Reorganisatie der Tsjechoslo waakse communistische partij noodzakelijk Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT NA SLANSKY'S ARRESTATIE „Volgelingen van Slansky moeten terug op het rechte pad" De Papiercrisis Egyptisch kabinet in spoedvergadering Nieuwjaarswens Rapport van Schacht over Indonesië Adenauer hield persconferentie Memorandum van Nervo De „Arnhem" naar Sydney vertrokken Het woord is aan Voor de Stille Armen Italië vraagt herziening vredesverdrag Haarlems Dagblad Vijf doden bij de relletjes in Teheran Minister Lieftinck naar Amerika De Hibok blijft gevaarlijk On tzvapen i ngs-comm issi e Ontwerp statuut voor Duitse luchtvaart Lichte vooruitgang in Panmoendjom Europese litteraire prijs ingesteld Se JAARGANG No 130 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. ^Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 294 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro £73107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman i L SINDS JAREN worstelt de Neder- landse dagbladpers met de zorgen die haar voornaamste grondstof, papier, mee brengt. Wij hebben er eerder over geschre ven. Het betrof toen'de schaarste die' zich (behalve in Amerika) in bijna de gehele wereld doet gevoelen. Zij had en heeft ten gevolge, dat de sinds de oorlog .optredende geleuvlijke groei der dagbladen is geremd. Om in een paar cijfers een indruk te geven behoeft men maar even een blik te slaan in het rapport van de Adviescommissie voor papier- en Cartonvraagstukken, dat dezer dagen aan minister Albregts is uitgebracht, gr blijkt uit dat vlak voor de oorlog, in het jaar 1939, in ons land voor 1.9 millioen abonnés op dagbladen 80.000 ton papier werd gebruikt. Dat was 42 K.G. per abonné. In dit jaar zijn er 2.75 millioen abonnés op de Nederlandse dagbladen, maar daarvoor is maar ruim de helft aan papier beschik baar gesteld, die in 1939 gebruikt werd. Dus komt men slechts tot een gemiddelde van ruim 16 K.G. per abonné. Nu moet daar wel bij gezegd worden, dat verschei dene technische mogelijkheden tot uitvoe ring zijn gebracht om meer op een pagina te kunnen zetten dan voor de oorlog. De „opmaak" is ook minder royaal dan toen. Maar met zulke maatregelen kan men een dergelijk verschil lang niet inhalen. Geen wonder dat ook die adviescommissie van minister Albregts tot de conclusie is ge komen „daling van het verbruik in de courantensector als geheel mag niet wor den verwacht" en de minister gewezen heeft op het vitale belang van een goede voorlichting. Dat het Amerika is, dat ons in de groei van onze voorlichting geremd heeft ons ettelijke andere democratische volken is hier reeds gekenschetst als een zonder linge tegenstrijdigheid in het beleid van een land, dat zich anderzijds de uitgave van enorme sommen aan Marshall-hulp heeft getroost om diezelfde volken te helpen. Binnenlandse politieke overwegingen be ïnvloeden bij de Amerikaanse regering en het Amerikaanse parlement ongetwijfeld de onwil om de dagbladen der Verenigde Staten in hun mateloos papierverbruik te stuiten. Het jongste staaltje daarvan is, dat de New York Times Zaterdag met 402 en de New York Herald met 292 pagina's is uitgekomen. En alleen het papier, dat in de tien grootste steden van Amerika jaar lijks verspild wordt in de vorm van onver kochte nummers is ongeveer 3V2 maal zo veel als het verbruik van de gehele Neder landse dagbladpers. (Dit laatste heeft nu werkelijk bezorgdheid verwekt; men wil er iets tegen doen.) Intussen zijn het