Fictief en werkelijk rendement van aandelen WONINGRUIL Vertrouwenskwestie in de Franse Kamer Herhalingsoefeningen volgend jaar zwaarder Gezinsreductie op schoolgeld Hillegom Zandvoort Lisse Haarlem m erm eer Bennebroek Heemstede Bloemendaal 9 Effecten- en Geldmarkt Over het Schuman-plan Rechtspersoonlijkheid van bedrijfsgroepen Compensatie-uitkering ook aan gemeentepersoneel Goedkeuring van vredes verdrag met Japan gevraagd „Vleugels waken over Nederland" Oud-illegale werker voor de Haarlemse rechtbank Heffing en invordering van haven- en kadegeld Scheepvaart GROTE PRIJSDALING VAN WOL Vereniging voor facultatieve Lijkverbranding WONINGRUIL DEN HAAG—HAARLEM ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het is wel opmerkelijk dat ondanks de van alle kanten gesignaleerde kapitaalnood het resultaat van de jongs*e emissies hoogst bevredigend is geweest. Dit geldt niet al leen voor de obligatie-iUitgiften, voor zover zij althans tegen 4'/* procent rente en op normale voorwaarden zijn uitgegeven, ook voor de aandelenemissies van onze grote concerns, waaryén we onlangs schreven dat ons land e? te klein voor wordt, is de belangstelling/meegevallen. Het best laat zich dit illustreren door het prijsverloQip van de claims, het recht van inschrijving. Bij de AKU liep de prijs van 45,(ot 33,terug, om later tot 70, op te lopen en bij de Leverbros-Unilever steeg, de prijs met enkele onderbrekingen van 65,tot 100,Dienovereenkom stig- heeft ook de koers der oude aandelen zith krachtig kunnen herstellen, zodat bij de AKU het gehele claimverlies kon wor den ingelopen en bij de Leverbros-Unilever na de aanvankelijke daling van 210 tot 170 procent, een herstel tot 187 procent plaats vond. Gelijk doorgaans, is het ook hier meer dan één factor, welke tot dit gewijzigd aspect heeft geleid. De voortgaande ver sterking van Nederlands monetaire positie, ook blijkens de jongste weekstaat van de Nederlandse Bank weer tot uitdrukking gekomen in de verdere toeneming van de deviezenvoorraad, heeft ook de buiten landse belangstelling voor de Amsterdamse Beurs vergroot. Voorts zal ook door mi nister Lieftincks concessie om het publiek, in anticipatie op besparingen, op nieuwe emissies te laten inschrijven door tijdelijk crediet op te nemen, in bredere kringen de inschrijving op nieuwe aandelen hebben mogelijk gemaakt. Is door de genoemde beleningsfaciliteit de inschrijvingslust voor nieuwe aandelen- uitgiften bevorderd, ook het feit dat door de vergroting van het kapitaal de beurs koers der aandelen op een lager niveau komt, brengt ongetwijfeld nieuwe kopers in de markt. Dit is ook het voordeel van de herkapitalisatie, waartoe sommige maat schappijen overgaan. In het jongste jaarverslag van de Hollandse Bank-Unie wijst de directie zeer terecht op het imaginaire (denkbeeldige) begrip van de „nominale waarde van een PARIJS, (Reuter). Tijdens het debat in de Franse Nationale Vergadering over de door de regering voorgestelde bekrach tiging van het plan-Schuman, dat voorziet in het onder een gemeenschappelijk be heer stellen van de Europese steenkool- en staalindustrie, heeft de oppositie een amen dement op het regeringsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld ratificatie uit te stellen totdat Schumans plan nader is be sproken en in bepaalde opzichten aange vuld. Premier Pleven deelde hierop mede dat uitstel van bekrachtiging gelijk stond met een verwerping van het plan. Daar Pleven van mening was dat het niet uitgesloten moest worden geacht, dat de Nationale Vergadering zich achter dit amendement zou scharen, besloot hij de vertrouwens kwestie te stellen. De minister-president kan de vertrou wenskwestie echter slechts stellen indien hij hiertoe in een onder voorzitterschap van de president der Franse Republiek ge houden kabinetsvergadering is gemachtigd. Deze voorzorg had de regering echter voor de aanvang van de behandeling van het regeringsontwerp, strekkende tot bekrach tiging van het plan-Schuman, niet geno men. Zij besloot daarom het debat te schorsen. President Auriol werd te vier uur 's nachts in zijn woning buiten Parijs gewekt. De president begaf zich ijlings per auto naar de Franse hoofdstad, waar de vereiste kabinetsvergadering te half zes 's morgens werd gehouden. De regering stelde daarna in de hervatte Nationale Vergadering de kwestie van ver trouwen. Overeenkomstig het daaromtrent in de Franse grondwet bepaalde zijn de beraad slagingen daarop geschorst. Dinsdag ver volgt de Nationale Vergadering de behan deling van het plan-Schuman. Volgens het statistisch bureau van de UNO te New York telde de wereldbevol king midden 1950 ongeveer 2,4 milliard zielen. De bevolkingsaantallen van de we relddelen zijn: Afrika 198 millioen, N.