Val „Gevechtshandelingen in Korea gaan door tot tekening der overeenkomst' Achter de schermen wordt koortsachtig gewerkt Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vijandelijkheden opgelaaid Politieke commissie overweegt subcommissie voor ontwapening TRUMAN (namens de UNO): Noord-Italië nu ook nog door kou geteisterd Leger van Thailand grijpt de macht Het woord is aan. Impasse in Syrië „Het Westen kan een aanvaller mat zetten" Twee Hollandse schepe lingen in Lagos verdronken UNO-debat in Parijs Raad van Europa te Straatsburg Nederlands voorstel: overleg tussen Eden en Schuman Generaal Eisenhower 06e JAARGANG No 123 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 30 NOVEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 287 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiat®. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN de Tsjecho-Slowaakse volksrepubliek is weer eens een der leidende figuren ten val gebracht. Ditmaal is het Rudolf Slansky, wiens naam ge u misschien herinneren zult uit de zuiverings-periode in het begin van I dit jaar, die begon met de arrestatie van dr. Clementis, minister van Buitenlandse Zaken. Slansky was toen secretaris-gene raal van de partij en liet zich in niet ge ringe mate bij die opruiming gelden. Dat lag trouwens in de aard van zijn functie. Wie toen zijn naam las kreeg de indruk dat f hij een der machtigsten in den lande was én dat zeer velen voor hem moesten beven. Dat zal ook wel zo geweest zijn. Het heeft alleen niet lang meer geduurd. Een paar maanden geleden werd hij van het secre taris-generaalschap ontheven en tot vice- premier benoemd. Het leek, voor onze Westerse begrippen, een promotie. Onze Westerse begrippen omtrent rangen-in-de- staat kloppen evenwel niet met die van volksrepublieken achter het IJzeren Gor- I dijn. Een week of tien na zijn nieuwe be noeming is de vice-premier, die blijkbaar in deze functie veel minder touwtjes in handen had dan in zijn vorige, ontslagen onder beschuldiging van samenzwering tegen de staat en spionnage. Op zijn beurt zit hij nu gevangen. Wellicht zal deze ar restatie ook weer tot een zuivering leiden, evenals in het geval-Clementis. Het kost niet veel moeite zich voor te stellen, dat verscheidenen van zijn toegewijde ex- medewerkers, die allicht al hun best gedaan hebben om bij hem in het gevlei te komen en zijn orders en wensen ten haastigste uit te voeren, nu aan het beven toe zijn. Wel licht zullen sommigen van hen straks als medeplichtigen van Slansky worden inge rekend, of is dat al gebeurd. En zij die straks zijn opvolger moeten dienen zullen, huiverig geworden, zich misschien afpijni gen met de vraag wat nu de juiste houding tegenover deze man moet zijn. Want die kan ook wel binnen een jaar, of een paar jaar, plotseling van het toneel verdwijnen en als hoofd-verrader in een nieuwe con spiratie worden aangewezen. Herinneringen aan de Franse revolutie, die eveneens „haar eigen kinderen opat", wellen op, maar ook aan Hitier en zijn snelle opruiming (in 1934) van belangrijke Nazi's met Roehm, het hoofd der S.A., als meest-geruchtma- kende figuur. Ook aan Rommel's einde. Zelfs denkt men aan de regelmaat waar mee Mussolini partij-secretarissen versleet en aan zijn schoonzoon graaf Ciano, jaren lang minister van Buitenlandse Zaken, die hij liet doden. En tenslotte aan de Russische revolutie. Tot dusver is niet gebleken welke wan daden aan Rudolf Slansky ten laste worden gelegd. In een buitenlands blad is er de aandacht op gevestigd, dat zijn arrestatie gevolgd is op de aankomst van een nieuwe Russische ambassadeur te Praag, maar dat verduidelijkt niet veel. Tot sympathie met