Positie der H.O.V. hoopgevend -Clowntje Riek Lynne Thorn's dilemma TAXI 12500 Goede gaven voor de Prinses Marijkeschool Mr. Theyse over de PBO Centraal Visserij-„lab" in IJmuiden Verkeersramp ter sprake in het Britse Lagerhuis Reis van verstekeling eindigde noodlottig DONDERDAG 6 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Publicatie van „oud nieuws" wekt nodeloze ongerustheid KAISER FRAZER Burgerlijke stand van Haarlem Uitspraken der Haarlemse rechtbank Andriessen» monument voor Suriname Dank zij Christelijk Lyceum Voor werknemersorganisatie in bloembollenvak Minister Mansholt: Voor de kinderen Colonnes moeten een achterlicht hebben Financiële verhouding tussen rijk en gemeenten Diefstal van armbandhorloges Speelgoed voor kinderhuizen FEUILLETON In „Het Parool" van Woensdagavond is een op het eerste gezicht onrustbarend ar tikel opgenomen onder het opschrift „Haar lems Orkest met ondergang bedreigd". Hierin wordt onder meer gezegd, ter toe lichting op deze alarmkreet: „De salarissen van de orkestleden der H.O.V. worden niet langer voor de helft door het rijk gegaran deerd. Per 1 September 1951 is die garantie geëindigd. Slechts in het exploitatietekort zal rijkssubsidie een bijdrage leveren". Dit is wel juist, doch allerminst nieuw. Er is dan ook, zo werd ons trouwens nog ten overvloede door een woordvoerder van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verzekerd, geen enkele reden tot ongerustheid. De bovenstaande gegevens waren reeds vervat in een brief, door de minister deze zomer aan het bestuur van de H.O.V. ge richt. Men zal zich herinneren dat be gin Mei van hogerhand de orkesten werd afgeraden contracten voor het volgende seizoen te sluiten, daar de subsidieregeling op de helling stond. Deze waarschuwing gold, zoals spoedig bleek, in versterkte mate voor het Haarlemse orkest, dat met opheffing werd bedreigd. Vooral dank zij het ingrijpen van de gemeentelijke over heid volgde hierop een langdurige reeks besprekingen op het hoogste niveau, die tenslotte geleid hebben tot de bovenver melde brief, waarin de minister meedeelde niet langer 'de helft van de salarissen der orkestleden te kunnen garanderen, doch wel bereid te zijn een biidrage ter dekking van het eventuele exploitatietekort te ver schaffen. Geen vuiltje aan de lucht Gesterkt door 'deze morele verplichting van de overheid is de H.O.V. dus in Sep tember met het nieuwe seizoen begonnen. Omtrent de grootte van het aandeel in het tekort, dat het rijk voor zijn rekening zal nemen, is uiteraard niets bekend. Men is er bij het opstellen van de begroting van uitgegaan dat de bijdrage desnoods niet lager zal zijn dan het vroeger gegaran deerde bedrag, dat dus gevormd werd dooi de helft der salarissen. Als er zich geen nieuwe moeilijkheden voordoen, aldus de penningmeester, dan is er geen vuiltje aan de lucht. Dank zij de dit najaar gehouden actie zijn er van particulieren en grote be drijven voldoende middelen binnengeko men om de oude tekorten ongedaan te maken. Door de verhoging van de gemeentelijke subsidie voor 1951 van 80.000 tot ƒ95.000 was er in het afgelopen seizoen een slui tende begroting. Het bezoek is thans zo goed dat de inkomsten althans van de eigen concerten hoger zullen zijn dan in de voorgaande jaren. Bovendien is de H.O.V. aangezocht als begeleidingsorkest van de pas gestichte Utrechtse Opera, die op 16 December begint te werken (met „De Telefoon" van Menotti onder regie van Cees Laseur). Bij welslagen van deze onderneming zouden er in dit seizoen der tig voorstellingen worden gegeven! De nu geldende regeling is gemaakt, zo werd hedenmorgen door een woordvoerder van het ministerie van Ondei-wijs, Kunsten en Wetenschappen verklaard, om te zien hoe het in Haarlem reilt en zeilt. De moge lijkheden van het rijk zijn ten dele afhan- ADVERTENT1E Wij rijden met HAARLEM, 5 December 1951 ONDERTROUWD: 5 Dec., S. R. Fens en H. M. Ruijzenaars; J. Faber en C. M. Meeu- wis: C. Boeree en A. C. Rompa: R. A. Kauff- man en W. C. Klinkenberg; J. Steegstra en E. L. Rumpff; J. B. Steenkist en J. A. Bouw man; J. Verhaar en W. Koelemeijer; M. C. Stammes en C. G. Zwemmer: H. W. Boo- gaardt 't Hooft en G. M. B. Funke; H. C. te Pas en H. G. Bergmans; S. Sweijen en P. M. T. Kors; P. Pace en T. H. L. van den Bosch; M. H. J. Weijer en