-Ame rika 261.300.000, Z.-Amerika 111.400.000, Azië (zonder de Sovjet-Unie) 1.272 mil lioen, Europa (zonder de Sovjet-Unie) 396.300.000, Oceanië 12.900.000, de Sovjet- Unie 193 millioen. aandeel", waarvan het fictieve karakter naar voren komt door het verschil in de beursnoteringen der aandelen en door de emissies met agio, bij welke laatste de nieuwe verwerver belangrijk meer betaalt dan de nominale waarde. Als bekend zijn in ons land de meeste aandelen nominaal 1000,groot, hetgeen op een bepaald moment, bijvoorbeeld bij de oprichting van de vennootschap kan over eenkomen met de werkelijke balanswaarde van het aandeel. In onderscheiding met obligaties, die met haar crediteurskarakter wel een reële nominale waarde hebben een obligatie van 1000.blijft altijd een vordering van 1000,is een aandeel niets anders dan een evenredig deel van het verschil tussen de activa en passiva van een vennootschap, een verschil, dat uiteraard onmiddellijk na de oprichting, voortdurend aan verandering onderhevig is. Wanneer dividenden van 12, 15 en 20 procent worden uitgekeerd, worden deze percentages in bepaalde kringen aangegre pen als een bewijs voor de buitensporige winsten van het veel gesmade „kapitaal", waarbij dan vergeten wordt dat dit per centage op het nominaal bedrag der aan delen, zeg 1000,betrekking heeft, doch de meeste aandeelhouders voor hun stuk ken veel meer dan 1000,hebben be taald. Zo wordt op aandelen Koninklijke bijvoorbeeld 12 procent over 1000,be taald, terwijl de werkelijke waarde van het aandeel aanmerkelijk meer dan 1000, bedraagt en in de meeste gevallen ook aan merkelijk meer voor de aandelen werd be taald. Sinds geruime tijd betaalt men er circa 300 procent voor, wat dus wil zeggen dat het werkelijk rendement niet meer dan 4 procent bedraagt. In de Verenigde Staten worden de meeste aandelen dan ook zonder nominale waarde uitgegeven en in de zogenaamde „eens- gevend geld" genoteerd, wat wil zeggen dat men voor de waardering en de notering eenvoudig het aantal dollars bepaalt, dat men het aandeel waard acht. Ook het divi dend wordt dan niet in procenten van een fictieve nominale waarde van het aandel, maar in dollars uitgedrukt, hetgeen voor een juiste beoordeling van het aandeelhou dersrendement bevorderlijk is. Door herkapitalisatie wordt ten onzent bereikt dat aandeelhouders eenzelfde be drag als dividend ontvangen, maar de schijnbaar hoge dividendpercentages wor den verminderd en dus het verschil tussen dividendpercentages en werkelijk rende ment wordt verkleind. De psychologische betekenis daarvan mag niet worden onderschat Minister Staf heeft medegedeeld dat we gens de versnelde opbouw der defensie de herhalingsoefeningen volgend jaar op een andere wijze dan voorheen zullen worden gehouden. Deze wijziging, zo zeide de minister, zal voor sommige lichtingen een verzwaring betekenen. Officieren en onderofficieren zullen voor langere tijd worden opgeroepen. De daarvoor benodigde wettelijke regelin gen zijn in voorbereiding. Gedetailleerde gegevens zullen begin Januari worden be kend gemaakt om de betrokkenen tijdig te waarschuwen. De bedrijfsgroep détailhandel heeft van een ondernemer, die in 1947, 1948 en 1949 lid van de bedrijfsgroep was, over die ja ren contributie gevorderd voor de kanton rechter te Apeldoorn. Deze verklaarde ech ter de bedrijfsgroep niet ontvankelijk op grond van het feit dat weliswaar artikel 9 van het derde Uitvoeringsbesluit Organi satie Bedrijfsleven bepaalt, dat de voor zitter zijn organisatie in en buiten rechte vertegenwoordigt overeenkomstig de bepa lingen der statuten, maar dat de bedrijfs groep geen statuten bezat. Tegen dit vonnis is de procureur-gene raal bij de Hoge Raad in het belang der wet in cassatie gegaan, aanvoerende, dat het genoemde artikel zo moet worden ver staan dat de voorzitter vertegenwoordi gingsbevoegdheid heeft en dat deze door statuten, indien die er zijn, nader kan wor den geregeld. De Hoge Raad heeft zich hiermede ver enigd en overwogen, dat de bedrijfsorga nisaties rechtspersoonlijkheid bezitten van het tijdstip af, waarop haar instellingsbe schikking in werking treedt. Voorts acht de Hoge Raad het niet aannemelijk, dat het besluit zou bedoelen, dat de organisa tie tussen het ontstaan der rechtspersoon lijkheid en het totstandkomen der statuten niet rechtsgeldig kan worden vertegen woordigd. Daarom werd het vonnis van de kantonrechter vernietigd. De minister van Onderwijs zal zo spoe dig mogelijk de indiening bevorderen van een wetsontwerp tot invoering van een ge zinsreductie op het schoolgeld bij het lager onderwijs, en van een wetsvoorstel ter compensatie voor de vermindering van in komsten