zeker niet alleen poli tieke overwegingen, die deze papierzwel gerij ongemoeid doen voortduren. Hulp aan andere landen wordt in Amerikaans begrip vrijwel uitsluitend door materiële overwe gingen beheerst; een zo ideëel argument als de noodzaak van ruime voorlichting vindt kennelijk te weinig gehoor. Nu is onze Nederlandse papiercrisis nog veel meer verergerd, doordat plbtseling een grote verhoging van de papierprijs is aangekondigd. Die prijs, op de wereldmarkt opgedreven door Amerika's vervaarlijke gebruik, was al zeer hoog: 7i/2 maal de vooroorlogse. Daartoe genoopt door een verdubbeling van de Finse houtprijs heeft de firma Van Gelder Zonen aan de dag bladpers doen weten, dat de kosten van courantenpapier per 1 Januari a.s. nog eens met vierendertig procent zullen moeten stijgen. Dat betekent: tot 10y2 maal de prijs, die in de eerste maanden van 1940 gold, tot 84 cent per K.G. En voor de Nederlandse dagbladen beduidt het dat zij, gerekend naar hun huidige matige papier- gebruik, gezamenlijk minstens elf" millioen gulden méér aan papier zullen moeten betalen dan de huidige prijs vergt. Het zal voor ieder duidelijk zijn dat dit een slag voor de dagbladbedrijven is. In de kring van de Vereniging de Nederlandse Dagbladpers is in de laatste weken voort durend beraadslaagd en vergaderd, zowel regionaal als landelijk, om de juiste mid delen te vinden waarmee aan deze situatie het hoofd kan worden geboden. Dit beraad duurt nog voort. Inmiddels heeft het be- stuur der bedrijfsvereniging zich ook tot de regering gericht en bij de behandeling van de begroting van Financiën hebben verscheidene Kamerleden zich gealarmeerd tot de minister gewend en aangedrongen op verlichtende maatregelen. Die zouden kunnen bestaan in een afschaffing van de omzetbelasting op advertenties en op rota tiepapier, waarmee voor ongeveer een vijf de der prijsverhoging verlichting zou wor den gegeven. Minister Lieftinck heeft deze voorstellen evenwel afgewezen en zich slechts bereid verklaard tot een verminde ring van het invoerrecht op krantenpapier van 10 tot 6 Terecht is uit de Kamer daarop geantwoord, dat die toezegging niets om het lijf heeft. Wij importeren haast geen buitenlands papier meer. Het kost deviezen, die wij niet hebben en Scandinavië is peperduur. Het Kamerlid Hofstra heeft de minister voorgerekend dat zijn toezegging, berekend naar de invoer van buitenlands krantenpapier gedurende dit jaar. de dag bladpers in haar geheel slechts een voor deel van 50.000 zou opleveren. Dat is /220 van de elf millioen, die de prijsver hoging ons kosten zal, dus minder dan een half procent. En volgend jaar zullen wij wellicht geen kilo buitenlands papier meer importeren. Wij gunnen de Belgen, die al hun papier importeren moeten en die (on der Benelux) herhaaldelijk op die vermin dering van invoerrechten hebben aange drongen. gaarne dit voordeeltje. Maar hulp voor de Nederlandse dagbladpers zit er niet in. Minister Lieftinck heeft de Kamer wel iswaar verteld, dat zijn maatregel „uitein delijk" tot verlaging van de krantenpaoier- prijs in de Benelux-landen zou leiden, maar wat hij daarmee bedoelt weten wij niet; hoe dit proces in werking moet treden begrijpen wij niet. De minister zou er goed aan doen, daarover eens met de mensen van het vak te praten. Tijdens een algemene vergadering van de Nederlandse Dagbladpers is Vrijdagmiddag een telegram aan hem gezonden, waarvan u de inhoud in ons vorige nummer hebt kunnen lezen en dat hier nu nader is toe