Moerdijkkanaal zou nadelig zijn voor de Nederlandse havensteden Een middagje gezellig winkelen in Rome CITROEN3 BEL 10570 Timmerwerkplaats uitgebrand Hillegoms nieuwe gemeentesecretaris Prijzen en opdrachten voor componisten 8 Nederlands Belangencomité Winst voor België onbelangrijker, dan voor ons land het verlies Regenkleding voor personeel in buitendienst Hogere credieten Jeugdhuis te Spaarndam Suggestie voor huur verhoging onaanvaardbaar Het voordeligst koopt men in de slopjes H. J. van de Pol Scheepvaart ZATERDAG 1 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het comité ter behartiging van de Neder landse belangen bij de Schelde-Rijnver- binding heeft enige voorlopige conclusies van zijn studie over de vraagstukken die het tot stand brengen van dit kanaal met zich meebrengen, bekend gemaakt, In de eerste plaats was het van belang nauwkeurig te onderzoeken in hoeverre van Belgische zijde een recht geldend kon worden gemaakt ten aanzien van een her ziening van de huidige vaarroute via de tussenwateren tussen Schelde en Rijn. Op 20 Mei 1919 stelde de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken op de vre desconferentie te Parijs plotseling de eis van een Moerdijkkanaal. Het ontwerp-verdrag, waarbij deze eis werd ingewilligd, werd op 24 Maart 1927 in de Eerste Kamer der Staten-Generaal verworpen. De onderhandelingen kwamen daarna niet goed meer op gang. De tweede wereldoorlog maakte iedere verdere onderhandeling onmogelijk, maar spoedig na het einde daarvan kwam de zaak opnieuw ter tafel. Zij werd thans in het licht van de Benelux geplaatst. Nadat was vastgesteld dat geen juridisehe basis voor het Belgische verlangen aanwezig kon worden geacht en in het licht van de Be- nelux-gedachte slechts zakelijke motieven konden wegen, kwam tenslotte het derde vraagpunt aan de orde en wel de economi sche betekenis van het Moerdijkkanaal voor Nederland, België en Luxemburg ge zamenlijk. De havens in Nederland en België heb ben een geheel verschillende structuur. Ook haar betekenis voor de Nederlandse en de Belgische samenleving is geheel ver schillend. Wat in België aan belangrijke industrie aanwezig is draagt grotendeels een „auto noom" karakter, dat wil zeggen, baseert zich direct of indirect op de in de bodem aanwezige grondstoffen. Een zeer groot deel van het economische leven van Nederland is nauw verweven met en afhankelijk van de havens en haar positie in de internationale verkeersstro men. De samenhang tussen havens en eco nomische leven is in Nederland dus ge heel anders dan in België. Het comité kwam tot de volgende vier belangrijke conclusies: België kan met betrekking tot het Ant- werpen-Moerdijkkanaal geen enkel recht laten gelden. Ook in het licht van de Benelux kunnen slechts zakelijke motieven bij de beoorde ling van het Antwerpen-Moerdijkkanaal gelden. Voor da» Nederlandse havens betekent een zo groot mogelijke deelneming aan het transitovervoer de enige mogelijkheid om het havenverkeer op peil te houden. Het handelsverkeer is, vooral door de ontwikkeling in Indonesië, één van de be langrijkste pijlers van de Nederlandse wel vaart. Het comité is van mening dat als een Antwerpen-Moerdijkkanaal tot stand zou komen en indien hiervoor transitover voer van de Nederlandse havens naar Ant werpen zou worden afgeleid, de gevolgen daarvan voor Nederland bijzonder nadelig zouden zijn. De vermindering van de betekenis der Nederlandse havens zou haar invloed doen gelden door het gehele economische leven van ons land. De handel zou aan betekenis inboeten, en de industrialisatiemogelijk- ADVERTENTIE zonder chauffeur. heden zouden voor Nederland ernstig worden aangetast. Voor België zou de winst uit deze ver- keersafleiding echter veel minder groot zijn dan voor ons land het verlies. Behalve deze zeer verreikende en onge twijfeld voor Nederland meest gevaarlijke consequenties van een AntwerpenMoer dijkkanaal brengt dit voor ons land mee: Het verlies van een deel der kapitalen, die thans in het Amsterdam-Rijnkanaal zijn geïnvesteerd. Het verlies van een deel der kapitalen die in de Amsterdamse en Rotterdamse haveninstallaties zijn gestoken en het ver lies van werkgelegenheid in en om de havens van Amsterdam en Rotterdam. Het comité meent dan ook dat een ka naal, dat aan het geheel van de Benelux niet anders dan economisch nadeel kan brengen en slechts aan een klein onder deel van deze Benelux-gemeenschap de Antwerpse haven voordeel, onvoorwaar delijk zou moeten worden afgewezen. Het comité zegt nog slechts een aanvan kelijk oordeel te hebben. Zijn studies zijn op dit punt nog niet voltooid. De communistische raadsleden H. C. Hennevelt en P. H. Vooren hebben de vol gende vragen aan het college van B. en W. van Haarlem gezonden: 1. Kunnen B. en W. mededelen of al het personeel in dienst der gemeente Haarlem, en geheel of ten dele belast met de zoge naamde buitendienst in het bezit is van doelmatige regenkleding? 