep een nieuwe stunt yp het gebied van opvoeding heeft wil len proberen en daarom de „ontvoe ring" met een huurauto ensceneerde. „De jongens moeten aan alles wennen", ioceerde hij ook tegenover de politie mannen en de woedende vader. Men heeft hem aan het verstand trach ten te brengen, dat hij dergelijke op- j voedingsmethoden maar beter achter wege kan laten. <X"GOOOOCOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO(X>OOOOOOOOOOOOa ADVERTENTIE Grote Houtstraat 65 - Haarlem - Telefoon 10505 Vanaf 29 November tot en met 4 December geopend van 9 tot 9 uur. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering der Nederlandse Federatie van beeldende kunstenaarsverenigingen is be sloten een stichting „Nationaal steunfonds voor noodlijdende kunstenaars" in het leven te roepen. In het bestuur der stich ting zijn de groepen beeldende kunsten, architectuur, muziek en letterkunde ver tegenwoordigd. Bovendien zullen daar zit ting in hebben vooraanstaande figuren uit het maatschappelijk leven, die zich bijzon der voor kunst interesseren. Door het bestuur werd meegedeeld, dat er gelijktijdig met de Olympische spelen in 1952 te Helsinki een tentoonstelling gehou den zal worden van kunstwerken, welke op de sport betrekking hebben. Door het Ne derlands Olympisch Comité is een commis sie „Kunst en sport" in het leven geroepen, die zich wil beijveren deze tentoonstelling te doen slagen. Er zal gelegenheid geboden worden aan kunstenaars om demonstraties van sport bij te wonen, teneinde studies te kunnen maken. Ondanks requesten van de R.K. Midden stand, de K.A.B. en de Bond voor het Ge zin te Baarlo, besloot de gemeenteraad van Maasbree met 7-4 stemmen tot wederin voering van de hand- en spandiensten, die vele gemeentenaren-gezinshoofden ver plichten jaarlijks een dag arbeid aan het onderhoud der gemeentewegen te spen deren of wel een afkoopsom van f 3,te betalen. De tegenstanders, de Baarlose raadsfractie, voerden aan, dat deze vorm van belasting uit de tijd is en als feodaal beschouwd moet worden, maar het over wegend agrarische Maasbree oordeelde het onderhoud van de uitgestrekte landwegen van doorslaggevend belang. Op een woonschip in de Vecht onder de gemeente Weesperkarspel is Woensdag brand uitgebroken. Het vuur sloeg over op de houten bovenbouw die geheel afbrandde. Van de inboedel kon niets worden gered. Het schip, waarvan alleen het casco nog over is, was verzekerd. TWEED BROEKEN zuiver wol 18.90 KAMGAREN BROEKEN zuiver wol 29.75 CORDUROY BROEKEN de sterke sportieve dracht 29.75 JONGENS PLUSFOURS in verschillende kleu ren v.a. DAMES BROEKEN in diverse tinten 21.75 17.50 ANEGANG MU Prof. mr. G. M. G. H. Russel, advocaat en belastingconsulent, tevens buitengewoon hoogleraar in het belastingrecht aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, is door de Amsterdamse rechtbank, wegens het zich in het openbaar bij geschrift in beledigen de vorm uitlaten over het openbaar gezag, veroordeeld tot een geldboete van 150 of 10 dagen hechtenis. Tegen hem was 1000 boete geëist sub sidiair 25 dagen hechtenis. De oorzaak van dit proces was een dagbladartikel, dat prof. Russel op 4 November van het vorige jaar had geschreven en naar de mening van het Openbaar Ministerie beledigend was voor fiscale instanties. GROETEN UIT HOLLAND Radio Nederland Wereldomroep stelt kinderen, wier ouders iu Indonesië wonen, in de gelegenheid een Kerst- en een Nieuw jaarsgroet uit te spreken in de studio in Hilversum. Deze groeten kunnen in Indo nesië worden gehoord op Woensdag 19, Donderdag 20, Woensdag 26 en Donderdag 27 December. De programma's worden opgenomen in Hilversum op Dinsdag 18 December en Zaterdag 22 December. Aan de opnamen zijn voor de deelnemers geen kosten ver bonden. Reiskosten worden echter niet vergoed. Zij die van deze programma's ge bruik wensen te maken, dienen zo spoedig mogelijk een aanvraag in te zenden bij Radio Nederland Wereldomroep, postbus 137, Hilversum. Op de enveloppe: „Jeugd- groeten voor Indonesië". Op de acht kilometer lange hoofdver keersweg Soest-Soesterberg zijn de laatste maanden ernstige verkeersmoeilijkheden ontstaan. Deze weg loopt namelijk langs het vliegveld, wat het nodig maakt, dat zij bij starten en landen van een toestel af gesloten wordt. Voor de Gloster Meteor- straaljagers op Soesterberg gestationneerd waren, was dit niet nodig, aangezien de toen startende vliegtuigen een veel kor tere start- en landingsbaan nodig hadden. Hef. komt nu vrij vaak voor, dat de straal jagers reeds op de weg de grond raken. Landt of start er eon aantal toestellen achter elkaar, dan komt het voor, dat de weg lange tijd achtereen gesloten blijft voor het verkeer. De ovex-heid en het commando van de vliegbasis zoeken in deze naar een op lossing. ADVERTENTIE Wij rijden met

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9