RCH ontvangt DOS uit Utrecht en Haarlem Enschedese Boys -Clowntje Riek Courses op Mere veld GEBR. BEEKMAN Automobielbedrijven Ouderrecht en opvoeding Nog geen subsidie voor „Podium' HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Sport op Zondag Verkoop Reparatie KOKS EN DE JONG V oetbalelf tallen Heringa Wuthrich De bloembollen Benelux-ministers te Brussel GRIEP? Lop candidaat voor Académie fran^aise oor de kinderen Ned Gladiolus Vereniging Bevestiging geëist van vonnis tegen Manus Oly Nederlands betoog in Straatsburg Amerikaans superfort in zee gestort Uitstel van beslissing wegens „ontsporing" Havenstaking in Londen ten einde Aan de gevolgen overleden Burgerlijke stand van Haarlem ZATERDAG 8 DECEMBER 1951 Voetbal Ondanks het feit. dat de Racing twee wedstrijden achtereen verloren heeft zijn de kansen voor het kampioenschap nog niet verkeken, doch het verdient aanbeveling, dat de successen van het begin der competi tie voortgezet worden. Morgen staat RCH echter niet voor een gemakkelijke taak. Het Utrechtse DOS komt op bezoek en dat heeft ook nog een behoorlijke kans. Te verwachten is het, dat de bezoekers al het mogelijke in het werk zullen stellen om te winnen, doch wij vermoeden, dat de Haarlemmers er voor zullen zorgen, dat zij hun goede positie op de ranglijst handhaven. Zij mogen er wel op rekenen een sterke tegenpartij te ontmoeten. In Haarlem-Noord komt Enschedése Boys bij Haarlem op bezoek. De clubs uit het Oosten hebben in deze competitie reeds ver scheidene malen laten zien, dat zij zich geestdriftig in de strijd werpen waarmee zij goede resultaten boekten. Haarlem zal tech nisch beter zijn dan Enschedése Boys, doch het mag niet vergeten doelpunten te maken. EDO trekt naar Theole, dat de laatste plaats bezet in de eerste klasse A. Haarlem heeft destijds sterke tegenstand in Tiel on dervonden en daarop mag EDO ook wel rekenen. Wij houden het echter op een zege voor de bezoekers. De Haarlemmers spelen zonder Vrenegoor die voor een knie-operatie in een ziekenhuis is opgenomen. VSV ontmoet Enschedé in Twente en zal tevreden zijn als opnieuw een gelijk spel geboekt wordt. HFC—Stormvogels In de tweede klasse begint de tweede ron de. Op het terrein aan de Spanjaardslaan komen HFC en Stormvogels tegenover el kaar. De IJmuidenaren verloren in de eerste wedstrijd met 2—1, doch zij zijn daarna beter voor de dag gekomen dan de Haarlemmers. Wij vermoeden dat HFC het Stormvogels weer niet gemakkelijk zal maken, waardoor een spannende strijd tegemoet gezien kan worden. Schoten heeft vrij en De Kennemers brengt een bezoek aan HRC in Den Helder. Wint de Beverwijkse club dan maakt zij een goede kans de leidende ploegen te benaderen. Handbal Voor Zondag staat voor de tweede districts klas dames de plaatselijke ontmoeting tus sen GITA en BATO op het programma: een wedstrijd, die veel spanning belooft. Wij geven GITA een goede kans revanche te nemen voor de onverwachte nederlaag, die het in de eerste ontmoeting leed. In de af deling heeft HOC 2 bij de heren met veel kans tegen AHV. Bato en Concordia 2 daarentegen kunnen de punten in de wacht slepen tegen Rapiditas 2 en AVA. Toch zal Bato er goed aan doen de reserves van Ra piditas niet te onderschatten, want deze zullen zich niet gauw gewonnen geven. Bij de dames kan IJmond Zondag kampioen worden. Wanneer het zelf wint van Rood Zwart en dat is welhaast zeker en de Foresters van Concordia 3 verliest, is de Velsense ploeg zeker niet meer m te halen Van de wedstrijd tussen Rapiditas en BGV verwachten wij een gelijk spel. De dames en heren van Concordia gaan Zondag naar het RAI-gebouw in Amsterdam, om daar te spelen tegen Sagitta (dames) en APGS (heren). Dat betekent voor beide ploe gen een zware wedstrijd, want Sagitta is Sok bij zaalhandbal niet voor de poes, zoals verleden week bleek en APGS heeft reeds enkele malen bewezen over een uitstekende ploeg