Wysjinski: Rusland is bereid zijn atoomfabrieken te laten inspecteren Duizenden doden door uitbarsting van de Hibok Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Federalistische demonstratie in Straatsburgse Assemblee Doch eerst moet er een verbod zijn Weer een schietpartij in Suez die doden en gewonden kost Ander geluid Het woord is aan. Ontwapeningscommissie op een critiek punt Autobus rijdt op groep Britse cadetten in Demonstratie tegen Adenauer in Londen 5 Tabaksondernemingen in Deli gesloten Zes dorpen bedolven onder de gloeiende lava - massa Geen vorderingen in Korea Berichten over mgr. Stepinac Drieëntwintig doden De honderdduizend is er uit 66e JAARGANG No 127 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 5 DECEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 291 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE GROTE VIER vergaderen te Parijs, in subcommissie, over de ontwape ningsvoorstellen. Het klinkt wat ongewoon: een subcommissie lijkt volgens onze vader landse vergader-pracrtijk en welk volk weet beter wat vergaderen*is dan wij? een te bescheiden verzamel-vorm voor de Vier Groten. Het is evenwel formeel hele maal in orde. Alleen zijn het niet de vier mannen die president Auriol bijeen wou brengen, toen hij zijn openingsrede in de Assemblee der U.N.Ó. uitsprak. En zij heb ben ook niet de agenda die hij voorstond, namelijk: geen agenda. Zijn idéé was dat zij eerst eens, achter gesloten deuren, in een algemeen gesprek toenadering zouden pogen te vinden. En dat de vier deelnemers de leiders der regeringen zouden zijn, met Truman en Stalin inbegrepen. Op zo hoog niveau staat de subcommissie niet. Er zit zelfs maar één minister van Buitenlandse Zaken in: de Rus Wysjinski. Vertegenwoor digers van Amerika, Engeland en Frankrijk zijn in deze volgorde Jessup, Selwyn Lloyd en Jules Moeh en zij bepalen zich tot één onderwerp, dat overigens een uiterst moei lijk onderwerp is: het bereiken van een ge meenschappelijk ontwapeningsplan nadat sterk uiteenlopende voorstellen door West en Oost zijn gedaan. Blijkens een verkla ring van Wysjinski is de Rus op één punt toeschietelijker geworden. Dat wil nog niet zeggen dat men slagen zal. Het beste dat men kan verwachten is, dat deze poging tenslotte toch tot de samenkomst der vier regeringsleiders zal voeren, die Auriol heeft voorgesteld. In wezen is dit maar weer half werk; er is trouwens meer nodig dan een ontwapcningsplan om tot een werkelijk vergelijk te komen. Het gaat op het gebied der federatie plannen precies zo: men ontwijkt de moei lijke grote oplossingen. Wel heeft Straats burg ditmaal reeds bewezen, dat de Engel sen in hun onwil, om daadwerkelijk met West-Europa mee te doen steeds meer in het nauw worden gedreven. Zoals wel te verwachten was en hier ook in uitzicht is gesteld blijkt de huidige Conservatieve regering in Londen niet williger dan het Labour-bèwind was. Dat is verleden week wel heel duidelijk gebleken toen de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Sir David Maxwell Fyfe, te Straatsburg haar standpunt moest toelichten. Het lijkt vreemd dat een minister van Binnenlandse Zaken dat doet, maar hij sprak dan ook eigenlijk niet als zodanig. Hij sprak als parlementslid, afgevaardigd naar Straats burg. In Engeland moeten namelijk de mi nisters parlementslid zijn. Voor Maxwell Fyfe was het een zware taak, want hij is zelf federalist. Nu keerde hij zich, in een sfeer die door het bezoek der Amerikaanse parlementariërs aan Straatsburg al geladen was, niet alleen tegen Europese maar ook tegen Atlantische federatie. Dat deed La bour tenminste niet. Maxwell Fyfe noemde iedere federatie een „irreëel" denkbeeld. Want federatie zou betekenen dat men zekere regeringstaken aan een federaal be wind zou moeten overdragen, met