n, Kermis in de faubourg In de St. Nicolaas keuken Zeventiende eeuwse Drentse boerderij werd V olkshogeschool Ina Sterna „Vlucht voor Marion" Marsepein en borstplaat PARIJSE SILHOUETTEN Jan Geylvoet Jr FEUILLETON Moderne muiltjes voor de 20e eeuwse Assepoester Kort nieuws VITAMIN CREAM ff ZATERDAG 1 DECEMBER 1951 m -Ö- P a r ij s, eind November 1951 Ieder voor- en najaar wordt in onze buurt een geweldige kermis gehouden, die dan de hele wijk op stelten zet. Op hon derd meter afstand hoor je al een cacapho- nie van draaiorgels, explosies Van slag hoedjes en gejoel, en ik beklaag de mensen, die op nóg korter afstand dan ik zelf van dit tijdelijk centrum van vermaak wonen. Want de vrolijkheid begint al des morgens om een uur of tien, om eerst diep in de nacht te eindigen. Natuurlijk komen mijn zoontjes in deze kermisperiode 's middags snel van school naar huis, om dan direct geld te eisen voor hun rondje in de „ma nége" of voor enige andere attractie waar op ze een recht geloven te kunnen doen gelden. Om van het gezeur af te zijn, en ook in 't vooruitzicht van nog een paar rustige ogenblikken, geef ik hun meestal die twintig francs, maar.... dat is nooit genoeg. Doch als ze dan nóg verder drei nen om een verhoogde subsidie, raad ik ze met grote nadruk aan het veld te ruimen. Want ik heb wel eens gelezen, dat je bij je kinderen allerlei duistere eigenschappen kunt aankweken, indien je ze over teveel contanten laat beschikken. Als het zeuren om meer geld niets oplevert, gaan ze ten slotte maar weg, om pas uren later terug te keren. Daarbij heb ik me eindelijk maar neergelegd. Want hun opwinding is toch voor geen rede vatbaar. Een week geleden was het 's avonds acht uur geworden. Bij thuiskomst rie pen ze: Kijk nu weer 's wat we gewonnen hebben? en toen werd me een gegla zuurd stenen hondenpaar getoond, klaar blijkelijk van een moeder en haar zoon. Is dat alles? zei ik ontnuchterd en eigenlijk helemaal niet paedagogisch. Oh nee, er was ook nog een tent waar een heer voor stond te schreeuwen komt binnen komt binnen! Interessant en in structief! En wat hebben jullie daór nu weer gezien? vroeg ik, niet helemaal zon der achterdocht. Een kind met twee hoofden en een aap met vier staarten, brullen ze met uitzonderlijke geestdrift. Ik zei niets, maar nam me voor om zelf ook eens poolshoogte te gaan nemen. Dat deed ik de volgende dag. Het eerste wat mijn oog daar trof, was een dame met een im pertinente uitdrukking op 't gelaat, die uit het raampje van een woonauto hing en mij doordringend beloerde Op de auto stond in grote letters Madame Nell ziel kundige, geeft raad bij alle moeilijkheden. Madame Nell droeg lange groezelige haren en riep mij gebiedend toe: Entrez! Ik was nog zo beleefd om aarzelend met het hoofd te schudden, want ik weiger nooit graag iemand iets. Even later ont dekte ik de tent waar mijn zoontjes mij zo verrukt over verteld hadden. Aan de bui tenkant waren op panelen muurschilderin gen aangebracht. Men zag een verpleegster op wier knieën een baby was gezeten met twee hoofden. Een geneesheer (de man in ADVERTENT1E is zuinig en kiest als haar leverancier en reparateur van Naaimachines de sedert 1900 gevestigde speciaalzaak Haarlem - Doelstraat 35 - Tel. 13538 Joor JOS LODEWIJKS) 26) En ten tweede: Ik was er van begin af aan bijna zeker van dat Dom de gifmenger was geweest, alleen ik kon het niet bewij zen! Er was voor mij slechts één moge lijkheid om de dader van de aanslag te ontmaskeren: Hem ertoe te