te beschikken. Animo Ready krijgt bezoek van ZKC Aurora gaat in de korfbalcompetitie op bezoek bij Landlust in Amsterdam - en zal trachten na de eerste overwinning van Zon dag, minstens een gelijk spel te behalen. Oosterkwartier, dat op bezoek gaat bij Wa tervliet. krijgt kans om zich van de nederlaag tegen SVK te herstellen. In de derde klasse speelt Animo Ready reeds heden Zaterdagmiddag van 3-5 uur op de Kleverlaan tegen ZKC; gezien de hui dige vorm der Haarlemmers ligt een over winning der gastheren in de lijn der ver wachtingen. Sport Vereent onderneemt de reis naar KVH te Den Helder en zal vermoedelijk met twee winstpunten rijker terug keren. Haarlem heeft een vrije Zondag. Tenslotte spelen nog Oosterkwartier 2ZKV 2, Ooster kwartier 3Koog Zaandijk 3 (122 uur) en Groen Geel 3Watervliet 3. Hockeywedstrijden BMHC begint met de eerste van de vier returnwedstrijden voor de kopgroep. Het elftal gaat op bezoek bij Be Fair in Crailoo. waar deze ontmoeting een spannende strijd kan worden, die voor de Bloemendalers ze- ADVERTENTIE Wagenweg 132 Haarlem Tel. 20657, Magaz. 16770 Zondag biedt de Utrechtse baan Mereveld weer een interessant programma, dat opent met de Washington-prijs, waarin Playsier ditmaal van Odell kan winnen. In Pepsi Cola mag een zeer mogelijk outsider worden gezien. Door de merkwaardige rn interessante bepalingen van de New York-prijs komt een aantal goede paarden, die door hun hoge winsommen niet meer aan winnen toe kon den komen, aan een zo gunstige plaats dat de eindstrijd wel tussen Luxor, Miss A en Jacoba zal gaan. Van dit 3-tal prefereren wij Luxor. Bij een zeer zware baan mag Leo Axkit niet worden verwaarloosd. Gezien de vorm, waarin Omar Spencer nu verkeert, mag de hengst in de Chicago-prijs wederom als de favoriet genoemd worden. Zijn taak is echter zeer moeilijk, daar Lex V, Nico the Saint en Pétulance K bij de ge ringste misstap van de favoriet, diens posi tie zullen overnemen. Prof. Heny mag als de outsider worden gezien. De amateurs verschijnen in de San Fran- cisco-prijs aan de start. De strijd zal gaan tussen Leonidas G en Nino Narvile, welk duel wij beslist zien in het voordeel van eerstgenoemde. Lepelaar S en New Spencer zijn de plaatspaarden. In de New Orlearis-prijs gaat de voorkeur uit naar Lady Zora, die over het ruim 2500 m. lange parcours wel in staat geacht kan wor den een Kalida en Linotte S te kloppen. Norbert M komt eveneens voor één der plaatsen in aanmerking. Linotte S staat eveneens aangegeven voor de Denver-prijs, waarin zij met betere kan sen staat dan in het voorgaande nummer. Linotte moet echter op heftige tegenstand rekenen van Myrtilus en Little Monty. Mocht Meta Dynamic nu eens zonder fouten zijn, dan kan zij de verrassende factor zijn. De volbloeds staan in de ren voor een zware taak, namelijk 2500 m. over zeer zwaar terrein. Taragas doet dat goed en heeft uit houding voldoende om deze afstand af te leggen. Zeester is de ernstigste concurrente, gevolgd door Wiribi. leer niet de volle winst zal opleveren. In de Westelijke eerste klasse zal het verder niet aan spanning ontbreken; Gooi, Laren en HDM spelen uit tegen respectievelijk HHIJC, HGC en Amsterdam en het zal van de resul taten van deze wedstrijden afhangen, welke der drie eerst genoemde clubs zich als vijfde candidaat tot de kopgroep mag rekenen. In de westelijke promotieklassen B en C kan BMHC III uit van Rijswijk winnen; Alliance kan hetzelfde resultaat bereiken uit tegen Hilversum III. BMHC II speelt om halfdrie in Bloemendaal tegen Alkmaar en zal zich vermoedelijk op de bovenste plaats van de afdeling D hand haven. De wedstrijd van HBS tegen Schaer- weyde aan de Donkerelaan zal eveneens vol spanning zijn. Strawberries zal de winstpun ten wel bij Hilversum achterlaten. Dameshockey BDHC I ontvangt om elf uur in Bloemen daal de speelsters van Togo. Dit wordt een wedstrijd tussen de elfallen, die