een zorg- vuldig-getrokken scheidingslijn tussen fe derale en staats-bevoegdheden. „Niemand kon verwachten dat Groot-Brittannië deze weg zou inslaan." Ge kunt u afvragen waarom juist Groot- Brittannië die weg niet zou kunnen in slaan. Op deze plaats is al meermalen ge schreven over de tegenzin die vooral de Brit, eilander als hij is en nationaal-uit- zonderlijk als hij zich voelt, bij zulke om wentelende hervormingsplannen ervaart. De gedachte, niet alleen meer Brit, maar ook Europeaan te moeten zijn en zelfs een deel van zijn zelfbestuur aan een nieuw „Europa" of „Atlantis" te moeten afstaan gaat recht tegen zijn overgeleverde begrip pen en zijn nationale zelfgenoegzaamheid in. Dat is het werkelijke grote bezwaar. Zoals onze Londense correspondent dezer dagen nog opmerkte: het grote bezwaar is emotioneel, een gevoelskwestie. Daar kon Maxwell Fyfe zijn openbaar betoog te Straatsburg evenwel niet op baseren. Even min zijn persconferentie. De repliek op zulk argument zou al te zeer voor de hand ge legen hebben. Dus moest hij zich maar weer verschuilen achter de geen-steek houdende bezwaren met betrekking tot het Britse Gemenebest. Intussen zijn niet alle Engelsen zozeer onwillig als hun regeringen en blijven niet allen ongevoelig voor de drang der gebeurtenissen en voor de ontwikkeling, die steeds duidelijker tot federatie noopt. In de Engelse Pers wordt onrust merkbaar. Het hoofdartikel in The Observer van 2 Decem ber heeft aanleiding gegeven tot de titei boven dit hoofdartikel: Een ander geluid Het blad begint met zich af te vragen of Europese Unie niet tot Atlantische Unie zou kunnen leiden. Het erkent dat federatie van souvereine staten een grote constitutionele onderneming is, en dat als vroegere grote mogendheden daartoe behoren men van een omwenteling op internationaal terrein moet spreken. „Niemand zal lichtvaardig zulk een besluit nemen of het als over gangsmaatregel in tijdelijke moeilijkheden willen aanvaarden. Maar er zijn historische ciises, die niet door kleiner middelen over wonnen kunnen worden. En op zijn zwakst uitgedrukt is er een sterk vermoeden, dat de wereldcrisis van deze tijd tot dit soort behoort. Ook is federalisme geen „irreëel" denkbeeld. Federalisme heeft zijn waarde in de practijk bewezen in Australië, Cana da, Duitsland en in het grootste politieke succes van de nieuwe tijd, zo niet van alle tijden: dat van de Verenigde Staten". Het Engelse blad betoogt verder dat „N.A. T.O. (de Noord-Atlantische Verdrags Or ganisatie) slecht opschiet met haar streven. Zij blijft steken in de verwarring van een reeks elkaar-hinderende commissies, die ieder op zichzelf een internationale confe rentie vormen. Haar economische mobili satie werkt hortend omdat zij in twaalf of vijftien nationale onderdelen gesplitst is, waarvan de meeste niet efficiënt, beneden de maat en verouderd zijn. Men kan moei lijk inzien hoe de huidige stuntelige coalitie deze moeilijkheden overwinnen kan. En het is waarlijk niet alleen de huidige Russische bedreiging die dringt naar Atlan tische Federatie. Alle belangrijke verschijn selen van onze tijd duiden op hetzelfde. Een eiland-staat met vijftig millioen men sen zoals Groot-Brittannië zal nooit meer uit eigen kracht alleen („in her own right") een grote mogendheid zijn. Evenmin kun nen wij erop hopen, ons Gemenebest en ons Empire alleen te behouden. Nu reeds Dinsdagavond om 12 minuten over zeven begon op Schiphol de eerste vlucht van de wekelijkse K.L.M.