2. Zo dit slechts ten dele het geval is, achten B en W. het dan niet gewenst, al dit personeel zo spoedig mogelijk van doel matige regenkleding te voorzien? Op de eerste vraag antwoorden B. en W. dat in het algemeen genomen het personeel op weekloon dat buitendienst verricht door de gemeente in het bezit is gesteld van doelmatige regenkleding. Met ambtenaren op jaarloon is dit echter niet het geval. Beantwoording van deze tweede vraag zou, naar B. en W. menen, betekenen voor uitlopen op het rapport betreffende kle dingverstrekking aan gemeen tepersoneel, waaromtrent nader overleg met de perso neelsorganisaties is gepleegd in verband met gemeenschappelijk overeengekomen normen terzake. De door B. en W. aan de hoofden van takken van dienst gevraagde voorstellen zijn, met uitzondering van die van één der grotere bedrijven, binnen, zo dat verwacht mag worden, dat deze aange legenheid binnenkort in georganiseerd overleg zal worden behandeld. Voor het Coornhertlyceum en de Noorderbegraafplaats B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om het bedrag van 64.800 voor de stichting van een dienstgebouw met be waarderswoning bij de Noorderbegraaf plaats te Haarlem te verhogen met 8.425. Als gevolg van onder meer de stijging van de lonen, het tijdelijk gebrek aan kalk zandsteen, waardoor voor de fundering gedeeltelijk duurder materiaal moest wor den gebruikt, en de verplichting om de architect volgens een hogere schaal te honoreren, is het totale crediet namelijk met ƒ8.425 overschreden. Ook stellen B. en W. van Haarlem de raad voor om het crediet, dat voor de uit breiding, de inrichting en de restauratie van het gebouw Oosterhout, ten behoeve van het daarin gevestigde Coornhertly ceum was bepaald op 349.000 te verhogen met 10.200. Zulks tengevolge van de ge stegen arbeidslonen en het treffen van enige noodzakelijke voorzieningen. Naar aanleiding van een voorstel van B. en W. om een subsidie te verlenen aan het bestuur der Stichting Jeugdhuis te Spaarndam is in de vergadering van de ge meenteraad een discussie gevoerd. Het be stuur dezer stichting heeft zich met een brief tot de leden van de raad gewend, waarin een uiteenzetting gegeven wordt van de gang van zaken. Het bestuur merkt op, dat het zich niet vleit met de gedachte er geheel in geslaagd te zijn een volledige eensgezindheid en samenwerking in de dorpsgemeenschap tot stand te hebben ge bracht, maar het constateert met voldoe ning, dat het van meet af aan veel sympa thie ondervonden heeft en veel medewer king en dat de sympathie nog steeds groeiende is. Het is dankbaar dat het heel veel werk voor en door het dorp gezamen lijk heeft kunnen doen plaats grijpen. Het jeugdhuis bleek in een behoefte te voor zien. Het bestuur hoopt in staat te zijn het werk voort te zetten en dit steeds meer tot zijn recht te kunnen doen geschieden en zo mogelijk uit te breiden. PRIJSVRAAG VOOR CANTATE VOOR GEMENGD KOOR Door het bestuur van de Johan Wage- naarstichting te 's-Gravenhage is een prijs vraag uitgeschreven voor het componeren van een cantate voor gemengd koor (of gemengd koor en solisten) met pianobege leiding. Er zijn drie prijzen beschikbaar, van respectievelijk f 1000, f 750 en f 500. Tegen half twaalf brak gisteravond brand uit in de houten timmerwerkplaats van de aannemer W. Berghuis. Wijker- straatweg 58 te Velsen-Noord. Het pand is geheel uitgebrand en alle houtbewerkings machines gingen verloren. Een voorbijganger waarschuwde de nabij het pand gelegen politiepost alwaar de brandweer werd gealarmeerd. Daar het vuur uitermate snel om zich heen greep ook al als gevolg van de straffe Westen wind, werd ook de Beverwijkse brandweer gewaarschuwd. Deze kwam met motor spuit en ladderwagen, maar hoefde geen dienst te doen. De brandweer van Velsen- Noord was er al eerder met de nieuwe motorspuit en legde direct twee slangen uit, waarna met vijf pijpen een massa water in de vuurgloed werd gespoten. De zaak was echter reddeloos; hoewel men het vuur na ruim drie kwartier meester was, ging het brandbare gebouw in zijn geheel verloren. Een ware vonkenregen woei de polder in, maar de Westenwind droeg deze ge lukkig over de landen, zodat de winkels aan de overkant van de Wijkerstraatweg geen gevaar liepen. Commissaris J. P. Weijburg en hoofd inspecteur v. IJzendoorn waren op het ter rein van de brand