gelicht. Daarin is opnieuw aangedrongen op afschaffing van de omzetbelasting op ad vertenties en rotatiepapier. Hetgeen diende te geschieden. Inmiddels zal de Dagblad pers tot uitvoering van eigen besluiten ge dwongen zijn. R. P. Uit een verslag van het Tsjechische persbureau Ceteka over bestuursvergaderingen van de Tsjechoslowaakse communistische partij valt te concluderen dat de invloed van de enige tijd geleden gearresteerde vice-premier en oud-secretaris der partij, Slansky, groot is geweest. Deze „rebel" heeft blijkbaar een schare volgelingen geworven, die gevaarlijk werd voor de partij-politiek want er is thans een reorganisatie der partij aangekondigd die zich zal uitstrekken over alle partij-organen „van hoog tot laag". President Gottwald van Tsjechoslowakije heeft volgens het persbui-eau Ceteka Don derdag op een bijeenkomst van het bestuur van de communistische partij, waarvan hij voorzitter is, verklaard, dat toen vice-pre mier Rudolph Slansky werd gearresteerd, „de imperialistische spionnage" voorberei dingen trof voor de vlucht van Slansky naar het Westen. Slansky is gevangen gezet op beschuldi ging van spionnage. Hij is van alle officiële functies ontheven. Gottwald verklaarde verder, dat er ten tijde van de ontheffing van Slansky uit zijn ambt van secretaris-generaal van de partij nog geen bewijzen waren, dat Slansky zelf een vijand van de partij, en van de staat was. Men had hem toen nog een kans ge geven in een andere openbare functie. Slansky faalde echter opnieuw, handhaaf de zijn volgelingen en poogde zijn nieuwe post tot een speciaal centrum om te vor men. Uit een onderzoek waren nieuwe fei ten aan het licht gekomen, die aantoonden, dat Slansky een actief aandeel had gehad in het „complot tegen de partij en tegen de staat waarbij ook de verrader en spion Sling betrokken was." Sling was tot zijn arrestatie in de herfst van het vorig jaar secretaris-generaal van de communistische partij in Brno. President Gottwald beschuldigde de Amerikanen van pogingen om de volksde mocratieën omver te werpen. Ceteka meldt verder, dat het centrale comité van de Tsjechoslowaakse commu nistische partij met algemene stemmen de maatregelen tegen Slansky heeft goedge keurd. Nieuw „toezicht" Radio-Praag heeft melding gemaakt van een reorganisatie van de Tsjechoslowaakse communistische partij. Volgens de radio heeft premier Zapotocky op de vergadering van het centrale comité van de partij en van het kabinet medegedeeld, dat het nood zakelijk was die leden van de partij, die door Slansky zouden kunnen zijn misleid, CAIRO. (Reuter). Het Egyptische ka binet is gisteravond in speciale vergade ring bijeen gekomen. Als regel vergadert de ministerraad nooit op Vrijdag de Mohammedaanse Sabbath. Het kabinet heeft de Egyptische politie opdracht gege ven zich te verzetten tegen Britse plannen om heden een aantal hutten te slopen voor de aanleg van een nieuwe weg naar de drinkwaterinstallatie van Suez, „indien deze plannen met geweld worden uitge voerd". De Britse ambassadeur, Stevenson, is bij de minister-president ontboden om het na 2% uur vergaderen genomen kabi netsbesluit te vernemen. De Britse generaal Erskine heeft be paald, dat hedenmorgen om 8 uur met. de opruimingswerkzaamheden moet worden begonnen. „Niemand kan zeggen, dat wij niet open en eerlijk gewaarschuwd hebben. Wij zoeken geen moeilijkheden en stellen alles in het werk om deze te vermijden. Maar als wij moeilijkheden op onze weg ontmoeten, zullen wij deze het hoofd bie