G. Burghout; W. A. M. Kamp en A. L. Woning; N. Adelaar en L. Hurkmans; W. T. van Herwaarde en C. Ka bel; W. de Groot en L. A. H. J. Blom; W. J. C. van Alphen en S. Jansma; M. T. Visbeen en H. Elfrink; C. J. Bruggink en W. H. Stuurman; A. F. Bronkhorst en G. J. de Vis ser; G. Bark en G. Bouwmeester; W. L. Ha- bich en M. van Wolfe ren. GEHUWD: 5 Dec., C. D. van Soest en C. P. M. Brasser: A. Giesbergen en H. Eek; J. Ipenburg en H. Albers; M. A. Flipphi en J. Janssens; S. B. Knijnenburg en P. J. Flipsen; G. M. Adams en P. A. van Vliet; J. de Vo gel en G. C. van der Weijden. BEVALLEN van een zoon: 1 Dec., C. B. M. van Ommerende Graauw; 3 Dec., W. C. M. CornelissenHarte; 4 Dec., H. C. Wolt- manSiolvoort; J. Woertmanten Have; J. Bultmanvan 't Lindenhout; 5 Dec., C. van KampenPepping. BEVALLEN van een dochter: 4 Dec., H. C. van EgmondBachman; P. M. van der Veldt Hagen; J. Bruijnsde Lang: A. A. S. van Eeden—Stokman; 5 Dec., D. F. M. van Ber genSimonetti. OVERLEDEN: 3 Dec.. G. van Eerde—van Wetering. 73 j., Adriaan de Jongestraat; 4 Dec., G. M. M. Mentjox—Depenheuer, 50 j., Nijlstraat. kei ijk van de begroting voor het jaar 1952, waaromtrent het schriftelijk overleg nog gaande is. Hierop is ten behoeve van de ondersteuning der orkesten bijna drie ton meer gevraagd dan voor dit jaar. Als alle krachten worden ingespannen, zoals op het ogenblik geschiedt, dan is er geen enkele reden tot pessimisme. Het bestuur van de H.O.V. heeft de mi nister nog niet gevraagd om zijn toezeg ging tot het geven van een bijdrage in het exploitatietekort nader te preciseren. Men is nog doende een vorm te vinden voor de omschakeling van gemeentelijk tot provin ciaal orkest en wil, om sterker in de schoe nen te staan, liever wachten met het zoe ken van nieuw contact en het openen van overleg, tot deze verwezenlijkt is. Men kan trouwens moeilijk van het rijk verwachten dat er een beslissing zal worden genomen eer de grootte van het tekort voor zuivere berekening vatbaar is. De commissie, be last met het vaststellen van de normen voor de omschakeling, bestaat uit een ambtenaar van de provincie Noordholland, een vertegenwoordiger van de gemeente Haarlem en een bestuurslid van de H.O.V.. Een variabele post De situatie is dus zo dat de exploitatie rekening van de H.O.V. geheel ver schoond van oude tekorten waarschijn lijk een gunstiger beeld zal bieden dan in voorgaande seizoenen. Men hoopt dat de bijdrage van het rijk niet minder zal be dragen dan voorheen, toen men met zeker heid kon rekenen zoals de andere orkesten nog steeds kunnen, op een bedrag gelijk aan de helft van de salarissen. Het gevaar lijke van deze situatie is dat 'de uitkering aan de H.O.V. een variabele post op de be groting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen vormt, afhankelijk van de elders benodigde gelden. Men wist dit echter reeds bij het begin van net seizoen. De H.O.V. zou dus de dupe kunnen worden van een eventueel noodzakelijk geworden grotere uitkering aan de Nederlandse Opera, om een voorbeeld te noemen. Het is daarom noodzakelijk dat het bestuur uiterst diligent blijft. Vanmorgen heeft de rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen de twintigjarige kantoorbediende P. J. uit Koog aan de Zaan, die twee weken geleden wegens ver duistering terecht had gestaan, en hem ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden door te brengen in de Eijzondere strafgevangenis voor jongelie den te Zutphen. J. was loonadministrateur op een fabriek in Zaandijk en had zich enige malen gelden van arbeiders toege- eigend. Wegens het onrechtmatig rijdenjn een auto heeft de rechtbank de een en dertig jarige fabrieksarbeider H. T. M. T. B. uit Koog aan de Zaan veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden en twee weken met aftrek van voor-arrest- Hem was ook tenlaste gelegd, dat hij zijn vrouw gedreigd had te zullen vermoorden. Van dit feit werd hij vrijgesproken. De vertegenwoordiger A. S. te Delft had in Juli plannen een programma uit te geven ter gelegenheid van een tentoon stelling van „Haak in" in het Krelagehuis te Haarlem. Hij verzamelde advertenties en inde daarvoor gelden. Als verdacht van oplichting werd hij aangehouden en tien dagen geleden had hij zich te verantwoor den. De officier van justitie eiste een ge vangenisstraf van twee jaar