de gearresteerde kunnen wij bezwaarlijk komen, wat hij ook, al dan niet, gedaan moge hebben. Interessanter dan te raden naar dit geval lijkt het, prof. Huizinga's laatste werk, Geschonden Wereld (een be schouwing over de kansen op herstel van onze beschaving) nog eens na te slaan. Hij voltooide dat boek tijdens de tweede we reldoorlog, in September 1943, en zijn in grote lijnen zwartgallige beschouwing stond ongetwijfeld sterk onder de invloed van die rampzalige tijd. Ofschoon hij als hij nu nog leefde, er denkelijk veel van zou handha ven. De verschijning van het boek zag hij niet meer; hij stierf op 1 Februari 1945. drie maanden voor onze bevrijding van de Duit se overheersing. En hij had geschreven: „De oorlog, door zijn vurigste voorvechters uit drukkelijk als totaal geproclameerd, is niet alleen gevoerd op een schaal als nooit te voren, niet alleen met middelen, verwoes tender dan ooit, maar ook met een graad van verwoedheid in de geest als vorige staten-conflicten niet hebben teweegge bracht. Dat is de zegen van de wonderen der technologie! Oude haat is niet gedelgd, en nieuwe felle haat ligt aan alle zijden opgestapeld. En uit zulk een stof zal deze arme wereld, dat wil zeggen de mensen die haar vullen, nieuwe cultuur moeten bou wen: dit arme mensdom, dat nooit afstand zal kunnen doen van zijn heet verlangen naar vrede, vrijheid en menselijkheid! Persoonlijk is die mens, die de drager is van die cultuur, waarmee hij van de wieg tot aan het graf is beladen en vergroeid, veelal nog zo kwaad niet. Hij is in de grond der zaak niet anders dan hij altijd is ge weest: klein en ijdel, maar ongehoord scherpzinnig, met een zwakke neiging tot het goede en een groot denkbeeld van zich zelf, niet zelden behoorlijk, moedig, eerlijk en betrouwbaar. Het is juist als lid van een gemeenschap, van een collectiviteit, dat hij meestal aanmerkelijk slechter is, want juist de collectiviteit ontslaat hem van de be slissing in zijn eigen geweten. Anderen hebben voor hem gedacht, geoordeeld en de gedragslijn voorgeschreven. Hoe vuriger hij zijn gemeenschap vereert, hoe volstrek ter hij haar dient en gehoorzaamt, hoe lich ter hij zal vervallen tot haar ondeugden, die allen zijn aangeboren: wreedheid, on verdraagzaamheid, sentimentaliteit en vle gelachtigheid. Veel hangt bij dit alles af van de hoogte en de zuivei'heid van het col lectieve ideaal, waaruit zijn gemeenschap leeft." Dat schreef Huizinga. Wie dit overdenkt zal des te beter begrijpen waarom in de landen van het Westen, met hun parlemen taire democratie en onpartijdige recht spraak, hun vrijheid van godsdienst, vrij heid van vergadering, vrijheid van druk pers, zo onwrikbaar wordt vastgohouden aan de erkenning van de menselijke per soonlijkheid. En hoe ontzaglijk belangrijk de handhaving (en de bevordering) zijn van de hoogte en de zuiverheid van het collectieve ideaal, waaruit de gemeenschap keft. R. p. Een lid der bemanning van het stoom schip „Nigerstroom" van de Hollandse stoombootmaatschappij, D. V. uit Amster dam, kreeg in de Afrikaanse haven Lagos, pa een bioscoopbezoek, ruzie met een paar inheemsen. De 19-jarige Delfzijlse stuur mansleerling W. kwam hem te hulp, doch heide jongelieden werden door de inheem sen via een pier in het water gedrongen, tengevolge waarvan beiden om het leven kwamen. Deze luchtfoto toont cle rivier de Po en haar doorgebroken rechter oever, waardoor een enorm gebied in Noord-Italië overstroomde. Meer dan twee honderdduizend personen werden door het water uit hun woningen verdreven. Het is een der ernstigste overstromingen, welke ooit in Europa heeft plaats gehad. De door het water aange richte schade loopt