den", aldus generaal Erskine in een dag order aan de Britse strijdkrachten. Ten gevolge van de zware regens, die Donderdag in de Nijldelta zijn gevallen, zijn in Cairo talrijke huizen ondergelopen. Een persoon kwam om het leven en een dertigtal personen werd gewond. Vandaag heeft de Egyptische regering in Cairo en in Alexandrië de noodtoestand afgekondigd. Het is een goede, hartelijke gewoonte uw vrienden en relaties een gelukkig nieuw jaar te wensen. En u kunt dit niet eenvoudiger en tegelijkertijd vollediger doen dan door een in OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De prijs bedraagt slechts 20 cent per m.m., minimum 12 m.m., maximum 60 m.m. In deze Nieuwjaarswensen wordt slechts de gewone courantletter ge bruikt met een enkele vette regel. Bij groter formaat en groter letter wordt de gewone losse-regelprijs be rekend, of de plaatsing op het be staande contr act in mindering gebracht. Zendt ons tydig uw opdracht voor publicatie in ons nummer van Maan dag 31 December (of Woensdag 2 Ja nuari). GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN 37 terug te voeren op het rechte pad. Er zou een nieuwe commissie gevormd worden voor het toezicht op de partij, aldus radio- Praag. In de Russische uitzending van radio- Praag is gezegd, dat een aantal leden van het centrale comité had erkend, dat zij in gebreke waren gebleven door Slansky's activiteiten niet vroeger aan het licht te brengen. Eenstemmig had het comité besloten om Slansky en een vrouwelijk lid, Jermila Tuassigova uit de partij te stoten. Radio-Praag deelde nog mede, dat de re organisatie der partij zich zou uitstrekken tot provinciale en regionale lichamen en ook tot de „hoogste organen". TEHERAN, (Reuter). Volgens berich ten in de Perzische pers zijn bij de Don derdag voorgekomen botsingen tussen stu denten en de politie vijf personen gedood, onder wie de kolonel van politie Nourisjad, en een aanzienlijk aantal personen gewond. Vrijdagavond hielden aanhangers van de fanatieke „Fedayan Islam" een betoging in de Perzische hoofdstad, waarbij zij de vrijlating van de moordenaar van premier Razmara eisten. Tezelfdertijd werden com munistische pamfletten verspreid, waarin het verdwijnen van „de fascistische rege ring van Mossadeq" wordt geëist. Maandag vertrekt minister Lieftinck naar de Verenigde Staten. Hij zal daar be sprekingen voeren over de aflossing van de derde lening, die de Amerikaanse Ex- port-Importbank sinds de oorlog aan ons land verstrekt heeft. Voor de som van een gulden heeft het bestuur van „De Eendrachtspolder" deze uit 1771 daterende watermolen aan de gemeente Alkmaar verkocht. Voor het opmaken van de notariële acte was het vaststellen van een koopsom noodzakelijk. In de koopacte, waarbij het gemeentebestuur zich verplicht de molen geheel te restaureren, staat het symbolische bedrag van f 1 dan ook uitdrukkelijk vermeld. Had de gemeente anders besloten, dan zou deze oude watermolen waarschijnlijk door slopershamers zijn geveld. DJAKARTA (Aneta). Het rapport van ar. Hjalmar Schacht over de eocono- mische en financiële toestand van Indone sië is Vrijdag in de oorspronkelijke onver taalde Duitse tekst door de Indonesische regering voor publicatie vrijgegeven. Schacht heeft zijn rapport in zeven hoofd stukken verdeeld: Algemene verhoudingen, economische grondslagen, handel, bank wezen, staatsfinanciën, dc koers van de rupiah en een slotbeschouwing. In zijn kenschetsing van de algemene verhoudingen wijst dr. Schacht er op, dat de