en zes maan den. De rechtbank veroordeelde S. tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. Wegens verduistering van bedragen, ten nadele van een wasserij te Heemstede, werd de vijftigjarige Amsterdamse winke lier J. K. die belast was met het uitbetalen van schadevergoeding aan klanten veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van voorarrest. De Nederlandse regering zal aan Suri name een monument ten geschenke geven als blijk van dankbaarheid voor hetgeen Suriname tijdens de laatste oorlog gedaan heeft. Het monument wordt vervaardigd door de beeldhouwer Mari Andriessen, die enkele weken in Suriname heeft doorge bracht om zich daar te oriënteren. An driessen is hiermee gereed gekomen en heeft de terugreis naar Nederland aan vaard. Het monument wordt een driehoekig voetstuk waarop drie kinderen levensgroot worden uitgebeeld, die een zuil vasthou den, waaruit water stroomt. Het voetstuk wordt 1.30 meter hoog en geheel uit na tuursteen gehouwen. De rest van het mo nument zal uit brons worden gegoten, waardoor het vervoer er van gemakkelij ker is. De drie figuren zullen een Creools, een Hindostaans en een Nederlands kind voorstellen Op het bovenvlak worden de koppen van een Bosneger, een Javaan en een In diaan uitgebeeld. Over het onderschrift van het monument zal de heer Andriessen zijn gedachten nog laten gaan. Het is de bedoeling dat de heer An driessen naar Suriname zal terugkeren om bij het plaatsen van het monument tegen woordig te zijn. Jaap Fijne, Wim Outshoorn en Ton van Mansum hebben enkele Zaterdagmiddagen onder de hanebalken van het Christelijk Lyceum te Haarlem hun fantasie de vrije loop gelaten. Zij hebben er namelijk met vereende krachten een degelijk onderkomen vervaardigd voor Jan Klaasen en Kathrijn plus alle vrienden en bekenden van dit kluchtige echtpaar, dat menig kinderhart zo dikwijls sneller heeft doen kloppen. Jaap, Wim en Ton vervulden met het bou wen van die poppenkast een vererende op dracht van niemand minder dan van Sin terklaas, die al maanden lang heeft rond gelopen met het plan om de leerlingen van de Haarlemse Prinses Marijkeschool dit jaar eens extra goed te doen. Het Christe lijk Lyceum dat op de hoogte was van dit voornemen van de goed-heiligman, draal de geen ogenblik met het aanbieden van zijn goede diensten en Sinterklaas, die het toch al druk genoeg had, verwierp de stel ling dat aangeboden diensten zelden wel kom zijn met één kordate slag van zijn gouden staf. En zo gebeurde het dat het knutseltrio aan het werk ging en zijn mede leerlingen kosten noch moeite bespaarden om het hunne er toe bij te dragen dat Sin terklaas niet met lege handen bij de jeugd van de Prinses Marijkeschool behoefde aan te komen. Dat kwam hij dan ook niet: Toen hij gistermiddag in vol ornaat, vergezeld van een gitzwarte knecht de aula van het Lyceum binnentrad, kwam hij handen te kort om alle surprises en geschenken te dragen. Er was dan ook een legertje Ly- ceïsten voor nodig om alle goede gaven binnen te brengen. Een verrassing voor iedere Prinses-Marijkeschool-leerling apai't stond bovendien in een ander lokaal uit gestald. Maar ook het jonge volkje had zich niet onbetuigd gelaten. Wie jarig is krijgt een cadeautje en waarom zou Sinterklaas dan niets krijgen? En daar kwamen de ge schenken voor de jarige Sint: Een theeblad en een trein en een formidabele verjaar dagstaart. Pieterman, blijkbaar danig onder de indruk van dit uniek gebeuren leverde onmiddellijk stof voor een langdurige pe- pernotenslag. Toen die tot een goed einde was gebracht zette de jeugd haar dank baarheid om in het zingen van een heel répertoire Sinterklaas-liedjes, wat Greetje de Vries heel wat werk aan de piano leverde. Het was overigens niet alleen het kwis tig uitgestrooide snoepgoed dat reden te over gaf om een glunderend gezicht re zetten. De bisschop van Myra vulde de speelgoedkast van de Prinses Marijke school met een strijkplank en een kinder stoel, een auto en een kinderkamer en met tal van andere zaken waarmee kinderen wel weg weten. De poppenkast was natuur lijk het kroongeschenk. Dank zij vooral mejuffrouw dra. H. A. Krouwel, die bij de voorbereidingen van dit feest onvermoeibaar bleek, hebben de leerlingen van de Prinses Marijkeschool een bijzonder gezellige middag gehad. ADVERTENTIE DAMESHOEDEN! Wij