volgens de laatste schattingen tegen 300 millioen Nederlandse guldens. In het overstroomde gebied in Noord- Italië waar nog steeds honderden personen zijn geïsoleerd door de kolkende water massa's, is de temperatuur Donderdag avond tot onder het vriespunt gedaald. De vloedgolf in de rivier cle Po heeft de Adriatische zee bereikt en voert een brede baan gele modder van tientallen kilometers lengte in zee. Over het ondergelopen gebied hangt een afschuwelijke lucht, nu het water zijn slachtoffers teruggeeft. Men gelooft, dat door de kracht van de watermassa's ook de aarde van de kerkhoven is weggespoeld. Verder komen de lijken van honderden verdronken dieren naar de oppervlakte. Volgens een raming van de Italiaanse minister van openbare werken, Aldisio, is door de overstromingen in Zuid- en Noord- Italië aan de landbouw een schade van ongeveer 300 millioen gulden toegebracht. Alleen al in een enkele sector van het overstromingsgebied in Noord-Italië zijn 5.500 stuks vee, 600 paarden en ezels, 8.000 varkens, 400.000 kippen, 1.500 ton graan, 10.000 ton suiker, 200.000 ploegen en 700 landbouwtrekkers verloren gegaan. 2.000 boerderijen zijn vernield, aldus de minis ter. KEY WEST (Florida). (Reuter). President Truman heeft Donderdag verklaard, dat de verbonden troepen druk zouden blijven uitoefenen op de Noordeiyken totdat een wapenstilstand in Korea zou zijn getekend, opdat de strijdkrachten van de UNO niet door de tegenstander zouden worden verrast. Truman gispte nieuwsbureaux en bladen wegens „gefantaseerde verhalen over een staken van het vuren". „Ik hoop, dat ieder thans zal begrijpen, dat in Korea het vuren niet gestaakt is en ook niet gestaakt kan worden voordat een wapenstilstand is getekend", aldus de president. „Het is onze plicht, onze pogingen voort te zetten totdat de doeleinden van de UNO zijn bereikt. Voortdurende druk op do tegenstander zou de krach tigste aansporing voor hem zijn om in te stemmen met een rechtvaardige wapenstilstand", meende Truman, die thans in Florida op vacantie is. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft vandaag de berichten bevestigd, dat Amerika- wenst, dat meer troepen naar Korea worden gezonden. Dit, aldus het ministerie, behoort tot de open lijk gevolgde politiek der Verenigde Sta ten sinds het uitbreken van de Koreaanse oorlog. „Wij verzoeken andere landen aan houdend troepen te zenden, die in Korea nodig zullen zijn, zelfs al wordt een wa penstilstand bereikt". Bovenstaande verklaring is afgelegd naar aanleiding van andersluidende be richten, die in kringen der UNO te Parijs de ronde deden. In het Donderdagavond uitgegeven com muniqué van het achtste leger wordt medegedeeld, dat de verbondenen „offen sieve acties" hebben uitgevoerd en de Noordelijken met artillerie hebben bescho ten. De Noordelijken vielen aan op vele plaatsen langs het front. Donderdag hebben geallieerde officieren aan het front meegedeeld, dat door een nieuwe richtlijn van het hoofdkwartier de troepen van de UNO sedert Donderdag middag weer op „voel van onbeperkte oor log" staan. De nieuwe bevelen om een einde te ma ken aan de „schaduw-oorlog", die volgde op de overeenkomst over een bestandslijn (doch niet over een bestand) werden mon deling overgebracht en vervingen een eer der gegeven richtlijn, die nog niet offi cieel is bekend gemaakt, aldus deze offi cieren. Generaal Ridgway heeft op verzoek van Washington thans bekend gemaakt dat de berichten over een wapenstilstand ongegrond zijn. Volgens het Noord-Koreaanse legercom muniqué zijn hevige aanvallen van de UNO aan het centrale front in het gebied van Tsjorwon en ten Noorden van Janggoe afgeslagen. „De vijandelijke