welke de besturen der bijzondere middelbare scholen als gevolg van het tot standkomen van de nieuwe schoolgeldbe schikking ontvangen. Voor compensatie van deze vermindering voor de gemeente besturen zal eveneens een regeling worden getroffen. Ook bij het technisch onderwijs zal de gezinsreductie worden ingevoerd. Bij deze tak van onderwijs zullen boven dien de schoolgelden met gemiddeld 20 a 30 worden verlaagd. Een verdergaande verlaging of afschaffing van het schoolgeld ligt niet in het voornemen. Het kabinet is teruggekomen op zijn aanvankelijk voor nemen de collegegelden tot 200 te beper ken. De minister van Binnenlandse Zaken heeft de gemeentebestui-en in overweging gegeven de uitkering-ineens ter compen satie van de grotere gebruiksbeperking aan het personeel der gemeenten te ver lenen en bij de uitvoering zoveel mogelijk dezelfde gedragslijn te volgen als ten aan zien van het rijkspersoneel. De minister keurt het goed dat de uitkering-ineens ter stond ook aan het politie- en brandweer personeel bij wijze van voorschot wordt verleend. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van het op 8 September 1951 te San Francisco gesloten vredesverdrag met Japan. In de Memorie van Toelichting wordt onder meer gezegd dat dit vredes verdrag niet op de gebruikelijke wijze tot stand is gekomen, het is niet de vrucht van een vredesconferentie waarbij de betrok ken landen de vredesvoorwaarden na uit voerig beraad en overleg hebben vastge steld. Dit verdrag is het resultaat van het contact langs diplomatieke weg tussen Amerika en Engeland enerzijds en de ove rige landen die met Japan in oorlog zijn geweest, anderzijds. Het is de opvatting van de Amerikaanse regering, dat de bij de totstandbrenging van dit vredesverdrag gevolgde procedure aan alle betrokken landen ruimschoots de ge legenheid heeft gegeven om hun wensen en bezwaren naar voren te brengen, en dat daarmede ook in belangrijke mate rekening is gehouden. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken heeft te San Francisco een van deze opvatting enigszins afwijkend ge luid doen horen en betoogd, dat toen Ame rika en Engeland principiële overeenstem ming hadden bereikt, verwezenlijking van wensen van middelgrote en kleine landen vrijwel niet meer mogelijk is gebleken. Met nadruk heeft de Nederlandse dele gatie in San Francisco dan ook gesteld, dat deze wijze van vredesluiting als een uit zondering moet worden beschouwd. De Nederlandse regering heeft na zorg vuldige overweging besloten tot onderteke ning van de verdragstekst over te gaan en nadat zij zowel voor als tijdens de confe rentie te San Francisco het uiterste had ge daan om aan de specifiek Nederlandse be langen recht te doen wedervaren. Omdat zowel de K.L.M. als de militaire luchtvaart gebrek hebben aan ervaren vliegers, is in opdracht van de luchtmacht staf door Polygoon-Profilti een film ge maakt, getiteld „Vleugels waken over Nederland". Deze film, die de belangstel ling van de jeugd voor de luchtmacht be doelt te stimuleren, geeft een overzicht van de stadia die de adspirant-vlieger moet doorlopen, voordat hij gerechtigd is zijn „vliegvink" te dragen. Karei Nort schreef het scenario en Joh. Blansjaar bediende de camera. In het Seinpost-theater in Scheveningen is Vrijdagavond de première van deze film gegeven in aanwezigheid van een groot aantal burgerlijke en militaire autoriteiten onder wie de minister-president dr. W. Drees. Nachtdienst apotheken Haarlem: Firma Duijm en Keur, Keizer straat 6, telefoon 10378. Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruis weg 30. telefoon 10043. Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tele foon 23525. Captain Horatio Hornblower. (R e m- brandt). Een verrukkelijk romantisch ver haal van de zee, uit de Napoleontische tijd, vol van kruitdamp, volle lagen van dicht bij, enterpartijen en edele doodsverachting. Machtige Franse en Spaanse oorlogsschepen worden aan flarden geschoten door het uiteraard kleinere schip van de onover winnelijke Britse vloot, onder leiding van een man als een rapier: Captain Horatio Hornblower. Wel, iedereen wil wel weer eens een keer jong zijn en zijn hart een tikje sneller voelen kloppen bij de heldendaden uit het boek van Forrester. En waar het verhaal zo kleurig verfilmd is en Gregory Peck als de immer recht door zee varende Hornblower een on weerstaanbare rol speelt, moet u er maar eens naar gaan kijken om uw dromen van héél vroeger nog eens voor ogen getoverd te krijgen. W. L. B. „Verboden zóne" (Frans Hals). In Afrika zijn uitgestrekte velden waar diaman ten gevonden worden. Over deze streken is onder regie van William Dieterle een film gemaakt, waarin een geschiedenis verhaald