de boven ste en onderste plaats van de ranglijst in nemen en waaruit de Bloemendaalse dames dus de winst behoren te behalen. Zonder mejuffrouw M. Francken, die het land ver liet en mejuffrouw J. Jurrissen. die weer in het doel staat, is de Bloemendaalse voorhoede niets beter meer dan die der andere clubs. Rood Wit bindt in Den Haag de strijd aan tegen HHIJC en is zeker niet kansloos. In de promotieklassen ontmoeten Rood Wit II en Strawberries elkaar in het Heem- steedse Sportpark. BDHC II en HBS gaan op bezoek bij Amersfoort en Laren. BDHC III ontvangt in Bloemendaal de dames van Leonidas. Tafellennistournooi in het Krelagehnis Ter gelegenheid van het vijftienjarig be staan van de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Tafeltennisbond wordt morgen in het Krelagehnis een nationaal tafeltennis- tournooi gehouden, waaraan zeshonderd speelsters en spelers deelnemen. Het aantal inschrijvingen bedraagt vijftienhonderd. Des middags worden de voorwedstrijden gespeeld en des avonds volgen de eindstrijden. Theole—EDO. Zonder Vrenegoor trekt EDO naar Theole. Dweelaart neemt zijn plaats in. De opstelling is: doel: Van den Berg; achter: Dweelaart en Bax; midden: Karpes, Koning en Evers; voor: Molenkamp, Verdam, Prins, Roodselaar en Korevaar. HaarlemEnschedése Boys. Haarlem komt als volgt uit: doel: Snijders; achter: Laan en Odenthal; midden: Boeree, De Voogd en Barends; voor: Jacob. Jacobs, Roo- zen, Schilpzand en Groeneveld. RCH—DOS. Het is nog niet zeker of J. Koster met RCH tegen DOS zal uitkomen. De opstelling is: doel: Wille; achter: Van Rheenen en Willemink; midden: Lasschuit, De Vos en Van den Brink; voor: Koster, De Wette, Gallis, Biesbrouck en Oosterbaan. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS „Controle by de bron" werd een succes Onze correspondent in de Bloembollen streek schrijft: Zoals indertijd door ons werd medege deeld, werd dit jaar de proef genomen met een experiment op het gebied van de bloembollen-quarantaine. Amerikaanse experts kwamen tijdens het bloembollenseizoen naar Nederland en hebben daar, met volledige medewerking van de Bond van Bloemhollenhandelaren en het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek, de naar Amerika te verzenden bloembollen „bij de bron" d.w.z. in de pak plaatsen der exporteurs, gecontroleerd op de eisen die de Amerikaanse plant-quaran- taine-wetgeving stelt. Niet alleen is deze proef in de practijk uitstekend verlopen, maar het resultaat daarvan is dat, volgens het Amerikaanse vakblad „Florists Exchange", de mogelijk heid van de zo lang verwachte internatio nale samenwerking op dit gebied hiermee duidelijk is gebleken. De American Wholesale Bulb Dealers Association, de toonaangevende organisatie op het gebied van de bloembollenhandel in de V.S., richtte een schrijven aan de Bond van Bloembollenhandelaren te Haar lem, waarin de grote waardering van de leden wordt uitgesproken voor de „uitste kende resultaten" welke deze proefneming heeft opgeleverd. Het doel, de verzending der bloembol len aan de afnemers te doen plaats heb ben zonder al het oponthoud op de pie ren, zolder al de kosten, het ongemak en de vertraging verbonden aan het oude sy steem is, zo heet het in dit schrijven, vol komen bereikt. De Amerikanen hebben geconstateerd dat de uitzending van een team van vijf man naar Nederland aan het Quarantaine bureau een grote besparing heeft opgele verd, van 15 tot 20 man personeel, die anders in de verschillende havens het werk zouden hebben moeten verrichten. Reeds in October waren de inspecteurs in de Ver enigde Staten terug. Een der inspecteurs is achtergebleven ter afwerking van lopende zaken en be handeling van de Irissen-transporten. De verwachting is dat het bureau in Neder land een permanente vertegenwoordiging zal krijgen. ADVERTENTIE I 500 c. DE ZUINIGSTE AUTO 1 L. op 20 KM. Prijs 4820.