eenheden lie ten ruim 1500 doden op het slagveld ach ter", aldus het communiqué. Volgens een rapport van de vijfde lucht- machtgroep in Korea zijn de afgelopen nacht grote aantallen Noordelijke voer tuigen waargenomen, die zich naar het front begaven. Geallieerde vliegtuigen had den er minstens 300 van vernield. De Noordelijke onderhandelaars te Pan- moendjom hebben Vrijdag een voorstel der verbondenen, na het sluiten van een wapenstilstand van de lucht uit boven ge heel Korea een gemeenschappelijk toezicht uit te oefenen opdat er geen nieuwe mili taire voorbereidingen worden getroffen, van de hand gewezen. De Noordelijken verzetten zich heftig te gen dit voorstel en zouden de uitvoering daarvan als een „onbeschaamde inmenging in hun binnenlandse aangelegenheden" be- In de politieke commissie der UNO heb ben verscheidene afgevaardigden zich uit gesproken voor het voorstel tot het vormen van een subcommissie van vertegenwoor digers van de grotfe vier, die ontwapenings plannen zou moeten opstellen. Sir Benegal Rau van India steunde het voorstel en zeide, dat hij immer voorstan der geweest is van geheime besprekingen tussen de mogendheden. Hij achtte het noodzakelijk, dat aan ieder lid van de UNO gevraagd zou worden welke concrete stappen het zou willen doen om zich van de last van de bewapening te ontdoen. De Nederlandse afgevaardigde Von Bal. luseck noemde het plan voor een subcom missie een verstandig plan. Er diende even wel een tijdslimiet aan gesteld te worden. Een lichtpunt was wellicht, dat er enige punten waren waarover beide partijen wel tot overeenstemming bereid schenen. Ne derland zou elk voorstel steunen, dat ten doel had punten van overeenkomst te zoe ken. Het Russische voorstel tot het ver minderen van de bewapening met een derde had niets gemeen met een serieus voorstel voor werkelijke ontwapening. „Wij moe ten samenwerken als bekwame en eerlijke technici bij het construeren van een bruik baar mechanisme. Laten wij de wereld geen beeld geven van collectieve onmacht", zo besloot Von Balluseck. Vandaag zullen de afgevaardigden van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie het woord voeren. De Verenigde Staten zullen de eventu eel in te stellen subcommissie voor ont wapening tien dagen de tijd geven om te beslissen of er een basis voor een compro mis tussen beiden plannen is, aldus heeft een woordvoerder der Amerikaanse dele gatie verklaard. Of deze commissie zal worden ingesteld, hangt af van het Russi sche antwoord. De economische commissie van de UNO heeft met 47 tegen nul stemmen bij 11 ont houdingen een Griekse resolutie aange nomen, waarin wordt gezegd, dat het tekort aan huizen een van de belangrijkste te kortkomingen in de wereld is. De resolutie vraagt de economische en sociale raad on middellijk aandacht te besteden aan de be studering van practische maatregelen om regeringen te helpen bij het vergroten van de huisvestingsmogelijkheden voor men sen in de groepen met het laagste inkomen. schouwen, zo deelde vice-admiraal Joy na de bespreking aan de pers mee. Volgens brigade-generaal Nuekols heeft Joy de andere partij meegedeeld, dat de verbondenen niet kunnen instemmen met een terugtrekking of zelfs geleidelijke te rugtrekking der troepen, zoals de Noorde lijken Donderdag hebben voorgesteld. Het terugtrekken van buitenlandse troepen is een politieke aangelegenheid, waarover op hoger plan moet worden beslist, zo is de mening van de leiding der verbondenen. De Noordelijken hadden niets gezegd over het voorstel der UNO, dat beide partijen ge gevens over krijgsgevangenen zouden ver strekken. De Noord-Koreaanse minister van Bui tenlandse Zaken heeft 