Een blouse om te dragen in uw werk Kerstversieringen New York is vol „poedel-hoofden" Lynne Thorn's dilemma Mode - dieet in conflict met Franse keuken Gemaakt van een jersey-lapje jQouis '^Pièrtöi aztmMmat® Een feestelijk kerstmenu PARIJSE SILHOUETTEN FEUILLETON DE RIDDER SveHPills Ook molliger taille op komst? ZATERDAG Indertijd heb ik al eens verteld van de Amerikaan Gayelord Hauser, de vermaarde voedselspecialist wiens boek ook in Frank rijk opmerkelijke successen oogstte. Ik zeg: opmerkelijk, omdat de voorschriften van Hauser die bij yoghurt, biergist, stroop en rauwe wortels zweert, nog al indruisen tegen de tradities van de Franse keuken. Maar om jong te zijn en dat te blijven, deinst blijkbaar ook een Frangaise voor geen offer terug, en zo doen sindsdien de leveranciers die Hauser's artikelen verko- pan dan ook gouden zaken. Bij de apothe ker ziet men overal foto's van de glim lachende Hauser en naast die foto's (dure) blikjes biergist. Deze week publiceerde ook France-Soir, het bekende boulevard-blad, een serie ar tikelen over het voedingsprobleem en daarbij kwam deze schrijver eveneens tot de conclusie, dat de Fransman heerlijk pleegt te eten, maar zich gewoonlijk zeer slecht voedt. Frankrijk bezit de geraffi neerdste keuken ter wereld, stelde die des kundige met voldoening vast, maar al die vlezen en die gecompliceerde sausen die er de ingrediënten van vormen, zijn be paald niet aanbevelenswaardig voor iemand die op een slanke lijn is gesteld of zijn ge zondheid in ere wenst te houden. En daarin ligt dan het conflict, waaraan Hauser zijn grote populariteit, of althans zijn grote belangstelling, dankt. Intussen bewonder ik de Franse huisvrouw zeer. Tweemaal per dag immers, maakt zij een warme maaltijd klaar, en dat maar niet roef-roef, doch met een zorg alsof haar welzijn erbij op het spel staat. Persoonlijk zie ik dat anders. Mijn Franse werkster kan daarom nog steeds haar verbazing maar met moeite onderdrukken als zij ziet hoe wij ons 's avonds tevreden stellen met een paar simpele boterhammen. Ah non! dan doet zij het anders, zegt ze. Bij haar worden 's avonds soep, groenten, vlees en een dessert geserveerd, nèt als 's middags. De soep wordt 's middags soms alleen ver vangen door een hors-d'oeuvre. En dan vindt zij nog dat ze haar taak eigenlijk maar kalmpjes opvat en haar man zich met recht over zijn dis zou kunnen bekla gen. „Madame Vitamine" Madame Lucie Randouin, die het enige vrouwelijke lid is van de Académie de medicine, tracht nu ook al de Frangaises te overtuigen van de noodzaak om hun voedingsprincipes radicaal te wijzigen. Lucie Randouin, alias „Madame Vitamine" fungeert bij haar onderzoekingen in haar laboratorium aan de rue de l'Estropade zelf als proefkonijn; en ze kent het hele alphabeth van vitaminen op haar duim. Een gezond beroep, dat ze uitoefent, want ondanks haar zestig jaren ziet zij er even blozend en ongerimpeld uit als de melk meisjes op oude zeepreclames. Natuurlijk ontvangt Madame Randouin van alle kan ten verzoeken om raadgevingen. Een fa brieksdirecteur vroeg haar onlangs waar mee hij zijn arbeiders in de cantine voe den moest, omdat ze met meer plezier hun werk zouden verrichten. Dat was voor Madame Vitamine de moeilijkste vraag die men haar als Frans voedingsorakel tot dusver had gesteld en nog steeds zoekt ze naar het antwoord. EVE ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat la HAARLEM Tel. (K 2500) 11928 INBOEDELVEILING 18/19 DECEMBER Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst De Hollandse vrouw heeft vaak de ge woonte, minder zorg te besteden aan de kleding die ze in