vervormen Uw oude hoed f n CA reeds vanaf vóór de Kerstdagen klaar. Voor de RIVIB, de Reizigers- en Inko persvereniging in het bloembollenvak, waarin ook het hoger administratief per soneel is georganiseerd, sprak mr. F. J. D. Theyse, secretaris van de Bond van Bloem bollenhandelaren, over verschillende aspec ten van de P.B.O. in een vergadering,welke Dinsdagmiddag in de veilingzaal van de Hobaho te Lisse gehouden werd en die zeer druk was bezocht. Geen staatsorgaan maar orgaan van het bedrijfsleven! was het kernpunt van de causerie van mr. Theyse, die er op wees dat de parlementaire discussies wel hebben uitgemaakt dat deze organisaties niet moe ien zijn en worden: overheidslichamen, zo als door prof. Josephus Jitta werd ge vreesd. Spreker herinnerde er aan, dat prof. Ronjme de uitlatingen van minister Mans- holt in de Memorie van Toelichting op de Landbouwbegroting als „gevaarlijk" heeft gesignaleerd, uitlatingen volgens welke de nieuw te vormen productschappen aller eerst als overheidsorganen dienden te wor den gezien, waaraan het bedrijfsleven mag meedoen. Prof. Romme sprak hier van de „dreigende ontsporing" van een departe ment. De uitdrukking van minister Albregts, dat overheidsinvloed tot een „noodzakelijk minimum" beperkt dient te blijven, zal in de practijk nog tot heel wat verschil van uitlegging kunnen leiden. Na een schets te hebben gegeven van de situatie zoals die zal ontstaan wanneer naast het Productschap voor Siergewassen het Landbouwschap als verticale organisa tie zal worden gesticht signaleerde spreker het gevaar dat ontstaat wanneer, zoals in het ontwerp wordt gesuggereerd, de afzet der producten door het Landbouwschap wordt geregeld. Daarbij toch zal men moe ten oppassen het overkoepelend product schap niet uit te hollen, terwijl ditzelfde gevaar in ander opzicht ook weer ten aan zien van de bedrijfschappen dreigt. In de verticale organisatie zullen de bedrijfsge- noten tot overeenstemming dienen te ge raken omtrent de hoofdlijnen; uitwerking en uitvoering zullen zoveel mogelijk dienen te worden overgelaten aan de horizontale organisatie. In het bijzonder besprak mr. Theyse de positie van de RIVIB als werknemersorga nisatie naast de Unie van Handels- en Kantoorbedfenden en de Landarbeiders organisaties. Een representatieve organisatie van hen die als reizigers, inkopers en administra tief personeel in de bloembollenhandel werkzaam zijn, komt zeker in aanmerking voor overleg. De Bond van Bloembollen handelaren, als ondernemers-organisatie, en de RIVIB, als vereniging van werkne mers, zijn als natuurlijke partners uiter aard op samenwerking aangewezen. De voorzitter van de RIVIB de heer H. G. Hogervorst, die de spreker ook had in geleid, dankte mr. Theyse voor zijn uit eenzetting, waarop een levendige discussie volgde. en. MODEMAGAZIJNEN Anegang 24 Frankestraat 35 Haarlem - Tel-13154 In de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer op zUn begroting 1952 deelt minister Mans- holt onder meer mede dat het in de bedoe ling ligt, het biologisch visserij-onderzoek in de Noordzee te stimuleren, mede door de stichting van een centraal laboratorium voor visserij-onderzoek in IJmuiden. Zo, overdag verborgen en 's nachts varend, schoot de reis toch wel lekker op. Ze waren met hun schip nu de beek uit en ze kwamen terecht in een grote rivier. Dat was een hele watervlakte, waarop hun kleine scheepje bijna in het niet viel. Maar dat was wel prettig, want dan zouden de mensen het ook niet zo gauw ontdekken! Die rivier voerde het schip langs een stad, waar ze hun ogen uitkeken. Daar lagen héél grote stoomschepen, wel honderdmaal groter dan hun bootje; maar dat waren dan ook mensenschepen. Toch was dit allemaal nog niets; want na vele dagen varen kwamen ze in de zee terecht.... en dat was pas werkelijk een verschrikkelijk grote plas! Toen de wind hun scheepje over de golven voerde en het land helemaal uit het gezicht verdween, begonnen sommige Kabouters zich toch wel wat angstig te voelen. Maar de burgemeester stelde hen gerust. „Nu hebben we pas kans, ergens terecht te komen waar we veiliger zijn dan in men- senland!", vond hij. „Het lijkt wel wat gevaarlijk met die grote golven, maar ons bootje is sterk gebouwd en het drijft licht op de zeeWe moeten goede moed houden en zien, waar we