Aanvallen op gebouwen van de linkse oppositie De Kerstinzameling voor de Stille Armen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgemeesters Vele gearresteerden en gewonden Overleg ten aanzien van belangrijkste problemen Maandag verschijnen vier ministers in de Assemblée Wilde tonelen in Teheran Het woord is aan. Churchill en Eden naar Parijs Overleg over het Europese leger De Hibok blijft werken Dagbladpers telegrafeert aan minister Lieftinck Heden samenvatting der meningsverschillen Rioekioe-eilanden weer Japans Adenauers verwachtingen in Londen overtroffen De „Utrecht" in Tokio aangekomen Belangrijke dag in Straatsburg op komst: Provinciale biicb*age voor bet U.S.O. Motie van Wit-Rusland verworpen Invitatie voor Oost-Duitsland Libye volgende week onafhankelijk Ontwapeningscommissie 6e JAARGANG No 129 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 7 DECEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 29 3 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Iedere Nederlander is tot iedere landsbediening benoembaar, zegt de Grondwet en toch hebben twee Kamerleden •Dij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken de wens uitgesproken, jat voor de benoeming tot burgemeester het lidmaatschap van een politieke partij verplichtend zou worden gesteld. De mi nister van Binnenlandse Zaken ad interim, ®r. Frans Teulings uit Brabant, voelde er niets voor. Maar daarom is het onderwerp nog niet van de baan; verscheidene scri benten hebben er sindsdien hun vulpennen of schrijfmachines aan gewaagd. Inmiddels is minister Teulings, die ditmaal maar en kele dagen in het Torentje heeft gezeteld, daaruit alweer verdwenen om zowaar plaats te maken voor die andere, het vader land sinds de oorlog zo welbekende en ver trouwde figuur: mr. L. J. M. Beel, sinds enige tijd professor Beel. Teneinde zijn bijstand te verlenen bij de aanhangige Grondwetsherziening is Beel teruggekeerd, jij het slechts voor een half jaar, want hij blijft niet langer dan tot de verkiezingen. De minister is nu professor-met-verlof. Zijn oude departement zal hem ongetwijfeld met erheugenis 'hebben zien terugkeren het placht onder zijn leiding vlot te functione ren de Kamer zal dienovereenkomstige gevoelens koesteren en tenslotte de Pers ook. Deze laatste met inbegrip van haar op humor toegespitste leden, die altijd bij zondere belangstelling voor de ministers Lieftinck en Beel hebben getoond. Hetgeen niet tegen hen pleit integendeel. Dit uitstapje buiten het Öbderwerp Bur gemeesters moest even worden onderno men.' Tot het onderwerp terugkerend spreek ik het vertrouwen uit, dat als ge durende zijn half jaar bewind een Kamer lid minister Beel mocht enteren met dat denkbeeld, het lidmaatschap van een par tij verplichtend te stellen voor benoeming tot burgemeester, hij er evenmin als zijn voorganger ad interim iets voor zou voelen. Zijn juridisch en democratisch geweten zou m.i. ertegen in opstand komen. Ook zijn democratisch, want zulk een maatregel, die tenslotte ook weer grondwetsherzie ning zou vereisen, zou bij de huidige stand van zaken de overgrote meerderheid der volwassen Nederlanders van het burge meesterschap uitsluiten. Immers: slechts hoogstens vierhonderdduizend van de vijf millioen kiezers zijn leden van politieke partijen. Er zijn andere overwegingen van niet minder belang. De burgemeester is in zijn Nederlandse positie een man van wie men verwacht dat hij in zijn optreden, in de eerste plaats al in zijn optreden als voor zitter van de gemeenteraad, boven partijen zal staan. In het algemeen verwachten vergaderingen dat van voorzitters; in ge meenteraden geldt dit