wordt over een „Verboden zóne". Een spe ciaal politiecorps moet deze streek bewaken. De toeschouwer heeft aanvankelijk sympa thie voor de commandant van de politie die er voor zorgt, dat er zich geen onregelmatig heden voordoen. Later gaat de sympathie echter uit naar een jongeman die op de hoogte is, waar in onherbergzame streken diamanten liggen. Een spannende geschiede nis volgt dan, waarbij een meisje uit Frank rijk (Corrine Calvet) een bijzondere rol ver- Bult. .Wil zij meewerken, de diamanten aan de jongeman te bezorgen of pleegt zij ver raad ten gunste van de maatschappij? Wat haar doel is komt aan het slot tot uiting. Met Corinne Calvet werken aan deze span nende film mee Burt Lancaster, Claude Rains en 'Peter Lorre. A. O. „Wy gaan naar Parys" (City). Dit originele Franse show-geval, dat reeds eerder in Haarlem werd vertoond, is een reprise alleszins waard. Een portier, een chanson nier en een componist rebelleren tegen de Franse nationale omroep en zenden clan destien een eigen programma uit. Dit slaat zo bij de Fransen in, dat de nationale omroep zich bedreigd gaat voelen en de gendarmerie er op uit stuurt om de geheime zender op te sporen. Maar de klopjacht verloopt aller minst naar wens in tegenstelling tot de illegale programma's, waaraan inmiddels ook het orkest van Ray Ventura en de befaamde «Peter-sisters zijn gaan medewerken. „Song of the Islands". (Cinema P a- 1 a ce). Bij tijd en wijle moet er in Holly wood een film over een of ander Zuidzee- eiland gemaakt worden net zoals het eens in het jaar onvermijdelijk lente wordt. Iets nieuws is de lente nooit altijd mooi groen en bloesemend, maar toch ook altijd weer bekoorlijk en nooit vervelend. Een nieuwe Zuidzee-film is ook nooit an ders dan de vorige altijd mooi in de kleur en met veel romantiek. Alleen ze worden op den duur toch wel enigszins eentonig on danks het feit dat er steeds weer nieuwe variaties op de rieten-rokjes-mode blijken te worden gevonden en dat men ook altijd weer sentimentele wijsjes ontdekt die op een Ha- waiian-gitaar kunnen worden getokkeld. Betty Grabe is een aardige Hawaii-prinses, zij beleeft heel wat romantische sensaties na dat tot haar geluk een echte Ameri kaanse jongeman is opgedoken aan de blauwe kust van het droomeiland. De „inheemsen" vervullen ook in deze film weer de bekende rol van glimlachende dienstbaren die bloemen aandragen als dat door de situatie wordt ver eist en verder och, men kan zich een uur of wat verpozen bij de schitterende beelden in technicolor, die herinneren aan een sprookjesboek, en bij de grollen van Jack Oakie, die zijn best doet om wat afwisse ling in het roomzoete verhaal te brengen. In het voorprogramma een onderhoudende documentaire over het Heilige Land en een aardig tekenfilmpje, na het gebruikelijke wereldnieuws. J. L. Robin Hood in Texas. (Spaarne). Gene Autry, de zingende cowboy, speelt de belang rijkste rol in deze spannende Western en dat betekent dus, dat de wilde vuurgevechten, adembenemende achtervolgingen en de strijd om een schone jonge dame wordèn afgewis seld met vrolijke cowboyliedjes. Men ziet het ook in deze film Gene Autry niet aan dat hij de vier kruisjes al een paar jaar voorbij is en wijlen Robin Hood behoeft zich er niet boos over te maken dat men Gene met hem vergelijkt. Autry is op Roy Rogers na, Amerika's geliefdste cowboy-ster, hij is op een ranch in Oklahoma geboren, in welke staat men hem zo bewondert dat men er een stadje „Gene Autry" en zijn geboorteplaats „Autry Springs" heeft genoemd. En dat Gene Autry deze hulde aan zijn persoon wel ver dient, bewijst hij ook in „Robin Hood in Texas". Vooraf kan men hartelijk lachen om de dwaasheden van „De Ki-ka-kolonel". S. K. „Het vonnis is geveld" (L u x o r) Een goede Franse film die van begin tot het eind boeit. Dit verdient temeer een compliment omdat in deze rolprent een probleem op het witte doek wordt gebracht, waarvoor al meer dan eens de aandacht van de bioscoopbezoe kers is gevraagd. En soms op een vrij stun telige manier. „Het vonnis is geveld" geeft een verslag op celluloid van een rechtszitting. De verdachte is Elsa Ludenstein, een arts, die haar vriend heeft gedood, die aan een ongeneeslijke zoekte lijdt. Een jury moet over haar lot beslissen: Is zij schuldig of niet? De vervaardigers van dit uitstekende filmproduct hebben getracht om de grond waarop de jury-leden hun beslissing nemen te belichten. Zij zijn daar voor een goed deel in geslaagd. „Het vonnis is geveld" kunnen wij van harte aanbevelen, L.. y. B. Hy nam geld aan voor te bewyzen diensten Voor de Bijzondere strafkamer van de Haarlemse rechtbank stond hedenmorgen de 48-jarige Hagenaar J. A. C. K. terecht die ervan werd