aanwezig. De heer J. Th. Punt. benoemd Vrijdagavond benoemde de Hillegomse gemeenteraad de heer J. Th. M. Punt tot gemeentesecretaris in de vacature ontstaan door het overlijden van mr. J. H. Peek. Het niet alledaagse geval doet zich hier bij voor dat een ambtenaar benoemd werd tot de hoogste administratieve functie in een gemeente, waar hij twaalf jaar geleden als klerk ter secretarie zijn werkzaam heden begon om vervolgens alle rangen te doorlopen. De heer Punt is thans 38 jaar oud. Zoon van de Gemeente-ontvanger van Bergen (NH) bezocht hij het RK Lyceum te Alk maar en kwam daarna als leerling-ambte naar op de secretarie van zijn geboorte plaats. Hij was daar hoofd van de afdeling Sociale Zaken toen lvij solliciteerde naai de functie van klerk ter gemeentesecretarie te Hillegom, als hoedanig hij in 1938 werd benoemd uit 170 sollicitanten. In 1946 werd hij bevorderd tot adjunct commies, in 1949 tot commies en in Juli van datzelfde jaar, door verschuivingen in de personeelsbezetting, tot hoofdcommies en waarnemend gemeentesecretaris. De heer Punt is secretaris-penningmees- ter van de Schoolartsendienst voor de Bloembollenstreek, penningmeester van de Algemene R.K. Ambtenarenvereniging en toezichthouder van de R.K. Reclassering. Van zijn hand verschenen verscheidene bijdragen in het Tijdschrift voor Over heidsadministratie. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft aan een aan tal componisten prijzen toegekend. Het be treft de volgende componisten en werken: Hans Henkemans (Viool-concert), mr. Guillaume Landré (Derde Symphonie) en Matthys Vermeulen (Vierde Symphonie). Voorts werd aan Henriëtte Bosnians een prijs verleend wegens haar verdienste als componiste in het algemeen. Aan enige componisten zijn opdrachten verleend tot het componeren van de ach ter hun naam vermelde werken. Lex van Delden, Jaap Felderhof en dr. Anthon van der Horst moeten een werk schrijven voor gemengd koor met begeleiding van een zeer gering aantal instrumenten, eventueel alleen voor piano, met ten hoogste een of twee solostemmen. De duur dient ongeveer een half uur te zijn, de tekst bij voorkeur Nederlands. De vorm behoeft niet die van een cantate of klein oratorium te zijn. Het werk is bedoeld om uitgevoerd te kunnen worden door kleine, gemengde zangvereni gingen en zal derhalve eenvoudig dienen te zijn. Marius Flothuis, Karei Mengelberg en Wolfgang Wijdeveld kregen opdracht voor een kamermuziekwerk voor een en semble van ten minste vijf instrumenten. Kees van Baaren en Jos. Vranken voor twee mannenkoren a capella, bij voorkeur op Nederlandse tekst. Aan Jurriaan A_n- driessen is de compositie opgedragen van een ballet. Met het oog op de practische uitvoerbaarheid zal de compositie geschre ven moeten worden voor een matige or kestbezetting, van ten hoogste 50 tot 60 man. De duur zal een half uur mogen zijn. De commissie van advies voor het toe kennen van prijzen en het ver-lenen van opdrachten aan Nederlandse componisten in 1951 bestond uit de heren Sem Dresden, Jan Mul en Louis Toebosch. HERKEURING VAN MATEN EN GEWICHTEN De zitting voor de herkeuring der maten, gewichten en meetwerktuigen gedurende het jaar 1952 zal in de gemeente Haarlem, met uitzondering van Spaarndam, geschie den elke Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 7 Januari tot en met 28 Februari, met uitzondering van 1, 15 en 22 Februari; in Heemstede op 3, 4, 5 en 6 Maart; in Bennebroek op 10 Maart; in Vogelenzang op 10 Maart; in Hoofddorp op 11, 12 en 13 Maart; in Nieuw-Vennep op 17 en 18 Maart; op 19, 20 en 21 Maart in Aalsmeer; in Halfweg op 7 en 8 April; in Spaarndam op 9 April; in Zandvoort op 15, 16 en 17 April; in O ver veen op 18 April; in Bloemendaai 21 April; in Santpoort op 22 en 23 April; in IJmui- den op 24, 25, 28 en 29 April; in IJmuiden- Oost op 6, 7 en 8 Mei; in Velsen-Noord op 12 en 13 Mei en in Beverwijk op 14, 15, 16, 19, 20 en 21 Mei. Wegpiraat 110. 1. (Rembrandt). Een grappig bedoelde film over het aan breken van de mechanische eeuw in Ame rika, het tijdstip namelijk waarop de uit vinders zich op het principe van het rij tuig-zonder-paard wierpen. Red Skelton is één van die uitvinders, die hun ziel en hun zaligheid er voor over hebben om een automobiel te construeren. Het lukt hem en hij wint met zijn product zelfs een auto-race, die hem dan het geld oplevert om het meisje van zijn dromen te trou wen en een auto-fabriek te beginnen. Waarom men deze film als een lach succes en Red Skelton als komiek heeft bestempeld, is ons echter geheel duister gebleven. Er zijn natuurlijk wel aardige momenten in, maar die komen meer op re kening van de