— BLOEMENDAAL - TEL. 22165 HAARLEM - TEL. 14160 Bezwaren tegen kermis vermakelijkheden aan de Parklaan Een aantal inwoners van de Parklaan en omgeving heeft zich met een adres tot de gemeenteraad van Haarlem gewend, houdende klachten met betrekking tot het opstellen van kermisvermakelijkheden. B. en W. hebben prae-advies uitgebracht. De meerderheid van het college is van mening, dat de aloude kermis met de moderne be naming van lunapark ook heden ten dage nog een onschuldig volksvermaak is, dat bij een algemene feestviering niet kan wor den gemist. Bovendien bindt dit onderdeel van de algemene feestviering de op hoger plan gelegen verdere feestelijkheden teza men met de versiering en de verlichting van de stad, tot een geheel. Het is niet mo gelijk om een feestviering van enige om vang mogelijk te maken zonder een luna park, waaruit de nodige geldmiddelen wor den vei'kregen, tenzij daarvoor een beroep op de gemeentekas wordt gedaan. B. en W. delen mee, dat getracht wordt om het ongerief, dat de omwonenden zou den kunnen ondervinden, zo gering moge lijk te doen zijn. Dat het lunapark steeds in dezelfde omgeving moet worden gehouden, is te betreuren, merken B. en W. op, doch de gemeente beschikt in of nabij het cen trum nog niet over een ruimte, welke zich daarvoor beter leent. De behoefte aan een geschikt terrein voor het houden van fees telijkheden, tentoonstellingen en dergelijke doet zich in steeds sterkere mate gevoelen. Het college hoopt in de nabije toekomst in staat te zijn hiervoor een oplossing te vin den, doch op het ogenblik bestaan daar tegen uit een financieel oogpunt bezwaren. Voorgesteld wordt het adres voor ken nisgeving aan te nemen. Tegen de „wonderkapper" van Een, die Vrijdag door de rechtbank van Assen was gedagvaard, maar verstek liet gaan, is door de Officier van Justitie een gevangenisstraf van'twee jaar geëist. De ministers van de Beneluxlanden, die verleden week in Anneville waren samen gekomen om de toestand te overwegen, die ontstaan is door het besluit van de Belgi sche regering om een uitvoerheffing in te stellen, zijn vandaag opnieuw bijeen gekomen, thans te Brussel. Bij dit nieuw overleg zouden de ministers kennis nemen van het verslag dat de des kundigen verzocht was op te maken aan gaande de mogelijkheid van invoering van een voorkeursregeling ten bate van de Beneluxpartners. ADVERTENTIE Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 ct. Een originele candidaatstelling, die noch tans weinig kans van slagen schijnt te heb ben is gedaan bij de Académie Frangaise namelijk die van Ferdinand Lop. Lop, de eeuwige candidaat voor het pre sidentschap van de republiek en voor de functie van eerste minister, geniet een grote populairiteit bij de studenten van het Quartier Latin. Op zijn programma komen de volgende punten voor: het doen verdwijnen van de armoede van 's avonds 10 uur af, de in stallatie van een rollend trottoir op de Boulevard St. Michel, die bovendien in rechte lijn naar de zee moet worden door getrokken en van een rutschbaan in de grote toren van de Sorbonne. Ferdinand Lop is nu candidaat voor de zetel van wijlen maarschalk Philippe Pétain, die sinds September 1945 vacant is. Maar er waren toch ook soms wel angstige ogenblikken.Op een dag toen het scheepje rustig over de golven gleed, gaf een van de Kabouters opeens een schreeuw. „Okijk daar eens!.Een monster!" Verschrikt keken de andere Kabouters in de richting, die hij aanwees. ...En ja, daar zagen ze een reusachtige kop boven het water uitsteken; een kop met een gevaarlijke bek vol tanden! Dat was een grote haai, die om hun schip heen zwom. Angstig doken de Kabouters achter de verschansing weg, terwijl ze naar het beest gluurden. Wat zou het monster doen? Als het wou zou het gemakkelijk hun kleine scheepje kunnen omgooien en alle Kabouters opslikken, als ze in het water vielen! De haai zwom in grote kringen om hen heen. Telkens