zeker. Het is trou wens begrijpelijk dat een samenleving van geestelijk- en dus ook politiek-vrije men sen, waarin de botsing der meningen voortdurend optreedt, overal personen no dig heeft die bij hun handhaving van de spelregels onpartijdige leiding aan het dis puut kunnen geven. Dat de burgemeester zelf niet meestemt, zoals in gemeenteraden het geval pleegt te zijn (omdat hij bijna nergens tevens raadslid is) vergemakkelijkt zijn bijzondere politieke taak. Waarbij hij, ook buiten de Raad en buiten het college van Burgemeester en Wethouders, nog steds de bijzondere titel van „eerste burger der gemeente" en de gemoedelijke aandui ding „burgervader" verdient. Iedere vader moet het rustige, bemiddelende, raadgeven de woord temidden van zijn redetwistende zonen met gezag kunnen spreken. Ook al is de burgemeester lid van een partij, dan zal hij bij de uitoefening van zijn ambt dat als regel niet doen blijken. In de practijk is hij eigenlijk: de voorzitter van de ge meente. Ge kunt dit alles niet in wetsartikelen uitgedrukt vinden, maar het geeft de vorm aan, die het burgemeesterschap in ons land heeft gevonden. Dergelijke wording in de practijk is vooral niet minder belangrijk dan hetgeen in wetten staat voorgeschre ven. Het zijn slechte wetten die door een overmaat van bepalingen, een overmaat van bemoeizucht dus, een gewrongen fi guur scheppen die zich niet bij de levens- practijk en de aard des volks aansluit. De Gemeentewet is ongetwijfeld een d'er ge lukkige scheppingen van ons staatkundig verleden en het burgemeesterschap heeft zich in ons land goed kunnen ontwikkelen en handhaven. Waardoor het ook in staat is gebleken de nieuwe lasten, die het in de loop der tijden te dragen kreeg, te aan vaarden en te verwerken. In kleinere ge meenten is het daarbij nog altijd goed ge bruik, dat de nieuwbenoemde burgemees ter door de bevolking feestelijk wordt in gehaald. In alle gemeenten is de vrouw van de burgemeester, nevens haar echtgenoot, bijzondere representatieve persoonlijkheid. Het zijn ook zulke gebruiken die het ambt kenmerken: ook zij gelden de eerste bur ger, de man die boven partijen staat, tot wie ieder ingezetene der gemeente zich wen den kan in het besef, dat hij degeen ont moet voor wie alle gemeentenaren gelijk zijn. Door een voorwaarde te stellen zoals de bewuste twee Kamerleden voorstaan zou men de positie van de burgemeester scha den. Want zijn partij-lidmaatschap zou op de voorgrond worden gesteld. Ten aanzien van de gemeenten is de term „wat historisch gegroeid is" vaak ge bruikt. Ten aanzien van het burgemeester schap is zij zeker toepasselijk. En omdat die groei zich gunstig is blijven ontwikke len en voortzetten kan men er beter af blijven. R- P- De Amerikanen hebben de jurisdictie over de Rioekioe-eilanden aan de Japanse autoriteiten overgedragen. Het betreft hier zeven kleine eilanden ten Noorden van Okinawa. De Amerikaanse autoriteiten zullen een zekere controle blijven uit oefenen. De eilanden werden in 1946 aan het Japanse gezag onttrokken. MÏJNBRAND BIJ ESS>EN In een mijn van „Mathias Stinnes" bij Essen-Karnap (Duitsland), heeft een hevi ge brand gewoed. Tien mijnwerkers zijn door -gasversti-kking om het leven geko men. Het is nog niet bekend of nog meer arbeiders in de mijn waren. De betogingen in Teheran, waarbij het tot botsingen kwam tussen voor- en tegen standers van de regeringspolitiek, gingen gisteren de hele dag door. Ook schoolgaan de jongelieden namen aan de betogingen deel. De politie werd gesteund door aan hangers van premier Mossadeq. Zij waren gewapend met knuppels en messen. De gevangenissen raakten overvol met gearresteerden. Velen