zonderlinge explosies, die de prae-historische vehikels produceren dan van de humoristische talenten van de heer Skelton. Het ganse verhaal heeft bo vendien net zo weinig tempo als die eerste auto's. Men heeft het weliswaar trachten te kruiden door het inlassen van wat kol der, maar dat is zo weinig consequent ge daan, dat deze alleen maar wat verwarring wekt. Daar komt nog bij, dat de Neder landse teksten van een laagvloersheid zijn, die wij zelden overtroffen hebben gezien. W.L.B. Here comes trouble. (Luxor). Een pretentieloze comedie over een onhandig mannetje, dat via zijn verloving met de dochter van de directeur van een krant tot politie-verslaggever wordt gebombardeerd. Dat schijnt bij dat blad een functie te zijn, die allerlei hardhandig contact met de on derwereld met zich mee brengt, reden waarom zijn voorgangers er na enige tijd feestelijk voor bedankten. De nieuwe ver slaggever ziet er ondanks zijn onbenullig heden echter kans toe een gans gangster complot te ontmaskeren en heeft, voor dat hij daar aan toe is, de goedlachsen onder het publiek in ieder geval al op zijn hand gekregen. In het voorprogramma draait een zeer belangwekkende documentaire, getiteld „Zwarte schaduw over Afrika". De vlucht naar het paradijs. (City). Dit is de geschiedenis van een Amerikaan die aan boord van een grote plezierboot achtervolgd wordt door een meisje, dat op een overdreven manier haar genegenheid voor hem ten toon spreidt. De man ont vlucht in een kleine havenstad haar voort durende liefdesbetuigingen, nadat hij daar op zonderlinge wijze in kennis is gekomen met een beeldschone senorita. Hij moet er overigens heel wat voor verzetten, voor dat hij bij haar in de pas komt. Bobby Breen helpt hem daar al zingende bij. He laas lijken de mannen die in deze film een rol vervullen meer op lieden die van modeplaten zijn weggelopen dan op ac teurs. In het voorprogramma draait een klucht met Stan Laurel en Oliver Hardey. L.V.B. Ontmaskerd. (Spaarne). Een „thril ler" van belang, waarin alle elementen der filmische sensatie met kwistige hand zijn rond gestrooid. Revolvers, wilde auto- jachten, bandieten, schone meisjes, edele redders, ziedaar de attributen, die in deze koppige cocktail zijn verwerkt. En om het voor manslag benodigde gereedschap com pleet te maken, wordt er ook nog met mes sen geworpen en met pijl en boog gescho ten. Het mag nog een wonder heten, dat er iemand in leven blijft. De verrassende wijze waarop het gangsterdom tenslotte ontmaskerd wordt, verklappen wij echter niet. In het voorprogramma wordt men vast aan wat sensatie gewend door „Een gevaarlijke individu". W. L. B. „In de schaduw van New York". (C i- n e m a Palace). Met de argeloze eer lijkheid van een eenvoudig denkend mens heeft Hollywood weer eens de sluier opge licht, die de naargeestige zijde van de „American way of life", de Amerikaanse maatschappelijke levenswijze, bedekt. Deze eerlijkheid is er de oorzaak van dat men. als Europeaan (als Nederlander vooral) enigszins verbijsterd staat tegenover de onbehagelijke beelden die een blik geven in het leven van een deel der Amerikaanse jeugd. Het ergste is, dat het niet het uit schot van de Amerikaanse jeugd is, die men hier getekend ziet in een aantal figu ren van onaangenaam allooi. Een ander woord is er moeilijk voor te vinden hoe graag men ook in deze figuren de sympathieke eigenschappen zou terugvin den van de algemené, beschaafde mens. Als men deze film geloven moet en er is helaas geen aanwijzing dat de wijze van voorstelling opzettelijk een verkeerde in druk wil geven dan is het product dat de overgeciviliseerde, gemechaniseerde, overgedemocratiseerde Amerikaanse maat schappij aan „jeugd" oplevert, voor een deel aldus te karakteriseren: Een mengsel van naïviteit, wereldwijsheid, bruut van dalisme, sportiviteit, lafheid, fatalisme en misdadigheid. Men zou dit het recept van de gemiddelde mens kunnen noemen in alle landen der wereld, ware het niet dat men noch in jongens en meisjes van welke landaard ook meestal een idealisme aan treft, dat vele slechte eigenschappen neu traliseert. Is het de afwezigheid van elke geestelijke bezieling uit religie of anders zins, die deze jonge Amerikanen aan de „nette zelfkant" van de wereldstad New York tot onhebbelijke bruten maakt, die met z'n tienen een totaal onbekend man afranselen voor een paar dollar en mee zelfvervaardigde pistolen op zak lopen om zichzelf „te respecteren" als bendelid? De film geeft geen antwoord doch wel het moedgevend blijk van bezorgdheid om deze jeugd, die een probleem op zich zelf gaat worden en een gevaar van grote omvang vormt voor de Amerikaanse