beschuldigd tijdens de oor log geld te hebben aangenomen voor te bewijzen diensten, zoals het uitgeven van Ausweizen, welke diensten hij echter niet bewees. In 1948 had de verdachte zich te verantwoorden voor het Bijzonder Ge rechtshof in Den Haag; na in cassatie te zijn gegaan werd de zaak naar de Haarlem se rechtbank verwezen om opnieuw behan deld te worden. In Den Haag was K. vrij gesproken. De voorzitter van de Landelijke Ereraad voor de Illegaliteit, de heer A. H. van N., heeft een rapport over de illegale activitei ten van de verdachten samengesteld en is daarbij tot de conclusie gekomen dat K. met zuivere motieven illegaal gewerkt heeft. Het aannemen van geld voor illegale diensten achtte hij niet onwaardig, vooral niet voor mensen als verdachte, die niet bij een organisatie was aangesloten, en geheel op zich zelf werkte. Enkele getuigen, die in de bezettingstijd met K. in contact waren gekomen en van hem de verzekering hadden gekregen dat hij hen zou helpen aan Ausweizen, ver klaarden wèl betaald, maar niets ontvan gen te hebben. De meeste getuigen wisten zich overigens de juiste gang van zaken niet meer te herinneren en beriepen zich er op dat het al tien jaar geleden was dat zij iets met K. te maken hadden gehad. Een der getuigen verklaarde dat 'hij, toen hij het Ausweis, waarvoor hij betaald had, niet geleverd kon worden, zijn geld prompt terug kreeg. De krijgsgevangene echter die 750 had neergeteld voor een briefje dat hem uit Duitsland zou kunnen houden, raakte wèl in Duitsland verzeild zonder echter de 750 terug te krijgen. Bij al deze verklaringen dook steeds de twijfel op: De meesten wisten niet of ze met K. dan wel met diens medewerker, een zekere V., „gehandeld" hadden. (De zitting duurt voort.) B. en W. van Haarlem delen de gemeen teraad mee, dat de verordeningen regelende de heffing en invordering van haven- en kadegeld in de gemeente voor de laatste maal in 1934 herzien werden. Er bestaat volgens het college alle aanleiding voor, ge zien de aanzienlijke conjunctuur-wijzigin gen welke zich sindsdien hebben voorge daan, wijziging te brengen in enkele tarie ven. De wijzigingen betreffen in hoofdzaak invoering van een afzonderlijk tarief voor vaartuigen voor personenvervoer, waarbij onderscheid gemaakt wordt tussen vaartui gen voor dit vervoer binnen de gemeente en dat voor vervoer naar plaatsen buiten de gemeente, invoering van een havengeld tarief voor pleziervaartuigen, sleepboten, roeiboten, kano's enzovoort in plaats van het tarief voor het gebruik van openbaar water, in de precarioverordening genoemd, wijziging van het tarief voor woonschepen in de woonschepenhaven en invoering van een tarief voor woonschepen buiten deze haven en invoering van een gewijzigd ta rief voor de drijvende kranen, bokken, bag germolens enzovoort. Het verkeer met vrachtvaartuigen wordt niet zwaarder be last. Wat scheidt ons van de vrede Het bestuur van het Instituut voor arbei dersontwikkeling te Zandvoort heeft voor een causerie-avond op Maandag 17 December in „Zomerlust", sprekers van verschillende richtingen uitgenodigd om te spreken over hetzelfde onderwerp, namelijk: „Wat scheidt ons van de vrede?". Het woord zal worden gevoerd door ds. H. van Biemen van Bent veld; ds. E. Saraber Jr., van Zandvoort; de heer A. Elffers, voorzitter van de Ned. Pro testantenbond te Zandvoort; de heer R. de Jong, oud-redacteur van de Zandv. Courant; de heer W. M. B. H. Bosman, gemeente secretaris te Zandvoort en de heer G. Ster renburg, onderwijzer te Zandvoort. Mede werking verleent de pianiste Gesine Popping. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Willem, z. van A. Loos en W. Koper; Wilhelmina, d. van A. de Brouwer en W. Koppers; Louis, z. van S. van den Bos en C, J. van Heerde. ONDERTROUWD: R. de Jong en M. Schoe- maker; R. Kerkman en J. G. Oldenhof; D. Groot e?n M. Zwemmer; J. E. Colin en G. Koper; G. Hoekstra en J. E. Smit. GEHUWD: B. Lammers en C. J. Koper. OVERLEDEN: W. C. van der Werff, 78 j., ongehuwd; Y. M. Bouland, 5 mnd., v. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Nicolaas Petrus Maria, d. van C. Groenewegen en M. F. v. d. Ploeg; Maria, d. van B. Hogenes en A. C. Kerstbergen. ONDERTROUWD: C. A. de Vries en L. A. Vermeij. GETROUWD: K. J. van den Hoorn en C. A. Warmerdam; G. J. de Jong en P. v. d. Spruit; J. Runge en M. B. Kulk; H. J. J. van Diest en J. van der Meer. Y erkeersongeval Vrijdag stak de ruim 70-jarige heer v. Diemen nabij de Engelbrug de weg over, zonder op het verkeer te letten, met het gevolg dat hij door een auto werd aange reden. Met een gebroken been en enkele inwendige kneuzingen werd hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Christ. Besturen Bond A.s. Woensdag wordt een propaganda. avond van de Christ. Besturenbond ge houden. Opgevoerd zal worden: „Opdat eens de arbeid bloeien zal in vrijheid overal". Toneelstuk in zes bedrijven van H. L. v. Bruggen. A.R. kiesvereniging Vrijdagavond hield de A.