-dienst op Tokio, nadat dr. A. Plesman in de vertrekhal voor inter continentale vluchten een korte toespraak had gehouden. Twee uur voordat het vliegtuig, de „Utrecht", opsteeg was nog gebleken, dat de boom riit Boskoop, die ter gelegenheid van deze vlucht in Tokio geplant zou worden, door zijn enorme lengte niet in het vrachtruim paste. De kwekers ervan in Boskoop werden opgebeld en arriveerden een uur later om vakkundig een meter van de jonge eik af te zagen. Op de foto: de „Utrecht" startklaar. (Van onze speciale verslaggever) STRAATSBURG, 5 Dec. Sedert Zater dag heeft de Assemblée van de Raad van Europa twee vrije dagen gehad, Zondag en Maandag en gisteren één vergadering. Maar denk niet, dat de vrije dagen alleen vacan- tie betekenen. Men heeft namelijk zitten peinzen, hoe het moest met de Zaterdag middag gehouden stemming, waarbij de aanbeveling betreffende een conferentie van deskundigen, die een internationaal ge zagsorgaan voor de landbouw moet voor bereiden, was aangenomen. Bij die stem ming waren namelijk fouten gemaakt, zo was achteraf gebleken. Ging men die fou ten herstellen, dan zou de aanbeveling als verworpen moeten gelden. De uitslag werd dan niet 49 tegen 24 maar 48 tegen 25, zo dat de vereiste meerderheid van tweederde er niet zou zijn. Maar voorzitter Spaak had gezegd, afgaande op de cijfers, die de grif fier hem had voorgelegd: „De aanbeveling is aangenomen". Moest dat nu zo blijven? Neen, zei gisterochtend de Italiaan Jaci- ni, die als voorzitter fungeerde, omdat Spaak in Brussel moest zijn voor een ver- 0 PARIJS (Reuter). De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Andrej Wysjinski, heeft Dinsdag verklaard dat zijn regering bereid is inspectie van haar fa brieken voor atoomwapens toe te laten, onmiddellijk nadat de Algemene Vergade ring der U.N.O. zou hebben besloten, dat alle atoomwapens buiten de wet behoren te worden gesteld. Hij zei dit op een geïmproviseerde pers conferentie, tien minuten nadat de sub commissie voor ontwapening haar middag zitting van drie-en-een-half uur had be ëindigd. De Britse vertegenwoordiger in de com missie, Selwyn Lloyd verklaarde, dat men een nuttige discussie had gehad. Wysjinski zei, dat hij in de laatste ver gadering voornamelijk had gesproken over de kwestie van verbod van de atoom wapens en de instelling van internationale controle. „Ik drong er op aan, dat de Algemene Vergadering een besluit zal nemen om de bom te verbieden. De kwestie rees, of een dergelijk besluit van de Algemene Verga dering bindend en verplichtend zou zijn voordat er een conventie is getekend. Mijn standpunt was, dat het ondenkbaar is, dat de bom geproduceerd en gebruikt zou kun nen worden, nadat zij door de Algemene Vergadering onwettig is verklaard. Het be sluit van de Algemene Vergadering zou morele, politieke en juridische kracht hebben." Een conventie aangaande het verbod van atoomwapens zou practische maatrege len ter uitvoering van dit besluit moeten vaststellen, alsmede een stelsel van inter nationale controle op de productie van atoomenergie. TOKIO (Reuter). De Noordelijken hebben vandaag de geallieerde onderhan delaars te Panmoendjom medegedeeld, dat zij de aanwijzing van neutrale waarnemers wensen uit te stellen tot na het totstand komen van een overeenkomst betreffende het toezicht op de naleving van een wapen stilstand. De wQordvoerder van de geal lieerde delegatie, kolonel Levie, deelde ver slaggevers mede, dat de Noordelijken tevens te kennen gegeven hadden, dat nie mand toestemming zou mogen hebben om achter de linies van de andere partij een onderzoek in te stellen. De activiteit aan het front blijft beperkt tot verkenningen van patrouilles. Het jong ste communiqué van de U.N.O. zegt, dat het enige treffen van betekenis zich aan het Westelijke front heeft voorgedaan tussen een geallieerde patrouille en drie Noorde lijke pelotons, die zich na een half uur te rugtrokken. Het Amerikaanse departement vèn Bui tenlandse Zaken heeft nog geen enkele mededeling van de Amerikaanse ambassade te Belgrado ontvangen waarin een bericht van het Italiaanse persbureau Ansa, vol gens