moeilijkheden, waarvoor de jonge repu bliek zich gesteld ziet, voortspruiten uit de plotselinge overgang van een goed-func- tionerend beheer naar een toestand, waar in het land aan zichzelf wordt overgelaten. De huidige politieke gestalte van Indo nesië aldus dr. Schacht verder is het werk van de Amerikanen en de Nederlan ders, met steun van de UNO. Deze dragen de verantwoordelijkheid voor de tegen woordige politieke status van Indonesië en zij dienen er zich van bewust te blijven, dat de door hen ingeleide ontwikkeling nooit meer kan worden teruggezet, maar verder moet worden uitgevoerd. .Een belangrijke moeilijkheid noemt Schacht het bestaan van de onveiligheid, die tengevolge heeft, dat er geen sprake is van investering van buitenlands kapitaal. Ten aanzien van de nog in Indonesië werkzame Nederlanders zegt hij, dat de Indonesische regering niet dient te schro men om weerspanninge ambtenaren te ver wijderen en te vervangen door deskundigen uit andere landen. In een slotbeschouwing over de Ameri kanen schrijft hij onder meer: De sociaal-economische problemen, de armoede, de wanordelijkheid en de on zekerheid springen de vreemde bezoeker bij een bezoek aan Indonesië in het oog. Daardoor ontstaan oordelen zoals kort ge leden een vooraanstaand Amerikaan gaf na een bezoek van vier dagen aan Indo nesië: „dat dit land rijp is voor commu nisme of dictatuur, maar nog in geslach ten niet in staat is, zich zelf te regeren". Van onpartijdig standpunt bekeken, ver dient het koloniale werk van Nederland de hoogste erkenning, schrijft Schacht verder. Deze erkenning, vervolgt hij, zou ook van partijdige Indonesische zijde meer tot uit drukking komen en zou voor de toekom stige samenwerking zeer bevorderlijk zijn, indien van Nederlandse zijde een verlich ting van Indonesië's financiële verplichtin gen als vriendschappelijk gebaar zou toe gestaan worden. Samenwerking met de Nederlanders is, bij alle uit het verleden stammende tegen stellingen, onvermijdelijk. Deze samenwer king zou gemakkelijker en op een voor bei de landen vruchtbaarder wijze plaats heb ben indien, waar zulks maar mogelijk is, LONDEN (DPA). Bondskanselier Adenauer heeft Vrijdag op een perscon ferentie aan het einde van zijn vijfdaags bezoek aan de Britse hoofdstad verklaard, dat West-Duitsland de Oder-Neisse grens niet kan erkennen. „Wij moeten een rege ling vinden, die recht doet aan de belan gen van Duitsland zowel als Polen". Hij deelde mee, dat volgens het opge stelde algemene verdrag tussen West- Duitsland en de Westelijke geallieerden de deelneming van de West-Duitse rege ring aan de besprekingen over een vredes verdrag en de mogelijkheid, dat zij hierbij volledig vrij zal kunnen spreken, in het vooruitzicht zijn gesteld. Ten aanzien van het Saar-probleem zei Adenauer tenslotte, dat de oplossing van dit vraagstuk noch bij de bevolking van Saarland, noch bij de Fransen een wrok mag achterlaten. De door Engeland ge volgde politiek om dergelijke kwesties rustig te laten rijpen noemde de West- Duitse bondskanselier de enige juiste op vatting. Demonstranten hebben Vrijdagavond op Londens Piccadilly Circus pamfletten ver spreid, waarin tegen het bezoek van Adenauer wordt geprotesteerd. Zij riepen tegen Adenauer gerichte leuzen. Extra politieversterkingen waren ter plaatse aanwezig. De demonstranten lie pen met borden, waarop stond te lezen: „geen wapens voor de Duitsers". De 35.000 bewoners van het Philippijnse eiland Camiguin hebben opdracht gekregen het eiland