-R. Kiesvereni ging „Nederland en Oranje" een ledenver gadering onder presidium van de wnd. voorzitter de heer C. H. Steenwinkel Jr. Aan de orde kwam de verkiezing van een voorzitter wegens bedanken van de heer Spaargaren. De heer Rietkerk kreeg 22 van de 35 uitgebrachte stemmen. Hij aanvaardde de benoeming. Na de pauze werd door het raadslid Steenwinkel gesproken over de gemeente politiek naar aanleiding van een aantal ingediende vragen waarbij o.a. aan de orde kwamen de kwestie-Randweg, het oorlogs monument, het verkeerskruispunt Oranje laan-Kanaalstraat, de financiële politiek, enzovoort. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. H. A. Holl, Veldhorst straat 50. Tel. 3155. Betere verlichting Het duistere gedeelte van de Haarlemmer straat te Hillegom nabij de Bennebroekse grens, te gevaarlijk omdat de weg daar ver schillende bochten maakt, is thans door na- triumlampen verlicht, wat een aanzienlijke verbetering betekent. Concert Dinsdag 11 December zullen het Chr. Man nenkoor Soli 'Deo Gloria te Hillegom en het Chr. Mannenkoor Euphonia te Sassenheim, beide onder leiding van de heer A. Bak te Haarlem, een concert geven in „Sistermans". Medewerking wordt verleend door Tiny Jasper, sopraan; Marcel Dierikx, bariton en F. Piët, piano. Filmvertoning Woensdag 12 December zullen in De Land bouw te Hoofddorp een aantal films worden vertoond over bezoeken aan emigranten in Canada, Australië en Nieuw Zeeland. De opbrengst komt ten bate van Aalsmeer's comité ontspanning Sanatoria. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten in de Haarlemmermeer zijn voor Zondag 9 December als volgt ge regeld: Hoofddorp: dr. Bult. Nieuw Vennep: dr. v. Haeringen. Halfweg: dr. Hoekstra. ZONDAGSDIENST Op 9 December wordt de Zondagsdienst voor artsen waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. K 2502 300. Politie en Brandweer: tel. K 2502 203. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden op 9 December waargenomen door dr. J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 38032 en dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleging: zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Geopende apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208, tel. 38320. ZONDAGSDIENST Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Maandag morgen 8 uur wordt de artsendienst van de doktoren in Bloemendaal-dorp waargenomen door de arts J. J. Westenburg, Zuider Sta tionsweg 12, Bloemendaal, telefoon 22261. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. M. de Bruin, Platanenlaan 10, Bloemendaal, telef. 25769. De apothekersdienst voor Overveen, Bloe mendaal en Santpoort-station wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 15 Decem ber aanstaande zowel avond-, Zondags- en nachtdienst verzorgd door de Bloemen- daalse apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloe- mendaalseweg 85, Bloemendaal, telef. 22181. Alamak, 6 van Alexandrië naar Genua. Alcyone, 6 Gibraltar. Alhena, 7 te Rio de Janeiro. Amstelkerk, 6 van Antwerpen naar Dakar. Amstelland, 7 te Santos. Arendskerk, 6 van Colombo naar Aden. Axeldijk, 6 v. Galveston naar New Orleans. Aagtekerk, 7 te Rio de Janeiro. Alblasserdijk, 7 ca. 14 u. voor Hoek v. Holland verwacht van Hamburg. Ams+elstad, 8 Houston verwacht. Andijk, 5 te Coatza Coalcos. Ariadne, 6 v. Levant te Amsterdam. Aalsdijk, 6 270 m. ZO. Bermudas. Alioth, 6 1500 m. Z.ZW Las Palmas. Almdijk, 6 530 m. ZW. Flores. Almkerk, pass. 6 IJmuiden. Ampenan. 6 280 m. ZO. Fayal n. Halifax. Amstelpark, 6 710 m. O.NO. Kp. Race. Armed ijk, 6 320 m. NO. Bermudas. Arundo, 6 450 m. O. Bermudas. Agamemnon, 7 van Curagao te' Aruba. Aldabi. 7 700 m. Z. St. Vincent. Antonla, 2 v. Pulusambu n. Bangkok. Aalsum, 6 270 m. ZW. Bahamas. AMeramin, 6 210 m. Z.ZO. Sable eil. Arkeldijk, 6 van Boston te Baltimore, Arend'Sdijk. 8 v. Philadelphia te New York. Algeni'b, 7 te Antwerpen. Boissevain, 5 te Durban. Billiton. 5 te Port Said. Barendrecht, 6 60 m. NO. Ouessant. Baud, 6 v. Tj. Priok n. Semarang. Blijd'endijk,6 400 m. ZW. Cp. Race. Bandjermasin. 6 120 m Z.ZO. Cambodia Point. Boskoop, 7 van Hamburg naar Bremen. Borneo, 10 Genua verwacht. Bantam, 8 te Port Said. Beverwijk. 7 van R'dam naar Ancona. Breda, 7 te Callao. Caltex Pernis. 7 van Sidon te R'dam. Chama, 6 120 m. N.NW Tobroek Conda, 6 200 m. ZW. Fayal. Celebes, 6 dwars Kp. Tenez Clavella, 6 440 m. W. North' Cape. Callisto. 7 van A'dam n. Golf van Mexico Drente. 