haar werk draagt dan aan de kleding voor haar vrije tijd. Dit is een grote fout, want brengen we niet de meeste tijd werkende door? Voor uw collega's en andere mensen uit uw naaste omgeving is het niet gezellig altijd tegen hetzelfde aan te kijken, steeds het ge liefde truitje en dezelfde rok, en uit ge makzucht elke dag maar weer hetzelfde. Natuurlijk, ik weet wel, u bent 's morgens laat, hebt dan nog van alles te doen en doet dan maar weer de kleren van de vorige dag aan. Neem echter een goede raad van mij aan, zorg voor variatie in uw kleren, u zult eens zien hoeveel prettiger dat voor u zelf is, en ook andere mensen zien u graag goed gekleed. Natuurlijk kam ik het heerlijke warme truitje niet af, maar draagt u het de éne keer eens met een leuke ketting, de volgende maal een wit kraagje, ook een aardige speld of broche zal heel goed voldoen. Steekt u deze voor de verandering eens niet in het midden onder de hals maar ergens opzij, een eindje lager dan de schouder. Zodra u genoeg van uw jumpertje heeft gaat u eens een gezellig lapje kopen om deze aardige eenvoudige blouse te maken. Heel prettig materiaal hiervoor is jersey. U kent deze stof wel, het is wollen tricot die erg breed is zodat het voordelig knipt. U hebt slechts éénmaal de hoogte van de blouse en éénmaal de hoogte van de mou wen nodig. Een aardig wollen stofje kunt u ook heel goed gebruiken, alleen kreukt dit meer dan jei-sey. Als u een beetje handig met de naald bent is deze eenvoudige blouse ge makkelijk te maken. Het patroon is ge maakt voor een bovenwijdte van 96 cm. en een ruglengte van 40 (maat 42). U knipt het voorpand van de blouse aan de vouw, aan het achterpand wordt eerst 2 cm. aangeknipt voor de overslag en te vens 9 cm. voor de terugslag. Deze 2 delen knipt u uit met ongeveer 3 cm. naad. Het kraagje bestaat uit twee helften en moet dus 4 dubbel geknipt worden, met 1 cm. naad. In het voor- en rugpand kunt u des gewenst een paar figuurnaden maken, dan is de blouse wat meer getailleerd en kruipt ze niet zo gemakkelijk uit de rok. De on derkant van mouwen en blouse wordt afgewerkt met biaisband en ook het kraag je wordt hiermee op de blouse genaaid. Het kraagje wordt voordat het op de blouse genaaid wordt één- of meermalen door ANNE LORAINE Vertaald uit het Engels 5) „Als je morgen dood ging", merkte hij op, „zou de kliniek zelfs niet voor twee minuten stilte ophouden. De verpleegsters zouden anders ingedeeld worden, de dok ters zouden extra patiënten erbij krijgen, en dat zou alles zijn". Ondanks zichzelf moest ze lachen. „Natuurlijk weet ik wel, dat ik niet on misbaar ben", gaf ze toe. „Maar toch neem ik géén vacantie, is dat duidelijk? Ik voel me prima. En zullen we nu gaan?" Hij haalde z'n schouders op en liep naar de deur. In zijn eigen kamer trok hij zijn jas aan en samen liepen ze naar de uit gang van de kliniek. De werkvrouwen stonden al te wachten op het vertrek van de laatste doktoren. De kliniek bestond uit enkele grote, uit hout opgetrokken gebouwen, en was gelegen op 'n open plek tussen een enorm bioscoopgebouw en een klein grauw kerkje. Voor de bioscoop stond reeds een lange rij mensen te wachten voor de eerste avondvoorstelling; de kerk stond eenzaam en verlaten met gesloten deuren. „En dan vraagt men zich af, waarom de mensen naar de bioscoop gaan", mom pelde Lynne met een gevoel van afkeer. „Is het u wel eens opgevallen, dat de kerk deuren elke avond hermetisch gesloten zijn?" Dr. Mannerley keek even in de richting van de kerk en dook dan diep weg in zijn kraag om de kille motregen te trotseren. De straat, waarin zij voortgingen, was troosteloos