terecht komen!" Ja. hij had gelijk. Ze waren het avontuur nu begonnen en ze moesten het tot een goed eind zien te brengen. (Van onze correspondent in Londen) De aanrijding door een bus in de stad Chatham van een troep marcherende ma rine-cadetten-schooljongens tussen 10 en 13 jaar, die in hun vrije tijd een militaire voor-oefening ontvangen, is het ernstigste verkeersongeluk dat Engeland ooit heeft getroffen. Drieëntwintig jongens waren op slag dood, negentien werden gewond. Het gebeurde in een slecht verlichte, aflopende straat, die bovendien nog verduisterd werd door hoge muren aan weerskanten. De dubbelbus had slechts de kleine lichten op, zodat de bestuurder de groep pas zag toen het te laat was. Op het harde geraas van de naderende bus sprongen enkele jongens opzij en drukten zich tegen de muur, het geen hun redding was. Het ongeluk kwam gistermiddag in het Lagerhuis ter sprake, dat zijn sympathie met de ouders en met de gewonde jongens uitdrukte. Attlee vroeg Churchill of deze in zijn capaciteit van minister van Defensie er voor zorgen wilde, dat voortaan, evenals in oorlogstijd, alle marcherende militaire for maties in de duisternis van achteren een licht zullen meedragen. Churchill beloofde hieraan zijn aandacht te zullen schenken. De minister van Transport zal bovendien een onderzoek naar de toedracht van het ongeluk instellen. De Koning zond aan de ouders een bewijs van zijn medeleven. De burgemeesters van Chatham, Rochester en Gillingham, uit welke plaatsen de getroffe nen kwamen en waar diepe rouw heerst, overwegen de oprichting van een fonds voor hulp aan de ouders. Van de negentien in het ziekenhuis op genomen jongens waren er slechts twee lichtgewond. De toestand van vier jongens was Woensdag zeer ernstig. Na het ongeluk lagen de doden en ge wonden over een afstand van 50 meter ver spreid. Van de tien, die gespaard bleven, vluchtten er enkelen in paniek weg. De 57- jarige buschauffeur William Samson is thans geheel overstuur in zijn woning. Dub bel tragisch is, dat hij Woensdagavond door de transportonderneming gehuldigd zou zijn geworden wegens zijn goed verkeersrap- port in de laatste kwarteeuw. Hij kende verscheidene van de omgekomen jongens goed. Hij hield van kinderen en was erg populair onder de jeugd ,die hem „Sambo" noemde. Zijn vakbond had al vele jaren geprotesteerd tegen de slechte verlichting van de straat, waar de ramp zich voltrok, maar tot nu toe had men weinig succes ge had met deze actie. Uit het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot regeling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten blijkt dat bij verscheidene leden een gevoel van onbehagen bestaat over deze regeling. Tegen het gevaar dat deze voorziening een blijvende zou worden willen zij met kracht opkomen. Nu de minister een na-uitkering ad 5 pet. over 1948 en 1949 in uitzicht heeft gesteld, zodat in feite in het lopende jaar een uitkering ad. 145 pet. uit het gemeen tefonds zal worden genoten, stelde een aantal leden de vraag, of de regering niet van mening is, dat met dit percentage voor 1952 niet kan worden volstaan, omdat de salarisverhogingen, welke in 1951 niet over het gehele jaar van kracht waren, in 1952 volledig zullen moeten worden ge financierd. Verscheidene leden merkten op, dat van het nieuwe systeem deel uitmaakt de sup pletie ter zake van het wegvallen van de opbrengst van de Ondernemingsbelasting. Hier is, aldus deze leden, de kans verzuimd om te komen tot een bevredigende rege ling. Zij meenden reeds thans te moeten wijzen op de noodzaak, voor 1953 deze suppletie te vervangen door de recht streekse opbrengst uit een eigen belasting gebied. De gemeenten hebben over. 1948, 1949 en mogelijk ook nog over 1950 een uitke ring wegens Ondernemingsbelasting min der ontvangen dan waarop zij redelijker wijs mochten rekenen. Verscheidene leden vroegen de minister van Financiën maat regelen te treffen, opdat het te weinig ge- notene alsnog wordt uitgekeerd. De heer B. A. C., juwelier en horloge maker, wonende Generaal Cronjéstraat 110 te Haarlem, werd vannacht om kwart voor twee wakker door een hevige slag. Hij begaf zich naar beneden en bemerkte, dat er een gat in de étalageruit was. Bij onderzoek bleek hem, dat er uit de étalage twintig damespolshorloges gestolen'waren, Een onbekende (of mogelijk meer onbe kenden) had met een straatklinker een gat in de ruit gegooid. Deze klinker werd in de étalage gevonden. Toen de juwelier beneden kwam was de dader reeds ver dwenen. Aangifte is gedaan bij de politie die een onderzoek instelt. BINNENLAND De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft toegestaan, dat op kantoren in het tijd vak van 3 December tot en met 29 Februari op andere tijden werk wordt verricht dan op het rooster is aangegeven, voor de spreiding van het electriciteitsverbruik en de bespa ring op kolen. De Amsterdamse gemeenteraad heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan prof. dr. A. W. de Groot als gewoon hoog leraar in de Latijnse taal- en letterkunde aan de gemeentelijke universiteit. Het stoomschip „Overijsel" van de Rotterdamse Lloyd is uit Rotterdam ver trokken voor een rondreis, die voor een Lloydschip zeer ongebruikelijk is. Het schip gaat namelijk via enige tussenhavens naar Hongkong, Kobe en Yokohama. Dit is voor de eerste keer ha de oorlog, dat een schip van de Lloyd Japanse havens zal aanlopen. Een opvarende van de „Kota Inten", de 22-jarige F. uit Rotterdam, is in de haven van Genua van 10 meter hoogte uit een mast van dit schip gevallen. Hij kreeg een sche delbasis fractuur en is in een ziekenhuis in Genua overleden. Het slachtoffer was on gehuwd. Mej. Martie Verdenius heeft van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen opdracht gekregen haar ont werp voor een toneelstuk, ingezonden voor de toneelprijsvraag 1951, verder uit te werken. De Rotterdamse rechtbank heeft de 50- jarige restaurateur P. G. W. uit Rotterdam veroordeeld tot een boete van f 500. W. had in December 1945 op zijn buitengewoon aan giftebiljet f20.000 aan inkomsten te weinig opgegeven. Ds. W. E. Eggink, predikant te Zuider- woude, zal met de „Rijndam" naar de Ver enigde Staten vertrekken, waar hij wordt toegevoegd aan een Amerikaans kerkgenoot schap, in de staat Alabama. Omdat de daar gevestigde Nederlanders de Nederlandse taal niet meer tot in de perfectie beheersen, zal ds. Eggink er twee diensten achter elkaar houden, een in het Engels en een in het Nederlands. In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is op nummer 12916 f25.000 gevallen. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. de Reus te Bloemendaal is aan de gemeente-universiteit te Amsterdam geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde. Enige tijd geleden heeft Ducdalf voor de microfoon van de VARA een beroep ge daan op de luisteraars om geschenken klaar te maken voor kinderhuizen. Deze oproep was voor het personeel van de Centrale Werkplaats te Haarlem aanleiding een actie te voeren. Het succes is groot geweest. In hun vrije tijd hebben leden van het personeel speelgoed vervaardigd. De directie had toestemming verleend de machines van het bedrijf voor het doel te gebruiken. Ook hadden kinderen uit de ge zinnen van het personeel speelgoed afge staan. Het was mogelijk drie kindertehuizen te adopteren. Dezer dagen werd speelgoed bezorgd bij het Zonnehuis aan de Haze- paterslaan en Dinsdag bij het kleuterhuis „Margriet" aan het Kennemerplein. Van avond zijn de kinderen van het Weeshuis aan de Olieslagerslaan aan de beurt. Sint Nicolaas heeft een bezoek gebracht aan het kleuterhuis „Margriet" om een prachtige collectie speelgoed, bestemd voor het huis om dagelijks door de kinderen te gebruiken, aan te bieden. Dit speelgoed was gekocht uit een saldo, verkregen door fees ten van „De Melodisten" met medewerking der Kaloma's en het Ballroomorkest. Ook andere inrichtingen, waar kinderen verblijven, hebben bezoek ontvangen van Sint Nicolaas, dank zij de medewerking van Haarlemmers. Op een weilandencomplex aan de Am- stelveenseweg in Amsterdam-Zuid, is Woensdag het stoffelijk overschot van een jonge Duitser gevonden, wiens identiteit nog niet vast staat. Vermoed wordt dat deze zich verstopt had tussen het landingsgestel van een vliegtuig, dat uit Duitsland op weg was naar Schiphol. Het lichaam, 'dat half in de grond is geslagen, is namelijk gevon den in de strook waarover de piloten hun toestellen uit het Oosten op Schiphol aan sturen. De politie neemt aan, dat de man, die uiteraard tussen de ingetrokken wielen van het vliegtuig ontzettende kou heeft geleden, op het moment, dat