hadden tamelijk ernstige kwetsuren. Ook de ziekenhuizen raakten vol. Velen der gewonden waren schoolmeisjes. Nadat troepenversterkingen opgeroepen waren kon de menigte ver spreid worden. De troepen waren gewa pend met zware machinegeweren en losten waarschuwingsschoten. De studenten ver zamelden zich echter weder snel en poog den zich een weg te banen naar het plein voor het parlement waar zij een grote ver gadering wilden houden. Alle wegen naar het parlement waren echter afgezet. De politie was versterkt met 5000 militairen. Velen werden onder voet gelopen toen de menigte week voor een charge van de politie. Inmiddels vielen ongeveer 10.00 aanhan gers van Mossadeq de „democratische club" aan, een communistisch jeugdcentrum. Het gebouw werd geplunderd en later in brand gestoken. Demonstranten namen portretten van Stalin mee en riepen „Mossadeq heeft de Britse leeuw vertrapt, nu zal hij het embleem van hamer en sikkel vertrappen". Men verzamelde alle linkse bladen en maakte er een vuur van. „Partisanen van de Islam" hebben het centrum van de communistische Toedeh- partij, het „vredeshuis", de drukkerij van een links blad en het theater „Saadi" aan gevallen. Zij vernielden de kantoren en verbrijzelden de ruiten. De brandweer moest er aan te pas komen om een begin van brand in het „vredeshuis" te blussen, 's Middags is de politie er in geslaagd, bij gestaan door militairen, de toestand mees ter te worden. Prinses Elizabeth van Engeland is gisteren benoemd tot erelid van het Royal College of Surgeons, een belangrijke medische or ganisatie. Hier verlaat de Britse kroon prinses na de plechtigheid, in gezelschap van de president Sir Cecil XVakeley, het gebouw van het Royal College in Lincoln's Inn Fields, Londen. Ook de redactiekantoren van de beide oppositiebladen „Atesj" en „Toloe" zijn geplunderd. Uit officiële bron verneemt A.F.P., dat generaal Danesjpoer, onder-commissaris van politie, op het Parlementsplein is ge wond. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat ruim 150 personen zijn gewond, van wie twee ernstig. LONDEN, (Reuter) De West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft Don derdag op het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken een onderhoud gehad met minister Eden. Naar verluidt heeft Eden hierbij zich be reid verklaard een verdere herziening der vonnissen van Duitse oorlogsmisdadigers te overwegen. Volgens gewoonlijk welinge lichte kringen zou de Britse minister echter geen toezeggingen hebben gedaan ten aan zien van het verzachten van bepaalde straf fen, maar er op hebben gewezen, dat de Britse autoriteiten een nieuw plan uitwer ken voor een herziening van vonnissen in zake oorlogsmisdaden. Naar verluidt heeft Eden ook het vraag stuk betreffende de onlangs tussen Enge land en West-Duitsland gesloten schroot- overeenkomst ter sprake gebracht. Volgens kringen te Londen is sinds het sluiten van deze overeenkomst het inzamelen van schroot in West-Duitsland waarvan Enge land een gedeelte moet krijgen zeer teleur stellend. Adenauer heeft Donderdagavond mede gedeeld dat hij premier Churchill heeft uitgenodigd tot een tegenbezoek aan West- Duitsland. Hij verkaarde dat de vorderingen, die gemaakt waren bij zijn besprekingen met Churchill en Eden zijn grootste verwach tingen hadden overtroffen. De K.L.M.