te verlaten. De Hibok blijft met onverminderde kracht gloeiend-hete stenen en lava uitwerpen. Meer dan tweeduizend lijken liggen verspreid in het gebied, waai de uitbarstingen van de vulkaan het ber gen van de doden onmogelijk maakt. Sinds het begin van de uitbarsting (Dinsdag) zijn 197 lijken geborgen. Vijftien dorpen op de Noordelijke hellingen van de vulkaan zijn volkomen bedolven. Thans wordt de hoofdstad Mambajao be dreigd. Vandaag zijn troepen en reddings ploegen begonnen met het wegvoeren van de inwoners van de stad. Vernomen wordt, dat het dorp Panasan met 300 inwoners door de zee is verzwolgen als gevolg van een hevige aardbeving, die door de uitbarsting van de Hibok is ver oorzaakt. PARIJS, (Reuter). De vertegenwoor digers der vier grote mogendheden, die de subcommissie voor de ontwapening vor men, hebben in de zitting van Vrijdag be sproken, of een memorandum van de voor zitter der Algemene Vergadering, Nervo, de basis zal vormen van een rapport der subcommissie aan de politieke commissie dan wel of het beschouwd moet worden als een persoonlijk initiatief van Nervo. Nervo heeft de twee ontwapeningsvoor stellen van de Westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie bestudeerd en vastgesteld, dat de twee partijen op sommige punten niet al te veel van elkaar verschillen, zoals over het opstellen van een verdrag of con ventie voor het verbod van atoomwapens, over de wenselijkheid dat alle staten in de een of andere vorm gegevens over hun wapens en strijdkrachten verstrekken, over de noodzaak van een internationaal con- tröle-orgaan en het instellen van een waarborgstelsel waardoor de zekerheid verkregen zou worden, dat het ontwape ningsprogramma ook inderdaad wordt uit gevoerd, over het beleggen van een we reldconferentie ter bespreking van de algemene strekking der ontwapening voor alle landen en tenslotte over het instellen van een ontwapeningscommissie, die de practische bijzonderheden der verschillende ontwerpen moet uitwerken. Er zijn echter andere belangrijke pun ten, waarover beide partijen hopeloos ver deeld zijn, aldus het memorandum van Nervo, bijvoorbeeld de Russische eis, dat atoomwapens onmiddellijk verboden moe ten worden, voordat een controlestelsel voor de ontwapening van kracht kan wor den, en dat een wapentelling pas gehou den zal worden, nadat de vijf grote mo gendheden besloten zouden hebben hun nationale bewapening binnen een jaar met ee derde te verminderen. De subcommissie komt Zaterdag weer bijeen. BONN (D.P.A.) De geallieerde des kundigen zijn het eens geworden over de ontwerptekst van de status der toekom stige West-Duitse burgerluchtvaart. Deze zal worden vastgelegd in een aanvullende overeenkomst op het algemene verdrag tussen West-Duitsland en de Geallieerden. De ontwerptekst bepaalt, dat West- Duitse luchtvaartmaatschappijen binnen landse Duitse luchtlijnen kunnen exploi teren. De toestellen zullen voorlopig'ech ter nog bestuurd moeten worden door buitenlandse piloten. Naar men in goedin- gelichte kringen te Bonn aanneemt, zal men tegen de tijdelijke werkzaamheid van buitenlandse vliegers geen bezwaren maken, daar de papieren der Duitse be stuurders verlopen zijn en er nieuwe ver worven moeten worden Een onmiddellijke opzegging van de concessies der buiten landse luchtvaartmaatschappijen is niet te verwachten, zodat deze maatschappijen haar diensten voorlopig zullen kunnen blijven uitvoeren. Daarentegen zijn wel krachtige protesten te verwachten tegen de voorgenomen