en somber. Er was slechts wei nig verlichting. Iets verderop links was een hoofdstraat, die hel verlicht was en waar de mensen langs de winkels dromden. Aan de rechterkant lagen stegen en slop pen, die er donker, vochtig en hoogst on aantrekkelijk uitzagen. „Ze moeten de kerkdeuren wel gesloten houden", merkte hij op. ,,'t Vorig jaar zijn er nog enige altaarstukken gestolen van grote waarde". „Als u op een dag door diefstal iéts van uw bezit kwijtraakte", zei ze, „zou u dan uw huis voortaan voor uw vrienden slui ten? U zou toch zeker liever het risico van diefstal lopen dan uw vrienden voor 't hoofd te stoten? Ik kan me niet voorstel len, dat God 't ermee eens is, dat Zijn huis gesloten is. In mijn geboorteplaats was het kleine kerkje dag en nacht ge opend, en het werd niet alleen op Zondagen gebruikt als een gelegenheid om elkaar te zien, maar het was een veilige toevlucht, een rustige plek om na te denken en in doorgestikt, hetzelfde doet u met het zakje. Nu hebt u weer eens iets anders om naar kantoor aan te doen. Voor de variatie kunt u nog een los kraagje maken van ander materiaal. Dit kraagje moet u iets smaller maken dan dat van de blouse, dat staat leuker. Nu nog een fleurige pochette en uw col lega's zullen vol bewondering zijn. L. S. ADVERTENTIE HAUTE COIFFEURE heeft in zijn schoonheidssalon een Gedipl.. Schoonheidsspecialiste in Hoofd- en Gezichtsmassage, maquillage, maskers, ontharing, manicure, gelaatskunde, anato mie en hoogtezonbestraling. Zijlstraat 88 Tel. 10083 U ziet hier de Columbia-filmactrice Jody Lawrence gekleed in een toilet, waarmee zij in de film „De zoon van dr. JekylV' als een Londense society-schoonheid op treedt. De japon is gemaakt van zwarte tule. De laag uitgesneden kraag is geplooid. De mouwen zijn wijd. De japon heeft als enige decoratie twee kunstrozen voor op de taille. De actrice draagt paarlen oor bellen en een zware antieke hanger van paarlen en Rijnstenen, welke in de vorige eeuw veel gedragen werden. Misschien kan deze Victoriaanse dracht u inspireren voor een uitgaanstoilet voor de komende feestdagen. Nauwelijks is de Sinterklaasdrukte voor bij of we zien ons alweer geplaatst voor de voorbereidingen van het Kerstfeest. Ge woonlijk komen alle extra werkjes voor rekening van de huisvrouw, die dan, als 't feest daar is, te moe is om er ten volle van te genieten. Wat zou u er van zeggen als we het maken van de Kerstversieringen dit jaar eens helemaal aan de kinderen overlieten? Wij geven u hier een paar voorbeelden van eenvoudige en aardige versieringen, die zij gemakkelijk kunnen maken. De ster en het engeltje van de tekening kunnen gemaakt worden van héél dun karton, maar ook van stevig papier, b.v. kaft van een oud schrift. U kunt de figuur tjes 2 a 3 maal vergroten, maar u kunt ze ook volgens de tekening op het karton overnemen. Als er geen Kerstboom is, staan die kleine figuurtjes heel aardig in een tak groen, die langs de muur of aan de lamp wort bevestigd. Knip elk figuurtje twee maal uit en plak ze op elkaar, met ADVERTENTIE Hebt U ook zo'n rugpijn na kamerdag Ik eerst ook, maar sinds wij Rotan Meube len hebben, niet meer. Die zijn zo licht als een veertje, terwijl wrijfbeurten geheel ko men te vervallen. Kunt U zich niet voorstel len hoe dat staat, Rotan Meubelen in Uw huis- of zitkamer Komt U dan eens bij ons kijken. Iedere Donderdag van 1012 en van 24 uur bent U welkom in Overveen, Oranje Nassaulaan 73. Ook op andere dagen bent U welkom, maar dan graag vooruit even bericht. Ons telefoonnummer is 10820. De toonkamers in Amsterdam zijn natuur lijk iedere dag tot half zes geopend. Tot