hetwelk mgr. Stepinac aartsbisschop van Zagreb, thans zou zijn vrijgelaten uit de gevangenis, bevestigd wordt. Wel is reeds eerder gemeld, dat vrijlating nog dit jaar verwacht werd. Volgens het bericht van Ansa zou mgr. Stepinac, die in 1946 tot zestien jaar ge vangenisstraf veroordeeld werd op be schuldiging van collaboratie tijdens de oor log, thans naar Bresovica gaan. Er is nog geen officiële mededeling over de vrijlating gedaan, aldus Ansa. Degenen die het atoomwapen niet willen verbieden vóór de instelling van controle, zoeken voorwendsels om het verbod van de fabricage en het gebruik van de atoom bom uit te stellen, daar er een zekere tijd nodig is om deze controle in te stellen, al dus de minister. Steeds helderder Een Britse woordvoerder zei nog, dat het „proces van opheldering voortgang vindt en dat op sommige minder belangrijke pun ten overeenstemming is bereikt." De subcommissie zal vandaag weer bij eenkomen. Dinsdag heeft een Amerikaanse woord voerder te Parijs duidelijk doen uitkomen, dat de ontwapeningsbesprekingen van de grote vier, enige uren nadat zij waren be gonnen, op een belangrijk punt waren vast gelopen. Uit een uitwisseling van vragen en antwoorden in de bijeenkomst van Maan dag bleek, dat een wijde kloof bestaat tus sen de Oostelijke en de Westelijke opvat tingen over ontwapening en de toekomst van atoomwapens. Het eerste punt was het buiten de wet stellen van atoomwapens en het gelijk tijdige controlestelsel om naleving van het verbod, te verzekeren. De Amerikaanse woordvoerder legde er de nadruk op, dat het onmogelijk was slechts „papieren reso luties" aan te nemen om atoomwapenen te verbieden, tenzij een doelmatig controle stelsel van kracht zou worden. Dinsdagavond is te Chatham (Engeland) een autobus in het donker op een groep Britse cadetten ingereden. Van deze groep, het muziekcorps van een afdeling van de „Royal Marine Cadet Corps", een organi satie, waarin jongelui een gedeeltelijke mi litaire opleiding ontvangen, werden zeven tien jongens gedood en zes zo ernstig ge wond, dat zij later in het ziekenhuis over leden. Er vielen 18 gewonden. Het ongeluk gebeurde dichtbij de poort van het arsenaal van Chatham. De groep werd van achteren aangereden. Tien jon gens, die vooraan marcheerden, bleven on gedeerd. Zij moesten echter in het zieken huis worden opgenomen met een zenuw schok. De chauffeur van de autobus zou juist heden een medaille in ontvangst nemen voor 25 jaar veilig rijden. Hij was reeds veertig jaar in dienst bij de plaatselijke autobusonderneming. Het jongste slachtoffer is tien jaar, het oudste veertien. LONDEN (Reuter). Voor de ambts woning van de Britse premier had zich Dinsdagochtend een aantal demonstranten verzameld, dat anti-Duitse leuzen riep, toen kanselier Adenauer arriveerde. Een aantal jongelieden, dat pamfletten van de Lon dense door communisten gesteunde vredes- raad verspreidde, werd gearresteerd. Men riep onder meer „Sieg Heil",. „Terug naar Duitsland" en „Wij willen geen nieuw Nazi-leger". Vier personen zijn aangehouden. Vandaag zal Adenauer besprekingen voeren met Churchill en Eden. DJAKARTA (Aneta). Vijf tabaks ondernemingen in Deli zijn met ingang van 1 December voorlopig gesloten, namelijk de Deli Tua, Tungungan, Kwala Mentji- rim, (alle van de Deli-maatschappij), de Glugur Estate en de Bindjei Estate van de Deli Batavia maatschappij. Door de sluiting zullen ruim 2700 arbei ders ander werk moeten zoeken. Van de zijde van de betrokken maatschappijen werd meegedeeld, dat het sluiten niet be tekent dat ingaande 1 December op alle vijf de ondernemingen alle werkzaamheden gestopt zijn. De oogsten, die thans in de fermenteerschuren liggen, worden eerst volledig afgewerkt, waarmee een deel van het bovengenoemd arbeiderstal nog enige tijd belast blijft. De