19 November aan de voorzitter van de Algemene Vergadering der UNO een telegram gezonden, dat Don derdag door het secretai'iaat der UNO is gepubliceerd. De minister eist hierin: On middellijk staken van de vijandelijkheden in Korea, terugtrekking van de troepen uit de frontlijn, vorming van een gedemilitai- riseerde zone van twee kilometer, terug trekking der buitenlandse troepen uit Ko rea en „sancties tegen degenen, die verant woordelijk zijn voor de vooi-tzetting van de oorlog in Korea, en tegen de oorlogsmisda digers". De tégen de Chinezen en Noord- Koreanen geuite beschuldiging krijgsge vangenen te hebben vermoord, wordt in het telegram „een grove leugen" genoemd. Het personeel in een weverij te Enschedé werkt in een enorm lawaai van ratelende getouwen, maar toch wil de directie muziek bij het werk geven. De technische staf van Philips paste een nieuw systeem toe. De arbeiders kregen een gehoorapparaat, door een vernuftige vinding zó ingericht, dat het muziek van radio of gramofoon kan opvangen, doch bijgeluiden weglaat. Voor zover bekend, kan de weverij zich beroemen op een wereldprimeur. Foto: Een der jonge wevers met het apparaat. Vanmorgen heeft Haarlems burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers de werkzaam- heden van de aansluiting van de Nijverheidsweg op de Oudeweg in de Waarder- polder in gang gezet. Deze werkzaamheden zijn van belang voor de toekomstige ontwikkeling van de industrie-terreinen in deze polder SINGAPORE (Reuter). De regering van Thailand is gisteren door een staats greep ten val gebracht, zo meldt radio- Bangkok. Volgens een proclamatie van het leger is de regering van maarschalk Piboel Songgram ontbonden en heeft een voor lopige commissie van negen onder leiding van de opperbevelhebber van het leger, generaal Pin Tsjoen Ahanwan, het bestuur over het land in handen genomen. De militaire leiders die gisteren de rege ring ontbonden, hebben heden een nieuwe regering gevormd met dezelfde premier, veldmaarschalk Piboel Songgram en minis ter van Buitenlandse Zaken, Worakan Bantsja als in de oude regering. Piboel Songgram verklaarde vier weken geleden in het parlement, dat de politie een communistisch complot had ontdekt. Vol gens berichten uit Singapore kon de pre mier zijn macht slecht6 staande houden zolang de militaire leiders en de leiders der politie hem bleven steunen. Zij hebben dat thans blijkbaar op deze nogal ongebruike lijke wijze gedaan. Koning Poemipon Adoeldet, die uit Zwit serland, waar hij studeerde, op weg naar zijn vaderland is, is Woensdag uit Singa pore naar Bangkok vertrokken om voor het eerst weer sinds 1946 als staatshoofd op te treden. Volgens een in Singapore opgevangen radio-uitzending is de staatsgreep uitge voerd omdat het land door communisti sche invloeden werd bedreigd. De huidige regering en het huidige parlement hadden afgedaan, aldus de uitzending. Drieënhalf jaar geleden werd Songgram door het leger aan de macht gebracht. In Juni werd Songgram door marine-officie- ren ontvoerd, doch nadat de kanonneer boot, waarop hij zich bevond, was gebom bardeerd en gezonken, wist hij zich zwem mend in veiligheid te stellen. Cervantes Vertalingen zijn op hun best met de verkeerde kant van gobelins te vergelijken. BEIROET (Reuter). Volgens in Bei roet ontvangen berichten zijn versterkingen gestuurd naar de garnizoenen in de Noord- Syrische steden Aleppo en Haraa met het oog op naar aanleiding van de staatsgreep in Damascus verwachte ongeregeldheden. In Damascus zelf is alles rustig. Het leger heeft ongeveer 50 personen, onder wie op drie na alle ministers, gearresteerd. De minister van Economie, Ali Bozo, is ont snapt. De