brengen zich zelf te verraden. Daarvoor had ik u no digKunt u het mij vergeven?" „Toen ik onmiddellijk na het ontdekken van de dood van Vandearn in dit hotel arriveerde", zei Vonk later, terwijl Stella Marter, Maarten Wolff en ik ons gezellig met hem hadden geïnstalleerd in Stella's kleine zitkamer, „wist ik dat deze zaak moeilijk zou zijn te ontsluieren. Gifmoorden zijn vaak de lastigste er zijn meestal geen sporen en gif werkt als een tijdbom, op een af stand en na verloop van tijd. Behalve de mogelijkheid dat iemand van buiten de dader was geweest, waren er talloze kan sen voor de inwonenden om het gif in het Nu binnenkort het gezellige Sint Nicolaas- feest er weer is en onze kinderen er ons zeker ook nog op allerlei manieren aan herinneren, is het misschien wel gezellig om u wat recepten van versnaperingen te geven, die gemakkelijk zelf te maken zijn. U hebt dan vast eéns een extraatje bij de thee en misschien kunt u wel eens een zelf gebakken speculaaspop in de schoen van uw grote zoon doen, die in deze weken nog zo zeker niet weet of Sint Nicolaas niet toch nog bestaat. Heel goedkoop en toch smakelijk zijn de „marsepein aardappeltjes" van gemalen havermout. U hebt hiervoor nodig: 40 gram snelkokende havermout, 5060 gram basterdsuiker, snuifje zout, amandel essence of laurierkerswater, cacao. De havermout malen (eventueel kan ze ongemalen gebruikt worden, maar ze moet dan een poosje geweekt worden in een beetje water) en vermengen met de suiker, het zout, de essence (eventueel een paar druppels water). Kneden tot een stevige samenhangende massa verkregen is en hiervan, wanneer het geheel goed naar marsepein smaakt, balletjes maken, niet al te precies rond. Deze door cacao of kaneel wentelen. Deze zelfde aardappeltjes (en allerlei andere aardige voorwerpen wanneer u over wat fantasie beschikt) kunnen natuurlijk ook gemaakt worden van echte marsepein, dat ook heel makkelijk zelf te maken is. Zij is natuurlijk duurder dan „havermoutmar- sepein", maar toch altijd nog veel goed koper dan de marsepein, die u in de winkel koopt. En wat een voldoening, wanneer u zelf een surprise gemaakt hebt! Recept marsepein 200 gram amandelen, 400 gram poeder suiker. 1 eiwit. 1 theelepel laurierkers water of oranjebloesemwater. De amandelen van de bruine velletjes ontdoen (dit gaat heel snel wanneer u ze even in heet water geweekt hebt) en malen door een vleesmolentje met. grof mos: nog liever door een amandelmolentje. Dan de gezeefde poedersuiker vermengen met de 1 x gemalen amandelen. Deze massa samen nog eens malen (fijn mesje in de molen) en vermengen met het V?. eiwit en het lau rierkerswater. Zolang kneden tot een vol komen samenhangende, gladde massa is ontstaan. Maak er dan de gewenste figuren aardappeltjes e.d. van. U kunt de marsenein door cacao en verschillend kleurstoffen (die bij iedere drogist verkrijgbaar ziin) rollen. De kleurstof of cacao vermengen zich het snelst, wanneer ze eenmaal mee- gomalen worden. De marsepeinen worst Om een marseneinworst te maken gaat u als volgt te werk: U neemt een rechthoekig lapje „naturel" marsepein en legt dit op het aanrecht of op ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir W N WOLTER1NK Bilderdijkstraat la HAARLEM Tel (K 2500) 11928 INBOEDELVEILING 18/19 DECEMBER Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst kwestie droeg althans een witte jas) stond er vertederd en glimlachend voor, blijk baar in tweestrijd verkerend welk hoofd hij het eerste strelen zou. Het