kwam hij met z'n kop boven de golven uit, alsof hij wou kijken naar een lekker hapje.... „Pas op, daar komt hij weer dichterbij!", waarschuwde de een. „Houd je hoofden weg, dat-ie ons niet ziet!", zei de ander. Maar gelukkigna een poos scheen het beest er genoeg van te hebben, want het zwom weg en kwam niet meer terug.... Viering van het 40-jarig bestaan Onze correspondent in de Bloembollen streek schrijft: Op 27 November 1911 kwamen te Haar lem enige gladiolenkwekers bijeen om te overwegen of oprichting van een organisa tie van gladiolenkwekers mogelijk was. Op 18 December daarop volgend had de op richting plaats. En nu zal op 18 December 1951 dit feit in Haarlem feestelijk worden herdacht. Het bloembollenvak kent drie hoofd soorten: hyacinten, tulpen en narcissen. De gladiolen werden dus aanvankelijk als „bijgoed" beschouwd. In de loop der jaren is hierin een radi cale verandering gekomen en al zijn ze of ficieel nog niet als zodanig erkend, prak tisch wordt de gladiolus toch als hoofd soort beschouwd. Vooral na de oorlog heeft dit gewas zich sterk op de voorgrond ge drongen. Verschillende veteranen jubileren met de vereniging mee. Daarbij moet allereerst genoemd worden de heer K. Velthuys te Hillegom, die al die veertig jaren het be stuurslidmaatschap bekleedde en thans nog als penningmeester der vereniging in func tie is. Hem werd indertijd reeds het ere lidmaatschap aangeboden. Een andere sterk op de voorgi-ond tre dende figuur, zelfs nadat hij in 1949 als voorzitter heeft bedankt, is de heer Leo J. W. Bijvoet te Overveen, gedurende lange jaren de stuwende kracht der ver eniging. Ook hij is erelid. De heer J. F. Ch. Dix, te Heemstede, de expert op sierteeltgebied, de derde van het ereleden-kwartet, bekleedt thans het vice- voorzitterschap, en de vierde is de heer W. Jonkheer te Hillegom, die vooral ach ter de schermen veel voor de gladiolen- teelt heeft gedaan. De Ned. Gladiolus-vereniging viert feest onder verheugende omstandigheden. Op het gebied van export en teelt zijn de vooruitzichten goed. Haar werk vindt steeds meer erkenning en breidt zich steeds meer uit, ook op het gebied van het we tenschappelijk onderzoek en de opvoering van de kwaliteit, waarvoor ze al de jaren van haar bestaan een hardnekkige strijd gestreden heeft. Ter gelegenheid van dit jubileum mag ze haar 1000ste lid boeken. Op Dinsdag 18 December zal te Haarlem, waar de vereniging werd gesticht, het veertigjarig jubileum worden gevierd met een feestelijke samenkomst in Brinkmann, waar o.a. het 1000ste lid met enige plech tigheid zal worden welkom geheten en ■jvaar de heer Walter Roozen, chef van de afdeling Onpersoonlijke Reclame van het Centraal Bloembollencomité, zal spreken over „Gladiolen en onpersoonlijke re clame". Van 4.30 tot 5.30 uur zal het bestuur recipiëren. Dit bestuur bestaat thans uit de heren: A. A. J. Philippo, voorzitter; J. F. Ch. Dix, vice-voorzitter; J. H. L. Vink, secretaris; K. Velthuys, penningmeester en F. Roozen Lzn., alg. adjunct. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Arnhem heeft bevestiging gerequi- reerd van het vonnis der Zutphense recht bank, waarbij Manus Oly veroordeeld is tot vier jaar gevangenisstraf en ter be schikkingstelling van de regering. Manus Oly verklaarde voor het gerechts hof dat hij in beroep was gegaan omdat nij tegen de ter beschikkingstelling be zwaar had. De president wees hem op het reeds uit gebrachte psychiatrisch rapport, waarin hij verminderd toerekeningsvatbaar was verklaard. „U komt niet in aanmerking voor voor waardelijke veroordeling, want geen re- classeringsinstelling ziet wat in u. Boven dien is u een type, dat maar wegloopt als het u niet bevalt". Verdachte: „Er was eens tegen me ge zegd, dat ik toch niet durfde weglopen. Toen heb ik eens laten zien, wat ik wel durfde". Mr. F. Sehaepman, de raadsman, somde eerst enige juridische bezwaren op