minister van Openbare Werken, Sjahin, alsmede Sjeik Sihabi van de Mo hammedaanse broederschap zijn niet ge arresteerd. Een woordvoerder van het leger heeft verklaard, dat slechts personen, die „ge vaarlijk zijn voor de nationale veiligheid", zijn gearresteerd. „De president moet nu de crisis oplossen," zo meende hij. De stafchef van het leger, kolonel Sjisjikli, zou op president Atassi druk uitoefenen om een speciale regering te vormen, ten einde het parlement te ontbinden, waarin de volkspartij de meerderheid heeft. Atassi zou dit geweigerd hebben en het vrijlaten van de gearresteerde ministers hebben ge- eist, waarop Sjisjikli beloofde de ministers vrij te laten als eerst de gearresteerde pre mier, Dawalibi, het parlement zou ontbin den. Doch ook Dawalibi weigert maatrege len te nemen, zonder dat eerst alle ge arresteerden zijn vrijgelaten, aldus de be richten. STRAATSBURG, 30 November. Het is gisteren wel duidelijk gebleken hoe zeer de Britten getroffen zijn door de critiek die van alle zijden is uitgebracht op de hou ding die hun minister van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, namens de Britse regering in de Raadgevende ver gadering heeft aangenomen. Zij hebben vrijwel al hun sprekers in het vuur ge bracht, maar men kan zeker niet zeggen, dat zij daardoor een gunstige indruk heb ben weten te wekken. Met name sprak van Britse zijde ook de bevallige Lady Tweedsmuir, Conservatief, wier betoog echter aanzienlijk minder Europees was dan men van haar gewend was in de tijd dat zij ook in Straatsburg het beleid van de Labour regering placht te criti- seren. De Duitse bijdragen en de besprekingen volgen ongetwijfeld een zeer constructief karakter. Het heeft de aandacht getrokken, dat de Duitse afgevaardigde Gerstemaïer de gezonde stelling poneerde, dat de een wording van Europa als een phase in de natuurlijke groei der politieke ontwikke ling thans ook aan de orde zou zijn zonder de Russische dreiging en zonder de andere bijzondere omstandigheden van het ogen blik. De Franse Rooms-Katholieke afgevaar digde De Menthon deed in zijn persconfe rentie tijdens het lunchuur nog eens de betekenis onderstrepen van het voorstel dat hij tezamen met de Franse afgevaar digde Teitgen heeft ingediend. Krachtens dit voorstel zou de Raadgevende vergade ring een zevental commissarissen moeten aanwijzen en wel één voor Buitenlandse Zaken, één voor Economische Zaken, één voor de Europese verdediging, één voor Sociale Zaken en Gezondheid, én voor Culturele Aangelegenheden, één voor Justi tie en één voor Bevolkingsvraagstukken gecombineerd met vraagstukken van emi gratie. De heer De Menthon heeft ons duidelijk gemaakt dat aanneming van dit voorstel door de Raadgevende vergadering een mid del zou kunnen zijn om de Franse Natio nale Vergadering er toe te brengen het plan-Pleven te aanvaarden, omdat met name de Gaullisten het instellen van een Europees gezagsorgaan als voorwaarde voor hun medewerking hebben gesteld. De heer De Menthon verwacht dat aan neming van dit voorstel de Gaullisten er tenminste toe zou kunnen brengen zich van stemming in de Franse Nationale Ver gadering te onthouden. Temidden van vele redevoeringen die even zo goed niet gehouden hadden kun nen zijn, werd de aandacht getrokken door de nuchtere en zakelijke uiteenzetting van de Luxemburgse afgevaardigde Margue. Hij knoopte aan bij een opmerking van de Belgische afgevaardigde Van Cauwelaert, die er op gewezen had dat Luxemburg „wilde blijven wat het was". Inderdaad, zei de heer Margue: dat willen wij ook en wij willen ook dat Europa blijft wat het is en daarom is het nodig dat wij gezamenlijk onze vrijheid en onze rechten