béperking der werkzaam heden van een West-Duitse luchtvaart maatschappij tot het gebied van de West- Duitse republiek, daar dit gebied veel te klein is om een rendabel bedrijf mogelijk te maken. Men vindt het te Bonn buiten gewoon bevreemdend, dat men aan West- Duitsland deze beperkingen wil opleggen, waar Japan bij het vredesverdrag onbe perkte souvereiniteit in de lucht heeft verkregen. De K.L.M. heeft Vrijdag de langste lijn van haar luchtnet geopend. Van Schiphol vertrok 's avonds om zeven uur de „Arn hem" naar Sydney, een afstand van ruim 20.000 kilometer. Vóór het vertrek heeft minister Wemmers de betekenis van deze nieuwe luchtlijn uiteengezet. NEDERLANDSE LUCHTLIJNEN NAAR HET VERRE OOSTEN Ebner-Eschenbach: Uitzonderingen zijn niet steeds de bevestiging van een oude regel; zij kunnen ook de voorboden zijn van een nieuwe regel. psychologische moeilijkheden uit de weg zouden worden geruimd." Dr. Schacht besluit met het uitspreken van de overtuiging, dat Indonesië een op waarts gaande en gelukkige toekomst heeft, indien de bevolking tot vlijt, tucht en orde kan worden gebracht. De moeilijk heden zullen in de toekomst overwonnen worden indien de regering beslistheid en macht toepast. lste verantwoording Haarlems Dagblad ƒ500,Mr. C. M. J. d. J ƒ25,—: Mevr. N. R. M.—R. P. ƒ2,50; C. J. S'. 2,50; Mr. H. W. S. ƒ10.—; J. J. B. ƒ2,50; V v. S ƒ25,— N. J. H. 10,— N. N. 100,—.; P. J. K. ƒ10,—; M. M B. ƒ2,—; C. H. B. ƒ10,— T. de J. ƒ10,—; P. ƒ2,50; W. B. ƒ5,—; C. S. ƒ10,—; H. 1000,—; T. ƒ25,—; J. J. Ph. v. V. 5,—; B. C. R. v. L. 10,—; J. W. K. 10.—; Mr. F. v. d. G. 25,—; F. en J. T. v. B. 30.—; N. N. ƒ2.50; Mevr. v. L. S. L ƒ15.— - E. C. Bl'daal ƒ10.—; D. H. S. 5,—; Mr. W. 10,—; N. N. 2,50; N. 2,—; W. K. Sp. 10,Kienavond Stadhuis f 37,37; Zr. A. D. ƒ2.50; Bridge Club ƒ10,—; Coll. Vrijm. Loge Ken'land 25,—; A. V. ƒ2,50- B. E. ƒ2,50; „Canasta" ƒ10,—; P. W. 10,—; P. R. 10,—: II. D. A. 10,—; O. v. W. ƒ5,—; J. L. J. ƒ5.—; B. de K. ƒ2,—; v. T. 5_; s. R. K. ƒ1.50; J. B. ƒ1,50; D. K. 1,50; B. 1,50; C. M. 1,50: T. P. W. 1,—; G N. ƒ1,—; Enka ƒ1.— K. B. ƒ1,50; A. 1,PET ƒ1,—; Jo ƒ2,—; Plub ƒ1,—; Jip 1,Muts ƒ1,—; N. N. 5,—; Sp. ƒ2,50; Lo ƒ2.50; S. B. 2,—; v. B. 1.—; A. B. C. 1.—; T N. ƒ1,—; E. B. ƒ1.— J. T. S. ƒ1—: Pop A. S. ƒ1,-; H. C. ƒ1,-; X-Z ƒ1,-; T. M. ƒ2.50: Techn. Pers. H. D. ƒ20.—. Totaal is thans bij ons blad binnengekomen 2038,37. Giften worden gaarne in ontvangst geno men aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen giften gestort worden op onze Postgirorekening 273107, met vermelding „Voor de Stille Armen". Bij het Comité voor de Stille Armen zijn de volgende giften binnengekomen: Mej. C. C. ƒ20,—; Mej. P. B. ƒ50,—; Loge V V. V f50,—; S. v. O. ƒ1.—: Mevr. K. L. ƒ0,55; Huize P. ƒ21,75; M. H. F. ƒ500,—. Het kaartje vermeldt de lengte der routes en het resp. aantal vlieguren. De lijn naar Djakarta wordt zeven keer per week en de lijnen naar Tokio en Sydney worden ieder een keer per week gevlogen. TOKIO (Reuter). Te Panmoendjom is men het eens geworden over drie van de acht grondbeginselen voor toezicht op de naleving van een bestand. Punt voor punt werd een plan van de UNO bespro ken. De Noordelijken gingen accoord met drie clausules, zij verwierpen er twee, zul len er twee nog nader bezien en lieten zich over één punt niet uit, aldus een commu nique van de UNO. Overeenstemming werd bereikt op de volgende punten: 24 uur na het van kracht worden van de wapenstilstand moeten de vijandelijkheden worden gestaakt; de ont