7 v. Indonesië te R'dam. Delft, pass. 6 Sombrero naar Antwerpen. Edam, 7 te' Antwerpen. Esso Den Haag, 6 240 m. ZW. Fayal. Esso Rotterdarii, p 950 m. ZW. Fayal. Enggano, 6 Minicdy naar Aden. E'trema. 7 op Humbef; Friesland (KRL), 7 V. Ternate te Makassar verwacht. Felipes, 6 250 m O. Cambodia Point. Ganymedes, 6 v. Pto Caballo if. Guanta. Gooiland, 6 470 m. Z. St. Vincenf. Gordlas, 7 van Hamburg te Amsterdam, Gaasterland, 8 v. Itajai te Santos. Hera, 7 te Buenaventura. Haarlem, 7 van Antw. te Amsterdam. Hecuba, 7 van Ecuador te Amsterdam. Hoogkerk, 7 van Kobe te R'dam. Hestia, 6 270 m. NO. San Miguel. Haulerwijk, 6 800 m O.NO. Bermudas. Hector, 7 van R'dam. Heemskerk, 7 te Antwerpen. Japara (KRL), pass. 7 Perim n. Port Soedan. Jagersfontein, 6 van Kaapstad n. Teneriffe. Kota Baroe. 6 van Soerabaja n Semarang. Kota Gede, pass. 6 Saban naar Colombo. Kota Inten, 6 van Genua. Kaloekoe, 7 v Cheribon te Tj. Priok verw. Klipfontein 6 '450 m NO. St. Helena. Kota Agoeng, 6 500 m. ZO. ten O. Socotra. Kedoe, 7 van R'dam naar Soerabaja. Lieve Vrouwekerk, 7 te Colombo. Leuvekerk, 6 Amsterdam. Leerdam, 5 van New York naar R'dam. Linge. 7 ca. 16 u. bij IJmuiden verwacht. Larenberg, 6 in Golf v. Biscaye. Lemsterkerk, pass. 7 Ras Fartak. Loosdrecht, pass. 5 Brothers n. Aden- La wak, 9 v. Portland Oreg te Seattle verw. Loppersum, 7 van Casablanca te A'dam. Markelo, 6 v. Amsterdam naar Dakar. Maasland, 7 v. A'dam te Buenos Aires Marpessa, 7 van Amsterdam te Curagao. Maaskerk, 6 van Lagos naar Luanda. Mariekerk, 6 v. Sydney naar Port Lincoln. Meliskerk. 6 te Beira. Muiderkerk, 6 van R'dam n. O. Afrika. Mentor, 7 v. Beyrouth te Famagusta verwacht. Maetsuycker. 6 dwars Onslaw. Manoeran, 6 60 m Z, Napels n. Genua. Mapia, 6 530 m. W. ten N. Minicoy. Marisa, 6 210 m. NO. Rio Grande. Metula, pass. 6 Point de Galle. Mirza, 6 390 m NJJO. Lorenzo Marques. Mitra, 3 v. Pulucambu naar Pladju. Myonia 30 v. Yokohama naar Miri. Maashaven, 8 te Boqueron v. Buenos Aires. Maasland, 7 v. Amsterdam te Buenos Aires. Manoeran. 7 te Genua. Muiderkerk, 7 van R'dam te Antwerpen. Madoera, 8 van Portland n. Seattle. Marken, 7 van R'dam naar Galveston, Nigerstroom, 6 dwars Dakar n. Antw. Orion, pass 6 Gibraltar n. Algiers. Ootmarsum, 6 van R'dam naar Houston. Oranjestad, 6 van Barbados n. Madeira. Oberon, 7 van Maracaïbo te Kingston. Ovula, 7 1060 m. NO. Sombrero. Oranje, pass. 7 Malta. Parkhaven, pass. 6 Kp. Frio. Prins Fred Hendrik, 6 3»10 m. O. Kp. Race. Prins Willem II, 6 860 m. W. ten Z. Flores. Prins Willem III, 6 40 m. W.NW. Cp. Race. Prins Willem V. 6 860 m. W. Scilly's. Polydorus, pass. 6 Brothers. Prins Willem van Oranje, pass. 6 Kp. Tenez Pygmalion, 6 v. La Guaira n. Pto Cabello. Prins Willem TV. pass. 7 Lands End n. Antw. Fhrontls, 5 te Soerabaja. Riouw, 7 Belawan verwacht. Rossum, pass. 6 Ouessant. Rotti, 6 v Port Alberni n San Pedro. Ridderkerk, 5 v. Tanga n. Zanzibar. Roepat, 7 te Safaga. Rijnkerk, 6 dwars Port Soedan. Rodas, 6 v. Curacao n. Kingston. Ruys, 6 250 m. Z.ZW. Manilla n. Hongkong. Saparoea. 6 te Antwerpen. Straat Soenda, 4 te Buenos Aires. Salland, 6 van Amsterdam naar Z. Amerika, Sloterdijk, 5 te Charleston. Siberoet, 7 v. Tj. Priok te Benkulen verw. Sliedrecht, 6 570 m. W. ten N. Kaapstad. Stad Breda, 6 v. Narvik n. Einden Stanvac Benakat, 6 v. Haiphong n. Sungeige- rong. Stanvac Talang Akar, 6 rede Talikkanson. Swarterihondt. 7 v. Makassar te Soerabaja verwacht. Salatiga. 6 290 m. N. Mauritius. Sarpedon, 7 van Maracaïbo n. Curagao, Slamat, 6 400 m. N.NW. Andamanen. Slbajak, pass. 7 Kp. de Gata. Stad Vlaai-dingen, 8 v Narvik te Vlaardinigeil. Stentor. 7 van Barbados n. Paramaribo, Sumatra, pas. 7 Fernando Noronha. Tarakan, pass. 6 Sabang naar Colombo. Tawali, 6 van Padang naar Soerabaja. Tjlmenteng, 7 Durban verwacht. T'nemisto, 6 160 m. N.NO. Bermudas. Tjibodas, 7 v. Tj. Priok te Cheribon verwacht. Tablan, 6 120 m. O. ten Z. Malta. Taria, 6 500 m. NW. Onslow. Triton, 6 v. Pto. Plata n. New York. Tiba, 6 240 m. N. ten O. Fernando Noronha. Tjlluwah, pass. 8 Sabang n. Pulubukom. Tomini, 7 v. Singapore n. Tj. Priok, Trompenberg, 7 te Le Havre, Utrecht, 6 e Tj. Priok. Veendam, 7 van Halifax. Weltevreden, 5 van Cebu naar Manilla, Willem Ruys, 7 Colombo verwacht. Wieldrecht, 6 630 m. NW. Fernando Noronha. Waterman 7 830 m. NW. Fremantle. Westland. 7 van Hamburg te Amsterdam. Zaan, 8 ca. 10 u IJmuiden verwacht. Zeeland (KRL), 6 van Algiers. Zonnewijk, 6 800 m. O.NO. Bermudas. Zuiderkruis, 7 van Walvisbaai. Schepen met passagiers, emlgrerenden en repatriërenden Aldabi, 16 Antwerpen verwacht Alhena, 7 te Rio de Janeiro. Bonaire, 15 Pta del Gada verwacht. Cottica, 7 van Madeira naar Barbados. Bloemfontein, 7 v. Teneriffe naar Kaapstad. Groofce Beer, Amsterdam verbouwen Indrapoera, verm. 2 Jan v. R'dam n. Soerabaja. Joh. v. Oldentoarnevelt Amsterdam survey. Nieuw Amsterdam. R'dam survey. Noordam, vertr. 