sluiting houdt echter in, dat geen voorbereidende werkzaam heden voor de volgende' oogst meer ter plaatse zullen worden verricht. gadering van de Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken. Natuurlijk kon de As semblée wel beslissen, aldus Jacini, dat er opnieuw zou worden gestemd, nu, of na een hernieuwd onderzoek in de Landbouwcom- missie. Maar de Assemblée wilde niets van dat alles weten. Op voorstel van de Italiaan Benevenuti en de Belg Bohy stelde zij na anderhalf uur debatteren met 84 tegen 13 stemmen vast, dat het in strijd met traditie en practijk van alle parlementen ter wereld was, op een eenmaal bekend gemaakte stemmingsuitslag terug te komen. Hetgeen betekende, dat de aanbeveling was en blijft aangenomen. Jammer, dat dit belangrijk principieel besluit op zo'n 'weinig elegante wijze tot stand moest komen. De uitspraak; door Be nevenuti en Bohy uitgelokt, is lijnrecht in strijd met bijvoorbeeld in Nederland ver toonde feiten. Maar voor de zaak zelf doet het er weinig toe. Door misverstand waren er Zaterdag nogal wat leden afwezig; bij complete bezetting zou de vereiste meer derheid stellig wel zijn behaald. De politieke commissie Op vrije dagen wordt wel vergaderd door commissies.'Met veel belangstelling wordt uitgekeken naar hetgeen de politieke com missie te voorschijn zal brengen. Zij is nog niet toegekomen aan de Franse voorstellen betreffende een „politieke autoriteit": in het bijzonder is Frankrijk wellicht de sleu tel, die daar de deur voor een Europees leger moet openen. Wel heeft zij zich uit gesproken over het denkbeeld van mr. M. van der Goes van Naters om ministers uit te nodigen, achter gesloten deuren met de commissie over bepaalde problemen te overleggen. De commissie heeft nu vastge steld: onder omstandigheden kan zulk over leg wenselijk zijn; en wij laten het aan voorzitter, onder-voorzitters en rapporteurs van onze commissie over de wenselijkheid te beoordelen. Een uitspraak die heel wel tot gevolg kan hebben, dat men voorlopig niets meer over het denkbeeld zal horen. Economisch debat Dinsdag is een lang debat begonnen over een aan de Raad van Europa uitgebracht rapport van de O.E.E.S. Het rapport werd uit naam van het Ministerscomité door de B o s s u et De oorlog is zoiets verschrikke lijks, dat ik mij verwonder hoe het woord alleen ons niet doet gruwen. (Uit: Pensees chrétiennes et morales). Engelse minister van Economische Zaken, Sir Arthur Salter, ingeleid. Het betreft in hoofdzaak de verklaring, dat in de komen de vijf jaar Europa's productie met 25 moet stijgen. Er was nogal wat critiek van allerlei kanten, niet gericht tegen produc tieverhoging maar informerend hoe men zich de zaak moest voorstellen. Sir Arthur zal nog heel wat te verhelderen en toe te lichten hebben in het debat, dat vandaag zal worden voortgezet. Van Nederlandse zijde hebben de socialist Van de Kieft en de V.V.D.'er Korthals zich in het gesprek ge mengd. Eerstgenoemde vergeleek Europa met een oude dame, die steeds maar klaagt over pijntjes en die, als zij de raad krijgt eens lekker naar buiten te gaan, klaagt dat het zo koud is. Klagen over moeilijkheden. Dat is het wat er te veel gebéurt. Nu zijn deze moeilijkheden inderdaad niet gering. De vraagpunten die de heer Korthals aanroerde, getuigen daarvan. Ka- pitaalschaarste, fiscale politiek, grondstof fen, verdeling van arbeidskrachten, de be loning van geschoolde en ongeschoolde ar beiders, enzovoort. Bijzonder belangwek kend was de rede over de monetaire poli tiek van de Engelse Conservatief Boothby, waarin uitbreiding van het sterlïnggebied werd aanbevolen. Dit betoog was in ver band te brengen met zijn al eerder geop perde denkbeeld dat continentaal Europa deel zal gaan hebben in het Britse Gemene best. Demonstratie De middagvergadering