maatschappij van morgen. In het voorprogramma twee internatio nale voetbalwedstrijden, scènes van de wa tersnood in Italië en ander interessant we reldnieuws. Daarnaast een specht-teken filmpje dat zoals meestal humor bij de meter levert. J.L. Antwoord „Wederopbouw": In zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting zei minister In 't Veld, dat de berichten over een nationale pre mielening voor de woningbouw „enigszins voorbarig" zijn geweest, doch dat deze aan gelegenheid in een vergevorderd stadium van voorbereiding verkeert. Over het huurbeleid zei de minister, dat maatregelen van huurverhoging naar het reeds vaststaande oordeel van de regering niet kunnen worden genomen zonder com pensatie. Een huurverhoging zou daardoor, gegeven de huidige ontwikkeling van het prijsniveau, een loonsverhoging met zich brengen. De consequenties, daarvan met betrekking tot de mogelijkheid van een daaruit voortspruitende inflatoire ontwik keling en het slechter worden van onze concurrentiepositie op de wereldmarkt, dienen echter met zorg onder het oog te worden gezien. De regering heeft dan ook tot nu toe geen mogelijkheid gezien tot het invoeren van een tweede huurverhoging over te gaan. Om alle huren op het noodzakelijk niveau te brengen, waarmede blijkbaar bedoeld wordt de kostprijshuur voor nieuwe wo ningen, zou de huur van de vooroorlogse woningen in doorsnee dienen te worden op getrokken tot ongeveer 250 procent van het peil van vóór 1940. De huren voor de nieuwe woningen, na 1940 gebouwd, zou den dan dienen te worden opgevoerd tot een iets hoger peil. Het bedrag, dat op deze wijze door de huurders gezamenlijk aan huur meer zou moeten worden opgebracht, schat de minister op ongeveer 900 millioen. Uit hoofde van het wegvallen van finan ciële verplichtingen van het rijk ten be hoeve van de woningbouw zou mogen wor den gerekend op het vrijkomen van een bedrag van ongeveer 125 millioen per jaar. De minister noemt echter de door vele leden voorgestelde oplossing van het huur- vraagstuk onaanvaardbaar. „Een huurver hoging, als hier bedoeld, zou een loonsver hoging van zulk een omvang met zich mede moeten brengen dat het bestaande loon- en prijspeil met één slag volkomen zou wor den verstoord", aldus de memorie van antwoord. (Van onze correspondent in Rome) HET pas uit Nederland aangekomen jonge echtpaar kan maar niet genoeg krijgen van het wandelen in Rome's binnenstad. Om de monumenten natuurlijk: de oude kerken en paleizen en de nog oudere ruines van het antieke Rome. Maar toch ook, en voor het jonge bruidje misschien wel in de eerste, plaats, om de prach tige winkels. Het is niet zozeer de wijze, waarop de koopwaar wordt uitgestald, dat zijn zij in Nederland beter gewend. Wat hen verbaast is de koopwaar zelf, de rijke keuze in vrijwel alle artikelen en in de beste winkels ook vaak de goede kwaliteit. Rome, hoofdstad van een land, dat een oorlog verloren heeft, hoofdstad van een land met een niet zeer koopkrachtige bevol king, maakt daardoor op vele buitenlanders een beslist weelde rige indruk. Een middag zijn wij er met het jonge paar op uitgetrok ken, want er moest van alles en nog wat worden gekocht voor hun nieuwe, kleine, maar peperdure woning (twee ka mers, bad en keuken, voor 280 gulden per maand). Eerst maar eens in de meubelwinkels gaan kijken, hadden wij afgespro ken. Daarvan is hier keus te over. Tientallen winkels, die zich vaak specialiseren in één type meubels, rustieke, imita tie, antieke of twingtigste- eeuwse. Die laatste zijn de duurste, maar ons echtpaar vraagt niet eens naar de prij zen, want dat soort vindt je in Nederland beter. De rustieke meubelen zijn vaak aantrek kelijk, goed afgewerkt maar ook niet goedkoop: een een voudige driedeurs-kast in kas tanjehout doet zo'n 80.000 lire (500 gulden), een tafel, zes stoelen en een buffet 750 gul den. Dan maar naar het imita tie-antiek. Wij zien kasten, ta fels, buffetten, die een beetje aan Florentijnse Renaissance doen denken. In Pitchpine kost zulk een kast een 300 gulden. Maar nu komt de verras sing. De jongelui kijken ver baasd, wanneer ik de grote winkelstraten verlaat en hen door allerlei slopjes en steeg jes voer van de oude binnen stad, Maar in de onmogelijke werkplaatsjes van kleine meu- belmakertjes, die elk stuk nauwgezet met de hand af werken, kent hun verbazing geen grenzen meer. Daar heb je zo'n Florentijn se kast, die elders 300 gulden kostte. De meubelmaker, zon der zijn werk te onderbreken, volgt hun blik: die kast? 20.000 lire.... dat is 125 gul den; en het is precies dezelf de! Matrassen naar maat Nu gaan wij naar andere straatjes, waar kleine