was stellig een realistisch stukje schilderkunst. Ik ben de tent niet ingegaan ook omdat het ooggetuigeverslag van mijn zonen me toch al had ingelicht maar ik maakte nog wel een wandeling langs de rest van de kermis. Weldra begreep ik, dat de twee hoofdige baby nog maar flauw kinderspel was vergeleken bij wat een eiridje verder nog vertoond werd. Naast een onschuldige nougat-kraam stond ergens een tentje waarop zondige dames waren afgebeeld, die in suggestieve houdingen de moreel zwakkere toeschouwer allerhande opwin dende taferelen in het vooruitzicht stelden raison van 25 francs. Misschien wel in teressant en instructief. Maar als de heren morgen weer om twintig francs komen bedelen, dan moet ik hun belangstelling toch op andere objecten dan deze Parijse kermis zien te richten. Wat wel moeilijk is geworden, omdat ze de ezeltjes en het marionettenspel in het Pare du Luxem bourg al zaken vinden, waarmee iemand van hun jaren zich nu toch eigenlijk niet meer in kan laten. ève. een plankje. U neemt een zelfde lapje in „cacaokleur" en 5 a 6 rolletjes naturel- kleurige marsepein ter dikte van een brei naald en ter lengte van de breedte van de lapjes. Nu moet u de donkere lap om de rolletjes vouwen, op de manier zoals u zil veren lepels in een lap flanel rolt. U be strijkt eerst de lap van binnen met eiwit zodat alles goed plakt. Deze dikke rol legt u op de naturelkleurige lap, die ook be smeerd is met eiwit en deze rolt u er om heen. Wanneer u niet „geplakt" hebt met eiwit, rollen de plakjes uit elkaar wanneer u gaat snijden. De zijkanten van de rol worden schuin bijgesneden zoals de teke ning aangeeft. Tot slot nog 2 borstplaatrecepten: Vruch ten of chocolade borstplaat. 200 gram sui ker, 4 a 6 lepels water; een paar druppels essence of 3 theelepels cacaopoeder, kleur stof. De suiker met het water laten koken tot de laatste druppel, die van de lepel valt een fijne draad vormt, die niet meer terug trekt. De massa van het vuur nemen, op smaak maken met de essence en eventueel kleurstof toevoegen. Tijdens het afkoelen sterk roeren totdat de massa troebel en dik begint te worden. Snel overgieten in vochtige of met boter besmeerde vormen, die op een ingevet aanrecht of boterham papier staan. Hoe steviger men roert tijdens het afkoelen hoe kleiner de suikerkristallen worden en hoe zachter en smakelijker de borstplaat wordt. Het toevoegen van een stukje boter na het inkoken maakt de borstplaat" ook zachtér. Wanneer men chocolade borstplaat maakt kookt men de cacao mee. Het is dan iets moeilijker te zien, wanneer tot goede dikte is ingekookt. Vin de lepel loopt dan een kort, dik draadje af. Gevulde borstplaat Kook op de gewone manier borstplaat en roer vlak voor het uitgieten wat rozijnen, stukjes gember, geraspte cocos, gesnipperde vruchtjes of gehakte noten door de massa. Niet iedere vrouw kan gelijk Assepoester het hart van een schone prins winnen, maar wél kan zij romantische glazen muil tjes dragen. Een moderne vrouw denkt echter niet alleen aan romantiek, maar hecht evenveel waarde aan practische voordelen. Zij kiest dan ook niet muiltjes van breekbaar glas, maar een moderne variant daarop, „filmshoes" genaamd. De filmshoes zijn sierlijke plastic slob kousjes, die kousen en schoenen tegen regen en modderspatten beschermen. De vrouw in het buitenland heeft deze prac tische regendracht al jaren geleden ont dekt, maar dit jaar zal ook de-Nederlandse vrouw kennis kunnen maken met het lichte plastic slobkousje, dat de