ziens dus. EEN HUISVROUW AMSTERDAM. C. ADVERTENTIE sdioden de gezondheid! Duizen den vrouwen in hel buitenloncL verkiezen don ook, om slonk le worden, de «Burcbard> de krachtig werkende, zilveren slonkheidsdrogees. Zuiver plantaardig en volkomen onschadelijk, - ook bij langdurig gebruik I Thans ook in Holland verkrijgbaar! In Apolheken en Drogisterijen Dcpol: ALPHA-A'domJan Luijkenslraal 100 een lintje of draadje er tussen vóór het ophangen. Beplak vervolgens één kant met zilverpapier, de andere met rood of groen papier. Een klein lampje wordt gemaakt van een waxinelichtje in een glazen potje, en een rood vouwblaadje van 16 bij 16 cm. Vouw om het glazen potje een reep wit papier, die er als een kokertje-ter hoogte- van 8 cm om heen komt. Plak de zijkanten over elkaar. Vouw het rode blad dubbel en knip het dubbele'deel in, op afstandjes van 1 cm. Leg het rode papiertje om het witte kokertje (zie tekening) en plak on der- en bovenrand er op vast. Een „tasje", dat we, met iets lekkers er in, hier en daar voor de kleintjes ophan gen, maken we als volgt: Knip van een rood vouwblaadje een reepje af, dat als hang- seltje moet dienen. Knip daarna het papier weer vierkant. Nu komt het alleen maar op het vouwen aan dat heel precies moet gebeuren, wil het niet mislukken. Vouw eerst volgens de rechte stippellijnen op de tekening. Leg het blad. weer open, keer het om, en vouw dan de schuine vouwen stevig in. Dan wordt het weer open gelegd. We zien nu 8 vouwen in het papier.. Neem dan de rechte vouwen bij a bij elkaar en houd deze 4 punten met duim en wijsvin ger op elkaar. U zult zien dat cle schuine vouwen nu vanzelf naar binnen vallen. Dan knippen we nog de zijkanten mooi rond bij (zie tekening) en plakken het hengseltje er met een paar gekleurde fi guurtjes op. In Zaandam werd een 28-jarige koop man betrapt bij een poging tot inbraak. In zijn woning vond de politie een grote partij sigarenaanstekers en deze ontdekking leidde er toe, dat in Rotterdam enige personen werden aangehouden, die enige tijd geleden uit een havenloods niet minder dan 10.000 aanstekers hadden gestolen. Een deel van de buit was voor f 2900 aan de Zaandammer verkocht. spiratie op te doen. Mijn vader raakte op een keer enkele kostbare stukken uit zijn kerk kwijt, maar tijdens de dienst kondig de hij aan, dat, als degene, die de kost baarheden had gestolen, een en ander te rugbracht, er zeker iets gedaan zou kun nen worden om hem, die doof behoeftige omstandigheden tot een dergelijke diefstal was gekomen, te helpen. De voorwerpen werden prompt teruggebracht, maar we zijn er nooit achtergekomen, wie de dief was. Er kwam later nog eens een diefstal voor, maar de kerkdeuren werden nooit gesloten. Mijn vader zei altijd, dat hij er zeker van was, dat God dit risico liever wilde lopen dan Zijn huis voor die mensen te sluiten". „Was je vader dominee?", vroeg dr. Mannerley. Lynne knikte. Ze liepen langs de ingang van de bioscoop, waar de mensenmassa geduldig in de rij stond te wachten om een plaats te bemachtigen. „Zo'n bioscoop geeft me soms het ge voel van een reuze monster", zei ze, „dat de mensen in zijn klauwen naar zich toe trekt. Ze vinden daar binnen alles, hun opvoeding, hun vermaak, vrolijkheid, mis daad en zelfs een soort godsdienst. Ze worden verdoofd door die schijnwereld van het ogenblik af dat ze oud genoeg zijn om er aan de hand van hun moeder heen te gaan". „En waarom niét?", wierp hij tegen. „Na een dag van hard werken is het toch veel gemakkelijker naar de bioscoop te gaan en een prettige romance vanuit een gemak kelijke stoel te bekijken, dan naar huis te gaan, waar