werd aan het be gin verstoord door een demonstratie van federalistisch gezinde Europese jeugd. De jongelui wensten een constituerende ver gadering, die een Europese federatie in el kaar zou zetten. Zij gaven door het luid keels op de tribune voorlezen van een proclamatie van die opvatting blijk. Eén begon er met voorlezen en toen hij verwij derd was zette een ander aan het andere eind van de tribune de voorlezing voort. Dat ging zo door tot allen verwijderd wa ren en de inmiddels geschorste vergadering kon worden hervat. Goed bedoeld, goed georganiseerd, maar ondoelmatig, onwel levend en niet getuigend van veel inzicht in politiek beleid. MANILLA, 4 December. (AFP). Bij de uitbarsting van de Ilibok op het Philip- pijnse eiland Caminguin is ongeveer tach tig procent van de inwoners van zes dor pen op het eiland om het leven gekomen. Tot op heden zijn de lijken van 144 slacht offers gevonden en men vreest, dat nog talrijken zich in het gebied met een straal van vijf kilometer rondom de vulkaan be vinden, dat door de grote hitte nog niet kan worden bereikt. Ongeveer 10.000 personen zijn naar het Oostelijk deel van het eiland overgebracht. Volgens de gouverneur van het eiland zou het aantal slachtoffers 2000 bedragen. Honderden mensen zijn gewond en de ziekenhuizen zijn overvol. De voorraad ge neesmiddelen is uitgeput. Raymond Spencer, omroeper van de „American Broadcasting Corporation", Gisteren is het in Suez opnieuw tot een botsing gekomen, waarbij naar raming twintig Egyptische politiemannen en bur gers om het leven kwamen of werden ge wond en twee Britse soldaten werden ge wond. De schietpartij, die tien minuten duurde, begon volgens de Britse lezing, toen ongeveer 40 Egyptenaren schoten op drie Britse Brengun-carriers, waarop de Britten het vuur met machinepistolen beantwoord den. Een Britse hoge officier heeft verklaard, dat de incidenten op zichzelf staande ge- komt de verdediging van Canada, Austra lië en Nieuw-Zeeland in de practijk voor Amerikaanse, niet voor Britse verantwoor delijkheid. Willen wij, weigerend deel uit te maken v?n een Atlantische Unie, liever trotse aftakeling (in de stijl van de vroe gere Spaanse wereldmacht) dan levende groei?" Tot zover The Observer. Gij zult met mij erkennen: een ander geluid. Pro Atlantische Unie. Nog niet helemaal pro-Europese Unie maar toch ook op dat punt niet afwijzend. R. P. Het s.s. „Polydorus" dat in November 1942 na een strijd van drie dagen tegen een U-boot van Hitiers „Kriegsmarine" door Duitse torpedo's tot zinken is gebracht, ver kreeg voor het moedige en gedisciplineerde gedrag van zijn bemanning in deze strijd, een Koninklijke Vermelding. De aan deze onderscheiding verbonden bronzen gedenk plaat werd, daar het oorspronkelijke schip is verloren gegaan, aangebracht op de nieuwe „Polydorus" van dezelfde rederij, de „Nederlandse Stoomvaart Maatschappij Oceaante Amsterdam. Enige leden van de bemanning die de ondergang van het schip in 1942 hebben yneegemaakt, waren Dinsdag aanwezig bij de overdracht door minister H. H. Wemmers van de gedenkplaat. Van rechts naar links: minister Wemmers, kapitein H. Brouwer, Piet Brouwer, derde machinist en M. H. van de Mostderde stuurman van de vergane „Polydorus" vallen van „paniek" zijn en dat in het al gemeen de atmosfeer in de zóne verbetert. Britse autoriteiten menen, dat de overeen komst van verleden week tussen de Egyp tische gouverneur van de kanaalzone en generaal Erskine, dat Egyptische politie de orde in de zóne zal handhaven, niet aan getast is. Ongeveer 25 Egyptenaren worden nog door de Britten vastgehouden en verhoord. Kort voor het voorval van Dinsdag heeft de commandant van het Britse garnizoen te Suez, Greenacre, met de Egyptische gou verneur van de stad gesproken over de botsing van Maandag. Greenacre heeft