zware en dn- elegante overschoen overbodig maakt. Voor ons regenlandje dus een uitstekende oplossing. Behalve bescherming biedt het plastic slobkousje ook nog warmte, want de gure wind kan er niet doorheen dringen. Met ingang van 1 December wordt het postwisselverkeer met Hongarije in beide richtingen hervat. Ook dit verkeer is onder worpen aan dezelfde beperkende bepalingen als het andere postwisselverkeer met het buitenland, het maximum-bedrag is vast gesteld op f 100. ADVERTENTIE This is the remarkable cream that keeps great in ternational beauties look ing young and beauti fully cared for. The rich oils work wonders on age lines, wrinkles and droo- piness. Even one week makes an astonishing dif ference. Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 Institut de Beauté Haute Coiffure In de boerderij van de dames Pluim te Havelte (Drente) valt men met de deur in huis en wel direct in de „mooie" kamer. Het licht valt er naar binnen door kleine glas-in-lood-ruitjes, die 's avonds van bui ten worden afgedekt door luiken. De boer derij is gebouwd in 1614. Thans herbergt zij een groepje meisjes van de volkshoge school „Overcinge" te Havelte. De mooie kamer is dan ook vol met meisjes uit Friesland, Groningen, Gelder land en Drente. De meesten van hen zijn boerendochters en iedereen heeft belang stelling voor deze oude schilderachtige boerderij, die zo karakteristiek Drents is. Als het goed was, zouden er stadsmeisjes bij dit bezoek aanwezig moeten zijn, want de cursus „In twee werelden", welke dooi de volkshogeschool was uitgeschreven, was bestemd voor meisjes van het platteland én van de stad. Zo alleen tussen deze meis jes van buiten, voel ik me wel heel erg „stads". Havelte's omgeving is welvarend Overal staan tafeltjes en tegen één dei- muren een lang, plat buffet, waar porcelein naast zilver staat uitgestald. Antieke ge bruiksvoorwerpen staan er naast moderne kopjes. Op oude kasten, die veel muur ruimte in beslag nemen, pronken vazen. Waar er langs de wanden nog wit over is, daar zijn deze bedekt met schilderachtige tegels, die met een anjermotief versierd zijn. Boven de naar binnen gebouwde tot de zolder toelopende schoorsteenmantel is een voorstelling geschilderd van Mozes in het biezen mandje. In de kelder, die rechtstreeks van de mooie kamer uit bereikbaar is, zijn de te gels met anjermolief voortgezet. Achter, in de ruime keuken-kamer, is op tegels onder de schoorsteen het oude en nieuwe testa ment in beeld gebracht. In dit vertrek staan ook de oude beeldjes, overdadig van tierelantijnen en toch zo gewoon in deze beperkte atmosfeer. De ridder komt te Rozen in December. Juist in de donkere dagen voor Kerstmis en wij zijn alweer bijna zover heeft men aan „fleurig heid behoefte. En juist in deze lijd van het jaar zijn bloemen schaars. Is het daarom geen goed idee om uw hoed, die u zeker wel dragen zult op de vele feestdagen die de maand December rijk is, met een roos of andere bloem op te luisteren? De hoedenontwerpers die in het Savoy-hötel in Londen hun ontwerpen toonden, vonden van wel en versierden hun creaties met bloemen. Bij een zwart jurkje of mantelpak bent u met zulk een licht fleurig gevalletje op uw hoofd, feestelijk gekleed voor alle diners, ontvangsten, visites en theaterbezoeken die de maand December brengen mag. Het vorig seizoen roerden veren of shawls gebruikt om de afhangende lijn te accentueren. Deze blijft gehandhaafd, alleen gebruikt men nu bloemen om een. asymmetrische omlijsting