tegen het vonnis van de rechtbank te Zutphen en meende op psychologische gronden, dat er wel reden zou zijn om de straf te ver minderen. Hij herinnerde eraan dat O. in Heerde behoorlijk de kost verdiende. Hij kon het er niet langer uithouden, omdat men er achter kwam wie hij was. Dat er in het psychiatrisch rapport wordt gespro ken over het feit, dat O. iemand zou zijn, die niets en niemand ontziet, achtte plei ter onjuist. Deze man heeft bij tal van in braken ten hoogste totaal tweeduizend gulden gestolen en het was volgens pleiter duidelijk gebleken, dat hij mensenlevens ontziet. De raadsman meende, dat er wel degelijk redenen zijn om voor Manus Oly clementie te betrachten. Hij voelt het von nis van de Zutphense rechtbank als een onrecht. Mr. Sehaepman vroeg tenslotte eventuele voorwaardelijke ter beschikking stelling en een matiging van de straf Het gerechtshof zal op 21 December uit spraak doen. De heer Schmal heeft gisteravond in de Straatsburgse Assemblee gedreigd, dat Ne derland niet bereid zal zijn de conventie der mensenrechten te ratificeren, indien in het aanvullend protocol het ouderrecht in zake opvoeding der kinderen niet duidelijk is erkend. Mr. Schmal en dr. Bruins Slot hielden beiden een krachtig pleidooi voor het dui delijk opnemen van het ouderrecht in de conventie. Zij werden bijgevallen door de Belg Van Cauwelaert en de Duitse me vrouw Weber. Ook in de juridische commissie der As- semblée heeft het Nederlandse gezichtspunt gewonnen. Met bijna algemene stemmen heeft deze commissie voorgesteld aan de ministers wijziging te vragen van het aan vullend protocol der conventie. In de tekst van dit protocol wordt gezegd, dat de re geringen in haar onderwijspolitiek „reke ning zullen houden" met het ouderrecht. De commissie achtte dit niet voldoende en wil de ministers adviseren uitdrukkelijk van „eerbiedigen" van het recht te spre ken. De Assemblée zal mogelijk heden een beslissing nemen. Een Amerikaanse superfort met 18 man aan boord is tussen de Azoren en de Ber muda-eilanden in zee gestort. Er is één lijk gevonden. Het zoeken naar de overige inzittenden wordt voortgezet. Schepen van de Portu gese marine en twee Amerikaanse vlieg tuigen nemen er aan deel. In de Augxist Thyssen staalfabriek in Duisburg-Hambom,, is dezer dagen een tweede staaloven in bedrijf genomen. Voor de oorlog werkte dit bedrijf met zes ovens en een maandelijkse capaciteit van 35 tot 40.000 ton. Nu werkt men met twee ovens die maandelijks ongeveer 12.500 ton kunnen verwerken. 99 De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft aan een aan tal uitgevers van tijdschriften bericht, dat er een rijkssubsidie zal worden toegekend als tegemoetkoming in het exploitatiete kort. Het gaat hier om de volgende perio dieken: Kroniek van Kunst en Kuituur, De Gids, Roeping, Ontmoeting, De Nieuwe Stem, Libertinage, Het Toneel, Critisch Bulletin, Het Boek van Nu en De Tsjerne. Aan de uitgeverij „De Bezige Bij" heeft de staatssecretaris echter doen weten dat het verzoek om subsidiëring van het tijd schrift Podium in welwillende overweging werd genomen, doch dat de beslissing is uitgesteld in verband met de vraag of het al dan niet tot een strafrechtelijke vervol ging tegen het Mei-Juninummer van dit blad zal komen. Zelfs al zou deze vervol ging geen doorgang vinden, dan nog acht de adviescommissie van de Voorlopige raad voor de Kunst het gewenst „dat de uitgever zal dienen te bevorderen dat ont sporingen, als voorkomende in het nummer Mei-Juni 1951, niet meer plaats zullen hebben". Redactie en uitgever van Podium menen dat de taak van de regering inzake de kunst niet verder gaat dan het scheppen van bestaansmogelijkheden daarvan. De staatssecretaris acht het echter niet juist zonder meer van overheidswege een sub sidie te verlenen over het tijdvak, waarin de bedoelde „ontsporing" zich heeft voor gedaan, waartegen van overheidswege