-Constellation „Utrecht" die Dinsdagavond van Schiphol vertrok voor de openingsvlucht naar Tokio, is Donder dagavond om 22.58 uur Nederlandse tijd (Japanse tijd 7 uur hedenmorgen) op het vliegveld van Tokio geland. Goethe: Beproef uw plicht te doen en gij zult terstond zien, over welke krachten gij al of niet te beschik ken hebt. Het water begint te zakken in de overstroomde gebieden in Italië en in vele dorpen zijn de inwoners naar hun huizen teruggekeerd. Alvorens zij deze kunnen betrekken moeten vloeren en huisraad van een dikke laag slib gereinigd worden. (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) De dagen die ons nog van Kerstmis scheiden, beloven voor Frankrijk en Parijs in het bijzonder door een zeer intensief diplomatiek verkeer gekenmei'kt te zullen worden. Begin volgende week zullen de Italiaan se premier De Gasperi, de Duitse kanselier Adenauer alsmede de ministers Schuman en van Zeeland de Assemblee van Straats burg toespreken en men verwacht dat de Franse minister bij die gelegenheid bij zonderheden zal geven over het opzien barende plan voor een politieke Hoge Autoriteit, dat hij in October lanceerde. Daarna, dat is Donderdag, zullen de heren Stikker en Bech, de ministers van Buiten landse Zaken van Nederland en Luxem burg, zich bij hun collega's voegen voor (Telefonisch van onze speciale verslaggever) STRAATSBURG, 7 Dec. Straatsburg wordt in de komende dagen wel een brand punt van Europese politiek. Het vraagstuk, dat voor de Europese politieke toestand op het ogenblik beslissend lijkt, is dat van het Europese leger. Welnu, Dinsdag zal hier een tweedaagse conferentie van zes minis ters van Buitenlandse Zaken over dat punt beginnen. Dit gaat buiten de Raad van Europa om, maar vier dezer ministers, De Gasperi, Van Zeeland, Schuman en Ade nauer zullen Maandag de Assemblée toe spreken. De ministers Stikker en Bech OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOO Nu het Kerstfeest nadert doen wij weder een beroep op uw naastenliefde. Wij bevelen deze inzameling voor de Stille Armen in Haarlem en omstreken, die een traditie is geworden, van ganser harte aan, omdat die zeer noodzakelijk is. Evenals voor u, is het leven voor de Stille Armen in de afgelopen maanden duurder geworden, speciaal wat de brandstoffen betreft. Maar er is een onder scheid. Deze mensen leefden reeds op de rand van hun inkomen en kunnen eigenlijk niet meer bezuinigen, zonder hun gezondheid schade te doen. Geduren de de komende Feestdagen licht te doen schijnen in tal van gezinnen die in deze moeilijke tijden zozeer in nood en zorg verkeren is. zoals bekend, het doel van onze actie. Hieraan wilt gij toch zeker gaarne medewerken? Wij ver trouwen dan ook dat uw bijdragen rijkelijk zullen binnenkomen opdat wij in staat zullen zijn allen die hiervoor in aanmerking komen met een feestgave te verblijden. Stort zo spoedig mogelijk uw bijdrage aan het Bureau van deze courant. Het Comité voor de Stille Armen: Beschermvrouwe: J. W. Baronesse de Vos van Steenwijk- van Royen; Ere-presidente: Mevrouw C. G. E. M. Cremers- de Bruijn; Voorzitter: mr. R. C. Bakhuizen van den Brink; Secretaris: mr. P. E. Barbas. Leden: Ds. H. E. Beker, ds. C. H. Brandt, ds. M. G. Blaauw, D. Boer, mr. A. Beets, ds. A. M. Boeyinga, J. C. Dirks, me vrouw Is. Droog-Deckers, P. A. Dykema, D. van Egmond, mr. F. van der Goot, W. F. Happé, D. G. Iiazekamp, N. J. Hoef- lake, P. J. Kaptevn, E. F. J. Kerstholt. pastoor J. W. Keij, deken J. J. A. Kuilman, mevrouw M. E. Land-de Vries, B. W. Lasschuit, mevrouw T. van Löben Sels-Lucardie, mevrouw M. C. Lucassen-van Idzinga, mevrouw J. van Nis pen-van Wely, G. N. Nieuwenhuis, A. J. M. van Os, R. W. P. Peereboom, mevrouw N. H. M. Pliester-de Vries, mevrouw B. C. Roeters van Lennep-van Bassen Jongbloet, A. Ph. Ro- meijn, mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi, dr. C. Spoel- der, J. W. A. Stalpers, mevrouw C. A. Steenhuis-Polman, D. H. Suerink, J. C. Tadema, jhr. F. Teding