van hel gelaat te vinden. Het nauwsluitende fijnstrooien hoedje op de eerste foto is versierd met rode rozen. De blaadjes zijn groen, met glinstertjes bedekt en geven een Kerst-idee. De aangebrachte regen van seringen ver andert deze. van gedrapeerd satijn vervaardigde tulband in een creatie. De laatste hoed van de serie is van een ander genre. Het is een uit het gezicht gedragen model van grijsgroen vilt met rijk bloeiende rode rozen. Aan de parasol zijn dezelfde rozen als op de hoed aangebracht. glas te deponeren zonder dat iemand ooit kon bewijzen wie het deed. Het ging mij er van het eerste ogenblik af om, een motief te vinden. Dat was mijn enige kans: Het motief. Ik liet van alle in aanmerking komende personen nauwkeurig nagaan waar ze vandaan kwamen en wat hun ver leden was ook van u, juffrouw Lotge ring. In uw geval ontdekte een van mijn medewerkers gelukkig een bereidwillige dame, die alles van u bleek af te weten behalve uw tegenwoordige verblijfplaats en ons volledig inlichtte. Ik vond ner gens iets verdachts behalve bij Dorn. Ik ontdekte dat hij allerminst in opdracht van zijn redactie hier in het hotel op Van dearn wachtte. Hij was niet eens in vaste dienst bij een krant. De redactie van „De Nieuwe Dag" had enkele malen bijdragen van hem over de Zuid-Amerikaanse eco nomie geplaatst en gaf hem een introductie op zijn verzoek, toen hij mededeelde dat Vandearn hier zou arriveren en dat hij hem een interview wilde afnemen. Later ging deze redactie gretig in op zijn voor stel om het onderzoek van de politie te blijven verslaan, nu hij toch ter plaatse was. Dorn had gedacht dat dit hem vol ledig zou dekken misschien meende hij dat ik verder geen aandacht zou be steden aan een verslaggever. Zoiets als mimicri, begrijpt u? Bijna had hij gelijk gekregen, want het was zuiver routine werk dat een van mijn mensen „De Nieu we Dagopbelde om Dorns perskaart te verifiëren. Toen kwam er al aanstonds een verdachte omstandigheid aan het licht: Het feit dat het initiatief van het inter view van Dorn zelf was uitgegaan. Wij gingen zijn antecedenten na en als een grote verrassing kwam te voorschijn, dat Dorn helemaal geen Dorn heette en kort geleden in contact was geweest met Van dearn zelf in Zuid-Amerika. Ik kwam echter niet verder wat mijn speuren naar het motief betreft, noch bij hem, noch bij een der anderen. Van Van- dearns secretaris, Gayart, kwam ik te we ten wat voor een persoon Vandearn in zijn privéleven eigenlijk was. De jongeman verzweeg geen enkele bijzonderheid en zijn eigen geschiedenis alleen was al vol doende om te vermoeden dat er vex-schil- lende mensen op gebrand zouden moeten zijn, Vandearn naar de andere wereld te helpenIk besloot Dorn voorlopig on der die categorie te rangschikken, ofschoon ik niet kon vermoeden in welk opzicht Vandearn zich de haat van Dorn op de hals had gehaald. Toen ging het er om, de gifmenger uit zijn tent te lokken. Ik moet zeggen dat de aanslag perfect was georganiseerd en dat het onbegonnen werk was, bewijzen te verzamelen op het blote vermoeden alleen. Intussen had de lijk schouwing doen blijken dat de doodsoor zaak van de multi-millionnair een natuur lijke was geweest en dat de adspirant- moordenaar net te laat was gekomen. Ik besloot deze onthulling voor mij te hou den en maakte een overeenkomst met juf frouw Lotgering om, zoals wij het formu Een kijkje in de hal van de volkshoge school „Oversinge" te Havelte (Drente). paard onder de poort doorgereden, een engelachtig