anti- quairtjes wonen. Niet al hun stukken zijn echt, maar de prij- ïen zijn één derde van wat dun deftige vakbroeders bij Piazza di Spagna vragen. Een mooi, echt Chippendale-tafel- tje voor 80 gulden blijkt te verleidelijk. De andere dingen zullen wel geleidelijk volgen, want het echtpaar heeft nu ge leerd, dat men in Rome geen haast moet hebben en de koop jes moet zoeken in de slopjes, waar de kunstnijverheid bloeit en de kleine sjacheraartjes wo nen. Nu een gasgeyser voor het bad. Die worden niet in Rome vervaardigd en dus moeten we wel naar de grote winkels. Ze zijn heel duur; een goed Ita liaans merk kost ruim 400 gul den. Nu moet het echtpaar nog een matras hebben, maar die worden hier op bestelling ge maakt. Men koopt voor één persoon 12, voor twee personen 22 kilo ongekaarde wol (8 tot 12 gulden per kilo), de matras senmaker komt thuis de wol karen en de matras maken. In de hoofdstraten kijken wij ook naar de uitstallingen van de kledingmagazijnen. Heren- confectie is er vrijwel niet, maar we zien een overvloed van fraaie Italiaanse en En gelse stoffen, die van 25 tot 75 gulden de meter kosten. Een behoorlijk maatcostuum kost 250 tot 500 gulden, maar bij een der vermaarde kleer- makersartisten moet men voor een costuum minstens duizend gulden en voor een overjas niet veel minder uittrekken, maar dan heeft men ook een kleermaker, die Franse poli tici, Britse diplomaten en ster ren van Hollywood kleedt. Nu even kijken naar de kinder- kleertjes, met het oog op de toekomst. Het bruidje is er „weg" van, maar ze kijkt verre van vrolijk, wanneer ze ziet dat een jasje voor een kind van zeven jaar honderd gulden kost en een jurkje voor zo'n meisje niet veel minder. De schoenen zijn erg in prijs ge daald, maar een middelmatige schoen kost toch nog altijd 30 gulden per paar. En een goed paar het dubbele. Nu zij binnenkort hun pen sion gaan verla'ten, stellen mijn vrienden ook belang in eet- en drinkwaren. In deze branche blijken de prijzen veel minder uiteen te lopen. Kalfsvlees (rundvlees is erg taai in Italië) kost 7,50 per kilo. Paarde- vlees, sedert kort zeer ge vraagd, is een gulden goedko per. Afoor 80 cent heeft men een ons boter, voor een kwartje een ei en voor 60 cent een ons echte Edammer kaas. Italiaan se kaassoorten variëren van 45 tot 90 cent. Een ons behoorlijke thee kost bijna vijf gulden, een ons koffie van 1.30 tot 1.50. Voor een kilo waterbrood be taalt men 60 cent en voor een kilo macaroni een gulden. 3000 Eetgelegenheden Van al dat kijken naar éta lages met eetwaren hebben we honger gekregen en wij strij ken dus neer in een klein res taurant, een van de ruim 3000 eetgelegenheden, die Rome telt. Voor een groot bord ma caroni, een flinke portie lams vlees met sla, een appel en een kwart liter wijn betalen we per hoofd zeven gulden (de wijn is een kwestie van 50 ct.). In andere, bijna even goede, alleen misschien een ietsje minder zindelijke zaakjes, zou de helft van die prijs voldoen de geweest zijn. In een groot restaurant, met fijner tafellin nen, mooie glazen, wat luxe en een strijkje, is twaalf gulden nog een matige dinerprijs. Mijn jonge vrienden kijken een beetje sip: de winkels wa ren erg mooi, maar die prijzen vielen toch niet mee. Bij wijze van troost bied ik aan de avond te eindigen in een van de vele bioscopen. Wij gaan Cocteau's „Parents terribles" zien en voor vier kaartjes leg ik tien gulden neer. Er zijn duurder bioscopen, er zijn ook veel goedkopere, van vier gulden tot een kwartje (steeds de goedkoopste rang). Wij zullen maar veel naar de bios gaan, dat is tenminste een bezuiniging, zegt het jonge bruidje met vrouwelijke lo gica. President-directeur van A.N.P. 40 jaar persman Vandaag is het veertig jaar geleden dat de heer H. H. J. van de Pol. president- directeur van het Algemeen Nederlands Persbureau (A.N.P.) zijn loopbaan begon. Hij is geboren Haarlemmer. Zijn ouders verloor hij vroeg. Als jongmaatje begon hij in de journalistiek bij de Nieuwe Apel- doornse Courant; daarna werkte hij bij de Alkmaarse Courant en de Dordrechtse Cou rant. Door grote energie in zijn vak en door tegelijk zijn ontwikkeling te vergroten Van de Pol is bij uitstek self-made man trok hij de aandacht. In Den Haag werd hij Kamerverslaggever van het oude Neder lands Correspondentiebureau (Belinfante Vaz Dias); daarna Haags correspondent en plaatsvervangend Kameroverzicht schrijver van het Algemeen Handelsblad. Zijn universele belangstelling voor het vak leidde in 1929 tot zijn benoeming tot direc teur-hoofdredacteur van de Delftse Cou rant. Vijf jaar later benoemde de Neder landse Dagbladpers hem tot secretaris van een