van Berkhout, J. J. Thöne, Th. Verhoeven, mr. Th. A. Wesstra, ds. G. J. Waar denburg, W. van Willige. Evenals vorige jaren zullen wij ook nu weer gaarne giften in ontvangst nemen aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen giften gestort worden op onze Postgirorekening 273107, met vermelding „Voor de Stille Armen". iGOGOOOQGGOGOGOOOOOOOOQOOÖGGOOOOOOOOOOOOGOOOÜGGGOGGOOCOOeT zullen zich tot de ministeriële conferentie bepalen. De Assemblée zal dan haar verleden week onderbroken algemene debat over de Europese politiek hebben hervat. De com missie voor Algemene Zaken (Politieke Commissie) is daarover aan het dokteren. Er wordt wel gesproken van de kwadra tuur van een cirkel: in Frankrijk zal het Europese leger niet voldoende steun krij gen als Engeland niet meedoet en Engeland is er nog steeds niet voor te vinden op dezelfde voet als de continentale landen c(eel te nemen. De Politieke Commissie heeft de hoop niet opgegeven. Men tracht nog steeds een voor Engeland aanvaard bare vorm van deelneming te vinden die de meerderheid in het Franse parlement toe schietelijker kan maken De Franse, res pectievelijk de Engelse politiek hangt dus belangrijk af van de algemene Europese politiek en omgekeerd. In Straatsburg wordt dus de Europese politiek ten dele op de ouderwetse manier door ministers bepaald, maar zeer belang rijk is hierin nu ook het parlementaire element geworden: namelijk het gesprek in de Assemblée van de Raad van Europa en in de commissies van die Assemblée, een gesprek, waar net als in een nationaal par lement ministers aan komen deelnemen. Men mag intussen hopen, dat het Maandag beginnende onderhoud met de ministers iets méér zal opleveren dan het gesprek dat met Sir Arthur Salter over economische vraagstukken is gevoerd. Men heeft hier, althans in continentale kringen, weinig anders dan teleurstelling kunnen voelen over de twee redevoeringen van Sir Arthur Salter, de Britse minister van Economische Zaken, die namens het ministerscomité een rapport van de O.E.E.S. heeft ingeleid. Op de eerstkomende vergadering der Provinciale Staten van Utrecht zal een voorstel worden behandeld om ten behoeve van het Utrechts Stedelijk Orchest per sei zoen een garantie van tienduizend gulden te verlenen, te beginnen met het seizoen 1951/1952 en een provinciale bijdrage van 3000 per in de provincie Utrecht gegeven concert, onder voorwaarde, dat de betref fende gemeente een bijdrage van ten min ste honderd gulden per concert verleent. PARIJS, 7 December. Vrijdag heeft de Algemene U.N.O.-vergadering met 39 tegen 7 stemmen bij 4 onthoudingen een motie van Wit-Rusland verworpen, waar in de vergadering werd gevraagd de kwes tie van de vertegenwoordiging van China in overweging te nemen. de conferentie over het Europese leger, die dus niet, zoals oorspronkelijk werd ver wacht, in Parijs, maar in Straatsburg plaats zal vinden. Voor weer enkele dagen later, 17 en 18 December, staat te Parijs een samenkomst op het programma van Churchill en Eden enerzijds en Pleven en Schuman anderzijds. Dit bezoek gaat vooraf aan de reis der En gelse ministers naar Washington. De komst der beide Britse staatslieden trekt hier momenteel nog de grootste aan dacht. Niet, omdat hun besprekingen de meeste betekenis zouden hebben doch eer der wijl tot dit bezoek onverwacht plotse ling door Londen moet zijn besloten. Het doel is hierbij voornamelijk wel van in formatieve aard. Tot deze punten rekent men hier echter noch het Schuman-plan, noch het Europese leger noch in het algemeen het beginsel van het Europese federalisme en men ver wacht dan ook, dat deze drie