een vervolèing zou kunnen worden ingesteld. Het Mei-Juninummer van Podium is kort na verschijning door de Justitie in beslag genomen. Het bevatte een artikel, waarin W. F. Hermans zich in onheuse termen over het katholicisme uitliet. Schilderij van Alkmaarse meester in Parijs aangekocht Op een gisteren te Parijs gehouden kunstveiling werd voor de gemeente Alk maar aangekocht een schilderij van de in 1621 geboren Alkmaarse schilder Allart van Everdingen, waarvan deze gemeente nog geen enkel werk in haar bezit had. De aankoop was mogelijk door de mede werking van een aantal ingezetenen en van de vereniging „Rembrandt". ADVERTENTIE Door directe tussenkomst van de Britse minister van Arbeid is een einde gekomen aan de „langzaam-aan"-staking van de 4000 leden der vereniging van lichterperso- neel in de haven, van Londen. Deze staking begon zes weken geleden, toen de looneisen van het lichterpersoneel werden verwor pen. Ook de vereniging van havenarbeiders heeft haar 7000 leden' verzocht de werk zaamheden weer normaal uit te voeren. Maandagavond om acht uur stak de een enzestig] arige J. J. F. uit Haarlem het Soendaplein over zonder op het verkeer te letten. Hij werd aangereden door een wiel rijder en is ernstig gewond naar het Wil- helmina Gasthuis te Amsterdam over gebracht. Daar is hij in de afgelopen nacht aan de gevolgen overleden. HAARLEM, 7 December 1951 BEVALLEN van een zoon: 5 Dec., H. J. Marijnen—van Berkel; 6 Dec., J. H. B. Schroder—de Wilde; E. M. M. Jansen— Cassé. BEVALLEN van een dochter: 5 Dec., C. M. de Graaff—Dekker; S. J. Pietersen— Langelaan; 6 Dec.. D. M. Muller—Dijkstra; L. M. Nijhuis—Nelis; C. Appelman—Inger- man; A. MolVeldman; P. M. FranseMoer kerk; J. de Jonge—van der Sluijs; 7 Dec., M. W. van Straaten—Smit. OVERLEDEN: 5 Dec., H. E. M van Pam pus, 8 d., Kamperlaan; 6 Dec., 'A. A. de Graaff, 86 j., Ripperdapark; J. L. Brakel, 79 j.. Westerhoutpark; J. E. van Zutphen—Rij rok, 76 j., Staten Bolwerk. 1In Heusden is Vrijdagmiddag een boer derij afgebrand. Doordat het vuur zich zeer snel uitbreidde kon de brandweer weinig meer uitrichten en kwamen vijf stuks vee in de vlammen om. Het gerechishof te 'sGravenhage heeft de 26-jarige tuindersknecht J. B. uit 's Gra- venhage tot 20 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens moord op zijn echtgenote, ge pleegd op 8 Juli 1950. B. was in November 1950 door de Haagse rechtbank tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Prof. dr. K. Schilder heeft aan de Theo logische Hogeschool der Gereformeerde Ker ken te Kampen het rectoraat overgedragen aan prof. P. Deddens. Prof. Schilder hield een rede over: „Enkele aspecten van Ursinus". De suikerfabrieken te Roosendaal en Zevenbergen hebben de campagne geëin digd. De fabriek te Dinteloord en die te Steenbergen komen volgende week gereed. De Groninger recherche heeft enige personen gearresteerd die ervan verdacht worden een inbraak te hebben gepleegd in een confectiefabriek te Groningen. Zij ont vreemdden 26 costuums ter waarde van on geveer f3000. Tegen een 46-jarige Amsterdammer, die twee aangiftebiljetten voor de Inkomsten belasting niet naar waarheid had ingevuld, zoals hij ter zitting zelf toegaf, heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank 3 maanden gevangenisstraf geëist. Volgende week wordt officieel de tram bus-verbinding Nijmegen—Kleef geopend. De gemeente Nijmegen zal de tramdienst verzorgen, een onderneming uit Kleef de busdienst. De senaat der Vrije Universiteit te Am sterdam heeft Groen van Prinsterer her dacht, die 150 jaar geleden werd geboren en 75 jaar geleden stierf. Prof. mr. A. M. Don- ner en prof. dr. A. Goslinga herdachten in redevoeringen deze staatsman-historicus. De Band van Oudstrijders der Zeven December-divisie heeft een krans gelegd bij de Indonesische urn in het nationale monu ment op de Dam te Amsterdam. Daarbij waren de