commissie tot bestudering van het pers- bureau-vraags fk. Dit onderzoek leidde binnen zes maanden tot de stichting van het A.N.P., gemeenschappelijk eigendom van de dagbladen. Van de Pol had zich als secretaris zozeer onderscheiden dat hem de directie werd toevertrouwd. Met grote on dernemingsgeest wierp hij zich op die nieu we taak. Én met groot succes. Binnen zeer korte tijd kwam een organisatie tot stand die de modernste techniek toepaste en in haar gelijktijdig bereik van alle dagbladen uit één centraal punt zelfs het buitenland overtrof. Sindsdien bleef Van de Pol haar met onverminderde energie leiden, verbe teren volgens de nieuwste mogelijkheden en uitbreiden. In de internationale kring der persbureaux verwierf het A.N.P. door zijn optreden een biizondere naam. Later in zijn loopbaan, toen het A.N.P. zijn hoofdkantoor te Amsterdam had, heeft hij nog jarenlang in Haarlem en in Aer- denhout gewoond; tegenwoordig, nu dat hoofdkantoor in Den Haag is gevestigd, woont hij te Wassenaar. Hij viert dit veer tigjarig jubileum alleen in familie- en vriendenkring. Maar in het openbaar wil len wij hem niet alleen hartelijk gelukwen sen maar hem ook de dank van dit blad en onze persoonlijke dank betuigen voor al wat hij met zo grote toewijding en energie voor de Nederlandse dagbladpers (en dus ook voor ons blad) heeft gedaan. Aldabl, 29 van Victoria n. Bahia. Almdijk, 29 te Antwerpen. Annenkerk, 29 te Port Melbourne. Alderamin. 30 v. R'dam te Newport News Alwaki, 29 v. Buenos Aires naar New York. Amstelkerk, 30 v. Hamburg te Amsterdam. Arkeldijk, 29 van R'dam te Houston. Alhena, pass. 30 St. Vincent. Aliol'h, pass. 30 Kp. Frio n. Antwerpen. Aalsdijk, 29 170 m. W. Ouessant. Aidegoinda, pas. 29 Cambodia Point. Algenib, 29 360 m Z.ZW. Las Palmas. ALkaid, 30 v. R'dam te Londen verwacht. Amstelkerk, pass. 29 Texel. Amstelland, 29 200 m. N. ten W. St. Paulsrock. Aagtedijk, 29 400 m. NO. ten O. Demerara. Aagtekerk, 30 Port Said verwacht. Atobedijk. 30 v. He Havre naar Antwerpen. Alpherat, 30 te New Orleans. Arundo, pass. 30 Miami. Arnedijk, 30 v. New Orleans naar Le Havre. Alcyone, 1 van R'dam naar Adelaide. Almdijk, 1 v. Antw. en verw. pass. ca. 15 u. Vlissingen. Ar.dijk. 30 te Vera Cruz. Ariadne, 30 te Lissabon Aludra, 29 230 m Z. ten W. Cp. Sable. Biitar, 30 van Singapore naar Tj. Priok Bantam, 29 350 m W.NW. Madeira. Bali, 29 v. Baltimore n. Galveston. Boissevain, 29 te Kaapstad. Beverwijk. 1 v. Setubal te Vlaardiingen. Breda, 30 v. Balboa naar Pimentel. Baarn. 30 van Chili te Amsterdam. Bacchus, 29 te Vlissingen v, Bremen. Boskoop, 30 te Antwerpen Clavella, pass. 30 Cooktown. Caltex Delft, pass. 29 Casquets. Chama, 29 100 m. O Port Soedan Castor, 29 150 m. N.NW. Mona eii. Celebes, 30 te Suez. Cieodora, 30 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Coryda, 30 v. Liverpool n. Savanna. Cottica, 30 v A'dam naar Georgetown. Delfshaven. 29 v. Gibraltar. Duivendrecht, 29 330 m O.NO. St. Paulsrock. Drente, 29 120 m. Z Kreta. Delft, 30 te Balboa. Dalerdijk, 29 v. Los Angeles. Diemerdijk, 30 v. R'dam te Vancouver Enggano, 30 v. Chittagong n. R'dam via Aden Ena. 2 v Aruba voor Terneuzen verw. E.SSO Rotterdam, 30 v. Aruba naar Vado. Edam, 1 ca. 12.30 u. voor Hoek v. Holland verw Eendracht, 1 v. Izmir te Bremen. Esso Der Haag, 1 van R'dam n Aruba. Erinna, 29 150 m. W.NW. Serawak. Etrema. 29 v. Thameshaven te Yarrow Farmsum, pass. 29 Terceira. Friesland (SSM), 29 dwars Oporto. Friesland (KRL), 30 te Ternate Grootekerk, 29 100 m. ZO. Kreta n Genua. Gordias, 30 te Bremen. Gooiland, 1 te Recife. Helicon. 30 Antwerpen verwacht Hoogkerk, pass 30 Gibraltar n'. Antw. Haarlem, 29 v. Hamburg naar Bremen Hecuba, 29 200 m. NO. Flores n. Antw Hersilia, 29 960 m. NO. Barbados. Heemskerk, 30 v. Marseille n. Duinkerken. Helicon, 30 te Antwerpen. Hera, 30 te Barranquilla. Hermes, 1 te Curagao. Helena. 30 van Cartagena n. Curagao. Iindrapoera, 30 v. Tj. Priok te R'dam, Japara (KRL), verm. 1 Dec v. Colombo Java, 29 v. Balikpapan te Aden. Jagersfontein. 1 East London verwacht. Kota Inten, 1 Dec. 8 u. Marseille verwacht. Karsik, 30 v. Soerabaja te Tj. Priok. Klipfonbein, 29 120 m. Z. Teneriffe. Kota Baroe. 29 150 m. NO. Madur n. Soergbaja Leopoldskerk, 29 v. Aden naar Djeddah. Leuvekerk, 30 v Londen te R'dam verw. Laurenskerk. 30 op Elbe n. Hamburg. Leuvekerk. 30 v. Londen te R'dam. Lopper-sum, 30 van Casablanca n. A'dam. Lombok, 29 450 m. O.NO. Luzon. Loosdrecht, 29 bij Elba n. Port Said. Langkoeas, pass. 30 Gibraltar. Leersum, pass. 30 Key West n. Houston. Lemsterkerk, 30 v. Suez naar Bahrein. Lissekerk, 1 v. Khorramshar n. Bushire, Markelo, pass. 29 Finisterre. Mataram, 29 van Soerabaja n. Makassar. Murena. 