kwesties, welke ook intiem samen hangen, in Parijs nauwelijks zullen worden aangeroerd. Men ziet hier in na de herhaaldelijke verkla ringen van vooraanstaande Britse rege ringspersonen, waaronder Churchill giste ren in het Lagerhuis, dat deze problemen nog niet rijp zijn voor een bevredigend compromis. Intieme samenwerking met Engeland ter bereiking van een gefedereerd Europa moet momenteel niet mogelijk worden ge acht. Men verwacht dat Churchill en Schuman in elk geval de volgende punten zullen be spreken: De Amerikaanse hulpverlening. Men wil komen tot een zodanige gedragslijn, dat Engeland en Frankrijk bij het ontvangen van Amerikaanse hulp niet als concurren ten tegenover Washington zullen staan. Het Midden-Oosten en het handhaven van een gemeenschappelijk Brits-Frans front in dit gebied. Frankrijk en Engeland zduden gaarne zien, dat ook de Verenigde Staten zouden besluiten deel te nemen aan de verdediging der Westelijke belan gen in dit gedeelte van de wereld. De Amerikaanse regering heeft tot nu toe de neiging gehad meer als scheidsrechter, dan als verdediger van deze belangen in het Midden-Oosten op te treden. De houding van Groot-Brittannië: het streven naar Europese eenheid. Men acht het te Parijs niet uitgesloten dat Engeland toch zal besluiten in de een of andere vorm mede te werken aan de tenuitvoer legging van de Franse ontwerpen, wan neer deze zijn gerealiseerd. Men hecht in dit verband veel belang aan de stemmenverhouding waarmede de Franse nationale vergadering de plannen, naar verwacht wordt, zal goedkeuren. De betrekkingen met de Sovjet-Unie Churchills denkbeelden op dit punt zijn bekend. Eden is van mening dat bij be sprekingen met de Sovjet-Unie eerst de meest voor de hand liggende problemen, die het gemakkelijkst zijn op te lossen, moeten worden behandeld. Hierdoor zou een sfeer worden geschapen, die bevor derlijk is voor het aansnijden en eventueel oplossen van de moeilijker vraagstukken. BERLIJN, (Reuter) De Oost-Duitse regering heeft gisteren de uitnodiging van de algemene vergadering van de UNO om vertegenwoordigers naar Parijs te zenden ter bijwoning van een debat over verkie zingen in geheel Duitsland, ontvangen, zo meldt het officiële Oost-Duitse nieuwsbu reau. De uitnodiging was ontvangen door generaal Vassily Tsjoeikof, opperbevel hebber van de Russische strijdkrachten in Oost-Duitsland, die haar naar de Oost- Duitse regering heeft doorgezonden Donderdag heeft opnieuw een serie uit barstingen van de Hibok op het Philippijnse eiland Camiguin plaatsgehad. Op de Noor delijke helling van de vulkaan heeft zich een nieuwe krater gevormd. Er zouden tweehonderd doden te betreu ren zijn. Een dorp is door de lava geheel van de rest van het eiland Camiguin afgesloten. Het gehele eiland is gehuld in een reus achtig gordijn van rook Afschaffing Omzetbelasting op papier en advertentiën gevraagd De vereniging „De Nederlandsche Dagblad pers 1945" heeft heden in Amsterdam een buitengewone algemene ledenvergadering gehouden ter bespreking van de noodtoe stand, waarin de dagbladpers komt te ver keren door zeer sterke verhoging van de papierprijs. Besloten werd een telegram te zenden aan de minister van Financiën, waarin verklaard wordt dat de leden van de ver eniging „De Nederlandsche Dagbladpers 1945" met grote teleurstelling hebben ken nis genomen van het antwoord van de mi nister in de Tweede Kamer betreffende eventuele maatregelen van regeringswege ter verlichting van deze noodtoestand. Aan gekondigde tijdelijke verlaging van invoer rechten op papier betekent in dit opzicht niets. De import van buitenlands papier is thans voor de dagbladen vrijwel