meisje loopt hem van de an dere kant der kast tegemoet. Als wij alles gezien hebben, staan de rechte, kleine witte kopjes met gouden randjes en een bijna onafzienbare rij stoe len klaar. De oude glanzende petroleum lamp met glimmende koperen stangen en banden is een lichtend punt in de sche merdonkere kamer, waar wij tenslotte theedrinken. Met koekjes, want de oude Drentse boerinnen weten wat 'gastvrij heid is. Van oud naar nieuw Zulke oude stukjes volksleven worden in dit welvarende gebied van Drente ge deeltelijk verdrongen door de bouw van moderne boerderijen. Nog gloednieuw, da terend van 1948, is het fokveebedrijf van de heer J. L. Nysingh in „De Wijk". De oude boerderij werd in 1945 door oorlogs geweld verwoest, maar wat er nu voor in de plaats is gekomen, mag er zijn. Uiterlijk is de stijl van de Drentse boerderij gehand haafd. Van binnen is de indeling volgens het Friese type, dat wil zeggen, dat de deel niet in het midden ligt. In de grote, heldere betonnen stal, waar de koeien hoorbaar kauwen en herkauwen, wordt volgens een nieuw Hollands systeem ge werkt. Voor de ventilatie zijn er drie schoorstenen, waar de afvoerkanalen sa menkomen. Er zijn veel ramen, om zoveel mogelijk het zonlicht door te laten. De koeien staan op een soort verhoging, waar achter een goot loopt, die de mest naar de gierkelder leidt. In de Hollandse stal staan de koeie beide zijden vrij, dit in tegenstellir de Friese stal, waar de dieren met a tegen de muur staan. Het voordeel, systeem is, dat men meer koeien K gen. Heel practisch in de Hollan zijn de „zelfdrinkers", kranen me eronder, waar het water in stroom de koe met de tong tegen een klepj. Zevenentwintig glanzende zwa koeien staan in Nysingh's stallen, stieren zitten nog in afzonderlijke h en in de potstal, die voor. tijdelijk g' was opgetrokken. Nysingh's bedrijf hoort tot de welvarendste in Drente en is het modernste. Vee wordt van hieruu uitgevoerd naar Italië en Frankrijk, naar Amerika en andere landen. De boerendochters zijn natuurlijk vol be langstelling. Hun deskundigheid geeft de jonge boer stof tot praten. Men kan niet anders dan bewonderend kennis nemen van dit bedrijf en van de vele nieuwe boerderijen en moderne huizen, die aan tonen, dat dit deel van Drente zeker niet meer tot het achterland behoort. Volksliogeschoolwerk Dat is nu volkshogeschoolwerk; mensen van alle leeftijden kennis doen nemen van levensgewoonten en levensbeschouwingen, van de vooruitgang en van de strijd die ieder moet voeren om het bestaan. „Over cinge" bestaat als volkshogeschool pas sinds de bevrijding. Zij is dus geboren in de tijd, dat ieder zijn geest wilde verrijken, die zolang voor veel afgesloten was ge weest. Het gehele jaar door zwermen jon gemannen en meisjes binnen. Zij komen uit alle windstreken en zo verschillend als zij zijn, leren zij elkaar begrijpen. Rijper dan zij zijn gekomen, gaan zij heen. In hun hart blijft een dierbaar plekje gewijd aan de Volkshogeschool. Velen komen ook steeds terug. Oude vriendschapsbanden worden verstevigd; broederschap breidt zich uitDAPHNE leerden, eens met de mensen te praten. Mijn bedoeling was, dat juffrouw Lotge ring de stand van mijn onderzoek de gefingeerde stand wel te verstaan aan de betrokkenen zou mededelen. Zo ver telde zij van mijn verdenkingen ten op zichte van Gayart, ofschoon ik deze jonge man al had uitgeschakeld. Ik vermoedde namelijk dat ik te doen zou hebben met een figuur, die in onze kringen vaak be kend staal als „de