het rommelig en vuil is, waar een ontevreden echtgenote op je wacht en de baby blèrt, en waar je dan zeker nog van eeuwige liefde moet praten, ondanks alles wat het leven je heeft aan gedaan". Ze waren nu in High Street gekomen en liepen tussen de mensenmassa. „U staat cynisch tegenover het huwe lijk", merkte ze op. „Misschien wel". Ze keek hem even van terzijde aan, maar zijn gezicht was onbewogen. „Bentu getrouwd?", vroeg ze na enige aarzeling. Zijn antwoord kwam niet direct. „Ik ben getrouwd geweest", zei hij kortaf. Hierna liepen ze zwijgend naast elkaar voort, totdat ze kwamen aan het grote flatgebouw, waar Lynne woonde. Ze was enigszins verwonderd, dat hij haar zo ver begeleidde; hij had dit nog nooit tevoren gedaan. „Had u vandaag uw auto niet?", vroeg ze, meer om iets te zeggen dan omdat het haar werkelijk interesseerde. „Mijn wagen staat op het parkeerterrein van de bioscoop", zei hij rustig. „Ze vin den het goed, dat ik 'm daar neerzet. Ik wilde echter mijn benen eens even strek ken, zo'n wandelingetje doet een mens goed. Waarom woon je eigenlijk in deze ellendige bruut?" De straat, die ze ingeslagen waren, was De Hollandse huisvrouw is gelukkig wat het vieren van het Kerstfeest betreft, nog al honkvast; zij zal dit feest zoveel moge lijk in de huiselijke kring vieren en niet zoals bv. de Amerikanen en Engelsen bui tenshuis en dan liefst met zoveel mogelijk eet- en drinkpartijen. Wat niet wegneemt, dat we deze dagen toch wel graag iets extra's van de maaltijden willen maken. En al zal lang niet iedereen kalkoen en plumpudding op zijn bord zien verschijnen, er zijn nog mogelijkheden te over om de Kerstmaaltijd feestelijk en gezellig te maken. Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad dat regelmatig vouwbladen op het gebied der huishouding uitgeeft, heeft voor de Decembermaand een alleraardigst nummer uitgegeven met Kerst- en Oude- j aarsversnaperingen. Een eenvoudig Kerstmenu laten wij hier onder volgen. De kosten van dit menu (voor 4 pers.) zijn ongeveer 5, MENU: Kerststerretjes Italiaans gehakt Risotto met tomatensaus Mandarijnmandjes Kerststerretjes 8 sneetjes oud wit brood, 1 struik wit lof, 1 appel, slasaus, peper, zout, 15 gr. (1 eetlepel) margarine, 1 ei. Steek met een borstplaatvorm uit elke snee brood een ster (indien geen borst plaatvorm aanwezig is, dan de ster uit snijden) en besmeer de sterren aan één kant met margarine. Laat in de koekepan wat margarine bruin worden en bak hier in de sterren aan beide kanten lichtbruin (eerst de niet beboterde kant). Snijd het lof en de appel klein en meng ze met pe per, zout en slasaus. Leg dit slaatje op het laatste ogenblik op het gebakken brood ster rètje. Garneer elke ster met een schijf je hard ei. Italiaans gehakt 350 gr. gehakt, 50 gr. magere ham, 50 gr. oude, geraspte kaas, 75 gr. mar garine, zout, nootmuskaat. Maak vier pakketjes, ieder van een plak je ham en een vierde deel van de geraspte kaas. Bereid het gehakt op de gewone wij ze, maar stop in elke bal vóór het braden een pakketje als boven beschreven. (Zorg dat het gehakt zeer gelijkmatig om de pak ketjes is verdeeld). Braad de ballen in hun geheel. Risotto met tomatensaus 40 gr. rijst, enige plakjes ham, 1 ui, 3 bouillonblokjes, 1 klein blikje toma tenpuree, 15.gr. bloem. (2 eetlepels), 45 gr. margarine (3 eetlepels). Fruit in een pan met dikke bodem een halve ui lichtbruin in 2 eetlepels margari ne. Voeg de droge rijst toe en bak deze even mee onder voortdurend roeren. Voeg hierbij 2 maal zoveel water als rijst, waar in 2 bouillonblokjes zijn opgelost en laat het geheel 10 minuten doorkoken. Laat de