nihil. In het telegram wordt voorts aangedrongen op afschaffing van de Omzetbelasting zowel op advertenties als op rotatiepapier voor dagbladen, zijnde een dergelijke afschaffing c.q. opschorting de enige mogelijkheid, waardoor een nog slechts zeer gedeeltelijke verlichting bereikt kan worden. Een afschrift van dit telegram is gezon den aan de voorzitters van de fracties van de Tweede Kamer, met het verzoek om dringend adhaesie te willen betuigen. PARIJS, (Reuter). Een woordvoerder van de UNO heeft te Parijs meegedeeld, dat volgens het door de commissaris van de UNO in Libye. onze landgenoot Adriaan Pelt, opgestelde tijdschema dit gebied op 15 December onafhankelijk zal worden. Naar men verwacht zal de nieuwe Liby- sche regering dan om toelating tot de UNO verzoeken. De nieuwe staat zal bestaan uit de vroe gere Italiaanse gebieden Cyrenaica, Tripo- litanië en Fezzan. De algemene vergade ring van de UNO had 1 Januari 1952 als uiterste datum voor het onafhankelijk wor den van Libye genoemd. In een brief aan de secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, verklaart Pelt, dat Libye „op het punt staat zijn plaats in de familie der landen in te nemen". De brief begeleidt een rapport over de vorderingen, die gemaakt zijn ten aanzien van Libye's ontwikkeling tot staat. Gezegd wordt, dat Libye financiële en technische steun via de UNO en bevriende regeringen nodig zal hebben. Alleen Groot- Brittannië heeft echter een vastbesloten aanbod gedaan om Libye te helpen bij het dekken van zijn begrotingstekort. Een speciaal comité van de UNO heeft in 1950 de grondwet voor de nieuwe staat opgesteld. PARIJS (Reuter) De vertegenwoor digers der Grote Vier, die spreken over de ontwapening, zijn gisteren tweemaal bij eengekomen. Na de ochtendbijeenkomst werd gemeld, dat de Sovjet-afgevaardigde het met zijn Westelijke collega's eens is over het beginsel van oprichting van een ontwapeningscommissie. De omvang van het werk der commissie is echter nog niet vastgesteld. Verklaard wordt, dat de bijeenkomsten geheel zakelijk waren en van propaganda- redevoeringen gespeend bleven. De voorzitter van de subcommissie voor ontwapening, Nervo, heeft medegedeeld, dat de commissie het onderzoek naar de Westelijke resolutie over de ontwapening en de Sovjet-amendementen hierop heeft beëindigd. Zij hebben de punten, waar over zij geen overeenstemming konden bereiken eerst terzijde gelaten. Aan het einde van de bijeenkomst van gistermiddag besloten de afgevaardigden, dat het secretariaat een samenvatting der besprekingen en der meningsverschillen, die daarbij tot uiting kwamen, zou op stellen. De samenvatting zal hedenmiddag aan de vier afgevaardigden worden aan geboden. Er is geen overeenstemming over de be langrijkste punten in de ontwapenings voorstellen bereikt, zo verklaarde men in diplomatieke kringen. Nervo verklaarde nog, dat hij in de komende dagen afzonderlijke besprekin gen met de afgevaardigden, die aan de discussies deelnamen, zal hebben. "r*XXTOOOomr *v*>coooocxxxxxxx5ory»ocor>oonoocxx>ooooooo ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Toenemende bewolking en tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust wellicht tijdelijk harde wind tussen West en Zuid. Iets minder koude nacht, morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. 8 December Zon op 8.34 uur, onder 16.29 uur. Maan op 13.46 uur, onder 3.10 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 7 December Hoog water: 10.47 en 23.23 uur. Laag water: 6.01 en 18.33 uur. Zaterdag 8 December Hoog water: 11.57 uur. Laag water: 7.16 en 19.42 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1