het landings gestel werd uitgepompt voor de landing, niet meer de kracht heeft ^ehad zich vast te houden. Hij is waarschijnlijk van een hoogte van 100 tot 150 meter gevallen. Men vermoedt, dat dit tragisch gebeuren zich afgespeeld heeft in de avond of de nacht van Maandag. Naar het A.N.P. verneemt, zijn wel meer verstekelingen op deze wijze Nederland binnengekomen. Eens zou zelfs een ver stekeling. verborgen in het landingsgestel van een Constellation de reis met goed ge volg over de Oceaan hebben gemaakt. door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels HOOFDSTUK I. Gewoonlijk liep het spreekuut in de kli niek aan de Brownton Road om vijf uur af, maar op deze bewuste Donderdagmid dag was dokter Lynne Thorn om kwart over vijf nog met haar laatste patiënt bezig. Ze merkte wel, dat de haar assisterende verpleegster, die op de achtergrond bezig was, zich opwond over het onverwachte oponthoud, en ook wist ze, dat anderen ontstemd zouden zijn over het late uur. Maar toch ging ze rustig door met het on dervragen van de vrouw, die voor haar zat. Haar stem klonk kalm als altijd en haar manieren verrieden niet de minste haast. Het was benauwd in de dokterska mer: de stroom patiënten, welke die mid dag behandeld was, had een lucht van vochtige kleren en menselijke uitwaseming achtergelaten. Toen dr. Lynne Thorn pas in de kliniek werkte, had ze altijd de ra men wiid open gezet, maar ze had spoedig haar les geleerd. Jonge moeders hadden geweigerd hun kinderen in „zo'n ver schrikkelijke tocht" uit te kleden; oude mannen hadden met verwijtende blikken naar de open ramen en vervolgens naar Lynne gekeken, en waren een volgende maal niet texnggekomen. En zo sloot Lynne na de eerste kennismaking met de on- verzettelijkh'eid van de onwetende massa naderhand altijd alle ramen en haar patiënien waren tevreden. „Zullen we het dan nog maar eens pro beren? vroeg Lynne met een opgewekte stem, alsof dit de eerste patiënt was, die ze deze middag behandelde. De vrouw tot wie ze 't zei, maakte een moeizame bewe ging met haar dikke lichaam en lachte het kleine meisje, met het behuilde gezichtje dat ze op schoot hield, bemoedigend, toe. „Vooruit Doreen", drong ze aan, „laat die aardiger dokter nou eens in je oortje kijken! Als je 't lief doet, krijg je een snoepje. De verpleegster op de achtergrond sloot even haar ogen en vroeg zich af, hoe dok ter Thorn zich zó wist te beheersen, dat ze het moeilijke, koppige kind geen stevige tik gaf. Zouden ze hier soms de hele avond moeten blijven, totdat eindelijk dat ver wende nest zich er toe liet brengen de dokter in haar oren te laten kijken? Het kind trachtte opnieuw van haar moeders schoot af te glijden, haar wollen jurkje schoof omhoog en twee dikke kinderdijen werden zichtbaar. Lynn voelde, dat ze op moest treden; ze stond op, streek haar witte doktersjas recht en pakte met een stevige greep het kind beet, dat volko men verrast opeens niet meer tegen stribbelde. Ze gaf instructies aan de ver pleegster en nadat het piekerige haar weg gestreken was, kon ze tot het onderzoek van het pijnlijke oor overgaan. ,,'t Is vast een ontsteking", zei de moe der met een somber gezicht en enigszins onthutst over het plotseling ingrijpen van de dokter. „M'n arme moeder heeft ook ontsteking gehad en is er aan gestorven. Ze was nooit een dag zoek geweest „Er zit vuil in", constateerde dokter Thorn zakelijk, en om een verontwaar digde reactie van de moeder te voorkomen voegde ze er aan toe: ,,'t Is niet uw schuld, maar het gevolg van een overda dige afscheiding. Ik zal het oor schoon maken en U zult zien, dat dan alles in orde komt. Het vuil heeft zich tot een prop gevormd en veroorzaakt natuurlijk moeilijkheden bij het horen en een lichte pijn". Bij het woord pijn begon het kind op nieuw te huilen. De moeder keek met 'n twijfelachtig gezicht van de verpleegster, die voorbereidingen trof, naar de jonge vrouwelijke dokter. „Houdt u haar handen vast", beval de laatste kortaf, terwijl ze het kind op de onderzoektafel installeerde. „En nu, een ogenblikje De hele operatie was in enkele seconden voorbij; de prop vuil was verwijderd en het ontstelde kind werd getroost met het beloofde snoepje. De verpleegster zuchtte vol opluchting, terwijl de moeder zich nu alles zo vlot was verlopen uitputte in woorden