rijst gaar worden op een klein pitje of in de hooikist. Fruit een halve ui lichtbruin in een klein klontje margarine, voeg 2 dl. water toe plus 1 bouillonblokje, 1 blikje toma tenpuree en eventueel wat thijm en lau rierblad. Laat deze bouillon ongeveer 20 min. trekken, zeef ze en bind ze met 1 eet lepel bloem die aangemaakt is met een half kopje koud water. Voeg deze saus toe aan de gehaktjus. Snijd de ham fijn en meng de snippers door de rijst. Vul een ondiepe, met koud water omgespoelde, schaal met risotto en stort deze als een pudding op een warme schotel. Overgiet deze risotto-pudding met wat saus en gar neer met een toefje peterselie. Mandarijnmandjes 4 grote mandarijnen, 1 citroen, 80 gr. suiker (6 eetlepels), 1 ei, 1 eetlepel maizena, 2 kerstkransjes. Snijd van de mandarijnen een kapje af en haal het vruchtvlees voorzichtig uit de schil. Snijd het vruchtvlees in stukjes en wrijf het door een zeef, voeg hieraan het sap van een halve citroen toe. Splits het ei en roer de dooier in een gave pan met 1 lepel suiker en 1 lepel maizena. Voeg hieraan het vruchtensap toe en breng de massa onder voortdurend roeren langzaam aan de kook. Klop het eiwit stijf. Schep een paar lepels van het mengsel voorzich tig door het eiwit, laat het eiwit dan op de vla in de pan glijden en meng alles luch tig dooreen. Laat de vla even puffen. Maak op smaak af met suiker. Vul de mandarijnschillen met de gedeeltelijk af gekoelde vla. Steek in ieder bakje een half kerstkransje als hengsel. De volgende week laten wij een menu volgen van 7,50 (ook voor 4 personen). (Van onze New Yorkse medewerkster) New York, begin December De Amerikaanse vrouw is altijd nog een tikje wispelturiger van aard dan haar Europese zusteren. Gaat het om iets nieuws dan is zij tot elke opoffering bereid. In een stad als New York zijn de experimenten niet van de lucht. Nu is er weer een nieuw snufje op kapgebied, de rage van New York: de z.g. „poodle cut" of wel de poedelstijl. De kort geknipte, zwaar gekrulde hoofden die zich in grote getale in bus, subway en restau rant vertonen, zijn kennelijk geïnspireerd door de actrice Mary Martin, de ster van de operette South Pacific, die reeds enkele jaren op Broadway gaat. Mary Martin zong achtmaal per week een lied getiteld: „I'm going to wash that man right out of my hair" en voerde op het toneel dit plan uit Mae West, de nog steeds populaire cabare tière in haar rol van Diamond Lil. door ten aanschouwe van een enthousiaste zaal acht maal per week haar krullen te wassen. Haar speciaal voor de tour de force kortgeknipte haren hebben nu bij het pu bliek navolging gevonden. Flatteus of niet flatteus, de kroeskop zegeviert. Op de hoogst elegante Fifth Avenue is men niet langer „bij" zonder een „poedèlhoófd". Deftige dames die, zoals de traditie dat vraagt, met hun poedelhond aan de lijn Fifth Avenue „doen", zijn, wat hun kapsel betreft, niet meer van hun viervoetige lie velingen te onderscheiden. Artistendorp De mode is ook in andere wijken van New York doorgedrongen. In Greenwich Village, New York's artistendorp, is de poedelstijl op weg de sluike, loshangende haren en de korte, zorgvuldig ongekamde haardos te verdringen. Hetgeen de kappers in dat gedeelte van de stad ten goede komt, want in vele gevallen moet thans een per manent, in principe door de meeste „Vil- lage"-bewoonsters veracht, toegepast wor den. De populaire zwarte, rode en gele wol len kousen, hoe langer hoe meer een teken van kunstenaarschap en de opvallende pantoffelschoenen zonder hakken, vormen met de nieuwe haarstijl een zonderling ge heel. De drang naar perfectie gaat momenteel