oud-commandanten van de Zeven December-divisie generaal-majoor H. J J. W. Dürst Britt en generaal-majoor E. Engles, de oud-legercommandant in Indonesië lui tenant-generaal D. G. Buurman van Vreeden en de garnizoenscommandant van Amster dam, kolonel J. K. H. de Roo van Alder- werelt, aanwezig. De officier van justitie bij de Economi sche kamer van de rechtbank te Leeuwarden heeft wegens het zonder vergunning kopen en verkopen van schapenhuiden in 1949 tegen vijf firmanten te Harlingen respectievelijk straffen geëist van f 30.000 subs, zes maan den; f30.000 subs, zes maanden; f25.000 subs, zes maanden; f 15.000 subs, vier maanden en drie maanden. De N.I.W.I.N. is niet meer. Minister Peters heeft Vrijdag in een liquidatieverga dering het bestuur en medewerkers dank gebracht voor hetgeen zij voor de militairen overzee hebben gedaan. Op 17 September kwam uit de koffers van een Zwitserse dame, die met de Wester- dam uit Amerika in Rotterdam was ge arriveerd, 23 kg. goud ter waarde van f 125 000 te voorschijn. Zij vervoerde dit voor een Amerikaan, die haar in Rotterdam op wachtte. Beiden werden aangehouden. Tegen de Zwitserse is thans 6 maanden en tegen de Amerikaan 1 jaar gevangenisstraf geëist met verbeurdverklaring van het goud. De politie te Wageningen verzoekt op sporing van de 33-jarige Wageningse scholier Johan Post, die op 6 December na moeilijk heden op school, niet is thuis gekomen. Teneinde de frauduleuze invoer van auto's cn motorfietsen tegen te gaan over weegt de minister van Financiën of het mogelijk is de nationaliteitsbewijzen van motorrijtuigen te combineren met. de ken tekenbewijzen. Overleg met de minister van Verkeer is hierover gaande. De Kon. Ned. Zuivelbond heeft maat regelen gevraagd tegen het smokkelen van boter naar België, waar zij 50 procent meer opbrengt dan in Nederland. Volgens de Zuivelbond heeft deze smokkelarij een grote omvang aangenomen. De heffing op boter verdwijnt zo voor een deel in Belgische beur zen en niet in het Zuivelfonds. Bovendien krijgt de Nederlandse boter in België een slechte naam omdat men ze daar met soorten van mindere kwaliteit, vermengt. HAARLEM EN OMGEVING Van de Radio Technische School te Ha.arlem slaagden bij examens voor het cer tificaat radiotelegrafist alsmede voor het diploma radiotechniscus en -monteur onze plaatsgenoten P. Bakker, W. Schouten, Jb, Gehrels, W. de Jonge en J. Roosjen. De heer P. C. de Wilde, onderchef op de afdeling boekdrukkerij van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V., te Haar lem hoopt 21 December de dag te herdenken waarop hij 40 jaar bij deze vennootschap in dienst trad. Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het candidaatsexamen genees kunde mej. H. J. Blom en de heren B. A. Luif en H. J. Schreurs allen te Heemstede. De voordracht van B. en W. van Haar lem voor de benoeming van een onder wijzersfes) aan de Centrale school 1, Welte vredenplein 1 luidt: 1. mejuffrouw C. J. Noordhoff te Apeldoorn; 2. de heer J. Hek- king te Leiden; 4. de heer B. van der Sluys te Zandvoort. Voor liet aanbrengen van veranderingen en het treffen van voorzieningen in de be waarderswoning bij de voormalige Joodse school aan de Lange Wijngaardstraat, in welke school thans de verkeerspolitie is ge huisvest, vragen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad een bedrag van f 2500 ter beschikking te stellen. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben het raadsbesluit van Haarlem, waar bij perceel Spaarnwouderstraat 128 rd on bewoonbaar werd verklaard, goedgekeurd. Tegen het raadsbesluit was de eigenaar in beroep gegaan. Voor de patiënten in Sanatorium Brede- rodeduin wordt 11 December een Advents- programma uitgevoerd door de dames Riek Bonset—Horst, voordracht; Cor van 't Lam—1 Teepe (sopraan); Wies Burmeister (viool) en Berta Bonset (begeleiding).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6