8 ca 14 u. R'dam n. N. Yorit Oranje, 12 Southampton en 13 A'dam verw. Oranjestad, 14 Madeira verwacht. Rijndam, vertr. 8 ca. 16 u. v. R'dam via Le Havre en Southampton naar New York. Sibajak, verm. 12 v Soerabaja te R'dam. Tjlluwah, 10 Singapore verwacht. Veendam, 8 New Yox-k verwacht. Waterman, 9 Fremantle verwacht. Westerdam, vertr. 8 v. New York n. R'dam. Willemstad, 14 La Guaira verwacht. Willem Ruys, 10 Belawan verwacht Zuiderkruis, 7 van Wal visbaat n Amsterdam. OPENBARE VRIJWILLIGE VERKOPING. Notaris J. P. F. Messer, te Haarlem zal op Donderdag 13 December a.s. 's nam. 2 u. i. h. Notarishus a. d. Bilder- dijkstr. 1 te Haarlem publiek verkopen: 1. Het kapitale' gebouw te Haarlem a. d. Kinderhuis- vest 29, 31 rd., 33 en 33 rd., bev. garage, kantoren, gr. zalen (voor div. doelein den geschikt) en 2 afz. opg. bovenwoningen, al les voorz. van centr. olie- stookvcrw., compl. badk. met sanitair en eikenh. betimmeringen, groot 4.51 Are. Met uitz. van de bo venwoning 31 rood, welke is verh. voor f 62.30 p. m. geheel ontruimd te aan vaarden na verkr. vest. verg. Grondbel. f 429.50; straat bel. en Pree. f 260.55; Rijnl. bunderg. f 30.40. 2. Het woonhuis met afz. bo venwoning, erf en tuin a. d. Van Egmondstr. 30 te Haarlem, groot 1.35 Are. Verh. beneden en boven elk voor f 31.80 p. m. Grondbel. f 74.20; straat bel. f 31.50; Rijnl. bunder- geld f 5.32. 3. Het woonhuis met stenen schuur, erf, vóór- en ach tertuin a. d. Oranje Nas- saulaan 83 te Overveen, met achteruitgang door een poort, groot 1.65 Are. Verh. a f 46 p. maand. Grondbel. f 74.34; straat bel. f 26.95; Rijnl. bunder- geld f 5.34. 4. Het huis met afzonderlijke bovenwoning, en erf a. d. Tulpenstraat 50 zw./rd. te Haarlem, groot 0.64 Are. Verhuurd: beneden voor f 3.45 p. w. en bov. voor f 4.05 p. week. Grondbel. f 25 pl.m., str.- bel. en Pree. f 13.58. Aanvaarding, voor zover ver huurd in genot van huurpen ningen na bet. koopsommen vóór of op 24 Jan. 1952. Bezicht. Dinsd.-Dond. 2-4 u. Inlichtingen b. d. notaris, Jansweg 52, Haarlem, telef. no. 13895. OPENBARE VERKOPING Notaris Mr. M. R. Krans te Haarlem is voornemens op Donderdag 13 Dec. 1951 te 14 uur, in 't Notarishuis te Haarlem in veiling te bren gen: Het woonhuis, erf en tuin te Haarlem Pieter Maritz- straat 9, gr. 1.10 A. Verhuurd voor f 6.90 p. w. bij vooruitbet. Grondl. f 33.03; Straatl. f 11.55. Rijnl. Bunderg. f 2.39. Bet. vóór of op 24 Jan. 1952. Bez. Dinsdags en Donderd. van 14—16 uur. Inl. ten kant. van gen. Nota ris, v. Eedenstr. 20, Tel. 15383 Notarissen J. de Reede en J. Brants Kzn„ te Haarlem, zul len Donderdag 13 December 1951 n.m. 2 uur in het Ver- kuuplokaal Notarishuis pu bliek verkopen: 1. Huis, erf en tuin te Haar lem, Cheribonstraat 15, gr. 2.29 A. Ben. verh. f 6 p. w. Boven ontruimd en vrjj van huur. 2. Herenhuis met schuur, erf en tuin te Heemstede aan het J. M, Molenaersplein 10 hoek J. van Goyenstr. en Luc. v. Leydenlaan. Ontruimd en vrjj van huur. Dit perc. is inm. uit de hand te koop. Bez. Dinsd. en Donderd. 2-4 uur. Aanv. en bet. uiterlijk 24 Jan. '52. Inl. b/d. Notss. Ged. Oude Gr. 82, tel. 13960. Al onze Smyrna- en Soudangarens hebben wij in prijs BELANGRIJK kunnen verlagen, waardoor het zelf ver vaardigen van tapijten enz. steeds meer aantrekkelijk gaat worden. Belangrijke partijen breiwol van le klas fabrieken vér beneden vastgestelde prijzen. SMYRNA-HUIS „LABOR", Rijksstraatweg 127, Tel. 24642 Afdeling Haarlem en Heemstede. Alle gewenste inlichtingen over het lidmaatschap zijn bij de secretariaten verkrijgbaar. Zij, die van heden af lid worden en de zéér lage contributie bij de aanmelding voldoen, zijn over het volgend jaar geen contributie meer verschuldigd. Secretariaat voor Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort: Ripperdapark 43, Haarlem, Tel. 12175. Secretariaat voor Heemstede, Bennebroek en Hillegom: Maasstraat 5, Heemstede, Tel. 26956. Aangeb. te Amsterdam aan de Hoofdweg le étage, bev. 3 kamers, keuken, badk., veranda en bergruimte op zolder. Gevr.: vrij huis 5/6 kamers, badk., keuken, event, garage. Haarlem, H'stede of omg. Event, overname ged. stoffering mogelijk. Brieven onder no. 8750 of tel. Amsterdam 86138. Technisch Bureau FRIS KELLER en MACDONALD, Zijl straat 56, zoekt voor een harer afd.-chefs een woning in Haarlem met 4 a 5 kamers en biedt aan een le portiek-étage in Den Haag, Bussumsestraat 197, bevattende 4 kamers, keuken en balcon. Telefoon aanwezig. Huur 6.45 per week.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 3