verdedigen en niet dat wij onze souvereiniteit tegen elkaar verdedigen. Teneinde een vrij Luxembur te hebben in een vrij Euro pa, is het volk van Luxemburg bereid om een deel van zijn nationale souvereini teit over te dragen. Het heeft reeds bepaal de bevoegdheden overgedragen aan België en belangrijke bevoegdheden aan Benelux en de Luxemburgers zullen, welke opoffe ringen er dan ook worden gevraagd, stem men voor het Schuman-plan. De heer Mar gue sloot zich in grote trekken aan bij het voorstel van de Commissie voor Algemene Zaken. De gedachte van een Europese con ferentie van ministers, volksvertegenwoor digers en deskundigen juichte hij toe. Spre ker verklaarde dat hij niet pessimistisch was. Het pessimisme der meesten wees hij hieraan toe, dat zij aanvankelijk wat al te enthousiast waren geweest. Mej. dr. M. A. Klompé zou eerst gister middag en nu vanmorgen het rapport in dienen over de bijzondere hoge gezagsorga nen, maar daar kon ook hedenmorgen weer niets van komen, omdat zij door ziekte te bed moet blijven. Zij hoopt echter zo spoe dig mogelijk weer in de vergadering te verschijnen. De Nederlandse afgevaardigde jhr. mr. M. van der Goes van Naters heeft aan de voorzitter van de Commissie voor Algemene Zaken een informeel voorstel doen toekomen, waarin hij voorstelt dat de Commissie zowel Anthony Eden als Robert Schuman zal verzoeken naar Straatsburg te komen om daar met de commissie achter gesloten deuren de hangende vraagstukken te bespreken. Het wordt in de wandelgan gen twijfelachtig geacht of de heer Eden, wanneer de Commissie deze uitnodiging zou doen, daaraan gevolg zou geven. Maar al leen uit dit voorstel blijkt reeds duidelijk dat buiten de vergaderzaal in de commis siekamers en achter vele schennen koorts achtig wordt gewerkt om de huidige im passe te overwinnen. Het lijkt inderdaad dringend noodzakelijk dat dit gebeurt, om dat het grote merendeel van de afgevaar digden er wel van is doordrongen, dat men hier en nu met iets positiefs voor de dag zal moeten komen. ROME (Reuter) Generaal Eisenhower heeft Maandag op een besloten zitting van de ministers van het Atlantische pact een toespraak gehouden waarvan de tekst thans gepubliceerd is. Hij zeide onderiheer, dat het Westen op basis der huidige bewape ningsplannen een aanval van de Sovjet- Unie „schaakmat" kan zetten, indien zij tot een aanval zou overgaan. Eisenhower drong met grote klem aan op het vormen van een Europese eenheid. „De dictatuur", aldus de generaal, „bezit deze eenheid, weliswaar met gexyeld be reikt. Europa dient steeds voort te gaan pogingen te doen om de voordelen van een eenheid deelachtig te worden". De generaal vervolgde: De gestelde doelen van het Atlantisch pact zouden veel ge makkelijker bereikt kunnen worden, in dien een Duitse strijdkracht opgebouwd zou kunnen worden zonder dat deze een bedreiging voor anderen zouden vormen en zodanig, dat de Duitsers met zelfrespect konden deelnemen. Van „huurlingen" kan men geen effectieve medewerking ver wachten. Men dient zo snel mogelijk die kracht te bereiken die nodig is om de vrij heid te beschermen. VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met later enkele buien. Krachtige tot harde, in het uiterste Noorden van het land later wellicht stormachtige Westelijke wind. Morgen iets lagere temperaturen. Zaterdag 1 December Zon op 8.24 uur, onder 16.33 uur. Maan op 11.40 uur, onder 18.38 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrü'dag 30 November Hoog water: 4.06 en 16.23 uur. Laag water: 12.10 uur. Zaterdag 1 December Hoog ^ater: 4-54 en 17.13 uur. Laag water: 0.32 en 12,55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1