ruiming van de gedemilitariseerde zóne door de troepen van beide partijen moet 72 uur daarna geëindigd zijn; alleen politie mag daarna de gedemilitariseerde zóne betreden. ROME (Reuter) Het Italiaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld dat vandaag aan de 20 mogend heden, die het Italiaanse vredesverdrag hebben ondertekend, nota's zullen worden overhandigd, waarin officieel wordt ge vraagd het vredesverdrag te herzien en te erkennen, dat Italië „een vrij en democra tisch land is, en in staat van volkomen ge lijkheid met alle andere vrije staten in de wereld". Men verwacht, dat de Sovjet-Unie het verzoek zonder meer van de hand zal wij zen, ondanks $e verlegenheid, waarin de communistische partij in Italië, de grootste in West-Europa, hierdoor zou kunnen wor den gebracht. De Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk hebben reeds hun steun toegezegd. Volgens het communiqué van het Itali aanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt in de nota gezegd, dat Italië, doordat het „tengevolge van het herhaalde veto van een der vijf permanente leden van de Veiligheidsraad" (de Sovjet-Unie) geen lid is van de UNO, geen herziening van het vredesverdrag kan verkrijgen door middel van deze organisatie, zoals in het verdrag is voorzien. De nota verklaart, dat in Italië de demo cratische instellingen 'zijn hersteld en dat het land de pogingen van de UNO om inter nationale vrede en veiligheid te hanlhaven steunt en in naam van deze organisatie So- maliland, dat onder behee -schap staat, be stuurt, om welke redenen het verdrag, naar de mening der Italiaanse regering, niet meer met de werkelijkheid overeenkomt. Voorts zal in de nota worden verzocht de politieke clausules buiten werking te stellen, „welke een gebrek aan vertrouwen in de handhaving van de democratische principes betekenen". Ook zal gevraagd worden de clausules betreffende beperking van de Italiaanse strijdkrachten te schrap pen, aldus de mededeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin niet ge zegd wordt of de nota ook de kwestie Triest aanroert. Onder auspiciën van het Europese Cul turele Centrum is te Genève „een Europese gemeenschap van boekengilden en clubs" opgericht. Deze gemeenschap omvat meer dan een half millioen lezers in Frankrijk, Italië, Nederland, Oostenrijk, de Scandina vische landen en Duitsland. Besloten werd in 1952 een Europese litteraire prijs toe te kennen. Het reglement en de samenstelling der internationale jury zullen in de loop van deze maand bekend worden gemaakt. OOOOOOOOOOCCOOOOCOOOOOOCÖOCOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOO ONBESTENDIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opge maakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijde lijk regen en krachtige tot stormach tige wind tussen Zuid en Zuid-West. Later opklaringen en plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige Zuid-Wes telijke wind. Vannacht zachter, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. 9 December Zon op 8.35 uur, onder 16.29 uur. Maan op 13.59 uur, onder 4.28 uur. 10 December Zon op 8-36 uur, onder 16.29 uur. Maan op 14.16 uur, onder 5.46 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 8 December Hoog water: 11.57 uur. Laag water: 7.16 en 19.42 uur. Zondag 9 December Hoog water: 0.29 en 12.57 uur. Laag water: 8.25 en 20.43 uur. Maandag 10 December Hoog water: 1.26 en 13.47 uur. Laag water: 9.23 en 21.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1