ge- eist, dat de Egyptische politie voor een „af koelingsperiode" ontwapend zou worden, evenals twee weken geleden in Ismailia, na de gevechten aldaar, is gedaan. Het Egyptische ministerie van Binnen landse Zaken heeft bekendgemaakt, dat bij het incident van Dinsdag vijftien Egypte naren om het leven zijn gekomen en 29 gewond. De Egyptische politie vuurde op de Britse strijdkrachten om Egyptische burgers te beschermen, aldus het communiqué van het Egyptische ministerie. „Terwijl de begrafe nisstoet van een slachtoffer van de Britse aanval op Maandag zich naar een auto be gaf, die het stoffelijk overschot naar Ismai lia zou brengen, vuurde een Britse leger groep met Brenguns op de begrafenisgan- gers". aldus deze lezing. (Reuter) A.F.P. meldt, dat ondanks door de Egyp tische regering uitgevaardigde instructies enkele duizenden studenten en arbeiders hedenmorgen in de straten van Alexandrië een anti-Britse betoging hebben gehouden. Zij eisten wapens en munitie van de rege ring. De gouverneur van Alexandrië heeft persoonlijk de betogers gewaarschuwd, dat de politie bij het eerste teken van onge regeldheden krachtig zal optreden. Vanochtend zijn alle telefoonverbindin gen tussen Suez en Caïro onderbroken. Alle v-op de weg van Caïro naar Suez s til. Er vertrekken ook geen treinen meer van Caïro naar Suez. Op 40 km van Caïro hebben Egyptische troepen zich langs de weg naar Suez opgesteld. heeft Dinsdagavond in een uitzending uit Manilla medegedeeld dat talrijke slacht offers van de uitbarsting levend zijn be graven. President Quirino heeft persoonlijk het reddingswerk georganiseerd. Men is in ploegen bezig het puin op te ruimen. Dit werk wordt echter door de rook en hitte, door de uitbarsting veroorzaakt, bemoei lijkt. Dit is de derde hevige uitbarsting van de Hibok gedurende de laatste drie jaar. In September 1948 werden 29.000 mensen geëvacueerd in verband met een uitbar sting, maar slechts één persoon verloor het leven. In September 1950 werkte de Hibok weer; toen kostte het 80 personen het leven. Tot dusver konden van het aantal van 141 lijken slechts 37 worden geïdentifi ceerd. Honderden personen worden behan deld wegens brandwonden veroorzaakt door gloeiende lava en as, die een gebied van 10 vierkante kilometer hebben ver woest. Alle huizen in het dorp Ganasan, aan de voet van de Hibok, zijn wegge vaagd. Men gelooft, dat alle inwoners zijn omgekomen. Naar schatting is 80 procent van de be volking van Camiguin dood of heeft letsel opgelopen. De vulkaan rommelt nog onheilspellend en spuwt met tussenpozen roodgloeiende lava en as uit. De inwoners van Mambajad, de voor naamste plaats van het eiland Camiguin, hebben opdracht gekregen zich naar de Oostelijke zijde van het eiland te begeven. Watervliegtuigen van de Amerikaanse marine vervoeren in samenwerking met Philippijnse vliegtuigen dokters, verpleeg sters en voorraden naar het getroffen ge bied, dat 700 km. ten Zuid-Oosten van Manilla ligt. Ook vaartuigen van de Phi lippijnse vloot zijn op weg naar Camiguin. Ook de Nederlandse Staatsloterij heeft voor een St. Nicolaassurprise gezorgd. Bij de heden gehouden trekking is de honderd duizend gevallen op lot nummer 18750. *»ooooccocxxxx>ooocyvx>oor*x*xïnnfTroooon'-irrxxxv-oooooooOO NOG STEEDS ZACHT. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Krachtige tot harde Zuid-Wes telijke wind, maar later in het Noord- Westen van het land tot matig afne mende Westelijke wind. Zacht weer. 6 December Zon op 8.31 uur, onder 16.30 uur. Maan op 13.23 uur, onder 0.32 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 5 December Hoog water: 8.30 en 21.01 uur. Laag water: 3.57 en 16.25 uur. Donderdag 6 December Hoog water: 9.35 en 22.09 uur. Laag water: 4.35 en 16.25 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1