30 v. Curagao te Lissabon. Melampus, 29 v. R'dam n Londen. Marielcerk, 29 v. Pt. Kemia le Sydney. Maashaven, pass. 29 Natal. Muiderkerk, 30 v. Calcutta te R'dam. Maas, 29 145 m. O. Kreta. Maebsuycker, 29 v. Singapore n. Tj. Priok. Manoeran. pas. 29 Elba Cape. Mapia, pass. 29 Elba Cp. naar Aden. Marpessa, 29 1070 m. Z.W San Miguel. Mentor, 30 v. Malta te Alexandrië verwacht. Metula, pass. 29 Ras al Hadd. Minjak, 29 v. Tj. Priok n Pankalpinang. Mirza, 29 250 m. O. Mogdishu. Malea, 1 v. Sydney te Sorong verwacht. Meliskerk, 30 v. Durban n. Lorenzo M"arques. Manoeran, 1 le Suez. Modjokerto, 29 dwars Djeddah. Noordwijk, 29 v R'dam n. Civita Vecchta. Nestor, 29 ten anker bij Tanger. Nigerstroom, 30 v. Accra n. Monrovia. Oranje, pass. 29 Minicoy naar Suez Oranjestad, 30 v. Curagao n. La Gualra. Omala. 28 v. Miri op rede Singapore. Orestes, 29 v. Jeremie te Ciudad Trujillo. Ovula, 29 230 m NW. Finisterre. Oberon, 1 te Curagao. Oranjefoatein, 1 van Beira te A'dam, Orion, 1 van Rotterdam naar Levant. Papendrecht, 2 v. R'dam te Curagao verwacht. Papendrecht, 29 540 m. NO. Sombrero. Prins Fred. Hendrik, 28 te Montreal. Prins Willem V, 29 van Montreal. Prins Philips Willem, 30 te Bremen. Parkhaven, pass. 30 Fernando Noroniha. Prins Frederik Willem. 1 v. Chicago te R'dam. Prins Maurits, 30 v. R'dam- te Algiers. Riouw, 30 Colombo verwacht. Roepat, 30 Beyrouth verwacht. Rijnkerk, 29 van Genua. Rossum, pass 29 Kp. St. Vincent. Rotula, 30 v. Turku te R'dam. Reynierz, 28 van Makassar naar Ambon. Rijnland, 29 200 m. NO. Rio Grande. Radja, 1 te Tj. Priok. verwacht. Rijn, 29 van Abo naar Helsinki. Ruys, 29 te Singapore. Robti, 28 v. New Westminister. Rijndam. 1 ten anker Southampton Singkep, 29 rede Pangkalpinang. Sumatra, 29 v. Penang naar Belawan. Sarangan, 27 te San Francisco. Stad Haarlem, 30 v. Huelva te Sluiskil. Saparoea, 29 van Barcelona. Stbajak. 30 dwars Djeddah. Stad Vlaardnigen, 1 v. Einden te Narvik verw. Schie, 29 v A'dam te Gibraltar. Stad Alkmaar, 29 570 m. NO. ten O. Bermudas. Stanvac Benakat, 29 v. Saigon n. Haiphong. Stanvac Talang Akar, 29 v. Singapore naar Sungeigerong. Scherpendrecht, 29 150 m. ZO. ten O Kreta. Siberoet, 26 v. Penang n. Singapore. Sliedrecht, 29 150 m. W. Madagascar. St i aat Soenda. 29 870 m. NW ten W. Tristan da Cunha. Saparoea. 29 v. Barcelona naar Antw. Straat Makassar, 1 te Mauritius Straat Malakka, 30 v. Miri n Singapore. Sunetta, 1 Dec Santos verwacht. Sioterdijk, 30 v. New York te New Orleans. Stad Breda. 30 v. R'dam naar Narvik. Stad Maastricht, 1 v. Safi te Vlaardingen verw Talisse, 30 Port Said verwacht. Tjiluwah, pass. 30 Guardafui n. Pulubukom. Tarakan, 30 v Penang naar Belawan. Tjibesar, 29 v. Zanzibar n. Mombassa. Tjiluwah, 29 v. Aden naar Pulubukom. Tjimenteng, 1 Dec. Kaapstad verwacht. Tegelberg, 27 v. Yokohama n. Buenos Aires. Tomini. 28 te Singapore. Tankhaven II. 29 v. Belawan n. Sungeigerong Tasman, 29 v. Belawan naar Penang. Themisto, 29 160 m. NW. Flores Tibia, 29 170 m O. Malta. Tabian, 29 van Port Soedan. Tjiwangi, 30 v. Tj. Priok té Soerabaja verw. Tibia, pass. 30 Malta. Tjipanas, 30 v. Santos n. Kaapstad. Tamo. 1 ca. 13 u. van Buenos Aires voor de Hoek van Holland verwacht. Telamon, 27 v. Ciudad Trujillo n. Philadelphia Tiberius, pass. 29 Noordkust Cuba. Tjipondok, 27 te Yokohama v Shimizu. Trajanus, 27 v. Houston n New Orleans Tegelberg, 28 te Nagoya. Van der Hagen, 29 te Soerabaja in dok. Willem Ruys. 29 te Port Said. Waterman, 30 560 m. ZW. ten W. Anderhalf- graadskanaal. Willemstad, 30 v. Dover naar Madeira Weltevreden, pass. 29 Palawan n. Phili'ppijnen Waterland, 1 te Amsterdam v. Buenos Aires. Zuiderkruis, 30 660 m. NW. Walvisbaai Zeeland (KRL), verm, l v. R'dam n. Makassar Schepen met passagiers, emigrerenden en repatrieerenden Aldabi, 1 Bahia verwacht. Alihena, 6 Rio de Janeiro verwacht. Aloati. verrn. 6 v. R'dam n. Buenos Aires Bonaire, verin, 1 v. Georgetown n. A'dam Boskoop, 30 Antw. verw. ca 1 te A'dam. Cottica, 30 v. A'dam n. Georgetown. Groote Beer, A'dam verbouwen. Indrapoera, 30 v. Tj. Priok te R'dam Joh. v. Oldenbarnevelt, Amsterdam survey Nieuw Amsterdam, Rotterdam survey Noordam. vena. 8 v. R'dam n New York Oranje, 5 Suez verwacht. Oranjestad, verm. 1 v. La Guaira n port of Spain. Rijndam, l te Le Havre en 2 R'dam verw. Sibajak, 3 Port Said verwacht Tjiluwah, 10 Singapore verwacht. Veendam. 6 Haldfax verwacht. Waterman, 9 Fremantle verwacht. Westerdam, 3 New York verwacht. Willemstad, 5 Madeira verwacht. Willem Ruys, 3 Aden verwacht. Zuiderkruis, 3 Kaapstad verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 8