goede moordenaar", namelijk de man die weliswaar een moord beraamde en ten uitvoer trachtte te bren gen, doch daarbij een menslievend doel voor ogen had en niet zou gedogen dat een onschuldige er voor zou worden Ver oordeeld. Daarop was mijn berekening gebaseerd. Ik liet dus mijn verdenking tegen Gayart rondbazuinen en prompt kwam het antwoord van de dader zelf: Namelijk het bewijs van de onsehuid van Gayart, omdat een tweede aanslag met het zelfde gif gebeurde terwijl Gayart op zijn kamer onder bewaking stond! Deze aanslag gold juffrouw Lotgering. Dorn koos haar, omdat hij toevallig bij haar in de mogelijkheid verkeerde een aanslag in scène te zetten en de gevolgen ervan te voorkomen.... Hij deed gif in de koffie en waarschuwde zijn slachtoffer onmiddellijk, zodat er niets gebeurde behalve dat de verdenking tegen Gayart ontzenuwd werd. Deze gebeurtenis gaf voor mij de doorslag. Ik wist dat ik op het goede pad was en besloot de gifmen ger het vuur na aan de schenen te leggen door zijn eerlijk hart in het nauw te bren gen. Ik construeerde een beschuldiging tegen mevrouw Martel- en de heer Wolff waarvoor ik nogmaals mijn diepgevoel de excuses aanbied en wachtte op de uitwerking. Welnu. Deze beschuldiging, waaraan de omstandigheden op zulke schitterende wijze medewerkten, klonk blijkbaar zo overtuigend en werd zo natuurgetrouw door juffrouw Lotgering aan Dorn over gebracht, dat hij geen andere uitweg meer zag dan een bekentenis om de onschuldigen te redden! Zijn schriftelijke uiteenzettingen zijn de definitieve onthulling van het waarom en het hoe. Hij verschafte zichzelf een voor sprong om de plaat te poetsen en eerlijk gezegd ben ik erg bang dat wij Dorn niet meer zullen kunnen achterhalen." Stella Marter zuchtte diep. Toen zei ze: „Ik begrijp niet, inspecteur, hoe u zeker kon weten dat de beschuldiging tegen Maarten en mij geheel en al uit de lucht gegrepen was. Alles klopte ogenschijnlijk, niet?" Vonk lachte schuldbewust. „Niet alles mevrouw Marter! Ik vond namelijk bij mijn eerste onderzoek al op Vandearns kamer het regu voor het geld, dat hij u in bewaring had gegeven. Het lag notabene op de schrijftafel, open en bloot! Als het om dat geld te doen was geweest, zou de inbreker dat regu natuurlijk aller eerst verdonkeremaand hebben!" „Gelukkig!", zei Stella. „Ik heb me erg bezorgd gemaakt om dat regu. Het leek 20zoraar." Zij keek op naar Maarten Wolf, die op haar stoelleuning zat, en lachte tegen hem. „Zie je wel dat ik toch een goede zakenvrouw ben?", zei ze zacht. Hij legde zijn arm om haar schouder en keek haar ernstig aan. „Misschien kan de heer Vonk ons in ruil voor zijn angstaanjagende manier van moordenaars zoeken een adres geven waar we wat geld kunnen lenen", zei hij. „Het lijkt me toe dat we niet veel tijd meer zullen hebben na deze geschiedenis." „Waarom kwam Vandearn naar Neder land?", vroeg ik inspecteur Vonk na enige tijd. „Het zal misschien in Dorns relaas hebben gestaan, maar ik heb het niet hele maal uitgelezen. Ik was plotseling hele maal in de war toen ik de waarheid be greep." „Er staan nog een heleboel interessante dingen in Dorns relaas," zei Vonk pein zend. „Het zou een roman kunnen zijn, maar een neerslachtige. Vandearn had zekere plannen met zijn dochter Victoria. Hij wilde het meisje tenslotte toch maar uithuwelijken zonder verdere foefjes, maar dan aan een relatie die hem in ruil voor dat huwelijk een tegenprestatie kon leveren. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 12