in Amerika zover, dat tenslotte het vrou welijk figuur zelf aan critische ideaalnorm wordt getoetst. De gemiddelde, 5 voet 4 inches lange en 145 (Engelse) ponden we gende Amerikaanse vrouw streeft nog steeds riaar een copie van Hollywood's ster van 5 voet 8 inches met een gewicht van 115 pond en de mannequins zien er ook nog altijd uit of zij zojuist van een ernstig ziek bed zijn herrezen. Het hernieuwde succes van Amerika's unieke Mae West in haar meer dan twintig jaar oude stuk Diamond Lil, dat onlangs weer maandenlang uitverkochte zalen trok, is een ernstig teken van broeiend verzet: Mae West heeft zich nooit om de slanke lijn bekommerd. Het heeft haar ook nooit aan aanbidders ontbroken. En nu, nog al tijd jong en fascinerend ondanks meer dan vijftig lentes, is zij een van de oorzaken van een op komst zijnde revolte in de rich ting van een „gevulder" silhouet. inderdaad verre van aantrekkelijk. Kleine, vervallen, ouderwetse woningen stonden aan weerskanten, de bestrating was slecht. Aan het eind van de straat stond een gas fabriek met hoge gebouwen, en daartegen over een groot lelijk modern flatgebouw, uit rode baksteen opgetrokken, op een plaats waar in de oorlog diverse woningen door een bombardement verwoest waren. „Het is prettig dicht bij mijn werk", begon ze automatisch, maar hij onderbrak haar ongeduldig: „Als je een dubbeltje voor een bus uitgaf, zou je binnen enkele minuten in een behoorlijke omgeving zijn. 't Is die afschuwelijke heiligdoenerij van je. Waarom moet je een soort Jeanne d'Arc spelen? Alleen omdat je patiënten in de modder leven, behoef jij dat toch niet te doen? Ik ken jouw soort: altijd trachtend te leven als hun arme patiënten. Maar wat denk je ermee te bereiken?" Ze voelde opeens een hevige woede in zich opkomen tegen deze man, die zonder het haar te vragen met haar mee was gelopen en die nu van plan was de illu sies, waarmee ze haar leven dragelijk trachtte te maken, te verstoren. „Is 't niet een zaak, die mij alleen aan gaat?", vroeg ze verontwaardigd. „Als ik het prettig vind hier temidden van dit soort mensen te leven, gaat dat u dan wat aan? Ik voel me in mijn flatje heel gelukkig en ik heb 't veel te druk om me erg om de minder fraaie buurt te bekom meren". Even leek het alsof hij nog verder wil de argumenteren, maar tenslotte keek hij haar met een glimlach aan. „Ik heb zo'n antwoord verdiend", zei hij rustig. „Het spijt me. Vertel me verder over je vader, je hebt je verhaal over hem niet afgemaakt. Waarschijnlijk zal dat op heldering kunnen geven over het karakter van de dochter. Hij was dus dominee?" Ze keek hem warm aan. „Ja, hij was dominee", zei ze met zachte stem. „Soms heb ik het gevoel, dat hij meer tot de kerk behoorde dan wie ook. Hij had dol graag een zoon gehad om zijn werk voort te zetten, maar mijn ouders hadden al leen mij. Misschien waren ze hierover te leurgesteld, maar ze lieten 't nooit blijken. Mijn vader wilde, toen ik nog heel klein was, al, dat ik dokter zou worden. Hij zei dat dit beroep dichter bij de kerk stond dan welk ander beroep. Hij wilde dat ik zieke lichamen zou genezen, zoals hij de zielen van mensen trachtte te redden. Mijn ouders gaven alles op om mij in staat te stellen medicijnen te studeren. Vlak nadat ik klaar was, stierven ze, het leek alsof ze het alleen maar zo lang vol hadden kunen houden, tot ik bereikt had, wat ze wilden." „Ze waren zéér egoïstisch", merkte hij op. „Egoïstisch!", herhaalde ze verontwaar digd. „Hoe komt u erbij? Ze hebben hun hele leven voor mij opgeofferd, vindt u' dat egoïstisch?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10