vaa_ dank. „Ik zou werkelijk niet weten, wat we zonder u moesten be ginnen, dokter", zei ze tot Lynne. „M'n man heeft 't niet erg op vrouwelijke dokr ters begrepen, weet u, maar ik zeg hem al tijd, dat je tegenwoordig ruim moet zijn in dat soort dingen. Ik zeg altijd, dat je iemands verdiensten moet erkennen en ik geloof niet, dat één man dit handiger had kunnen doen dan u. Doreen is niet ge makkelijk, dat weet ik maar al te goed, en u hebt het prachtig met haar klaarge speeld". Het ongemakkelijke kind zat intussen al innig vergenoegd te zuigen op een toffee. Dokter Lynne Thorn wachtte geduldig op het eind van deze loftuiting. De verpleeg ster begon langzaam, maar nadrukkelijk, het vertrek op te ruimen. Tenslotte stond fe moeder op. Pas toen ze bij de deur was, et kind voor zich uit duwend, vroeg Lynne haar: „En wanneer komt u nu u zelf een door mij laten onderzoeken, me vrouw Dent?" De vrouw bleef staan en keek haar ontsteld aan. Alle gulle harte lijkheid was van haar gezicht verdwenen en in de blik, die ze op Lynne vestigde, was iets van argwaan. „Wat bedoelt u daarmee?" vroeg ze. De verpleegster beet zich op haar lippen. Moest de dokter 't nog langer rekken? Het was immers toch al een half uur later dan gewoonlijk en moest ze nu juist op dit moment nog een lang vervelend verhaal van doorgestane ziektes cn operaties uitlokken? Dokter Lynne was een aardige jonge vrouw iedereen in de kliniek was het daarover eens maar ze wist niet wanneer op te houden, of liever: ze wist niet wanneer haar medewerkers wensten op te houden. Bovendien, als deze vrouw iets had, zou ze het dan niet zélf de dokter vertellen, zon der hiertoe uitgenodigd te worden? „Ik geloof, dat u heel goed weet, wat ik bedoel", antwoordde Lynne, terwijl ze met een briefopener op haar schrijftafel speel de. „Iemand behoeft heus geen dokter te zijn om te zien, dat u iets mankeert. Waarom laat u mij u niet eens grondig onderzoeken?" De eenvoudige vrouw kreeg een diep rode kleur en haar dikke lichaam scheen uit te zetten en uit de krappe tweed man tel te barsten. „Maakt u zich geen zorgen over mij, dokter", antwoordde ze met een poging tot vrolijkheid. „Mij mankeert niets, wat niet met rust en een kopje goede thee te gene zen is. Dat ik er nu misschien moe uitzie, is geen wonder. Ik heb hier van drie uur af zitten wachten". „Last van rugpijn?" De verpleegster op de achtergrond schoof met een nijdige ruk een lade dicht, toen de vrouw opnieuw op de tafel, waarachter Lynne zat, toeliep. „Rugpijn is helemaal niet erg", zei ze verachtelijk. „Bijna alle vrouwen, die ik ken, hebben er last van". „U hebt daarbij waarschijnlijk ook een zwaar gevoel in uw ledematen", vervolg de Lynne onverstoorbaar, „en veel last van hoofdpijn en prikkelbaarheid?" De vrouw keek haar vragend aan. „Wat is de bedoeling?" vroeg ze ongeduldig. „Stel, dat ik al deze dingen heb. De meeste vrouwen hebben dit soort klachten, niet waar? Wat kun je anders verwachten, als je trouwt en' kinderen krijgt en hard moet werken. Ik wil niet klagen, maar „Dat is juist de moeilijkheid", merkte Lynne ernstig op. „Vrouwen klagen niet graag. Zodra een van haar kinderen iets heeft, denkt een vrouw onmiddellijk aan het ergste, aan vreselijke operaties én wat al niet, maar zelf slepen diverse vrouwen zich voort zonder acht te slaan op haar kwalen, totdat ze bijna ongeneeslijk zijn. Ik zou u in een paar maanden weer hele maal gezond kunnen maken, mevrouw Dent. Ik zou van u een nieuw mens kun nen maken, ik meen dat ernstig". De dikke vrouw glimlachte even onge lovig en keek naar de verpleegster. „Ik weet, dat u 't goed bedoelt, dokter", zei ze, en er was iets van dankbaarheid in haar stem, „maar u begrijpt onze zor gen niet. Het is precies, wat m'n man al tijd zegt; hoè zou een ongetrouwde vrouw als u al die dingen kunnen begrijpen? Ik wil u niet onaangenaam zijn, maar voor vrouwen als ik, ligt de zaak anders. Wij trouwen, we krijgen kinderen en moeten die opvoeden, begrijpt u? We hebben een voudig geen tijd en ook geen geld om veel aan ons zelf te denken of ziek te zijn. M'n oude moeder zei altijd tegen me: Doris, m'n kind, kinderen krijgen is de na tuurlijkste zaak ter wereld en laat nie mand je ooit iets anders vertellen. Daar wordt je niet ziek van". Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6